Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλα εντάξει, πριν λίγο επικοινώνησα με το 13830 και μου το ενεργοποίησαν. Το δοκίμασα και παίζει μια χαρά (πλήρης πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες). Πανάκριβο βέβαια, αλλά το βασικό είναι ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα όπου και να 'σαι χωρίς περιορισμούς. Ενεργοποίησα και το Surf & Email με 3,5 €/μήνα για 30 MB/μήνα. Για απλό σερφάρισμα πιστεύω είναι ΟΚ. Οι ρυθμίσεις είναι: APN: webkarta.vodafone.gr | Username: user | Password: pass | όλα τα άλλα τα αφήνουμε κενά/defaults. Σε Windows Mobile 6.1 (HTC TyTN II) που το δουλεύω παίζει τέλεια.

 

Noμίζω πως ακριβώς επειδή πλέον παρέχουν και full internet στα καρτοκινητά, σύντομα θα βγάλουν και άλλα πακέτα surf & email με μεγαλύτερο όγκο όπως στα συμβόλαια...

Link to comment
Share on other sites

Noμίζω πως ακριβώς επειδή πλέον παρέχουν και full internet στα καρτοκινητά, σύντομα θα βγάλουν και άλλα πακέτα surf & email με μεγαλύτερο όγκο όπως στα συμβόλαια...

Σωστό αυτό που λες και μακάρι να γίνει σύντομα! Πάντως είναι πολύ cool να ξέρεις ότι έχεις πρόσβαση στα πάντα, παντού, απ' το καρτοκινητό σου, έστω κι αν τα πληρώνεις χρυσά (προς το παρόν).

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Έχω καταθέση αίτημα αμφισβήτησης χρέωσης σε A la carte από τις 07/10/2008.

Το θέμα το έχω ήδη αναλύσει στο ποστ μου εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2530894#post2530894

Δεν με έχουν καλέσει από τη Vodafone :wacko:.

Έχω καλέσει εγώ από τότε την εξυπηρέτηση πελατών 3 φορές για υπενθύμιση, να το προωθήσουν, κάτι τέλος πάντων και μου λένε ναι ναι υπάρχει το αίτημα σας και θα το ξαναπροωθήσουμε κιόλας.

Και μετά τίποτα. Σιγή...

Τι να κάνω;

:worry: Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Κάλεσε και ζήτα να μιλήσεις με προιστάμενο. Είναι απαράδεκτο πάνω από ένα μήνα να σε έχουν έτσι... απο όσο ξέρω πέντε εργάσιμες, άντε το πολύ δυο-τρεις μέρες παραπάνω να πάρει.
Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναπάρω λοιπόν, αλλά αύριο, "εργάσιμη" ώρα, δεν νομίζω στις 02:30 να υπάρχει εκεί προϊστάμενος :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

γειά σας! η χρέωση του vodafone ala cart με το 0,01€ ανα λεπτό ισχύει μόνο για 2 vodafone νούμερα εντός ελλάδας?? δεν είδα στη σελίδα τους καμιά τέτοια διευκρίνηση.

 

γιατί αν ισχύει κ για ενα ala cart σε roaming στη κύπρο θα με βόλευε πολύ!

 

ξέρετε τπτ??

Link to comment
Share on other sites

γειά σας! η χρέωση του vodafone ala cart με το 0,01€ ανα λεπτό ισχύει μόνο για 2 vodafone νούμερα εντός ελλάδας?? δεν είδα στη σελίδα τους καμιά τέτοια διευκρίνηση.

 

γιατί αν ισχύει κ για ενα ala cart σε roaming στη κύπρο θα με βόλευε πολύ!

 

ξέρετε τπτ??

Αν είσαι στην Ελλάδα, μπορείς να καλείς δύο νούμερα με 0.01 όπου και αν βρίσκονται αυτά .

Ακόμα και Στην Κίνα να είναι εσύ θα πληρώνεις 0.01 .

Αυτοί όμως θα πληρώνουν την εισεχρχόμενη κλήση με χρεώσεις περιαγωγής .

Στην Κύπρο Ισχύει βέβεα το Vodafone passport .

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι στην Ελλάδα, μπορείς να καλείς δύο νούμερα με 0.01 όπου και αν βρίσκονται αυτά .

Ακόμα και Στην Κίνα να είναι εσύ θα πληρώνεις 0.01 .

Αυτοί όμως θα πληρώνουν την εισεχρχόμενη κλήση με χρεώσεις περιαγωγής .

Στην Κύπρο Ισχύει βέβεα το Vodafone passport .

 

άρα μπορεί να μην πετσοκόβομαι εγώ απ τη χρέωση αλλά πετσοκόβεται ο άλλος γιατι απ ότι είδα η χρέωση είναι 0,2580 € / λεπτό (για εντός ε.ε)

 

οπότε δίνω στη κυπρό στη κοπέλα μου το "passport" κρατώ εγώ ενα αλα καρτ κ τη χρεωνω εκείνη 0,80€/κλήση και εγώ χρεώνομαι με 0,01€/λεπτο???? χωρίς καμία άλλη χρέωση.

 

σωστά κατάλαβα??

Link to comment
Share on other sites

άρα μπορεί να μην πετσοκόβομαι εγώ απ τη χρέωση αλλά πετσοκόβεται ο άλλος γιατι απ ότι είδα η χρέωση είναι 0,2580 € / λεπτό (για εντός ε.ε)

 

οπότε δίνω στη κυπρό στη κοπέλα μου το "passport" κρατώ εγώ ενα αλα καρτ κ τη χρεωνω εκείνη 0,80€/κλήση και εγώ χρεώνομαι με 0,01€/λεπτο???? χωρίς καμία άλλη χρέωση.

 

σωστά κατάλαβα??

 

0,80€/κλήση συν την εκάστοτε χρέωση δεν είναι; ...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σωστά 0.80 Συν την χρέωση , Αλλά όταν μιλάμε για εισερχόμενες 0.80 +0 = 0,80

Για εξερχόμενες συμφέρει να είσαι με International σύμφωνα με τον επίσημο τιμοκατάλογο.

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1696

 

Εισερχόμενες Κλήσεις

 

Οι εισερχόμενες κλήσεις κοστίζουν 0,80 € / κλήση για τις Ευρωπαϊκές Χώρες και 2,50 € / κλήση για τα Υπόλοιπα Δίκτυα Παγκοσμίως, εφόσον η διάρκεια της κλήσης δεν ξεπερνάει τη μία ώρα. Πλέον της μίας ώρας, ισχύουν οι χρεώσεις λήψης περιαγωγής βάση ισχύοντος τιμοκαταλόγου και την υπερβάλλουσα διάρκεια της κλήσης για χρήστες καρτοκινητής.

 

Σημείωση: Οι παραπάνω χρεώσεις ισχύουν σε συγκεκριμένα, συνεργαζόμενα δίκτυα της Vodafone και περιλαμβάνουν Φ.Π.Α. 19% Από τα παραπάνω εξαιρούνται οι δορυφορικές κλήσεις.

 

Εξερχόμενες.......

 

Οι χρεώσεις για συνδρομητές καρτοκινητής πλέον του παγίου τέλους κλήσης των 0,80 € / κλήση για τις Ευρωπαϊκές Χώρες και 2,50 € / κλήση για τα Υπόλοιπα Δίκτυα Παγκοσμίως είναι οι παρακάτω:

 

Εξερχόμενες Κλήσεις

 

Χρεώσεις Καρτοκινητής

 

Vodafone à la Carte 0,3927 € / λεπτό

 

Vodafone CU 0,3513 € / λεπτό

Vodafone International* (μέχρι 31/08/2008) 0,252 € / λεπτό

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναπάρω λοιπόν, αλλά αύριο, "εργάσιμη" ώρα, δεν νομίζω στις 02:30 να υπάρχει εκεί προϊστάμενος :rolleyes:

 

Πήρα πάλι σήμερα τηλέφωνο για την αμφισβήτηση.

Δεν υπάρχει λέει "προϊστάμενος" για το θέμα αυτό, θα πρέπει να με καλέσουν από το αρμόδιο τμήμα, αλλά, όχι, δεν μπορώ να μιλήσω τώρα με κάποιον από το αρμόδιο τμήμα. Το έχουν κοιτάξει το θέμα αλλά δεν έχουν βρει ακόμα λύση.

Το ξαναπροώθησε η κοπέλα ως επείγον. Έστω να με πάρουν να μου μουν πως δεν μπορούν να το επιλύσουν.

Πάντα τα πιο κουλά και δυσεπίλυτα πετυχαίνω :lol:

Για να δούμε τι θα γίνει. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βρήκα σε σίγουρη απάντηση: Μπορώ να μεταφέρω από καρτοκινητό μονάδες σε άλλο καρτοκινητό;

 

Όχι, δεν υπάρχει τρόπος .

Μόνο από σύνδεση σε καρτοκινητό υπάρχει μεταφορά.

Link to comment
Share on other sites

http://www.wind.com.gr/pages.fds?pageID=1028&langID=1

Ενώ αντίθετα στη Wind...

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

http://www.wind.com.gr/pages.fds?pageID=1028&langID=1

Ενώ αντίθετα στη Wind...

 

Το έχει και η Cosmote αν δεν κάνω λάθος, αλλά μόνο αν καλέσεις το τμήμα εξυπηρέτησης, στο κάνουν εκείνοι...

Link to comment
Share on other sites

Ε νομίζω πως είναι καιρός πια εκεί στη vodafone να το δώσουν και αυτοί.

Και κάτι άλλο, όταν είχα wind και χρησιμοποιούσα την υπηρεσία νον στοπ, έστελνα ένα δωρεάν μήνυμα το οποίο με ενημέρωνε για το υπόλοιπο των λεπτών ομιλίας, το υπόλοιπο των σμς, καθώς και μέχρι πότε ισχύουν.

Στην voda δεν μπορώ να καταλάβω γιατι το έχουν κάνει τόσο σύνθετο...

Για να μάθεις το υπόλοιπο των λεπτών ομιλίας πρέπει να καλέσεις το 1252, για το υπόλοιπο των μηνυμάτων μήνυμα στο 1286 και για το μέχρι πότε ισχύουν.... πρέπει να έχεις απλά καλή μνήμη. Ακόμη και στο myaccount σε ενημερώνει μόνο για τα υπολοιπόμενα μηνύματα των πακέτων.

Πρέπει να το απλοποιήσουν, στη τελική ας μιμηθούν τη wind. δεν είναι κακό να αντιγράφεις τα καλά παραδείγματα. Κακό είναι να αντιγράφεις τα κακά παραδείγματα (βλέπε ελ. χρέωση 3 λεπτά...ασχολίαστο)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το φόρουμ της voda. Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να μεταφέρω υπόλοιπο από αριθμό cu σε άλλον vodafone?

 

Ευχαριστώ :)

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εχω κάρτα ala card και θέλω να την κάνω cu. Πως γίνεται η αλλαγή πακέτου; Είναι δωρεάν; Ευχαριστώ!

WIND :D
Link to comment
Share on other sites

Κάλεσε στο 1266 δηλαδή στην υπηρεσία αλλαγής πακέτου της καρτοκινητής.. επιτρέπεται 1 αλλαγή ανά μήνα και είναι φυσικά δωρεάν! ;)
Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρει κάποιος...

 

Στις ΗΠΑ υποστηρίζεται πλέον το Vodafone Passport για χαμηλές χρεώσεις σε εισερχόμενες και εξερχόμενες κλήσεις. Στο συγκεκριμένο όμως πίνακα από το site της Vodafone δεν αναφέρονται οι ΗΠΑ ανάμεσα στις χώρες που μπορούν τα καρτοκινητά να έχουν full roaming (να μπορούν δηλαδή και να πραγματοποιούν κλήσεις).

 

Τι ισχύει? Υπάρχει το passport μόνο για τις εισερχόμενες ή μπορείς να κάνεις και εξερχόμενες???

 

Είμαι χρήστης συμβολαίου γι'αυτό και δεν έχω σχετική εμπειρία...

 

Το ίδιο ισχύει και για τη Κίνα, τα Η.Α.Ε κ.τ.λ...

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τις 30/10/2008 που επέστρεψα εγώ από ΗΠΑ σε βεβαιώνω ότι δεν μπορούσες να κάνεις εξερχόμενη κλήση από καρτοκινητό Vodafone με ή χωρίς passport.

Εκτός κι αν κάνεις μια διαδικασία για να πληρώνεις το καρτοκινητό μέσω πιστωτικής (δες εκεί που λέει Περιαγωγή με Πιστωτική Κάρτα http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1693 ).

Επίσης δεν μπορείς ούτε να δεχτείς κλήση αν δεν είσαι στο συνεργαζόμενο δίκτυο.

Δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι τον τελευταίο μήνα αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Μια κλήση στο 13830 θα απαντήσει σε όλες σου τις ερωτήσεις σχετικά με την περιαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...