Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά έχω γίνει έξω φρενών!!!

Λοιπόν μέχρι 31 Μαίου είχα το Vodafone Email των 40 ΜΒ. Μέχρι εδώ καλά. Εμπαινα με apn internet.vodafone.gr μέσω Όπερα και browser κινητού χώρις καμία χρέωση με πάγιο 10 ευρώ.

Σήμερα στο λογαριασμό μου ήρθαν χρεώσεις 35 ευρώ + το πάγιο τον 10 ευρώ αλλά αντί για Vodafone Email είδα οτι ο λογαριασμός έγραφε Surf & Email 150 με αλλάξαν πρόγραμμα χωρίς καμία ενημέρωση. Πήρα για αμφισβήτηση και μου λέγαν άρες μάρες κουκουνάρες μέχρι να δεχτούν να κάνουν την αμφισβήτηση. Όπως τα υπολόγισα ο λογαριασμός έπρεπε να έρθει 58 ευρώ και ήρθε 99 ευρώ λόγω χρεώσεων internet και αυξημένου τέλους συνδρομητή.

Το θέμα είναι το εξής: Πώς μπορώ και άν μπορώ να βρώ το δίκιο μου, γιατί οι χρεώσεις ήρθαν τόσες και αν τελικά μου πιστώσουν τις χρεώσεις αν πιστώσουν και το αυξημένο τέλος.

Λυπάμαι που το λέω αλλά τέλος. 5 χρόνια στη Vodafone θα λάβουν τέλος μόλις λήξει το συμβόλαιο μου.

 

To surf and mail 150 ειναι η νεα εμπορικη ονομασια του mobile email. και εχει αυξηθει η χρηση απο τα 40 στα 150. Τωρα το οτι χρεωθηκες, μαλλον τεχνικο προβλημα μου μυριζει.

Link to comment
Share on other sites

To surf and mail 150 ειναι η νεα εμπορικη ονομασια του mobile email. και εχει αυξηθει η χρηση απο τα 40 στα 150. Τωρα το οτι χρεωθηκες, μαλλον τεχνικο προβλημα μου μυριζει.

 

Μήπως το surf and mail 150 χρησιμοποιεί για apn το wap.vodafone.gr και όχι το internet.vodafone.gr και για το λόγο αυτό υπάρχει αυτή η χρέωση;

Το λέω αυτό διότι χθες διαπίστωσα σε κάρτα cu οτι μπορείς να βλέπεις τα email σου από pop3 στο κινητό σου με προφίλ internet που χρησιμοποιεί apn το apn για το wap (wapkarta.vodafone.gr για cu) και το οποίο προφίλ internet δεν έχει proxy. Ακόμη έμαθα ότι κάνοντας χρήση το πρόγραμμα surf and mail 30 που είναι για το cu με 3,5 ευρώ/μήνα δεν χρεώνεσαι κάτι μέχρι τα 30 Mb.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το surf and mail 150 χρησιμοποιεί για apn το wap.vodafone.gr και όχι το internet.vodafone.gr και για το λόγο αυτό υπάρχει αυτή η χρέωση;

Το λέω αυτό διότι χθες διαπίστωσα σε κάρτα cu οτι μπορείς να βλέπεις τα email σου από pop3 στο κινητό σου με προφίλ internet που χρησιμοποιεί apn το apn για το wap (wapkarta.vodafone.gr για cu) και το οποίο προφίλ internet δεν έχει proxy. Ακόμη έμαθα ότι κάνοντας χρήση το πρόγραμμα surf and mail 30 που είναι για το cu με 3,5 ευρώ/μήνα δεν χρεώνεσαι κάτι μέχρι τα 30 Mb.

 

Αν ισχύει αυτό δεν θα έπρεπε να ενημερωθώ? Υπάρχει κάποιος άλλος που να του συνέβη το ίδιο?

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει αυτό δεν θα έπρεπε να ενημερωθώ? Υπάρχει κάποιος άλλος που να του συνέβη το ίδιο?

 

To 150 ειναι για χρηση απο ολα τα apns.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως "παίζω" με ΑPN "wapKARTA.vodafone.gr" και όλα πάνε σφαίρα.
Φίλιππος, πρώτος δέυτερος καλύτερος και πιο πιστός οπαδός του http://www.iphonehellas.gr.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε cu παίζουν κανονικά δηλαδή τα πακέτα surf and email;

Γιατί καλή η προσφορά που έχει 100ΜΒ δώρο αλλά προτιμώ να είναι κάτι σταθερό σαν υπηρεσία.

Και μια ερώτηση επιβεβαίωσης , έχουμε κανονική πρόσβαση απο το κινητό (pop3, msn , internet explorer) και σε περίπτωση σύνδεσης με φορητό κανονικά internet; Αναφέρω στο συνδυασό CU + Surf & Email.

Link to comment
Share on other sites

Σε cu παίζουν κανονικά δηλαδή τα πακέτα surf and email;

Γιατί καλή η προσφορά που έχει 100ΜΒ δώρο αλλά προτιμώ να είναι κάτι σταθερό σαν υπηρεσία.

Και μια ερώτηση επιβεβαίωσης , έχουμε κανονική πρόσβαση απο το κινητό (pop3, msn , internet explorer) και σε περίπτωση σύνδεσης με φορητό κανονικά internet; Αναφέρω στο συνδυασό CU + Surf & Email.

 

pop3 σιγουρα παιζει. msn δεν εχω δοκιμασει. ΙΕ λογικα θα παιζει.

 

Να το συνδεσεις με φορητο δεν παιζει... θα πρεπει να βαλεις proxy.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας κάποιες σελίδες αυτού του φόρουμ μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες.

 

Ζω και εργάζομαι σε χώρα του εξωτερικού.

Χρησιμοποιώ το ΝΟΚΙΑ Ε51 για να λαμβάνω τα mail μου όταν δεν είμαι στο γραφείο και για να βλέπω τους τίτλους των ειδήσεων στο google.

 

Μετά από ένα μήνα χρήσης στο μητρώο του κινητού μου εμφανίζει ότι το σύνολο των δεδομένων που έχουν σταλεί η ληφθεί είναι 41 ΜΒ. Βέβαια ένα μεγάλο μέρος αυτών των ΜΒ έχει προέλθει από χρήση Wi Fi.

 

Η εταιρεία κινητής τηλεφωνίας που χρησιμοποιώ έχει στο site της τον παρακάτω τιμοκατάλογο:

 

Gprs connection free

Gprs monthly access free

 

Web browsing 0.12 Euro per 5 MB WEB or WAP. AFTER 5MB, 0.60 EURO PER EXTRA MB WEB or WAP

 

Εγώ λοιπόν χρησιμοποιώ για είσοδο στο ιντερνετ την επιλογή mobinil ineternet (όπου mobinil είναι η εταιρεία κινητ. τηλεφωνίας) και όχι το Mobinil WAP.

θεωρώ ότι λογικά δεν υπάρχει διαφορά στην χρέωση αφού αναφέρουν

WEB BROWSING WEB OR WAP.

Είναι έτσι ή κάνω λάθος και βρεθώ προ εκπλήξεων?

 

Αν όντως είναι έτσι όπως το καταλαβαίνω, από τα 41ΜΒ τα 21 για παράδειγμα έχουν γίνει με gprs, θα πρέπει να χρεωθώ : 20-5=15 15Χ0,6= 9 ευρω +0,12 τα πρώτα 5ΜΒ μας κάνουν 9,20 ευρώ.

 

Με λίγα λόγια το browsing με WEB εννοεί την επιλογή εισόδου με mobinil internet?

 

Αν δεν σας κουράζει θα ήθελα μια απάντηση γιατί βλέποντας τις χρεώσεις στην Ελλάδα κάπου μπερδευτηκα. Είναι τοσο πολύπλοκες και ασαφείς για να τα παίρνουν από τον κόσμο.

Κλασσική ελληνική τακτική. Σε σφάζουν με τα "μικρά γράμματα".

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πουθενά οι ρυθμίσεις για mms που να στέλνονται κατευθείαν στο κινητό? Έριξα μια ματιά στο site της vodafone αλλα δεν βρήκα κάτι. Μόνο αν πάρω τηλ στο cc μπορούν να τις στείλουν?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πουθενά οι ρυθμίσεις για mms που να στέλνονται κατευθείαν στο κινητό? Έριξα μια ματιά στο site της vodafone αλλα δεν βρήκα κάτι. Μόνο αν πάρω τηλ στο cc μπορούν να τις στείλουν?

Υπάρχουν εδώ: http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=2421

:)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ήθελα να ρωτήσω αν τα πακέτα Surf & Email της Vodafone παίζουν και απο μη-Live! συσκευες.

 

Έχω ένα Nokia Ε61i και θέλω να έχω προσβαση σε internet κυρίως για να παίρνω email (POP3 & IMAP, όχι push email) αλλά και για standard browsing. Γνωρίζει κανένας αν γίνεται αυτό που θέλω;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ήθελα να ρωτήσω αν τα πακέτα Surf & Email της Vodafone παίζουν και απο μη-Live! συσκευες.

 

Έχω ένα Nokia Ε61i και θέλω να έχω προσβαση σε internet κυρίως για να παίρνω email (POP3 & IMAP, όχι push email) αλλά και για standard browsing. Γνωρίζει κανένας αν γίνεται αυτό που θέλω;

 

Ευχαριστώ.

 

Γίνεται αρκεί στο προφιλ internet που θα χρησιμοποιεις στο pop3 & imap να βάλεις για apn το wap.vodafone.gr για συμβάλαιο ή το wapkarta.vodafone.gr για καρτοκινητό (δεν ξέρω τί έχεις) ΧΩΡΙΣ proxy και port.

Link to comment
Share on other sites

αααααραγεεεεε(αντυπας... :p ) αυτο το Surf N Mail παιζει στο iPhone...?το εχει δοκιμασει κανεις?

με ΑΡΝ web.vodafone.gr.....

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

αααααραγεεεεε(αντυπας... :p ) αυτο το Surf N Mail παιζει στο iPhone...?το εχει δοκιμασει κανεις?

με ΑΡΝ web.vodafone.gr.....

 

Λογικά παίζει, γιατί όχι, ειδικά στο καινούργιο. Το θέμα είναι αν συμφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται αρκεί στο προφιλ internet που θα χρησιμοποιεις στο pop3 & imap να βάλεις για apn το wap.vodafone.gr για συμβάλαιο ή το wapkarta.vodafone.gr για καρτοκινητό (δεν ξέρω τί έχεις) ΧΩΡΙΣ proxy και port.

 

Πήρα τηλεφωνο και τους ρωτησα. Μου ειπαν ότι αυτό το πρόγραμμα παίζει μόνο απο Live συσκευές αλλά έχουν και το Surf & email 150 από τα mobile email προγράμματα το οποίο παρότι έχει ακριβώς το ίδιο όνομα με το αντίστοιχο πρόγραμμα του Live (!!), αυτό παίζει και σε μη Live συσκευές αρκεί να έχεις μια απο τις συμβατές συσκευές που λένε στο site τους. Τώρα, γιατί θέλει "συμβατή" συσκευή ενώ δεν πρόκειται για push email (το διευκρίνησα αλλα έχω τις επιφυλάξεις μου ακόμα) δεν ήξεραν να μου πουν!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλεφωνο και τους ρωτησα. Μου ειπαν ότι αυτό το πρόγραμμα παίζει μόνο απο Live συσκευές αλλά έχουν και το Surf & email 150 από τα mobile email προγράμματα το οποίο παρότι έχει ακριβώς το ίδιο όνομα με το αντίστοιχο πρόγραμμα του Live (!!), αυτό παίζει και σε μη Live συσκευές αρκεί να έχεις μια απο τις συμβατές συσκευές που λένε στο site τους. Τώρα, γιατί θέλει "συμβατή" συσκευή ενώ δεν πρόκειται για push email (το διευκρίνησα αλλα έχω τις επιφυλάξεις μου ακόμα) δεν ήξεραν να μου πουν!

 

Κοίτα οι υπάλληλοι πολλές φορές δεν λένε μερικά πράγματα είτε γιατί δεν τα γνωρίζουν είτε γιατί τους δεσμεύει η πολιτική της εταιρείας. Αυτό είναι γενικό για όλες τις εταιρείες. Τώρα προσωπικα εγώ με κάρτα cu και προφίλ ίντερνετ το live prepay χωρίς proxy έχω δουλέψει το email τόσο της vodafone όσο και της otenet και της hol. Μάλιστα πρώτη φορά το έκανα με υπάλληλο της vodafone κάνοντας δοκιμή διότι ούτε αυτός το γνώριζε.

Το θέμα είναι ότι μια τόσο καλή υπηρεσία από την vodafone δεν την ξέρει σχεδόν κανένας και ούτε την διαφημίζουν. Ο λόγος; Απλός. Έχοντας κάποιος την υπηρεσία email στο καρτοκινητό του με την μορφή 694xxxxxxx@vodafone.gr και με ειδοποίηση για νέα email δωρεάν με sms δεν θα στέλνει μηνύματα στην παρέα του διότι θα στέλνει email και όταν θα έχει αυτός νέα θα κάνει μιά απλή ανάκτηση από το pop3. Το κόστος; Με 3,50 ευρώ θα έχει απεριόριστη πλοήγηση στο live και 30mb δωρεάν για email & πλοήγηση εκτός live.

Και κάτι που ξέχασα να αναφέρω. Η συσκευή που χρησιμοποίησα δεν είναι live. Είναι η nokia 6680.

Είναι πολύ καλή υπηρεσία και φθηνή.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα οι υπάλληλοι πολλές φορές δεν λένε μερικά πράγματα είτε γιατί δεν τα γνωρίζουν είτε γιατί τους δεσμεύει η πολιτική της εταιρείας. Αυτό είναι γενικό για όλες τις εταιρείες. Τώρα προσωπικα εγώ με κάρτα cu και προφίλ ίντερνετ το live prepay χωρίς proxy έχω δουλέψει το email τόσο της vodafone όσο και της otenet και της hol. Μάλιστα πρώτη φορά το έκανα με υπάλληλο της vodafone κάνοντας δοκιμή διότι ούτε αυτός το γνώριζε.

Το θέμα είναι ότι μια τόσο καλή υπηρεσία από την vodafone δεν την ξέρει σχεδόν κανένας και ούτε την διαφημίζουν. Ο λόγος; Απλός. Έχοντας κάποιος την υπηρεσία email στο καρτοκινητό του με την μορφή 694xxxxxxx@vodafone.gr και με ειδοποίηση για νέα email δωρεάν με sms δεν θα στέλνει μηνύματα στην παρέα του διότι θα στέλνει email και όταν θα έχει αυτός νέα θα κάνει μιά απλή ανάκτηση από το pop3. Το κόστος; Με 3,50 ευρώ θα έχει απεριόριστη πλοήγηση στο live και 30mb δωρεάν για email & πλοήγηση εκτός live.

Και κάτι που ξέχασα να αναφέρω. Η συσκευή που χρησιμοποίησα δεν είναι live. Είναι η nokia 6680.

Είναι πολύ καλή υπηρεσία και φθηνή.

 

 

Έχω προσπαθήσει χωρίς proxy Με wapkarta.vodafone.gr και δεν μπαίνει σε σελίδες κανονικές ουτε email . Εχω HTC Touch + CU. Καμμία Help; Έχω βάλει το surf email 30.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα οι υπάλληλοι πολλές φορές δεν λένε μερικά πράγματα είτε γιατί δεν τα γνωρίζουν είτε γιατί τους δεσμεύει η πολιτική της εταιρείας. Αυτό είναι γενικό για όλες τις εταιρείες. Τώρα προσωπικα εγώ με κάρτα cu και προφίλ ίντερνετ το live prepay χωρίς proxy έχω δουλέψει το email τόσο της vodafone όσο και της otenet και της hol. Μάλιστα πρώτη φορά το έκανα με υπάλληλο της vodafone κάνοντας δοκιμή διότι ούτε αυτός το γνώριζε.

Το θέμα είναι ότι μια τόσο καλή υπηρεσία από την vodafone δεν την ξέρει σχεδόν κανένας και ούτε την διαφημίζουν. Ο λόγος; Απλός. Έχοντας κάποιος την υπηρεσία email στο καρτοκινητό του με την μορφή 694xxxxxxx@vodafone.gr και με ειδοποίηση για νέα email δωρεάν με sms δεν θα στέλνει μηνύματα στην παρέα του διότι θα στέλνει email και όταν θα έχει αυτός νέα θα κάνει μιά απλή ανάκτηση από το pop3. Το κόστος; Με 3,50 ευρώ θα έχει απεριόριστη πλοήγηση στο live και 30mb δωρεάν για email & πλοήγηση εκτός live.

Και κάτι που ξέχασα να αναφέρω. Η συσκευή που χρησιμοποίησα δεν είναι live. Είναι η nokia 6680.

Είναι πολύ καλή υπηρεσία και φθηνή.

 

Ενδιαφέρον! :)

 

Δλδ λες οτι η υπηρεσία Surf & Email 30 είναι διαθέσιμη και για καρτοκινητά, έτσι; Στο site πάντως δεν το λενε ξεκάθαρα αυτό.

 

Έκανα μια δοκιμή (με το live prepay χωρίς proxy όπως είπες) σε μια κάρτα CU που έχω αλλα δεν έπαιξε. Μου έβγαλε ότι δεν ειναι διαθέσιμη η σύνδεση πακέτων δεδομένων. Υποθέτω οτι θα πρέπει να ενεργοποιήσω την συγκεκριμένη υπηρεσία για να δουλεψει. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον! :)

 

Δλδ λες οτι η υπηρεσία Surf & Email 30 είναι διαθέσιμη και για καρτοκινητά, έτσι; Στο site πάντως δεν το λενε ξεκάθαρα αυτό.

 

Έκανα μια δοκιμή (με το live prepay χωρίς proxy όπως είπες) σε μια κάρτα CU που έχω αλλα δεν έπαιξε. Μου έβγαλε ότι δεν ειναι διαθέσιμη η σύνδεση πακέτων δεδομένων. Υποθέτω οτι θα πρέπει να ενεργοποιήσω την συγκεκριμένη υπηρεσία για να δουλεψει. :confused:

 

Μπορώ να έχω τις ρυθμίσεις του Live prepay?

Link to comment
Share on other sites

Οτι ειναι διαθεσιμη η υπηρεσια αυτο ειναι σιγουρο, τη χρησιμοποιω κι εγω στο cu μου. Μου ειχανε πει πως POP στα καρτοκινητα δεν παιζει γιατι ειναι υπηρεσια δεδομενων και τα σχετικα προγραμματα ειναι μονο στα συμβολαια, αλλα προφανως αυτο τους συμφερει να λενε και εκπαιδευουν καταλληλα και τους υπαλληλους τους. Δεν το εχω δοκιμασει, αλλα αφου το λετε εσεις κατι θα ξερετε...

 

Εγω παντως εχω καταβολευτει με το surf & mail. Εχω bookmarked το gmail και μπαινω ανετα μεσω ιστου (εχω ενα w580 που δεν ειναι φυσικα live), αλλα μπαινω και στο live για τα νεα του in.gr (τιποτα αλλο δε μου φαινεται ενδιαφερον εκει μεσα. :D). Τα e-mails με τιποτα δεν θα ξεπερασουν και τον ογκο 30 mb, οποτε εχω και το κεφαλι μου ησυχο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να έχω τις ρυθμίσεις του Live prepay?

 

Σύμφωνα με τον alany επιλέγεις για προφίλ ίντερνετ το live prepay απ'το οποίο πρέπει να εχεις αφαιρεσει τον proxy, αλλά απ'οτι λες το έχεις δοκιμάσει αυτό και δεν δουλεψε. :(

 

Το Surf & Email 30 στο CU πως το ενεργοποίησες, στέλνοντας SMS στο νούμερο που λένε; Είσαι σιγουρος ότι έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έλαβα να ένα MMS να γραφτώ (μάλλον) στο Surf & Mail 30 δωρεάν για 2 μήνες.

Το ενεργοποίησα αλλά θα ήθελα να ρώτησω αν πρέπει να βάλω κάποιο συγκεκριμένο APN ή Proxy στις ρυθμίσεις ώστε να μην χρεωθώ κάτι για τα 30ΜΒ.

Έχω ήδη το internet.vodafone.gr χωρίς Proxy.

 

Εννοείται πως έχω μιλήσει 2 φορές με το support και δεν έχω πάρει μια απάντηση που να με καλύπτει.

Και επίσης μου έστειλαν κάποιες ρυθμίσεις που απαιτούν proxy μέσω του οποίου το outlook δεν δουλέυει όπως είναι φυσιολογικό.

Εκτός αν εννοούν να το βλέπουμε μέσω browser (γελοία πράματα δηλαδή).

Robotech
Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα και εγω σε CU το Surf & Mail 30 (με APN: wapkarta.vodafone.gr) και για browsing παιζει μια χαρά. Σε POP3 & IMAP όμως για email δεν μπορείς να συνδεθείς. :(

 

Μου είπαν όμως στο τηλεφωνο ότι αν εχεις το ίδιο πακετο σε γραμμή με συνδεση δουλεύει και το εμαιλ γιατι δεν περνάς μεσα από wap proxy όπως στο CU. Θα δοκιμάσω να το ενεργοποιήσω και σε σύνδεση λοιπόν και θα δούμε κατά πόσο αληθεύει αυτό που μου είπαν...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...