Jump to content

Mitac Mio P360 και Mio P560


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Παιδια SOS χθες αγορασα το P560. Φοβερο, ολα καλα αλλα εχω ο κακομοιρης κανα 10ωρο που παλευω να βαλω το destinator. Oταν κανει εγκατασταση δεν με ρωταει σε ποιο τομεα της μνημης θελω να το βαλω. Μπαινει αυτοματα στο device με αποτελεσμα να μην υπαρχει χωρος να βαλω τους χαρτες.

Yπαρχει καποιος τροπος ειτε να μου εμφανιστει η επιλογη για το που θελω να το εγκαταστησω ειτε να κατω μετακινηση τον φακελο στη flash memory και μετα να δουλεψει??

Αρκετοι ειχαν το ιδιο προβλημα αλλα δεν ειδα καποια σαφης απαντηση...

Σας παρακαλω βοηθηστε παω να τρελαθω....

 

Den einai problima. Afou exeis kanei tin egkatastasi stin kyria mnimi... pare olokliro ton fakelo DestinatorApps kai metefere ton stin karta mnimis. To mono pou tha xreiasteis einai ena shortcut sta programmata gia na anoigeis to programma apo ekei, kati pou ginetai panefkola. Ean exeis problima edw eimaste.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά μετα απο πολλες ωρες ψαξιματος η λύση ειναι

στο

 

http://www.freewareppc.com/multimedia/tcpmppluginforflashvideo.shtml

 

Διαβάστε το ολο και καντε το οπως λεει, εμένα μου δουλευει κανονικά

 

Πως ακριβως γινεται εγκατασταση το plugin γιατι το zip αρχειο δεν εχει setup

 

Περνας τα cab αρχεία pocket και τα τρέχεις με το pocket explorer πρωτα το TCMP και μετα το plugin

Link to comment
Share on other sites

Παιδια SOS χθες αγορασα το P560. Φοβερο, ολα καλα αλλα εχω ο κακομοιρης κανα 10ωρο που παλευω να βαλω το destinator. Oταν κανει εγκατασταση δεν με ρωταει σε ποιο τομεα της μνημης θελω να το βαλω. Μπαινει αυτοματα στο device με αποτελεσμα να μην υπαρχει χωρος να βαλω τους χαρτες.

Yπαρχει καποιος τροπος ειτε να μου εμφανιστει η επιλογη για το που θελω να το εγκαταστησω ειτε να κατω μετακινηση τον φακελο στη flash memory και μετα να δουλεψει??

Αρκετοι ειχαν το ιδιο προβλημα αλλα δεν ειδα καποια σαφης απαντηση...

Σας παρακαλω βοηθηστε παω να τρελαθω....

 

Αφου γίνει η εγκατάσταση στην memory μετακινείς τον φακελο ολον στην flash και βάζεις μετα τους χάρτες , και δημιουργείς μιά συντόμευση του exe απο την flash και την βάζεις στο /windows/Start Menu

Link to comment
Share on other sites

Αφου γίνει η εγκατάσταση στην memory μετακινείς τον φακελο ολον στην flash και βάζεις μετα τους χάρτες , και δημιουργείς μιά συντόμευση του exe απο την flash και την βάζεις στο /windows/Start Menu

 

Επιτελους δουλεψε!!!!!! Με κουρασε πολυ αλλα τα καταφερα!!!!

ΑΑΑ καλα το Pocket Pc Mechanic τα σπαει ολα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει καποιος πως μπορουμε να χρησιμοποιησουμε το 560 κατα το οριζοντιο, οταν θελουμε π.χ. να το χρησιμοποιησουμε για πλοηγηση;

Δουλεύεις πολύ, κάνεις πολλά λάθη. Δουλεύεις λίγο, κάνεις λίγα λάθη. Δεν δουλεύεις καθόλου, δεν κάνεις λάθη.

Δεν κάνεις λάθη, ΠΡΟΑΓΕΣΑΙ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει καποιος πως μπορουμε να χρησιμοποιησουμε το 560 κατα το οριζοντιο, οταν θελουμε π.χ. να το χρησιμοποιησουμε για πλοηγηση;

 

Πρίν τρέξεις το destinator γυρίζεις το 560 σε landscape

μορφη και μετα τρεχεις το destinator

Link to comment
Share on other sites

Εχω παραλάβει και εγώ από το pdaplaza το Mio και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. E-shop με απόλυτη ασφάλεια και ικανοποίηση το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

 

Η καλύτερη λύση που έχω βρει έως τώρα είναι αυτή φίλε βασίλη

http://cgi.ebay.co.uk/Mitac-Mio-P360-P560-3-5-Screen-Protector-3-5-inch_W0QQitemZ150219519461QQihZ005QQcategoryZ58540QQtcZphotoQQcmdZViewItem

 

ακόμα δεν το έχω αγοράσει, το ψάχνω λίγο ακόμα, αν ξέρει κάποιος άλλος κάτι καλύτερο ευσπρόδεκτο.

 

Θήκη αγόρασα αυτή http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=150204385794

, 18.5euro (μεταφορικά, ασφάλεια) όλα κομπλέ, όταν παραλάβω θα πω εντυπώσεις.

 

εν τέλει πολυεθνικό εργαλείο, mio από ουγγαρία, θήκη από χονκ κόνκ, ζελατίνα από που άραγε ? :D

 

Λοιπόν έχουμε και λέμε, η θηκούλα ήρθε και είναι μια χαρά, ο κινέζος είναι αξιόπιστος και έχει ταχύτατη ανταπόκριση, ότι τον ρώταγα μου απάνταγε ταχύτατα. To κατάστημα του είναι εδώ: http://stores.ebay.com/Jabashop (τζάμπα shop λέμε !! :lol:) Ολα τα λεφτά ο ταχυδρόμος: "έχετε δέμα από το honk kong, περιμένετε κάτι ?" και είχε γουρλώσει τα μάτια, σου λέει μπας και το ανοίξει μπροστά μου, τι δια... έχει παραγγείλει....χαχα

 

Διάλεξα αυτή την θηκούλα http://cgi.ebay.com/Leather-Case-for-Mio-digiwalker-P560-P560t-P360-Book-Bl_W0QQitemZ150204385794QQihZ005QQcategoryZ108608QQcmdZViewItemQQ_trksidZp1713.m153.l1262 γιατί είναι λίγο πιο σπορ εν συγκρίσει με μια προηγούμενη που έβαλε ένας φίλος και ήταν σχετικά με γυαλιστερό δέρμα. Μπορεί στις φώτος λόγο flash να φαίνεται γυαλιστερή αλλά στην πραγματικότητα είναι malt. Για 18.5 euro είναι άψογη. Πολύ βολικό το κλιπάκι για την ζώνη.

 

Πάρτε και μερικές φώτος:

 

http://img402.imageshack.us/img402/8152/p1000377yi1.jpg

 

http://img218.imageshack.us/img218/8049/p1000379kh2.jpg

 

http://img218.imageshack.us/img218/7725/p1000380yv6.jpg

 

http://img125.imageshack.us/img125/9001/p1000381wc4.jpg

mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Ας γράψω κι εγώ τις εντυπώσεις μου από το P560.

 

Επέστρεψα το δανεικό FS και αφού ήθελα να φύγω 2 Σ/Κ συνεχόμενα, αποφάσισα να αγοράσω PDA και πήρα το 560. Οι πρώτες εντυπώσεις μου έχουν ως εξής:

 

1. Πρόβλημα των windows (active sync) με έπρηξε μέχρι που έκανα uninstall το πρόγραμμα και ησύχασα. Μου εμφάνιζε όλα τα προγράμματα που είχα βάλει δοκιμαστικά στο FS ως εγκατεστημένα στο 560...!!!

 

2. Ο επεξεργαστής τελικά είναι λίγος. Το περιμένα πιο γρήγορο. Όχι ότι έχω μεγάλο παράπονο ή ότι θα το χρησιμοποιώ επαγγελματικά. Για τέτοιες δουλειές έχω το Ν82 που είναι πιο μικρό και εύχρηστο. Άσχετο, αλλά αγορά Ν82, P560, κάρτες, card reader κτλ σε 1 μήνα, με έχουν φτάσει στα όρια της λιμοκτονίας. Τα €€ φεύγουν για πλάκα.

 

3. Αγόρασα μία κάρτα 4 Gb SDHC για να βάλω εκεί το Destinator και να έχω και χάρτες για όπου θέλω. Στη flash μνήμη έβαλα κάποια χρήσιμα προγράμματα μόνο. Ουσιαστικά τώρα, έχω 1,8 GB άδειο από την flash και 3,8 GB από την κάρτα. Κάτι ταινιούλες όμως θα τη γεμίσουν άμεσα. Η κάρτα είναι γρήγορη πάντως. Κάνοντας μια δοκιμή και βάζοντας την μαμά κάρτα του Ν82 με τον adaptor, η κατάσταση ήταν τραγική. Πιο αργά δε γινόταν...!!! Η υποδοχή είναι επιεικώς απαράδεκτη. Πώς βγαίνει από εκεί μέσα η κάρτα για να την βάλω στο card reader; Εγώ με καρφίτσα ή ψαλίδι την τσιμπάω γιατί με το χέρι, παρόλο που έχω λεπτά δάχτυλα, απλά ΔΕ βγαίνει.

 

4. Έβαλα τα Destinator 6 και 7 (σπασμένα φυσικά) για ερευνητικούς λόγους στην κάρτα. Σήμερα το πρωί βγήκα για δοκιμή. Παρόλο που ως μενού το 6 με βολεύει καλύτερα, μου παρουσίασε κάποιο πρόβλημα και χρησιμοποίησα κυρίως το 7. Συγκεκριμένα, το 6 δεν κλείδωνε θέση με τίποτε. Με έβγαζε 2 στενά πιο μακριά, ξεκινούσα και έψαχνε πάλι για δορυφόρους και λίγο πιο κάτω πάλι τα ίδια κτλ κτλ. Το Dest 7 κλείδωσε άμεσα, σταθερά και με πήγε καλά. Τώρα, γιατί συμβαίνει αυτό δεν ξέρω. Πρόβλημα του προγράμματος, πρόβλημα του GPS; Ποιος ξέρει; Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;

 

5. Το μεγάφωνο της συσκευής είναι απαράδεκτο. Οι ήχοι ίσα ίσα που ακούγονταν, παρόλο που το είχα όσο πιο δυνατά γίνεται και έχω βάλει και τις δυνατές φωνές στο Destinator. Άλλο ένα πρόβλημα δηλαδή.

 

6. Κατά τα άλλα, όλα καλά. Και στο ασύρματό μου μπήκα και σελίδες διάβασα και η οθόνη πολύ καλή είναι. Λίγο μεγαλύτερη γραφίδα να είχε και με πιο καμπύλη μύτη. Τη σέρνεις και νομίζεις ότι θα χαράξεις την οθόνη, άσε που για να την πιάσεις είναι λίγο δύσκολο. Επίσης, με τυπικές ρυθμίσεις, η ευαισθησία της Touch Screen είναι μικρότερη από του FS.

 

Αυτά από εμένα. Έτσι, για να πω τον πόνο μου και τις εντυπώσεις μου.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Πιπίνε :)

 

1. για το πρόβλημα με το active sync, έχουν γραφτεί αρκετές σελίδες.... :)

 

2. ο επεξεργαστής καλός είναι αλλά τα wm6 ως καθαρόαιμα windows ρουφάνε αρκετά μάλλον (τουλάχιστον παραπάνω από τα wm5)

 

3. To destinator και να το βάλεις στην flash δεν έχεις πρόβλημα. Εγώ εκεί το έχω και πάει μια χαρά χωρίς κολλήματα και προβλήματα....την κάρτα την έχω για τα αρχεία γενικής χρήσης (έγγραφα, ταινίες,φωτογραφίες,μουσική, κτλ κτλ...)

 

4. ως γνωστό, όταν σπάσει το γυαλί, δεν ξανακολλάει για να γίνει ποτήρι ...;ρ

 

5. Το μεγαφωνάκι σε σχέση με το Ρ350 που είχα πριν είναι αρκετά καλό, και ακούγεται άνετα στην πλοήγηση στο αυτοκίνητο και με μουσική να παίζει, κάτι που με το Ρ350 με είχε προβληματίσει....

 

6. Η οθόνη είναι καλή, αλλά αν ήταν σε ανάλυση 640x480 θα ήταν κορυφαία. :(

Η γραφίδα με ξένισε και εμένα λίγο στην αρχή,(ειδικά σε σχέση με του Ρ350 που ήταν η 3πλάσια σε πάχος) αλλά τη συνηθίζεις γρήγορα....

 

 

το F/S τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

FS = Fujitsu Siemens το δανεικό PDA που χρησιμοποιούσα.

 

Έχεις δίκιο για το ραγισμένο, αλλά navigation θα αγόραζα αυθεντικό. Βγάζει τα λεφτά του. Το ζήτημα είναι η τιμολογιακή πολιτική. Να αγοράσω το 6 μεν, αλλά όχι σε 3-4 μήνες να ξαναπληρώσω για το 7, έστω και αρκετά φθηνά. Θα περιμένω να το βγάλουν επίσημα και θα αγοράσω απευθείας το 7.

 

Η γραφίδα βασικά με απασχολεί γιατί είναι κοντή. Δεν μπορώ να την πιάσω καλά με το χέρι. Από τα άλλα έχεις δει κι εσύ πρόβλημα στο στίγμα με το Dest 6 ή μόνο στο δικό μου το κάνει; Κανένας εύκολος τρόπος να δυναμώσω κι άλλο τη φωνή στα Destinator; Είναι πολύ χαμηλά δυστυχώς και δεν ακούω τίποτε. Από την άλλη, άντε να πάρεις 1-1 τα wav και να τα κάνεις ακόμα πιο δυνατά.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

το 7 είναι πολύ πιθανό να το δώσουν δωρεάν όπως από το ΡΝ στο 6 (μάλλον)

 

το 6 έχω πάρα πολύ καιρό να το χρησιμοποιήσω, και δεν μπορώ να σε βοηθήσω στο συγκεκριμένο θέμα....κοίταξε στο αντίστοιχο θέμα για το Destinator 6 ή στο φόρουμ της navimania.

 

Για τους ήχους στο 7, το θέμα είναι ότι δεν είναι wav αλλά spx....οπότε καλό είναι να κατεβάσεις κάτι αντίστοιχο από το φόρουμ και πάλι της navimania...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κανένας εύκολος τρόπος να δυναμώσω κι άλλο τη φωνή στα Destinator; Είναι πολύ χαμηλά δυστυχώς και δεν ακούω τίποτε.

 

Dokimase afto: SRS WOW HD

 

Από την άλλη, άντε να πάρεις 1-1 τα wav και να τα κάνεις ακόμα πιο δυνατά.

 

Exoun ginei afta apo kapoious xristes (kai gia to 6 kai gia to 7) kai ta apotelesmata einai entypwsiaka. Psakse ligo sta antistoixa threads kai tha tis breis.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στο Dest 6 έχω ήδη τις δυνατές φωνές και πάλι ο ήχος είναι χαμηλός. Δεν ξέρω γιατί. Είναι τουλάχιστον πιο χαμηλός από τον αντίστοιχο του FS με τις ίδιες φωνές.

 

Στο Dest 7 δεν έχω βάλει δυνατές φωνές. Βρήκα κάποιες αλλά δεν τις έχω βάλει ακόμα.

 

Αυτό που ανέβασες τι είναι; Είναι για εγκατάσταση στο PDA; Τι ακριβώς κάνει;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Dokimase afto: SRS WOW HD

 

 

Έχεις δοκιμάσει το πρόγραμμα αυτό στο 560? Στο δικό μου ΔΕΝ παίζει. Έχω κάνει τις απαραίτητες επανεκκινήσεις κ το εγκατέστησα κ στην κύρια μνήμη. Τίποτα.

Ίσως να μην είναι καν συμβατό με Mio.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Dokimase afto: SRS WOW HD

 

 

Έχεις δοκιμάσει το πρόγραμμα αυτό στο 560? Στο δικό μου ΔΕΝ παίζει. Έχω κάνει τις απαραίτητες επανεκκινήσεις κ το εγκατέστησα κ στην κύρια μνήμη. Τίποτα.

Ίσως να μην είναι καν συμβατό με Mio.

 

H alitheia einai den to exw dokimasei me ti sygkekrimeni syskevi, giafto kai kapoios allos katoxos as dokimasei kai as mas pei.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει καποιος που να εχει internet στο 560 μεσω bluethooth απο κινητο τηλεφωνο. Αν ναι μπορει να ανεβασει τις ρυθμισεις που πρεπει να κανουμε. Θελω να το κανω να εχω ιντερνετ μεσω του wind plus non-stop.
Link to comment
Share on other sites

:blink::blink::blink:LEOTZIAN help me exo kanei ta panta kai akoma yuotube den exo dei,please help me steile kapoio pm ,kane kati please milame goia polles ores prospatheias:cry::cry::cry:

 

Eυκολο ειναι που εχεις κολήσει, στείλε μου PM να μου πεις τί εχεις κανει ακριβώς, για να σε βοηθήσω

στο λινκ που εχω βάλει αν τα κάνεις ακριβώς οπως

τα λει δουλέιει μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Εφαγα το internet να βρω τρόπο και τελικά δεν βρηκα και το εψαξα μόνος μου.

Στο PC δουλευω Firefox και εχω βάλει απειρα Bookmarks.

Ο μοναδικός τρόπος να μεταφέρω αυτά τα bookmarks στο Pocket ειναι ο εξείς

Κατεβάζω απο το siτε της opera την τελευταία εκδοση για PC

http://www.opera.com/download/

Μόλις γίνει η εγκατάσταση ολα τα bookmarks απο το firefox εχουν μπεί και στον opera

Μετα πηγαίνω file-Import and Export-Export Opera Bookmarks

Μας δημιουργεί εκει που εχουμε πεί ενα αρχείο opera6.adr

Τώρα παίρνουμε αυτό το αρχείο και αντιγράγουμε το ιδιο αρχείο στο Pocket στον Υποκατάλογο

Application Data/Opera αντικαθιστώντας το υπάρχον

Εξαρτατε που εχουμε βαλει τον opera αν στην Flash τοτε

/My Flash/Application Data/Opera

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εφαγα το internet να βρω τρόπο και τελικά δεν βρηκα και το εψαξα μόνος μου.

Στο PC δουλευω Firefox και εχω βάλει απειρα Bookmarks.

Ο μοναδικός τρόπος να μεταφέρω αυτά τα bookmarks στο Pocket ειναι ο εξείς

Κατεβάζω απο το siτε της opera την τελευταία εκδοση για PC

http://www.opera.com/download/

Μόλις γίνει η εγκατάσταση ολα τα bookmarks απο το firefox εχουν μπεί και στον opera

Μετα πηγαίνω file-Import and Export-Export Opera Bookmarks

Μας δημιουργεί εκει που εχουμε πεί ενα αρχείο opera6.adr

Τώρα παίρνουμε αυτό το αρχείο και αντιγράγουμε το ιδιο αρχείο στο Pocket στον Υποκατάλογο

Application Data/Opera αντικαθιστώντας το υπάρχον

Εξαρτατε που εχουμε βαλει τον opera αν στην Flash τοτε

/My Flash/Application Data/Opera

 

Eksypno... thanks for the info!!! ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τιποτα σε AntiVirus για το 560;

Δουλεύεις πολύ, κάνεις πολλά λάθη. Δουλεύεις λίγο, κάνεις λίγα λάθη. Δεν δουλεύεις καθόλου, δεν κάνεις λάθη.

Δεν κάνεις λάθη, ΠΡΟΑΓΕΣΑΙ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει όμως και σημαντικές διαφορές....

 

AIRIS T620 PDA

 

CPU

Samsung S3C2440 400Mhz processor

O.S.

Windows Mobile 5.0

Memory

128MB Flash ROM

Warranty

12 months

 

 

P560

 

O.S.

Windows Mobile 6.0

Memory

Flash ROM: 2GB

Processor/Chipset

Samsung 2443 400 MHz Processor

Warranty

24 months

 

καλημέρα, υπάρχει κανένα benchmark ή πίνακας που να συγκρίνει τους επεξεργαστές των ppc;

Τέλος να ρωτήσω μέχρι τί ταχύτητα sd ή mmc υποστηρίζει ο reader του 560;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα στο Hewelt Packard iPAQ 214 και στο Mio P560. Ποίο είναι καλύτερο; Εγώ το θέλω για Internet και με πολύ καλές επιδόσεις... Το Mio P560 υστερεί στον επεξεργαστή και στην Ram. Το Hewelt Packard iPAQ 214 έχει γίγαντα επεξεργαστή, φυσιολογική μνήμη, VGA οθόνη, αλλά απουσία GPS... Έχω μπερδευτεί πολύ και χρειάζομαι και το GPS. Άμα αγοράσω ένα εξωτερικό με σύνδεση Bluetooth, λέτε να δουλεύει καλά; Εσείς ποιό θα πέρνατε και γιατί;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...