Jump to content

[Επίσημο] Nokia N82


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σήμερα έκανα αντικατάσταση στο νοκια σοπ της κηφισιάς με 19 ευρω όλη τη πρόσοψη- προς ενημέρωση όσων έχουν πρόσοψη που έχει γδαρθεί . απο βδομάδα θα έχει κα ιτην πολυπόθητη μάυρη ( εγω είμαι μάλλον στη μειοψηφία αυτων που μας αρεσει η τιτάνιουμ )

 

Όταν λες 19 ευρώ όλη πρόσοψη εννοείς το τζάμι μπροστά και το κάλυμμα του πληκτρολογίου? Με 19 ευρώ δε νομίζω να μετατρέπεται το κινητό σε μαύρο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εμενα η alpha copy μου ειπε οτι δνε μου βαζει την μαυρη προσοψη γιατι θα αλλαξει το produ. key

 

Οντως ,αλλο product code εχει το μαυρο ,αλλο το ασημι .

Δεν παει να πει ομως οτι εφοσων αλλαζεις προσοψη

θα αλλαξεις και το product code της συσκευης.:wacko:

Το μην το κανουν ομως ,ειναι μια δικαιολογια

και τιποτε αλλο . :mad:

Κατσε με το καλο να ερθουν οι προσοψεις στα νοκια shops

και βλεπουμε .

 

Όταν λες 19 ευρώ όλη πρόσοψη εννοείς το τζάμι

μπροστά και το κάλυμμα του πληκτρολογίου? Με 19 ευρώ δε νομίζω να μετατρέπεται το κινητό σε μαύρο.

 

Οπως εχω ξαναπει ,σε αντιστοιχη full μετατροπη απο Ν73 σε Ν73ΜΕ ,

η αλλαγη στοιχισε ~70€

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Μα τι σχέση έχουν τα καλύμματα με το product code???

Δηλαδή εγώ που στο 6510 μου είχα αλλάξει πενήντα προσόψεις είχα αλλάξει και product code χωρίς να το ξέρω???

 

Άλλη μία επιβεβαίωση ότι εκεί στην Alpha Clopy πρέπει να παίρνουν ληγμένα... :wacko:

 

Αυτά τα λένε τώρα. Όταν σκάσουν μύτη αρκετοί ιδιοκτήτες του Ν82 που θα θέλουν να περάσουν τα καλύμματα, να είστε σίγουροι ότι δε θα πουν όχι στα 70+ Ευρώπουλα που θα χρειάζονται για την αλλαγή... ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

γειας!ειμαι κατοχος ενος ν82,εδω και ενα μηνα,και προσπαθω να το μαθω.ειμαι καινουργιος στην πλατφ.symbian και μπορω να πω οτι δυσκολευτικα,ευχαριστα ομως (ισως και λογω ηλικιας).προσπαθησα και μετεφερα καποια κοματια μουσικης ,απο pc usb κλπ .μετα απο αυτα το τηλ. αρχισε να κολαει χοντρα.διαβαζοντας ολα τα θεματα που συζητατε γι’αυτο το τηλ.καταλαβα οτι μαλλον φταιει αυτη η κολ.....ρτα που εχουν στο τηλ.αν εχετε την καλοσυνη μπορειτε να με συμβουλεψετε τι καρτα να αγορασω.μια 4αρα ειναι καλη;τι μαρκα;ευχαριστω εκ των προτερων.εβγαλα την καρτα απο το τηλ.αν το δουλεψω χωρις καρτα ,υπαρχει περιπτωση να παθει κατι;ευχαριστω.
:)
Link to comment
Share on other sites

Kαταρχην καλως ηρθες.. :)

 

Δεν θα εχεις κανενα προβλημα εαν λειτουργεις το τηλ. χωρις καρτα απλος θα εχεις λιγοτερο χωρο.

 

Εχω μια sandisk 8 gb και το κινητο δεν κολλαει καθολου, καλυτερα αγορασε μια ιδια.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως τη πατησα και εγω και ενας αλλος φιλος απο εδω μεσα με την ιδια καρτα αγορασμενη απο πλαισιο.Περιμενω να μου την αλαξουν με καινουρια αλλα απο οτι φαινεται και αυτη δεν θα παιζει καλα με το ν82.Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα κανει αυτα.Παραγγειλα μια sandisk 8gb να βρω την υγεια μου.

 

Προς ενημερωση κατοχων transcend 4gb που εχουν προβληματα.Μου αλαξαν στο πλαισιο την δικη μου προβληματικη και μεχρι τωρα (24ωρες)ειναι ολα ενταξη ισως να εφταιγε η παρτιδα ειδωμεν!!Και μια ερωτηση ,πηρα και μια sandisk 8 gb class 4 (4 MB/sec)ενω η transcend 4gb ειναι class 6(6 MB/sec),υπαρχει διαφορα στην ταχυτητα του τηλεφωνου η το τηλεφωνο δεν μπορει να φτασει αυτα τα νουμερα?

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημερωση κατοχων transcend 4gb που εχουν προβληματα.Μου αλαξαν στο πλαισιο την δικη μου προβληματικη και μεχρι τωρα (24ωρες)ειναι ολα ενταξη ισως να εφταιγε η παρτιδα ειδωμεν!!Και μια ερωτηση ,πηρα και μια sandisk 8 gb class 4 (4 MB/sec)ενω η transcend 4gb ειναι class 6(6 MB/sec),υπαρχει διαφορα στην ταχυτητα του τηλεφωνου η το τηλεφωνο δεν μπορει να φτασει αυτα τα νουμερα?

 

Διαφορά θα έβλεπες θεωρητικά αν περνούσες τα αρχεία στη κάρτα μέσω card reader. Το ενσωματωμένο usb των nokia είναι πολύ πιο αργό από την ταχύτητα που προσφέρουν οι κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Διαφορά θα έβλεπες θεωρητικά αν περνούσες τα αρχεία στη κάρτα μέσω card reader. Το ενσωματωμένο usb των nokia είναι πολύ πιο αργό από την ταχύτητα που προσφέρουν οι κάρτες.

 

ενταξη οσο αναφορα τη συνδεση με pc εγω εννοω οταν ανοιγεις foto ,τρεχεις προγραματα π.χ garmin μηπως τοτε παιζει ρολο η ταχυτητα της καρτας?

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχην καλως ηρθες.. :)

 

Δεν θα εχεις κανενα προβλημα εαν λειτουργεις το τηλ. χωρις καρτα απλος θα εχεις λιγοτερο χωρο.

 

Εχω μια sandisk 8 gb και το κινητο δεν κολλαει καθολου, καλυτερα αγορασε μια ιδια.

ευχαριστω πολυ.

:)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. :)

 

Τελικά το φαινόμενο με τις εργοστασιακές κάρτες μπορεί να έχει πάρει τη μορφή επιδημίας, αλλά βλέπω ότι και ορισμένες άλλες μάρκες βγάζουν conflict με το τηλέφωνο. Καλύτερα λοιπόν να καταλήξει κάποιος σε κάποια κάρτα που είναι δοκιμασμένη, όπως π.χ. η SanDisk την οποία έχουν ήδη αρκετοί φίλοι εδώ μέσα. Θα συμφωνήσω με το φίλο gianpithio ότι η 8άρα SanDisk δουλεύει απροβλημάτιστα. Έχω βρει την ησυχία μου από τότε που την αγόρασα. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα μια sandisk 4 gb και μου παρουσιαζει το εξης μολις βαλω θεματα καινουρια και ανοιξω το τηλεφωνο μου ξεκιναει εγκατασταση η οποια δεν γινεται ποτε φυσικα και μου βγαζει μηνυμα οτι η καρτα περιεχει αναξιοπιστο υλικο κλπ αυτο γινεται μονο οταν βαζω θεματα σε καμια αλλη εφαρμογη,την εχω κανει format απο τηλεφωνο απο υπολογιστη εκανα το ιδιο στο τηλεφωνο αλλα τιποτε γιατι ομως δεν καταλαβαινω:(:(
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Eαν ανοιξεις το τηλ. χωρις την καρτα σε ρωταει παλη να κανει εγκατασταση?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα μια sandisk 4 gb και μου παρουσιαζει το εξης μολις βαλω θεματα καινουρια και ανοιξω το τηλεφωνο μου ξεκιναει εγκατασταση η οποια δεν γινεται ποτε φυσικα και μου βγαζει μηνυμα οτι η καρτα περιεχει αναξιοπιστο υλικο κλπ αυτο γινεται μονο οταν βαζω θεματα σε καμια αλλη εφαρμογη,την εχω κανει format απο τηλεφωνο απο υπολογιστη εκανα το ιδιο στο τηλεφωνο αλλα τιποτε γιατι ομως δεν καταλαβαινω:(:(

 

Θα ήταν καλό να μην τη φορμάρεις από υπολογιστή, γιατί μπορεί να μην την ξαναδεί το κινητό.

Το μόνο που θα έκανα στη θέση σου είναι να ξεκινήσω με καθαρό μηχάνημα, δηλαδή hard reset στο κινητό και φορμάρισμα της κάρτας από το κινητό.

Πέρασμα όλα από την αρχή. Φυσικά πριν απ' όλα, το απαραίτητο backup των δεδομένων που θέλεις.

 

Ξέρω όμως ότι αυτό είναι μπελάς. Ακόμα πιο μπελάς είναι όμως να σου δημιουργεί προβλήματα η κάρτα. ;)

 

Πριν απ' όλα βέβαια κάνουμε τους γνωστούς ελέγχους, δηλαδή μπουτάρισμα με/χωρίς κάρτα μνήμης ή/και SIM. :)

 

Είναι πιθανό να "χτυπάει" κάποια εφαρμογή.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

sto plaisio pleon kai ta 2(asimi-mauro) sta 437 euro...:rolleyes:

 

Ευχαριστώ.

Το παρήγγειλα κι εγώ σήμερα σε μαύρο επιτέλους.

Μέχρι την Τρίτη θα έχω διαβάσει και όλο το thread. :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα μια sandisk 4 gb και μου παρουσιαζει το εξης μολις βαλω θεματα καινουρια και ανοιξω το τηλεφωνο μου ξεκιναει εγκατασταση η οποια δεν γινεται ποτε φυσικα και μου βγαζει μηνυμα οτι η καρτα περιεχει αναξιοπιστο υλικο κλπ αυτο γινεται μονο οταν βαζω θεματα σε καμια αλλη εφαρμογη,την εχω κανει format απο τηλεφωνο απο υπολογιστη εκανα το ιδιο στο τηλεφωνο αλλα τιποτε γιατι ομως δεν καταλαβαινω:(:(

 

Αρχικα ,εκανες μεταφορα ολων των αρχειων απο

την μια καρτα στην αλλη ?

Επιπλεον ,πηγαινε διαχειριση εφαρμογων.Θα δεις οτι

καποιες εφαρμογες θεματα ,δεν θα ειναι εγκατεστημενα .

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχην καλως ηρθες.. :)

 

Δεν θα εχεις κανενα προβλημα εαν λειτουργεις το τηλ. χωρις καρτα απλος θα εχεις λιγοτερο χωρο.

 

Εχω μια sandisk 8 gb και το κινητο δεν κολλαει καθολου, καλυτερα αγορασε μια ιδια.

καλημερα!ελπιζω να μην ζαλιζω με χαζες ερωτησεις για εσας,οι καρτες micro sd και micro sdhc εχουν διαφορα;κανουν για το ν82; π.χ η sandisk 8 microsdhc κανει;ευχαριστω!

:)
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!ελπιζω να μην ζαλιζω με χαζες ερωτησεις για εσας,οι καρτες micro sd και micro sdhc εχουν διαφορα;κανουν για το ν82; π.χ η sandisk 8 microsdhc κανει;ευχαριστω!

 

Κανει.Πολλοι εδω μεσα αυτη εχουμε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα ,εκανες μεταφορα ολων των αρχειων απο

την μια καρτα στην αλλη ?

Επιπλεον ,πηγαινε διαχειριση εφαρμογων.Θα δεις οτι

καποιες εφαρμογες θεματα ,δεν θα ειναι εγκατεστημενα .

εχω κανει τα παντα hard reset στο κινητο μορφοποιηση στην καρτα αλλα τιποτε και το προβλημα ειναι μονο οταν κανω εγκατασταση θεματων σε καμια αλλη εφαρμογη
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Μπες μεσα στην διαχ. εφαρμογων και δεν εαν υπαρχει καποια εφαρμογη που δεν ειναι εγκατεστημενη.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

καλημερα δεν το εβγαζαν εκξαρχης σε μαυρο τι μας παιδευουν

 

τοτε θα γινοταν θεμα για το πιο νεο με ασημι χρωμα (που θα εβγαζαν μετα το μαυρο) :lol::lol:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Μπες μεσα στην διαχ. εφαρμογων και δεν εαν υπαρχει καποια εφαρμογη που δεν ειναι εγκατεστημενη.
το εχω κοιταξει αλλα τιποτε μαλλον η καρτα φταιει
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τα μέλη του φόρουμ,

διαβάζω χρόνια το myphone, πρώτο post όμως στο φορουμ του.

Είμαι ένας ευτυχής κάτοχος του "μαύρου" Ν82 εδώ και 2 εβδομάδες (αγορά από Νοκια shop Kατεχάκης, μου βγήκε μάλιστα γνωστός το ένα παλικάρι - παλιός γείτονας, μέναμε απέναντι πόρτες πριν λίγα χρόνια!). Άψογο service και άψογη τιμή (433 ευρώ). Τα παιδιά εκεί είναι νέα και φροντίζουν να είναι ενήμερα και να ξέρουν την δουλειά τους!

 

Είχα χρόνια να δουλέψω Nokia κινητό, ήμουν στα S.E. για πολύυυυ καιρό. Tο Ν82 το πήρα κυρίως εξαιτίας των φωτογραφικών του δυνατοτήτων. Το χρειάζομαι γιατί πηγαίνω τακτικά στο εξωτερικό είτε σε εκθέσεις τεχνολογίας είτε σε διάφορα μουσικά φεστιβάλ. Σε αυτούς τους χώρους - συνήθως - απαγορεύεται η χρήση φωτογραφικής μηχανής με κανονικό φακό (στην χαρακτηρίζουν ως "επαγγελματική" και δε σε αφήνουν να την βάλεις μέσα) και δια ροπάλου απαγορεύουν την χρήση βιντεοκάμερας αν δεν κάνεις registration ως δημοσιογράφος (απίστευτη χαρτούρα και πολλά τα λεφτά που ζητάνε). Το Ν82 είναι όμως τηλέφωνο και δεν μπορούν να σου πουν τίποτα! Το απέκτησα ακριβώς για αυτό το λόγο και είμαι αρκετά ικανοποιημένος για την επιλογή μου.

 

Οι φωτογραφίες του είναι άριστες. Δεν μπορούν να συγκριθούν βέβαια με μια σύγχρονη φωτογραφική κάμερα, ωστόσο μπορούν να συγκριθούν άνετα με μια φωτογραφική κάμερα 5 Megapixel διετίας. Το xenon flash κάνει ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ, ενώ πολύ καλό είναι και το auto focus αλλά και ο σταθεροποιητής της εικόνας. Δύσκολα να βγάλετε θολή φωτογραφία με αυτό το τηλέφωνο! Σε ένα μουσικό φεστιβάλ που πήγα την πρωτομαγιά στην Γερμανία, οι φωτογραφίες που βγήκαν μόνο φωτογραφίες τηλεφώνου δεν δείχνουν! Θα ανεβάσω μερικές, στο αντίστοιχο νήμα.

 

Στο θέμα βίντεο - χωρίς το Ν82 να είναι κακό - περίμενα το κάτι παραπάνω. Βέβαια το αποτέλεσμα είναι άριστο για κινητό. Κατά την γνώμη μου, η συμπίεση σε H264 θέλει περισσότερο bitrate οπωσδήποτε! Αν κάποιος ξέρει κάποιον τρόπο να το διορθώσω αυτό ή υπάρχει κάποιο πρόγραμμα καλύτερο για βίντεο εγγραφές με τον N82, ας με ενημερώσει!

Ακόμα και έτσι όμως, τα mp4 αρχεία βίντεο του τηλεφώνου, με τα κατάλληλα φίλτρα στο post production (video enhancer, neat video, msu deblocker και τα σχετικά) διορθώνουν κατά πολύ την κατάσταση. Ωστόσο αυτές οι μετατροπές θέλουν χρόνο, γρήγορο CPU στον υπολογιστή σου, κλπ. Λίγο καλύτερα αποτελέσματα να είχε η κάμερα στην εγγραφή της, θα τα άφηνα τα αρχεία όπως ήταν, τώρα δεν γίνεται, πρέπει να επέμβεις στο υλικό για να "δείξουν".

 

Ως τηλέφωνο είναι πολύ γρήγορο στα μενού του και το 3G του απρόσκοπτο. Το Wi Fi σκοτώνει, απίστευτη ευαισθησία. Το δούλεψα με Nokia και Opera mini. Εντάξει, αυτό δεν είναι internet με την καμία, ωστόσο για να διαβάσεις κανένα email και να μπεις σε κανένα portal για κανένα νέο, επαρκεί. Μεγάαααλη μαγκιά είναι επίσης ότι μπορείς να βλέπεις απευθείας τα βιντεάκια από το youtube. Απλά από εκεί έχεις πρόσβαση μόνο στο flash stream και όχι στο νεότερο mp4 σε H264 που πρόσφατα υιοθέτησε το youtube και προσφέρει πραγματικά άψογη εικόνα (εφάμιλλη μιας βιντεοκασέτας VHS). Για όσους πάνε στο γυμναστήριο και κάνουν διάδρομο ή cardio/stepper, ότι ποιο βαρετό δηλαδή αν δεν έχεις να μιλήσεις με κάποιον δίπλα σου, αυτή η λειτουργία του N82 με τα youtube είναι σωτήρια! Να είσαι τυχερός μόνο να έχει το γυμναστήριο κοντά κανέναν με On Telecoms ή Connex με default settings... 4 - 5 βιντεάκια να δεις, την έκανες την προθέρμανση/ αποθέρμανση...

 

Ωστόσο τα multimedia κολπάκια δεν τελειώνουν εδώ.

Με τον Coreplayer κατάφερα να δω άμεσα h264 βιντεάκια που έχω φτιάξει με τον Super Encoder σε ανάλυση 320Χ240 και 96kb mp3 audio σε avi container. Με τον ίδιο encoder έφτιαξα "standard" mp4 αρχεία και τα είδα και με τον nokia player (που μου είναι αδιάφορος). Πληροφοριακά, με Η264 320Χ240 @~300kb/s & 96kb/s mp3 ήχο, ένα videoclip έχει μέγεθος περίπου 10mb όσο ένα καλοσμπιεσμένο mp3 δηλαδή! H εικόνα είναι άψογη στο κινητό και μέτρια όταν την συνδέσεις σε τηλεόραση με το καλώδιο που παρέχετε στην συσκευασία. Αν ωστόσο συμπιέσεις σε ανάλυση video 352Χ576 (half D1), η εικόνα σε μία νορμάλ CRT τηλεόραση έως 29" είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ! Σαν να βλέπεις ένα SVCD καλοσυμπιεσμένο (για όσους έχουν προλάβει εκείνες τις προ DiVX/XviD εποχες). Σε LCD οθόνη 42", δείχνει όπως τα κανάλια της Nova στην ίδια τηλεόραση.

Μεγάλη μαγκιά το TV out στο κινητό πάντως: Μπορείς να συνδέσεις μια τηλεόραση εκεί και να έχεις "normal" ιντερνετ σε συνδυασμό με ένα bluetooth πληκτρολόγιο που διπλώνει σαν χαρτί, ή ένα virtual keybord σαν αυτό που είχε φέρει ο Γερμανός (λέμε τώρα...). Δουλεύεις δηλαδή το κινητό σαν ultraportable laptop ένα πράγμα.

Ακόμα ποιο μεγάλη μαγκιά, να έχεις μια καρτούλα 8άρα και να την γεμίσεις βιντεοκλιπ. Ολόκληρο top 1000 στην τσέπη σου (σε ανάλυση 320Χ240, σε 352Χ576 έχεις καμία 400 βίντεο "μόνο")!

Για mp3 δε μιλάμε... Ασε που μπορείς να χρησιμοποιήσεις και άλλα φορμά ήχου (ogg κλπ)

 

Τα Nokia Maps δεν είναι και ότι καλύτερο, ωστόσο με βοήθησαν όποτε τα χρειάστηκα αρκετά. Μάλλον θα κοιτάξω και εγώ τις άλλες λύσεις που υπάρχουν για το GPS.

 

Ψάχνω emulator για Mame και ZX Spectrum! Αν κάποιος ξέρει για Symbian 3, ας μου απαντήσει! Αυτά που έχω βρει εγώ, είναι για προηγούμενες εκδόσεις. Εκεί έχω έλληψη!

 

Το μόνο που δεν το έχω δοκιμάσει, είναι να δω πως πάει με Wind non stop, σε συνεργασία με laptop μέσω bluetooth. Σε 3G σύνδεση, κάποιος μου σφύριξε ότι οι "περιορισμοί" σε ektos city περιοχές (σπάνιο μεν, αλλά συναντάτε), δεν υφίστανται! Με ενδιαφέρει αυτό, μιας και καλοκαίρι έρχεται και ως λάτρης του τροχόσπιτου δε με χαλάει να έχω net για σεφράρισμα στο laptop εν μέσω απομονωμένης παραλίας, παρέα με φραπέ (4 παγάκια απαραίτητα) και περιτριγυρισμένος από ημίγυμνες βορειο-ανατολικοευρωπαίες δίμετρες θηλυκές υπάρξεις...

 

Τέλος, την αυτονομία του την κρίνω είναι αρκετά καλή. Απλα ως τηλέφωνο κρατάει 3 μέρες άνετα. Αν το βάζεις να δουλευει wifi, 3G, corevideo, mp3, 70 φώτο με flash, κανένα μισάωρο βίντεο εγγραφές και κάνεις αβέρτα τηλέφωνα και στέλνεις SMS ασταμάτητα, δηλαδή το απασχολείς συνεχώς, κρατάει κανένα 18άωρο.

 

Το συμπέρασμά μου είναι ότι το τηλέφωνο αξίζει κάθε δεκάρα που έδωσα. Ναι, θα ήθελα καλύτερη εγγραφή video και λίγο μεγαλύτερη οθόνη, μου την σπάνε τα μενού της nokia και τα πλήκτρα δεν είναι και ότι καλύτερο για τα SMS (ούτε και το χειρότερο όμως, θα έλεγα είναι πάνω του μετρίου), αλλά επί της ουσίας είναι άψογο μηχάνημα.

 

Y.Γ.: Mην κρατάτε καθόλου την μνήμη της Nokia στο τηλέφωνο. Είναι ένα πρόβλημα η ύπαρξη της, για πέταμα τελείως. Κολλάει το τηλέφωνο, του αλλάζει τα φώτα! Αγοράστε άλλη! Πήρα μία 8άρα από Γερμανία στα 65 ευρώ (τόσο την βρίσκεις και εδώ, κάποιοι την έχουν σε προσφορά και φτηνότερα, είναι η γνωστή sundisc με τον USB adaptor) και σώθηκα!

Link to comment
Share on other sites

Βαρέθικα να περιμένω το Ν78 και σήμερα είδα το Ν82 σε μαύρο. Καμία σχέση το μαύρο με το ασημί! Το μαύρο μου άρεσε πολύ και το πήρα. Πολύ καλό τηλέφωνο. Εντυπώσεις αργότερα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...