Jump to content

Χρηματιστήριο Αθηνών


pastelios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 126
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε ολους

δουλειες και τώρα ειδα τα posts

 

καταρχήν αρχίζω και συμφωνω ρε συ σπυρος για την άποψη σου για τον Μαυρίδη

 

εχω δει τον τελευταίο καιρό 2 του άρθρα τα οποία είναι αντιγραφή καθαρή το ένα απο bbc και το άλλο απο το ντοκυμαντερ zeitgeist 2 χωρίς να αναφέρει πουθενά την πηγή

 

την έκανα με ελαφρά απ το κάπιταλ κ δεν ξαναπατάω σε αυτό το μπουρδ...site διότι ακριβώς αρχίζω και βλέπω κατευθυνόμενα άρθρα κατά δεύτερο αρχίζουν και έχουν απίστευτη λογοκρισία, και κατά τρίτον αφήνουν μπόλικους σπεκουλαδορους και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις να κάνουν παιχνίδι...χωρις κανεις να τους λεει τιποτα

υπάρχουν και αξιόλογοι, ΕΝΑΠ Sodade, piggy, nikdan, θεσμικος, kyprinos και ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατι αυτοι οι άνθρωποι, που κάποιοι απ αυτους είναι φανερό ότι έχουν γνώση ασχολουνται

 

Αρθρογραφώ και εγώ αλλά σε έντυπο του κλαδου μου και τις μπούρδες που αρχιζω και διαβαζψ εκεί μέσα πια, δε ξέρω τι να πω...δεν ηταν ετσι το καπιταλ

 

Κοιτα spyros όσον αφορά το P/BV μπορεί να μην σου πει τιποτα απολύτως αν κοιτάξεις μόνο αυτό

για μένα ο παραπάνω δείκτης σε συνδιασμό με καλά θεμελιώδη, αν είναι πολυ υποτιμημένη η μετοχή, μεσομακροπρόθεσμα και μόνο το κοιτας... Δεν ειμαι οπαδος της τεχνικης ανάλυσης γενικότερα και πολυ περισσότερο είμαι της άποψης ότι οι αριθμοδείκτες (οχι οι λογιστικοί για να το ξεκαθαρίζω) δείχνουν μόνο μια φωτογραφία ή ταση της στιγμης και σε καμία περίπτωση δεν πρεπει να χρησιμοποιούνται μόνες τους για διαχρονική ανάλυση

 

Βεβαια αυτή ειναι προσωπική μου άποψη γιατι με αυτή πορεύομαι εγώ..

 

και για να δουμε τι θα κανει η αλφα σημερα, μάζεψε αρκετά χαρτιά χτες και γω περιμένω με το πιστόλι στη σκανδάλη

την μαρακ την ξεφορτώθηκα χτες

 

αααα και 2 λεπτομέρειες προς πληροφόρηση

 

Προμέρισμα 0,20 θα δώσει η ΜΟΗ έως 15 δεκέμβρη, αν δεν έχει κανα τρελό ανέβασμα σήμερα (που συνήθως δεν έχει) θα σας συμβούλευα να ψωνίσετε, επίσης ο ΟΠΑΠ πάει για προμέρισμα κοντά στα 70 λεπτα αν με πληροφόρησαν σωστά μεσα απο τον ΟΠΑΠ

 

και κάτι άλλο...προσοχή είμαστε στα τέλη εξαμήνου και κάπου εκεί στα τέλη νοέμβρη θα αρχίσουν να λήγουν οι πρωτες προθεσμιακές καθώς και κάποια ομόλογα που ειχαν εκδόσει 2 τραπεζες ...περιμένω μια κάποιου είδους ρευστότητα και ενα τιναγμα προς τα πάνω προσωρινά βέβαια

 

ερωτηση τώρα: μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει το χτεσινί τίναγμα +10% της ΜΙΓ? (περαν των γνωστών συναλλαγών μέσω dubai)

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

mylogic_x

 

οσον αφορα τον τιναγμα της ΜΙΓ προσωπικα δεν με ξαφνιασε καθολου...

 

75 εκ μετοχες αγορασε η Dubai Finance. 10% του συνολου..

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

η κινηση ομως έγινε εκτός χρ.αγοράς

 

γιατι δεν ακολουθησαν και οι αλλες του ομίλου και η ειδικά η ΜΑΡΦΒ ??? για αυτο λέω δεν το καταλαβαινω

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

και εγω γιατι εχω αρκετα κομμάτια αλλα δεν το βλέπω

ηδη βλέπω πολλους αγοραστές σε χαμηλότερα επίπεδα και συνδριακα πριν από τους θεσμικους (16.30) την βλεπω να μενει αρνητικη

 

παντως γελάω πολυ με το καπιταλ και με αυτους που γραφουν εκει μεσα

 

πριν ειχε βγει παλι ενας χιος7 και έλεγε οτι το χαα θα παει 11.000

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

κοιτα το παρακολουθω το site αρκετό καιρό

παλαιότερα ειχε και καλα άρθρα και ενδιαφέρουσες απόψεις

 

τωρα πια ομως ειναι γεμάτο ανακρίβειες και λειτουργεί με λίγο περίεργο τροπο, στον οποίο ειλικρινα προτιμώ να απεχω

 

το κακο ειναι ότι δεν ξερω καποιο αντίστοιχο forum στην ελλαδα τετοιου ειδους

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν υπαρχουν Ελλαδα αρκετα σιτε χρηματοοικονομικου ενδιαφεροντος.

 

ριχνω που και που καποιες ματιες στο euro2day.gr. τα αρθρα ειναι λιγο mixed αλλα οι αναλυσεις ειναι λεπτομερεις και ακριβεις.

 

οπαπ παει καλα.... και θα συνεχισει να πηγαινει target price apo deutsche bank στα 30.7 ευρω... aggresive buy...λενε οι δικοι μου

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

παντως η διοικηση εκει λειτουργει πολυ καλα σαν κυματοθραυστης

το περιεργο ειναι ότι σε καιρούς φτωχούς, αντί ο τζόγος να ειναι η πρωτη συνηθεια που θα κόψει είναι η πρώτη του συνήθεια που ....ξεκινά!!!!

 

τώρα για 30 και κάτι δεν το βλέπω τουλάχιστον μέσα στο επόμενο εξάμηνο

σιγουρα ειναι buy και για μένα αλλά για 30+ όχι

 

για σήμερα προτίμησα να σπρώξω ένα πακετάκι ΜΙΓ που την πήρα στα πολύ χαμήλά της, και να πάρω ΑΛΜΥ η οποία όταν τρέχει...τρεχει μιλάμε... :lol: και ειναι και αρκετα υποτιμημένη τώρα (θεωρώ)

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

ΟΠΑΠ εγω του δινω ενα 25αρι για το επομενο 3μηνο...

 

ΜΕΤΚΑ, ΕΛΛΑΚΤΟΡ τα δινουν επισης aggresive buy

 

ΑΛΟΥΜΥΛ, δεν ξερω αλλα μπορω να μαθω.. ;)

 

γενικως οι αγορες θα σφιξουν απο το νεο ετος...τουλαχιστον οι μεγαλες ευρωπαικες...

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

αν την μετκα την παρεις στα πολυ χαμηλα της θα βγαλεις...

 

να γνωρίζεις κατι ομως, ολα τα στελεχη ολου του ομιλου παιζουν πολυ μαζι της και με φιλους και γνωστους

 

για την ελλακτορ συμφωνω

 

για οπαπ αν σου βγει μπραβο σου, ειναι πολυ βαρυ χαρτι για μενα για να ρισκαρω

για καποια απ τις εταιρίες που εχεις αναφερει συνολικά προέρχομουν, οπότε

 

τα ελπε παντως με εχουν απογοητεύσει

 

σε αντιθεση με ΜΟΗ (μοτορ οιλ) η οποια θα δωσει τελικα και προμερισμα

 

προσεξε το μαζεμα που κανουν στην αλφα, εχει πολυ πλακα

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

απ'οτι φαινεται δεν πηγαινε καλα εδω και πολυ καιρο...

 

mylogic_x,... ξερεις αν δηλωσε πτωχευση?

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

εκανε λεει αίτηση στο άρθρο 99

 

η τραπεζα αττικής είχε μια επισφάλεια εκεί, ή κάνω λάθος??

 

 

Φωτιά στα κοκκινα...χαχαχα

 

για να δουμε που θα δει το δευτερο χαμηλο, καπου στα 1700 στο υπολογιζω με ενα ραλυ μεχρι 20/12 προς τα πάνω και μετά σταθερά χαμηλά

(ταπεινή μου γνώμη)

 

η αλφα συνεχιζει την κατρακυλα (και δεν μπορώ να απεγκλωβιστώ από τα 10.55 που αγόρασα)

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

εκανε λεει αίτηση στο άρθρο 99

 

η τραπεζα αττικής είχε μια επισφάλεια εκεί, ή κάνω λάθος??

 

 

Φωτιά στα κοκκινα...χαχαχα

 

για να δουμε που θα δει το δευτερο χαμηλο, καπου στα 1700 στο υπολογιζω με ενα ραλυ μεχρι 20/12 προς τα πάνω και μετά σταθερά χαμηλά

(ταπεινή μου γνώμη)

 

η αλφα συνεχιζει την κατρακυλα (και δεν μπορώ να απεγκλωβιστώ από τα 10.55 που αγόρασα)

δεν υπαρχει εγκλωβισμος με αγοραστες.....μπορεις να πουλησεις και να αγορασεις σε χαμηλοτερα επιπεδα αν πιστευεις οτι θα παει παρακατω.;) Οι μετοχες δεν ειναι γκομενες να τις εχουμε για παντα.

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου με -2 ευρώ κάτω, ευχαριστώ δεν θα πάρω, έστω στα επίπεδά του

 

προτιμώ να ξανα γοράσω χαμηλότερα κρατώντας και τα ψηλότερα:)

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου με -2 ευρώ κάτω, ευχαριστώ δεν θα πάρω, έστω στα επίπεδά του

 

προτιμώ να ξανα γοράσω χαμηλότερα κρατώντας και τα ψηλότερα:)

 

ετσι ελεγα και εγω οταν πουλουσα την sysware στα 6800 δραχ .......τελικα καταντησε να γινουν 1.5 sysware 1 altek και η αλτεκ σημερα εχει 0,17........προτιμω το s300 που αγορασα με τα χρηματα που πηρα απο την μετοχη :D:D.....μεχρι ποτε θα κανεις moyagen?:cool:

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις και αδικο

απλα περιμενω μεχρι τελος έτους μία ανοδο ακόμα για να ξεφορτόσω πλήρως

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις και αδικο

απλα περιμενω μεχρι τελος έτους μία ανοδο ακόμα για να ξεφορτόσω πλήρως

 

ρωτα και αυτους που περιμεναν το 1999 τις 6400....:lol::lol:......ακομα περιμενουν.Στα χρηματιστηρια δεν υπαρχουν ουτε αντιστασεις ουτε τιποτα μονο στο μικρο μυαλο μας ειναι ολα...

Link to comment
Share on other sites

Να θυμησω το εξης.Επενδυτης ειναι ο αποτυχημενος κερδοσκοπος .

Θα σας συνιστουσα να δειτε την ταινια στην παρκατω σελιδα ...θα βγειτε λιγο σοφοτεροι πιστευω

http://www.greektube.org/content/view/44948/2/

Link to comment
Share on other sites

Τι θελουμε μωρε Ευρωπη??

Αφου ολοι μας ενα καρναβαλι ειμαστε...Δεν εχουμε υποθεση μπροστα στην ευρωπη εμεις!!

Σωστος?

Link to comment
Share on other sites

ρωτα και αυτους που περιμεναν το 1999 τις 6400..........ακομα περιμενουν.Στα χρηματιστηρια δεν υπαρχουν ουτε αντιστασεις ουτε τιποτα μονο στο μικρο μυαλο μας ειναι ολα

 

καλημερα

ψψψ καλά τέτοιες αυταπάτες δεν έχω ούτε είχα, ούτε περιμένω από 30.000 κεφάλαιο να βγάλω αλλα τόσα, έλεος, αυτοί που το περιμένουν αυτό, είναι ηλίθιοι για εμένα

η αποτιμήση του ελληνικού χρηματιστηρίου, με πραγματικά δεδομένα κεφαλαιοποίησης όμως δεν είναι για πάνω από 4.500 άντε 5.000 βαριά . Ότι παραπάνω αν γίνει κάποτε θα είναι καθαρά για λόγους κερδοσκοπίας?

 

Αλήθεια πότε βλέπεις το 2 χαμηλο, σήμερα η προς το τελος της εβδομάδας? επίσης βλέπεις κανα ψηλο

(ψηλό εννοώ 2.500) μέχρι τα τέλη έτους?(και μετά κατιούσα κατω)

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

ψψψ καλά τέτοιες αυταπάτες δεν έχω ούτε είχα, ούτε περιμένω από 30.000 κεφάλαιο να βγάλω αλλα τόσα, έλεος, αυτοί που το περιμένουν αυτό, είναι ηλίθιοι για εμένα

η αποτιμήση του ελληνικού χρηματιστηρίου, με πραγματικά δεδομένα κεφαλαιοποίησης όμως δεν είναι για πάνω από 4.500 άντε 5.000 βαριά . Ότι παραπάνω αν γίνει κάποτε θα είναι καθαρά για λόγους κερδοσκοπίας?

 

Αλήθεια πότε βλέπεις το 2 χαμηλο, σήμερα η προς το τελος της εβδομάδας? επίσης βλέπεις κανα ψηλο

(ψηλό εννοώ 2.500) μέχρι τα τέλη έτους?(και μετά κατιούσα κατω)

 

Δεν είμαι ανιχνευτής των πάτων και των κορυφών ο τρόπος που τοποθετούμε στο ΧΑΑ και στην usa είναι πολύ απλός .Όταν μια μετοχουλα μου δίνει υψηλό μέρισμα χωρίς μα*****ες την προτιμάω από τον τόκο τράπεζας .Αν δεν μου δίνει και μου πουλάει μόνο όνειρα (βλέπε κάτι μετοχές με 20€ που δίνουν 0,15€ μέρισμα) την αποφεύγω σαν τον διάολο .Πιστεύω ότι οι αγορές μετοχών με δείκτη κάτω από 2200 είναι με ορίζοντα επένδυσης 2 έτη είναι ασφαλές :):)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...