Jump to content

Πιστοποίηση ΙΕΚ


dreaming
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως τουλάχιστον σε εμάς δεν μας τις έδωσαν, παρα μόνο μας είπαν να πάμε να αγοράσουμε ένα βιβλίο που τις έχει...

 

Τεχνικός δικτύων σε ιδιωτικό ΙΕΚ...

 

Αν κάποιος τις εχει καλό θα είναι να τις μοιραστεί με όλους μας.

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 298
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δυστυχώς τα δημόσια ΙΕΚ δίνουν μόνο τις ερωτήσεις...όχι και τις απαντήσεις

 

στα ιδιωτικά από ότι ξέρω δίνουν και τις απαντήσεις

 

τραπεζικά άμα θέλει κανείς εχω τις απαντήσεις :p

 

από δική μας πρωτοβουλία είπαμε στους καθηγητές μας να κοιτάξουμε τις απαντήσεις των θεμάτων και το ξεκινήσαμε από το προτελευταίο εξάμηνο!!!!

tha ithela na zitiso apo tin jane butterfly tis apantiseis sta trapezika an tis exeis akoma.dino ton noemvrio kai den mporo na vro tipota.euxaristo para poli

Link to comment
Share on other sites

Όντως τις δίνουν (αν και καθυστερημένα) αλλά χωρίς τις απαντήσεις.

Και αν πέσεις σε καλό καθηγητή (όπως μου έτυχαν εμένα 2-3) δεν έχεις εμπιστοσύνη στις σημειώσεις του και αρχίζεις να ψάχνεις απεγνωσμένα για άλλες.

 

 

Για όποιον ενδιαφέρεται, υπενθυμίζω ότι έχω τις απαντήσεις για Προσχολική Αγωγή, αν κάποιος τις χρειαστεί, ας στείλει Pm.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...
αν καποιοσ εχει απαντησεισ απο ειδικοτητα τραπεζικων εργασιων πολυ θα το εκτιμουσα!!!!!!!!!!!!!!!!sos

Υπάρχει κανείς που έδωσε Πιστοποίηση ως Ειδικός Μηχανογραφημένου Λογιστηρίου φέτος; Έπρεπε να ξέρεις το ΕΓΛΣ απ'έξω

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται για τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις Πιστοποίησης στην ειδικότητα Προσχολικής Αγωγής, ας ρίξει μία ματιά εδώ:

http://rapidshare.com/files/91117015/Erotiseis_Pistopoiisis_2000.rar

Είναι χειρόγραφες απαντήσεις που βρήκα από μία κοπέλα που έδωσε πριν από εμένα (εγώ έδωσα το 2001). Έχω σκανάρει τις φωτοτυπίες και τις πέρασα σε .pdf για να μειωθεί το μέγεθος του αρχείου.

 

Επειδή οι σελίδες ήταν από τετράδιο, η φωτοτυπία είναι ελαφρώς μικρότερη αλλά εύκολα μπορείτε να μαντέψετε τα γράμματα που λείπουν στην άκρη της σελίδας. Επίσης, είδα ότι μερικές σελίδες ήταν λευκές, δεν ξέρω αν έγινε μπέρδεμα στη σελιδοποίηση ή αν λείπουν κάποιες. :O

 

Υπενθυμίζω ότι πρώτον είναι παλιές ερωτήσεις (μπορεί να έχουν αλλάξει πλέον) και δεύτερον ότι είναι προσωπικές σημειώσεις. ΜΗΝ διαβάσετε αποκλειστικά από αυτές, χρησιμοποιήστε τις για μια δεύτερη γνώμη ή για κάτι που δε βρήκατε στις δικές σας σημειώσεις.

 

Καλή Επιτυχία!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

Ψάχνω να βρω απαντήσεις πιστοποίησης για

"Τεχνικούς Φαρμάκων, Καλλυντικών και Παρεμφερών Προϊοντων".

Στο ΙΕΚ μου γίνεται ένας χαμός και δυστυχώς δεν βγάζουμε άκρη.

Λίγη βοήθεια σας παρακαλώ...:cry:

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Kalhspera paidia. Mipos tixainei na exei kaneis tis pio prosfates erotiseis gia to tmima Prosxolikis Agogis. Kai an tis exei mipos tha mporouse na tis anebasei ?

 

euxaristo

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Kalhspera paidia!Xreiazomai thn boh8eia sas!Ton Ioylio teleiwsa dhmosio IEK tmhma Prosxolikhs Agwghs kai 8elw ton Noembrh na dwsw pistopoihsh.Orismenoi ka8hghtes mas edinan kapoies erwthseis alla alloi oxi giati elegan pws apagoreyetai!Gia tis apanthseis oyte logos!Opoios exei kapoia plhroforia gia tis erwthseis kai tis apanthseis as moy steilei mhnyma. Sas eyxaristw!
Link to comment
Share on other sites

Και γω σκοπευω μολις τελειωσω το λυκειο να παω ΙΕΚ (τριτη ταξη ειμαι)

Ξερετε τι παιζει με τις τιμες διδακτρων για να σπουδασω παιδαγωγικα δημοτικης εκπαιδευσης ?Και αυτο με την πιστοποιηση τι ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Και γω σκοπευω μολις τελειωσω το λυκειο να παω ΙΕΚ (τριτη ταξη ειμαι)

Ξερετε τι παιζει με τις τιμες διδακτρων για να σπουδασω παιδαγωγικα δημοτικης εκπαιδευσης ?Και αυτο με την πιστοποιηση τι ειναι ?

 

H pistopoiisi einai to simantikotero xoris auto den kaneis tipota

Stin ousia eisai xoris ptuxio

Link to comment
Share on other sites

Και γω σκοπευω μολις τελειωσω το λυκειο να παω ΙΕΚ (τριτη ταξη ειμαι)

Ξερετε τι παιζει με τις τιμες διδακτρων για να σπουδασω παιδαγωγικα δημοτικης εκπαιδευσης ?Και αυτο με την πιστοποιηση τι ειναι ?

 

Τις τιμές δεν τις ξέρω γιατί πάνε χρόνια που τελείωσα και σίγουρα θα έχουν αλλάξει από τότε. Πάντως, το 2000 κόστιζε το εξάμηνο όσο ο μήνας στα ιδιωτικά. Επίσης, αν έχεις καλούς βαθμούς ή κάποια άλλα κοινωνικά κριτήρια, μπορείς να παίρνεις υποτροφία, το οποίο σημαίνει δωρεάν δίδακτρα + ένα επίδομα (το οποίο βεβαίως θα κάνεις χρόνια να το εισπράξεις, αλλά τουλάχιστον θα τα πάρεις... κάποτε :p).

 

Όσο για την Πιστοποίηση, όταν τελειώσεις τα μαθήματα, πρέπει να δώσεις εξετάσεις. Στα γραπτά πιλέγουν 7-10 ερωτήσεις από συγκεκριμένες που θα σου έχουν δώσει από πριν, στα προφορικά σε ρωτάνε μέσες-άκρες πάλι κάτι από τις ερωτήσεις πιστοποίησης. Αν περάσεις, θα πάρεις πτυχίο. Αλλιώς μένεις με μία βεβαίωση παρακολούθησης μαθημάτων που δεν έχει κανένα αντίκρυσμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και γω σκοπευω μολις τελειωσω το λυκειο να παω ΙΕΚ (τριτη ταξη ειμαι)

Ξερετε τι παιζει με τις τιμες διδακτρων για να σπουδασω παιδαγωγικα δημοτικης εκπαιδευσης ?Και αυτο με την πιστοποιηση τι ειναι ?

 

Τα δίδακτρα είναι 360 ευρώ το 6μηνά στα δημοσιά ιεκ στα ιδιωτικά δεν ξέρω άλλα φαντάζομαι θα είναι αρκετά παραπάνω.

Όπως είπε το anarxaki στα δημοσιά υπάρχουν και οι υποτροφίες οπού αν έχεις τους μεγαλύτερους βαθμούς στο τμήμα σου θα έχεις δωρεάν το επόμενο εξάμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο ΙΕΚ δημοσιο ή ιδιωτικο με τμημα παιδαγωγικου δημοτικης εκπαιδευσης (δασκαλος δημοτικου σχολειου) και αν ναι ποιο?Γιατι απ οσο εψαξα ολα αναφερονται στους νηπιαγωγους
Link to comment
Share on other sites

Τα δίδακτρα είναι 360 ευρώ το μηνά στα δημοσιά ιεκ στα ιδιωτικά δεν ξέρω άλλα φαντάζομαι θα είναι αρκετά παραπάνω.

Όπως είπε το anarxaki στα δημοσιά υπάρχουν και οι υποτροφίες οπού αν έχεις τους μεγαλύτερους βαθμούς στο τμήμα σου θα έχεις δωρεάν το επόμενο εξάμηνο.

 

"Αρκετά παραπάνω"; Μάλλον μπερδεύτηκες...

Επειδή μου κόλλησε από εχθές να βρω πόσο κοστίζουν, κι επειδή το site του ΟΕΕΚ είναι χρόνια τώρα υπό διάλυση, το έψαξα στο Google.

 

Στο ΙΕΚ Νίκαιας γράφει:

Τα δίδακτρα φοίτησης στα Δ. ΙΕΚ είναι €367 ανά εξάμηνο και καταβάλλονται σε συμβεβλημένη με τον Ο.Ε.Ε.Κ. τράπεζα. Για την κατηγορία των πολυτέκνων (ή ορφανών τέκνων) σε συνδυασμό με χαμηλό εισόδημα το ποσό ανέρχεται σε 190 Ευρώ.

 

Για παραπάνω πληροφορίες μπες στη σελίδα τους ή ακόμα καλύτερα, πέρνα από το ΙΕΚ της γειτονιάς σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο ΙΕΚ δημοσιο ή ιδιωτικο με τμημα παιδαγωγικου δημοτικης εκπαιδευσης (δασκαλος δημοτικου σχολειου) και αν ναι ποιο?Γιατι απ οσο εψαξα ολα αναφερονται στους νηπιαγωγους

 

AP OSO GNWRIZW KAI EXW PSAXEI DEN YPARXEI EIDIKOTHTA DASKALOY STA IEK KAI MHN KSEXNAS OTI OPOIOS TELEIWNEI APO IEK EINAI BOH8OS.EGW POY TELEIWSA PROSXOLIKH AGWGH, OTAN PARW TO PTYXIO MOY (DHLADH THN PISTOPOIHSH) 8A GRAFEI "BOH8OS NHPIAGWGOY".

 

TA DIDAKTRA STA DHMOSIA IEK EINAI 367 EYRW KA8E EKSAMHNO TA OPOIA KATA8ETEIS SE LOGARIASMO POY SOY DINOYN AP THN GRAMMATEIA. EKTOS AN BGALEIS MESO ORO EKSAMHNOY MEGALYTERO AP OLH THN TAKSH SOY KAI EXEIS KAI KAPOIA KRITHRIA. P.X. TO ETHSIO EISODHMA THS OIKOGENEIAS SOY EINAI XAMHLO, H' KAPOIOS AP TOYS 2 GONEIS SOY EXEI PE8ANEI H' EXEI KAPOIO EIDOS ANAPHRIAS.ALLA PROSEXE!AKOMA KAI TON MEGALYTERO BA8MO NA EXEIS AN DEN EXEIS TA KRITHRIA DEN PAIRNEIS YPOTROFIA!(MOY EXEI TYXEI)!

 

AN LOIPON T ONEIRO SOY EINAI NA GINEIS DASKALOS, PROSPA8HSE OSO MPOREIS TWRA POY EISAI STO LYKEIO!EINAI YPSHLH (SE BASH) SXOLH ALLA AKSIZEI!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη λιγο δυσκολο να περασω εδω μπορω να περασω κυπρο σε παιδαγωγικο ινστιτουτο ?

Πως ειναι εκει το συστημα ?

Γιατι εδω 18000 μορια ...δεν!

Link to comment
Share on other sites

"Αρκετά παραπάνω"; Μάλλον μπερδεύτηκες...

Επειδή μου κόλλησε από εχθές να βρω πόσο κοστίζουν, κι επειδή το site του ΟΕΕΚ είναι χρόνια τώρα υπό διάλυση, το έψαξα στο Google.

 

Στο ΙΕΚ Νίκαιας γράφει:

Τα δίδακτρα φοίτησης στα Δ. ΙΕΚ είναι €367 ανά εξάμηνο και καταβάλλονται σε συμβεβλημένη με τον Ο.Ε.Ε.Κ. τράπεζα. Για την κατηγορία των πολυτέκνων (ή ορφανών τέκνων) σε συνδυασμό με χαμηλό εισόδημα το ποσό ανέρχεται σε 190 Ευρώ.

 

Για παραπάνω πληροφορίες μπες στη σελίδα τους ή ακόμα καλύτερα, πέρνα από το ΙΕΚ της γειτονιάς σου.

Η τιμη που εγραψες ειναι για τα δημοσια αυτο ελεγα και εγω...με το αρκετα παραπανω αναφερομουνα στα χρηματα που θελουν τα ιδιοτικα ιεκ το εξαμηνο.

Μηπως βρηκες πουθενα ποσο περιπου ειναι αυτα; Απλως απο περιεργεια ρωταω γιατι ειμαι ηδη σε ενα δημοσιο ιεκ

Link to comment
Share on other sites

Εγω βασικα σκεφτομαι να παω Σερβια για παιδαγωγικο δημοτικης και αν ισχυει το ιδιο συστημα και στην κυπρο δεν θα χρειαστει να μαθω την γλωσσα
Link to comment
Share on other sites

Η τιμη που εγραψες ειναι για τα δημοσια αυτο ελεγα και εγω...με το αρκετα παραπανω αναφερομουνα στα χρηματα που θελουν τα ιδιοτικα ιεκ το εξαμηνο.

Μηπως βρηκες πουθενα ποσο περιπου ειναι αυτα; Απλως απο περιεργεια ρωταω γιατι ειμαι ηδη σε ενα δημοσιο ιεκ

 

Α καλά... εσύ έγραψες κατά λάθος "το μήνα" αντί για εξάμηνο, εγώ διάβασα "ιδιωτικά" αντί για δημόσια... μια χαρά συνεννόηση. :lol:

Που λες, μπήκα σε 3-4 ΙΙΕΚ και κανένα (τι παράξενο) δε γράφει τιμές. :p

Στο look4studies.com πάντως λέει:

ΙΕΚ: Τα δίδακτρα στα ΙΕΚ είναι υψηλότερα στα ιδιωτικά και χαμηλότερα στα δημόσια. Στα ιδιωτικά ΙΕΚ τα δίδακτρα ποικίλλουν και κατά μέσον όρο ανέρχονται σε 1.800 ευρώ, ενώ στα δημόσια ανέρχονται στα 367 ευρώ για κάθε εξάμηνο. Τα δίδακτρα καταβάλλονται εφάπαξ με την εγγραφή του καταρτιζομένου. Για τους ενδιαφερομένους των ασθενέστερων οικονομικά τάξεων προβλέπονται κάποιες διευκολύνσεις.

 

Τώρα για παραπάνω πληροφορίες, ας μας απαντήσει κάποιος που πάει σε ιδιωτικό. Γιατί έχω ακούσει ότι εκτός της στάνταρ τιμής, πληρώνεις διάφορα "σεμινάρια" για να καλύψεις τη διδακτέα ύλη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παλι καλα που μου το ειπες για την τιμη και εκανα edit μην τα δει κανεις και μπερδευτει.

Τελικα ηταν οντως πολυ παραπανω η τιμη του 6μηνου και αν εχουν και extra σεμιναρια ξεφευγει πολυ η τιμη.

Ευτυχως που υπαρχουν και τα δημοσια!

Link to comment
Share on other sites

Αν και βγαίνουμε λίγο εκτός θέματος, κάποτε έτυχε να γνωρίσω μία κοπέλα που δούλευε μέσα στον ΟΕΕΚ. Μου είχε πει ότι εκτός από τη μεγάλη διαφορά στην τιμή, τα ιδιωτικά δεν τα ελέγχει κανείς και δεν υποχρεούνται να καλύπτουν την ύλη. Ονομάζουν σεμινάρια μαθήματα που είναι υποχρεωτικά, με αποτέλεσμα από τη μία να ανεβαίνει κι άλλο το κόστος, από την άλλη να κόβονται στην Πιστοποίηση όσοι δεν τα παρακολούθησαν. Συγκεκριμένα, τα ποσοστά επιτυχίας ήταν 75% δημόσια - 25% ιδιωτικά.

 

Και έχω και προσωπική πείρα: όταν έδινα εγώ εξετάσεις, καθόμουν ανάμεσα σε κοπέλες που έρχονταν από ιδιωτικό. Οι ερωτήσεις ήταν αρκετά εύκολες κι όμως, υπήρχαν άτομα που δεν καταλάβαιναν καν τι ζητούσαν. Θυμάμαι χαρακτηριστικά μία κοπελιά που δε μπορούσε να καταλάβει αν ζητούσε να απαριθμήσουμε ασθένειες ή φάρμακα :S

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...