Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ψαξε για τον BlueChart g2 Vision Aegean Sea and Sea of Marmara εχει ολη την Ελλαδα.

http://www8.garmin.com/graphics/bluechart/veu015r_v9.gif

 

Τον δοκιμασα σ ενα garmin για την θαλλασα και ειναι πραγματικα πολυ καλος!

 

μπαινει ομως σε κινητο?η πρεπει να αρκεστουμε στον bluechart?καπου διαβασα οτι μπαινει αλλα δεν ειναι τρισδιαστατος?

Link to comment
Share on other sites

Ναι παινει σε κινητο αλλα δεν τρισδιαστατος και δεν νομιζω να βγηκε για κινητα. Αν στα βαλω διπλα διπλα (κινητο η ppc με garmin για την θαλλασα) θα παθεις πλακα!

Στο κινητο βλεπεις μονο κατι γραμμες ενω στο αλλο τα παντα. Βαθη, ρευματα, επικυνδυνα σημεια κτλ. με μεγαλη λεπτομερεια. Απιστευτος χαρτης με παρα πολλες δυνατοτητες αλλα μονο σε chartplotter!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ενας φιλος εχει το samsung i560 με το Garmin και ενω βρισκει δορυφορους,αν παω στη ''θεση μου'' μου δειχνει κανονικα στιγμα και οδο στα ελληνικα,δεν μπορω με καμια δυναμη να κανω αναζητηση για να κανουμε πλοηγηση.

Ουτε με ελληνικα,ουτε με greeklish,ουτε με ΤΚ.

 

Εχει αντιμετωπισει κανεις το ιδιο προβλημα?

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Ναι παινει σε κινητο αλλα δεν τρισδιαστατος και δεν νομιζω να βγηκε για κινητα. Αν στα βαλω διπλα διπλα (κινητο η ppc με garmin για την θαλλασα) θα παθεις πλακα!

Στο κινητο βλεπεις μονο κατι γραμμες ενω στο αλλο τα παντα. Βαθη, ρευματα, επικυνδυνα σημεια κτλ. με μεγαλη λεπτομερεια. Απιστευτος χαρτης με παρα πολλες δυνατοτητες αλλα μονο σε chartplotter!

για να μπει ο g2 πρεπει να εχω εγκαταστησει πρωτα τον bluechart?
Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικός οδηγός εγκατάστασης του Garmin και προσθήκη των τελευταίων ελληνικών χαρτών.

 

Σε ευχαριστουμε πολυ για το 'συμαζεμα'!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας :)

 

Οπως γνωριζεται πριν αρκετους μηνες απαγορευτηκαν τα link που οδηγουν σε πειρατικο περιεχoμενο. Σημερα ειμαι στην δυσαρεστη θεση να σας ανακοινωσω οτι πρεπει να απαγορευτουν και οι αναλυτικες οδηγιες που οδηγουν σε αυτο. Ελπιζω να καταλαβαινεται την σοβαροτητα του προβληματος και να συνεργαστειτε μαζι μας.

 

Ευχαριστω :bow:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανένας αν υπάρχει εκδοση ή ρυθμιση στο GARMIN ωστε η μορφη τοποθεσίας να ειναι σε ΕΓΣΑ [ Ελληνικές συντεταγμένες ] ? πολυ βολικο θα ηταν αυτο !!
Link to comment
Share on other sites

Εργαλεία - ρυθμίσεις - σύστημα - μορφή θέσης και επιλέγεις απο την λίστα πως θα εμφανίζονται οι συντεταγμένες.

 

Το ΕΓΣΑ δεν το ξέρω. Πως εμφανίζονται;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αλλα αν ειναι να το βαλεις σε κινητο βαλε τον bluechart γιατι ειναι πολυ πιο μικρος σε μεγεθος και δεν νομιζω να μπορεις να εκμεταλευτεις τις δυνατοτητες του g2 σε κινητο. Αυτος ειναι για chartplotter. Εκει εχει μεχρι και χαρτη ψαρεματος!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αλλα αν ειναι να το βαλεις σε κινητο βαλε τον bluechart γιατι ειναι πολυ πιο μικρος σε μεγεθος και δεν νομιζω να μπορεις να εκμεταλευτεις τις δυνατοτητες του g2 σε κινητο. Αυτος ειναι για chartplotter. Εκει εχει μεχρι και χαρτη ψαρεματος!!!!!
φανταζομαι!αυτο που θελω εγω ειναι με τον ναυτικο χαρτη θα μπορω πχ να ειμαι στην μαρινα αλιμου να δηλωσω οτι θελω να παω πχ αιγινα και να με πλοηγησει εκει.γινεται αυτο?

εχω το αρχειο του g2 vision ξερω το map id .ο ξαδελφος μου εχει ειδικο μηχανημα που λες για gps garmin.πως περναω τα αρχεια στο μηχανημα αυτο ξερεις?το συνδεω με τον υπολογιστη και απλα κανω το ξεκλειδωμα οπως στα κινητα και περναω το αρχειο του χαρτη και το unl αρχειο μεσα?αλλα πως?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες γινεται και με τον bluechart αλλα δεν ξερω αν γινεται με το Garmin mobile xt που φανταζομαι οτι εχεις. Νομιζω οτι το συγκεκριμενο προγραμμα δεν υποστηριζει πλοηγηση στην θαλασσα. Χωρις να το εχω δοκιμασει φανταζομαι οτι δειχνει μονο την θεση σου στο χαρτη. Αν το βαλεις να σε παει σε καποιο σημειο στη θαλασσα η σε παει απο ξηρα η βγαζει καποιο μηνυμα λαθους. Τουλαχιστον εγω λιγο που το παλεψα δεν καταφερα κατι!
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες γινεται και με τον bluechart αλλα δεν ξερω αν γινεται με το Garmin mobile xt που φανταζομαι οτι εχεις. Νομιζω οτι το συγκεκριμενο προγραμμα δεν υποστηριζει πλοηγηση στην θαλασσα. Χωρις να το εχω δοκιμασει φανταζομαι οτι δειχνει μονο την θεση σου στο χαρτη. Αν το βαλεις να σε παει σε καποιο σημειο στη θαλασσα η σε παει απο ξηρα η βγαζει καποιο μηνυμα λαθους. Τουλαχιστον εγω λιγο που το παλεψα δεν καταφερα κατι!

οκ...το αλλο?πως περναμε χαρτες στο μηχανημα garmin το ειδικο για ναυτικους χαρτες?ξερεις?

Link to comment
Share on other sites

Μετα την διαγραφη του cardrunner.dll απο το c: δεν παρατηρησα καποια θεαματικη διαφορα σχετικα με το θεμα της μπαταριας στο 6110.την ειδα να τελειωνει το ιδιο γρηγορα ΙΣΩΣ με καποια μικρη διαφορα......

 

Μετα την πληρη απεγκατασταση του Garmin ομως απο το κινητο - την ολοκληρωτικη αφαιρεση του.........χρειαστηκε να περασουν 19 ωρες για να φυγει η πρωτη γραμμουλα απο την ενδειξη της μπαταριας .......αρα σιγουρα κατι γινετε....

 

Οι παρατηρησεις που εχω κανει αφορουν την εκδοση 5.00.10.......

δεν ειχα μεσα την 5.00.20.......αυτη σκεφτομαι να την περασω απο την αρχη με την διαγραφη του cardrunner.dll για να δω αν συνεχισει να υφισταται το προβλημα της μπαταριας

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάντως στο Ν82 δεν έχω δει καμία διαφορά στη διάρκεια της μπαταρίας από τότε που έβαλα το Garmin. Όταν το χρησιμοποιώ πχ για 2 ώρες εννοείται ότι δε βγάζει τη μέρα αλλά αν είναι απλά κλειστό κρατάει για 3-4 μέρες.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οι χαρτες δουλευουν και στην εκδοση 5.00.00 γιατι τουε εβαλα αλλα δεν εμφανιζονται...;)

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργουν κανονικα. Σιγουρα εχεις κανει καποιο λαθος..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε κανείς μικρή καθυστέρηση στο στίγμα με τον 5.00.20??? Ερχόμενος από Πάτρα έχω την εντύπωση ότι αργούσε κατιτίς (δεν είχα και όλη την ώρα το μυαλό μου εκεί και γι αυτό δεν είμαι σίγουρος)
Link to comment
Share on other sites

Eβαλα κι εγώ την έκδοση 5 σε Ν82. Επιασε σήμα αμέσως κ δουλεύει άψογα.

Εχω βάλει τον Autodrive 1.40, υπάρχει νεότερος;

 

Εβαλα και τον Anavasis 3.60 αλλά δεν ξέρω πώς τον επιλέγεις; Στο directory του Garmin που τον έβαλα τον άφησα με το δικό του όνομα Αnv360.img, θέλει να τον ονομάσω αλλιώς; Οπως τον Autodrive ...gmapsupp.img;

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...