Jump to content

SΙΜ Cloning


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλαρακι πολυ καλη σκεψη,το δοκιμασα αλλα τζιφος,παλι το ιδιο μυνημα περνω.

 

Δεν πιστευω να ειναι περιορισμος της βοντα.

 

Μηπως με την συνδεση δεν παιζει κατι καλα?Οχι κουμποσι μονο το κατω καπακι γιατι με το πανω μαζι γινεται τουμπανο και δεν χωραει η καρτα στις συσκευες.Και την εχω περιτρυγυρισει με σελοτειπ για να κραταει τις σιμ.

 

Τελικα ειχε προβλημα η μια απο τις 2 σιμ,λογω του ευτραπελου με το sim cutter (Κλειδωσε η κεφαλ'η την πρωτη φορα και παγιδεψε την σιμ,και τιν ειχε πετσοκοψει στα ακρα).

 

Παροτι η σιμ εξω απο τον ανταπτορα δουλευει,μεσα στον ανταπτορα αν ειναι στην θεση 1, (Ειτε μονη της ειτε με την 2η παρεα) παιρνω το μυνημα "insert sim".

 

Μπορει να γινει καποια πατεντα,ή πρεπει να ζητησω απο την εταιρια να μου φτιαξει καινουρια?Για χρηση με τον ανταπτορα βεβαια γιατι αλλιως μεμονομενα εξω απο τον ανταπτορα μπορω και την χρησιμοποιοω.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Άν σου δουλεύει έξω από τον αντάπτορα, μήπως δεν πατάει καλά στον αντάπτορα...

 

Βάλε μικρά κομματάκια σελοτειπ ή μονωτική ταινία πάνω στο σιμάκι αυτό ώστε να πιέζεται και να πατάει καλά πάνω στον αντάπτορα...

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

Λογικα αυτο θα ναι.Οι ακρες δεν θα πατανε καλα στον ανταπτορα.Αλλα αυτο με το σελοτειπ το χα δοκιμασει,ειχα περιτριγυτισει τα σιμακια με σελοτειπ πανω στον ανταπτορα αλλα δεν ειχε γινει δουλεια.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Τα νεύρα μου!!! Έχω πάρει http://cgi.ebay.com/16in1-Sim-card-reader-writer-copy-cloner-backup-kit-K23_W0QQitemZ260215860362QQihZ016QQcategoryZ113695QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Το μόνο πρόγραμμα που μου αναγνωρίζει τον card reader είναι αυτό που έχει μέσα το cd και είναι το magicsim 9.0. Όταν πατάω scan εμφανίζονται οι πληροφορίες της κάρτας, το ki ειναι 00... αλλά κάθε τρεις και λίγο μου ζητάει το PIN. Στο κάτω μέρος φαίνεται ένας δεκαξεξαδικός αριθμός να αυξάνεται και όταν σταματαει μου ζητάει PIN.... Εννοείτε 1% δεν έχει πάει γιατί βαριέμαι να πατάω το pin...

 

Έχω δοκιμάσει το magicsim v17, simmax 5.15 αλλά δεν μου αναγνωρίζει το reader. Οι κάρτες που δοκιμάζω είναι μια Panafon!!! του 2000 και μία ΤΙΜ του 2004. Καμία ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Άν σου δουλεύει έξω από τον αντάπτορα, μήπως δεν πατάει καλά στον αντάπτορα...

 

Βάλε μικρά κομματάκια σελοτειπ ή μονωτική ταινία πάνω στο σιμάκι αυτό ώστε να πιέζεται και να πατάει καλά πάνω στον αντάπτορα...

 

Αργοτερα σταματησε να μου δουλευει και η καρτουλα που δουλευε πριν!ΚΑι επειτα την χρησιμοποιοησα σε αλο ανταπτορακι και δουλεψε.

 

Α)Είτε εχω γρατζουνισει το κυκλωματακι γιατι δεν βγαινουν η σιμ,και τις αποσπαω με την μυτη του ψαλιδιου.

Β)Ή σκευτομαι πως μπορεινα τι θεται θεμα στατικου ηλεκτρισμου (Ολη μερα τοσες δοκιμες,μεταλλλικη μυτη στο ψαλιδι,μεταλλικο καλυμμα,ποιος ξερει τι μπορει να συναιβει).Υπαρχει τετοια περιπτωση?

 

Εχω ηδη βγαλει 2 απο αυτες off!Που θα παει το θεμα πια?

 

BTW τωρα η τελευτεα εχει κολλησει στο samsung που την δοκιμασα και δεν λεει να βγει με τιποτα,πρπει να αρχισω να ψαχνω για τσιμπιδακι.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Αργοτερα σταματησε να μου δουλευει και η καρτουλα που δουλευε πριν!ΚΑι επειτα την χρησιμοποιοησα σε αλο ανταπτορακι και δουλεψε.

 

Α)Είτε εχω γρατζουνισει το κυκλωματακι γιατι δεν βγαινουν η σιμ,και τις αποσπαω με την μυτη του ψαλιδιου.

Β)Ή σκευτομαι πως μπορεινα τι θεται θεμα στατικου ηλεκτρισμου (Ολη μερα τοσες δοκιμες,μεταλλλικη μυτη στο ψαλιδι,μεταλλικο καλυμμα,ποιος ξερει τι μπορει να συναιβει).Υπαρχει τετοια περιπτωση?

 

Εχω ηδη βγαλει 2 απο αυτες off!Που θα παει το θεμα πια?

 

BTW τωρα η τελευτεα εχει κολλησει στο samsung που την δοκιμασα και δεν λεει να βγει με τιποτα,πρπει να αρχισω να ψαχνω για τσιμπιδακι.

 

H dualsim παραμορφώνεται εύκολα αν τη στριμώξεις, οπότε δεν κάνουν επαφή τα σιμάκια... καλύτερο αποτέλεσμα θα πετύχεις με το μεταλλικό κάλυμμα + μικρά κομματάκια σελοτειπ (μικρότερα από τα κομμένα σιμάκια) αν φυσικά σου επιτρέπει το τηλέφωνο... Κανά νοκια παλιό δεν έχεις, που να μην την παίρνει συρταρωτά τη sim?

 

Τα νεύρα μου!!! Έχω πάρει http://cgi.ebay.com/16in1-Sim-card-reader-writer-copy-cloner-backup-kit-K23_W0QQitemZ260215860362QQihZ016QQcategoryZ113695QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Το μόνο πρόγραμμα που μου αναγνωρίζει τον card reader είναι αυτό που έχει μέσα το cd και είναι το magicsim 9.0. Όταν πατάω scan εμφανίζονται οι πληροφορίες της κάρτας, το ki ειναι 00... αλλά κάθε τρεις και λίγο μου ζητάει το PIN. Στο κάτω μέρος φαίνεται ένας δεκαξεξαδικός αριθμός να αυξάνεται και όταν σταματαει μου ζητάει PIN.... Εννοείτε 1% δεν έχει πάει γιατί βαριέμαι να πατάω το pin...

 

Έχω δοκιμάσει το magicsim v17, simmax 5.15 αλλά δεν μου αναγνωρίζει το reader. Οι κάρτες που δοκιμάζω είναι μια Panafon!!! του 2000 και μία ΤΙΜ του 2004. Καμία ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει?

 

Επειδή είχα πάρει τον ίδιο (και είναι πολύ σπάσιμο γιατί δεν παίζει με simmax):

 

1. Απενεργοποίησε το PIN της κάρτας

2. Βάλε ένα οδηγό Huge Pine... κάτι... που υπάρχει μέσα στο cdάκι νομίζω

3. Βάλε magicsim 17.0 (το 9 σε μένα είχε πρόβλημα να διαβάσει τις 16 θέσεις της multisim για να μπορέσω να γράψω τα τηλέφωνα σε αυτές)

 

Panafon και Vodafone δε διαβάζονται... Δοκίμασε της ΤΙΜ...

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

H dualsim παραμορφώνεται εύκολα αν τη στριμώξεις, οπότε δεν κάνουν επαφή τα σιμάκια... καλύτερο αποτέλεσμα θα πετύχεις με το μεταλλικό κάλυμμα + μικρά κομματάκια σελοτειπ (μικρότερα από τα κομμένα σιμάκια) αν φυσικά σου επιτρέπει το τηλέφωνο... Κανά νοκια παλιό δεν έχεις, που να μην την παίρνει συρταρωτά τη sim?

 

Την εχω δοκιμασα και σε ενα cect που εχω,που βαζεισ την σιμ κατω απο την μπαταρια και την προστατευεις με καλυμμα και παλι το ιδιο.Σιγουρα δεν εχω προκαλεσει καποια ζημια στο κυκλωμα ειτε με τον ήμε τον αλλο τροπο?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα πάρει τον ίδιο (και είναι πολύ σπάσιμο γιατί δεν παίζει με simmax):

 

1. Απενεργοποίησε το PIN της κάρτας

2. Βάλε ένα οδηγό Huge Pine... κάτι... που υπάρχει μέσα στο cdάκι νομίζω

3. Βάλε magicsim 17.0 (το 9 σε μένα είχε πρόβλημα να διαβάσει τις 16 θέσεις της multisim για να μπορέσω να γράψω τα τηλέφωνα σε αυτές)

 

Panafon και Vodafone δε διαβάζονται... Δοκίμασε της ΤΙΜ...

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ! :) Το έκανα και δούλεψε... Τώρα όμως προέκυψε άλλο πρόβλημα. Σκανάρει την κάρτα και σε τυχαίο χρονικό διάστημα (συνήθως κάτω του πενταλέπτου) μου πετάει μπλε οθόνη.... :(

Link to comment
Share on other sites

Την εχω δοκιμασα και σε ενα cect που εχω,που βαζεισ την σιμ κατω απο την μπαταρια και την προστατευεις με καλυμμα και παλι το ιδιο.Σιγουρα δεν εχω προκαλεσει καποια ζημια στο κυκλωμα ειτε με τον ήμε τον αλλο τροπο?

 

Δεν αποκλείεται... Τα σιμάκια μπορείς να τα βγάζεις πιέζοντας ελαφρά με το δάκτυλο από το κάτω μέρος...

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ! :) Το έκανα και δούλεψε... Τώρα όμως προέκυψε άλλο πρόβλημα. Σκανάρει την κάρτα και σε τυχαίο χρονικό διάστημα (συνήθως κάτω του πενταλέπτου) μου πετάει μπλε οθόνη.... :(

 

Δοκίμασε άλλη port (καλύτερα COM 1-8), άλλη θύρα USB, windows XP αντί για Vista...

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως εννοεις?Εχω δοκιμασει με ολους τους πιθανους τροπους και ειναι δυσκολο να τα βγαλεις χωρις εργαλειο.Ειδικα στο σμασουνγκ που κολλησε χρειαστηκε ν χρησιμοποιησω τσιμπιδακι και να την αποσπασω στρατηγικα.

 

Τεσπα τα σιμακια των 16σε1 ποσο καιρο κανουν απο αυτον τον αγοραστη για να ρθουν?Εμενα τα διωξε δευτερα.furius εχεις παρει και συ τετοια?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως εννοεις?Εχω δοκιμασει με ολους τους πιθανους τροπους και ειναι δυσκολο να τα βγαλεις χωρις εργαλειο.Ειδικα στο σμασουνγκ που κολλησε χρειαστηκε ν χρησιμοποιησω τσιμπιδακι και να την αποσπασω στρατηγικα.

 

Τεσπα τα σιμακια των 16σε1 ποσο καιρο κανουν απο αυτον τον αγοραστη για να ρθουν?Εμενα τα διωξε δευτερα.furiοus εχεις παρει και συ τετοια?

 

Είχα πάρει προ καιρού και έκαναν 10-14 μέρες... τόσο κάνουν συνήθως από Κίνα... Oι multisim είναι OK, αλλά αυτός ο reader με το magicsim είναι χάλια...

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

O φιλος HEO ειπε οτι αυτος ο μπλε ειναι ο καλος και κανει και γρηγορα.Αμα δεν ειναι αυτος ο καλος ο reader τοτε ποιος ειναι τελικα?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ας το ελπισουμε μιας και η υποθεση με τις dual sim δεν εκατσε καλα,ας γραφτουν τουλαχιστον οι wind και cosomte στις 16αρες που θα μου ρθουν.

 

BTW Ο τυπος με το cutter,μου ειπε αν θελω να του το επιστρεψω να μου δωσει αλλο.Αλλα δεν θελω να μπω στην ολη διαδικασια,να πληρωσω να φυγει να περιμενω να φτασει και να επιστρεψει το νεο,κτλ..

 

Τι να κανω να του δωσω ουδετερο feedback?Ακομα και το σαπορτ του ηταν 1-2 προτασεις,ενω εγω του εγραφα ολοκληρα κειμενα.Απο σενα περισσοτερες πληροφοριες πηρα και ουτε καν μεσολαβησες στην πωληση,για να εχεις καποιο συμφερον!

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Στο feedback λες η στο suuport που σου προσφερει ο καθε πωλητης.

 

Αν αναφερεσαι στο feedback τοτε ναι,ανετα παρατηρει κανεις πως οι προτασεις ειναι προτυπες.Τουλαχιστον οι θετικες (excellent buyer highly recommended).Οι αρνητικες και οι ουδετερες εχουν προσωπικοτητα καθως εξηγουν τι δεν πηγε καλα.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλω να παραγγείλω μία 16άρα με reader/writer, που μπορώ να βρω κάρτες συμβατές (wind - cosmote)?

 

εχει απαντηθει το θεμα...

 

...αν θελεις καρτοκινητο βρισκεις ευκολα...στα συμβολαια δυσκολα...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι...και σε εμενα το ιδιο συνεβη...παραγγειλα μια 16 σε 1 που ηρθε προχθες και το ΣΚ την δοκιμασα....με το προγραμμα που ειχε μεσα [ΜαgicSIM V9.0.] ειχε προβλημα...οπως και με την εκδοση 4.8...με την 6.6 δουλευε μια χαρα....

 

Γιατι 4.4 και 6.6 συγκεκριμενα και οχι 17.0?Τελικα εγω σημερα τα ελαβα,και επειδη αναφερατε πως η 9.0 εχει προβλημα δεν την εβαλα και εριξα κατευθειαν την 17 και ξεκινασα ***** ki,σε normal mode.

 

EDIT:ΟΚ αποτι φαινεται διαβασε την πρωτη,μεσα σε ενα μισαωρακι.Θα την γραψω μαζι με τις υπολοιπες στο τελος.Παρεπιπτωντος,αυτο το password που ζηταει στο τελος οταν σωζεις το αρχειο τι ειναι?Προστασια για να μην μπορεσει να την αντιγραψει αλλος αν παρει το αρχειο?Επειδη στην αρχη νομιζα πως ισως ζηταγε το pin.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Γιατι 4.4 και 6.6 συγκεκριμενα και οχι 17.0?Τελικα εγω σημερα τα ελαβα,και επειδη αναφερατε πως η 9.0 εχει προβλημα δεν την εβαλα και εριξα κατευθειαν την 17 και ξεκινασα ***** ki,σε normal mode.

 

EDIT:ΟΚ αποτι φαινεται διαβασε την πρωτη,μεσα σε ενα μισαωρακι.Θα την γραψω μαζι με τις υπολοιπες στο τελος.Παρεπιπτωντος,αυτο το password που ζηταει στο τελος οταν σωζεις το αρχειο τι ειναι?Προστασια για να μην μπορεσει να την αντιγραψει αλλος αν παρει το αρχειο?Επειδη στην αρχη νομιζα πως ισως ζηταγε το pin.

 

...ε...εκανα πειραματισμους με τις εκδοσεις.... :p:p...βασικα δεν νομιζω οτι εχει και καμμια σημασια...απο την στιγμη που δουλευει ολα ειναι ΟΚ....

 

ε..ναι...το password ειναι σε περιπτωση που εχεις γραψει τα Ki στον υπολογιστη σου η σε κανενα στικακι....και σου τον κλεψουν η τον χασεις....να μην μπορουν να τα βαλουν σε μια καρτα χωρις το password ;)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

ε..ναι...το password ειναι σε περιπτωση που εχεις γραψει τα Ki στον υπολογιστη σου η σε κανενα στικακι....και σου τον κλεψουν η τον χασεις....να μην μπορουν να τα βαλουν σε μια καρτα χωρις το password ;)

 

Που σημαινει πως αμα θελω δεν βαζω προφανως,το αφηνω κενο και παταω εντερ.

 

Παντως μεχρι στιγμης κανει μεχρι και 1 ωρα το πολυ για να τις διαβασει και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος,αρκει βεβαια να μην εχω προβλημα οταν θα χρειατει να τις περασω στην καρτα!

 

BTW οταν θελω να αλλαξω καρτα,το βγαζω ολοκληρο η κανω την αλλαγη με το reader τοποθετημενο?Εγω για λογους ασφαλειας μεχρι στιγμης κανω το πρωτο.Το βγαζω ολοκληρο.Πντως δεν εχει καποια εντολη αφαιρεσης με ασφαλη λειτουργια...

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Που σημαινει πως αμα θελω δεν βαζω προφανως,το αφηνω κενο και παταω εντερ.

 

ναι

 

BTW οταν θελω να αλλαξω καρτα,το βγαζω ολοκληρο η κανω την αλλαγη με το reader τοποθετημενο?Εγω για λογους ασφαλειας μεχρι στιγμης κανω το πρωτο.Το βγαζω ολοκληρο.Πντως δεν εχει καποια εντολη αφαιρεσης με ασφαλη λειτουργια...

 

ειναι καλυτερο να βγαζεις και το reader

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Και το γραψιμο των αριθμων ηταν κομπλε παντως.Απο χτες το μεσημερι που το ελαβα μεχρι και το βραδακι,εγραψα ανετα 8 αριθμους.

 

Το μονο θεμα,ειναι οτι κανει ενα μινι ρεσταρ στην αλλαγη των αριθμων,ενω η παλια με το sim emu δεν εκανε.Τουλαχιστον στο samsung που δοκιμασα την νεα καρτα κανει το ρεσταρτ.Οχι οτι καθυστερει αλλα,το κινητο φορτωνει τον οδηγο ρυθμισεων σε καθε αλλαγη.

 

Περα απο αυτο ολα κομπλε,απολυτα ικανοποιημενος(Ημουν επιφλακτικος με αυτες τις 16αρες)!

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα samsung κάνουν mini restart όπως και τα Sony Ericcson. To είχα γράψει πιο πίσω...

 

Ακόμα και για τα motorola βέβαια που λέγαμε ότι δεν κάνουν restart, το V9 που είχα έκανε και αυτό (όχι σαν τα παραπάνω, πιο σύντομο, αλλά με σβήσιμο οθόνης)...

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω δοκιμάσει και την 2gether της VF, έχω να πω ότι όπου είναι συμβατό με sim cloning είναι και με 2gether.

 

Ελπίζω να βοηθάω κανέναν με αυτό που λέω.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...