Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

eagle1, ωραία ενημέρωση..

Τυπώνω το ποστ σου, και το κρατάω! λολ... είναι μάλλον στα must read πριν από σέρβις. Όπως και άλλα προφανώς που έχουν γραφτεί σε αυτό το φόρουμ, αλλά δε μπορεί να τα βρει εύκολα κάποιος αρχάριος, αν δε διαβάσει όλα τα ποστ.

 

Ευχαριστώ, anyway

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

15530 χλμ σημερα και πραγματοποιηθηκε το 1ο μικρο service.

Η ενδειξη ειχε αναψει στα 14000 και προειδοποιουσε για την αναγκη service σε 1000χλμ,μεχρι που σταθεροποιηθηκε σε service now! στα 15100χλμ.

 

"

ΤΗΝ ΕΝΔΕΙΞΗ ΤΗΝ ΒΓΑΖΕΙ ΟΤΑΝ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΚΛΕΙΔΗ?ΠΩς ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΣΑ ΧΙΛ ΘΕΛΕΙ ΓΙΑ ΣΕΡΒΙΣ?ΕΧΩ 16900ΚΜ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΤΙΠΟΤΑ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ειδα πως καποιοι ψαχνουν λυση για συνδεση ipod ή mp3 usb memorystick

Εψαξα στο internet και βρηκα μια αγγλικη εταιρια η οποια κατασκευαζει ανταπτορες για πολλα εργοστασιακα ραδιοcd. connects2 η εταιρια. στην Ελλαδα μετα απο email βρηκα αντιπροσωπο και τελικα πηγα στην "ηχοκινηση" ωραιοκαστρου 101, 2310650451. Εμεινα ικανοποιημενος απο τον ηλεκτρολογο. 180 ευρω κ το μονο που βλεπει κανεις ειναι η προεκταση USB στο ντουλαπακι του συνοδηγου οπου βαζεις το usb stick.

μπορεις να βαλεις 6 αρχεια απο 99 τραγουδια mp3 σε ενα stick. το εργοστασιακο μας ραδιοcd, αναγνωριζει πλεον οτι εχει συνδεθει με cdιερα με 6 cd με μεχρι 99 mp3 ! ενα 2gb stick αρκει. πηρα το μινι kingston απο mediamark 18ευρω.

επισης στον ιδιο ανταπτορα μπορω να συνδεσω ipod

 

http://www.connects2.com/Instructions/USB_OEM.pdf

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ "Στην περιπτωση που δεν εχετε κλεισει ακομη 1 χρονο απο την πρωτη μερα κυκλοφοριας,αλλα εχετε συμπληρωσει τα 15000 του 1ου service,πειτε στον τεχνικο να μη σας βγαλει καρτα καυσαεριων,δεν την χρειαζεστε ακομη...Οταν τον κλεισετε,πηγαινετε σε ενα συνεργειο της γειτονιας σας και βγαλτε μια.

Επισης μετα απο δικη μου προτροπή,ελεγχθηκε το φιλτρο γυρης και παρολο που δεν οδηγω σε χωματοδρομους,βρεθηκε αρκετα σκονισμενο και καθαριστηκε μεχρι να αλλαχθει στο επομενο service.Φυσηξτε το να καθαρισει στο 1ο service ή αλλαξτε το.Ειναι θεμα υγειας!"

 

για την καρτα καυσαερίων μου την βγαζει δωρεαν οταν την βγαζω στο μαζι με το service.

το φιλτρο γυρης το αλλαξα εχθες (17ευρω) γιατι μυριζε η καμπινα οταν λειτουργούσα το κλιμα (auto/eco). (βεβαια δεν το δοκίμασα ακομα μιας και το εχω χωρις πινακιδες... παρανομη σταθμευση... :( )

οσο για εναν τριγμο που εκανε η ηλιοροφη εχουν ζητησει ανταλλακτικό και θα ξαναπαω...

 

Εψαξα στο internet και βρηκα μια αγγλικη εταιρια η οποια κατασκευαζει ανταπτορες για πολλα εργοστασιακα ραδιοcd. connects2 η εταιρια. στην Ελλαδα μετα απο email βρηκα αντιπροσωπο και τελικα πηγα στην "ηχοκινηση" ωραιοκαστρου 101, 2310650451. Εμεινα ικανοποιημενος απο τον ηλεκτρολογο. 180 ευρω κ το μονο που βλεπει κανεις ειναι η προεκταση USB στο ντουλαπακι του συνοδηγου οπου βαζεις το usb stick.

μπορεις να βαλεις 6 αρχεια απο 99 τραγουδια mp3 σε ενα stick. το εργοστασιακο μας ραδιοcd, αναγνωριζει πλεον οτι εχει συνδεθει με cdιερα με 6 cd με μεχρι 99 mp3 ! ενα 2gb stick αρκει. πηρα το μινι kingston απο mediamark 18ευρω.

επισης στον ιδιο ανταπτορα μπορω να συνδεσω ipod

 

http://www.connects2.com/Instructions/USB_OEM.pdf

 

μα αυτο ειναι το xcarlink που εχουμε αναφερει πολλακις εδω...

μπορεις να το παρεις απο αγγλια με 110ευρώ. μεχρι τα 180 ... πολλα δεν ειναι;; (εστω και με την τοποθετηση μεσα)...

2gb?? Νομιζω πως ενα 4αρι θες για να βαλεις τα 594 λαλα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΤΗΝ ΕΝΔΕΙΞΗ ΤΗΝ ΒΓΑΖΕΙ ΟΤΑΝ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΚΛΕΙΔΗ?ΠΩς ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΣΑ ΧΙΛ ΘΕΛΕΙ ΓΙΑ ΣΕΡΒΙΣ?ΕΧΩ 16900ΚΜ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΤΙΠΟΤΑ

 

Δε θυμάμαι που το είχα γράψει και το ξαναγράφω.

 

Για έλεγχο των km ή των ημερών που απομένουν για το service, γυρνάς το διακόπτη στην δεύτερη θέση (να ανάψει το καντράν) και πατάς για 3-4 sec το κουμπί μηδενισμού του trip (στιγμιαία θα μηδενίσει η ένδειξη του trip, θα εμφανιστεί η πληροφορία που θέλεις και η τιμή στο trip μετά θα επανέλθει).

 

Για μηδενισμό του διαστήματος service, κρατάς πατημένο το κουμπί μηδενισμού του trip και γυρνάς το κλειδί στη δεύτερη θέση.

 

Τα αναφέρει το manual.

Link to comment
Share on other sites

ο αντάπτορας του iPod είναι εκεί.

 

ουπσσσσ παρεξηγηση στο μικροφωνο αναφερομουνα...

σκορδο κρεμμύδι χα χα

 

το ζητημα βρε φιλε ειναι οτι μου την εχει βιδωσει ο πανω αεραγωγος που δεν εφαρμοζει καλα ισως να ειναι βεβαια και απο το βαλε βγαλε

Link to comment
Share on other sites

ουπσσσσ παρεξηγηση στο μικροφωνο αναφερομουνα...

σκορδο κρεμμύδι χα χα

 

το ζητημα βρε φιλε ειναι οτι μου την εχει βιδωσει ο πανω αεραγωγος που δεν εφαρμοζει καλα ισως να ειναι βεβαια και απο το βαλε βγαλε

 

Γειά σε όλους,

 

Υπάρχει κάποια πρότασή σας για Bluetooth Car Kit που να υποστηρίζεται από τα πλήκρα του τιμονιού?

 

Θα ήθελα την γνώμη σας ..

 

Κώστας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους,

 

Υπάρχει κάποια πρότασή σας για Bluetooth Car Kit που να υποστηρίζεται από τα πλήκρα του τιμονιού?

 

Θα ήθελα την γνώμη σας ..

 

Κώστας

 

καλημερα φιλε,

βασικα αυτο που αναφερω στη συζητηση με τον Δημητρη

parrot ck3000 evolution + Parrot MULTICAN για τον ελεγχο των κλησεων απο το τιμονι.

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα παλιότερα για ένα πρόβλημα στη 2α .Έχω ενα tsi 140 και έχει αρχίσει το τελευταίο καιρό να μου κανει ένα χρρ (έντονο θόρυβο) όταν κόβω σε δευτέρα.Ο ίδιος θόρυβος που ακουγεται αν ειναι κρυο το αυτοκινητο και για να ξεκινησω πρεπει να βαλω οπισθεν.Στην αρχή είχα πρόβλημα με την όπισθεν που σε κάποιες φάσεις όταν έμπαινε δεν έβγαινε με τίποτα.

 

Πηγαινε το στο συνεργειο χωρις καθυστερηση γιατι ειναι γνωστο το προβλημα με το γραναζι της 2ας. Καλυτερα να αλλαχθει τωρα που εχεις εγγυηση, εστω και αν δεν ειναι πολυ εντονο το γρατζουνισμα!

 

Τα λαδια (Aral super tronic III,Long Life,SAE 5W/30,προδιαγραφων VW504,507 σε τιμη 12€/λιτρο) και το φιλτρο (ΜΑΝΝ σε τιμη 8,5€),τα αγορασα απο εξειδικευμενο μαγαζι στην Ανοιξη Αττικης και μου κοστισαν μολις 56€,αντι για 128€ στην αντιπροσωπεια!!!

 

Πολυ καλη τιμη, μπραβο που το εψαξες και δεν επεσες και εσυ θυμα των...18ευρω/λιτρο. Και η τιμη του φιλτρου λαδιου ειναι πολυ καλη, αν δεν κανω λαθος στα εξουσιοδοτημενα συνεργεια εχει γυρω στα 15 ευρω (με ΦΠΑ). Εγω τα Aral τα παιρνω απο το http://www.trade-wind.gr προς 11 ευρω/λιτρο αλλα τα φιλτρα λαδιου της MANN δεν τα εχει. Για πες την διευθυνση του μαγαζιου στην Ανοιξη για να ενημερωνομαστε. Εχει και φιλτρα καμπινας/βενζινης/μπουζι κλπ.?

 

http://www.trade-wind.gr/index.php?co=products&cat_id=89&prod_id=474

Link to comment
Share on other sites

ουπσσσσ παρεξηγηση στο μικροφωνο αναφερομουνα...

σκορδο κρεμμύδι χα χα

 

το ζητημα βρε φιλε ειναι οτι μου την εχει βιδωσει ο πανω αεραγωγος που δεν εφαρμοζει καλα ισως να ειναι βεβαια και απο το βαλε βγαλε

 

Μήπως δεν το έβαλες καλά ? Ανέβασε καμια φωτογραφία μπας και καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

 

Πολυ καλη τιμη, μπραβο που το εψαξες και δεν επεσες και εσυ θυμα των...18ευρω/λιτρο. Και η τιμη του φιλτρου λαδιου ειναι πολυ καλη, αν δεν κανω λαθος στα εξουσιοδοτημενα συνεργεια εχει γυρω στα 15 ευρω (με ΦΠΑ). Εγω τα Aral τα παιρνω απο το http://www.trade-wind.gr προς 11 ευρω/λιτρο αλλα τα φιλτρα λαδιου της MANN δεν τα εχει. Για πες την διευθυνση του μαγαζιου στην Ανοιξη για να ενημερωνομαστε. Εχει και φιλτρα καμπινας/βενζινης/μπουζι κλπ.?

 

http://www.trade-wind.gr/index.php?co=products&cat_id=89&prod_id=474

 

Και να φανταστεις οτι τα 5W/30 long life τα εχουν οχι 18€/λιτ που τα εχουν οι πιο πολλοι εξω,αλλα απο 24-28€/λιτ στις αντιπροσωπειες...

 

Το μαγαζι βρισκεται στη Λεωφ.Μαραθωνος 82,Ανοιξη,στα συνορα με Αγ.Στεφανο.

Το τηλ ειναι το 210-81.41.055

Εχει τα παντα απο λαδια/φιλτρα/υγρα,απλα παρε ενα τηλ απο πριν,εαν θελεις κατι πιο εξειδικευμενο να στο φερει.

Αγοραζω 4 χρονια πλεον,απο αυτον και εκτος απο τα λαδια,εχει πολυ καλες τιμες και στα φιλτρα γυρης,αερος,μπουζι κλπ.

Τα αυτοκινητα δε της οικογενειας,στα οποια εχει ληξει η εργοστασιακη εγγυηση,πραγματοποιουν τα μικρα service σ`αυτον και η τοποθετηση των οποιων λαδιων,φιλτρων(εκτος φιλτρου βενζινης),μπουζι κλπ ειναι εντελως δωρεαν!

 

Σημειωτεον οτι στην αντιπροσωπεια δεν υπηρξε καποιο προβλημα με τα υλικα,αφου ολα ηταν τυποποιημενα κατα τα προτυπα της VW.

Ο "τυπος" παντως,ως και πιστοποιητικα του φιλτρου μου εβγαλε φωτοτυπιες,για να ειμαι ενταξει με τους υπευθυνους του συνεργειου.(Πες του για το forum και θα σε εξυπηρετησει.)

Φυσικα δε χρειαστηκε να τα χρησιμοποιησω,μιας και ολοι στο συνεργειο ηταν πολυ φιλικοι.

Προφανως δεν ημουν ο πρωτος που το εκανε...

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν το έβαλες καλά ? Ανέβασε καμια φωτογραφία μπας και καταλάβω.

 

δημητρη εχει παρει τα μποσικα δυστηχως

εκανα μια τρελη ιδεα με διπλή αυτοκόλλητη ταινία

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι στο ebay πουλάνε 2 εκδόσεις του mfd3. Μία για Golf κλπ. και μία για Touareg, και συνήθως τα 2α είναι πιο φθηνά.

Ρώτησα έναν πωλητή και μου είπε ότι 100% μπαίνει στο Golf και αυτό του Touareg. Ξέρει κανείς αν αυτό ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι στο ebay πουλάνε 2 εκδόσεις του mfd3. Μία για Golf κλπ. και μία για Touareg, και συνήθως τα 2α είναι πιο φθηνά.

Ρώτησα έναν πωλητή και μου είπε ότι 100% μπαίνει στο Golf και αυτό του Touareg. Ξέρει κανείς αν αυτό ισχύει?

 

Εχουν διαφορετική κορνίζα. Του Touareg έχει γωνίες και του Golf/Jetta/Touran καμπύλες. Κατά τα άλλα είναι ίδια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά!

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω κάτι σαν "δίχτυ" για να κρατάει σταθερά κάτι ψιλοπραγματάκια που έχω βάλει στο πορτ-μπαγκάζ. Υπάρχει μήπως κάποια άλλη λύση? Οι αντιπροσωπείες δίνουν τίποτα τέτοια αξεσουάρ?

 

Thx προκαταβολικά!:D

Link to comment
Share on other sites

Το μαγαζι βρισκεται στη Λεωφ.Μαραθωνος 82,Ανοιξη,στα συνορα με Αγ.Στεφανο.Το τηλ ειναι το 210-81.41.055

Εχει τα παντα απο λαδια/φιλτρα/υγρα,απλα παρε ενα τηλ απο πριν,εαν θελεις κατι πιο εξειδικευμενο να στο φερει.

...

Σημειωτεον οτι στην αντιπροσωπεια δεν υπηρξε καποιο προβλημα με τα υλικα,αφου ολα ηταν τυποποιημενα κατα τα προτυπα της VW.

 

OK ευχαριστω πολυ, θα παω απο εκει μια μερα να δω τι παιζει. Λογικο να μην σου λενε τιποτα στην αντιπροσωπεια απο την στιγμη που τα υλικα ειναι της ιδιας μαρκας που σου βαζουν αυτοι π.χ. MANN/NGK κλπ. Απλα θελει λιγη προσοχη με τους κωδικους προϊοντων για το συγκεκριμενο μοντελο αμαξιου, για να μην γινει κανενα λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά!

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω κάτι σαν "δίχτυ" για να κρατάει σταθερά κάτι ψιλοπραγματάκια που έχω βάλει στο πορτ-μπαγκάζ. Υπάρχει μήπως κάποια άλλη λύση? Οι αντιπροσωπείες δίνουν τίποτα τέτοια αξεσουάρ?

 

Thx προκαταβολικά!:D

 

Πάρε τον κωδικό και ρώτα σε μια αντιπροσωπεία την τιμή. Είναι σχετικά ακριβό. Υπάρχουν και άλλων εταιριών σε καταστήματα ειδών αυτοκινήτου.

 

http://imageshack.gr/files/32mb318vkwyfrh10iczi_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πόσο το βρίσκεις?

 

Εδώ το έχει 1470 eur, ίδια τιμή για golf kai touareg. (προσοχή, μικρό feedback)

http://cgi.ebay.com/New-VW-GOLF-PASSAT-SKODA-MFD3-RNS510-RNS-510-Navigation_W0QQitemZ230212883266QQihZ013QQcategoryZ9889QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Link to comment
Share on other sites

Εχουν διαφορετική κορνίζα. Του Touareg έχει γωνίες και του Golf/Jetta/Touran καμπύλες. Κατά τα άλλα είναι ίδια.

 

Σε ευχαριστώ. Κοιτώντας προσεκτικά τις φωτογραφίες κατάλαβα τι εννοείς.

 

Για τον cmavr8: Σε δημοπρασίες, το ένα έχει 1000 και το άλλο 1200€

Link to comment
Share on other sites

cominghome κανονικα πρεπει να αναβει κ ασπρο φως στους καθρεπτες αλλα τα μοντελα που ηρθαν ελλαδα περσυ, δε εχουν αυτητην λειτουργια κ αναβουν μονο τα φωτα οταν ξεκλειδωνεις το αμαξι. τα νεα αναβουν κ τα φωτα σρτα φλας.

τουε τηλεφωνησα κ το δεχονται. ειναι λαθος τους. οποτε ολοι τηλ στην κοσμοκαρ κ θα πρεπει να μας το φτιαξουν να αναβουν κ τα φλας (λευτκο φως ) μαζι με τα μεγαλα μπροστα οταν ανοιγουμε το αμαξι

Link to comment
Share on other sites

kalimera k apo mena. eimai katoxos enos golf gt kai vriskomai stin diadikasia egkatastasis sinagermou. exei kapoios na proteinei marka?exw kataliksei anamesa se clifford kai elser. to erwtima pou exei prokipsei einai gia kapoia plaketa pou prosarmozetai katey8eian se egkefalo k opote apofeygontai kopsimata k rapsimata tou aytokinitou. distixws stin clifford den yparxei kati tetoio (sistima full cabass an legetai etsi). exei kapoios empeiria sto 8ema??

episis exw paratirisei kapoio trigmo pou proerxetai apo tin porta tou odigou otan anoiksei i iliorofi. apo to ixio san na einai. exei tixei se kapoion kati paromoio?

 

eyxaristw ek twn proterwn

Link to comment
Share on other sites

ΤΗΝ ΕΝΔΕΙΞΗ ΤΗΝ ΒΓΑΖΕΙ ΟΤΑΝ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΚΛΕΙΔΗ?ΠΩς ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΣΑ ΧΙΛ ΘΕΛΕΙ ΓΙΑ ΣΕΡΒΙΣ?ΕΧΩ 16900ΚΜ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΤΙΠΟΤΑ

 

Μήπως είχες κάνει νωρίτερα απο τα 15000 km το μικρό service? Γιατί τότε το μετρητή το μηδενίζουν πάλι..

Link to comment
Share on other sites

kalimera k apo mena. eimai katoxos enos golf gt kai vriskomai stin diadikasia egkatastasis sinagermou. exei kapoios na proteinei marka?exw kataliksei anamesa se clifford kai elser. to erwtima pou exei prokipsei einai gia kapoia plaketa pou prosarmozetai katey8eian se egkefalo k opote apofeygontai kopsimata k rapsimata tou aytokinitou. distixws stin clifford den yparxei kati tetoio (sistima full cabass an legetai etsi). exei kapoios empeiria sto 8ema??

episis exw paratirisei kapoio trigmo pou proerxetai apo tin porta tou odigou otan anoiksei i iliorofi. apo to ixio san na einai. exei tixei se kapoion kati paromoio?

 

eyxaristw ek twn proterwn

ΔΕ βοηθάω, απλά κάνω συζήτηση:

Σκέφτεσαι να βάλεις κάτι με autostart?

Link to comment
Share on other sites

episis exw paratirisei kapoio trigmo pou proerxetai apo tin porta tou odigou otan anoiksei i iliorofi. apo to ixio san na einai. exei tixei se kapoion kati paromoio?

 

eyxaristw ek twn proterwn

 

Exw kai egw episis ena trigmo stin porta tou odigou alla den exw hliorofh.Parola auta akougetai eidika otan exei lakkouves kai se dromo me traxy odostrwma!Den kserw an proerxetai apo to hxeio kai den tolmisa na s pw tin alitheia na to peiraksw kiolas!Eimai tis gnwmhs pws ama ta poly peirazeis auta mporei na ginei xeirotera!Parola auta an bgaleis kapoia akri kai to lyseis to thema tha me endiefere na m peis pws kai ti htan telika autos o thoryvos!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...