Jump to content

Neonode N2: Αντιμετώπιση προβλημάτων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, σήμερα μόλις πήρα το φοβερό αυτό κινητό! Δεν το έχω ανοίξει ακόμα γιατί το έχω στην φόρτιση, όμως έχω μερικές ερωτήσεις:

1. Ξέρετε κανένα άλλο site με εφαρμογές και διάφορα για το κινητό αυτό εκτός απ' το redneo.com?

2. Ξέρει κανείς σας που θα βρω επιπλέον μπαταρία ή φορτιστή ή οποιοδήποτε άλλο αξεσουάρ χρειαστώ? Το πήρα το κινητό απ' τον Γερμανό, ζήτησα και δεύτερο φορτιστή όμως μου είπαν ότι δεν υπάρχει.

Αυτά προς το παρόν... Βοηθήστε με αν ξέρετε.

 

1. Μόνο η αναζήτηση θα σε βοηθήσει γιατί είναι σκόρπιες εδώ κι εκεί. Μη ξεχνάς να αναζητάς εφαρμογές για Windows CE, που είναι και το λειτουργικό του τηλεφώνου.

2. MyPhone Α.Ε. (S.A.), τηλέφωνο 210-683515 ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ θα βρεις φορτιστή. Πουθενά αλλού προς το παρόν. Και κείνο αν σου δώσουν, γιατί και αυτοί έχουν λίγα κομμάτια δειγματολειπτικά μέχρι να υπάρχει επάρκεια στην αγορά σε φορτιστές και άλλα αξεσουάρ από την εταιρεία. Εγώ από κει πήρα, μου τα στείλανε με courier και πλήρωσα για 2 φορτιστές (και αυτοκινήτου) 36€ όλα μαζί με τα έξοδα αποστολής.

Με τα λεφτά αγοράζεις πάντα φτηνα πράγματα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 398
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ok. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μέχρι στιγμής πολύ καλές οι εντυπώσεις απ' την χρήση της συσκευής και κυρίως απ' τον τρόπο χειρισμού! Λίγα προβλήματα βέβαια υπάρχουν αλλά όχι και τόσο σημαντικά...

Να σε ρωτήσω αν ξέρεις κάτι:

Το κινητό παίζει όλα τα αρχεία .cab ή πρέπει να είναι συγκεκριμένα για το κινητό αυτό;

Και επίσης δεν μου διαβάζει τα αρχεία .gif. Υπάρχει κάποια λύση γι' αυτό;

Link to comment
Share on other sites

ok. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μέχρι στιγμής πολύ καλές οι εντυπώσεις απ' την χρήση της συσκευής και κυρίως απ' τον τρόπο χειρισμού! Λίγα προβλήματα βέβαια υπάρχουν αλλά όχι και τόσο σημαντικά...

Να σε ρωτήσω αν ξέρεις κάτι:

Το κινητό παίζει όλα τα αρχεία .cab ή πρέπει να είναι συγκεκριμένα για το κινητό αυτό;

Και επίσης δεν μου διαβάζει τα αρχεία .gif. Υπάρχει κάποια λύση γι' αυτό;

 

Για τα .gif εδώ: http://www.redneo.com/forum/viewtopic.php?f=21&t=3703

Ta .cab χωρίζονται σε 2 κατηγορίες. Αυτά που είναι απλά συμπιεσμένα και ανοίγουν με το WinZip (ψάξε το WinZip Portable για να τα ανοίγεις) και σε αυτά που έχουν συμπεριφορά εκτελέσιμου αρχείου, δηλαδή με απλό κλικ πάνω τους αρχίζει κάποιο είδος εγκατάστασης ή αυτόματης αποσυμπίεσης, τα οποία φυσικά αυτά αναγνωρίζονται από το τηλέφωνο.

Με τα λεφτά αγοράζεις πάντα φτηνα πράγματα
Link to comment
Share on other sites

μια που σε βρήκα μέσα... Το πρόβλημα που έχω με τα sms δεν λύθηκε ακόμα και τώρα που έβαλα την τελευταία έκδοση της αναβάθμισης που υπάρχει. Στέλνω λίγους χαρακτήρες και με χρεώνει 2 sms. Ξέρεις κάτι γι' αυτό; Και επίσης, ορισμένες φορές είχα πρόβλημα με την σύνδεση USB. Δεν γίνεται σύνδεση ή πολλές φορές κολλάει και αναγκάζομαι να ανοίξω το πορτάκι ώστε να κλείσει μόνο του (αφού δεν κάνει επαφή η μπαταρία). Τι ξέρεις για όλα αυτά; Ευχαριστώ για τα παραπάνω
Link to comment
Share on other sites

μια που σε βρήκα μέσα... Το πρόβλημα που έχω με τα sms δεν λύθηκε ακόμα και τώρα που έβαλα την τελευταία έκδοση της αναβάθμισης που υπάρχει. Στέλνω λίγους χαρακτήρες και με χρεώνει 2 sms. Ξέρεις κάτι γι' αυτό; Και επίσης, ορισμένες φορές είχα πρόβλημα με την σύνδεση USB. Δεν γίνεται σύνδεση ή πολλές φορές κολλάει και αναγκάζομαι να ανοίξω το πορτάκι ώστε να κλείσει μόνο του (αφού δεν κάνει επαφή η μπαταρία). Τι ξέρεις για όλα αυτά; Ευχαριστώ για τα παραπάνω

Η έκδοση που θα το λύνει το πρόβλημα με τα SMS με διαβεβαίωσαν πως θα είναι η επόμενη (το έχω ξαναγραψει αυτό σε προηγούμενο post). Όσο για το κόλλημα, Windows είναι! Τα δικά σου Windows δεν κόλλησαν ποτέ; (δεν υπάρχει θέμα επαφής μπαταρίας)

Με τα λεφτά αγοράζεις πάντα φτηνα πράγματα
Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα και sorry που σε πρήζω. Όταν κάνω install σε μία εφαρμογή ή ένα παιχνίδι, πώς μπορώ να το απεγκαταστήσω αν δεν το θέλω; Μέσα απ' το κινητό ή πρέπει να το συνδέσω με τον υπολογιστή? Πρέπει να σβήσω κάποια αρχεία; κι αν ναι, ποιά είναι αυτά;
Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα... Μεταφέρω κάποια αρχειά κειμένου στο κινητό μου σε μορφή .txt και απ' ότι διάβασα σ' ένα forum του redneo αυτά τα αρχεία μπορούν να ανοίξουν ως σημειώσεις απ' το κινητό μου. Όμως όταν πάω να τα ανοίξω μου λέει πώς δεν υπάρχει συσχέτιση .txt. Τί μπορώ να κάνω γι' αυτό? Είναι κάποια sms αυτά που δεν μπορώ να τα αποθηκεύσω αλλιώς στο κινητό μου. Και γενικά είχα την εντύπωση πώς το κινητό αυτό διαβάζει αρχεία κειμένου.
Link to comment
Share on other sites

Έλεος παιδιά!!! Από το μεσημέρι το κινητό μου δεν έχει σταματήσει να κολλάει συνέχεια!!! Δεν κάνει τίποτα, εκτός κι αν αποσυνδέσω την μπαταρία απ' την συσκευή. Δεν κλείνει, ανοίγει με πολύ δυσκολία και με την πρώτη κίνηση που κάνω για να ανοίξει το μενού, το κινητό κολλάει και δεν κάνει τίποτα!!! Το συνδέω με τον υπολογιστή και δεν κάνει τίποτα παρά μου κολλάει και τον ίδιο τον υπολογιστή!

Πώς θα κάνω format στην κάρτα μνήμης; Τι μπορώ να κάνω για να λειτουργήσει πάλι όπως ήταν?

ΒΟΗΘΕΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω ένα πρόβλημα με τα βίντεο. Δεν παίζει κανένα απ' τα βίντεο που έχω στο κινητό μου. Ξέρει κανείς τι φταίει?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
και το δικο μου τρωει κατι κολληματα αλλα το βασικο μου προβλημα ειναι το εξης: Οταν η συσκευη μου ειναι απενεργοποιημενη και με καλουν δεν ενημερωνομαι με γραπτο μηνυμα για τις κλησεις. Υπαρχει χρηστης της n2 με δικτυο cosmote που αντιμετωπιζει το αντιστοιχο προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα με τα κολλήματα έχει λυθεί σχεδόν.

Το νέο μου πρόβλημα είναι ότι από το δίκτυο της WIND δεν παίρνω MMS. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος? Έχω λάβει το MMS και όταν πάω να το ανοίξω μου λέει ότι έγινε η σύνδεση και μόλις αρχίζει να το "κατεβάζει", εκεί σταματάει και μου βγάζει το μήνυμα "Η λήψη απέτυχε. The Internet connection was interrupted due to wrong MMS settings, a weak GPRS signal or a busy network". Στην Wind που ρώτησα μου είπαν ότι έχω τις σωστές ρυθμίσεις. Δίκτυο GPRS αποκλείεται να μην υπάρχει στο κέντρο της Λάρισας και δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει. Αν ξέρετε κάτι βοηθήστε με. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

και το δικο μου τρωει κατι κολληματα αλλα το βασικο μου προβλημα ειναι το εξης: Οταν η συσκευη μου ειναι απενεργοποιημενη και με καλουν δεν ενημερωνομαι με γραπτο μηνυμα για τις κλησεις. Υπαρχει χρηστης της n2 με δικτυο cosmote που αντιμετωπιζει το αντιστοιχο προβλημα?

 

Πρεπει να ενεργοποιήσεις πάλι την υπηρεσία.

Με τα λεφτά αγοράζεις πάντα φτηνα πράγματα
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ειμαι υπερηφανος ιδιοκτητης του Ν2 απο τον Αυγουστο. απλα θα σας πω την γνωμη μου. ΔΕΝ παιζεται. το χανεις στην τσεπη. ενταξει εχω και το iphone, αλλα αυτο το μικρουλη θαυματακι απλα ΔΕΝ παιζεται. η τελευταια αναβαθμιση μεχρι στιγμης ειναι τελεια απλα ακυρωσε το Τ9 που ειχαν οι προηγουμενες. επειτα απο επικοινωνια με το team της εταιρειας(e-mail) απλα μου ειπαν να περιμενω την νεα. αλλα απο τον Δεκεμβρη ακομα τιποτα. κατα τ'αλλα, για φορτιστες και μπαταριες στην myphonesa.gr . ειναι ο εισαγωγεας στην ελλαδα!!! οποιος εχει προβλημα να μου πει. εχω τροπο να σας βρω μπαταριες ή φορτιστες. χωρις δικο μου κερδος εννοειτε και μονο αυθεντικα. απλα επειδη ξερω την εταιρεια. που να δειτε και τα νεα χρωματα που βγαινουν!!!! απλα πενταμορφα!!!!

 

οποιος βαζιεται λεει ........!!!! επιτελους νεο update!!!! τι να πεις γι'αυτο το κινητο!!!! τελειο.....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου σε όλα εκτός απ' την πολιτική που έχει η Neonode όπως και πολλές άλλες εταιρίες να αναβαθμίζουν κάθε έκδοση μόνο με λίγα καλούδια κάθε φορά, ενώ νομίζω πως θα μπορούσαν να το κάνουν μία και καλή και η επόμενη έκδοση να είναι "γεμάτη" με όσα τους έχουμε ζητήσει. Λες κι αν το έκαναν αυτό θα μας χάναν από πελάτες?

Τέλος πάντων. Για ένα μικρό προβληματάκι που έχω με τα θέματα του κινητού θέλω να σας ρωτήσω... Έχω βάλει στην μνήμη του κάποια απ' τα θέματα που κυκλοφορούν στην ιστοσελίδα http://www.redneo.com μόνο που μόλις επιλέγω κάποιο απ' αυτά (όχι σε όλα) κρατάει τα αρχικά γκρι εικονίδια και απλά προσθέτει τις εικόνες πίσω από κάθε μενού. Ξέρετε τί μπορεί να φταίει?

 

και κάτι ακόμα τώρα που είδα ότι είπες για τα νέα χρώματα που θα κυκλοφορήσουν... ξέρεις αν θα γίνεται να αλλάξουμε τα μαύρα καλύματα με κάποιο απ' τα καινούρια χρώματα?

Link to comment
Share on other sites

Για ένα μικρό προβληματάκι που έχω με τα θέματα του κινητού θέλω να σας ρωτήσω... Έχω βάλει στην μνήμη του κάποια απ' τα θέματα που κυκλοφορούν στην ιστοσελίδα http://www.redneo.com μόνο που μόλις επιλέγω κάποιο απ' αυτά (όχι σε όλα) κρατάει τα αρχικά γκρι εικονίδια και απλά προσθέτει τις εικόνες πίσω από κάθε μενού. Ξέρετε τί μπορεί να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

Eγώ μπορεί να έγινα expert όπως λες, εκείνοι όμως δεν έφτιαξαν αυτό με τα μηνύματα όπως είχαν υποσχεθεί... νομίζω?

 

Εγώ τους έστειλα αμέσως αυτό:

"Σας πληροφορώ ότι παρ' όλες τις διαβεβαιώσεις σας πως το πρόβλημα του μήκους ενός sms στην ελληνική γλώσσα στο κινητό τηλέφωνο Neonode N2 θα λυνόταν με την επόμενη έκδοση λογισμικού (δηλαδή τη νέα 2.1.358.11), οι οποίες στηριζόταν σε άλλες διαβεβαιώσεις της εταιρείας προς εσάς (μια και το πρόβλημα ήταν γνωστό), εν τούτοις ο αριθμός χαρακτήρων ενός ελληνικού sms παραμένει στους περίπου 60 χαρακτήρες, με αποτέλεσμα η αποστολή sms να καταντάει ασύμφορη οικονομικά και το κύρος της Neonode να πέφτει κατακόρυφα. Σε πολλά ελληνικά forums με αναφορά στο συγκεκριμένο τηλέφωνο, το κεντρικό θέμα συζήτησης είναι αυτό. Κρίμα..."

Και σε μερικές ώρες μου έστειλαν αυτό:

"Μπορούμε να σας διαβεβαιώσουμε ότι σε όλα τα κινητά στα οποία έχει γίνει αναβάθμιση λογισμικού (2.1.358.111), το πρόβλημα με τους Unicode Ελληνικούς χαρακτήρες καθώς και το T9 έχει πλέον λυθεί. Παρακαλώ επικοινωνήστε στο 2106835006-11 για να μπορέσουμε να σας βοηθήσουμε να αντιμετωπίσετε το όποιο πρόβλημα παρουσιάζετε στην συσκευή σας.

Με εκτίμηση, Myphone SA"

 

Οπότε στείλε και συ, μήπως όντως νομίζουν πως το πρόβλημα λύθηκε και το έχω μόνο εγώ, για να έχω και"πάτημα" αύριο που θα τους πάρω τηλέφωνο. Οτι δηλαδή το έχουν ακόμα (!) και άλλοι. Το email είναι info@myphonesa.com

 

Για ένα μικρό προβληματάκι που έχω με τα θέματα του κινητού θέλω να σας ρωτήσω... Έχω βάλει στην μνήμη του κάποια απ' τα θέματα που κυκλοφορούν στην ιστοσελίδα http://www.redneo.com μόνο που μόλις επιλέγω κάποιο απ' αυτά (όχι σε όλα) κρατάει τα αρχικά γκρι εικονίδια και απλά προσθέτει τις εικόνες πίσω από κάθε μενού. Ξέρετε τί μπορεί να φταίει?

Ασύμβατα απλώς. Βάλε μονο αυτα που ταιριαζουν.

Με τα λεφτά αγοράζεις πάντα φτηνα πράγματα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ίσως και να τους κατηγορήσαμε άδικα μέχρι ένα σημείο τους ανθρώπους. Στην τελευταία έκδοση το πρόβλημα με τους χαρακτήρες των sms έχει λυθεί όταν πληκτρολογείς ένα μήνυμα χωρίς να βάλεις τόνο σε κάποιο γράμμα!!! Και αυτό γίνεται ως εξής. Όταν γράφεις με το Τ9 το κινητό βάζει αυτόματα τονίζει αυτόματα κάθε λέξη είτε αν γράφεις με μικρά είτε αν γράφεις με κεφαλαία γράμματα. Έτσι με τον πρώτο τόνο που θα μπει, οι χαρακτήρες πέφτουν αυτόματα στους 60. Αν τώρα δεν γράψουμε μήνυμα με το Τ9 αλλά με τον κλασικό τρόπο, τότε το μήνυμα που θα αποστείλουμε θα φτάσει στον παραλήπτη με κεφαλαία γράμματα, είτε το γράψουμε με μικρά είτε με κεφαλαία! Αυτό σημαίνει πως οι τόνοι είναι περιττοί... Αυτό σημαίνει πως αν γράψουμε το μήνυμα με μικρά ή με κεφαλαία, με τον κλασικό τρόπο, χωρίς Τ9 και δεν τονίσουμε κανένα γράμμα τότε οι χαρακτήρες ενός μηνύματος συνολικά θα είναι 159. Το δοκίμασα και όντως ισχύει. Η εξήγηση είναι δική μου καθώς απάντηση απ' την εταιρία δεν πήρα, παρά μόνο ότι το πρόβλημα έχει λυθεί και ήταν και σίγουροι γι' αυτό!!!

Δεν τους δικαιολογώ πλήρως όμως τουλάχιστον εν μέρει το πρόβλημα έχει λυθεί...

Υπομονή καθώς μου είπανε ότι στην επόμενη έκδοση θα λυθεί το πρόβλημα ακόμα και όταν γράφουμε με Τ9.

Υπομονή!!!

Θα τους ξαναστείλω ωστόσο για να μου πουν τι συμβαίνει και με τα ΜΜS.

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!

Παιδιά στην παραπάνω διαδικασία, μεταξύ του (γ) και του (δ) της παραγράφου 3, παρεμβάλλει η αφαίρεση του καλωδίου USB και η επανείσοδός του στη σχετική θύρα. Μετά ακολουθεί η δεύτερη εγκατάσταση του software. Μου το επισήμανε σα σημαντικό και ο υπεύθυνος.

Με τα λεφτά αγοράζεις πάντα φτηνα πράγματα
Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσια ενημερωσης κλησεων με γραπτο μηνυμα, οταν η συσκευη ειναι απενεργοποιημενη δεν λειτουργει για το neonode n2 σε δικτυο cosmote.Μετα απο μια δαιδαλωδη κ ταλαιπωρη επικοινωνια με το τμημα εξυπηρετισης πελατων της cosmote,πληροφορηθηκα οτι για το προβλημα που αντιμετωπιζω ευθυνεται η cosmote.Δεν εχει να κανει με ενεργοποιηση εντολων απο την συσκευη μου.Σημειωνεται δε οτι απο δυκτιο wind k vodafone λειτουργει η υπηρεσια-δοκιμασμενα!Απο το customercare τμημα ενημερώθηκα ότι έχουν ξεκινήσει οι απαραίτητες ενέργειες σε συνεργασία με την κατασκευάστρια εταιρία για πιθανές λύσεις αποκατάστασης, αν και οπως μου το θεσανε δεν πιστευω οτι εχουν ασχοληθει με την αποκατασταση της δυσλειτουργιας. Φαντάζομαι οτι δεν ειμαι ο μονος κατοχος του Ν2 σε δικτυο cosmote!. Αν τελικα μου απαντησουν αρνητικα, αρκει να το ξερω εχω 2 λυσεις. 1ον αλλαζω δικτυο κινητης, πηγαινω την συσκευη πισω κ απαιτω αλλη ιδιας αξιας.
Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσια ενημερωσης κλησεων με γραπτο μηνυμα, οταν η συσκευη ειναι απενεργοποιημενη δεν λειτουργει για το neonode n2 σε δικτυο cosmote.Μετα απο μια δαιδαλωδη κ ταλαιπωρη επικοινωνια με το τμημα εξυπηρετισης πελατων της cosmote,πληροφορηθηκα οτι για το προβλημα που αντιμετωπιζω ευθυνεται η cosmote.Δεν εχει να κανει με ενεργοποιηση εντολων απο την συσκευη μου.Σημειωνεται δε οτι απο δυκτιο wind k vodafone λειτουργει η υπηρεσια-δοκιμασμενα!Απο το customercare τμημα ενημερώθηκα ότι έχουν ξεκινήσει οι απαραίτητες ενέργειες σε συνεργασία με την κατασκευάστρια εταιρία για πιθανές λύσεις αποκατάστασης, αν και οπως μου το θεσανε δεν πιστευω οτι εχουν ασχοληθει με την αποκατασταση της δυσλειτουργιας. Φαντάζομαι οτι δεν ειμαι ο μονος κατοχος του Ν2 σε δικτυο cosmote!. Αν τελικα μου απαντησουν αρνητικα, αρκει να το ξερω εχω 2 λυσεις. 1ον αλλαζω δικτυο κινητης, πηγαινω την συσκευη πισω κ απαιτω αλλη ιδιας αξιας.

 

Κάτι ακόμα προστέθηκε σε αυτά που δίνουν στις κοπέλλες στην εξυπηρέτηση πελατών της Cosmote για να διαβάζουν στους ταλαίπωρους πελάτες. Ούτε φωνητικά μηνύματα τηλεφωνητή μπορείς να λάβεις μαζί με τις ειδοποιήσεις κλήσεων. Όσο πάει και χειροτερεύει...

Με τα λεφτά αγοράζεις πάντα φτηνα πράγματα
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το software που υποσχέθηκα, που μου υποσχέθηκε ο υπεύθυνος :) Το άλλαξαν και αυτοί. Δεν είναι της ΗΡ, αλλά της Panasonic. Τα links για direct downloading του προγράμματος και του manual σε pdf είναι:

http://rapidshare.com/files/108133530/Panasonic_SD_Memory_Card_Formatting_Software_Manual.pdf.html

 

http://rapidshare.com/files/108133474/Panasonic_SD_Memory_Card_Formatting_Software.exe.html

 

Αν δεν τα ξαναπούμε, καλές γιορτές σε όλους.

Με τα λεφτά αγοράζεις πάντα φτηνα πράγματα
Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι θέμα δικτύου. πρέπει η ίδια η voda να βάλει στο σύστημά της συμβατότητα με το n2. αλήθεια testing δεν κάνουν πριν οι πάροχοι?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

στην προκειμενη των περιπτωσεων ειναι θεμα cosmote, απο οτι ξερω σε vodafone δουλευει κανονικα η υπηρεσια.... στειλτε μαιλλλλλλλλλλ.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Neonode N2: Αντιμετώπιση προβλημάτων

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...