Jump to content

[S60 3rd Edition] Ελληνικά Fonts


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωριζει καποιος πως μπορουμε να κανουμε ελληνικες γραμματοσειρες απο μονοι μας? :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 161
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Γνωριζει καποιος πως μπορουμε να κανουμε ελληνικες γραμματοσειρες απο μονοι μας? :)

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις Γιάννη;

Να προσθέσεις σε μια ήδη υπάρχουσα γραμματοσειρά ελληνικούς χαρακτήρες;

Αν ναι, αυτό δεν ξέρω αν και κατά πόσο είναι εφικτό, αλλά είναι αρκετά δύσκολο...

 

Καλύτερα ψάξε γραμματοσειρές οι οποίες περιέχουν και ελληνικούς χαρακτήρες.

Τα κινητά μας υποστηρίζουν κανονικά της trueType γραμματοσειρές. Μπορείς μέσω του υπολογιστή να βεβαιωθείς αν περιέχουν ή όχι ελληνικούς χαρακτήρες.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

1 ερωτηση:

Υπάρχει τρόπος να αλλάξουμε τις γραμματοσειρές στο κινητό μας και να μην έχει πρόβλημα στην μαζική αποθήκευση??

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Vrika ena post sto xxxxxxxx to opoio pisteuw pws einai poli xrisimo:)

 

1. Open the native File Manager (Menu -> Tools -> File Manager)

2. Find the file E:\FontRouter.ini

3. Move the file to a different folder on the memory card (Options -> Move to folder) - Any folder will work for this

3. Restart the phone, and you have full access to Data transfer/Mass storage mode again

 

After replacing the font, move the FontRouter.ini back and restart the phone. Your new font will be displayed

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Με το hack μπορεις πλεον να βαζεις τα fonts στο c .Οποτε η καρτα μνημης δεν ειναι σε χρηση και μπορεις να μπεις σε mass storage.

 

επισης υπαρχει τροπος να τα διαγραψεις.αρχικα πατας να τα διαγραψει ολα.ενα αρχειο μενει βγαζοντας σου οτι δε μπορει να διαγραφει.κανεις restart και διαγραφεις και εκεινο.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Vrika ena post sto xxxxxxxxx to opoio pisteuw pws einai poli xrisimo:)

 

1. Open the native File Manager (Menu -> Tools -> File Manager)

2. Find the file E:\FontRouter.ini

3. Move the file to a different folder on the memory card (Options -> Move to folder) - Any folder will work for this

3. Restart the phone, and you have full access to Data transfer/Mass storage mode again

 

After replacing the font, move the FontRouter.ini back and restart the phone. Your new font will be displayed

 

Δουλεύει αυτό στο 6120c?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ δοκίμασα και δουλεύουν κανονικά στο Ν82 μου αυτές που δίνει ο Άρης εδώ.

Επειδή είναι πολύ "καλλιγραφικές" για τα γούστα μου, ακολούθησα τις οδηγίες για να τις διαγράψω και ανακάλυψα το εξής: αν ενεργοποιήσεις το CapsOn και μπεις στο φάκελο C:/resource/fonts, όντως μπορείς να τις διαγράψεις εκτός από μία, την οποία μπορείς να διαγράψεις μετά από επανεκκίνηση. Αν μετά την επανεκκίνηση ΔΕΝ την διαγράψεις, έχεις ξανά τις γραμματοσειρές συστήματος, εκτός από τη γραμματοσειρά της οθόνης αναμονής, στην οποία οι χαρακτήρες εμφανίζονται κανονικά, χωρίς να είναι καλλιγραφικές, αλλά απεναντίας εμφανίζονται bold. Πολύ καλό. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το N82 γίνεται.

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις > Γενικές > Προσωπικές ρυθμίσεις > Προβολή > Μέγεθος γραμματοσειράς (μεγάλο).

 

Δεν μπορεί να τροποποιηθεί η γραμματοσειρά...

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Εαν το κινητο σου δεν εχει την επιλογη για να μεγαλωσεις το μεγεθος της γραμματοσειρας μπορεις να κανεις εγκατασταση το Psiloc Font Magnifier :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Nαι!!

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες aristotelhs2060!

Όντος διαγράφονται με το cap off, εκτός από μια όπου με μια επανεκκίνηση την έσβησα και αυτήν.

Πέρασα πάλι μια γραμματοσειρά που μου άρεσε!

Μπορώ να ανεβάσω εδώ σε λινκ?

Έχω πολλές για οποίον θέλει.

 

http://imageshack.gr/files/51q9asq5sp41hou0302l.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να της ανεβασεις δεν υπαρχει προβλημα :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

@demolition22: ανέβασέ τες να αλλάξουμε λίγο την όψη του μενού μας. :)

 

p.s.: βάλε αν θες και κανένα screenshot να ξέρουμε πώς είναι οι γραμματοσειρές πριν τις φορτώσουμε.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

@demolition22: ανέβασέ τες να αλλάξουμε λίγο την όψη του μενού μας. :)

 

p.s.: βάλε αν θες και κανένα screenshot να ξέρουμε πώς είναι οι γραμματοσειρές πριν τις φορτώσουμε.

 

Τις ανεβάζω σε mediafire.

Δεν είναι δυνατόν να βάλω screenshot γιατι ανεβάζω 10,000 + 404 (+ κάτι ψιλά ακόμη) γραμματοσειρές !!!

 

Edit: Τώρα που το σκέφτομαι όμως, είναι υπερβολή..Θα κάνω μια επιλογή πρώτα..So, wait!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Τις ανεβάζω σε mediafire.

Δεν είναι δυνατόν να βάλω screenshot γιατι ανεβάζω 10,000 + 404 (+ κάτι ψιλά ακόμη) γραμματοσειρές !!!

 

Edit: Τώρα που το σκέφτομαι όμως, είναι υπερβολή..Θα κάνω μια επιλογή πρώτα..So, wait!

 

File mou oles autes 8a upostirizoun Ellinika???

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν αλλάζουν, δυστυχώς.

Μπορείς να βάλεις την εφαρμογή Psiloc Font Magnifier που πρότεινε πιο πάνω ο gianpithio.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε τα fonts.

Διάλεξα αυτές που υποστρηριζουν σίγουρα τα Ελληνικά.

Καλού-κακού, περάστε τα πρώτα στο Ε (μην εμφανίζει "κινέζικα" και δεν καταλαβαίνουμε τι γράφει) για τις δοκιμάσετε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κι εγώ θα ήθελα να ξέρω ποια είναι η γραμματοσειρά του screenshot. Είναι πολύ καλή. :)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

λοιπον για οποιον θελει να αλλαξει τα font's και να τα εχει

στην μνημη του κινητου για να μην εχει προβληματα με την λειτουργια

μαζικης αποθηκευσης απο το xxxxxxxxxx θα κατεβασει το fontrouter την τελευταια εκδοση θα το κανει εγκατασταση στην μνημη του τηλεφωνου. δεν θα βρει

κανενα εικονιδιο στα προγραμματα. θα πατε στο c-data-fonts και θα βαλει

εκει τα font's που θελει. μια επανεκκινηση το κινητο και τα font's θα

αλλαξουν. αν θελει καποιος να βαλει αλλα καινουργια font's ή να

ξαναβαλει του κινητου θα παει με τον x-plore στο αρχειο fontrouter.ini στο

φακελο c-data-fonts και θα πατησει το 8. εκει θα αλλαξει το enable/disable

main function of fontrouter enable=1 σε enable=0 παταμε back και θα μας

ρωτησει αν θελουμε να σωσουμε τις αλλαγες .παταμε yes. επανεκκινηση και

ξαναεχουμε τα fotn's του κινητο. βαζουμε τα νεα font's στον παραπανω φακελο ξαναλλαζουμε το fontrouter.ini σε enable=1 και επανεκκινηση παλι.

αυτο το εχω στο ν95 8gb και δουλευει αψογα :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ,Νεκταρία,θα το δοκιμάσω στο 6120c.

τα fonts τα βάζω με το κανονικό τους όνομα? πχ,calibri.ttf?

 

κατεβασε τα font's που δινει o aristotelhs στο ποστ 8. ετσι πρεπει να ειναι η ονομασια. εγω αυτα δουλευω και ειναι πολυ ωραια. :)

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε τα font's που δινει o aristotelhs στο ποστ 8. ετσι πρεπει να ειναι η ονομασια. εγω αυτα δουλευω και ειναι πολυ ωραια. :)

 

 

kai egw auta exw alla einai ligo mikra:(

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

kai egw auta exw alla einai ligo mikra:(

 

δοκιμασες αυτο? Ρυθμίσεις > Γενικές > Προσωπικές ρυθμίσεις > Προβολή > Μέγεθος γραμματοσειράς (μεγάλο) κι εμενα μικρα μου φαινοτανε και με αυτο ειναι πολυ καλα :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή καταρχνήν την έπαθα είπα να γράψω εδώ πώς έγινε κατά λάθος!!! και διόρθωσα την "πατάτα" μου :lol:

Είχα περάσει μια γραμματο σείρα στο κινητό με τον εξής τρόπο

έκανα φάκελο στο mass memory με το όνομα fonts "πέταξα" εκεί μέσα τα 4 αρχεία μιας γραμματοσειράς και έκανα restart το κινητό.Ως εδώ γνωστά αυτά:worry: έλα που ήταν γνώστο όμως σε πολλούς οτι δεν θα μπορούσα με τίποτα να την ξαναλλάξω την γραμματοσειρά στην αρχική και θα είχα πρόβλημα και με την "μαζική μεταφορα":p

Αλλα οχι γνώστο και σε εμένα....

Επειδη διάβασα πολλους να έχουν αυτο το πρόβλημα να μην σβήνεται δηλαδη ο φακελος με τίποτα απο την mass memory ούτε τα αρχεια του, ούτε να μπορείς να τα αντικαταστήσεις τουλάχιστον, ούτ αρχειο ini υπάρχει πουθενα να το πειραξεις(το έκανα φυλλο και φτερον x-plore),πάνω στην απελπησία μου είπα να τον μετονομάσω τον φάκελο fonts σε fontst και το έκανε!!!:blink: και είπα τώρα σε καθάρησα!!! έκανα delete αμέσως(το έκανε φυσικά,δεν μπορεί να είναι πιο έξυπνο από έμας ένα κινητό) έκανα και ένα restart το κινητό και όλα καλά!!!

 

Αμ δε!Σίγα μην είμαι τόσο διάνοια....τώρα θέλω να με βοηθήσει κανένα εξειδικευμένο μυαλό...η γραμματοσειρα επανήλθε ο φακελος έφυγε αλλά η μνήμη μαζικής μεταφοράς χρησιμοποιείται από άλλη εφαρμογή συνεχίζει να λέει οταν συνδέω το κινητό με το pc μέσω usb...

 

κάθε σκέψη δεκτή....thanks!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...