Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαβάζω για ένα μοντέλο LG 32" (5000:1) και λένε ότι δεν έχει καλή ποιότητα απεικόνισης των καναλιών. Αυτό συμβαίνει με όλες τις TFT ή η συγκεκριμένη μάρκα/contrast ratio δεν είναι πολύ καλές;

 

Και κάτι ακόμα: Όταν βλέπω μια TV με αντίθεση 1500:1 χωρίς να αναφέρει αν είναι η τυπική ή η dynamic, πως ξέρω ποιά εννοούν;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! Υπάρχει κάποιο site με reviews δημοσιογράφων (οχι απλών χρηστών) για τηλεοράσεις ?

Σκέφτομαι να αγοράσω μία Philips 37''. Το μοντέλο είναι το 37pfl522.Είναι στα 60hz , έχει αντί8εση 7500/1 και είναι hd ready (όχι full hd).

Με ενδιαφέρει πολύ το πως 8α βλέπω τα αναλογικά κανάλια.Γι αυτό και δεν επιλέγω full hd.Τι λέτε? Eίναι πολύ πίσω τα τεχνικά χαρακτηριστικά ? Έχουν μεγάλη διαφορά τα 100 hz και αν ναι είναι τέτοια που να αξίζουν τα πολλά παραπάνω ευρώ ??

 

ευχαριστώ εκ των προταίρων..

everyone can see things.

few can see into things...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω κατι για μια sony bravia KDL 32V2000 αν μπορω να βλεπω 2 καναλια μαζι?Αν χωριζετε στην μεση η οθονη η ξερω και γω αλλιως!Υπαρχει μονο ενα κουμπι που οταν το παταω παγωνει την εικονα και μου δειχνει σε ενα αλλο μικρο κομματι κανονικα αυτο που εβλεπα στην τηλεοραση!

 

ΥΓ εχω χασει το βιβλιο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα μπορούσε να μου πει κάποιος ποια είναι η διαφόρα μεταξύ μιας τηλεόρασης Full HD και HD Ready;

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια Samsung, αλλά είδα ότι οι νέες, καλές τηλεοράσεις χωρίζονται σε αυτές τις 2 κατηγορίες.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα μπορούσε να μου πει κάποιος ποια είναι η διαφόρα μεταξύ μιας τηλεόρασης Full HD και HD Ready;

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια Samsung, αλλά είδα ότι οι νέες, καλές τηλεοράσεις χωρίζονται σε αυτές τις 2 κατηγορίες.

 

Ευχαριστώ.

 

Είναι κάτι που το έχουμε πει επανειλλημμένως.

HD ready λέγονται όλες οι τηλεοράσεις που έχουν τουλάχιστον μία είσοδο HDMI και μπορούν να δεχθούν και να προβάλλουν τα σήματα υψηλής ευκρίνειας 720p (δηλ. ανάλυση 1280x720 με προοδευτική σάρωση) και 1080i (ανάλυση 1920x1080 με πεπλεγμένη σάρωση).

Αποτελεί επίσημη πιστοποίηση των ευρωπαϊκών και αμερικάνικων ενώσεων εταιρειών ήχου και εικόνας.

 

Το Full HD είναι λιγότερο ξεκάθαρο τί ακριβώς σημαίνει διότι δεν είναι επίσημη πιστοποιηση αλλά χαρακτηρισμός που αποδίδουν οι ίδιοι οι κατασκευαστές στα προϊόντα τους. Κανονικά σημαίνει ότι η τηλεόραση εκτός από τα παραπάνω μπορεί να δεχθεί και το ανώτατο σήμα υψηλής ευκρίνειας 1080p (1920x1080 με προοδευτική σάρωση) και να το προβάλλει όπως είναι. Κάποιοι κατασκευαστές ωστόσο κολλάνε αυτοκόλλητα full HD και σε μοντέλα που διαθέτουν μεν πάνελ εγγενούς ανάλυσης 1920x1080 αλλά λόγω ανεπάρκειας του επεξεργαστή εικόνας τους δεν δέχονται σήμα 1080p αλλά μόνο μέχρι 1080i. Χρειάζεται λοιπόν λίγη προσοχή κατά την επιλογή τηλεόρασης FullHD, να έχει πάνελ 1920x1080 και να δέχεται και σήμα 1080p.

 

Πρακτικά τώρα, οι διαφορές τους:

α) η εγγενής ανάλυση των HD Ready είναι κατά κανόνα 1366x768 ενώ των FullHD 1920x1080.

β) οι FullHD είναι ακριβότερες και βγαίνουν σε μοντέλα από 37'' και πάνω.

γ) τo πλεονέκτημα της μεγαλύτερης ανάλυσης των FullHD φαίνεται οριακά στις 40-42'' και δε γίνεται αισθητό σε μικρότερα μεγέθη. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι συνήθως καλύτερες από τις HD ready γιατί οι κατασκευαστές τις εξοπλίζουν με ό,τι καλύτερο έχουν σε πάνελ, επεξεργασία εικόνας κλπ. Σημαίνει όμως ότι μια καλή HD Ready θα έχει καλύτερη εικόνα από μια μέτρια FullHD γι' αυτό αγοράζουμε πάντα με βάση τη λογική και τα μάτια μας και όχι τα specs.

δ) σε σήματα συμβατικής ανάλυσης (ελληνική τηλεόραση, NOVA, DVD) οι HD ready έχουν ένα πλεονέκτημα επειδή η προσαρμογή αυτών των σημάτων στην ανάλυσή τους είναι πιο απλή υπόθεση σε σχέση με αυτήν των FullHD. Και πάλι όμως αυτό το μειονέκτημα των FullHD μπορεί να ισοφαρισθεί με καλύτερο σύστημα επεξεργασίας εικόνας οπότε εμπιστευόμαστε μόνο τα μάτια μας.

 

Συνολικά, μια FullHD είναι αυτή τη στιγμή η πιο futureproof επιλογή αλλά βραχυπρόθεσμα κάποιος μπορεί να είναι πιο ευτυχής με μια HD Ready οπότε ο καθένας θα πρέπει να σταθμίσει τις ανάγκες του χωρίς προκαταλήψεις πριν επιλέξει τί από τα δύο του κάνει.

Η γνώμη μου είναι ότι αν κάποιος είναι διατεθειμένος να δώσει σχεδόν 2000 € (μιλάω για 40-42'') οι Full HD είναι μονόδρομος, αν όμως δεν είναι θα πρέπει να αρκεστεί σε μια καλή HD Ready διότι αν πάει να πάρει φθηνή FullHD - "ευκαιρία" το πιθανότερο είναι ότι θα χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο μετά.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Ενδιαφέρομαι για αγορά τηλεόρασης LCD Widescreen από 29"-32" αλλά δεν μπορώ να διαθέσω και πάνω από 550 ευρώ max. Κοίταξα λίγο 2 μοντέλα, τα Samsung LE 32S81 (ή κάπως έτσι) και Toshiba 32 A3000PSG αλλά μου φαίνεται οτι είναι ψιλοπαλιά μοντέλα. Έχετε να μου προτείνετε κάτι; Sorry κιόλας, ίσως να 'χετε αναφερθεί ήδη σε αυτά τα μοντέλα αλλά δεν έχω πολύ χρόνο να ψάξω διεξοδικά το θέμα κι είπα να απευθυνθώ κατευθείαν σε εσάς. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

HUAWEI NEXUS 6P 32GB GREY

LENOVO MIX 3 10"

NOKIA LUMIA 920 White WIN10 SAMSUNG NEXUS S ANDROID 4.1.2 JELLY BEAN

SAMSUNG GALAXY TAB 10.1 3G ANDROID 4.0.4 ICE CREAM SANDWICH

NOKIA 2700 CLASSIC HTC TOUCH HD, SONY ERICSSON P910I-P900I, SIEMENS SL45,NOKIA 7110-5110

Link to comment
Share on other sites

Θα την παω πισω στο πλαισιο...:mad:

τελικα την γυρισες ?τι σου ειπαν του φιλου μου συνεχιζει να το κανει,πριν 4 μερες την πηρα και γω αλλα δεν μου εχει κανει τιποτα ακομα..

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα!!

Έχω αγοράσει την SONY KDL 32D3000.Θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να με βοηθήσει στις ρυθμίσεις.Ποιές είναι οι καλύτερες ρυθμίσεις για την τηλεόραση αυτή σχετικά με την καλύτερη ποιότητα στα αναλογικά κανάλια?Αν εχετε και καποιο link που ίσως με βοηθήσει καλώς.

Link to comment
Share on other sites

τελικα την γυρισες ?τι σου ειπαν του φιλου μου συνεχιζει να το κανει,πριν 4 μερες την πηρα και γω αλλα δεν μου εχει κανει τιποτα ακομα..

 

δεν την πηγα καν στο πλαισιο...πηρα τηλεφωνο στο Service της Samsung και ηρθε τεχνικος της στο σπιτι μου και αλλαξε απλως μια ρυθμιση στο κρυφο μενου και εφτιαξε...

Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Θελω να αγορασω μια καινουργια TV αλλα δεν εχω ιδεα τι γινεται στην αγορα. Μηπως θα μπορουσατε να με διευκοληνετε και να μου ανοιξετε τα ματια??? Το μονο που θελω ειναι να ειναι 42 ιντσες και να εχει την τεχνολογια Full HD. Τα χρηματα δν ειναι προβλημα. Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα!!

Έχω αγοράσει την SONY KDL 32D3000.Θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να με βοηθήσει στις ρυθμίσεις.Ποιές είναι οι καλύτερες ρυθμίσεις για την τηλεόραση αυτή σχετικά με την καλύτερη ποιότητα στα αναλογικά κανάλια?Αν εχετε και καποιο link που ίσως με βοηθήσει καλώς.

Link to comment
Share on other sites

γ) τo πλεονέκτημα της μεγαλύτερης ανάλυσης των FullHD φαίνεται οριακά στις 40-42'' και δε γίνεται αισθητό σε μικρότερα μεγέθη.

 

Εγώ σκέφτομαι να αγοράσω μια 37άρα που θα συνδυαστεί με μια κονσόλα παιχνιδιών νέας γενιάς(xbox 360 ή PS3).Παρακολουθώ συνήθως από απόσταση τριών μέτρων.Αν είναι έτσι ,θα ήταν προτιμότερο να διαλέξω μια καλή HD ready παρά μια full HD σε αυτό το μέγεθος;

Link to comment
Share on other sites

Πήρα την samsung 32s81 αλλά δεν εμφανίζει ελληνικούς χαρακτήρες στο teletext. Έχω το menu στα Αγγλικά. Είναι λογικό να μην υποστηρίζει Ελληνικά;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι να αγοράσω μια 37άρα που θα συνδυαστεί με μια κονσόλα παιχνιδιών νέας γενιάς(xbox 360 ή PS3).Παρακολουθώ συνήθως από απόσταση τριών μέτρων.Αν είναι έτσι ,θα ήταν προτιμότερο να διαλέξω μια καλή HD ready παρά μια full HD σε αυτό το μέγεθος;

 

Είναι προτιμότερο από την άποψη ότι θα γλυτώσεις κάποια χρήματα. Αν δεις κάποια FullHD που να κοστίζει όσο οι HD ready να είσαι πολύ προσεκτικός γιατί ό,τι λάμπει δεν είναι χρυσός.

 

Πήρα την samsung 32s81 αλλά δεν εμφανίζει ελληνικούς χαρακτήρες στο teletext. Έχω το menu στα Αγγλικά. Είναι λογικό να μην υποστηρίζει Ελληνικά;

 

Αν γυρίσεις το menu στα ελληνικά θα δεις και ελληνικούς χαρακτήρες στο teletext.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Θελω να αγορασω μια καινουργια TV αλλα δεν εχω ιδεα τι γινεται στην αγορα. Μηπως θα μπορουσατε να με διευκοληνετε και να μου ανοιξετε τα ματια??? Το μονο που θελω ειναι να ειναι 42 ιντσες και να εχει την τεχνολογια Full HD. Τα χρηματα δν ειναι προβλημα. Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Λιγη βοηθεια!! Please!!!

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν αρκετες προτασεις,αλλα θα πρεπι να μας πεις τη χρηση θα κανεις(παιχνιδομηχανη,καναλια,dvd,hd)?
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν αρκετες προτασεις,αλλα θα πρεπι να μας πεις τη χρηση θα κανεις(παιχνιδομηχανη,καναλια,dvd,hd)?

 

ολα αυτα μαζι γινεται?:O Βασικα την θελω για κανονικη χρηση και για συνδεση με pc. αλλα θελω να εχει καλη ποιοτητα εικονας. γιατι εχω δει μερικες που μετρας τα Pixels απο αποσταση 3 μετρων!

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν αρκετες προτασεις,αλλα θα πρεπι να μας πεις τη χρηση θα κανεις(παιχνιδομηχανη,καναλια,dvd,hd)?

 

Ενδιαφέρουσα ερώτηση.Άν θέλω να χρησιμοποιήσω μια τηλεόραση 37 ιντσών για παιχνίδια (Pro σε PS3 ή xbox 360),υπάρχει στην πραγματικότητα λόγος να πρότιμήσω μια full hd αντί για μια hd ready;

Έθεσα βέβαια και προχθές ένα παρόμοιο ερώτημα στο forum, αλλά χωρίς να διευκρινίσω ότι σκοπεύω να χρησιμοποιώ την τηλεόραση κυρίως για παιχνίδια.Το γράφω αυτό επειδή διαβάζω συνεχώς πως όταν αναφερόμαστε σε ταινίες δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά σε full hd και hd ready(Για 37'' μιλάμε πάντα).Ισχύει όμως το ίδιο και για τα games;Δεν έχει τύχει να διαβάσω κάτι ξεκάθαρο σε σχέση με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα ερώτηση.Άν θέλω να χρησιμοποιήσω μια τηλεόραση 37 ιντσών για παιχνίδια (Pro σε PS3 ή xbox 360),υπάρχει στην πραγματικότητα λόγος να πρότιμήσω μια full hd αντί για μια hd ready;

Έθεσα βέβαια και προχθές ένα παρόμοιο ερώτημα στο forum, αλλά χωρίς να διευκρινίσω ότι σκοπεύω να χρησιμοποιώ την τηλεόραση κυρίως για παιχνίδια.Το γράφω αυτό επειδή διαβάζω συνεχώς πως όταν αναφερόμαστε σε ταινίες δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά σε full hd και hd ready(Για 37'' μιλάμε πάντα).Ισχύει όμως το ίδιο και για τα games;Δεν έχει τύχει να διαβάσω κάτι ξεκάθαρο σε σχέση με αυτό.

 

Στα παιχνίδια σαφώς και υπάρχει διαφορά αλλά δεν είναι τόσο χαρακτηριστική όσο στα PC που κάθεσαι στο μισό μέτρο. Στα 3 μέτρα πιθανόν να είναι και εντελώς ανεπαίσθητη.

Αλλά λάβε υπόψη σου ότι η μεγάλη πλειοψηφία των παιχνιδιών των PS3 & X-box 360 είναι 720p και αυτά που είναι 1080p είναι ως επί το πλείστον μέτρια παιχνίδια απ' αυτά που δεν εξαντλούν την επεξεργαστική ισχύ των μηχανημάτων ώστε να έχουν αυτά την πολυτέλεια να δώσουν τη μεγαλύτερη ανάλυση.

Όλα τα "ΑΑΑ" παιχνίδια είναι 720p μηδενός εξαιρουμένου μέχρι τώρα. Το πρώτο κορυφαίο παιχνίδι σε 1080p που περιμένουμε είναι το GT5.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Τότε φύγαμε για μία καλή HD ready.Παίζουν ρόλο όμως και κάποια άλλα χαρακτηριστικά(Hz , λόγος αντίθεσης, φωτεινότητα κ.λ.π.).Τι πρέπει να προσέξει κάποιος που σκοπεύει να αγοράσει μια LCD;
Link to comment
Share on other sites

Έχω τη Samsung 32" S81. Τη συνδέω με το laptop μέσω της θύρας vga. Σε τι ανάλυση (ποιά είναι η ιδανικότερη) πρέπει να ρυθμίσω την εικόνα που στέλνει το laptop στην TV;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη Samsung 32" S81. Τη συνδέω με το laptop μέσω της θύρας vga. Σε τι ανάλυση (ποιά είναι η ιδανικότερη) πρέπει να ρυθμίσω την εικόνα που στέλνει το laptop στην TV;

 

Η ιδανικότερη για τα μάτια σου

...
Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι όμως η πιο σωστή ώστε να διατηρούνται οι σωστές αναλογίες της εικόνας στην 32";

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...