Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά , έχω ένα golf 1,4 tsi και μετά απο 7,7 μήνες ήρθε η ώρα του για να κάνει το 1ο service στα 15.000 χλμ. Πήρα τηλέφωνο χτες και έκλεισα ένα ραντεβού για την επόμενη Δευτέρα στον Παζορόπουλο στην Ν.Ιωνία . Κόστος service μου είπε 168 € . Πως το βλέπετε ρε παιδιά το κόστος μια και μου φαίνεται λίγο τσιμπημένο για πρώτο σερβις (αλλάζουνε μου είπανε λάδια-φίτρο λαδιού - έλεγχος στον εγκέφαλο του - εργατικά - τεστ drive).

 

Για πείτε μου την γνώμη σας.

 

Ευχαριστώ πολύ ...

[sIGPIC][/sIGPIC] Cuba for ever my friend .....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά , έχω ένα golf 1,4 tsi και μετά απο 7,7 μήνες ήρθε η ώρα του για να κάνει το 1ο service στα 15.000 χλμ. Πήρα τηλέφωνο χτες και έκλεισα ένα ραντεβού για την επόμενη Δευτέρα στον Παζορόπουλο στην Ν.Ιωνία . Κόστος service μου είπε 168 € . Πως το βλέπετε ρε παιδιά το κόστος μια και μου φαίνεται λίγο τσιμπημένο για πρώτο σερβις (αλλάζουνε μου είπανε λάδια-φίτρο λαδιού - έλεγχος στον εγκέφαλο του - εργατικά - τεστ drive).

 

Για πείτε μου την γνώμη σας.

 

Ευχαριστώ πολύ ...

 

Ρώτα και αλλού και ρώτα και τον τύπο του λαδιού που βάζουν και το κόστος τους.

Ίσως πηγαίνοντάς τα εσύ να μπορείς να γλιτώσεις κανένα 30άρι.

 

Αλήθεια λάδια μόνοι σας από πού αγοράζετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά , έχω ένα golf 1,4 tsi και μετά απο 7,7 μήνες ήρθε η ώρα του για να κάνει το 1ο service στα 15.000 χλμ. Πήρα τηλέφωνο χτες και έκλεισα ένα ραντεβού για την επόμενη Δευτέρα στον Παζορόπουλο στην Ν.Ιωνία . Κόστος service μου είπε 168 € . Πως το βλέπετε ρε παιδιά το κόστος μια και μου φαίνεται λίγο τσιμπημένο για πρώτο σερβις (αλλάζουνε μου είπανε λάδια-φίτρο λαδιού - έλεγχος στον εγκέφαλο του - εργατικά - τεστ drive).

 

Για πείτε μου την γνώμη σας.

 

Ευχαριστώ πολύ ...

 

Λάδια ΕΔΩ

 

Υπάρχει ενα μαγικό κουμπάκι 'Αναζήτηση' που λέει και ο φίλος 'dis' Θα το είχες βρει

 

Πολλά λεφτά πήγαινε αλλού...

 

Γύρω στα 70 χωρίς τα λάδια

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

γενικα η vw εχει ακριβα service.Oταν ειχα το polo πληρωνα 140 euro για τα λαδια, τωρα στο honda που ειναι 1800 πληρωνω 70 euro λαδια(10-40)+εργασια...

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

VW Golf BlueMotion Concept

 

http://www.autobild.gr/common/images/big_images/1220972044.jpg

 

Η VW μετά την παρουσίαση των στοιχείων για την επόμενη γενιά Golf, δίνει τώρα στη δημοσιότητα τα στοιχεία για μία πρωτότυπη έκδοση, που ονομάζει BlueMotion. Ο κινητήρας της θα είναι 1,6 TDI common rail, με ιπποδύναμη 105 ίππων και 250 Nm ροπής στις 2.000 σ.α.λ. Η κατανάλωσή του παρουσιάζει την εντυπωσιακή τιμή των 3,2 λτ./100 χλμ. και η εκπομπή των ρύπων CO2 είναι μόλις 99 γρ./χλμ. Παρά το εξαιρετικό επίπεδο οικονομίας το Golf αυτό δεν είναι καθόλου αργό, αφού χρειάζεται 11,3 δλ. για τα πρώτα 100 χλμ. από στάση και η τελική του ταχύτητα αγγίζει τα 190 χλμ.

 

http://www.autobild.gr/common/images/big_images/1220972045.jpg

 

Οι επιδόσεις του BlueMotion στηρίζονται σε μία σειρά επεμβάσεων, όπως στα ελαστικά μικρής αντίστασης, στη βελτιωμένη αεροδυναμική και στις αναθεωρημένες σχέσεις του κιβωτίου ταχυτήτων. Για παράδειγμα, η αντίστοιχη έκδοση 2,0 TDI των 110 ίππων καταναλώνει σε μεικτό κύκλο 3,78 λτ./100 χλμ., ενώ η εκπομπές των ρύπων CO2 φτάνει τα 119 γρ./χλμ. Οι τιμές αυτές αντιστοιχούν στις επιδόσεις ενός μοντέλου BlueMotion της τρέχουσας γενιάς.

 

Το νέο Golf θα ξεκινήσει τις πωλήσεις του στην Αγγλία τον Ιανουάριο και θα ακολουθήσουν οι υπόλοιπες χώρες στα μέσα του έτους.

 

πηγή: autobild

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα το πρόβλημα. Έχω 2 θαμπώματα στο χρώμα απο κουτσουλιές που έμειναν μόλις μισή μέρα πάνω στο χρώμα, το θάμπωμα φένεται μόνο όταν το αυτοκίνητο είναι φρεσκοπλύμενο. Όπως και μία γρατζουνιά απο την πίσω πόρτα εώς το καπάκι του ντεπόζιτου. Αυτή χωρίς να είμαι σίγουρος πρέπει να έγινε από καλάμι ή κάποιο κλαδάκι σε χωματόδρομο. Δεν φένεται τόσο έντονα παρόλα αυτά φένεται από κοντά. Έχω ψάξει στο σε διάφορα forum και ακούω πολύ καλά λόγια για την 3m. Όμως δεν μπορώ να την βρω για να την αγοράσω. Στο internet βρήκα και μία Quixx.

http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?cPath=215_255&products_id=958

 

Ξέρει κανείς τπτ για αυτή???

Μήπως ξέρει κανείς κανένα site με προιόντα 3m???

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

apla na mpo sto club - edw kai 2 mhnes exw to golf tsi 140 me gt sport exoplismo ...

mavro tritiro me mixaniko kivotio . koukla sketi . 2500 xiliades exw kanei , einai apisteyto amaxi. xthes gia plaka eftasa ta 200 hm ...

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο φόρουμ.

 

Αν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμά σου, χρησιμοποίησε το πλήκτρο http://www.myphone.gr/forum/images/buttons3/edit.gif. Μην κάνεις συνεχόμενα ποστ.

 

Και αν δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος, χρησιμοποίησε πεζούς ελληνικούς χαρακτήρες. Διευκολίνεις έτσι τους υπόλοιπους χρήστες στην ανάγνωση των μηνυμάτων σου.

 

Καλή συνέχεια. :)

Link to comment
Share on other sites

to tsi 140 me mixaniko kivotio exei provlimata .

 

to exei kapios () ? na akousw ti me perimenei ...

 

... το έχω από 10.2007 ( 10000 km) και δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα.

Λέγανε για το γρανάζι της δευτέρας αλλά από Ιούνιο 2007 κάτι ίσως αλάξανε.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα το πρόβλημα. Έχω 2 θαμπώματα στο χρώμα απο κουτσουλιές που έμειναν μόλις μισή μέρα πάνω στο χρώμα, το θάμπωμα φένεται μόνο όταν το αυτοκίνητο είναι φρεσκοπλύμενο. Όπως και μία γρατζουνιά απο την πίσω πόρτα εώς το καπάκι του ντεπόζιτου. Αυτή χωρίς να είμαι σίγουρος πρέπει να έγινε από καλάμι ή κάποιο κλαδάκι σε χωματόδρομο. Δεν φένεται τόσο έντονα παρόλα αυτά φένεται από κοντά. Έχω ψάξει στο σε διάφορα forum και ακούω πολύ καλά λόγια για την 3m. Όμως δεν μπορώ να την βρω για να την αγοράσω. Στο internet βρήκα και μία Quixx.

http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?cPath=215_255&products_id=958

 

Ξέρει κανείς τπτ για αυτή???

Μήπως ξέρει κανείς κανένα site με προιόντα 3m???

Ευχαριστώ

 

Η 3m είναι τεράστια αμερικάνικη εταιρία με διάφορα προϊόντα.

 

Ψάξε λίγο στο σάιτ τους, μήπως βρεις κάτι.

 

Στο ebay βρήκα μόνο αυτό

 

Κι εγώ έχω 2 γρατσουνιές και 2 χτυπήματα από πετραδάκια, που πρέπει να φτιάξω μάλλον.

 

 

ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ: στις παραπάνω ζημιές έχει φύγει τελείως το χρώμα και φαίνεται μέταλλο. Πρέπει να το φτιάξω αμέσως? Αν το αφήσω έτσι θα σκουριάσει?

Link to comment
Share on other sites

Η 3m είναι τεράστια αμερικάνικη εταιρία με διάφορα προϊόντα.

 

Ψάξε λίγο στο σάιτ τους, μήπως βρεις κάτι.

 

Στο ebay βρήκα μόνο αυτό

 

Κι εγώ έχω 2 γρατσουνιές και 2 χτυπήματα από πετραδάκια, που πρέπει να φτιάξω μάλλον.

 

 

ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ: στις παραπάνω ζημιές έχει φύγει τελείως το χρώμα και φαίνεται μέταλλο. Πρέπει να το φτιάξω αμέσως? Αν το αφήσω έτσι θα σκουριάσει?

 

Εαν εχει φυγει το χρωμα υποτιθεται προστατευεται η λαμαρινα επειδη ειναι γαλβανισμενη.

Φυλαγε παντως τα ρουχα σου και μην το διακινδυνευεις.

Εχεις ρωτησει τα καινουργια φανοποιεια που βαφουν μονο τα χτυπηματα??

Τι λενε απο τιμη? και εργασια?

Οσο για αυτες τισ αλοιφες μην περιμενεται θαυματα.

Καταρχην δεν κανει για σενα γιατι ειναι για γρατζουνιες που εχει φυγει το βερνικι και εχει γδαρθει το χρωμα αλλα το χρωμα πρεπει να υπαρχει.στην ουσια το ξυνει απο την γυρς περιοχη και κανει το κομματι που ηταν χτυπημενο να δειχνει ομοιομορφο.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα το πρόβλημα. Έχω 2 θαμπώματα στο χρώμα απο κουτσουλιές που έμειναν μόλις μισή μέρα πάνω στο χρώμα, το θάμπωμα φένεται μόνο όταν το αυτοκίνητο είναι φρεσκοπλύμενο. Όπως και μία γρατζουνιά απο την πίσω πόρτα εώς το καπάκι του ντεπόζιτου. Αυτή χωρίς να είμαι σίγουρος πρέπει να έγινε από καλάμι ή κάποιο κλαδάκι σε χωματόδρομο. Δεν φένεται τόσο έντονα παρόλα αυτά φένεται από κοντά. Έχω ψάξει στο σε διάφορα forum και ακούω πολύ καλά λόγια για την 3m. Όμως δεν μπορώ να την βρω για να την αγοράσω. Στο internet βρήκα και μία Quixx.

http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?cPath=215_255&products_id=958

 

Ξέρει κανείς τπτ για αυτή???

Μήπως ξέρει κανείς κανένα site με προιόντα 3m???

Ευχαριστώ

 

Δυστυχως για το θαμπωμα δεν γινεται κατι εκτος απο γιαλισμα αλλα και αυτο πρεπει να γινεται συχνα καθοτι δεν κραταει πολυ.

Για βαψιμο ουτε συζητηση για τοσο μικρη ζημια.

Οι κουτσουλιες πρεπει να βγαινουν αμεσως. Εγω εχω παντα μαζι μου νερο σε μπουκαλι και μου εχει φανει χρησιμο πολλες φορες.

Οπου εχει φανει μεταλλο θελει αμεσα βαψιμο γιατι το γαλβανιζε δεν σημαινει ανοξειδωτο. Εφοσον παλι δεν ειναι μεγαλο το σημαδι παρε απο την αντιπροσωπεια ενα στικ της μπογιας (που εχει και χρωμα και την επικαλυψη) για 10 ευρω και κανε την δουλεια σου. Θελει ομως και λιγο προσοχη να μην βαλεις πολυ και σου τρεξει. Θελει πολυ λιγο στην αρχη, να το αφηνεις λιγο να στεγνωνει και μετα παλι λιγο μεχρι να καλυψει Για το θαμπωμα αυτο δεν κανει.

Link to comment
Share on other sites

to tsi 140 me mixaniko kivotio exei provlimata .

 

to exei kapios () ? na akousw ti me perimenei ...

 

Τίποτα δε σε περιμένει. Το έχω ένα χρόνο, περίπου 16.000 χλμ απροβλημάτιστα.

enjoy.

ilias
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως με το ιδιο μοντελο στα 8.000km αλλαξα σασμάν (πεταγε την 5η και χτυπαγε στην οπισθεν) ενω στα 16 αλλαξα ενα δισκάκι στο συμπλεκτη του κομπρέσσορα, γιατι οταν πηγαινα με 2.000 στροφες και ανοιγα ακουγοταν ενα μικρο σφυριγμα. Και στα 2 προβλήματα δεν έφεραν αντίρρηση, μου είπαν οτι είναι γνωστά και εκαναν αντικατάσταση. Το έχω απο μέσα Μαρτίου...
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως με το ιδιο μοντελο στα 8.000km αλλαξα σασμάν (πεταγε την 5η και χτυπαγε στην οπισθεν) ενω στα 16 αλλαξα ενα δισκάκι στο συμπλεκτη του κομπρέσσορα, γιατι οταν πηγαινα με 2.000 στροφες και ανοιγα ακουγοταν ενα μικρο σφυριγμα. Και στα 2 προβλήματα δεν έφεραν αντίρρηση, μου είπαν οτι είναι γνωστά και εκαναν αντικατάσταση. Το έχω απο μέσα Μαρτίου...

 

Χανιά τα άλλαξες ?

Έχω 10050 και το σφύριγμα το ακούω όταν πατάω γκάζι και επιταχύνω από τις 1500 μέχρι τις 4500 περίπου.

Κι εμένα μου γρατζουνάει συχνά η όπισθεν και μερικές φορές δε μπορώ να κατεβάσω σε 4η ή 3η, ή να ανεβάσω σε 5η.

Επίσης κοπανάνε πολύ τα αμορτισέρ.Εχεί συμβεί σε κανένα? Αλλάζουν τα σινεμπλόκ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι Χανιά.

Πήγαινε στην αντιπροσωπεία να τους τα πεις, και θα στο κρατήσουν για μια μέρα (χρειάζονται ομως κάποιες μέρες για να έρθουν τα ανταλλακτικά)

Link to comment
Share on other sites

Χανιά τα άλλαξες ?

Έχω 10050 και το σφύριγμα το ακούω όταν πατάω γκάζι και επιταχύνω από τις 1500 μέχρι τις 4500 περίπου.

Κι εμένα μου γρατζουνάει συχνά η όπισθεν και μερικές φορές δε μπορώ να κατεβάσω σε 4η ή 3η, ή να ανεβάσω σε 5η.

Επίσης κοπανάνε πολύ τα αμορτισέρ.Εχεί συμβεί σε κανένα? Αλλάζουν τα σινεμπλόκ?

 

Το σφυριγμα αν ειναι αυτο που νομιζω ειναι της εμπλοκης του turbo και πρεπει να ακουγεται γιατι αν οχι τοτε πρεπει να το κοιταξεις.

Παραξενο που του αλλου παιδιου του βρηκανε προβλημα.

Αν αρχιζει και δεν ακουγεται τοτε χρειαζεται αλλαγη της βαλβιδας.

Οσο για τα γραντζουνισματα, αμεσα ελεγχο γιατι τα κιβωτια αυτα εχουν λιγο βεβαρυμενο ιστορικο αν και στο δικο μου τιποτα ακομα (40000 χλμ).

Link to comment
Share on other sites

Το σφυριγμα αν ειναι αυτο που νομιζω ειναι της εμπλοκης του turbo και πρεπει να ακουγεται γιατι αν οχι τοτε πρεπει να το κοιταξεις.

Παραξενο που του αλλου παιδιου του βρηκανε προβλημα.

Αν αρχιζει και δεν ακουγεται τοτε χρειαζεται αλλαγη της βαλβιδας.

Οσο για τα γραντζουνισματα, αμεσα ελεγχο γιατι τα κιβωτια αυτα εχουν λιγο βεβαρυμενο ιστορικο αν και στο δικο μου τιποτα ακομα (40000 χλμ).

 

Το σφύριγμα που λέω είναι ακριβώς όπως ακούγεται στα turbo diesel ταξί. Ακούγεται συνεχόμενα(ο mpentenis μιλάει για στιγμιαίο) από τις 1500 έως τις 4500 περίπου όταν πατάω φουλ γκάζι. Δεν ξέρω αν είναι όντως πρόβλημα απλά παλιά έπρεπε να στήσω αυτί για να το ακούσω ενώ τώρα ακούγεται πολυ περισσότερο. Επιταχύνω δίπλα σε φίλο μου που πήρε τώρα tsi(χωρίς αναβάθμιση λογισμικού) και το σφύριγμα μου υπερκαλύπτει το θόρυβο του. Ωραίο θόρυβο λέει κάνει!

Link to comment
Share on other sites

Το σφύριγμα που λέω είναι ακριβώς όπως ακούγεται στα turbo diesel ταξί. Ακούγεται συνεχόμενα(ο mpentenis μιλάει για στιγμιαίο) από τις 1500 έως τις 4500 περίπου όταν πατάω φουλ γκάζι. Δεν ξέρω αν είναι όντως πρόβλημα απλά παλιά έπρεπε να στήσω αυτί για να το ακούσω ενώ τώρα ακούγεται πολυ περισσότερο. Επιταχύνω δίπλα σε φίλο μου που πήρε τώρα tsi(χωρίς αναβάθμιση λογισμικού) και το σφύριγμα μου υπερκαλύπτει το θόρυβο του. Ωραίο θόρυβο λέει κάνει!

 

Αν πήρε πάντως ο φίλος σου τώρα TSI τότε λογικά πρέπει να έχει την τελευταία έκδοση λογισμικού εγκεφάλου δηλ. ίδια με την δικιά σου αφού το έκανες και εσύ ;)! Παντώς αν ακούγεται τόσο πολύ μπορείς να το κοιτάξεις αλλά μάλλον φυσιολογικό φαίνεται! Και το δικό μου έτσι κάνει ειδικά όταν έχω ανοιχτά τα παράθυρα και ακούγεται. Προσωπικά μου αρέσει πολύ!! :)

Link to comment
Share on other sites

εαν λεμε το ιδιο τοτε ειναι η τουρμπινα που ακουγεται, και εμενα το κάνει οχι απο τισ 1500 αλλα απο τις 2500 και πάνω, ειδικά αν το κολλήσεις, ενω αν το αφήσεις ακούγεται επισης ενα σφύριγμα που είναι το σκάσιμο (για την εκτόνωση). Λογικό είναι να ακούγεται αυτό το πράγμα...
Link to comment
Share on other sites

Αν πήρε πάντως ο φίλος σου τώρα TSI τότε λογικά πρέπει να έχει την τελευταία έκδοση λογισμικού εγκεφάλου δηλ. ίδια με την δικιά σου αφού το έκανες και εσύ ;)! Παντώς αν ακούγεται τόσο πολύ μπορείς να το κοιτάξεις αλλά μάλλον φυσιολογικό φαίνεται! Και το δικό μου έτσι κάνει ειδικά όταν έχω ανοιχτά τα παράθυρα και ακούγεται. Προσωπικά μου αρέσει πολύ!! :)

 

Δε νομίζω να είχε αναβάθμιση αφού όταν έκατσα σα συνοδηγός καταλάβαινα τη μετάβαση από κομπρέσσορα σε τούρμπο όπως στο δικό μου πριν την αναβάθμιση. Εγώ έκανα αναβάθμιση τέλη Μαίου κι έχω ακούσει ότι έχει βγει κι άλλη. Τέλοσπάντων.

Κι εμένα μου αρέσει απλά φοβάμαι μη χάνει πίεση πουθενά και ξεφυσάει έτσι.Θα προσπαθήσω να μετρήσω το boost με το Vag-com. Όποιος έχει κάνει την ίδια μέτρηση ας τη παραθέσει εδώ για αντιπαραβολή.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να είχε αναβάθμιση αφού όταν έκατσα σα συνοδηγός καταλάβαινα τη μετάβαση από κομπρέσσορα σε τούρμπο όπως στο δικό μου πριν την αναβάθμιση. Εγώ έκανα αναβάθμιση τέλη Μαίου κι έχω ακούσει ότι έχει βγει κι άλλη. Τέλοσπάντων.

Κι εμένα μου αρέσει απλά φοβάμαι μη χάνει πίεση πουθενά και ξεφυσάει έτσι.Θα προσπαθήσω να μετρήσω το boost με το Vag-com. Όποιος έχει κάνει την ίδια μέτρηση ας τη παραθέσει εδώ για αντιπαραβολή.

 

Κατά την άποψή σου πιστεύεις αξίζει η αναβάθμιση που έκανες? Σε σύντομο χρονικό διάστημα θα κάνω το πρώτο service των 15000 οπότε φαντάζομαι ότι λογικά θα μου το αναβαθμίσουν και μένα!Να το κάνω ή όχι? Υστερεί πλέον σε απόδοση? Ξέρεις αν μπορώ να τους πω ότι δεν την θέλω την αναβάθμιση?:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...