Jump to content

[W810i] Flashing και Customization (xs++)


tfa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 406
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πως γίνεται αυτό,το φλάσαρες με τα αρχεία που έδωσα στην αρχή και δεν έχει ελληνικά παράξενο εώς και αδύνατον.

 

@gkagg

 

Γιατί να κρατήσεις ολόκληρο back up και να μην κρατήσεις μόνο το menu.ml το default που θες και να πειράξεις,έτσι ώστε αν κάνεις καμιά βλακεία 8α έχει το default.

 

@griniaris

Νομίζω τα κινητά της σειράς Κ*** δεν υποστηρίζουν flash θέματα παρά μόνο τα w*** και ορισμένα άλλα.Αλλά αν δεν κάνω λάθος το Κ850 δεν έχει ένα flash θέμα;;;

http://i252.photobucket.com/albums/hh40/than0s/mobile/walkman.gif
Link to comment
Share on other sites

Έχει ένα κ κατέβασα κ αλλά στον υπολογιστή μου από κει που λες πιο πάνω κ θέλω αν γίνεται να με βοηθήσεις να τα περάσω.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κάνω αυτα που λες πιο πάνω αλλά δε βρίσκω αρχείο xml που λες στα θέματα που κατέβασα παρά μόνο swf.αν μπορείς να μου εξηγήσεις θα σου είμαι YΠOXPEΩΣ
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όχι το xml αρχείο δεν το βρίσκεις στο flash 8έμα αλλά στο απλό θέμα οποιοδήποτε με κατάληξη .thm.Αυτό το θέμα αν θα το ανοίξεις με τo tugzip θα βρεις ένα xml αρχείο κάνεις αυτά που έγραψα και είσαι έτοιμος.Αλλά αυτό είναι αν 8ες να αλλάξεις το απλό θέμα που έχει το flash θέμα.
http://i252.photobucket.com/albums/hh40/than0s/mobile/walkman.gif
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παίρνω απλό θέμα κ το μετατρεπω σε flash με κάποιο

Από αυτα που κατέβασα;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξερω τι εφταιγε και δεν ειχε ελληνική γλωσσα.

Οταν πήγα στον walkman (εκει που εχει κατεβάζεις τα αρχεια) στο flashing w810 την ελληνική γλωσσα το είχε στο meditter αντι να το έχει στο europe (εκεινο το αρχειο που πας να κανεις flash file system) το έχει στο φακελο meditter.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα πηγα στο europe φακελο πηρα και εκανα το αρχειο το flash main firmwire μετα πήγα στο meditter για να κανω το flash file system και μετα εβαλα κανονικα τα αρχεία fm hooks κατι τετοιο και τοτε ειδα οτι εχει την ελληνική γλωσσα.
Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτό που λες δεν γίνεται να μετατρέψεις το απλό σε flash.Κοίτα να δεις,υπάρχουν τα flash θέματα που τα ανεβάζεις στο κινητό στο 'λειτουργικό' να το πω έτσι και τα απλά θέματα που τα βάζεις στο κινητό στην μνήμη σε φάκελο για να μπορείς να εφαρμόσεις τα flash θέματα.Eσύ τι θέλεις να κάνεις ακριβώς;

 

@KnightRider1

 

Οπότε τώρα έχεις ελληνικά ή όχι;;

http://i252.photobucket.com/albums/hh40/than0s/mobile/walkman.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ νόμιζα ότι τα περνάω στο κινητό όπως τα απλά θέματα.

Εγώ θέλω ότι μπορεί να γίνει...μπερδεύτηκα:(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Aλλαξα μόνο το flash file system δεν αλλαξα το main firmwire.

Tώρα εχω ελληνική γλωσσα.

Τα flash θεματα ξερω να τα κάνω.

Μόνο αυτο ήταν το πρόβλημα που είχα.

Link to comment
Share on other sites

 

@gkagg

 

Γιατί να κρατήσεις ολόκληρο back up και να μην κρατήσεις μόνο το menu.ml το default που θες και να πειράξεις,έτσι ώστε αν κάνεις καμιά βλακεία 8α έχει το default.

 

[

 

Ωραία... Πως μπορώ όμως να κατεβάσω το menu.ml από το z550i; Με το XS++ πάντως η επιλογή "Download" είναι απενεργοποιημένη.

Xiaomi Redmi Note 8 64GB ROM/4GB RAM
Link to comment
Share on other sites

A ok,το συγκεκριμένο το βρήκα στο ίντερνετ,αλλά από το κινητό με xs++ δεν γίνεται με τπτ παρά μόνο με το FAR manager+SEPF.Αφού το κάνεις εγκατάσταση συνδέσεις το κινητό μπαίνεις στο 'λειτουργικό' του κινητού και πηγαίνεις στο path που βρίσκεται το αρχείο.Drag n drop από την αριστερή(κινητό) μεριά στη δεξιά(υπολογιστής) και έχεις το back up.
http://i252.photobucket.com/albums/hh40/than0s/mobile/walkman.gif
Link to comment
Share on other sites

A ok,το συγκεκριμένο το βρήκα στο ίντερνετ,αλλά από το κινητό με xs++ δεν γίνεται με τπτ παρά μόνο με το FAR manager+SEPF.Αφού το κάνεις εγκατάσταση συνδέσεις το κινητό μπαίνεις στο 'λειτουργικό' του κινητού και πηγαίνεις στο path που βρίσκεται το αρχείο.Drag n drop από την αριστερή(κινητό) μεριά στη δεξιά(υπολογιστής) και έχεις το back up.

 

Αυτός είσαι! Σε ευχαριστώ πολύ!

Xiaomi Redmi Note 8 64GB ROM/4GB RAM
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, θέλω να ρωτήσω και εγώ κάποια πράγματα.

 

1) Έχω το κινητό unbranded, αν πειράξω το firmware θα υπάρξει πρόβλημα με την εγγύηση;

 

2) Έχω το R4EA031 όπως αναφέρει στο info του κινητού. Το "W810_R4EA031_MAIN_GENERIC_HN_RED49.mbn" είναι το backup σε περίπτωση που γίνει τίποτα; Είναι ακριβώς το ίδιο; Αν για παράδειγμα σβήσουμε τα 3gp αρχεία για να μην ακούγεται ο ήχος στην φωτογραφική θα επανέλθουν με αυτό;

 

3) Διάφοροι drivers που αναφέρθηκαν πριν, αυτοί κάνουν τίποτα καλύτερο, αξίζει δηλαδή να μπουν; (παράδειγμα της κάμερας)

 

4) Έχετε μήπως υπόψιν σας πως μπορούμε να κάνουμε το κινητό να δίνει μόνιμα δικαιώμα σε ένα πρόγραμμα να έχει πρόσβαση στα αρχεία;

 

Τέλος, ξέρει κανένας τι παίζει με τα sms; Είχα διαβάσει σε ένα ξένο forum ότι μπορείς να σώζεις τα sms στην κάρτα μνήμης, και θα μπορούσε να χωρέσει μέχρι τα 2000 sms (1000 για stable). Γνωρίζετε τίποτα;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις!

Link to comment
Share on other sites

1)Όταν λες να το πειράξεις τι εννοείς;;;Αν το κάνεις απλά αναβάθμιση τότε δεν θα έχει πρόβλημα.

 

2)Ναι αυτό είναι αλλά αυτά που θες να σβήσεις δεν βρίσκονται στο firmware αλλά στο filesystem.Aλλά αφού το κινητό σου είναι unbranded μπορείς να το πειράξεις.Έτσι το πήρες ή το έκανες τπτ ;;;

 

3)Όπως το πάρει κανείς τουλάχιστον εγώ είδα βελτίωση,αν θες ρώτησε και τα άλλα παιδιά που το έκαναν.

 

4)Εννοείς να μην σε ρωτάει για εγγραφή δεδομένων κ.λπ.Αν είναι αυτό τότε γίνεται.

 

5)Όχι αυτό για τα sms ισχύει μόνο για k750,w800 και όχι για w810.

http://i252.photobucket.com/albums/hh40/than0s/mobile/walkman.gif
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

1)Όταν λες να το πειράξεις τι εννοείς;;;Αν το κάνεις απλά αναβάθμιση τότε δεν θα έχει πρόβλημα.

 

Στην ουσία δεν αλλάζουμε το firmware; Αν το πειράξουμε δηλαδή δεν λένε τίποτα για την εγγύηση; (Αν υπάρχει πρόβλημα ξαναβάζουν το firmware απο την αρχή και τελείωσε η υπόθεση; )

 

2)Ναι αυτό είναι αλλά αυτά που θες να σβήσεις δεν βρίσκονται στο firmware αλλά στο filesystem.Aλλά αφού το κινητό σου είναι unbranded μπορείς να το πειράξεις.Έτσι το πήρες ή το έκανες τπτ ;;;

 

Οπότε αν ξαναβάλουμε το αρχικό filesystem θα υπάρχουν αυτά μεσα. Έτσι; Ναι το κινητό το πήρα έτσι και δεν το έχω πειράξει καθόλου. Δεν είναι με τίποτα vodafone live και τέτοια..

3)Όπως το πάρει κανείς τουλάχιστον εγώ είδα βελτίωση,αν θες ρώτησε και τα άλλα παιδιά που το έκαναν.

Είμαι υπερ της αναβάθμισης και πιστεύω ότι το mod σίγουρα θα βελτιώνει πολλά πράγματα! Σε τι ακριβώς όμως παρατήρησες αλλαγή;

4)Εννοείς να μην σε ρωτάει για εγγραφή δεδομένων κ.λπ.Αν είναι αυτό τότε γίνεται.

 

Ναι, αυτό εννοώ! Μπορείς να μου πεις πως γίνεται; Στο κινητό δεν μου δίνει επιλογή, λέει "Πάντα ερώτηση"...

5)Όχι αυτό για τα sms ισχύει μόνο για k750,w800 και όχι για w810.

 

Περίεργο, γιατί και τα τρία κινητά είναι παρόμοια και νομίζω ότι έλεγε και για το w810. Είσαι σίγουρος;

Link to comment
Share on other sites

1)Από την στιγμή που έχει μέσα το λειοτυργικό της SE το μόνο που θα κάνεις είναι να βάλεις μια αναβαθμισμένη έκδοση της ίδιας SE,σιγά,οπότε γιατί να χαθεί η εγγύηση,σωστά;;Και ναι αν βάλεις τα παλιά που είχες είσαι οκ.

 

2)Ναι αν ξαναβάλεις το FS θα είναι μέσα αλλά μπορείς να τα διαγράψεις με το xs++ κυρίως το 3,1 που είναι και γελοίο.

 

3)******

 

4)Ναι γίνεται αν βάλεις το Halmer certificate θα σου δίνει μετά επιλογή για να λέει "ποτέ ερώτηση".Το παραπάνω το ανεβάζεις με το xs++ στο /tpa/preset/custom μόνο το halmer.cer και ένα άλλο xml αρχείο.

 

5)Ναι στάνταρ 100% δεν γίνεται στο w810.

 

3)*******

Δες την διαφορά από τον default driver και από έναν driver για κινητό.

 

default

 

http://i252.photobucket.com/albums/hh40/than0s/2v2edee.jpg

 

Cam Driver

 

http://i252.photobucket.com/albums/hh40/than0s/3ue5t.jpg

http://i252.photobucket.com/albums/hh40/than0s/mobile/walkman.gif
Link to comment
Share on other sites

1)Από την στιγμή που έχει μέσα το λειοτυργικό της SE το μόνο που θα κάνεις είναι να βάλεις μια αναβαθμισμένη έκδοση της ίδιας SE,σιγά,οπότε γιατί να χαθεί η εγγύηση,σωστά;;Και ναι αν βάλεις τα παλιά που είχες είσαι οκ.

 

2)Ναι αν ξαναβάλεις το FS θα είναι μέσα αλλά μπορείς να τα διαγράψεις με το xs++ κυρίως το 3,1 που είναι και γελοίο.

 

3)******

 

4)Ναι γίνεται αν βάλεις το Halmer certificate θα σου δίνει μετά επιλογή για να λέει "ποτέ ερώτηση".Το παραπάνω το ανεβάζεις με το xs++ στο /tpa/preset/custom μόνο το halmer.cer και ένα άλλο xml αρχείο.

 

5)Ναι στάνταρ 100% δεν γίνεται στο w810.

 

3)*******

Δες την διαφορά από τον default driver και από έναν driver για κινητό.

 

default

 

http://i252.photobucket.com/albums/hh40/than0s/2v2edee.jpg

 

Cam Driver

 

http://i252.photobucket.com/albums/hh40/than0s/3ue5t.jpg

 

tfa είσαι και ο ΠΡΩΤΟΣ! Άψογος.

 

Καλά η διαφορά ανάμεσα στον απλό driver και τον άλλο είναι τεράστια. Αν είναι όντως όπως στις φωτογραφίες το αποτέλεσμα είναι φοβερό..

 

Έχω δει έναν player, kde player νομίζω, αυτό θα μπορούσε να τρέχει πατώντας την συντόμευση για το walkman αντί του κλασικού της SE;

 

Ξέρει κανένας μήπως και κανένα καλό πρόγραμμα για bluetooth chat που να δουλέυει;

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ ν' ακολουθήσω αυτή τη διαδικασία για ν' απαλλαγώ απ' το Vodafone Live; Το XS++ 3.1 μου επιστρέφει τα εξής:

 

23:59:08| XS++ v3.1 (Darwin) Ready !

23:59:08| Executed on Microsoft Windows XP

23:59:15|

23:59:15| Attempting to open the interface...

23:59:15|

23:59:15| TURN OFF PHONE!

23:59:15| Hold 'C' button on phone and connect phone NOW.

23:59:15| You have 30 seconds...

23:59:15|

23:59:22| Baseband ID: 8040

23:59:22| Protocol Version: 3.1

23:59:22| NEW SECURITY PHONE DETECTED! SWITCHING...

23:59:22| Phone name detected!

23:59:22|

23:59:22| Profiling SEMC phone...

23:59:22| Platform: DB2010

23:59:22| OTP CID: 50

23:59:22| EROM CID: 50

23:59:22| EROM Color: Red

23:59:22| IMEI: xxxxxx

23:59:22| Phone ID: W810

23:59:22| Region: VFE_LIVE_1

23:59:22| CDA: CDA102494/31 R10A

23:59:22| Firmware Version: R4CE012

23:59:22| EROM: n/a

23:59:22| Ready for operation!

Link to comment
Share on other sites

@FireFoxGr

 

Ναι για τον kde player έχω ακουστά,μην φανταστείς θα προτιμήσεις τον walkman μιας και δεν έχει τόσο δυνατό ήχο αφού δεν έχει equalizer αλλά από ομορφιά σκίζει.Για το πορτοκαλί κουμπί γίνεται αλλά δεν το έχω βρει αφού όταν τον είχα βρήκα άλλη λύση με συντόμευση από το joystick.Για chat δεν είμαι σίγουρος αλλά το bt δεν κάνει;;;

 

@johndoes

 

Δυστυχώς δεν μπορείς γιατί είναι CID50 η κυρία vodafone φταίει.

http://i252.photobucket.com/albums/hh40/than0s/mobile/walkman.gif
Link to comment
Share on other sites

Eγω βρήκα απο το kd player πως να παίζει ο ισοσταθμιστής.

Θα σας πω πως γίνεται

1.Τρέχετε το Kd Player

2.Πατήστε το πλήκτρο του walkman player

3.Oταν θα είστε στο walkman player πατηστε το play αλλάξτε γρήγορα τραγούδι δηλαδη πατήστε το δεξί πλήκτρο και γρήγορα πατήστε το pause.

4.Πατάτε το πλήκτρο συντόμευσης και θα πάτε στο kd player (to walkman player θα το αφήσετε όπως είναι δηλ απο το τραγούδι που κάνατε παυση)

 

Kαι όταν απο το kd player αλλάζετε τραγούδι πάλι ο ισοσταθμιστής λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [W810i] Flashing και Customization (xs++)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...