Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

δεν ξέρω κανέναν που τα κάνει αυτά από το τηλέφωνο.

 

ένα δάνειο ή πιστωτική κάρτα είναι πράγμα σημαντικό και θέλει οπτική επαφή με τον υπεύθυνο της τράπεζας.

 

αν κάποιος τα κάνει από το τηλέφωνο τότε φταίει ο ίδιος.

 

Σιγά που θα τρέχω μέχρι την τράπεζα για να βγάλω μια πιστωτική ... ούτε μια φορα δεν έχω βγάλει πιστωτική πηγαίνοντας στο κατάστημα, πάντα αίτηση μέσω internet. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σιγά που θα τρέχω μέχρι την τράπεζα για να βγάλω μια πιστωτική ... ούτε μια φορα δεν έχω βγάλει πιστωτική πηγαίνοντας στο κατάστημα, πάντα αίτηση μέσω internet. ;)

 

Και παλι ομως δεν την κανεις μεσω τηλεφωνηματος οποτε εισαι οκ:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Και παλι ομως δεν την κανεις μεσω τηλεφωνηματος οποτε εισαι οκ:rolleyes:

Για τις κάρτες Bonus της Alpha Bank, είτε κανεις την αίτηση τηλεφωνικά στο 210 989 2880, είτε την κανεις μέσο του Site http://www.alphabonus.gr/, και στις δυο περιπτώσεις, την διεκπεραίωση της αίτησης την αναλαμβάνει η Crystal Cut... :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Για τις κάρτες Bonus της Alpha Bank, είτε κανεις την αίτηση τηλεφωνικά στο 210 989 2880, είτε την κανεις μέσο του Site http://www.alphabonus.gr/, και στις δυο περιπτώσεις, την διεκπεραίωση της αίτησης την αναλαμβάνει η Crystal Cut... :shifty:

 

Ναι, βασικα εχω παραδειγμα τον καθηγητη μου που απο τοτε που εβγαλε μια πιστωτικη μεσω τηλεφωνου απο τοτε και μετα τον επαιρναν συνεχεια κατι ασχετοι απο τραπεζες και του ζητουσαν και καλα επιβεβαιωση στοιχειων στο ξεκαρφωτο,,,:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βασικα εχω παραδειγμα τον καθηγητη μου που απο τοτε που εβγαλε μια πιστωτικη μεσω τηλεφωνου απο τοτε και μετα τον επαιρναν συνεχεια κατι ασχετοι απο τραπεζες και του ζητουσαν και καλα επιβεβαιωση στοιχειων στο ξεκαρφωτο,,,:worry:

Η τραπεζα ποτε δεν ζητα επιβεβαίωση στοιχειων ή pin απο το τηλεφωνο ή με email.

Ειναι απατες τετοιες ενεργιες.

 

 

Οσο για τα στοιχεια που δινεις απο το τηλεφωνο και αν ειναι καλυτερα να πηγαινεις στην τραπεζα κοιταξτε στους καδους σκουπιδιων εξω απο τις τραπεζες και θα δειτε πολλους φακελους με εκκαθαριστικα εφοριας και φωτοτυπιες ταυτοτητων απλα πεταμενα και έρμαια στα χερια καθε πονηρου.

Link to comment
Share on other sites

Η τραπεζα ποτε δεν ζητα επιβεβαίωση στοιχειων ή pin απο το τηλεφωνο ή με email.

Ειναι απατες τετοιες ενεργιες.

 

Ναι, αλλά αναφερόμαστε σε τράπεζες, που είναι μανούλες στις απάτες... :mad:

 

Εγώ έβγαλα μια Go της Εθνικής από προωθητική ενέργεια στα Carrefour (σε εκείνα τα χαρακτηριστικά διαφημιστικά stand) και μετά από μερικές ημέρες με πήραν στο κινητό για να επιβεβαιώσουν ορισμένα από τα στοιχεία.

 

Μου φάνηκε παράξενο που η διαδικασία έγινε μέσω κινητού αλλά επειδή ήταν η πρώτη πιστωτική που έβγαλα δεν ήξερα τη διαδικασία... :worry:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. Παντρευομαι τον Οκτωβριο και σκεφτομαι να πάρω δανειο γαμου γυρω στα 10 χιλιαρικα. Ξερετε ποιες τραπεζες το δινουν και με τι επιτόκιο?Ευχαριστω!

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

επειδη εχω βρει μια ευκαιρια σχετικα με αγορα αυτοκινητου κ μου λοιπουν 1500 euro για να συμπληρωσω το ποσο με συμφερει λετε να κανω αναληψη μετρητων απο τις πιστωτικες που εχω?? (visa πειραιως/mastercard πειραιως)

 

Επισης ξερετε τι παιζει με τα επιτοκια σε αυτην την περιπτωση κ αν συμφερει??

Η προμηθεια ειναι η ιδια στην αναληψη ειτε απο το ταμειο ειτε απο το atm??

 

Eυχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

επειδη εχω βρει μια ευκαιρια σχετικα με αγορα αυτοκινητου κ μου λοιπουν 1500 euro για να συμπληρωσω το ποσο με συμφερει λετε να κανω αναληψη μετρητων απο τις πιστωτικες που εχω?? (visa πειραιως/mastercard πειραιως)

 

Δε γνωρίζω τα ακριβή επιτόκια, πάντως για ανάληψη μετρητών είναι σίγουρα ληστρικά (ανεξαρτήτως τράπεζας). Καλύτερα κάποιο καταναλωτικό δάνειο η (ακόμα καλύτερα) να τα δανειστείς από γονείς κτλ.

Link to comment
Share on other sites

1500 ευρώ δάνειο με έξοδα από 100 μέχρι 170 ευρώ μάλλον δεν σε συμφέρει

Θα πρότεινα ότι συμφέρει να πληρώσεις ένα ληστρικό επιτόκιο αν είναι να εξοφλήσεις σύντομα. Δηλαδή σε δέκα μήνες το μέγιστο .

Επίσης αν έχεις καταθετικό λογαριασμό στην Πειραιώς πήγαινε και ζήτα να σου ανοίξουν ένα OVERDRAFT. Συνήθως έχουν 9% επιτόκιο και δεν έχουν έξοδα ανάληψης.

Κάτι που ακόμα μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις ένα δάνειο χωρίς έξοδα τον πρώτο χρόνο . Πολλές τράπεζες δίνουν . Δεν ξέρω όμως συγκεκριμένα πια δίνει αυτήν την στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τον χρονο σας

 

Η εξοφληση ολοκληρου του ποσου θα γινει πολυ συντομα (σε 3 μηνες) οποτε οπως λες Vasileios χαλαλι το επιτοκιο ε?? Απλα δεν εχω αμεσα αυτα τα 1500 euro...

 

Οταν λες OVERDRAFT εννοεις την υπεραναληψη ε??Δεν την ειχα σκεφτει αυτην την παραμετρο...

Link to comment
Share on other sites

1500 ευρώ δάνειο με έξοδα από 100 μέχρι 170 ευρώ μάλλον δεν σε συμφέρει

Θα πρότεινα ότι συμφέρει να πληρώσεις ένα ληστρικό επιτόκιο αν είναι να εξοφλήσεις σύντομα. Δηλαδή σε δέκα μήνες το μέγιστο .

Επίσης αν έχεις καταθετικό λογαριασμό στην Πειραιώς πήγαινε και ζήτα να σου ανοίξουν ένα OVERDRAFT. Συνήθως έχουν 9% επιτόκιο και δεν έχουν έξοδα ανάληψης.

Κάτι που ακόμα μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις ένα δάνειο χωρίς έξοδα τον πρώτο χρόνο . Πολλές τράπεζες δίνουν . Δεν ξέρω όμως συγκεκριμένα πια δίνει αυτήν την στιγμή.

 

 

Τα καταναλωτικά δάνεια έχουν έξοδα, και μάλιστα τόσο υψηλά;;

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου έχασε το πορτοφόλι της όπου μέσα είχε χρεωστική και κάρτα αναλήψεως.. η πρώτη από alpha bank και η δεύτερη από Αγροτική.

Ξέρετε τα τηλέφωνα επικοινωνίας για να δηλώσει την απώλεια τους;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου έχασε το πορτοφόλι της όπου μέσα είχε χρεωστική και κάρτα αναλήψεως.. η πρώτη από alpha bank και η δεύτερη από Αγροτική.

Ξέρετε τα τηλέφωνα επικοινωνίας για να δηλώσει την απώλεια τους;

Hi Mariel χρονια πολλα χριστος ανεστη

ΑΤΕ 801-11-58000

210-3894400

 

ALPHA

801-11-3260000 ή 210-3260000 και επιλεγεις 1

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου έχασε το πορτοφόλι της όπου μέσα είχε χρεωστική και κάρτα αναλήψεως.. η πρώτη από alpha bank και η δεύτερη από Αγροτική.

Ξέρετε τα τηλέφωνα επικοινωνίας για να δηλώσει την απώλεια τους;

 

Aν ούτε η φίλη σου ούτε εσύ δε μπορείτε να βρείτε μια τόσο απλή πληροφορία στις ιστοσελίδες των τραπεζών, τότε κάτι δεν πάει καλά με τη διάδοση του Internet στην Ελλάδα...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα καταναλωτικά δάνεια έχουν έξοδα, και μάλιστα τόσο υψηλά;;

 

Ναι τα καταναλωτικά δάνεια έχουν έξοδα, και είναι πράγματι τόσο υψηλά.

Δες τον τιμοκατάλογο της Εθνικής τράπεζας στην παρακάτω σελίδα

ενότητα Χ

http://www.nbg.gr/wps/PA_1_ICSJJI420OUQC02D5GQ8PG2000/PDFReader?name=el_transaction_terms

 

Αρχίζουν από 90 ευρώ και φτάνουν στα 380 (για δάνειο πάνω από 50.000)

Δες και το προσωπικό δάνειο της Alphabank

http://www.alphabank.gr/page/default.asp?id=845&la=1

'Εξοδα Επεξεργασίας Αιτήματος:

Ευρώ 120 για ποσά έως Ευρώ 5.000 και Ευρώ 180 για ποσά από Ευρώ 5.001 και άνω, τα οποία εισπράττονται εφάπαξ κατά την εκταμίευση του δανείου.

 

 

Στην ALPHA Αν θέλεις ένα δάνειο για λίγο καιρό Ζητάς το Alpha Επιπλέον. Είναι ένα OVERDRAFT (υπερανάληψη) στον λογαριασμό σου καταθέσεων και Δεν έχει έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Aν ούτε η φίλη σου ούτε εσύ δε μπορείτε να βρείτε μια τόσο απλή πληροφορία στις ιστοσελίδες των τραπεζών, τότε κάτι δεν πάει καλά με τη διάδοση του Internet στην Ελλάδα...

 

χαχα δεν το ψάξαμε.. εκείνη την ώρα που έγινε, μετά από τόσο άγχος..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Hi Mariel χρονια πολλα χριστος ανεστη

ΑΤΕ 801-11-58000

210-3894400

 

ALPHA

801-11-3260000 ή 210-3260000 και επιλεγεις 1

 

ευχαριστώ. Αληθώς! Στην αγροτική πηραμε... στην alpha όχι ακόμα..

thnx btw!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Aν ούτε η φίλη σου ούτε εσύ δε μπορείτε να βρείτε μια τόσο απλή πληροφορία στις ιστοσελίδες των τραπεζών, τότε κάτι δεν πάει καλά με τη διάδοση του Internet στην Ελλάδα...

Ουτε καν αυτο δεν χρειαζεται.Πας σε ενα ΑΤΜ της τραπεζας και βλεπεις το τηλεφωνο που γραφουν στην οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς ποιά τράπεζα προσφέρει το φθηνότερο κόστος για έμβασμα μέσω Internet Banking σε χώρες της Ευρωζώνης; Ήξερα για την Εθνική (0,50 Ευρώ μέχρι 12500) αλλά δεν θέλω να μπλέξω μαζί τους γιατί είναι η χειρότερη τράπεζα σε πολλά θέματα (βλέπε προμήθειες...). Θα με ενδιέφεραν κυρίως πληροφορίες για το Internet Banking της Aspis Bank αφού σκέφτομαι να ανοίξω λογαριασμό μισθοδοσίας (7% επιτόκιο!). Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς ποιά τράπεζα προσφέρει το φθηνότερο κόστος για έμβασμα μέσω Internet Banking σε χώρες της Ευρωζώνης; Ήξερα για την Εθνική (0,50 Ευρώ μέχρι 12500) αλλά δεν θέλω να μπλέξω μαζί τους γιατί είναι η χειρότερη τράπεζα σε πολλά θέματα (βλέπε προμήθειες...). Θα με ενδιέφεραν κυρίως πληροφορίες για το Internet Banking της Aspis Bank αφού σκέφτομαι να ανοίξω λογαριασμό μισθοδοσίας (7% επιτόκιο!). Ευχαριστώ.

Έψαξα παντού στο Site της Aspis Bank αλλα δεν βρήκα πουθενά για το 7% επιτόκιο, μπορείς να μας δόσεις τα φώτα σου?

 

Thanks :)

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα παντού στο Site της Aspis Bank αλλα δεν βρήκα πουθενά για το 7% επιτόκιο, μπορείς να μας δόσεις τα φώτα σου?

 

Thanks :)

 

http://www.aspisbank.gr/article/greek/68/51/index.htm

 

Είναι γνωστό εδώ και αρκετό καιρό από αφιερώματα της Καθημερινής και της Ελευθεροτυπίας για λογαριασμούς μισθοδοσίας...Επίσης δίνουν πιστωτική VISA χωρίς ποτέ συνδρομή και ανάληψη από ΑΤΜ της Aplha Bank χωρίς προμήθεια! Μοναδικό μειονέκτημα η VISA Electron που έχει χαράτσι 1,5% για συναλλαγές εκτός Ευρώ (αλλά για αυτό υπάρχουν άλλες κάρτες!).

Link to comment
Share on other sites

kalhspera paidia.. logw elleipshw hronoy den prolavaina na diavasw olo to forum

prepei na graftw gia to toefl to opoio ginete mono mesw internet kai apaiteite h hrisi pistwtikhs (ohi hrewstikhs)

etsi loipon exanagazomai na vgalw mia pistwtikh amesa , pithanon avrio.. ehw logariasmo sthn ethnikh trapeza

1. ti protinetai , master card h visa?

2. iparhei miniaia hrewsi, exoda dhmiourgias tis kartas, i mono oi tokoi kathe mina pou den plirwneis olo to poso?

3. se poso kairo tha tin ehw sta heria mou?

eimai ashetos opos katalavete opoiadipote alli simvouli dekti!

Link to comment
Share on other sites

http://www.aspisbank.gr/article/greek/68/51/index.htm

 

Είναι γνωστό εδώ και αρκετό καιρό από αφιερώματα της Καθημερινής και της Ελευθεροτυπίας για λογαριασμούς μισθοδοσίας...Επίσης δίνουν VISA χωρίς ποτέ συνδρομή και ανάληψη από ΑΤΜ της Aplha Bank χωρίς προμήθεια!

Έχεις δίκιο, δεν έψαξα καλά, το κακό πάντως είναι πως το 7% στο δίνουν από €1 μέχρι €5.000,99 αν ξεπεράσεις αυτό το ποσο, το επιτόδιο πέφτει στο 0.75% για καταθέσεις από €5.001 έως €10.000,99, και στο 0.65% για καταθέσεις €10.001 - και άνω... :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...