Jump to content

FAQ: GPS, τι είναι τούτο;


mrmojo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικά, εγώ δεν έχω χρησιμοποιείσει ποτέ GPS, αλλά σκέφτομαι να αγοράσω.Η ερώτησή μου είναι η εξής, αυτή την στιγμή είναι καλό το GPS στην Ελλάδα, δηλαδή υπάρχει καλή λήψη σήματος;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βασικά, εγώ δεν έχω χρησιμοποιείσει ποτέ GPS, αλλά σκέφτομαι να αγοράσω.Η ερώτησή μου είναι η εξής, αυτή την στιγμή είναι καλό το GPS στην Ελλάδα, δηλαδή υπάρχει καλή λήψη σήματος;

 

Η "λήψη σήματος" GPS στην Ελλάδα είναι η ίδια με όλον τον κόσμο... :)

Link to comment
Share on other sites

Η "λήψη σήματος" GPS στην Ελλάδα είναι η ίδια με όλον τον κόσμο... :)

 

Άρα τρέχω για αγορά.Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου mrmojo για την απαντησή σου.:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Γνωρίζει κάνείς περισσότερα για ναυτικούς χάρτες εκτός από τους bluechart της Garmin;

 

Κάνε μια αναζήτηση για C-MAP και Navionics...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
σκευτομαι να παρω gps .και ρωτω οταν το αγορασω ειναι ολα ετοιμα για να το δουλεψω η θα χρειαστη να ψαχνω για προγραματα.μπορεις να δεις και ταινιαις με το gps .τι αλλες ευκολιες σου προσφερουν ,μπορεις να δεις για εστιατορια κ.α αλλα τετοια.επειδη δεν ξερω τιποτα για αυτα καλα ειναι να μαθω πριν παρω .ευχαρηστω.:!:
Link to comment
Share on other sites

σκευτομαι να παρω gps .και ρωτω οταν το αγορασω ειναι ολα ετοιμα για να το δουλεψω η θα χρειαστη να ψαχνω για προγραματα.μπορεις να δεις και ταινιαις με το gps .τι αλλες ευκολιες σου προσφερουν ,μπορεις να δεις για εστιατορια κ.α αλλα τετοια.επειδη δεν ξερω τιποτα για αυτα καλα ειναι να μαθω πριν παρω .ευχαρηστω.:!:

 

Το βασικότερο στο gps είναι ο χάρτης. Για την Ελλάδα ο πιο αξιόπιστος (με διαφορά) χάρτης είναι της NGI και συνεργάζεται με το πρόγραμμα destinator.

 

Άρα η απάντηση στην 1η ερώτησή σου είναι ότι αν πάρεις κάποιο gps με το destinator και χάρτη της NGI δεν θα χρειαστεί να ψάχνεις για προγράμματα. Βέβαια οι χάρτες ανανεώνονται 4 φορές το χρόνο, οπότε μη νομίζεις ότι θα το πάρεις μια φορά και δε θα χρειαστεί να ξαναασχοληθείς ποτέ.

 

Αν πάρεις κάποιο gps που δεν έχει το Navigator, φρόντισε να βεβαιωθείς ότι θα μπορείς να το περάσεις αν θελήσεις (που θα θελήσεις αργά ή γρήγορα).

 

Το αν μπορείς να δεις ταινίες, να ακούσεις mp3 και τι ευκολίες έχει, εξαρτάται από το gps.

 

Για εστιατόρια κλπ χρήσιμα για την Ελλάδα θα βρεις αν το ψάξεις, αλλά μη βασίζεσαι σ' αυτό. Τα περισσότερα είναι προσπάθειες ιδιωτών.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δηλαδή αρκετές μάρκες συσκευών ,οι οποίες χρησιμοποιούν 3-4 διαφορετικά λογισμικά/χάρτες,εκ των οποίων κάποιοι είναι αμιγώς ελληνικοί ;

Από τα διαφημιστικά των καταστημάτων ηλεκτρικών συσκευών κατάλαβα ότι υπάρχουν χάρτες MLS Destinator και Sygic Drive.Υπάρχουν και άλλοι;

Αν μια συσκευή αγοραστεί από το εξωτερικό,θα έχει χάρτες της Ελλάδας και αν ναι,αυτοί θα είναι στα ελληνικά;

Πρόκαιται σαφώς για ερωτήσεις αρχαρίου στο θέμα,έτσι θεώρησα ότι οι FAQ είναι το σωστότερο σημείο για να τεθούν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα πέρνα από εδώ, όπου όλα αυτά έχουν συζητηθεί. Διάβασε τα υπάρχοντα θέματα και αν εξακολουθείς να έχεις απορίες ρώτα τες εκεί.

 

Το faq δεν το βλέπουν και πολλοί που ασχολούνται με GPS. Κι εγώ τυχαία το είδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

File eksartatai apo ti suskeui.Gia paradeigma,ta TomTom de mporoun na doulepsoun stin Ellada.Tsekare prin agoraseis sta site tis kathe etairias kai agorase katopin.

Tha ithela kai egw polu to TomTom stin ellada alla dustuxws den upostirizei ellinikous xartes.Apo oso kserw ola auta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα ! Εχω ενα GPS Mio c230 , μπορειτε να μου πειτε πως μπορω να ρυθμισω να μου δειχνει τις καμερες ταχυτητας ?? Ευχαριστω για τις απαντησεις σας !
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σκεφτομαι να παρω ενα GPS navigator για τους δρομους εδω στην Αγγλια και ηθελα να ρωτησω αν γινεται να προσθεσω ευρωπαικους χαρτες στη συνεχεια, σε περιπτωση που οδηγησω στο εξωτερικο. Ειναι κατι τετοιο δυνατον ή πρεπει να αγορασω το GPS που εχει τους χαρτες αποθηκευμενους απο την αρχη?

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ο θείος μου έχει ένα αυτοκίνητο jaguar στο οποίο θέλει να αναβαθμίσει τους χάρτες του navigation. Αυτό λειτουργεί με dvd το οποίο είναι μόνιμα φορτωμένο στο πορτμπαγκάζ. Στην αντιπροσωπεία του είπαν 350 ευρώ για ένα χάρτη της κακιάς ώρας - οπότε καταλαβαίνετε ότι δεν τα πλήρωσε.

 

Γνωρίζετε που θα πρέπει να κοιτάξω για να βρω είτε σε ηλεκτρονική μορφή το dvd, είτε κάποιο αντίγραφό του, είτε κάποια λύση που θα βολέψει καλύτερα;

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ προσωπικά έχω το Garmin Nuvo και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Πρόσφατα είδα ένα MIO που έχει καταπληκτικό περιβάλλον αλλά νομίζω οι χάρτες του Garmin ειναι καλύτεροι.

 

Σχετικά με τα GPS μπορείτε να δείτε ένα χρήσιμο άρθρο εδώ:

http://www.explain.gr/articles/gps/gps.php

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Λοιπον εχω κι εγω εδω και ενα 6μηνο το MLS Destinator 3900. Αντιμετωπιζω προβλημα στον να βαλω το Destinator 7. αντιγραφω κανονικα το φακελο στην καρτ μνημης και οταν παταω να μπει στο προγραμμα πλοηγησης μου βγαζει μηνυμα οτι το προγραμμα δεν ειναι εφαρμογη windows κτλ. Τι μπορω να κανω βοηθηστε με γιατι εχει εξαντληθει η υπομονη μου.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας αγαπητοι συμφορουμιτες!

 

θελω κι εγω να κανω μια ερωτηση...

Σχετικα με τα επαγγελματικα gps για οδηγους ταξι (τα οποια λειτουργουν με windows), ψαχνω ενα συγκεκριμενο προγραμμα με χαρτες της αθηνας στα ελληνικα το οποιο ειναι πανομοιοτυπο με τα γνωστα βιβλιαρακια που χρησιμοποιουσαν καποτε (ή χρησιμοποιουν ισως ακομη...) οι οδηγοι ταξι. Ξερω οτι υπαρχει απλα δεν ξερω ουτε το ονομα ουτε το εχω βρει καπου για να το κατεβασω.

 

και κατι αλλο...σ' αυτου του ειδους τους υπολογιστες μπορουμε να κανουμε το κλασσικο format που γινεται και στα pc's?

 

ευχαριστω πολυ...και ελπιζω να εχω postαρει στο σωστο σημειο του forum.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Garmin has presented a new GPS system codenamed GPSMAP 640, that will be put on the 2-in-1 category because it can work on the sea, and on the road. The rugged and waterproof GPS has a big 5.2-inch WVGA touchscreen, and as usual, it comes preloaded with maps of North America, plus U.S. coastal BlueChartg2 charts - for the people navigating on the sea.

 

Thanks to the marine mount, the GPSMAP 640 is able to know when to use the marine mode and the terrestrial mode. While using the marine mode, there is a g2 Vision data card that gives suggestions about the best route to pick, and thanks to photo references, users have an idea of how the ports, marinas, and waterways are suppose to look.

 

Other details on the GPSMAP 640 - XM WX Sattelite Weather provided by the GXM 40 antenna, which in the end also offers XM Satellite Radio, and XM NavTraffic.

 

Also with the optional BlueChart g2 Vision technology, the GPSMAP 640 can provide a 3-D "mariner's eye view," for a navigation perspective above the waterline, and a "fish eye view" for an underwater 3D bathymetric contour perspective.

The GPSMAP 640 costs close to $1,200.

 

http://www.mobilewhack.com/wp-content/uploads/2008/10/gpsmap-640.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

http://www.mobilewhack.com/wp-content/uploads/2008/10/8875-s303dlandmark-300x220.jpg

 

Navman is one of the pioneers in personal satellite navigation. Navman's most recent device is a 3D landmark model system, the S30 3D Sat-Nav. Instead of just putting up icons to illustrate points of interest, this uses realistic 3D representations of landmarks, to help you figure out where you are. The 3D system has been brought out across a couple of Navman's S-series models.

 

The S30 has a 3.5in touchscreen TFT with a 320 x 240 resolution which is clear and easy to read even in sunny conditions, despite its small size. The touchscreen feature is pretty cool as it speaks the characters as you type it. You can set up a multi-point route that can be saved as favourites for future use. Choosing to avoid a traffic jam you have just encountered couldn't be easier. Simply click on the road, select Avoid Area, and your route will be recalculated around it. Once your destination is chosen, the S30 3D's true strengths shine through. The navigation interface is well designed and relatively intuitive. Details of your next turning are clearly displayed on the top left, whilst the top right provides a choice of five readouts, including distance to destination, time to destination, current speed, estimated arrival time and current time.

 

http://www.mobilewhack.com/navman-s30-3d-sat-nav/

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

για σας παιδια,ενδιαφέρομε για την αγόρα gps navigation με χάρτες Ελλάδας και Κύπρου,αλλά θα ήθελα να προσθέσω και άλλες ευρωπαίκες χώρες. Γύρω στα 150 ευρώ,άντε 200 αν αξίζει η διαφόρα.

 

με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η κάλυψη της Πελλοπόνησου(λόγω ταξιδίου)

 

κάτι έχω βρει,αλλά περιμένω και άλλες προτάσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Ναι φιλε μου ανδρεα και βεβαια μπορεις να παρεις συσκευη PNA χωρις καποιο προγραμμα πλοηγησης προεγκατεστημενο.
Link to comment
Share on other sites

Επόμενη ερώτηση: αν αγοραστεί συσκευή π.χ. διετίας,η σύνδεση με υπολογιστή για update θα την τροφοδοτήσει,δωρεάν, με ΟΛΕΣ τις προηγηθείσες αναβαθμίσεις,δηλαδή 2 ή 3 ή 4 ανά έτος; Και εάν ναι, εξασφαλίζεται κανείς ότι και μετά από π.χ. 5 χρόνια θα εξακολουθεί να έχει ΔΩΡΕΑΝ αναβαθμίσεις;

 

(συγγνώμη αν το ερώτημα ακούγεται λίγο αφελές...).

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Επόμενη ερώτηση: αν αγοραστεί συσκευή π.χ. διετίας,η σύνδεση με υπολογιστή για update θα την τροφοδοτήσει,δωρεάν, με ΟΛΕΣ τις προηγηθείσες αναβαθμίσεις,δηλαδή 2 ή 3 ή 4 ανά έτος; Και εάν ναι, εξασφαλίζεται κανείς ότι και μετά από π.χ. 5 χρόνια θα εξακολουθεί να έχει ΔΩΡΕΑΝ αναβαθμίσεις;

 

(συγγνώμη αν το ερώτημα ακούγεται λίγο αφελές...).

Ευχαριστώ!

 

τωρα με το που θα κανεις καποια αγορα συσκευης gps εχεις και και τις αναλογες ανανεωσεις ειτε αφορα το προγραμμα ειτε τους χαρτες συνηθως 2 με 3 .υπαρχουν ομως και τα γνωστα<<μαγαζακια>> που κανεις τις ανανεωσεις σου εφορου ζωης;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους,γνωρίζει κανείς αν γίνεται να κάνω συντόμευση ενός φακέλου,απο την εξωτερική κάρτα μνήμης,στην επιφάνεια σε ένα RYE 4302?

Το μηχάνημα δεν έχει file explorer,οπότε οτιδήποτε πέρα απο φωτογραφίες μουσική και βίντεο, δε μπορώ να τα βρω και να τα "τρέξω''.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...