Jump to content

Γυαλιά ηλίου


killing_you2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λόγω φωτοφοβίας (=αυξημένη ευαισθησία στον ήλιο) και επιπλέον μετά κι απο επέμβαση laser, χρησιμοποιώ μόνο γυαλιά ηλίου με πολύ καλή ποιότητα φακού (είτε οργανικό είτε κρύσταλλο), κατά προτίμηση με πολωτικό φίλτρο (=εξουδετερώνει τις αντανακλάσεις του ήλιου πάνω σε άλλα αντικείμενα).

Είμαι απο τους λίγους (άτυχους) ανθρώπους που φοράνε γυαλιά ηλίου ακόμη και με συννεφιά και φυσικά όλο το χρόνο, με συνέπεια πολλές φορές να με περνάνε για ψώνιο (οπότε δείξτε κατανόηση καμιά φορά αν βλέπεται μερικούς να φοράνε γυαλιά ηλίου Δεκέμβρη μήνα με συννεφιά, ίσως είμαστε πολλοί :alien: περισσότεροι απο όσους φαντάζεστε :lol: εκεί έξω :rolleyes:).

Έχω και εναλλάσσω ανάλογα με τη περίπτωση (ηλιοφάνεια, εποχή, ντύσιμο, κ.τ.λ)

αρκετά όπως καταλαβαίνετε, αλλά τα πιο βολικά και ταυτόχρονα κομψά είναι τα παρακάτω:

 

1. DKNY DY 5011.

Μεγάλα μεταλλικά aviator style.

Δυστυχώς δεν έβγαιναν με πολωτικό φακό και χρειάστηκε να παραγγείλω custom made φακούς. Τελικά πιστεύω ότι άξιζε γιατί είναι πολύ κομψά-μοντέρνα και ταυτόχρονα έχω πλέον πολύ καλό φακό.

Τα καθημερινά μου.

 

2. Oakley Whisker Polarized.

Ιδανικά για τη παραλία και γενικά για δυνατή ηλιοφάνεια.

 

3. Arnette Raven Italian Tortoise.

Ιδανικά για οδήγηση.

 

Θα ήθελα κάποια στιγμή να πάρω ένα ζευγάρι Persol λόγω των πολύ καλών κρύσταλλων που παραδοσιακά χρησιμοποιούν, αλλά όσα κατά καιρούς έχω βρεί σε καταστήματα, έχουν τον κλασικό σκελετό με το παλιό κόψιμο και μου φαίνονταν πολύ παπουδίστικα ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

2. Oakley Whisker Polarized.

Ιδανικά για τη παραλία και γενικά για δυνατή ηλιοφάνεια.

 

Πολύ τέλεια όντως. Και πάει στους άντρες... μούρλια :p

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

@ Treloparea και σε όλες τις κοπέλες

αν βλέπατε άντρα να φοράει αυτά http://images.channeladvisor.com/Sell/SSProfiles/60000211/Images/12/08SpyStratosSunglassGrapeMerlotFade.JPG

πως θα σας φαινόταν;

Μου αρέσει πολύ το style του σκελετού αλλά καθόλου το χρώμα του φακού.

Υπ΄όψην ότι ο κατασκευαστής τα έχει στην αντρική σειρά ...

Link to comment
Share on other sites

Αν απεφθείνεσαι σε εμένα,

 

και αν με ρωτάς αν είναι αυτά που παρέθεσα τα Carrera,

η απάντηση είναι όχι, είναι τα Spy Stratos.

 

Αν πάλι μου προτείνεις τα Carrera που λες,

η απάντηση είναι ότι δεν τα έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

@ Treloparea και σε όλες τις κοπέλες

αν βλέπατε άντρα να φοράει αυτά http://images.channeladvisor.com/Sell/SSProfiles/60000211/Images/12/08SpyStratosSunglassGrapeMerlotFade.JPG

πως θα σας φαινόταν;

Μου αρέσει πολύ το style του σκελετού αλλά καθόλου το χρώμα του φακού.

Υπ΄όψην ότι ο κατασκευαστής τα έχει στην αντρική σειρά ...

 

Προσωπικά μου αρέσουν πάρα πολύ. Και το χρωματάκι (αν τολμάς να το φορέσεις), είναι πάρα πολύ ωραίο :)

 

Έχει και άλλα χρώματα να μας δείξεις;

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι :( , μόνο σε αυτό το χρώμα τα βρήκα, το χρώμα του σκελετού μου αρέσει πολύ, απλά θα προτιμούσα λίγο πιο "διακριτικό" φακό ;) .

Ευχαριστώ πάντως για τη γνώμη σου, μου δίνεις κουράγιο :lol: ,

ίσως τελικά να το τολμήσω ...

Περιμένω και τις απόψεις άλλων ...

Πάντα μιλάμε γι αυτά http://images.channeladvisor.com/Sel...MerlotFade.JPG

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι :( , μόνο σε αυτό το χρώμα τα βρήκα, το χρώμα του σκελετού μου αρέσει πολύ, απλά θα προτιμούσα λίγο πιο "διακριτικό" φακό ;) .

Ευχαριστώ πάντως για τη γνώμη σου, μου δίνεις κουράγιο :lol: ,

ίσως τελικά να το τολμήσω ...

Περιμένω και τις απόψεις άλλων ...

Πάντα μιλάμε γι αυτά http://images.channeladvisor.com/Sel...MerlotFade.JPG

 

Πολύ ωραία είναι....Γιατί πιο διακριτικό φακό??Δένει πολύ ωραία με τον σκελετό..

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Λες;

Ίσως αν δεν ήταν ντεγκραντέ να μου άρεσε περισσότερο και ο φακός, απλά το ντεγκραντέ προσθέτει λίγο funky στο όλο style όντως !

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις καποιο καταστημα που να πουλαει γυαλια trussardi?κατα προτιμηση θεσσαλονικη αλλα κ οπουδηποτε αλλου.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ...

Ωραία όντως, αλλά μοιάζουν πάρα πολύ με τα DKNY DY 5011 που έχω ...

 

Vonzipper Rockford - DKNY DY 5011

Δε νομίζω να μοιάζουν και τόσο... :p

 

Τα 2 νέα μου αποκτήματα: :D

 

55DSL FIK και Carrera Champion

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου τα θυμίζουν πολύ, όχι βέβαια σε αυτό το χρώμα, περί ορέξεως ... κολοκυθόπιτα που λένε :lol:

 

Ωραιότατα τα Carrera σου, τα προτιμώ χωρίς δεύτερη κουβέντα απο τα DIESEL, έχουν άλλωστε και καλούς φακούς που είναι το ευαίσθητο σημείο μου :music::lol:, επι τη ευκαιρία, είναι πολωτικός ο φακός τους ε; Ακόμη καλύτερα !

 

Με γειά και για τα δύο πάντως, καλοφόρετα και καλημέρα ...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.Ξέρετε που μπορώ να βρω γυαλιά ηλίου Οliver Peoples ή Balenciaga?Το otticanet.com έχει αυτά που θέλω και σε πολύ καλή τιμή,(γιατί στα μαγαζιά κάνουν γύρω στα 270-325 ευρώ) είναι όμως αξιόπιστο ή φέρνει μούφες?

Ευχαριστώ.:)

Link to comment
Share on other sites

Πηρα γυαλια σε αποχρωση του μπεζ-καφε!:D Ferre (GF 811) Μπορει να τελειωνει το καλοκαιρι αλλα πιστευω να το φορεσω και του χρονου...

 

Απο τους κωδικους το otticanet φαινεται οκ. Δεν ξερω ομως... Ειναι περιεργο.:worry:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω αυτά τα γυαλιά στην Αθήνα;

http://www.otticanet.com/marc-jacobs.cfm?p_codice_occhiale=MJ_186_S&glasses_type=2

 

Ευχαριστώ

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι :( , μόνο σε αυτό το χρώμα τα βρήκα, το χρώμα του σκελετού μου αρέσει πολύ, απλά θα προτιμούσα λίγο πιο "διακριτικό" φακό ;) .

Ευχαριστώ πάντως για τη γνώμη σου, μου δίνεις κουράγιο :lol: ,

ίσως τελικά να το τολμήσω ...

Περιμένω και τις απόψεις άλλων ...

Πάντα μιλάμε γι αυτά http://images.channeladvisor.com/Sel...MerlotFade.JPG

 

μολις ειδα τα γυαλια, τα φανταστηκα σε μελαχρινο ατομο με γενια.

εχουν πολυ ωραιο χρωμα και δεν ειναι ιδιαιτερα extreme;)

"We should all start to live before we get too old. Fear is stupid. So are regrets." - Marilyn Monroe
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σήμερα απέκτησα τα πρώτα μου γυαλιά ηλίου

Απ αύριο ξεφορτώνομαι τις οράσεως και φοράω αυτά

Ωραία??

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα γυαλιά είναι πολύ όμορφα,γιατί με κάτι προηγούμενες επιλογές άλλων που εχω δει είναι πολύ καγκούρικα.

Όταν λες τα πρώτα μου γυαλιά ηλίου εννοείς στην ως τώρα ζωή σου ή για φέτος; το λέω γιατί είδα την ηλικία που λέει το προφίλ

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα γυαλιά είναι πολύ όμορφα,γιατί με κάτι προηγούμενες επιλογές άλλων που εχω δει είναι πολύ καγκούρικα.

Όταν λες τα πρώτα μου γυαλιά ηλίου εννοείς στην ως τώρα ζωή σου ή για φέτος; το λέω γιατί είδα την ηλικία που λέει το προφίλ

 

Αν εννοεις εμένα... τα πρώτα της ζωής μου...γτ οπως λεω μέχρι τις 17.30 σήμερα (που χω επέμβαση λέιζερ) φορούσα μόνο μυωπίας (φακους επαφής ειχα βάλει μόνο μια φορά και δεν είχα πάρει ηλίου με φακούς του μυωπικού αστιγματισμού μου) φέτος άρχισα να ξυπνάω και να απολαμβάνω τη ζωη... (διπλωμα+αυτοκινητο) γι αυτο... (αν και μ αρέσει να βλέπω και να με βλέπουν απευθείας στα μάτια κι οχι να κρύβονται-κρύβομαι(πλέον) πίσω απτα ηλίου

 

τελικα δεν εκανα την επεμβαση λογω προβληματος...θα ξαναπαω για ελεγχο σε κανα 2μηνο

μου μειναν τα γυαλια... ισως τα κανω με τα νουμερα τησ γκαυομαρας μου...

Link to comment
Share on other sites

Όχι :lol:

Γούστα είναι αυτά, σε μένα δεν άρεσαν, άλλος μπορεί να ξετρελαθεί.

Καλοφόρετα σε κάθε περίπτωση

 

Φυσικά κι ειναι γούστα

Ευχαριστώ ...

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν εκανα την επεμβαση λογω προβληματος...θα ξαναπαω για ελεγχο σε κανα 2μηνο

μου μειναν τα γυαλια... ισως τα κανω με τα νουμερα τησ γκαυομαρας μου...

 

Δεν είναι σίγουρο ότι θα μπορούν να σου κάνουν τους φακούς μυωπίας. Για πόσους βαθμούς μιλάμε;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...