Jump to content

Sony Ericsson W910i


millis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για δωρεάν τρόπο debranding προσωπικά δε γνωρίζω,οπότε θα σου προτείνω το davinciteam.Υπαρχουν επίσης και τα http://www.wotanserver.com και το http://www.kulankendi.com.

 

Στο wotanserver κοστίζει 7 ευρώ,στο kulankendi 8 ευρώ και στο davinciteam 10 ευρώ!Δεν υπάρχει πρακτικά καμία διαφορά,οπότε θα σου πρότεινα τον wotanserver,επειδή έχει χαμηλότερη τιμή!

 

Με το που μπεις στην κεντρική σελίδα θα δεις την επιλογή BUY,καπου στο μέσον,ακριβώς πάνω από την 1η σειρά κινητών.Εκει θα επιλέξεις να αγοράσει 1 credit,7 ευρω.Στη συνέχεια,θα μεταφερθείς στην ιστοσελίδα του paypal όπου θα πραγματοποιήσεις την πληρωμή και στο e-mail σου θα αποσταλλούν ένα username και ένα password!

 

Τέλος,θα κατεβάσεις το πρόγραμμα απ’το site του Wotanserver,θα το τρέξεις,θα εισάγεις τα username και password και θα ακολουθήσεις τις οδηγίες!

 

Σημείωση:θα επιλέξεις το GENERAL ADRIATIC λογισμικό!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Μάλλον θα περιμένω λίγο ακόμα μπας και γίνει κάτι.

Και κάτι ακόμα.

1) Πως καταλαβαίνουμε αν είναι κλειδωμένο το κινητό και τι ακριβώς εννοούν όταν λένε ότι το τάδε κινητό είναι κλειδωμένο.

Αυτό που πήρα από την vodafone με το ανάλογο λογότυπό της επάνω στη συσκευή τι είναι;

2) Αυτή την στιγμή όπως είναι το κινητό με το vf menu έχει κάποιον περιορισμό στις δυνατότητές του σε σχέση με αυτό που θα βάλω όταν του αλλάξω fw;

3) Με τα flash menu τι γίνεται. Πως μπορώ να βάλω ένα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Μάλλον θα περιμένω λίγο ακόμα μπας και γίνει κάτι.

Και κάτι ακόμα.

1) Πως καταλαβαίνουμε αν είναι κλειδωμένο το κινητό και τι ακριβώς εννοούν όταν λένε ότι το τάδε κινητό είναι κλειδωμένο.

Αυτό που πήρα από την vodafone με το ανάλογο λογότυπό της επάνω στη συσκευή τι είναι;

2) Αυτή την στιγμή όπως είναι το κινητό με το vf menu έχει κάποιον περιορισμό στις δυνατότητές του σε σχέση με αυτό που θα βάλω όταν του αλλάξω fw;

3) Με τα flash menu τι γίνεται. Πως μπορώ να βάλω ένα;

 

 

1)Τα κινητά που κυκλοφορούν στην Ελλάδα και έχουν το λογότυπο των Vodafone/Wind/Cosmote δεν είναι κλειδωμένα.Κλειδωμένο σημαίνει να μην μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με κάρτα άλλου δικτύου!Στην Ελλάδα δεν πρόκειται να γίνει ποτέ κάτι τέτοιο!Η μόνη διαφορά με τα unbranded μοντέλα είναι πως έχουν πιθανώς άλλα μενου και κάποιες τροποποιήσεις στις λειτουργίες,τίποτα άλλο!

 

2)Ναι,έχεις περιορισμούς!Δεν μπορείς να βάλεις θέματα flash,δεν μπορείς να κάνεις αναβάθμιση λογισμικού μέσω τηλεφώνου,είναι πιο δύσχρηστα τα μενού και γενικότερα λίγο αλλοπρόσαλα,έχουν κάποια μικροπροβληματάκια που πιθανόν δεν τα εχουν τα unbranded μοντέλα και συνήθως οι νέες αναβαθμίσεις λογισμικού έρχονται πιο αργά σε σχέση με τα unbranded μοντέλα!Τέλος,ενδέχεται οι αναβαθμίσεις λογισμικού να μην είναι όλες διαθέσιμες πάντα!

 

3)Βλέπε παραπάνω! :)

Link to comment
Share on other sites

Κορυφαίο κινητάκι... Κανένα restart και το μενού του είναι ταχύτατο!

Το μόνο που με χάλασε είναι το manual του :lol:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω παρουσιάζω έναν οδηγό που πιστεύω θα βοηθήσει πολλούς για να απαλλαγούν από το άθλιο vodafone live menu.

Το αναπτύσσω όσο ποιο αναλυτικά γίνεται.

Τα βήματα είναι απαραίτητο να ακολουθηθούν με την σειρά:

 

1) Εγκαθιστούμε τα προγράμματα από το cd για να έχουμε τους οδηγούς για το κινητό (Sony Ericson PC Suite, Update Service) με όλες τις ενημερώσεις που χρειάζονται.

2) Κατεβάζουμε το KKClient

3) Κατεβάζουμε τα αρχεία W910i_R1FA035_FS_ADRIATIC_CID52.fsm και W910i_R1FA035_MAIN_GENERIC_SH_CID52.min

4) Κατεβάζουμε το W910iCDF1201-0083_6_R7A_GENERIC_ADRIATIC

5) Κατεβάζουμε το Α2 Uploader

 

Τώρα είμαστε έτοιμοι να ξεκινήσουμε την διαδικασία flashαρίσματος.

Προσοχή να έχετε αρκετή μπαταρία (με 17% με έφτασε).

Προσοχή να απενεργοποιήσετε τα antivirus γιατί κάποια όπως avg κλπ βλέπουν ως trojan τα Α2 uploader κλπ και δεν σας αφήνουν να τα εκτελέσετε. Αν συμβαίνει αυτό τότε θα πρέπει να απενεργοποιήσετε τα AVG (mail watch dog) στα services, να κάνετε επανεκκίνηση, να κλείσετε το avg από το tray και να κάνετε end process τα avg από το task manager.

Προσοχή ότι υπάρχει στη μνήμη του τηλεφώνου θα διαγραφεί πχ επαφές. Η μνήμη sim και η κάρτα μνήμης flash δεν θα πειραχτεί.

 

6) Κλείνουμε το κινητό - αφαιρούμε την μπαταρία - τοποθετούμε ξανά την μπαταρία

7) Ανοίγουμε το KKClient

8) Επιλέγουμε την καρτέλα DB3150(A2)

9) Στο main και fs επιλέγουμε open files και διαλέγουμε τα παραπάνω αρχεία που κατεβάσαμε (με καταλήξεις .fsm και .min)

10) Έχοντας κλειστό το κινητό, πατάμε το πλήκτρο "C" και έχοντας το πατημένο συνδέουμε το καλώδιο USB

11) Πατάμε το Flash Phone και περιμένουμε (περίπου 3.20 για το πρώτο αρχείο και 2.20 για το άλλο). Θα εμφανιστεί κάτι τέτοιο:

Sending Loaders...

Loading Main File...

Loading FS File...

Flashing Main...

Main Flashed Successfully. - Time: 00:03:27

Flash certificate(s) verification process, please wait...

Flash certificate(s) verification status: Accepted

Flashing FS...

FS Flashed Successfully. - Time: 00:02:41

Flash certificate(s) verification process, please wait...

Flash certificate(s) verification status: Accepted

Flashing process finalization, please wait...

Connecting to server...

Protocol error!

Το τελευταίο error το αγνοούμε.

12) Κλείνουμε το KKClient

13) Αφαιρούμε την μπαταρία - τοποθετούμε ξανά την μπαταρία (δεν ανοίγουμε το κινητό)

14) Ανοίγουμε το Α2 Uploader

15) Έχοντας κλειστό το κινητό, πατάμε το πλήκτρο "C" και έχοντας το πατημένο συνδέουμε το καλώδιο USB

16) Πατάμε το πλήκτρο Fie system tool

17) Πάμε στο tpa/preset/custom και με drag and drop στέλνουμε όλα τα αρχεία από το custom pack που κατεβάσαμε και αποσυμπιέσαμε

18) Τα αρχεία αφού κατέβουν (μερικά δευτερόλεπτα), πατάμε shutdown fs manager (δεν φαίνεται καθαρά ότι είναι button) και κλείνουμε το πρόγραμμα

19) Αφαιρούμε την μπαταρία - τοποθετούμε ξανά την μπαταρία και ανοίγουμε το κινητό

 

Με το που θα ανοίξει το κινητό θα εμφανιστεί ένα άθλιο μενού που μας δίνει την εντύπωση ότι κάτι πήγε καλά. Η οθόνη θα παραμείνει στην κατάσταση αυτή μέχρι να διαβάσει όλες τις απαιτούμενες αλλαγές. Το τηλέφωνο θα ξεκινήσει μετά από 1 λεπτό και κάτι κανονικά ζητώντας να κάνετε όλες τις ρυθμίσεις ξανά όπως όταν το πήρατε για πρώτη φορά στα χέρια σας. Την επόμενη φορά που θα το ανοίξετε θα ανοίξει κανονικά στον κανονικό χρόνο και με τα ανάλογα χρώματα.

Αυτό ήταν. Πλέον έχετε ένα W910i unbrand σε 7 λεπτά, με το τελευταίο ελληνικό fw και χωρίς τις αθλιότητες της vodafone, χωρίς να πληρώσετε τίποτε απολύτως.

Ευχαριστώ πολύ όσους με τις απαντήσεις τους με έδωσαν την σωστή κατεύθυνση για να ψάξω. Ομολογουμένως ήθελε πολύ ψάξιμο γιατί όλα τα θέματα που βρήκα έλεγαν ότι τα συνήθη προγράμματα xs++ και setool μόνο το αναγνωρίζουν και δεν το flashαρουν και ότι ο μόνος τρόπος για να το κάνεις unbrand ήταν μέσω κάποιων site. Όλα αυτά ήταν αλήθεια, αλλά για να το κάνεις μόνος σου και free ήθελε πολύ ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

@denis1276

Αρχικά ευχαριστώ για τον οδηγό, αν και δεν έχω σκοπό να φλασάρω την συσκευή μου...

Θα πρότεινα να κάνεις ένα πακετάκι .rar τα αρχεία που πρότεινες για κατέβασμα, να βάλεις μέσα και το κείμενο με τις οδηγίες που έφτιαξες, και να το σηκώσεις σε ένα rapidshare, ώστε όποιος ενδιαφέρεται να έχει εύκολα όλα τα εργαλεία και να μην ψάχνει άδικα...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Το έχω σκεφτεί για το rapidshare αλλά δεν ξέρω αν θα ανανεώσω το λογαριασμό μου για τον επόμενο χρόνο (λόγω της νέας πολιτικής του).

Το όλο πακέτο έχει μέγεθος 100Μ zipαρισμένο.

Αν κάποιος γνωρίζει κάποιον τρόπο για να το ανεβάσουμε στο forum πολύ ευχαρίστως (έστω και από κάποιον admin).

Link to comment
Share on other sites

Το έχω σκεφτεί για το rapidshare αλλά δεν ξέρω αν θα ανανεώσω το λογαριασμό μου για τον επόμενο χρόνο (λόγω της νέας πολιτικής του).

Το όλο πακέτο έχει μέγεθος 100Μ zipαρισμένο.

Αν κάποιος γνωρίζει κάποιον τρόπο για να το ανεβάσουμε στο forum πολύ ευχαρίστως (έστω και από κάποιον admin).

και στο rapidshare να το ανεβασεις δεν μπορεις να το δωσεις το λινκ στο φορουμ.

επισης και upload να κανεις μπορεις να εισαι και free member :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και στο rapidshare να το ανεβασεις δεν μπορεις να το δωσεις το λινκ στο φορουμ.

επισης και upload να κανεις μπορεις να εισαι και free member :)

 

Μπορεί όμως να δώσει το link με ΠΜ να το ανεβάσουμε στα blog μας φίλε raver

καθώς και στα γνωστά forums που ασχολούνται με modifications ;)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί όμως να δώσει το link με ΠΜ να το ανεβάσουμε στα blog μας φίλε raver

καθώς και στα γνωστά forums που ασχολούνται με modifications ;)

Ετσι μπορεις ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν το παρατήρησα ότι έφυγαν τα link από το μήνυμα μου.

Αν θυμάμαι καλά όταν το έκανα post την πρώτη φορά υπήρχαν.

Μάλλον θα διαγράφηκαν λόγω κάποιου κανονισμού του forum τον οποίο δεν πρόσεξα.

Ζητώ συγνώμη από τους amin για την ταλαιπωρία.

Τα ανεβάζω μαζί με τις οδηγίες σε λίγο σε rapidshare.

Το Link το δίνω μέσω pm.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό αυτό είναι το πιο προβληματικό κινητό που είχα ποτέ. Το πρόβλημα με τα restart είναι οτι χειρότερο. Μπορεί να σβήσει ανα πάσα στιγμή.

 

Δεν προτείνω σε κανένα να το αγοράσει.

Γενικά έχω χάσει την εμπιστοσύνη στην SE. Μετά από πολά χρόνια μου φαίνεται οτι θα γυρίσω στη Nokia, εκτός αν προκύψει κάτι πιο αξιόπιστο και alternative!

 

+1

Τρωει κατι απιστευτα κολληματα ωρες ωρες και κανει restarts συνεχεια. Τρομερα σπαστικο να πας να απαντησεις σε μια κληση και να κλεινει. Τρομερα σπαστικο το να πας να κανεις κληση και να κλεινει. Ακομα πιο σπαστικο να νομιζεις πως λειτουργει ενω εχει ωρα που εκλεισε.Εχω τη τελευταια εκδοση λογισμικου, την οποια μαλιστα την επανεγκατεστησα μηπως και...τπτ ομως. Επισης δεν μου αρεσει που το ασημι μερος ξεβαφει και μαλιστα αρκετα.

 

Το μενου του σιγουρα ειναι βολικο, αρκετα χαρακτηριστικα του με βολεψαν, πολυ ομορφη η οθονη του, καλος ηχος κτλ. Αν δεν ετρωγε αυτα τα κολληματα θα ηταν οτι πρεπει για καθε μερα

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 4 ημέρες χρήσης όλα οκ.

Δεν έχω δει κάτι τέτοιο με restart κλπ.

Μήπως είναι θέμα μπαταρίας ;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι να μη σου τυχη.

 

Εχω 2 w910 το 1 κοκκινο της γυναικας μου και το μαυρο δικο μου.Λοιπον το κοκκινο ειναι τελειως απροβληματιστο και μαλιστα χωρις καμια αναβαθμιση,το δε μαυρο αστα να πανε!!

Το τι αναβαθμιση του εκανα,τι το προσεχα αυτο τπτ!

Οποτε ηθελε δουλευε οποτε ηθελε..restart!

 

Μου θυμισε την ιστορια με το Κ850(παλι 2 ειχα)

Το 1ο(που το ειχα πληρωσει και 500Ε)το ειχα δωσει και το 2ο(που το ειχα παρει μισοτιμης απ τη τοτε προσφορα της wind) ηταν λειτουργικα αψογο..τι να πω!!:p

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα είναι και θέμα χρήσης...

Για να αναφέρει ο χρήστης παραπάνω ότι ξεβάφει το χρώμα... μάλλον το έχει ρημάξει!

Δεν αποκλείω το ενδεχόμενο για μελλοντικά restarts αλλά για την ώρα δεν έχω συναντήσει κανένα απο τα προβλήματα που περιγράφονται στο παρόν thread...

Και ο ήχος είναι μια χαρά, και ο χρόνος απόκρισης άψογος και τα μενού ταχύτατα και ο φωτισμός τέλειος και η συνδεσιμότητα με το BT πολύ καλή...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειναι θεμα χρησης κ θεμα κατασκευης της καθε συσκευης.Εγω το εχω 8 μηνες.Απο την πρωτη εβδομαδα προσεξα 2 καμμενα pixels στην οθονη.Μετα απο ενα μηνα, χωρις "σκληρη" χρηση,μου ξεφλουδιστηκε το κεντρικο πληκτρο.Ωστοσο το κινητο δουλευει ρολοι.Δεν ειχα επανεκκινηση ποτε,εκτος απο ,μονο, 2 κολληματα σε διαστημα 8 μηνων.

 

Ειναι βασικα "πως θα σου βγει".

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν του ειχα κανει σκληρη χρηση δεν θα παραπονιομουν οτι ξεβαψε, με πολυ νορμαλ χρηση εχει ξεβαψει το πισω γκρι πλαστικο, οχι ολοκληρο αλλα αρκετα. Το κεντρικο πολυπληκτρο ειναι μια χαρα, δεν εχει ξεβαψει. Να συμπληρωσω πως το γκρι στο πλαϊ δεν εχει ξεβαψει, μονο στο γκρι πλαστικο στο πισω μερος στα σημεια που ακουμπαει με την επιφανεια στην οποια το αφηνεις. :O
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αναμενομενη εν μερη, σιγουρα, εγω προσωπικα δεν περιμενα να ειναι σε αυτο το βαθμο ομως. Αν τη συγκρινω με samsung ή lg κινητα που ειχα τοτε ειναι καπως αδικαιολογητο το μεγεθος της φθορας ομως, και εκεινα τα ειχα μεταχειριστει με τον ιδιο τροπο ομως δεν ξεβαψαν, οχι στον ιδιο βαθμο τουλαχιστον. Σε λειτουργιες, μενου κτλ το ΣΕ υπερεχει βεβαια (οχι σε σταθεροτητα), στα πλαστικα η αποψη μου ειναι πως πασχει παντως.

 

Δεν μετανιωσα για την επιλογη του κινητου ομως, η οθονη του, ο ηχος, η εμφανιση (υποκειμενο) και το μενου του το κανουν για μενα ενα πολυ καλο κινητο οταν δεν το πιανει αυτη η @#$@$@ :p

Link to comment
Share on other sites

Ο αισθητήρας κίνησης απενεργοποιείται μόνο μέσα απο το μενού των πολυμέσων;

Μου είναι τελείως άχρηστος και ίσως η απενεργοποίηση "γλυτώνει" και λίγη μπαταρία...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα παλιος χρηστης του κινιτου εδω και κανα 1 χρονο +, εχω να πω πως το κινητο θα δουλευει ρολοι οποτε αυτο θελει..η θα σου κανει παιχνιδακια με την ενια τα λεγομενα restarts η τα κολιματα που μενει κοκαλο το κινητο κ αναβει το κοκκινο φοτακι πισω του βιντεο..και αντε βγαλε-βαλε μπαταρια να ξαναπαρει μπρος....αυτα μου τα εκανε τους προτους μηνες τωρα τελυτεα τον μισο χρονο δουλευει ρολοι και κ με πολυ χρηση μαλιστα..δλδ τα κολιματα σταματισε να τα τροει οπως παλια,να επισημανω πως εχω την εκδοση λογισμικου την 1η αν δεν κανω λαθος την R1CA039.. για την οπια πιστευω ειναι καλη...και δεν ξερω αν ειναι να κανω το update h oxi αλλο προβλημα το κλασικο τροει κατι λαγκαρισματα στο μενου! οσο για ξεφλουδισματα νταξει οπως ειπε και ο φιλος παραπανω εκει απο πισο στο γκριζο μερος ειναι φυσιολογικη η φθορα ....και μενα εκει εχει ξεφλουδισει,επισεις το κεντρικο κουμπι με τα βελακια το ενα το δεξιο > αρχιζει και χανει την επαφη του και πατεται με το ζορι :mad: επισεις να το προσεχω οσο δ παει απο τοτε που το εχω παρει σε θηκη το εχω παντα για να μι γρατζουνιστι η οθωνη και οχι μονο,και κατα περιεργο τροπο κατο δεξια στη γωνια στην οθωνη εχω καμενα πιξελς :blink: ευτιχος δεν ειναι τιποτα το τραγικο σε μαυρο μαυρο φοντο αν εχω φενονται...:worry: εσυς τι λετε να κανω κανενα update θα διορθοθει τιποτα???θα σταματισουνε τα λαγκαρισματα στο μενου??τα restarts τα κολιματα που χριαζετε να βγαλεις μπαταρια κλπ!!(αν και το ξαναλεω εχει να μου κανει καιρο γερο κολιμα που πρεπει να βγαλεις την μπαταρια και να την ξαναβαλεις,μονο το restart μου κανει και αυτο που και που...) η να το αφησω ετσι? ευχαριστω περιμενω απαντησεις ;) επισεις θα ηθελα να μαθω αν καποιος αλλος εχει καμενα πιξελς πως σκ@τα μας καηκαν?? αν ξερει κανεις να δοσει καμια εξηγησει.
Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εμενα το μονο που δεν ειχε παθει ηταν το ξεφλουδισμα στο πολυπληκτρο..κοληματα καμενα πιξελ και τα κουμπια καμια φορα να μην λειτουργουν ναι τα επαθε...και δεν ημουν μονο εγω οσα κινητα τετοια εχω πιασει και εχω ρωτησει κατι θα εχουν..οποτε δεν ειναι τυχαιο...ειναι συμπαθιτικο αλλα αναξιοπιστο..τα πιξελ ειναι απο κατασκευης δεν ειναι λαθος μεταχειρηση..αντε το πολυ απο μια τουμπα αλλα δυσκολο..ειναι εξ αρχης σκαρτες οθονες..
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω το εξης πρόβλημα.

Κατεβάζω ενα βίντεο απο το ιντερνετ (mp4) και όταν το παίζω στο τηλ, ο ήχος του είναι πιο γρήγορος από την εικόνα του βιντεο. Οταν το ίδιο βιντεο το παίζω από το pc παιζει κανονικα, άρα το προβλημα ειναι του τηλεφωνου. Μπορει κανείς να βοηθήσει? Ευχαριστω:worry:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω το εξης πρόβλημα.

Κατεβάζω ενα βίντεο απο το ιντερνετ (mp4) και όταν το παίζω στο τηλ, ο ήχος του είναι πιο γρήγορος από την εικόνα του βιντεο. Οταν το ίδιο βιντεο το παίζω από το pc παιζει κανονικα, άρα το προβλημα ειναι του τηλεφωνου. Μπορει κανείς να βοηθήσει? Ευχαριστω:worry:

πρεπει το βιντεο να ειναι ιδιας αναλυσης και οχι μεγαλυτερο απο 15-30 frames.

παντως με λιγο "πειραγμα" στην αναλυση και στην κωδικοποιηση του ηχου θα πετυχεις καποιο καλο αποτελεσμα.παλιοτερα καποιος ειχε δωσει λεπτομερεις γι'αυτο που σου λεω :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είναι κρίμα παντως να έχει βγει τόσο προβληματικό το κινητό γιατί για την τιμή, την εμφάνιση και αυτά που προσφέρει φαίνεται πολύ τίμια πρόταση....
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson W910i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...