Jump to content

Προβλήματα αυτονομίας ελληνικών OMNIA


oregon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει παρατηρηθει απο δεκαδες κατοχους OMNIA με ελληνικη rom (οχι σε ολους) οτι υπαρχει σοβαρο προβλημα με την αυτονομια των συσκευων, οι οποιες αδυνατουν να βγαλουν μεχρι κι ενα 24ωρο χωρις φορτιση.

Εδω μπορουμε οσοι εχουμε τετοια προβληματα να τα παραθετουμε, καθως και να αναφερουμε τι απαντησεις πηραμε απο τη Samsung.

 

Θεωρω οτι πρεπει να βομβαρδιστει η samsung με παραπονα, ωστε να το λαβουν σοβαρα υποψη και να το ψαξουν το θεμα.

Εαν προκειται για ελλατωματικες παρτιδες η θα κανουν ανακληση, η με το που θα παιρνεις και θα κανεις παραπονο, αν εχουν βρει τι φταιει θα σου δινουν αμεσως τη λυση.

Η αντικατασταση συσκευης ειναι δωρο αδωρο γιατι μαλλον και η καινουρια τα ιδια χαλια θα εχει, εφοσον προκειται για προβλημα παρτιδας

Τα τηλεφωνα της Samsung ειναι :

801 11 64000 (ειναι η euroelectronics αντιπροσωποι και διανομεις της samsung στην ελλαδα)

210 58 20 000 (ειναι η smartec η οποια ειναι το επισημο service των samsung)

 

Ειναι σημαντικο να ενημερωθει και η smartec για το ζητημα, καθως ειναι η αρμοδια εταιρεια για τα ζητηματα service.

 

Οσοι εχουμε προβλημα με τη μπαταρια ας τους βομβαρδισουμε και ας τους δωσουμε να καταλαβουν οτι πρεπει να βρουν λυση ΑΜΕΣΑ κι οτι η αντικατασταση που γι'αυτους ειναι η ευκολη λυση προς το παρον, ΔΕ ΛΥΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 529
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν θελω να σας στεναχωρησω αλλα εγω το πηρα την περασμενη Πεμπτη, το φορτισα το βραδυ και το ξαναφορτησα σημερα το μεσημερι. Σχεδον 4,5 μερες. Καλα δεν ειναι?

Ξεχασα να επισημανω οτι το αγορασα απο Vodafone shop με ελληνικο μενου

nap
Link to comment
Share on other sites

posi ora to fortisate tin proti fora?

 

Μιας και υπαρχει ποικιλια χρηστων υπαρχει και ποικιλια φορτισεων.

Ειτε 10 ωρες, ειτε 5 ωρες, ειτε με usb, ειτε με φορτιστη, το αποτελεσμα ηταν το ιδιο.

Εγω το πρωτο omnia το φορτισα 9 ωρες με φορτιστη την πρωτη φορα.

Το δευτερο το φορτισα 10 ωρες με usb και μετα το 10ωρο η οθονη εδειχνε μπαταρια 30%. Του εκανα επανεκινηση και εδειξε κανονικα 100% (ειχε κολλησει η ενδειξη).

Το δευτερο φαινεται να εχει ελαφρως καλυτερη αυτονομια απο το πρωτο, αλλα παντα σε τραγικα επιπδα σχετικα με τις αυτονομιες που ακουμε απο αλλους φιλους που εχουν αγγλικη rom.

Βεβαια στο δευτερο του εχω κανει απειροελαχιστη χρηση, οποτε υποθετω οτι με λιγη μεγαλυτερη χρηση θα μου εβγαζε με το ζορι κανα 15ωρο και αν.

Link to comment
Share on other sites

emena mou eipan apo tin samsung oti an to fortiso mexri na prasinisei to ledaki einai mia xara!!gamo tin ******* mou an dn mou to allaksoun aurio tha tous parei o diaolos..ta exo parei para poli.edosa 555 euro gia ena kinito pou dn exei autonomai oute ena 24oro
Link to comment
Share on other sites

ego to exo apo tin perasmeni triti apo to plaisio .. i mpataria den diarki pano apo 24 ores.. me tipota... polles fores to fortizo kai 2 fores tin imera giati to xrisimopio .... klisis gps.. musiki.. exo piraksi ton ixo sta akustika .. kai sto speaker... kai ida oti alazi i diarkia tis mpatarias.. vevea .. i mpataria mas ine 1000mA i 1440 opos the eprepe?? oeo,.... anarotieme!!! mas to alazun sto plaisio i oxi??
Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σας στεναχωρησω αλλα εγω το πηρα την περασμενη Πεμπτη, το φορτισα το βραδυ και το ξαναφορτησα σημερα το μεσημερι. Σχεδον 4,5 μερες. Καλα δεν ειναι?

Ξεχασα να επισημανω οτι το αγορασα απο Vodafone shop με ελληνικο μενου

 

Δε ξερω τι σε κανει να πιστευεις οτι στενοχωριομαστε οσων το omnia λειτουργει σωστα. Μαλλον εχεις μπερδευτει, η δεν ξερω τι..

Ξερουμε οτι κανονικα βγαζει οσες ημερες εβγαλε και σε σενα και γι'αυτο ψαχνουμε λυση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ίσως είμαι ο πρώτος που ανέφερε το πρόβλημα με την μπαταρία και μίλησα για προβλημαατική παρτίδα η οποία μάλλον είναι στο ΠΛΑΙΣΙΟ. Το αγόρασα με preorder από το πλαίσιο. Η αντιμετώπιση μου από το ΠΛΑΙΣΙΟ όταν το πήγα για αλλαγή ήταν άθλια απλά. Σαν κατάστημα αντιμετώπισε με δυσπιστία το πρόβλημα που τους ανέφερα και δεν δεχόντουσαν ότι το κινητό έχει πρόβλημα. Σκοπεύω να απευθυνθώ στο υπουργείο εμπορείου - γραμματεία καταναλωτή - συνήγορος του καταναλωτή για να κάνω αγωγή στο ΠΛΑΙΣΙΟ.

Σήμερα το βράδυ θα περάσω από το κωλοκατάστημα να μου πουν τι γίνετε με την αλλαγή της συσκευής μου.

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

καήμερα βσε ολους, εγω αγορασα απο το γερμανο το omnia το σαββατο. το εκανα 1 φορτιση μεσω usb οπου μετα απο 10 ωρες φορτισης ενω η μπαταρια ηταν στο 100 % το λαμπακι ηταν κοκκινο και φαινοταν οτι φορτιζε ακομα αυτη η φορτιση μου κρατησε 55 ωρες αλλα με λιγη χρηση μονο ρυθμισεις και εγκατασταση προγραμματων μεσω bluetooth 5 λεπτα χρονο ομιλιας. χθες το εβαλα να φορτιζει παλι απο usb οποτε ενω το αφησα παλι 16 ωρες το λαμπακι ηταν κοκκινο και φορτιζε ενω η μπαταρια εδειχνε 100 % τωρα θα δω ποσο θα αντεξει εχει καποιος καποια αναλογη εμπειρια;
Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια ...το πήρα από το Πλαίσιο το ΣΑΒΒΑΤΟ ...αυτονομία με 4 κλήσεις ...10 ώρες...

Πήρα τηλ την euroelectronics μου είπαν ότι δεν γνωρίζουν το πρόβλημα ή ελαττωματική μπαταρία ...ή ελαττωματική πλακέτα φόρτισης...

Μίλησα με το Πλαίσιο...και μου είπαν ότι πρέπει να το δουν οι τεχνικοί μας

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω στη κατοχη μου το συγκεκριμενο κινητο,αλλα εχοντας αρκετα μεγαλη εμπειρια απο τετοιες συσκευες και για να βοηθησω τους "νεους" στο χωρο των windows mobile πρεπει να ξερετε τα εξης.

α)Ανεξαρτητα απο το τι αυτονομια "υποσχεται" ο κατασκευαστης,ΚΑΝΕΝΑ windows mobile δε μπορει να συγκριθει με ενα οποιοδηποτε αλλο κινητο.

β)Δε μπορειτε να ξερετε τη μεταχειριση που του κανει ο καθενας,οπως και τι ποιοτητα σηματος εχει στη περιοχη που βρισκεται,ωστε να συγκρινετε τις διαφορες ROM.

γ)Η μεγιστη χωρητικοτητα της μπαταριας επιτυγχανεται μετα απο 3-4 φορτισεις.

Δε θελω να κανω το δικηγορο του διαβολου και να υποστηριξω οτι οι συσκευες που εχετε (οσοι διαμαρτυρεστε),ειναι ΟΚ και δεν υπαρχει καποιο προβλημα σε μια συγκεκριμενη παρτιδα.

Απο την αλλη ομως πρεπει να γνωριζετε οτι ενα windows mobile με ανοιχτο bluetooth,1 ωρα GPS και 10 κλησεις και χωρις τελειο σημα (5 στα 5 συνεχως),ΔΕΝ βγαζει 24ωρο...

Και αν εκτος απο ολα τα αλλα,εχετε και ανοιχτο Wi-fi και σερφαρετε για καμμια ωρα στο Ιντερνετ,τοτε ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση να "τη βγαλει" το κινητο μεχρι το βραδυ που θα πατε σπιτι...

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

TO THEMA EINAI OTI DEN YPARXEI DIATHESIMH KAI H ELLINKH ROM GIA NA KANOUME DOKIMES ME TIN AGGLIKH KAI SE PERIPTOSH POU KAI STHN AGLIKH MAS KANEIS TO IDIO PROBLIMA NA XANAPERASOUME TIN ELLINIKH KAI NA HSXIEI H EGGISH...

 

SIMIOSI EGW DEN EXW PROBLIMA ME OMNIA APO E-SHOP KAI H MPATARIA MOU LEEI 1440 KATHOS KAI H ROM MOU BDHI2 ELLINIKH

 

ALLA THA ITHELA NA PIRAMATISTO LIGO KAI ME TIN AGLIKH

My SmartPhones history

Nokia: Nokia 6600 / Nokia N70 / Nokia N73 / Nokia N95 / Nokia N95 Black / Nokia N97

Win Mobile: HTC P3300 / HTC P3350 / Omnia / Omnia II

Apple: iPhone 3G / iPhone 3GS / iPhone 4G / iPhone 4S / iPhone 5 16GB / iPhone 5s 16GB / iPhone 6 64GB

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

@djdog:

Gia ti sygkekrimeni syskevi omws exoume anafores gia periptwseis pou syskeves me tin idia xrisi antexoun 3 meres kai alles pou den antexoun oute 1!!! :confused:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος να δείτε αν είναι πρόβλημα συσκευής(είτε software είτε hardware) ή μπαταρίας είναι να ανταλλάξουν μπαταρίες, ένας με πρόβλημα με κάποιον χωρίς πρόβλημα.

Αν το πρόβλημα αντιστραφεί τότε φταίει η μπαταρία.

Αν όχι τότε φταίει η συσκευή.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδια!!! για το θέμα της μπαταρίας μηπως μπορούν αυτοι που έχουν το πρόβλημα να γραψουν απο που πήραν το κινητό τους και αν είναι ελληνικο, για να δούμε και το μέγεθος του προβλήματος αλλα και αν υπάρχει κατι κοινο σε όλους εσας. ετσι αν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο θα μπορέσουμε να βγάλουμε ενα συμπέρασμα και αυτοι που θελουν να αγοράσουν την συσκευή να μην ταλαιπωρηθούν και αυτοί (αν πχ το πρόβλημα το εχουν μονο ελληνικές η μονο συσκευές του πλαισίου)!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδια!!! για το θέμα της μπαταρίας μηπως μπορούν αυτοι που έχουν το πρόβλημα να γραψουν απο που πήραν το κινητό τους και αν είναι ελληνικο, για να δούμε και το μέγεθος του προβλήματος αλλα και αν υπάρχει κατι κοινο σε όλους εσας. ετσι αν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο θα μπορέσουμε να βγάλουμε ενα συμπέρασμα και αυτοι που θελουν να αγοράσουν την συσκευή να μην ταλαιπωρηθούν και αυτοί (αν πχ το πρόβλημα το εχουν μονο ελληνικές η μονο συσκευές του πλαισίου)!!!!!!!!!

 

Καλημέρα σε όλους. Θα πρέπει να πούμε επίσης ΤΙ χρήση κάνει ο καθένας μας (τηλεφωνήματα-WI-FI) και άλλα, για να έχουμε τα σωστά αποτελέσματα. Επίσης μερικές φορές, εγκαθιστώντας μερικά προγράμματα, αυτά καταναλώνουν την μπαταρία μας με εντυπωσιακούς ρυθμούς, οπότε ο έλεγχος θα πρέπει να γίνει με τα default προγράμματα τις συσκευής.

 

Εγώ από χθες το πρωί με 5-8 τηλέφωνα μικρής διάρκειας, το WI FI ανοικτό από εχθές στις 1600 και η μπαταρία είναι στο 80%. Το τηλέφωνο το πήρα και εγώ με preorder από το ΠΛΑΙΣΙΟ.

 

Όσο για επιστροφές, θα πρέπει όλοι να γνωρίζουμε ότι μπορούμε να επιστρέψουμε οποιαδήποτε συσκευή στο ΠΛΑΣΙΟ και στο κάθε ... ΠΛΑΣΙΟ εντός 15 ημερών. Τα χρήματα μπορεί να σας επιστραφούν ή καλύτερα (για να γλιτώσετε διάφορες "πολιτικές" εταιρειών) αφήστε τα πιστωτικό και πάρτε αργότερα κάτι άλλο. (ΙΝΚΑ)

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τη χρηση που κανει ο καθενας, μιλαμε για περιπτωσεις που τελειωνει η μπαταρια οταν η συσκευη ειναι στην αναμονη χωρις καθολου χρηση (π.χ. βραδυ), η για απειροελαχιστη χρηση.

Επισης ναι, οι wm συσκευες εχουν γενικα τραγικες αυτονομιες, αλλα αυτο δε συμβαινει κανονικα με το omnia.

Φοραει μεγαλη μπαταρια 1440mah και γενικα αν διαβασει κανεις forums τους εξωτερικου η και ελληνικα θα δει οτι μια κανονικη συσκευη ομνια βγαζει ανετα το 3ημερο με μετρια χρηση.

Οσον αφορα το που εχουν αγοραστει, η συντριπτικη πλειοψηφια οσων αντιμετωπιζουμε προβλημα, εχουμε αγορασει τη συσκευη απο το Πλαισιο

Link to comment
Share on other sites

Καλεσα ξανα samsung και smartec.

Τους ενημερωσα ξανα για το προβλημα αναλυτικα, καθως επισης και για το οτι πολυς κοσμος αντιμετωπιζει τα ιδια.

ΤΟΥΣ ΠΙΕΣΑ ωστε να μεταφερθει η πληροφορια στους αρμοδιους για να ψαξουν το ζητημα.

Και οι 2 μου ειπαν οτι εχουν κι αλλα παραπονα και το εχουν ξανακουσει το θεμα.

Απο τη smartec μου τα μασαγε λιγο η κοπελα ("εμεις ειμαστε μονο το service η samsung ειναι υπευθυνη") και της ζητησα απλα να δοκιμασουν οι τεχνικοι τους καποιες συσκευες και να ΕΝΤΟΠΙΣΟΥΝ το προβλημα για να μπορεσει να δωθει λυση.

ΠΙΕΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΡΚΕΤΑ και τους μεν και τους δεν, πηρα διαβεβαιωση οτι θα δρομολογηθει το θεμα κι οτι θα μεριμνησουν. Παρ'ολα αυτα στη μπανανια που ζουμε ποτε δεν πρεπει να εμπιστευομαστε τετοιου τυπου εταιρειες, μεχρι να δουμε χειροπιαστα αποτελεσματα.

ΠΑΡΤΕ ΤΟΥΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ, ΠΙΕΣΤΕ ΤΟΥΣ, ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ.

Να καταλαβουν οτι ειναι γενικευμενο το προβλημα ωστε να το παρουν οσο σοβαρα πρεπει και να βρουν λυση. Λυση προς το παρον δεν υπαρχει. Τους ρωτας τι μπορει να γινει εφοσον ακομα κι αν επιστρεψω τη συσκευη μαλλον θα ξαναπαρω ελλατωματικη και δεν εχουν απαντηση.

Π Ι Ε Σ Τ Ε Τ Ο Υ Σ. Δυο τηλεφωνα ειναι στο κατω κατω. 5 λεπτα απο το χρονο σας.

 

Samsung 801 11 64000

Smartec (επισκευαστικο κεντρο) 210 58 20 000

Link to comment
Share on other sites

...ελληνικο omnia 16αρι αγορασμενο απο πλαισιο το σαββατο που μας περασε...το εκκινησα με την ενεργεια που ειχε ηδη η μπαταρια και μολις εξαντληθηκε δεν φορτιζε με τιποτε ,το ελυσα μονος μου καθαριζοντας την μεσαια επαφη της μπαταριας (ειχε κατι σαν κερι πανω της)...μετα απο την πρωτη φορτιση που ολοκληρωθηκε στις 9 το πρωι της κυριακης αντεξε μεχρι χθες στις 2 τα μεσανυχτα...αρκετα καλα μπορω να πω....

Sony Vaio P VGN-P31ZK/Q(still rocks ;) )

Nokia 700 Symbian belle FP2

Link to comment
Share on other sites

Τηλέφωνο στην Smartec .... του αναλύω το πρόβλημα με την μπαταρία και η απάντησή τους ήταν ότι το κινητό επειδή έχει πάρα πολλές δυνατότητες είναι απολύτως φυσιολογικό να μην έχει μεγάλη αντοχή στην μπαταρία.

 

Στο καπάκι παίρνω τηλέφωνο την Samsung , το σηκώνει ένας γελοίος τύπος ο οποίος αφού στην αρχή προσπαθούσε να με πείσει ότι έχω προγράμματα ανοιχτά και χρησιμοποιώ το GPS και το Wi-Fi συνεχεία ... μετά μου τα μάσαγε για την διάρκεια της μπαταρίας και εμμέσως πλην σαφώς άφησε να εννοηθεί ότι έχουν κι άλλα παράπονα αλλά η Samsung δεν θέλει να αναλάβει καμιά ευθύνη ...

Τα συμπεράσματα δικά σας και από την απάντηση της Smartec αλλά και από την αντιμετώπιση της επίσημης αντιπροσωπείας.

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Τηλέφωνο στην Smartec .... του αναλύω το πρόβλημα με την μπαταρία και η απάντησή τους ήταν ότι το κινητό επειδή έχει πάρα πολλές δυνατότητες είναι απολύτως φυσιολογικό να μην έχει μεγάλη αντοχή στην μπαταρία.

 

Στο καπάκι παίρνω τηλέφωνο την Samsung , το σηκώνει ένας γελοίος τύπος ο οποίος αφού στην αρχή προσπαθούσε να με πείσει ότι έχω προγράμματα ανοιχτά και χρησιμοποιώ το GPS και το Wi-Fi συνεχεία ... μετά μου τα μάσαγε για την διάρκεια της μπαταρίας και εμμέσως πλην σαφώς άφησε να εννοηθεί ότι έχουν κι άλλα παράπονα αλλά η Samsung δεν θέλει να αναλάβει καμιά ευθύνη ...

Τα συμπεράσματα δικά σας και από την απάντηση της Smartec αλλά και από την αντιμετώπιση της επίσημης αντιπροσωπείας.

 

Εγω ειχα τελειως διαφορετικη αντιμετωπιση. Φανηκαν να γνωριζουν το προβλημα και υποσχεθηκαν οτι θα ψαχτει.

Υποψιαζομαι οτι διαπιστωσαν το προβλημα και επειδη ειναι μεγαλο, μαλλον δωθηκε γραμμη να το ριχνουν στο τρελο.

Αν οντως εγινε κατι τετοιο, ας ετοιμαστουν να πηγαινουν οι συσκευες κατα δεκαδες για service.

Επιμενω. Χρειαζεται ΠΙΕΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

PAIDES EGW DEN EXW PROBLIMA ALLA PIRA THLEFONO GIA SIMPARASTASH...

TOUS EIPA OTI EXW KAI EGW PROBLIMA...

TOUS TA PSILO EXOSA LIGO KAI MOU APANTISAN OTI EXOUN PARAPONA KAI APO ALLOUS XRISTES TIS SISKEBEIS....

 

PIESTE K' ALLO!

My SmartPhones history

Nokia: Nokia 6600 / Nokia N70 / Nokia N73 / Nokia N95 / Nokia N95 Black / Nokia N97

Win Mobile: HTC P3300 / HTC P3350 / Omnia / Omnia II

Apple: iPhone 3G / iPhone 3GS / iPhone 4G / iPhone 4S / iPhone 5 16GB / iPhone 5s 16GB / iPhone 6 64GB

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα ωραιος !!

Παει τους τα πριξαμε σημερα !! Αντε μηπως δουμε ασπρη μερα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
PAIDES EGW DEN EXW PROBLIMA ALLA PIRA THLEFONO GIA SIMPARASTASH...

TOUS EIPA OTI EXW KAI EGW PROBLIMA...

TOUS TA PSILO EXOSA LIGO KAI MOU APANTISAN OTI EXOUN PARAPONA KAI APO ALLOUS XRISTES TIS SISKEBEIS....

 

:lol::lol::lol:

 

Swstos! :D

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

gia xara se olous!

Sygnwmi alla kai egw molis simera to pira sta xeria mou kai den grafei pouthena i mpataria poso einai para mono sthn plaketa tou kinitou pou leei 1000 kai Rom BDHI2 ELLINIKH!

Telika ti paizei me tis mpataries?

Davas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...