Jump to content

[Επίσημο] Nokia E71


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα πας

"ρυθμίσεις".

"Εφαρμογές"

"Διαχείρηση Εφαρμογών"

"Εγκατάσταση λογισμικού" "όλα"

"ελεγχος πιστοπ. σύνδ." "Απενεργοποίηση"

 

:)

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το κινητο μου συνεχιζει και κολλαει....

 

τι να κανω?

 

η update

η format.

τι προβλημα εχεις με το τηλ.??:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Paidia, to programma pou einai egkatesthmeno (Se trial ver.) sto thlefwno thelei kai bluetooth adapter... To notebook pou exw den exei bluetooth. Mporei na synergastei me opoiodhpote bluetooth adapter kykloforei ; (giati as poume yparxoyn kapoioi ths orbit h opoioi einai arketa fthinoi). 'H prepei na koitaksw kati sygkekrimeno ;

 

Eyxaristw

Link to comment
Share on other sites

Με όλα τα bluetooth modules λειτουργεί.

Δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Είπα να ξεφυγώ από το multitap και σέφτηκα να ""καταπιώ" το γιγαντιαίο μέγεθος του Ε90. Άλλωστε ήμουν παλιά χρήστης του 9210 στο οποίο μπορούσα να δεχθώ το μέγεθος αλλά όχι την κακή υποστήριξη των ελληνικών και την χαμηλή ποιότητα κατασκευής. Πηγαίνοντας όμως και βλέποντας από κοντά ένα νταμι Ε90 είδα ότι και παρόλο που είναι πιο μαζεμενο παραμένει μεγάλο. Οπότε αφού ήθελα κάτι σε qwerty είπα τα έρθω προς το Ε71 "καταπίνοντας" το μεγάλο sar (δυστυχώς δεν μπορώ να συνηθίσω τα ΒΤ. Δεν μπορώ να κουβαλάω 2 πράγματα. Έχω δοκιμάσει πάνω από 5 διαφορετικά είδη).

 

Το έχω ήδη κλείσει ΑΛΛΑ διαβάζοντας όλόκληρο αυτό το thread μου δημιουργήθηκε μια μεγάλη ανησυχία για αυτό που έγραψαν κάποιοι φίλοι για την αναζήτηση στις επαφές. Διάβασα πριν αρκετές σελίδες ότι όταν συγχρονίσεις τις επαφές από το outlook τότε με αυτές τις επαφές είναι όλα καλά και τις ψάχνεις όπως σε κάθε άλλο symbian. Αναφέρθηκε όμως ότι όταν περάσεις από το κινητό μια επαφή τότε υπάρχει πρόβλημα στην αναζήτηση της. Το θεωρώ πολύ σημαντικό θέμα και θα ήθελα τη βοηθεία όποιου έχει λίγη υπομονή.

 

Θα ήθελα κάποιος φίλος/η να περάσει μια επαφή, π.χ Πανταζής Νίκος (και τις δύο λέξεις στο πρώτο πεδίο της "νεας επαφής", στο "όνομα" δηλαδη). Συνήθως έτσι περνάω τις επαφές αφού τα "Εξυπνα" κινητά ψάχνουν σε όλες τις λέξεις. Αφού λοιπόν κάνει την καταχώριση ας κάνει μια αναζήτηση είτε με μικρα "παντ" είτε με κεφαλαία "ΠΑΝΤ" είτε με μίξη "Παντ" και ας μεταφέρει παρακαλώ εδώ τι γίνεται.

 

Δεν είμαι ειδικός αλλά υποψιάζομαι ότι πρέπει να υπάρχει κάποια "αναντιστοιχία" (από τον εξελληνισμό) με τα ελληνικά που "παράγονται" από το πληκτρολόγιο με τα υπόλοιπα ελληνικά. Κάτι σαν τα παλιά προβλήματα με τις γραμματοσειρές στα PC?

 

Θα σας ήμουν ευγνώμων για την όποια διευκρίνηση γιατί κάποια τέτοια δυσλειτουργία μάλλον θα με απέτρεπε από την αγορά παρόλο που το θεωρώ πάρα πολύ καλό συνολικό "πακέτο".

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά ...

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Οταν εισάγεις καινούργια επαφη, το πρώτο γραμμα ειναι κεφαλαία και όλα τα άλλα ειναι μικρά.

Στην περίπτωση που αναζητησεις με μικρα γραμματα ( όπως ειναι προρυθμισμένο το κινητο δηλαδη) την επαφή σου, θα την βρεις.

Αν την αναζητησεις με κεφαλαία γραμματα, ΔΕΝ θα την βρεις.

Αν εχεις δηλαδη και δευτερο "πανταζή" μεσα στις επαφες σου με κεφαλαια γραμματα, θα πρεπει να τον αναζητησεις με τα κεφαλαία.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν ισχύει αυτό.

 

Το κινητό (ή τουλάχιστον η συγκεκριμένη έκδοση firmware) έχει το εξής bug: όταν γράφεις κεφαλαία ελληνικά γράμματα τα οποία υπάρχουν ίδια και στα λατινικά (Α, Β, Ε, Ζ, Η, Ι, Κ κ.τ.λ.) τότε γράφονται τα λατινικά.

 

Αν έχεις καταχωρημένο το "Νίκος" (όλα ελληνικά, γιατί ήρθε από άλλο κινητό ή Outlook), δεν μπορείς να το αναζητήσεις με "Ν" παρά μόνο με "ν".

 

Αν πας να καταχωρήσεις το "Νίκος" στο τηλεφώνο, θα γραφεί με το "Ν" λατινικό οπότε δεν μπορείς να το αναζητήσεις με "ν" παρά μόνο με "Ν". Και φυσικά στη λίστα θα είναι κοντά στο "Nathan", "Natalie", αν έχεις και ξένα ονομάτα κ.τ.λ.

 

Το bug αυτό υπάρχει οπουδήποτε στο κινητό γίνεται data input.

π.χ. στο Nokia Maps δεν μπορείς να ψάξεις για "Αλεξάνδρας", πρέπει να ψάξεις για "αλεξάνδρας", το οποίο είναι ουσιωδώς δυσκολότερο.

 

Δεν έχω δοκιμάσει τι γίνεται με την καινούργια έκδοση firmware μιας και δεν γίνεται update με το PC Suite, ακόμα. Ελπίζω να έχει φτιαχτεί...

 

------------------------------------------------------------------------------------

 

EDIT:

Μόλις δοκίμασα και τελικά το update (110.07.127) μπήκε στο PC Suite!

 

Δυστυχώς το bug παραμένει :(

Όπως επίσης και το bug της αναζήτησης έξω από τις επαφές...

Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να προσθέσω κάποια γραμματοσειρά που θέλω για να διαβάζω ορισμένα αρχεία (doc) με αυτήν;

Αν η κοινωνία ήταν όπως αυτό το FORUM, τότε χαρά σε όλους μας

(6150, 6210, 6230i, P800, A701, Ε65, Ε71, Α702, E90, iphone4s, iphone 7

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται.

Αν δεν σου δίνει κάποια εφαρμογή τρίτου αυτή την επιλογή, το κινητό δεν την δίνει.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Άρα πολυτονικό κείμενο δεν μπορώ να διαβάσω....

Αν η κοινωνία ήταν όπως αυτό το FORUM, τότε χαρά σε όλους μας

(6150, 6210, 6230i, P800, A701, Ε65, Ε71, Α702, E90, iphone4s, iphone 7

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν μπορείς.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας για την αναζήτηση επαφών.

 

Το παρέλαβα χτες. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι σαφώς πολύ θετικές. Σταχυολογώ κάποιες και αν κάποιος/α έχει απορία/ες που δεν έχουν απαντήθεί ήδη ευχαρίστως να βοηθήσω. Ίσως αργότερα ή αύριο ανεβάσω και κάποιες φωτό δίπλα-δίπλα με άλλα κινητά για να δει όποιος δεν το έχει δει από κοντά πόσο είναι περίπου.

 

1) Η ποιότητα βρίσκεται πραγματικά σε πολύ υψηλά επίπεδα. Το θεωρώ αντάξιο του 8800 Sirocco το οποίο εξαρχής ήταν σαν ένα κομμάτι βράχος και το ίδιο παραμένει 2 χρόνια μετά. Το Ε71 έχει επίσης τρομερό δέσιμο γενικά αλλά και το κλείσιμο από τοκαπάκι μπαταρίας προδιαθέτει ότι θα παραμένει σταθερότετο για χρόνια.

 

2) Η οθόνη είναι πολύ καλή. Ωραία ευκρίνεια και ωραία χρώματα.

 

3) Το ηχειάκι όπως και το ακουστικό είναι και τα δύο πολύ ποιοτικά αλλά και δυνατής έντασης.

 

4) Από άποψη λήψης μέχρι τώρα το βλέπω αρκετά "δυνατό". Αλίμονο βέβαια με ΣΑΡ στα 1.33 να είχε και πρόβλημα λήψης. Το δουλεύω βέβαια σε GSM μόνο και όχι 3G.

 

5) H ταχύτητα στο μενού είναι πολύ καλή. Δεν περίμενα κάτι πολύ πιο γρήγορο από το Ν95 8GB αλλά και πάλι μου δίνει ένα κλικ πιο γρήγορη αίσθηση.

 

6) Έχει αρκετά πράγματα από λογισμικό και έχει και κάποια "πρωτότυπα". Εχει κλείδωμα και τηλεφώνου αλλά και κάρτας. Όχι απλώς κωδικό ασφαλείας αλλά πραγματικό κλείδωμα ούτως ώστε αν κλαπεί το τηλέφωνο να μη διαβάζεται τίποτα από αυτό. Έχει πλήρως λειτουργικό το QuickOffice αλλά νομίζω ότι υπάρχουν και πιο νέες εκδόσεις. Καλό είναι όμως που το έχει στανταρ.

 

7) Το πληκτρολόγιο όπως είπε και κάποιος φίλος πιο πάνω το συμπίεσαν μεν για να στενέψει το συνολικό πλάτος αλλα σε κάθε πλήκτρο πλέον υπάρχει προεξεχή στο κέντρο και έτσι δεν πλέκεις εύκολα τα πλήκτρα. Δηλαδή μπορεί να είναι πιο στενά μεν αλλά από τις πρώτες πληκτρολογήσεις δεν αισθάνθηκα άβολα ιδιαίτερα. Φυσικά θέλει και το χρόνο για να το συνηθίσεις.

 

8) Το πακέτο είναι σχεδόν πλήρες. Εχει θηκούλα μπάνικη (σαν του Σιρόκο αλλά πιο καλή), έχει κορδονάκι μούρη, έχει τον μικρό φορτιστή που δίνουν στο Ν95 8ΓΒ, έχει καρτούλα 2 γίγα (την θέση της πήρε μια 8αρα γιατί με τους χάρτες της Νοκια περίσσευαν περίπου 1.6 ΓΒ και είπα να υπάρχει άνεση), έχει καλώδιο micro USB σε USB (δυστυχώς γιατί θα ήταν μάλλον προτιμότερο το μινι. Ίσως όμως δεν τους χωρούσε γιατί πάχος έχει μόνο 1 εκατοστό), για τους χάρτες έχει δώρο 3 μήνες τζάμπα πλοήγηση. Απο εκεί και έπειτα πλερώνεις !

 

9) Λόγω του μετάλλου και του μεγάλου πλάτους θέλει γερό πιάσιμο γιατί ψιλογλυστράει! Οπότε προσοχή οι νέοι ιδιοκτήτες !

 

10) Η "πρωτότυπη" σε σχέση με τα υπόλοιπα κινητά, θέση της οθόνης, δηλαδή να εχει περισσότερο πλάτος από ύψος είναι πάρα πολύ καλή για τα μάτια. Ερχεται στα μάτια όπως η τηλεόραση. Δεν αισθάνεσαι να "πιέζεσαι" οπτικά δεξία και αριστερά. Βέβαια έχει το κόστος στο πλάτος αλλά μη νομίζετε ότι είναι και πολύ πιο πλατύ από το Ν95 π.χ. ! :)

 

11) Απο προγραμματάκια δεν έχει αλλάξει κάτι. Απλά μερικά ΔΕΝ υποστηρίζουν τον προσανατολισμό της οθόνης. Π.χ. το Total Recall κολλούσε τελείως και έβγαζε μνμ για την οθόνη. Η πιο καινούρια έκδοση όμως είναι οκ. Κάποια άλλα όμως συμπεριφέρονται κανονικά παρόλο που είναι εκδόσεις για 240*320 και όχι για 320*240 που είναι το Ε71.

 

Σε γενικές γραμμές αυτά από μια πρώτη εικόνα.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και πάντα καλά νεα με το νέο Ε71.

Ηθελα να συμπληρώσω ότι για εμένα είναι το πίο γρήγορ και αξιόπιστο τηλέφωνο της Νοκια μέχρι στιγμής. Δουλεύω με τα Νοκια σχεδόν 10 χρόνια τώρα, αλλά τέτοιο τηλέφωνο δεν είχα ξαναδεί από την Νοκια.

Το έχω σχεδόν από τις πρώτες παρτίδες, το αγόρασα τέλος Ιουλίου 2008 και μέχρι στιγμής πραγματικά δεν μου έχει κάνει κάποιο πρόβλημα, restart, κτλ. Ισως είμαι πού τυχερός, παρόλο που του κάνω σκληρή χρήση λόγω δουλειάς, δεν με έχει προβληματίσει ποτέ.

Αλλα 4 Ε71 έχουν επίσης συνάδελφοί μου και επίσης και αυτοί δεν έχουν αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.

 

Για να δείς πόσο ικανοποιημένος είμαι, αγόρασα άλλο ένα από Vodafone και στην τιμή των 366 Ευρώ, δεν νομίζω να το φτάνει κανένα άλλο συμφωνα με αυτά που προσφέρει και σε αυτήν την τιμή.

 

Επίσης στο πληκτρολόγιο πρέπει να δώσεις 1 εβδομάδα καιρό για να γίνεις familiar. Εγω μετά από 1 εβδομάδα έγραφα απίστευτα γρήγορα, βέβαια οι προηγούμενες συσκευές μου ήταν Ε61ι και Ε90 που μέχρι στιγμής τις κρατάω.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι όπως τα λες.

Όταν το είχα πρωτοδεί δεν με ενθουσιάσε από τις φωτό γιατί δεν έχει συνηθίσει το μάτι μου τις συσκευες με το qwerty να είναι εμφανές και "όδευα" προς Ε90. Τελικά είπα να δώσω μια "ευκαιρία" σε αυτό το στυλ αφού η Νοκια το έχει προικίσει πολύ καλά. Ειδικά μόλις είδα τι επεξεργαστή του φόρεσε τότε επείσθην εντελώς ! :)

 

Για το πληκτρολόγιο είναι όπως τα λες. Κάθε κείμενο που γράφω βελτιώνεται και η εξοικοίωση μου.

 

Σε συνάρτηση με την μπαταρία-κτήνος που φοράει συμφωνώ και εγώ ότι μάλλον είναι από τα πιο καλά "πακέτα" που έχει βγάλει η Νοκια εδώ και χρόνια.

 

Άλλωστε όπως γίνεται και στον έρωτα οι μεγάλες αγάπες δεν ξεκινάνε με τυμπανοκρουσίες. Ετσι και εδώ το qwerty στην αρχή είναι κάπως "πολύ" οπτικά αλλά με τη συμβίωση μαζί του πραγματικά το κινητό "πετάει" !

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και εγω φανατικός των Ε61i και Ε71i. Δεν τις αλλάζω με τίποτα.

Αλλά θα ήθελα μεσα στο γενικό ενθουσιασμό να αντιπαραθέσω κάποιες -αδικαιολόγητές- ελλείψεις/ προβληματάκια.

 

1. Για την "φύση" της συσκευής( email, επαγγελματικό) ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να μην μπορείς να συγχρονίσεις με outlook.:X

2. Δεν μπορεις να μεταφέρεις σε άλλο "φάκελο" τα email σου, ούτε και να τα αποθηκεύσεις.:(

3. Το bug που υπάρχει με τους τηλεφωνικούς καταλόγους δεν εχει διορθωθει!! Πιο συγκεκριμένα τα τηλέφωνα που αποθηκευονται στις επαφες του E71i σαν "Τηλέφωνο" , πηγαίνει και εγγραφεται στο Outlook σαν "Αλλο", με αποτελεσμα αν δεν εισαι προσεκτικός μπορεί να χασεις καποιο νουμερο στο outlook.:cry:

4. Υψηλότατο sar.:!:

5. Μονο 2 λογαριασμούς email μπορεις να βάλεις να "κατεβάζει" αυτόματα. Αν εχεις παραπάνω.....δεν το νοιάζει:mad:

6. Το ημερολόγιο ΔΕΝ είναι παραμετροποιήσιμο. Δεν θέλω ΠΟΤΕ να εχω υπενθυμιση στα ραντεβού μου. Γιατί να μην υπάρχει μια εντολή να απενργοποιήσω δια παντως την υπενθυμιση??? Καθε φορά που "περνάω" μια καινούργια συνάντηση πρπει να κατεβαίνω με τον κέρσορα μεχρι κάτω για να απενεργοποιήσω την υπενθύμιση! Ειναι 9 παραπάνω "κλίκς".:lol:

Αυτα......

 

ΥΓ. καποια προβλήματα νεότητας ( Εισαγωγη επαφων, όλες οι κλησεις φαινονται να ειναι στα κινητά των "καλεσμένων" επαφων κτλ), δεν τα αναφέρω. Θελω να πιστευω ότι θα διορθωθουν σε μελλοντικά firmwares.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και εγω φανατικός των Ε61i και Ε71i. Δεν τις αλλάζω με τίποτα.

Αλλά θα ήθελα μεσα στο γενικό ενθουσιασμό να αντιπαραθέσω κάποιες -αδικαιολόγητές- ελλείψεις/ προβληματάκια.

 

1. Για την "φύση" της συσκευής( email, επαγγελματικό) ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να μην μπορείς να συγχρονίσεις με outlook.:X

2. Δεν μπορεις να μεταφέρεις σε άλλο "φάκελο" τα email σου, ούτε και να τα αποθηκεύσεις.:(

3. Το bug που υπάρχει με τους τηλεφωνικούς καταλόγους δεν εχει διορθωθει!! Πιο συγκεκριμένα τα τηλέφωνα που αποθηκευονται στις επαφες του E71i σαν "Τηλέφωνο" , πηγαίνει και εγγραφεται στο Outlook σαν "Αλλο", με αποτελεσμα αν δεν εισαι προσεκτικός μπορεί να χασεις καποιο νουμερο στο outlook.:cry:

4. Υψηλότατο sar.:!:

5. Μονο 2 λογαριασμούς email μπορεις να βάλεις να "κατεβάζει" αυτόματα. Αν εχεις παραπάνω.....δεν το νοιάζει:mad:

6. Το ημερολόγιο ΔΕΝ είναι παραμετροποιήσιμο. Δεν θέλω ΠΟΤΕ να εχω υπενθυμιση στα ραντεβού μου. Γιατί να μην υπάρχει μια εντολή να απενργοποιήσω δια παντως την υπενθυμιση??? Καθε φορά που "περνάω" μια καινούργια συνάντηση πρπει να κατεβαίνω με τον κέρσορα μεχρι κάτω για να απενεργοποιήσω την υπενθύμιση! Ειναι 9 παραπάνω "κλίκς".:lol:

Αυτα......

 

ΥΓ. καποια προβλήματα νεότητας ( Εισαγωγη επαφων, όλες οι κλησεις φαινονται να ειναι στα κινητά των "καλεσμένων" επαφων κτλ), δεν τα αναφέρω. Θελω να πιστευω ότι θα διορθωθουν σε μελλοντικά firmwares.

Σίγουρα θα διορθωθούν κάποιες ελλέιψεις που υπάρχουν.

Θα ηθελα να προσθέσω επίσης τα εξής:

 

1) Οσο αφορά τα email, δεν έχω κανέναν παράπονο. Εχω ήδη 4 email accounts τα οποία τρέχουν εξαιρετικά γρήγορα, ίσως πολλές φορές την ίδια στιγμή που κατεβαίνουν στο outlook έρχονται και το κινητό μου. Βέβαια όλα αυτά με ένα επιπλέον πάγιο 10 Ευρώ με ΦΠΑ για 150mb δωρεάν όγκο, γιά emails ή για web (όταν δεν έχω πρόσβαση σε wifi για web).

 

Επίσης υπάρχει και δωρεάν donwnload προγραμματος emails της Emoze, το οποίο είναι εξαιρετικό γρήγορο καθώς επίσης και της Seven.

Παρόλα αυτά, ανακοίνωσε και η Νοκια την νέα υπηερεσία Nokia Messaging γιά την οποία διάβασα σήμερα στα πρόσφατα νέα του forum. Ειναι αντιστοιχο των πιό πάνω υπηρεσιών και νομίζω ότι όντως ήταν καιρό να βγάλει και η Νοκια το δικό της πρόγραμμα.

 

2) Σχετικά με τις επαφές, όντως δεν γνωρίζω το πρόβλημα αυτό, γιατί αποθηκεύω τις επαφές μου στα λατινικά και όχι στα Ελληνικά. Παρόλο που τις αποθηκεύω σε ένα πεδίο μόνο - ονομα επίθετο - έστω και χωρίς κενά μεταξύ τους - βρίσκω τα πάντα δίνοντας πότε το όνομα και πότε το επωνυμο. Εχω περίπου μέχρι τώρα 1700 επαφές με multiple πεδία και είμαι απόλυτα ικανοποιμένος. Αρα μόνο το πρόβλημα υπάρχει με τους Ελληνικούς χαρακτήρες των επαφών, από όσα έχετε διαπυστώσει. Ελπίζω να διορθωθεί με επόμενα λειτουργικά.

Οσο αφορά τον συγχρονισμό με το outlook, όντως δεν γίνεται απόλυτος συγχρονισμός, γιατί από ότι έχω καταλάβει με τις λίγες γνώσεις που έχω, π.χ. όταν σε μία επαφή εχω Mobile bussines, το outlook δεν έχει κάποιο τέτοιο πεδίο οπότε κατα τον συγχρονισμό δεν έρχεται το πεδίο αυτό στο outlook. Επίσης εάν έχψ στην επαφή του κινητού μου πεδίο Note τότε δεν έρχεται στο outlook. Αυτό πιστεύω οφείλεται στο ότι τα contact της Νοκια σού δίνουν την δυνατότητα της πλήρουσ παραμετροποίησης - πράγμα πολύ βολικό για την δουλειά μου, ενω το outlook είναι γενικά πιό απλό και δεν μπορείς να βάλεις ή να προσθέσεις πεδία περαν των μικρών δυνατοτήτων. Εαν θυμαμαι καλά στο outlook δεν μπορεις να βάλεις σε μία επαφή 4 email πεδία ή 3 fax ή 3 mobile businees κτλ. Εάν είμαι λάθος διορθώστε με παρακαλώ.

 

Αυτό που είδα ότι λειτουργεί, είναι ότι εαν π.χ. έχεις ένα τηλέφωνο αποθηκευμένο σαν Telephone (business) τότε στο φέρνει κανονικά στο outlook και δεν το χάνει.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ελεος ελεος ελεος...πήγα να γράψω 10 λεπτά βίντεο και μου βγάζει μήνυμα ανεπαρκής μνήμη...η κάρτα μνήμης έχει ακόμα ελέυθερα 700 mb ...δηλαδή υπάρχει περίπτωση να φταίει η κάρτα μνήμης ήηη μήπως φταίει η μνήμη του τηλεφωνου και δεν μπορεί να υποστηρίξει πάνω απο 10 λεπτά εγγραφής...εκτός βέβαια αν υπάρχει κάποιος περιορισμός τον οποίο δεν γνωρίζω
Link to comment
Share on other sites

το Ν71 κρακαρεται παιδες?

και τι γινεται με εφαρμογες,games , themes με αυτη τη περιεργη αναλυση?

 

ααα και αυτα τα "χαζα" θεματα μπορουμε να τα αλλαξουμε και να βαλουμε αλλα των κανονικων symbian?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το E71...

 

Μια χαρά αποδίδουν οι εφαρμογές και όποιες είχαν πρόβλημα βγήκαν νέες εκδόσεις όπου διορθώθηκαν ήδη από την εποχή του E61/E61i.

 

Θέματα μπορείς να βάλεις όποιο εσύ θέλεις. Δέχεται χωρίς πρόβλημα θέματα όλων των Nseries. Ξέρεις που μπορείς να βρεις.

 

 

ΥΓ: Η ανάλυση είναι η ίδια με αυτή των υπόλοιπων Nseries/Eseries, απλά η διάταξη αλλάζει από κάθετη σε οριζόντια.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το E71...

 

Μια χαρά αποδίδουν οι εφαρμογές και όποιες είχαν πρόβλημα βγήκαν νέες εκδόσεις όπου διορθώθηκαν ήδη από την εποχή του E61/E61i.

 

Θέματα μπορείς να βάλεις όποιο εσύ θέλεις. Δέχεται χωρίς πρόβλημα θέματα όλων των Nseries. Ξέρεις που μπορείς να βρεις.

 

 

ΥΓ: Η ανάλυση είναι η ίδια με αυτή των υπόλοιπων Nseries/Eseries, απλά η διάταξη αλλάζει από κάθετη σε οριζόντια.

ΝΑΙ Ε71 ...εκ παραδρομης... σε ευχαριστω για την ενημερωση φιλε μου

 

με nemesis product code ειμαστε ΟΚ? ετσι? ποιο ειναι το Ελληνικο?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...