Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch HD (Blackstone)


stark
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

HTC Touch HD: ~ Χριστούγεννα με Ιανουάριο 2009 ~ €800 (τιμή εκτίμησης)

 

http://www.htc.com.gr/forum/showthread.php?t=10179

 

Η τιμή στο expansys με χρήση του εκπτωτικού κουπονιού που ισχύει για αγορές άνω των 500 ευρώ προ ΦΠΑ είναι 625 ευρώ με τα μεταφορικά.

Δείτε το order confirmation που μου έστειλαν:

Item / Stock Qty Price Total

------ ---------------------------------------- --- ------- --------

173504 HTC Touch HD (EU, English, GPS) 1 526.75 526.75

On Request

127381 €25 discount off €500 or more after tax 1 -20.90 -20.90

In Stock

------ ---------------------------------------- --- ------- --------

505.85

Shipping Info 16.90

VAT (19.6%) 102.46

--------

Total 625.21

--------

Η ACE λογικά δεν πρέπει να το πουλήσει πάνω από 730-750 ευρώ αν το συγκρίνουμε με το Diamond.

 

Εμένα δεν μ' ενδιαφέρει το ελληνικό μενού κατά πρώτον και δεύτερον μια τέτοια συσκευή δεν αξίζει να την καταδικάζεις να μείνει με μια ROM για να έχεις ελληνικά. Το πέρασμα cooked Roms είναι αναπόσπαστο παιχνίδι με τα ppc.

 

Κατα τα άλλα οι συσκευές από expansys καλύπτονται από εγγύηση στην αντιπροσωπία.

Επίσης στην περίπτωση του HD οι συσκευές προορίζονται για την ευρώπη κάτι που αναγράφεται στην proforma invoice (173504 HTC Touch HD (EU, English, GPS)

Στο Diamond οι πρώτες συσκευές που πουλήθηκαν από την expansys προορίζονταν για την Ασιατική αγορά και υπήρχε πρόβλημα με την εγγύηση.

Η expansys κάνει αντικατάσταση συσκευής η επιστροφή χρημάτων σε περίπτωση εργοστασιακού προβλήματος

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγω παντως εχω αρχισει και σκεφτομαι σοβαρα να το παρω κατευθειαν απο ελληνικο καταστημα,αν οπως λενε το εχουν διαθεσιμο 1-2 μερες μετα το expansys...

Γιατι απο expansys μαζι με τα εξοδα αποστολης θα παει 650 ευρω...

Ισως και να αξιζουν τα 50 ευρω καπελο που ζητανε (για να βγαλουν κι αυτοι κατι)...

Γιατι αλλο να σου σταλει ενα πακετο απο το εξωτερικο και αλλο να πας επι τοπου,να το ανοιξεις,να το περιεργαστεις,να δεις μηπως εχει κανενα ελατωμα η καμμενο πιξελ,(πραγμα βεβαια εξαιρετικα σπανιο εως απιθανο)..

Οχι βεβαια οτι ειχα ποτε κανενα προβλημα απο πραγματα που παρηγγειλα απο εξωτερικο...Αλλα ξερω 'γω?

Ισως και να ειναι απλα θεμα "ψυχολογιας"!:)

Όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα η τιμή με τα μεταφορικά είναι 625 ευρω.

 

Τώρα για προβλήματα και αν θα το δεις στο μαγαζί, είναι σχετικό.

Δες λίγο τα ελληνικά φόρα για το diamond και θα δεις από που προέρχονταν οι συσκευές με προβλήματα και τι αντιμετόπιση είχαν από τα μαγαζιά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν λεμε,να το ανοιξεις να το δεις και ΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ να το παρεις...

Εννοουμε οτι εχεις ΗΔΗ παρει την αποφαση να το παρεις...

Το καταστημα ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟ (και αν σας πει κανενας οχι,τραβηξτε του μια καταγγελια για να παει σπιτι του),να κανει unboxing μπροστα σας,να το θεσει σε λειτουργια και αν ειναι ΟΚ,το πληρωνετε και το περνετε.

Αλλιως αν εχει καποιο προβλημα,του λετε να σας ανοιξει αλλο!

Σε καθε περιπτωση,αν το οποιοδηποτε πραγμα που αγοραζετε σφραγισμενο-χωρις να το ανοιξετε-ειναι ελλατωματικο..δε θα το γυρισετε πισω?

Γιατι λοιπον να μη γλυτωσετε τη ταλαιπωρια και εσεις και ο μαγαζατορας?

 

προφανως και αν κατι ειναι ελλατωματικο θα το επιστρεψεις. σιγουρα μεσω online αγορας ειναι μεγαλυτερη ταλαιπωρια.

 

τωρα για το unboxing δεν ειμαι σιγουρος για αυτο που λες. φυσικα και εχεις δικαιωμα απο την στιγμη που το πληρωσεις να μεινεις στο καταστημα και να το ανοιξεις και να το βαλεις σε λειτουργια για να το τεσταρεις. αλλα πριν πληρωσεις δεν νομιζω οτι ειναι υποχρεωμενοι να ανοιξουν το κουτι και να τα βγαλουν ολα εξω. αρκετοι το κανουν βεβαια για εξυπηρετηση του πελατη και σωστα. αλλα αν π.χ. η συσκευασια ειναι σφραγισμενη με σελοφαν τι γινεται? και τωρα που το σκεφτομαι οι περισσοτερες συσκευασιες εχουν αυτη την αυτοκολλητη ταινια που λεει να μην δεκτεις την συσκευή αν η ταινια ειναι κομμενη. δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι δεν ειναι υποχρεωμενοι.

 

φιλε Te_salat, αυτο με το κουπονι τι κολπο ειναι? δεν το ηξερα. μπορω να το κανω και εγω? εχω ηδη κανει την προπαραγγελεια βεβαια! για πες μου παρακαλω:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

 

φιλε Te_salat, αυτο με το κουπονι τι κολπο ειναι? δεν το ηξερα. μπορω να το κανω και εγω? εχω ηδη κανει την προπαραγγελεια βεβαια! για πες μου παρακαλω:rolleyes:

 

Στην φόρμα της παραγγελίας υπάρχει ένα πλαίσιο για να γράψεις τον κωδικό του εκπτωτικού κουπονιού.

Ο κωδικός αυτός για αγορές άνω των 500 ευρώ είναι 127381 .

Τον γράφεις μέσα στο πλάισιο και κάνεις κλικ στο επαλήθευση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα η τιμή με τα μεταφορικά είναι 625 ευρω.

 

Τώρα για προβλήματα και αν θα το δεις στο μαγαζί, είναι σχετικό.

Δες λίγο τα ελληνικά φόρα για το diamond και θα δεις από που προέρχονταν οι συσκευές με προβλήματα και τι αντιμετόπιση είχαν από τα μαγαζιά.

Υπάρχουν Ελληνικά e-shop που σου δίνουν εγγύηση για καμένο pixel επιπρόσθετα π.χ. PDA4U. Επίσης η ACE Hellas, αν και δεν καλύπτεται από την HTC για αυτό, σου αλλάζει την οθόνη για ένα καμένο pixel.

Η πολιτική της HTC είναι η αλλαγή του τηλεφώνου για 3 και πάνω καμένα pixel.

Αυτό δεν είναι κάτι;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@eleco

Ο Te_salat λέει για τις κιτρινισμένες ελληνικές οθόνες του diamond που σε κάποια καταστήματα δε σου έκαναν αλλαγή συσκευής και γενικά υπάρχει μια πλήρης ασυνεννοησία.

Link to comment
Share on other sites

@eleco

Ο Te_salat λέει για τις κιτρινισμένες ελληνικές οθόνες του diamond που σε κάποια καταστήματα δε σου έκαναν αλλαγή συσκευής και γενικά υπάρχει μια πλήρης ασυνεννοησία.

Είναι αλήθεια ότι θα πρέπει πάντα να την ψάχνεις...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια ότι θα πρέπει πάντα να την ψάχνεις...

 

Tι να ψάχνεις; Από oteshop πήρε ο άλλος και τον είχαν κάνει μπαλάκι.

Με το diamond έγινε τεράστια αρπαχτή από όλους. ’λλοι πουλούσαν χωρίς εγγύηση, άλλοι με πειραγμένη ROM, άλλοι με κιτρινίλες...

Δεν αξίζει να αγοράσεις από Ελλάδα γιατί οι Γερμανοί-wind κτλ ψάχνονται για το πως θα σου τα αρπάξουν με περίεργες παραεισαγωγές, ενώ οι υπόλοιποι σου πουλάνε ελληνικές με καπέλο χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναφέρθηκα γενικά σε προβλήματα που παρουσιάστηκαν σε Diamond.

Όχι μόνο τις κιτρινίλες.

Από τα προβλήματα που αναφέρθηκαν σε όλα τα ελληνικά φόρουμ μόνο μια συσκευή προέρχονταν από expansys και έγινε επιστροφή χρημάτων γιατί ο αγοραστής δεν επιθυμούσε άλλη συσκευή.

 

Καμενα pixels αναφέρθηκαν σε παράλληλες εισαγωγές γνωστών εταιρειών οι οποίες δεν ξέρουμε αν αγοράζουν απευθείας από HTC η από κάποιον μεσάζοντα οπουδήποτε βρίσκουν καλύτερη τιμή.

 

Το καλό με την expansys είναι ότι πουλάει σε όλο τον κόσμο και έχει τεράστια κατανάλωση. Σίγουρα είναι ένας από τους καλύτερους πελάτες της HTC.

Οποιαδήποτε αγορά περιέχει ρίσκο. Τα παιδιά που αγόρασαν συσκευές με κιτρινίλες δεν τις έιδαν όταν το αγόραζαν γιατί ή δεν ανοίχτηκαν μπροστά τους, ή δεν δοκίμασαν την συσκευή σε λευκή οθόνη.

 

Η expansys είχε κάνει φάουλ με τις ασιατικές γιατί βιάστηκε να το κυκλοφορίσει πρώτη πριν καν έλθει στην ευρώπη.

 

Προσωπικά επειδή ζω στην Αίγυπτο εμπιστεύομαι πιο πολύ την expansys από το να μπλέξω με κάποιο ελληνικό κατάστημα.

Αν μου παρουσιαστεί πρόβλημα, κατόπιν συνενόησης το στέλνω απευθείας με dhl και καθάρισα ακόμα κι αν έχει περάσει ένας μήνας.

Τα μαγαζία σπάνια δεχονται αλλαγή και την ξεχνάς αν περάσουν 7 μέρες από την αγορά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Στην φόρμα της παραγγελίας υπάρχει ένα πλαίσιο για να γράψεις τον κωδικό του εκπτωτικού κουπονιού.

Ο κωδικός αυτός για αγορές άνω των 500 ευρώ είναι 127381 .

Τον γράφεις μέσα στο πλάισιο και κάνεις κλικ στο επαλήθευση.

Βάζω τον συγκεκριμένο κωδικό όταν κάνω την παραγγελία και μου βγάζει --> Ο κωδικός κουπονιού δεν υπάρχει ! :( Μήπως υπάρχει κάποιος άλλος?
Link to comment
Share on other sites

Βάζω τον συγκεκριμένο κωδικό όταν κάνω την παραγγελία και μου βγάζει --> Ο κωδικός κουπονιού δεν υπάρχει ! :( Μήπως υπάρχει κάποιος άλλος?

 

Κάπου τους είχα τους κωδικούς αλλά δεν μπορώ να τους βρω τώρα.

Σίγουρα θα στους δώσει ο athanso αύριο.

 

Δείτε τις πρώτες εντυπώσεις στα ελληνικά:

http://www.navimania.gr/showthread.php?p=143894&posted=1#post143894

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Βάζω τον συγκεκριμένο κωδικό όταν κάνω την παραγγελία και μου βγάζει --> Ο κωδικός κουπονιού δεν υπάρχει ! :( Μήπως υπάρχει κάποιος άλλος?

 

βαλε αυτο HTC07NOV

Link to comment
Share on other sites

αν π.χ. η συσκευασια ειναι σφραγισμενη με σελοφαν τι γινεται? και τωρα που το σκεφτομαι οι περισσοτερες συσκευασιες εχουν αυτη την αυτοκολλητη ταινια που λεει να μην δεκτεις την συσκευή αν η ταινια ειναι κομμενη. δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι δεν ειναι υποχρεωμενοι.

 

Απο τη στιγμη που ΕΣΥ θα το παρεις τι σε νοιαζει αν θα παραβιαστει η ταινια ασφαλειας?!

Και αν ΔΕΝ το παρεις ΕΣΥ (επειδη ειναι ελατωματικο βεβαια),δεν πρεπει με αυτο το τροπο να "ειδοποιηθει" ο επομενος πελατης οτι κατι τρεχει?

Και τελος παντων για να τελειωσει αυτο το θεμα,εγω δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου,παρα υπαρχει σαφης νομοθεσια απο την Ευρωπαικη Ενωση που το ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ.

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που ΕΣΥ θα το παρεις τι σε νοιαζει αν θα παραβιαστει η ταινια ασφαλειας?!

Και αν ΔΕΝ το παρεις ΕΣΥ (επειδη ειναι ελατωματικο βεβαια),δεν πρεπει με αυτο το τροπο να "ειδοποιηθει" ο επομενος πελατης οτι κατι τρεχει?

Και τελος παντων για να τελειωσει αυτο το θεμα,εγω δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου,παρα υπαρχει σαφης νομοθεσια απο την Ευρωπαικη Ενωση που το ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ.

 

Στην Αίγυπτο όλες οι συσκευές έχουν τις ταινίες του αντιπροσώπου συν πλαστικό τσέρκι.

Όταν πεις ότι εντάξι αυτή θα πάρω, σου την ανοίγει τους δίνεις την sim σου και δοκιμάζεις όσες λειτουργίες θέλεις. Σε όλα η μπαταρία έχει ικανή ενέργεια για τις δοκιμές.

Και όπως έχω ξαναγράψει με το παραμικρό στην αντικαθιστούν (στις μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων).

Αυτό ισχύει για τα πάντα όχι μόνο για κινητά. Τα πολυκαταστήματα εκεί εφαρμόζουν το αμερικάνικο σύστημα.

Πριν λίγο καιρό μου άλλαξαν ένα παιχνίδι που είχα πάρει για την κόρη μου γιατί έσπασα κατα λάθος το κλιπ που μπαίνουν οι μπαταρίες. Επειδή ο κινέζος στις οδηγίες δεν έγραφε ότι χειάζεται κατσαβίδι, μου το άλλαξαν και μου έκαναν δώρο τις αλκαλικές μπαταρίες για την ταλαιπωρία.

Το δεν Diamond, όταν ρώτησα στην αντιπροσωπία αν ισχύει η εγγύηση μου επειδή το έχω αγοράσει από ευρώπη, μου είπαν δεν έχουν κανένα πρόβλημα,αρκεί να είναι κάτι που μπορούν.

Η HTC τους δίνει το δικαίωμα να εξυπηρετούν συσκευές προερχόμενες από άλλες αγορές. Πράγμα που διάβασα κι εγώ στο βιβλιαράκι.

Δεν είναι υποχρεωμένοι αλλά είναι στην ευχαίρια τους. Και είναι απόλυτα λογικό, αφού ταξιδεύεις και υπάρχει αντιπρόσωπος, γιατί να μην το επισκευάσει εφόσον θα πληρωθεί από την HTC.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κάπου τους είχα τους κωδικούς αλλά δεν μπορώ να τους βρω τώρα.

Σίγουρα θα στους δώσει ο athanso αύριο.

 

Οι κωδικοι υπαρχουν στο θεμα του touch pro και μαλιστα δυο φορες (το θυμαμαι γιατι τους εχω χρησιμοποιησει).

Βεβαια ειναι πολλες σελιδες για να ψαξω αλλα οποιος ενδιαφερεται...

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που ΕΣΥ θα το παρεις τι σε νοιαζει αν θα παραβιαστει η ταινια ασφαλειας?!

Και αν ΔΕΝ το παρεις ΕΣΥ (επειδη ειναι ελατωματικο βεβαια),δεν πρεπει με αυτο το τροπο να "ειδοποιηθει" ο επομενος πελατης οτι κατι τρεχει?

Και τελος παντων για να τελειωσει αυτο το θεμα,εγω δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου,παρα υπαρχει σαφης νομοθεσια απο την Ευρωπαικη Ενωση που το ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ.

 

το ερωτημα ειναι αν πας και σου δωσουν συσκευη με σπασμενη την ταινια ασφαλειας, θα το παρεις? εγω θα το σκεφτομουν.

 

και δε λεω να ειναι ελλατωματικο γιατι τοτε το καταστημα θα επρεπε να το ειχε αποσυρει και να μη στο δειξει καν. μπορει απλα να το ανοιξαν για να το δειξουν οπως λες οτι ειναι υποχρεωμενοι γιατι π.χ. δεν "θυσιαζουν" 1 συσκευη σαν demo στο καταστημα. δεν αμφιβαλλω για τον νομο που λες γιατι δεν ξερω. αλλα αν εφαρμοζονταν ολοι οι νομοι θα ζουσαμε σε ενα παραδεισο και οχι στην μπανανια;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μια απορία:

Απότι κατάλαβα αν το πάρω από το Expansys, δεν θα έχει Ελληνκό menu.

Αυτό δεν με ενδιαφέρει. Με ενδιαφέρει όμως να γράφω Ελληνικά. (contacts, sms κλπ)

 

θα υπάρχει πρόβλημα εκεί?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μια απορία:

Απότι κατάλαβα αν το πάρω από το Expansys, δεν θα έχει Ελληνκό menu.

Αυτό δεν με ενδιαφέρει. Με ενδιαφέρει όμως να γράφω Ελληνικά. (contacts, sms κλπ)

 

θα υπάρχει πρόβλημα εκεί?

 

Ευχαριστώ

 

θα μπορεις να γραφεις ελληνικα κανονικα,με extra software πληκτρολογιο που θα βρεις ευκολα και δωρεαν

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μια απορία:

Απότι κατάλαβα αν το πάρω από το Expansys, δεν θα έχει Ελληνκό menu.

Αυτό δεν με ενδιαφέρει. Με ενδιαφέρει όμως να γράφω Ελληνικά. (contacts, sms κλπ)

 

θα υπάρχει πρόβλημα εκεί?

 

Ευχαριστώ

 

Υπαρχουν πολλες εναλλακτικες, παρτο.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

το ερωτημα ειναι αν πας και σου δωσουν συσκευη με σπασμενη την ταινια ασφαλειας, θα το παρεις? εγω θα το σκεφτομουν.

 

και δε λεω να ειναι ελλατωματικο γιατι τοτε το καταστημα θα επρεπε να το ειχε αποσυρει και να μη στο δειξει καν. μπορει απλα να το ανοιξαν για να το δειξουν οπως λες οτι ειναι υποχρεωμενοι γιατι π.χ. δεν "θυσιαζουν" 1 συσκευη σαν demo στο καταστημα. δεν αμφιβαλλω για τον νομο που λες γιατι δεν ξερω. αλλα αν εφαρμοζονταν ολοι οι νομοι θα ζουσαμε σε ενα παραδεισο και οχι στην μπανανια;)

Νομιζω οτι μαζι μιλαμε και χωρια καταλαβαινομαστε...

Εγω δεν ειπα οτι ειναι υποχρεωμενοι να στο ανοιξουν να στο δειξουν και αν ΔΕΝ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ,να "τη κανεις"...

Ειπα οτι απο τη στιγμη που εχεις αποφασισει να το αγορασεις,ειναι υποχρεωμενοι να το ανοιξουν για να δεις αν λειτουργει σωστα..Και ΑΝ λειτουργει σωστα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ το πληρωνεις και το περνεις...

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν εχει νοημα να το συζηταμε παραπανω. νομιζω το εξαντλησαμε το θεμα.

 

FYI- ο παραπάνω κωδικος HTC07NOV ισχυει για -20€. ο προηγουμενος δεν ισχυει. στο θεμα του Toutch Pro βρηκα καποιους κωδικους αλλα δεν τους δοκιμασα γιατι εγραφε οτι ισχυουν μεχρι μια συγκεκριμενη ημερομηνια που εχει πλεον παρελθει.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε και αυτούς:

 

FRX4547 €5 (ανεξαρτήτως ύψους αγορών)

FRX4548 5% (ανεξαρτήτως ύψους αγορών)

FRX4549 €15 (για αγορές >€300)

FRX4610 €25 (για αγορές >€500)

FRX4611 €35 (για αγορές >€700)

FRX4612 €50 (για αγορές >€1000)

Link to comment
Share on other sites

Το Clove έχει αρχίσει να το πουλάει;

 

Edit: Ναι μάλλον λάβανε stock νωρίτερα, μου ήρθε και ενημερώτικο email. Δεν μπορώ να μπω και στο xda να δω, έχει άλλος πρόβλημα;

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...