Jump to content

Samsung SGH-F700 (Ultra Smart)


JG4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλα ρε παιδια,πως λετε οτι τραβαει χαλια φωτογραφιες?Εγω οτι φωτογραφιες ειδα εδω ( http://www.gsmarena.com/samsung_f700-review-227p5.php ) ηταν μια χαρα.Και τα βιντεο του μια χαρα ειναι...Π.χ. η καμερα του ειναι ισαξια ενος w810i/k750i?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 422
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Video Οκ είναι στα 320Χ240...Οι φωτό του θα μπορούσαν να είναι πολύ καλύτερες.Βασικά το Auto-Focus του είναι χάλια και τις κουνάει πολύ,αλλά αν δεν τις κουνήσει είναι ΟΚ...Και το βράδυ μην περιμένεις να βγάλεις φωτό!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

OK.Βασικα εχω ενα w800i και το εχω βαρεθει και θελω να το αλλαξω...Δεν θελω να διαθεσω πανω απο 150 ευρο (τα υπολοιπα 100 ειναι απο την επιδοτηση) για κινητο και ετσι ειμαι αναμεσα στο K770i kai to F700...Διαβασα οτι το k700 οταν εχεις full αναλυση δεν κανει ζουμ...Ετσι τωρα με βλεπω να αγοραζω το f700,αλλα αν ειναι το κινητο που ειδη εχω να τραβαει καλυτερες (πραγμα για το οποιο εχω αρχισει να ειμαι σιγουρος),καλυτερα να περιμενω μπας και μπορεσω να βρω κατι στο μελλον...
Link to comment
Share on other sites

μεσα στη βδομαδα θα παρω και γω το f700. Δεν μπαίνω internet απο το κινητο ούτε το θέλω για βασική φωτογραφική μηχανή αφού έχω κανονική με 8megapixels. μόνο για καμιά φωτό με την παρέα πάνω στο χαβαλέ. οπότε με τα 225€ που έχει θεωρώ ότι είναι απο τα πιο εντυπωσιακά κινητά, και κάτι που ξεφεύγει από τα συνηθισμένα που κυκλοφορούν. εσείς που το έχετε ήδη πάρει για πείτε μου αν είχε μέσα κάρτα μνήμης???/ ή την πήρατε χώρια? επίσης θήκη ζώνης παίζει στην αγορά για το μέγεθός του?
Link to comment
Share on other sites

και μερικες απαντήσεις απο εδώ http://www.myworldphone.com/itemdesc.asp?ic=SAM-F700-BK

 

PRODUCT SPECIFICATIONS:

 

General

 

Slide Form Yes

 

Camera

 

3.0+ Megapixel Camera Yes

 

Memory

 

microSD (TransFlash) Yes

 

Display

 

LCD (Color) Yes

 

Ringtones

 

Polyphonic Ringtones Yes

 

Data

 

A2DP No

Bluetooth Yes

Data-Capable Yes

Infrared (IR) No

Slot for Memory Card Yes

Wi-Fi No

 

Features

 

Alarm Yes

Antenna Internal Yes

Antenna Stub No

Calculator Yes

Calendar Yes

Changeable Faceplates No

E-Mail Client Yes

Extendable Antenna No

Flashlight Yes

FM Radio No

Games Yes

GPS / Location No

High-Speed Data 1xRTT No

High-Speed Data EGPRS (EDGE) Yes

High-Speed Data Ev-Do No

High-Speed Data GPRS Yes

High-Speed Data WCDMA (UMTS) No

High-Speed Data WiDEN No

Java (J2ME) Yes

MP3 Player Yes

Picture ID Yes

Picture Messaging Yes

Platform Palm OS No

Platform Series (Symbian) No

Platform UIQ (Symbian) No

Platform Windows Mobile for Pocket PCs No

Platform Windows Mobile for Smartphones No

Push-To-Talk No

Speaker Phone Yes

Touch Screen Yes

Vibrate Yes

Video Calling Yes

Video Capture Yes

Voice Dialing No

Voice Memo No

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος πως να κάνουμε debrand ή update το f700?

(εννοείται τσάμπα!!!)

 

ed. Το βρήκα...μάλλον!!

Nokia 6120c--->Samsung F700--->ASUS P750--->iPhone 3G
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος πως να κάνουμε debrand ή update το f700?

(εννοείται τσάμπα!!!)

 

ed. Το βρήκα...μάλλον!!

 

για πες μας και μας:D

Link to comment
Share on other sites

για πες μας και μας:D

 

Θα απαντήσω αύριο με το καλό(θελω να δοκιμάσω όλες τις δυνατές εκδόσεις)...

Υπομονή....

Nokia 6120c--->Samsung F700--->ASUS P750--->iPhone 3G
Link to comment
Share on other sites

Μηδενική παραμετροποίηση όπως ειπώθηκε, έλλειψη wi-fi εντελώς χαζή. Θα μπορούσε να φοράει και gps βέβαια, αλλά αυτό ειναι αλλο θέμα. Δεν εχει πολλές λειτουργίες extra, οχι μουλτιτασκινγκ. Γενικώς δεν ειναι smartphone :-) Οτι σημαίνει αυτό. Εχει ΔΥΟ ΗΧΕΙΑ, και παιζει ΣΤΕΡΕΟ. Δυνατός ήχος και αρκετά καθαρός. Ανοιγει excel word και powerpoint αλλα μικρα αρχεια και δεν μπορεις να τα επεξεργαστεις.

JAR δεν φορτώνει, δηλαδή για να βάλεις μια εφαρμογή/παιχνίδι πρεπει να μπεις απο το ιντερνετ... βλακεια. Ουτε απο το pc βρήκα πως... τεσπα ειναι ενα πολύ ωραίο και καλό ΚΙΝΗΤΟ. Τιποτα περισσότερο! :-) μου άρεσε πάρα πολύ, αλλά δε ξεχνάω το symbian, το wm 5, και το wm 6 που ηταν τα προηγούμενα λειτουργικά που ειχα αποκλιστικά.

225 ευρώ? Το καλύτερο με διαφορά στην τιμή του φυσικα!

 

εχω το SE Μ600 που λειτουργει με UIQ 3.0.Θα με στεναχωρησει πολυ η μεταβαση στο Samsung δλδ?

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω αύριο με το καλό(θελω να δοκιμάσω όλες τις δυνατές εκδόσεις)...

Υπομονή....

 

θα περιμενω νεοτερα παντως μην μας αφησεις να ζουμε στο σκοταδι

:)

Link to comment
Share on other sites

εχω το SE Μ600 που λειτουργει με UIQ 3.0.Θα με στεναχωρησει πολυ η μεταβαση στο Samsung δλδ?

 

Θα σου πω σε λίγεσ μέρες, όχι τίποτα άλλο τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιούσα ένα M600i...

 

ed. Δεν έχει καμία σχέση με το M600i απλά είναι πολύ πιο γρήγορο... Αν θες πες μου για τι εργασίες χρησιμοποιείς το κινητό σου να σου πω....

Nokia 6120c--->Samsung F700--->ASUS P750--->iPhone 3G
Link to comment
Share on other sites

Όπως υποσχέθηκα επιστρέφω με λεπτομέρειες για το flashing του SGH-F700(vodafone)

 

Θα ήθελα να σημειώσω ότι δεν φέρω ουδεμία ευθύνη για τυχόν "σκότωμα" της συσκευής σας.

 

Λοιπόν, έχοντας αγοράσει το προαναφερθέν κινητό από Vodafone κατάστημα προχώρησα σε debranding της συσκευής με την τελευταία έκδοση λογισμικού. Τα εργαλεία καθώς και όλα τα url υπάρχουν στο τέλος του μηνύματος αυτού.

 

Τα βήματα είναι ως εξής:

1. Κατεβάζουμε το τελευταίο firmware καθώς και τους usb drivers της Samsung και το MultiLoader_V5.32

2. Πατάμε στο κινητό το πλήκτρο caps lock(τριγωνάκι) μαζί με το power button όταν το κινητό είναι κλειστό.

3. Τώρα η οθόνη του f700 γράφει Download.

4. Ανοίγουμε το MultiLoader_V5.32 και τικάρουμε τα εξής: MSM6245/MSM6260,Boot Change, Full Download.

5. Αφού έχουμε αποσυμπιέσει τα αρχεία του firmware, πηγαίνουμε σε κάθε κουμπί και βρίσκουμε το ανάλογο αρχείο μέσα στο αποσυμπιεσμένο directory. δηλ.

Boot -> Boot files(directory)

Modem -> amss_compressed.bin

Rsrc1 -> Rsrc_F700_Open_Europe_Common.rc1

Rsrc2 -> Rsrc2_F700(Low).rc2 καλύτερα το low από το mid

Factory FS -> Rsrc_F700_Open_Europe_Common.rc1

FOTA -> τίποτα

ETC -> τίποτα

6. Συνδέουμε το κινητό στο usb καλώδιο και πατάμε στο MultiLoader_V5.32 Port Search

7. Τώρα πατάμε Download

8. Αν όλα πάνε καλά θα μας κάνει από μόνο του reset την συσκευή

9. Είναι έτοιμο, χωρίς Vodafone branding

 

URLS:

Firmware F700XXHB1(αυτό έβαλα εγώ Φεβρ. 08 revision 1)

http://www.mediafire.com/download.php?wqc2fmjjzzt

 

MultiLoader_V5.32

http://www.mediafire.com/download.php?czwmgg1rq3i

 

USB Drivers

Από το site της Samsung

 

Λίστα με πολλά firmware για όλα τα Samsung(not tested)

http://greydog-c100.narod.ru/downloads/firmware.html

 

Το νέο firmware δεν νομίζω ότι έχει πολλές αλλαγές σε σχέση με το voda....

Απλά είναι λίγο πιο γρήγορο.... Θα υπάρξουν και άλλα post με modding για το κινητό!!!

Nokia 6120c--->Samsung F700--->ASUS P750--->iPhone 3G
Link to comment
Share on other sites

ωραιος!!! αλλά για πες μου αλλη μια φορα γιατι να το κανει κάποιος αυτό? εγώ καταλαβα ότι αλλάζεις το μενού της vodafone , σωστά? σε αυτή την περίπτωση μπορείς να αλλάζεις ταπετσαρίες και τετοια?
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα κινητο για τα λεφτα του, το πηρα μολις 90ε με μια απλη ανανεωση και ειχα μολις 80ε επιδοτηση.

 

Μια official σελιδα με full specs απο την samsung:

http://www.samsung.com/ph/products/gsm/gsm/sgh_f700.asp?page=Specifications

Link to comment
Share on other sites

ωραιος!!! αλλά για πες μου αλλη μια φορα γιατι να το κανει κάποιος αυτό? εγώ καταλαβα ότι αλλάζεις το μενού της vodafone , σωστά? σε αυτή την περίπτωση μπορείς να αλλάζεις ταπετσαρίες και τετοια?

 

1ο Γιατί κάνει πιο γρήγορο το κινητό σε απόκριση

2ον Γιατί προσθέτει κάποια πραγματάκια

3ον Γιατί δεν έχει Vodafone!!!:blink:

Nokia 6120c--->Samsung F700--->ASUS P750--->iPhone 3G
Link to comment
Share on other sites

1ο Γιατί κάνει πιο γρήγορο το κινητό σε απόκριση

2ον Γιατί προσθέτει κάποια πραγματάκια

3ον Γιατί δεν έχει Vodafone!!!:blink:

 

Το οτι κανει πιο γρηγορο το κινητο καποια αλλη ρομ το εχω ακουσει πολλες φορες και στην πραγματικοτητα δεν ηταν ετσι ή η διαφορα ηταν μικρη.

 

Το οτι δεν εχει vodafone, ενταξει ενα μενου εχει βαλει και δεν εχει κλειδωσει κατι το σημαντικο.

 

Οποτε αυτο που βλεπω ως κερδος απο αυτην την ρομ ειναι τα πραγματακια που αναφερεις.

 

Δεν βρισκω πουθενα το google maps και το youtube που αναφερει οτι υπαρχει στο πρωτο μενου στο βιβλιαρακι της samsung, λογικα εκει θα αναφερεσε?

 

Εκτος απο αυτο ξερει κανεις αν παιζει με το wind plus non stop?

Link to comment
Share on other sites

Το οτι κανει πιο γρηγορο το κινητο καποια αλλη ρομ το εχω ακουσει πολλες φορες και στην πραγματικοτητα δεν ηταν ετσι ή η διαφορα ηταν μικρη.

 

Το οτι δεν εχει vodafone, ενταξει ενα μενου εχει βαλει και δεν εχει κλειδωσει κατι το σημαντικο.

 

Οποτε αυτο που βλεπω ως κερδος απο αυτην την ρομ ειναι τα πραγματακια που αναφερεις.

 

Δεν βρισκω πουθενα το google maps και το youtube που αναφερει οτι υπαρχει στο πρωτο μενου στο βιβλιαρακι της samsung, λογικα εκει θα αναφερεσε?

 

Εκτος απο αυτο ξερει κανεις αν παιζει με το wind plus non stop?

 

Ωραία το πρόβλημα ξέρεις ποιο είναι? Ότι δεν μπορώ να βρώ πουθενά ρυθμίσεις για άλλα δίκτυα (MMS/WAP etc)...

Μπορεί να κάνουν του Armani(νομίζω ότι βασίζονται στην ίδια πλατφόρμα).

Για την ταχύτητα το κέρδος είναι όντως μικρό, αλλά αντί να έχει Vodafone live! τώρα έχει Google συντόμευση στο κεντρικό μενού.

Κάτι που ξέχασα, στα μηνύματα θα χαθούν οι ελληνικοί χαρακτήρες παρόλο που έχει ελληνικό μενού, υποστήριξη ελληνικών χαρακτήρων και λέει ότι έχει ελληνικό T9!!!

Βεβαίως δεν έχω τελειώσει ακόμα με τα firmware, τώρα ψάχνω να βρω κάποια non-vodafone ελληνική έκδοση.

 

Υ.Γ Στο παρακάτω site υπάρχει μία πολύ καλή εξήγηση για τι είναι κάθε firmware σαν κωδικός:

http://samsungflashfiles.uni.cc/

Nokia 6120c--->Samsung F700--->ASUS P750--->iPhone 3G
Link to comment
Share on other sites

Ωραία το πρόβλημα ξέρεις ποιο είναι? Ότι δεν μπορώ να βρώ πουθενά ρυθμίσεις για άλλα δίκτυα (MMS/WAP etc)...

Μπορεί να κάνουν του Armani(νομίζω ότι βασίζονται στην ίδια πλατφόρμα).

Για την ταχύτητα το κέρδος είναι όντως μικρό, αλλά αντί να έχει Vodafone live! τώρα έχει Google συντόμευση στο κεντρικό μενού.

Κάτι που ξέχασα, στα μηνύματα θα χαθούν οι ελληνικοί χαρακτήρες παρόλο που έχει ελληνικό μενού, υποστήριξη ελληνικών χαρακτήρων και λέει ότι έχει ελληνικό T9!!!

Βεβαίως δεν έχω τελειώσει ακόμα με τα firmware, τώρα ψάχνω να βρω κάποια non-vodafone ελληνική έκδοση.

 

Υ.Γ Στο παρακάτω site υπάρχει μία πολύ καλή εξήγηση για τι είναι κάθε firmware σαν κωδικός:

http://samsungflashfiles.uni.cc/

 

Νομιζω το armani ειναι το ιδιο πραγμα, οποτε θα κανουν λογικα, θα το ψαξω τωρα λιγο το θεμα και αμα βρω ακρη θα ποσταρω... :)

 

EDIT: Οκ δουλευει κανονικα, επισεις κανονικα δουλευει και ο opera mini που ειναι πολυ καλυτερος απο τον netfront. Δεν καταφερα να δουλεψω το google maps ακομα, αλλα μπορει να το κοβει η tim.

Link to comment
Share on other sites

το παρέλαβα :-)

το έχω και φορτίζει....η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο ογκώδες και βαρύ αλλά άμα κοιτας και παίζεις με την οθόνη του τα ξεχνάς όλα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε mez μολις flashara και εγω τo κινητο που ηταν vodafone με απολυτη επιτυχια! ΜΠΡΑΒΟ!! Ξερεις αν υπαρχουν εφαρμογες και παιχνιδια να περασουμε?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε mez μολις flashara και εγω τo κινητο που ηταν vodafone με απολυτη επιτυχια! ΜΠΡΑΒΟ!! Ξερεις αν υπαρχουν εφαρμογες και παιχνιδια να περασουμε?

 

εγω που δεν το φλασαρα κανω πλοηγηση με wind plus κανονικοτητα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-F700 (Ultra Smart)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...