Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ παιδιά :)

Αν και λίγο ακριβή για 32...

Όπως είπε και ο φίλος πριν, υπάρχουν κι άλλες full hd και 50:000/1 LG φτηνότερες.

Μάλλον το bluetooth και τα 100Hz έκαναν τη διαφορά στην τιμή.

Το μόνο που με ενδιαφέρει πλέον, είναι να μην γίνουν οι 4 μέρες αναμονή, 14.

 

εχει διαφορα στην εικονα αν ειναι 100ΗΖ, και εγω την πληρωσα πιο ακριβα αλλα αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ. Οπότε ποια είναι η γνώμη σου? Αξίζει να πάρω συσκευή blu-ray ή καλύτερα να μην πάρω ??

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Δεν μπορώ να το πω με σιγουριά. Σε μεγάλο βαθμό εξαρτάται από την απόσταση στην οποία κάθεσαι από την οθόνη, αν είναι πάνω από 2 μέτρα θα έλεγα ότι μάλλον δεν αξίζει.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακούστε το εξής τραγικό.

Το apothema.gr είναι ένα ιντερνετικό μαγαζί που πουλάει μόνο από την αποθήκη του, χωρίς να διαθέτει κάποια βιτρίνα.

Πέραν της καλής του τιμής, έχει λάθος στα χαρακτηριστικά του προϊόντος, full hd:no, δεν αναφέρει τα 100hz και έχει λάθος στην διαθεσιμότητα.

Ενώ λοιπόν γράφει 2 με 4 ημέρες και διαθέσιμο:Άμεσα, μου τηλεφωνούν την επόμενη ημέρα και με ενημερώνουν ότι αυτό το προϊόν όχι μόνο δεν είναι άμεσα διαθέσιμο ( δηλαδή στις αποθήκες τους ) , αλλά υπάρχει σε έλειψη και στην αντιπροσωπεία!

Πόσο ΛΟΛ μπορεί να είναι ένα eshop, όταν ενώ το μόνο πρόβλημα που έχει να αντιμετωπίσει, είναι η σωστή ενημέρωση από τους προμηθευτές του και καταφέρνει ακόμη κι αυτό να το κάνει λάθος;

Φανταστείτε να ήταν δηλαδή plaisio like, με 2.000 καταστήματα και το προϊόν να κόβει βόλτες πανελλαδικώς.

Απλά κάποιοι αρκούνται στην μετριότητα και κάποιοι στην αθλιότητα.

Ντροπιάζουν τα eshops, απονθαρρύνουν τον κόσμο από το να ψωνίσει.

Προσλαμβάνουν 3-4 άτομα για τηλεφωνήτριες, χωρίς οργάνωση χωρίς στοιχειώδης εκπαίδευση για το πως μανατζάρεται ένα eshop.

Την ίδια ημέρα δίνω εντολή ακύρωσης παραγγελίας και επιστροφής χρημάτων και ξανα τηλεφωνώ μετά από 2 ώρες. Η κοπέλα με την οποία μίλησα δεν είχε ιδέα για την ακύρωση της παραγγελίας. Μάλιστα, με ρώτησε ευγενικά αν θέλω να πάρω κάτι άλλο ή να ακυρώσουμε την παραγγελία.

Τόσο ΛΟΛ δηλαδή.

 

Έχεις κόσμο φίλε μου; Πολύ κόσμο; Κάνε κάτι για αυτό. Προσπάθησε να ελέγξεις την κατάσταση. Βάλτους τις φωνές, διέταξε να ενημερώνονται όλοι για όλα με εσωτερικά emails, κάνε κάτι!

 

Άν ήμουν κάποιος φίλος μου που ψωνίζει για πρώτη φορά, κατευθείαν θα τρόμαζα και θα χαρακτήριζα ανασφαλής μέσο το internet για αγορές και συναλλαγές μέσω πιστωτικής κάρτας.

 

Τώρα απλώς γνωρίζω ότι πρόκειται για μια ακόμη περίπτωση χαλαρότητας και προχειρότητας και κάνει σε όλους μας κακό.

Στους eshoppers που χάνουν πωλήσεις γιατί τρομάζουν οι υποψήφιοι πελάτες τους

Στους web designers που χάνουν τους eshoppers

Στα κυλικεία και καφέ δίπλα απο γραφεία web design & Αποθήκες eshop (lol) :p

 

 

Το καλύτερο, σας το άφησα για το τέλος.

 

Βρήκα την TV που ήθελα σε ένα ηλεκτρονικό κατάστημα στη Χαλκίδα(!). Ναι καλά ακούσατε.

ΣΤΗ ΧΑΛΚΙΔΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ Η ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ...

Μέχρι τώρα, μετά από 3 παρατηρήσεις μου, ακόμη έχουν τα στοιχεία λάθος.

Μου θέλετε και eshop... Δε μπορούν να συννενοηθούν με τον προμηθευτή τους, θα συννενοηθούν με τους πελάτες τους;

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

πιο ειναι πιο σημαντικο κριτηριο τα 100ΗΖ η το fullHD KAI τι ρολο παιζει ο χρονος αποκρισης?

ειμαι μεταξυ της philips 37pfl5603d(899e) k panasonic plasma(649-900plaisio)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην θα πρεπει να αποφασισεις πρωτα,αν ενδιαφερεσαι να αγορασεις plasma tv ή ldc tv.

Οι Plasma,αποδιδουν εξαιρετικα στην κινηση,(σπορτ,ταινιες).Οι Lcd δινουν καλυτερη λεπτομερεια στην εικονα και δουλευουν πολυ καλα σε μια μεγαλυτερη γκαμα φωτιστικων συνθηκων.

Οι full HD παιζουν πραγματικα στα 100hz και καλο θα ηταν ο χρονος αποκρισης να ειναι οσο πιο μικρος γινεται.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aν βλέπεις περισσότερο τηλεόραση και ιδιαίτερα αθλητικά τα 100ΗΖ είναι πιο σημαντικό κριτήριο καθώς βοηθάνε στο να μην υπάρχει θολούρα σε γρήγορες σκηνές όπως είναι η κίνηση της μπάλας στο ποδόσφαιρο ή η F1 οπότε βουρ για την px.Aν σκοπεύεις κυρίως να της δώσεις υλικό 1080p όπως ps3 και ΒD τότε πήγαινε για LCD Full HD αλλά καλύτερα απέφυγε τη σειρά 5 της philips γιατί δεν είναι ό.τι καλύτερο...Καλύτερα κοίτα αυτή ή αυτή αν δεν έχεις ps3
Link to comment
Share on other sites

απ' οτι εχω διαβασει υπρχει μεγαλος πολεμος μεταξυ plasma k lsd,ακρη δεν εχω βγαλει.Πιο πολυ για απλη χρηση ,αθλητικα με φιλους κ΄παιδικα dvd.

Aποσταση περιπου 3m. θ ελω να δωσω κατω απο 900ε

Link to comment
Share on other sites

Τρεις καλες προτασεις:

 

LG 37LG6000 SCARLET 37''

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.169335

 

SONY KDL-37V4000E BRAVIA 37''

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.160409

 

SAMSUNG LE37A558P3F LCD TV 37''

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.156524

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

απ' οτι εχω διαβασει υπρχει μεγαλος πολεμος μεταξυ plasma k lsd,ακρη δεν εχω βγαλει.Πιο πολυ για απλη χρηση ,αθλητικα με φιλους κ΄παιδικα dvd.

Aποσταση περιπου 3m. θ ελω να δωσω κατω απο 900ε

 

Oπότε είσαι γεννημένος για αυτή.:D O χρόνος απόκρισης αντιστοιχεί στο χρόνο που χρειάζονται τα pixels προκειμένου να περάσουν από το ένα χρώμα στο άλλο και αυτός μετριέται σε χιλιοστά του δευτερολέπτου (ms).Οπότε θεωρητικά όσο μικρότερος χρόνος τόσο καθαρότερη εικόνα.Αλλα δε χρειάζεται να σε απασχολεί αυτό γιατί όλες οι σύγχρονες τηλεοράσεις έχουν μικρό χρόνο απόκρισης.

Link to comment
Share on other sites

apo τις παραπανω προτεινομενες lcd καμμια δεν εχει 100ΗΖ Κ΄OSO GIA THN ΠΛΑΣΜΑ δεν πολυ χαμηλη αναλυση?
Link to comment
Share on other sites

Oλες οι full HD εχουν 100hz απλα δεν αναφερεται στο e-shop!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

H ανάλυση 1920x1080 θα σου είναι χρήσιμη όταν της δώσεις αντίστοιχο υλικό δηλαδή blu-ray!Για τη χρήση που θες δηλαδή για dvd και για το ελληνικό τηλεοπτικό σήμα η ανάλυση της plasma είναι ό,τι πρέπει!!!
Link to comment
Share on other sites

Oπότε είσαι γεννημένος για αυτή.:D

 

+1

 

(10 χαρακτήρες)

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω,μαλλον για sony με βλεπω.

τα χριστουγεννα οντως πεφτουν οι τιμες??

 

Ναι υπαρχουν τρομερες προσφορες τις ημερες των χριστουγεννων.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

του πατερα μου εδω και καμμια βδομαδα του κανει νερα, του εξαφανιζει τα χρωματα και μετα επανερχονται κλπ. μολις εκλεισε 2 χρονια . ειναι LG 32αρα.

του ειπαν απο το σερβις οτι θελουν 60Ε επισκεψη και οπως τους περιεγραψε τα συμπτωματα απο 100-400Ε για φτιαξιμο, και μετα εχει εγγυηση για 3 μηνες.

και του λεω : αστη οσο αντεξει και παρε μια καινουργια, δεν συμφερει να φτιαχτει.

του ειπαν και καναδυο αλλοι τεχνικοι οτι αμα χαλασουν αυτες πανε για φουντο, και εχουν χρονο ζωης 2-3 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Σε 2-3 χρόνια λοιπόν ξανά εδώ να πώ κι εγώ τη γνώμη μου από την εμπειρία μου με την lg 32lg7000 :)
iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Σε 2-3 χρόνια λοιπόν ξανά εδώ να πώ κι εγώ τη γνώμη μου από την εμπειρία μου με την lg 32lg7000 :)

 

Tότε θα την φέρει το apothema? :lol: :p

Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνωμη σας για αυτην http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.160385 ?

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνωμη σας για αυτην http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.160385 ?

καλη, αλλα αν παρεις 1366χ768 παρε την 100ΗΖ. εχει διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Tότε θα την φέρει το apothema? :lol: :p

 

xaxaxa, αν δεν είχα ακυρώσει τη παραγγελία ίσως!

 

Το καλό είναι ότι τελικά την ψώνισα από το bestchoice.gr το οποίο είναι ένα βομβαρδισμένο τοπίο όσον αφορά το interaface του, αλλά έχει από πίσω τίμιους και καλούς ανθρώπους πρόθυμους να σε βοηθήσουν και να σε εξυπηρετήσουν σε ότι χρειαστείς.

Η τηλεόραση θα είναι εδώ, σήμερα!

Μετά μου λέτε για design ευχρηστία, λειτουργικότητα και κουραφέξαλα.

Το bestchoice.gr μου τίναξε στον αέρα όλα μου τα επιχειρήματα, πραγματικά.

Το 80% της επιτυχίας ενός project ecommerce, είναι οι άνθρωποι του.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

[

Skatzoxoiros Για σου

 

Εάν θημαμε καλά πριν από δυο χρονιά είχες αγοράσει μια 40V2000 από εσάς δηλαδή εκείνη την παρέα marvin, rivers κλπ αποφάσισα και την πήρα και εγώ πράγμα για το οποίο δεν μετανιωσα . Αλλά έχω ένα προβληματάκι γιατί πείραξα κάτι στο service menu και θα ήθελα να με βοηθήσεις εάν την έχεις ακόμα .

 

Σε ευχαριστώ

Εκ τον προτέρων

kostas

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...