Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Pro (Raphael)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
δεν υπάρχει τπτ εκεί για το net framework :rolleyes::rolleyes:

 

Μάλλον δεν κοίταξες καλά. Το extra_apps που θα κατεβάσεις... περιέχει και αυτό! ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μάλλον δεν κοίταξες καλά. Το extra_apps που θα κατεβάσεις... περιέχει και αυτό! ;)
έχει κίκαιο, ευχαριστώ! ;)
NOKIA 3310 - NOKIA 3330 - NOKIA 6600 - NOKIA 6630 - SE P990i - Imate jasjar - NOKIA N95 - Sony Ericsson W800 - HTC Touch Pro - LG Secret - NOKIA N70 - HTC HD2 - Samsung Galaxy ACE - HTC ONE X - iPhone 5 - LG G2 - NOKIA Lumia 1520 - Moto X - iPhone 6 - Note 5 - iPhone 6S - S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

...

Υ.Γ τελικά class 6 micro SDHC είναι του κατερέλου; (στο site του δεν γράφει). Με ενδιαφέρει η ταχύτητα αλλιώς έχει και το πλαίσιο με class 4.

 

...

Nai tou katerelou einai class 6.

 

 

Αν μιλάς για την Mobile Ultra, ναι είναι Class 6, απ' όπου και να την αγοράσεις.

 

Έχει όμως και Sandisk microSDHC 8GB η οποία είναι Class 2, γι' αυτό πρόσεξε ποια θα παραγγείλεις.

 

Αν περιμένεις λιγάκι, θα μπορέσεις να πάρεις και 16GB, η Sandisk ανακοίνωσε προχθές την κυκλοφορία της:

SANDISK ANNOUNCES WORLD’S LARGEST MOBILE PHONE MEMORY CARD CAPACITY WITH 16GB MICROSDHC AND M2

 

Btw, ξέρει κανείς αν υπάρχει πρακτική διαφορά στην ταχύτητα φόρτωσης προγραμμάτων αν είναι εγκατεστημένα στην ενσωματωμένη 512MB flash ή σε μια εξωτερική flash όπως η Sandisk 8GB Mobile Ultra (Class 6)?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Btw, ξέρει κανείς αν υπάρχει πρακτική διαφορά στην ταχύτητα φόρτωσης προγραμμάτων αν είναι εγκατεστημένα στην ενσωματωμένη 512MB flash ή σε μια εξωτερική flash όπως η Sandisk 8GB Mobile Ultra (Class 6)?

 

Δεν υπάρχει λόγος να εγκαταστήσεις εφαρμογές στη κύρια μνήμη εκτός και αν πρόκειται για αυτές που τρέχουν συνέχεια όπως ένας Task Manager ή ένα today application. Όλα τα άλλα μπορείς να τα έχεις άνετα στην Storage Card. Δεν θα καταλάβεις αισθητή διαφορά στην ταχύτητα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να εγκαταστήσεις εφαρμογές στη κύρια μνήμη εκτός και αν πρόκειται για αυτές που τρέχουν συνέχεια όπως ένας Task Manager ή ένα today application. Όλα τα άλλα μπορείς να τα έχεις άνετα στην Storage Card. Δεν θα καταλάβεις αισθητή διαφορά στην ταχύτητα.

 

Ο τρόπος πρόσβασης στις δύο μνήμες φλας, είναι διαφορετικός?

Αν είναι ο ίδιος, θεωρητικά η πρόσθετη μνήμη δεν είναι πιο γρήγορη που είναι Class 6?

 

Αν η ταχύτητα είναι η ίδια, υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να αφήνεις κενή την κύρια μνήμη? Και δεδομένου ότι οι cooked roms έχουν κόψει πολλά, ξεκινάει σχεδόν άδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν η ταχύτητα είναι η ίδια, υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να αφήνεις κενή την κύρια μνήμη? Και δεδομένου ότι οι cooked roms έχουν κόψει πολλά, ξεκινάει σχεδόν άδεια.

 

Απλά καλό είναι να μην την πολυφορτώνουμε. Από εκεί και πέρα είναι και θέμα επιλογών. Εγώ για παράδειγμα προτιμώ να βλέπω αρκετή ελεύθερη RAM και ROM στη συσκευή μου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Απλά καλό είναι να μην την πολυφορτώνουμε. Από εκεί και πέρα είναι και θέμα επιλογών. Εγώ για παράδειγμα προτιμώ να βλέπω αρκετή ελεύθερη RAM και ROM στη συσκευή μου.

 

Σύμφωνοι, αλλά η flash, παρότι μνήμη, ως προς τον τρόπο χρήσης είναι στην ουσία το αντίστοιχο του σκληρού δίσκου στα PC. Κατ' αναλογία, η ταχύτητα του συστήματος δεν σχετίζεται με το πόσα προγράμματα έχεις μέσα, αλλά με το πόσα έχεις φορτώσει. Δεν ξέρω μήπως τα WM δημιουργούν κάποιου είδους pagefile στη flash, η ταχύτητα πρόσβασης του οποίου επηρεάζεται από το πόσο γεμάτη είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
η ταχύτητα του συστήματος δεν σχετίζεται με το πόσα προγράμματα έχεις μέσα, αλλά με το πόσα έχεις φορτώσει.

 

Ναι αλλά ένα μηχάνημα με φορτωμένο δίσκο... κάνει και το λειτουργικό να σέρνεται! ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά.

αυτή που έχει το φόρουμ στο "myfiles" είναι κατάλληλη ή θέλω άλλη έκδοση;

 

Φαντάζομαι ότι κάνει.

 

Για πιο γρήγορα αν θες, κατέβασέ το από εδώ, που έχει μέσα και τα layout για το Touch Pro.

 

Δεν είναι σε μορφή για Setup, απλά αντίγραψε τον φάκελο ολόκληρο στα Program Files. Τρέξε το AEKMapSettings.exe που έχει μέσα και τσέκαρε το "Run on Startup". Η ρύθμιση για το κουμπί αλλαγής γλώσσας (αυτό που γράφει 0311) είναι το Shift + CTRL (κρατάς πατημένο το δεξί Shift και πατάς το CTRL). Μπορείς να το αλλάξεις και να βάλεις οποιοδήποτε συνδυασμό.

 

Η σειρά των πληκτρολογίων (μπορείς να την αλλάξεις) είναι

- English

- Ελληνικά Unicode (μικρά, τόνοι κλπ) [Τα SMS περιορίζονται στους 70 χαρακτήρες]. Οι τόνοι βγαίνουν με το SYM, τα διαλυτικά πατώντας δυο φορές το SYM, και για τόνο και διαλυτικά μαζί πατώντας το 3 φορές

- Ελληνικά κεφαλαία (για SMS 160 χαρακτήρων)

 

http://img379.imageshack.us/img379/9632/aekmapsettingsjx2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά ένα μηχάνημα με φορτωμένο δίσκο... κάνει και το λειτουργικό να σέρνεται! ;)

 

Το να εγκαθιστας προγραμματα στη κυρια μνημη εχει το σημαντικο (για μενα) πλεονεκτημα οτι μπορεις να αλαζεις καρτες χωρις να χανεις προγραμματα...

Γενικα εγω τις καρτες μνημης τις χρησιμοποιω μονο για πολυμεσα και χαρτες...

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι κάνει.

 

Για πιο γρήγορα αν θες, κατέβασέ το από εδώ, που έχει μέσα και τα layout για το Touch Pro.

 

Δεν είναι σε μορφή για Setup, απλά αντίγραψε τον φάκελο ολόκληρο στα Program Files. Τρέξε το AEKMapSettings.exe που έχει μέσα και τσέκαρε το "Run on Startup". Η ρύθμιση για το κουμπί αλλαγής γλώσσας (αυτό που γράφει 0311) είναι το Shift + CTRL (κρατάς πατημένο το δεξί Shift και πατάς το CTRL). Μπορείς να το αλλάξεις και να βάλεις οποιοδήποτε συνδυασμό.

 

Η σειρά των πληκτρολογίων (μπορείς να την αλλάξεις) είναι

- English

- Ελληνικά Unicode (μικρά, τόνοι κλπ) [Τα SMS περιορίζονται στους 70 χαρακτήρες]. Οι τόνοι βγαίνουν με το SYM, τα διαλυτικά πατώντας δυο φορές το SYM, και για τόνο και διαλυτικά μαζί πατώντας το 3 φορές

- Ελληνικά κεφαλαία (για SMS 160 χαρακτήρων)

 

 

αυτά δουλεύουν καλύτερα από αυτά που έχω φτιάξει και είναι στο site του AEKMAP;

 

The direct links to the layouts description are

http://ae.inc.ru/aekmaplayout.php?ID=140

http://ae.inc.ru/aekmaplayout.php?ID=139

Download links:

http://ae.inc.ru/aekmapgetlayout.php?ID=140

http://ae.inc.ru/aekmapgetlayout.php?ID=139

 

άμα είναι να ξέρω να χρησιμοποιώ εκείνα δηλαδή

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το να εγκαθιστας προγραμματα στη κυρια μνημη εχει το σημαντικο (για μενα) πλεονεκτημα οτι μπορεις να αλαζεις καρτες χωρις να χανεις προγραμματα...

Γενικα εγω τις καρτες μνημης τις χρησιμοποιω μονο για πολυμεσα και χαρτες...

 

Me to megethos twn newn microSDHC den briskw logo giati na allazeis kartes pantws.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά ένα μηχάνημα με φορτωμένο δίσκο... κάνει και το λειτουργικό να σέρνεται! ;)

 

δεν θα έλεγα ότι υπάρχει απόλυτος παραλληλισμός έτσι κι αλλιώς αλλά ούτε όμως καν και στα PC ισχύει ακριβώς έτσι - στα PC γίνεται αυτό (1) μακράν περισσότερο επειδή έχει ξεχειλώσει το registry, (2) επειδή το performance του PC εξαρτάται αρκετά από το page file του το οποίο γίνεται fragmented (3) λόγω επιπλέον services και άλλων resident (συνήθως) βλακειών, (4) κάποια memory leaks επειδή δεν είναι όλοι οι devs καθαροί και προσεκτικοί... θεωρητικά αν προσέξεις (ή δεν πειράξεις) αυτά, θα μπορούσες να έχεις τον 1TB σου φίσκα, μόνο με λίγο χώρο για logs, temp files, "ελιγμούς" του page file (αν και προτείνω πάντα σταθερό μέγεθος) κλπ. και να είναι σαν καινούριο

 

στο PPC μπορεί να συμβούν αυτά μεν (πλην ίσως του pagefile, που το "αντίστοιχο" του έχει το χώρο του χωριστά), αλλά όχι σε τόσο κρίσιμο βαθμό γιατί μοιραία (1) το registry είναι ΠΟΛΥ μικρότερο και πολύ περισσότερα προγράμματα δεν το χρησιμοποιούν τελικά (2) τα services πολύ λιγότερα (3) τα memory leaks... εχμ ποσοστιαία τα ίδια (και θα έλεγα και με πιο κρίσημο αποτέλεσμα) αλλά εύκολα σχετικώς ελεγχόμενα (4) το multitasking είναι έτσι κι αλλιώς πιο περιορισμένο

 

εγώ τέσπα (και μιλάμε για άνθρωπο που δεν είχε ποτέ WM που μετά την πρώτη βδομάδα να μην έχει 200+ εφαρμογές στημένες πάνω) θα συνιστούσα απλά λιγότερο "τρόμο"

 

Το να εγκαθιστας προγραμματα στη κυρια μνημη εχει το σημαντικο (για μενα) πλεονεκτημα οτι μπορεις να αλαζεις καρτες χωρις να χανεις προγραμματα...

Γενικα εγω τις καρτες μνημης τις χρησιμοποιω μονο για πολυμεσα και χαρτες...

 

...από την άλλη και εσύ δεν είσαι απόλυτος σωστός ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ (όχι στη θεωρεία εκεί μια χαρά και πολύ έτσι το είχαμε σκεφτεί, τουλάχιστον κάποτε)... οι κάρτες έχουν φτάσει μεγάλα μεγέθη, ΟΣΟΥΣ χάρτες και να βάλεις και ΟΣΟ multimedia (που να έχει λογική για portable device) 8 ή 16GB είναι μια χαρά για να έχεις και τις εφαρμογές σου... η εσωτερική μνήμη είναι "μόνο" 512, επίσης μια χαρά μέγεθος εκτός αν αρχίσεις εκεί να βάζεις κάνα adventure των 300MB

 

στην πράξη σχεδόν ποτέ δεν θα βγάλεις την κάρτα σου και όταν το κάνεις, δεν θα σε πειράξει να μην έχεις αυτό που είχε η άλλη (δηλ. μιλάμε στην περίπτωση να θες να δεις την τάδε ταινία που την έχεις στην άλλη κάρτα στην οποία δεν έχεις μέσα το... αγαπημένο σου calculator, ...ε οκ όσο παίζει η ταινία μην το χρησιμοποιήσεις (και αν θες τόσο να το χρησιμοποιήσεις τότε, οκ αυτό βάλε το στην εσωτερική, αποκλείεται στην ίδια κατηγορία να χρειαστείς πάνω από 512MB software)

 

καταλαβαίνεις τι εννοώ, η πράξη λέει τελικά "στην flash storage τα πολύ βασικά, αυτά που δεν πρέπει ποτέ να είναι off-line" (αγαπημένα προγράμματα, αναγκαία στη λειτουργία του συστήματος σου όπως το έχεις διαμορφώσει και τέτοια) και "στην κάρτα όλα τα άλλα"

 

εγώ είμαι έτοιμος να πάω για 16άρα μόνο και μόνο για να καταργήσω και το iPod nano μου (το οποίο είναι πρώτα... usb stick με πράγματα της δουλειάς μου και ΜΕΤΑ media player)

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο opera mobile 9.5 που έχουμε προεγκατεστημένο στην συσκευή μας δεν είναι ακόμη τελειοποιημένος, για όσους βάλουν τον opera 8.65 στο Pro μια συμβουλή μου είναι να βάλουν το zoom στο 125%. Μόνο έτσι το πρόγραμμα προβάλει σωστά τις σελίδες. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί κάπου νωρίτερα στο forum. Απλά το αναφέρω γιατί μου πήρε αρκετό ψάξιμο μέχρι να βρω άκρη να δουλέψει και να προβάλλει τις σελίδες σωστά.
Ευτυχισμένος κάτοχος ενός Oneplus One 64GB, με θήκη diztronic μαύρη ματ και προστασία οθόνης γυαλί orzly.
Link to comment
Share on other sites

αυτά δουλεύουν καλύτερα από αυτά που έχω φτιάξει και είναι στο site του AEKMAP;

 

The direct links to the layouts description are

http://ae.inc.ru/aekmaplayout.php?ID=140

http://ae.inc.ru/aekmaplayout.php?ID=139

Download links:

http://ae.inc.ru/aekmapgetlayout.php?ID=140

http://ae.inc.ru/aekmapgetlayout.php?ID=139

 

άμα είναι να ξέρω να χρησιμοποιώ εκείνα δηλαδή

 

Τα Greek Layouts που έχεις φτιάξει και είναι στο site του AEKmap είναι μια χαρά.

 

Τα layouts που περιλαμβάνονται στο λινκ που έδωσα είναι ίδια στη λειτουργία με τα δικά σου, είχα αλλάξει μάλιστα τον τόνο να μπαίνει με το [sYM] όπως το είχες κάνει εσύ.

 

Αλλά αν δεις το λινκ που έδωσα δεν περιέχει μόνο τα Greek Layouts. Αντέγραψα όλον το φάκελο που έχω ήδη εγκατεστημένο το AEKmap για να είναι έτοιμος ο φάκελος με το πρόγραμμα με τα Greek Layouts και να μην χρειάζεται ξεχωριστό κατέβασμα. Επίσης περιέχει ήδη το configuration file και δεν θέλει setup οπότε βολεύει όταν ανανεώνεις έκδοση ROM. Επίσης το AEKmap.exe που είναι μέσα στον φάκελο είναι η registered έκδοση που έχει η panosha pro 1.0, η οποία έχει περισσότερες δυνατότητες.

Link to comment
Share on other sites

η panosha pro έχει registered το aekmap???

το ξέρει ο developer???

 

Αν ρωτάς εμένα, μου είναι αδιάφορο αν το ξέρει ή όχι

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο opera mobile 9.5 που έχουμε προεγκατεστημένο στην συσκευή μας δεν είναι ακόμη τελειοποιημένος, για όσους βάλουν τον opera 8.65 στο Pro μια συμβουλή μου είναι να βάλουν το zoom στο 125%. Μόνο έτσι το πρόγραμμα προβάλει σωστά τις σελίδες. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί κάπου νωρίτερα στο forum. Απλά το αναφέρω γιατί μου πήρε αρκετό ψάξιμο μέχρι να βρω άκρη να δουλέψει και να προβάλλει τις σελίδες σωστά.

 

Υπάρχουν κάποιες νεότερες εκδόσεις από αυτήν που έχει προεγκατεστημένη στη συσκευή. Δοκίμασε μήπως δουλεύουν οκ

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=401643

Link to comment
Share on other sites

η panosha pro έχει registered το aekmap???

το ξέρει ο developer???

:lol::lol::lol::lol:

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποιες νεότερες εκδόσεις από αυτήν που έχει προεγκατεστημένη στη συσκευή. Δοκίμασε μήπως δουλεύουν οκ

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=401643

 

Thanks φιλε... Τα έχω δοκιμάσει ήδη αλλά 2 sites που τα χρησιμοποιώ συνέχεια δυστυχώς δεν...

Ευτυχισμένος κάτοχος ενός Oneplus One 64GB, με θήκη diztronic μαύρη ματ και προστασία οθόνης γυαλί orzly.
Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτάς εμένα, μου είναι αδιάφορο αν το ξέρει ή όχι

 

ok δεκτό

δεν μπορεί να είναι αδιάφορο για τον Πάνο όμως

αν είναι registered μπορεί να το έχει κάνει και κατά λάθος

είναι ή δεν είναι;

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol:

 

άλλο "χρησιμοποιώ κάνα πειρατικό επειδή μπορώ", άλλο "το δημοσιεύω κιόλας μαζί με τη δουλειά μου" (και όχι μόνο εκτίθεμαι αλλά μπορεί να μπλέξω κιόλας)

 

αν συμβαίνει το δεύτερο, μάλλον είναι από λάθος του Πάνου γιατί δεν τον έχω για τέτοιο άνθρωπο

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει και η ROM παράνομη δεν είναι;

 

Αποτελεί παραβίαση των όρων της άδειας χρήσης. Κανονίστε να σας σταματήσει η αστυνομία με cooked rom μέσα :-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...