Jump to content

Καρκινογόνες οδοντόκρεμες...


killing_you2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την Colgate Max Fresh Cooling Crystals , της έχω και εγώ και κοιτάζω και ξανακοιτάζω αλλά δεν βλέπω πουθενά για Triclosan.........:confused:

 

Ναι, έκανα λάθος. Κοίταζα την απλή Colgate total, αυτή έχει triclosan http://www.laymark.com/i/m/m099.gif

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Γιατρέ (Freak) τα φώτα σου:

α. οι οδοντόκρεμες whitening επηρέαζουν μακροπρόθεσμα αρνητικά τον σμάλτο των δοντιών.

β. από τις whitening ποιά συνιστάς?

Link to comment
Share on other sites

α.οχι.το παν ειναι η τεχνικη στο βουρτσισμα

β.καμια.αν θες λευκα δοντια κανε λευκανση.μην περιμενεις με *ορδες να βαψεις αυγα,που ελεγε και ο παππους μου

αν εχεις οικονομικες δυσκολιες ζητα απο τον οδοντιατρο σου να σε προμηθευσει με το whitening pen.ειδικα αν καπνιζεις θα σε σωσει.με χρηση περιπου ενος μηνα,ανεβαινεις μια βαθμιδα(μη φανταστεις θεαματικα αποτελεσματα)εγω προσωπικα το προτεινω για διατηρηση του αποτελεσματος της λευκανσης και στους καπνιστες/μανιακους του καφε, καθως προφυλασει απο την δημιουργια κηλιδων.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

α.οχι.το παν ειναι η τεχνικη στο βουρτσισμα

β.καμια.αν θες λευκα δοντια κανε λευκανση.μην περιμενεις με *ορδες να βαψεις αυγα,που ελεγε και ο παππους μου

αν εχεις οικονομικες δυσκολιες ζητα απο τον οδοντιατρο σου να σε προμηθευσει με το whitening pen.ειδικα αν καπνιζεις θα σε σωσει.με χρηση περιπου ενος μηνα,ανεβαινεις μια βαθμιδα(μη φανταστεις θεαματικα αποτελεσματα)εγω προσωπικα το προτεινω για διατηρηση του αποτελεσματος της λευκανσης και στους καπνιστες/μανιακους του καφε, καθως προφυλασει απο την δημιουργια κηλιδων.

 

FREAK δεν καπνίζω ούτε πίνω καφέ και η λεύκανση μου φαίνεται τελείως ψεύτικη η οδοντ. κατά τον καθαρισμό κάνει και κάτι δικά της (υπερήχους - gel ) με πολύ καλά αποτελεέσματα αλλά έχω παρατηρήσει ότι όταν αλλάξω μετά από ένα α χρονικό διάστημα οδοντόκρεμα υπάρχει διαφορά στον χρώμα των δοντιών

Link to comment
Share on other sites

1.η λευκανση εχει βαθμιδες.λες στον οδοντιατρο σου τι αποτελεσμα θες να εχεις και αναλογως αυτος πραττει

2.στιλβωση σου κανει :p

3.καλο ειναι ανα 5-6 μηνες να αλλαζεις οδοντοπαστα.αν ντε και καλα θελεις λευκαντικη,θα σου στειλω πμ με μια που την βρισκεις ομως μονο στα φαρμακεια.οκ?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

3.καλο ειναι ανα 5-6 μηνες να αλλαζεις οδοντοπαστα.αν ντε και καλα θελεις λευκαντικη,θα σου στειλω πμ με μια που την βρισκεις ομως μονο στα φαρμακεια.οκ?

 

Όχι,γιατί να της στείλεις μέσω πμ;; γραψε τη εδώ γιατί μπορεί να θέλουν κι άλλοι

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

1.η λευκανση εχει βαθμιδες.λες στον οδοντιατρο σου τι αποτελεσμα θες να εχεις και αναλογως αυτος πραττει

2.στιλβωση σου κανει :p

3.καλο ειναι ανα 5-6 μηνες να αλλαζεις οδοντοπαστα.αν ντε και καλα θελεις λευκαντικη,θα σου στειλω πμ με μια που την βρισκεις ομως μονο στα φαρμακεια.οκ?

 

ok doc...

χωρίς να θέλω να προσβάλω τον ειδικό σίγουρα δεν υπάρχει επιβάρυνση στο σμάλτο εεεε?

γιατί θέλω να έχω χαμόγελο :D:D!

 

περιμένω p.m.

Link to comment
Share on other sites

εσύ FREAK_OF_NATURE, αν επιτρέπεται, ως οδοντίατρος, πια οδοντόκρεμα χρησιμοποιείς?περιέχει αυτήν την ουσία?
χρησιμοποιω οδοντοπαστες που τις βρισκεις μονο σε οδοντιατρεια.

 

Όχι,γιατί να της στείλεις μέσω πμ;; γραψε τη εδώ γιατί μπορεί να θέλουν κι άλλοι

για αυτο->

 

to triclosan pou anaferetai einai sustatiko sxedon olon ton odontopaston ka8os kai arketon farmakon gia 8erapeia stomatitidas ktl ktl ktl

gia an mhn mpainoume se leptomeries ostoso na poume pos kalo 8a einai prin apofasisete re paidia na vourtsizete ta dontai sas me kapoia sygekrimenh marka,sumbouleuteite ton odontiatros sas..den einai kako...

 

ok doc...

χωρίς να θέλω να προσβάλω τον ειδικό σίγουρα δεν υπάρχει επιβάρυνση στο σμάλτο εεεε?

γιατί θέλω να έχω χαμόγελο :D:D!

 

περιμένω p.m.

σου τα εχω γραψει ολα .καλο θα ειναι να ρωτησεις τον οδοντιατρο σου,ποια οδοντοπαστα ειναι καταλληλη για σενα

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο θέμα λευκή οδοντοστοιχία δόξα τον theo_legend δεν εχω πρόβλημα,

Εκείνο που εχω παρατηρήσει ειναι ότι αν τα βουρτσιζω για αρκετή ώρα (3-6 λεπτά) γίνονται αρκετά πιο λευκά,ίσως φταίει και η "κατασκευή" των δοντιών μου,φυσικά πάντα απαλά για να μην τα καταστρέψω,

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

κατα πασα πιθανοτητα (99%) ειναι η ιδεα σου.

 

Εκτος και αν τα πλενεις καθε 1η του μηνα :lol::lol::p

[sIGPIC][/sIGPIC] Φραπεδάκι ολέε

Link to comment
Share on other sites

και παλι...η απομακρυνση της οδοντικης πλακας ουδεμια σχεση εχει με την λευκανση του δοντιου.

κακα τα ψεματα.αν τα δοντια "ασπριζαν " με το απλο βουρτσισμα ή με οδοντοπαστες των 3-4ε,ή και με συστηματα των 45ε τοτε κανενας οδοντιατρος δεν θα εκανε λευκανσεις.

εκτος αν εχετε μπερδεψει το "λευκο" δοντι με το "καθαρο" δοντι

 

για να "ξεμπερδευτουν" οσοι εχουν μπερδευτει

 

η κυρια στην πανω φωτο εχει καθαρα δοντια.ουτε πετρα,ουτε πλακα(μονο καποιους χρωματισμους γιατι στις μερες που μεσολαβησαν αναμεσα στον καθαρισμο και την λευκανση,καπνιζε)

 

η ιδια κυρια στην κατω φωτο,εχει λευκα δοντια.

 

http://img124.imageshack.us/img124/2158/64156865fd0.jpg

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εμένα γίνονται σαν της κάτω...είχα παλαιότερα έναν μετρητή που ειχε διαβαθμίσεις.από 1-10 εγώ ήμουν στο 8-9

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

η συγκεκριμένη φωτογραφία αποτελεί λόγο για να μην γίνει κάποιος οδοντίατρος... με το συμπάθειο freak αλλά είναι λίγο σιχαμερό να κοιτάζεις στο εσωτερικό του στόματος κάποιου
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά αν ειναι γριά ή γέρος ο ασθενής, δεν θα μπορείς να φας το μεσημέρι

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

η συγκεκριμένη φωτογραφία αποτελεί λόγο για να μην γίνει κάποιος οδοντίατρος...

 

Πρέπει να σιχαίνεσαι πολύ εύκολα μάλλον. Τι δείχνει η photo; Μια αρκετά καθαρή οδοντοστοιχία.

 

Χωρίς να είμαι οδοντίατρος, πιστεύω ότι στην κλίμα 1-10 με 10 το πιο σιχαμερό οδοντριατρικό θέμα στον κόσμο, η συγκεκριμένη φωτογραφία είναι στο 1 (για να μην πω στο 0.5).

Link to comment
Share on other sites

η συγκεκριμένη φωτογραφία αποτελεί λόγο για να μην γίνει κάποιος οδοντίατρος... με το συμπάθειο freak αλλά είναι λίγο σιχαμερό να κοιτάζεις στο εσωτερικό του στόματος κάποιου

 

Είναι πιο σιχαμερό από το να χώνεις τα χέρια σου στα εντόσθια κάποιου;:blink::p

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο σιχαμερό από το να χώνεις τα χέρια σου στα εντόσθια κάποιου;:blink::p

 

το ιδιο ειναι.τα εχω κανει και τα δυο παρα πολλες φορες.απο καποιο σημειο κι επειτα ρουτινιαζεις.

 

οσο για την κλιμακα που ανεφερε καποιος απο το 1-10 αυτες ειναι της πλακας,μαζι με καποια οδοντοπαστα που υποσχεται θεαματικα αποτελεσματα.καμια σχεση με τις δικιες μας

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

τι διαφορετικό έχουν δηλαδή οι δείκτες;;το λευκό ειναι αρκετά ανοιχτό και δεν θα έχει διαφορά αν ειναι από ιατρείο..άντε να έχει 1,2 τόνους πιο λευκό..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο ειναι.τα εχω κανει και τα δυο παρα πολλες φορες.απο καποιο σημειο κι επειτα ρουτινιαζεις.

 

σε πτωμα εννοεις οτι εχεις δει εντερα???παντως εμενα μου εχει τυχει οδοντιατρος που δε φορουσε γαντια,οταν μου εκανε σφραγισμα!!!Βεβαια ο ενας γνωριζε τον αλλον πολλα χρονια!!!ΟπΟτΕ δεν αλληλοσιχαινομασταν!!!

Link to comment
Share on other sites

και σε πτωμα και σε ζωντανο εν ωρα χειρουργιου.

 

εγω παντα βαζω γαντακια,ακομα και στην μανα μου.δεν ειναι θεμα "σιχαμαρας" αλλα προστασιας αμφοτερων.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με έρευνες οι οδοντόκρεμες που περιέχουν Triclosan, όταν συνδιαστούν με νερό που περιέχει χλώριο (το νερό βρύσης) μπορεί να προκαλέσουν καρκινο..

 

Τα προϊόντα που περιέχουν αυτό το συστατικό ειναι τα εξης:

Triclosan is in:

* Dentyl mouthwash

* Colgate Total Fresh Stripe

* Colgate Total

* Sensodyne Total Care

* Tesco own brand toothpaste

* Mentadent P

* Aquafresh

 

Πάλι καλά που εγώ χρησιμοποιώ Crest!:D!.Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:Εφόσον τις παραπάνω οδοντόκρεμες σε συνδιασμό με το νερό προκαλούν καρκίνο πως κυκλοφορούν;:worry:Κανονικά μύνηση δεν θέλουν που χρησιμοποιούν Triclosan (ή όπως το λένε);:worry:.Δεν τους καταλαβαίνω!:confused:!

Link to comment
Share on other sites

σε πτωμα εννοεις οτι εχεις δει εντερα???παντως εμενα μου εχει τυχει οδοντιατρος που δε φορουσε γαντια,οταν μου εκανε σφραγισμα!!!Βεβαια ο ενας γνωριζε τον αλλον πολλα χρονια!!!ΟπΟτΕ δεν αλληλοσιχαινομασταν!!!

 

:wacko::wacko:

 

Moυ θυμίζεις κάτι διαφημίσεις ευαισθητοποίησης για το AIDS που λένε (ελεύθερη μετάφραση από τα αγγλικά: ) τον γνώριζα αρκετό καιρό και φαίνεται υγιής, για αυτό και δε χρησιμοποιήσαμε προφυλακτικό. Και μετά βγαίνει το μηνυματάκι που λέει ότι ακόμα κι αν τον ξέρεις τον άλλο πρέπει να χρησιμοποιείς σκουφάκι κτλ.

 

Θα μου πεις τι σχέση έχει το ένα με το άλλο. Ε, και στις 2 περιπτώσεις βάζεις ένα μέρος του σώματός σου σε μια τρύπα του άλλου :p και οι κίνδυνοι μόλυνσης είναι παρεμφερείς.

 

Και καλά εσύ, που δεν ξέρεις, ο άλλος που είναι γιατρός δεν ξέρει ότι μπορεί έτσι να σου προκαλέσει κάποια μόλυνση (αν όχι τίποτα χειρότερο).

 

Τι καοϋμπόιδες (sic) τελικά υπάρχουν σε όλα τα επαγγέλματα.

 

Πάλι καλά που εγώ χρησιμοποιώ Crest!!.Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:Εφόσον τις παραπάνω οδοντόκρεμες σε συνδιασμό με το νερό προκαλούν καρκίνο πως κυκλοφορούν;:worry:Κανονικά μύνηση δεν θέλουν που χρησιμοποιούν Triclosan (ή όπως το λένε);:worry:.Δεν τους καταλαβαίνω!:confused:!

 

Αφού το έγραψε η Freak ότι δεν έχει αποδειχθεί τίποτα, δεν υπάρχουν επίσημες ανακοινώσεις από τους αρμόδιους κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεστε καθόλου νερό όταν βουρτσίζετε τα δόντια σας. Δεν ξεπλένετε το στόμα με νερό μετά το βούρτσισμα, αλλά φτύνετε απλά τον "αφρό" όσο θέλετε. Ξεπλένοντας με νερό, απομακρύνετε από το στόμα το πολύτιμο για τα δόντια φθόριο της οδοντόκρεμας.

 

Με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια! Αποκτάτε γερά δόντια, γλιτώνετε και τον "καρκίνο"! :D

 

Για περισσότερες πληροφορίες, ρωτήστε την/τον οδοντίατρό σας.

 

:lock:

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Ξεπλένοντας με νερό, απομακρύνετε από το στόμα το πολύτιμο για τα δόντια φθόριο της οδοντόκρεμας.

 

Κι όταν χρησιμοποιούμε στοματικό διάλυμα δλδ, το ίδιο αποτέλεσμα δεν έχει;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...