Jump to content

CERN: Το μεγαλύτερο πείραμα στην ιστορία της ανθρωπότητας


killing_you2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν βλέπω τηλεόραση, την σιχαίνομαι ειδικά τις ειδήσης. Βασική μου πηγή πληροφόρησης είναι το internet. Και σαν ενεργός πολίτης μπορώ να εκφράσω ελεύθερα την άποψή μου και τις ανησυχίες μου. Μπορεί εσύ να είσαι φυσικός και όλα να τα βλέπεις σύμφωνα με τις θεωρίες της φυσικής. Εγώ όμως που δεν έχω απολύτως καμία σχέση με τη φυσική και ούτε με ενδιαφέρει. οφείλω να ακούσω όλες τις πιθανές απόψεις επιστημόνων και να σχηματίσω τη δική μου άποψη, είτε θετική είτε αρνητική.

Αυτό που κάνω πάντα είναι να λαμβάνω υπ'όψην μου όλα τα πιθανά σενάρια και να εκφράζω πολλές ανησυχίες , ειδικά όταν πρόκειται για τόσο σημαντικά θέματα.

Επίσης το γεγονός ότι συνεχώς το αναβάλουν και προσπαθούν να είναι όσο το δυνατόν καλύτερα προετοιμασμένοι, δηλώνει την μεγάλη επικινδυνότητα του πειράματος. Ειδάλως, θα το είχαν κάνει ήδη με επιτυχία.

 

ναι, επειδη ειναι τοσο ευκολο να ελευθερωσεις δυο δεσμες πρωτονιων και να προκαλεσεις συγκρουση :rolleyes: Το κανουμε καθημερινα αλλωστε. Σοβαρευτειτε λιγακι. Μιλαμε για το μεγαλυτερο πειραμα ολων των εποχων με μεγαλα οφελη. Οι φοβοι σας ειναι τελειως αβασιμοι. Και μαλιστα το αλλο το ζωο στην Ινδια που αυτοκτονησε. Ελεος, και να φανταστειτε σημερα δεν ηταν καν το πειραμα..ηταν απλα η δοκιμη μιας μονο ακτινας για να δουνε αν μπορουν να την ελεγξουν. Ηρεμειστε λιγο

 

H καθυστερηση και η προσοχη που δινουν δεν ειναι λογω της επικινδυνοτητας αλλα λογω της προσοχης που χρειαζεται ωστε να ειναι καθε πραγμα στην εντελεια για να εχουμε επιθυμητα αποτελεσματα. Αν κατι παει στραβα, δεν θα κινδυνεψει κανεις απλα θα χαθουν τοσα δις ασκοπα. Γι'αυτο προσεχουν τοσο πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν βλέπω τηλεόραση, την σιχαίνομαι ειδικά τις ειδήσης. Βασική μου πηγή πληροφόρησης είναι το internet. Και σαν ενεργός πολίτης μπορώ να εκφράσω ελεύθερα την άποψή μου και τις ανησυχίες μου. Μπορεί εσύ να είσαι φυσικός και όλα να τα βλέπεις σύμφωνα με τις θεωρίες της φυσικής. Εγώ όμως που δεν έχω απολύτως καμία σχέση με τη φυσική και ούτε με ενδιαφέρει. οφείλω να ακούσω όλες τις πιθανές απόψεις επιστημόνων και να σχηματίσω τη δική μου άποψη, είτε θετική είτε αρνητική.

Αυτό που κάνω πάντα είναι να λαμβάνω υπ'όψην μου όλα τα πιθανά σενάρια και να εκφράζω πολλές ανησυχίες , ειδικά όταν πρόκειται για τόσο σημαντικά θέματα.

Επίσης το γεγονός ότι συνεχώς το αναβάλουν και προσπαθούν να είναι όσο το δυνατόν καλύτερα προετοιμασμένοι, δηλώνει την μεγάλη επικινδυνότητα του πειράματος. Ειδάλως, θα το είχαν κάνει ήδη με επιτυχία.

 

Δεν είμαι φυσικός (αλλά με ενδιαφέρει, όπως και πολλά άλλα πράγματα στην ζωή).

 

Αφού χρησιμοποιείς το ιντερνετ, πρέπει να φιλτράρεις καλύτερα τις ειδήσεις σου, για να δεις ποιοί είναι αυτοί που ξεκίνησαν την ιστορία με τις μαύρες τρύπες (hint: δεν είναι φυσικοί).

 

Όσο για τις αναβολές, δεν έχεις ιδέα γιατί scales μιλάμε. Το LHC είναι μια απίστευτα περίπλοκη μηχανή και υπάρχουν χιλιάδες πράγματα που μπορούν να πάνε στραβά ανά πάσα στιγμή. Οι αναβολές και οι καθυστερήσεις έχουν να κάνουν με την παραγωγή των διάφορων κομματιών του επιταχυντή αλλά και των πειραμάτων που φτιάχνoνται σε εταιρίες, πανεπιστήμια και ινστιτούτα σε ΌΛΟ τον κόσμο. Η τελευταία μεγάλη καθυστέρηση προκλήθηκε από λάθος στην κατασκευή των μαγνήτων στο Fermilab της Αμερικής (συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες). Καμία σχέση με ασφάλεια...

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Δείτε ένα βίντεο κατά του πειράματος στο http://www.conspiracy-channel.gr

Ανοιγει άμεσα το βίντεο αλλιως ψαξτε το ως CERN

Δεν αποδεχομαι το βιντεο! Απλα δειτε το!

 

παιδια η κατασταση ειναι δυσκολη...:cry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάω ή να κλαίω...

 

Σε πρωινή εκπομπή του Αντέννα: "CERN: Ψάχνουν το γονίδιου του Θεου" :lol: Η πλάκα είναι ότι είχαν τον Λιακόπουλο να εξηγεί γιατί είναι επικίνδυνο το LHC (με μία εντελώς άσχετη εξήγηση- είναι και φυσικός στο πρώτο πτυχίο, τρομάρα του...) και απέναντι έναν παπά να λέει ότι οι επιστήμονες του έχουν εξηγήσει ότι δεν είναι επικίνδυνο!

 

21 οκτωβριου ειναι η συγκρουση, νομιζω.

 

Στις 21 οκτ. απλά θα γίνουν τα επίσημα εγκαίνια με εκπρόσωπους όλων των χωρών-μέλη. Συγκρούσεις θα ξεκινήσουν το γρηγορότερο, αν όλα πάνε καλά.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

To μονο σιγουρο ειναι οτι δεν μπορει ο απλος κοσμος να καταλαβει τι μεγαλο κερδος θα υπαρξει για την επιστημη μεσω αυτου του πειραματος!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

To μονο σιγουρο ειναι οτι δεν μπορει ο απλος κοσμος να καταλαβει τι μεγαλο κερδος θα υπαρξει για την επιστημη μεσω αυτου του πειραματος!

 

παιδια δεν θα διαφωνησω,αλλα θα πρεπει να αναλογιστουμε οτι εκτος απο το''ουδεν κακο αμιγες καλου''υπαρχει και το ''ουδεν καλο αμιγες κακου....''

Εγω παντος προβληματιζομαι για πολλες επιπλοκες που μπορει να υπαρξουν,αμεσες η εμμεσες...:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν θα διαφωνησω,αλλα θα πρεπει να αναλογιστουμε οτι εκτος απο το''ουδεν κακο αμιγες καλου''υπαρχει και το ''ουδεν καλο αμιγες κακου....''

Εγω παντος προβληματιζομαι για πολλες επιπλοκες που μπορει να υπαρξουν,αμεσες η εμμεσες...:worry:

 

Ποιές; Το πρόβλημα είναι ότι ο κόσμος δεν είναι ενημερωμένος. Επιταχυντές σωματιδίων υπάρχουν 10αδες στον κόσμο. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Ποιές; Το πρόβλημα είναι ότι ο κόσμος δεν είναι ενημερωμένος. Επιταχυντές σωματιδίων υπάρχουν 10αδες στον κόσμο. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

 

Το εχουμε ξανα πει βρε παιδια...οχι ομως τετοιας εντασης...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το εχουμε ξανα πει βρε παιδια...οχι ομως τετοιας εντασης...

 

Το λέω γιατί και στο RHIC του Brookhaven είχαμε τις ίδιες αντιδράσεις από τους ίδιους τρελούς που έτρεχαν στα δικαστήρια (και φυσικά έχασαν...). 7 χρόνια μετά δεν έχει συμβεί το παραμικρό και προφανώς οι τύποι ξέχασαν το RHIC (όπως θα γίνει και με το LHC).

 

Έχεις κάποιο επιστημονικό λόγο να φοβάσαι για την άυξηση της ενέργειας -συγκεκριμένα- στα 14TeV; Ή απλά θα φοβόμαστε κάθε φορά που αυξάνεται η ενέργεια ενός επιταχυντή χωρίς κανένα συγκεκριμένο μέτρο;

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Το λέω γιατί και στο RHIC του Brookhaven είχαμε τις ίδιες αντιδράσεις από τους ίδιους τρελούς που έτρεχαν στα δικαστήρια (και φυσικά έχασαν...). 7 χρόνια μετά δεν έχει συμβεί το παραμικρό και προφανώς οι τύποι ξέχασαν το RHIC (όπως θα γίνει και με το LHC).

 

Έχεις κάποιο επιστημονικό λόγο να φοβάσαι για την άυξηση της ενέργειας -συγκεκριμένα- στα 14TeV; Ή απλά θα φοβόμαστε κάθε φορά που αυξάνεται η ενέργεια ενός επιταχυντή χωρίς κανένα συγκεκριμένο μέτρο;

 

Eιναι παραδοξο το πως δεν εχουν ληφθει μετρα για τοιχων ανεξελεγκτες καταστασεις που τυχων προκυψουν απο την συνεχιζομενη αυξηση ενεργειας εως οτου τα πρωτονια φτασουν την ταχυτητα του φωτος!

Εδω ειναι και ο μεγαλος μου προβληματισμος...ειμαστε σε θεση αραγε να αντιδρασουμε σε κατασταση που η ταχυτητα θα αγγιξει τα 300.000 ανα sec και για πρωτη φορα θα δουμε μετα ματια μας την θεωρια του Αινσταιν να παιρνει σαρκα και οστα??Ουτε καν φανταζομαστε το τι θα δουμε....

 

Μια δευτερη ανησυχια μου αφορα τη δημιουργια ενος παραξενου, νεου τυπου υλης, των «παραδοξονίων» (Strangelet)(ανω κουαρκ, κατω κουαρκ και παραξενου κουαρκ).

Μηπως είναι δυνατον αυτα τα συσσωματωματα να αλληλεπιδρασουν με τη συνηθη υλη και να μετατρεψουν την τελευταια σε παραξενη υλη;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγως να ανυσηχείς! Κάθε μέρα η γη βομβαρδίζεται από σωματίδια τέτοιας ή και μεγαλύτερης ενέργειας και δεν έχουμε πάθει ΤΙΠΟΤΑ! Έλεος δηλαδή.. Λες και ζούμε στον μεσαίωνα ή οι φυσικοί θέλουν να σκοτωθούν...
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγως να ανυσηχείς! Κάθε μέρα η γη βομβαρδίζεται από σωματίδια τέτοιας ή και μεγαλύτερης ενέργειας και δεν έχουμε πάθει ΤΙΠΟΤΑ! Έλεος δηλαδή.. Λες και ζούμε στον μεσαίωνα ή οι φυσικοί θέλουν να σκοτωθούν...

 

Δεν ειναι θεμα ανησυχιας φιλε μου...δεν απορεω τετοια συναισθηματα...ειναι θεμα ΑΠΛΑ προβληματισμου...

Οσο γι αυτο με τους επιστημονες αστο καλυτερα...υπαρχουν τρελοι και τρελοι παντου σε ολο τον κοσμο..καποιοι απο τους επιστημονες νομιζεις πανε πισω??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια, χωρις να ειμαι και 100% σιγουρος εχω την εντυπωση οτι, αν δημιουργηθει κατι νεο (μαυρη τρυπα,σωματιδια κτλπ) θα ειναι τοσο μικρα που δεν θα φαινονται καν και θα τα καταλαβουμε μονο μετα την επεξεργασια των δεδομενων (πχ, αυξημενη ακτινοβολια που υποδεικνυει πιθανον μαυρη τρυπα) που μπορει να κρατησει πανω απο 20 χρονια. Περα απο τη συγκρουση καθαυτη υπαρχουν 4 πειραματα που θα βασιστουν πανω σε αυτο:

 

''Διαφορετικά πειράματα, για μια ποικιλία ερευνών, θα πραγματοποιηθούν στους τέσσερις τεράστιους ανιχνευτές που έχουν εγκατασταθεί σε διαφορετικά σημεία του τούνελ: Ο «Ατλας» θα αναζητήσει κρυμμένες διαστάσεις και θα διερευνήσει την καταγωγή της μάζας· η «Αλίκη» θα μελετήσει το «πλάσμα κουαρκ-γλουονίων», τη «σούπα» σωματιδίων που προέκυψε αμέσως μετά το Μπιγκ Μπανγκ· το CMS θα ασχοληθεί με το το μποζόνιο του Χιγκς· και το LHC-b θα μελετήσει την αντι-ύλη''

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι φυσικός (αλλά με ενδιαφέρει, όπως και πολλά άλλα πράγματα στην ζωή).

 

Αφού χρησιμοποιείς το ιντερνετ, πρέπει να φιλτράρεις καλύτερα τις ειδήσεις σου, για να δεις ποιοί είναι αυτοί που ξεκίνησαν την ιστορία με τις μαύρες τρύπες (hint: δεν είναι φυσικοί).

 

Όσο για τις αναβολές, δεν έχεις ιδέα γιατί scales μιλάμε. Το LHC είναι μια απίστευτα περίπλοκη μηχανή και υπάρχουν χιλιάδες πράγματα που μπορούν να πάνε στραβά ανά πάσα στιγμή. Οι αναβολές και οι καθυστερήσεις έχουν να κάνουν με την παραγωγή των διάφορων κομματιών του επιταχυντή αλλά και των πειραμάτων που φτιάχνoνται σε εταιρίες, πανεπιστήμια και ινστιτούτα σε ΌΛΟ τον κόσμο. Η τελευταία μεγάλη καθυστέρηση προκλήθηκε από λάθος στην κατασκευή των μαγνήτων στο Fermilab της Αμερικής (συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες). Καμία σχέση με ασφάλεια...

Όπως εσύ δεν ανησυχείς καθόλου και σου φαίνεται παράξενη η ανησυχία μου, έτσι και μένα μου φαίνεται παράξενο το γεγονός ότι εσύ δεν ανησυχείς καθόλου:rolleyes:

 

Και δεν περίμενα από εσένα να με καθησυχάσεις και να μου εγκυηθείς ότι όλα θα πάνε καλά.

Πρόκειται για το μεγαλύτεο πείραμα, και μην ξεχνάς ότι η δύναμη και ο μαγνητισμός που θα προκληθεί, με ένα λάθος, μπορεί και να μας ρουφήξει όλους.

Κι όπως είπε κι ο chris7, υπάρχουν και τρελοεπιστήμονες...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση αλλά κάπου το έχεις χάσει το παιχνίδι. Δεν ξέρω τι γνώσεις φυσικής έχεις αλλά να ξέρεις ότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια. Και επειδή αυτό το φόρουμ το διαβάζουν αρκετά άτομα δεν είναι καλό να λες πράγματα όπως:
η δύναμη και ο μαγνητισμός που θα προκληθεί, με ένα λάθος, μπορεί και να μας ρουφήξει όλους
που είναι τελείως αβάσιμα και αντιεπιστημονικά.
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση αλλά κάπου το έχεις χάσει το παιχνίδι. Δεν ξέρω τι γνώσεις φυσικής έχεις αλλά να ξέρεις ότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια. Και επειδή αυτό το φόρουμ το διαβάζουν αρκετά άτομα δεν είναι καλό να λες πράγματα όπως: που είναι τελείως αβάσιμα και αντιεπιστημονικά.

 

Μπορεί κανένας μάς εδώ να μην εχει γνώσεις πάνω στη φυσική, πέρα απο τα βασικά που διδαχτήκαμε στο σχολείο,

αλλά το γεγονός το ότι υπάρχουν φυσικοί που διαφωνούν στο όλο project του LHC, αυτό πρέπει να μας λέει κάτι.

Η Ιστορία μας έχει διδάξει πως η Ανθρωπότητα έχει συμπεριφερθεί άπειρες φορες με αλλαζονία, και το πειραμα αυτό το αποδικνείει για ακόμη μια φορά.

Αν όντως βρεθεί το μποζόνιο του Χιγκς ή «σωματίδιο του Θεού», ο άνθρωπος θά έχει την δυνατότοτητα να μετατρέψει την ενέργεια σε μάζα.

Το μποζόνιο του Χιγκς ονομάστηκε σωματίδιο του θεού γιατί υποκειμενικά μόνο αυτός δημιουργέι ύλη.

Στην Ιστορία της ανθρωπότητας, ο Ανθρωπος είχε φτάσει μέχρι το σημείο να θεοποιήσει τον εαυτό του (Το συναντάμε σε όλες σχεδόν τις θρησκίες), πλέον αν επαληθευτούν οι προβλέψεις για το πείραμα θα είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του όπου θα έχει ξεπεράσει τον ίδιο το Θεό.

Και το τραγικό είναι οτι ένα μικρό λάθος θα μπορούσε να κοστίσει την ζωή όλων, ολόκληρης της ανθρωπότητας,

δεν μιλάμε πλέον για θύματα,ή νεκρούς, αλλά για το μέλλον όλων μας...

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τι φοβάστε; Αφού αν μας «καταπιεί» όλους το πείραμα :rolleyes: θα πάμε να γνωρίσουμε τον (εκάστοτε) «Θεό» μια ώρα αρχίτερα. :whistle:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείτε ρε σεις...

Αν υπήρχε πιθανότητα να προκληθεί μεγάλος κίνδυνος,δεν θα το έκαναν το πείραμα.

Τον περασμένο Μάρτιο είχα πάει σε μία ημερίδα φυσικής στο Τμήμα Φυσικής του ΑΠΘ.Κάποιοι καθηγητές και επιστήμονες(που συμμετέχουν στην ομάδα) μας μίλησαν για αυτό το πείραμα και μας έδειξαν φωτογραφίες από τις προετοιμασίες.

Πρόκειται για ένα πολύ εντυπωσιακό πείραμα.Μου φάνηκαν όλο τόσο καλά προετοιμασμένα και τόσο εντυπωσιακά που δεν μου πέρασε ούτε μία στιγμή από το μυαλό ότι το πείραμα αυτό μπορεί να είναι επικίνδυνο.

Μην αγχώνεστε και μην δίνετε βάση σε όσα λένε τα ΜΜΕ(και όχι μόνο)...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανένας μάς εδώ να μην εχει γνώσεις πάνω στη φυσική, πέρα απο τα βασικά που διδαχτήκαμε στο σχολείο,

αλλά το γεγονός το ότι υπάρχουν φυσικοί που διαφωνούν στο όλο project του LHC, αυτό πρέπει να μας λέει κάτι.

Η Ιστορία μας έχει διδάξει πως η Ανθρωπότητα έχει συμπεριφερθεί άπειρες φορες με αλλαζονία, και το πειραμα αυτό το αποδικνείει για ακόμη μια φορά.

Αν όντως βρεθεί το μποζόνιο του Χιγκς ή «σωματίδιο του Θεού», ο άνθρωπος θά έχει την δυνατότοτητα να μετατρέψει την ενέργεια σε μάζα.

Το μποζόνιο του Χιγκς ονομάστηκε σωματίδιο του θεού γιατί υποκειμενικά μόνο αυτός δημιουργέι ύλη.

Στην Ιστορία της ανθρωπότητας, ο Ανθρωπος είχε φτάσει μέχρι το σημείο να θεοποιήσει τον εαυτό του (Το συναντάμε σε όλες σχεδόν τις θρησκίες), πλέον αν επαληθευτούν οι προβλέψεις για το πείραμα θα είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του όπου θα έχει ξεπεράσει τον ίδιο το Θεό.

Και το τραγικό είναι οτι ένα μικρό λάθος θα μπορούσε να κοστίσει την ζωή όλων, ολόκληρης της ανθρωπότητας,

δεν μιλάμε πλέον για θύματα,ή νεκρούς, αλλά για το μέλλον όλων μας...

Συμφωνώ σε όσα λες, αλλά απλά να σημειώσω ότι ο Θεός δεν μπορεί να ξεπεραστεί από τον άνθρωπο, γιατί πολύ απλά ο άνθρωπος ως κτίσμα - κτιστό ον, είναι αδύνατο να προσεγγίσει και να κατανοήσει την άκτιστη και απρόσιτη ουσία του Θεού.

Θα μου πείτε ότι τώρα το πηγαίνω θεολογικά, αλλά από τη στιγμή που οι επιστήμονες έκαναν το λάθος και χρησιμοποίησαν το όνομα του Θεού στο πείραμά τους, τότε κι εμείς έχουμε την υποχρέωση να εξετάσουμε το θέμα και υπό το θεολογικό του πρίσμα.

 

Απλά ο άνθρωπος από πάντοτε προσπαθούσε να βρει την καταγωγή του και τον δημιουργό του, με βασικό όμως στόχο να τον ξεπεράσει.

Αν δεν υπήρχε αυτή η αλλαζονία, όπως πολύ σωστά υπόθηκε, με αυτά τα 6 δισ. ευρώ θα μπορούσαν να ταίσουν μια ολόκληρη Αφρική και όχι να πειραματίζονται για κάτι του οποίου τα οφέλη είναι ακόμη πιθανά...

Link to comment
Share on other sites

Όπως εσύ δεν ανησυχείς καθόλου και σου φαίνεται παράξενη η ανησυχία μου, έτσι και μένα μου φαίνεται παράξενο το γεγονός ότι εσύ δεν ανησυχείς καθόλου:rolleyes:

 

Και δεν περίμενα από εσένα να με καθησυχάσεις και να μου εγκυηθείς ότι όλα θα πάνε καλά.

Πρόκειται για το μεγαλύτεο πείραμα, και μην ξεχνάς ότι η δύναμη και ο μαγνητισμός που θα προκληθεί, με ένα λάθος, μπορεί και να μας ρουφήξει όλους.

Κι όπως είπε κι ο chris7, υπάρχουν και τρελοεπιστήμονες...

 

Δουλεύω στο CERN και γι'αυτό σου λέω κατηγορηματικά ότι δεν υπάρχει κίνδυνος. Τρελοεπιστήμονες είναι αυτοί που λένε ότι ερχεται το τέλος του κόσμου. Και είναι 2 (δύο), που ούτε καν φυσικοί δεν είναι.

 

ΟΛΟΚΛΗΡΗ η επιστημονικη κοινότητα και συγκεκριμένα οι φυσικοί υψηλών ενεργειών λένε ότι δεν είναι επικίνδυνο το LHC (και έχουν κάνει και έρευνες πάνω στο θέμα για να πειστούν και οι ίδιοι) και από την άλλη έχεις 2 τρελούς που σε κάθε νέα έναρξη επιταχυντή τρέχουν στα δικαστήρια. Διαλέγεις ποιόν πιστεύεις.

 

Όπως είπε και ο djuan1988, το δεύτερο που είπες είναι αντιεπιστημονικό...

 

αλλά το γεγονός το ότι υπάρχουν φυσικοί που διαφωνούν στο όλο project του LHC, αυτό πρέπει να μας λέει κάτι.

 

Πάμε ξανά. 2 (δύο) μη-φυσικοί ξεκίνησαν αυτή την ιστορία. Σοβαρός φυσικός που να λέει το ίδιο, ΔΕΝ υπάρχει. Απλά, οι κινδυνολόγοι πανικοβάλουν και οι λογικοί άνθρωποι αναγκάζονται να απαντήσουν (γιατί ο "απλός" κόσμος ακούει "το τέλος του κόσμου" και πανικοβάλεται).

 

Η Ιστορία μας έχει διδάξει πως η Ανθρωπότητα έχει συμπεριφερθεί άπειρες φορες με αλλαζονία, και το πειραμα αυτό το αποδικνείει για ακόμη μια φορά.

Αν όντως βρεθεί το μποζόνιο του Χιγκς ή «σωματίδιο του Θεού», ο άνθρωπος θά έχει την δυνατότοτητα να μετατρέψει την ενέργεια σε μάζα.

Το μποζόνιο του Χιγκς ονομάστηκε σωματίδιο του θεού γιατί υποκειμενικά μόνο αυτός δημιουργέι ύλη.

 

ΤΙ;;;; Τί είναι αυτά που λες ρε φίλε, είσαι σοβαρός; Το "god particle" το πρωτοείπε ο Lederman (nobel prize) χωρίς να εννοεί συγκεκριμένα τον Θεό (που εννοείς εσύ), αλλά για να του δώσει την βαρυτητα που αρμόζει στο σωματίδιο που θα ολοκληρώσει το Standard Model of Physics (γνωστό και επιβεβαιωμένο εδώ και χρόνια). Είναι το "holy grail of physics", αν θες. ΔΕΝ εννοω ότι είναι το άγιο δισκοπότηρο, είναι ΕΚΦΡΑΣΗ (που λέει ο λόγος ένα πράγμα).

 

Δεν θέλω να σε αγχώσω, αλλά η ενέργεια μετατρέπεται καθημερινά σε μάζα... Και γίνεται στους επιταχυντές... Δεν είναι κάτι καινούργιο, ούτε κάτι μαγικό. Απλή φυσική είναι... Αυτά που λες περί θεού, δεν έχουν καμία σχέση... Σκοταδισμός σκέτος. Σαν να λες ότι οι υπολογιστές και τα μηχανήματα που ανιχνεύουν τον καρκίνο είναι ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ επειδή βασίζονται σε κβαντικά φαινόμενα... ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ.

 

Στην Ιστορία της ανθρωπότητας, ο Ανθρωπος είχε φτάσει μέχρι το σημείο να θεοποιήσει τον εαυτό του (Το συναντάμε σε όλες σχεδόν τις θρησκίες), πλέον αν επαληθευτούν οι προβλέψεις για το πείραμα θα είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του όπου θα έχει ξεπεράσει τον ίδιο το Θεό.

Και το τραγικό είναι οτι ένα μικρό λάθος θα μπορούσε να κοστίσει την ζωή όλων, ολόκληρης της ανθρωπότητας,

δεν μιλάμε πλέον για θύματα,ή νεκρούς, αλλά για το μέλλον όλων μας...

 

Έχω μείνει άναυδος. Αν επαληθευτούν οι προβλέψεις για το πείραμα, θα ξέρουμε ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ το Higgs boson για να δώσει μάζα στα υπόλοιπα σωματίδια, αν υπάρχουν άλλες διαστάσεις, αν η string theory έχει βάση, κτλ. ΤΙΠΟΤΑ λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Αν εσύ φοβάσαι την επιστήμη, υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα με το εκπαιδευτικό μας σύστημα.

 

Θα μου πείτε ότι τώρα το πηγαίνω θεολογικά, αλλά από τη στιγμή που οι επιστήμονες έκαναν το λάθος και χρησιμοποίησαν το όνομα του Θεού στο πείραμά τους, τότε κι εμείς έχουμε την υποχρέωση να εξετάσουμε το θέμα και υπό το θεολογικό του πρίσμα.

 

Άντε πάλι. ΠΡΩΤΟΝ, το σωματίδιο ονομάζεται Higgs boson, από τον μαθηματικό Higgs που το επινόησε. Το God Particle είναι η ονομασία "των media" (καλλιτεχνικό όνομα, ένα πράγμα). Ο Lederman ΔΕΝ εννοούσε τον θεο που εννοείς εσύ. Όταν λέμε "αυτή η γκόμενα έχει θεικά βυζιά", εννοούμε ότι ξεπερνάει τον θεό; Αυτό καταλαβαίνεις εσύ; ΕΙΝΑΙ ΕΚΦΡΑΣΗ για λαικη κατανάλωση, τιποτα παραπανω.

 

Αν δεν υπήρχε αυτή η αλλαζονία, όπως πολύ σωστά υπόθηκε, με αυτά τα 6 δισ. ευρώ θα μπορούσαν να ταίσουν μια ολόκληρη Αφρική και όχι να πειραματίζονται για κάτι του οποίου τα οφέλη είναι ακόμη πιθανά...

 

Σου εξήγησα πριν σε τί ωφελεί η βασική έρευνα. Χωρις αυτήν δεν θα υπήρχε τεχνολογία (το καταλαβαίνεις ή το κάνεις επίτηδες για να μην το παραδεχτείς; ).

 

Τα 6 δισ. ευρώ είναι ΓΙΑ 14 ΧΡΟΝΙΑ και έχουν μοιραστεί από καμία 20αριά χώρες. Έχεις καταλάβει πόσα χρήματα ξοδεύει η NASA (π.χ.) που επίσης είναι βασική έρευνα; Έχει μπατζετ 10 δισ. ΤΟ ΧΡΟΝΟ (όχι για 14 χρόνια!!!). Ο πόλεμος του Ιράκ κοστίζει μέχρι στιγμής 500 ΔΙΣ. Με αυτά τα λεφτά ταιζες 500 Αφρικές (αλλά εσένα σε μάρανε να μην ξοδεύουμε λεφτά σε έρευνα και τεχνολογία που σώζει ζωές στην τελική).

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε "αυτή η γκόμενα έχει θεικά βυζιά", εννοούμε ότι ξεπερνάει τον θεό; Αυτό καταλαβαίνεις εσύ;

 

Άψογος, ακόμα γελάω... :lol::lol::lol:

 

Κατα τ'άλλα. τα λεγόμενά σου με εκφράζουν απόλυτα. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τον αστήριχτο και αδικαιολόγητο πανικό που έχει αναπτυχθεί (όχι σε όλους), από μερίδα ανθρώπων που μιλάνε για πράγματα που δεν γνωρίζουν.

 

Και μια ερώτηση πληροφοριακά: αν επιτρέπεται, τι δουλιά κάνεις στο CERN? :)

Link to comment
Share on other sites

Άψογος, ακόμα γελάω... :lol::lol::lol:

 

Κατα τ'άλλα. τα λεγόμενά σου με εκφράζουν απόλυτα. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τον αστήριχτο και αδικαιολόγητο πανικό που έχει αναπτυχθεί (όχι σε όλους), από μερίδα ανθρώπων που μιλάνε για πράγματα που δεν γνωρίζουν.

 

Και μια ερώτηση πληροφοριακά: αν επιτρέπεται, τι δουλειά κάνεις στο CERN? :)

 

λες να εργάζετε στο CERN και να κάθετε να μας απαντάει στο myphone; Στην ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι :lol:

 

Στα υπόλοιπα θα απαντήσω σε λίγο...

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτό δηλαδή σου έκανε εντύπωση από όλο το ποστ του...

 

Anyway, μια χαρά τα είπες Snowball, μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

Άψογος, ακόμα γελάω... :lol::lol::lol:

 

Κατα τ'άλλα. τα λεγόμενά σου με εκφράζουν απόλυτα. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τον αστήριχτο και αδικαιολόγητο πανικό που έχει αναπτυχθεί (όχι σε όλους), από μερίδα ανθρώπων που μιλάνε για πράγματα που δεν γνωρίζουν.

 

Και μια ερώτηση πληροφοριακά: αν επιτρέπεται, τι δουλιά κάνεις στο CERN? :)

 

Ηλεκ. μηχανικός είμαι και δουλεύω στις οπτικές ίνες που μεταφέρουν τα δεδομένα από τους ανιχνευτές. Τηλεπικοινωνίες, δηλαδή.

 

(και είμαι σε διακοπές, μπαι δε γουέι...)

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

λες να εργάζετε στο CERN και να κάθετε να μας απαντάει στο myphone; Στην ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι :lol:

 

Στα υπόλοιπα θα απαντήσω σε λίγο...

 

Ότι και να είναι ο άνθρωπος έγραψε απολύτως σωστά πράγματα και ότι και να απαντήσεις νομίζω θα είναι αβάσιμο.

 

Μην παρεξηγηθείς δεν είναι προσωπικά αυτά που σου λέω... Φιλικά...

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...