Jump to content

Νοσταλγία για τη... Θεσσαλονίκη


Γιάννης
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ζήσει 7 πανέμορφα χρόνια στην πανέμορφη Θεσσαλονίκη από το 1977 έως το 1984 σαν φοιτητής στην τότε Α.Β.Σ.Θ. (σημερινό ΠΑΜΑΚ) και σαν φαντάρος (στου Π.Μελά στη Σταυρούπολη) .

 

Από απλή νοσταλγία θα ήθελα να μάθω τι υπάρχει από τα παλιά μου στέκια (κυρίως…φαγάδικα) ακόμα, αν υπάρχει κάτι…

Έμενα στην οδό Δεσπεραί 22 πίσω από την Αγγελάκη κοντά στο Σιντριβάνι…

 

Λοιπόν :

Ψησταριά το Ζάππειο στην Πρ.Νικολάου (σημερινή Α.Σβώλου).Καθημερινος πελαατης του !!!

Εστιατόριο «city» στην Κομνηνών

Καφενείο… majestic μόλις στρίβαμε δεξιά από την Α.Σοφίας στην παραλία .

Ταβέρνα «Η φωλιά των φίλων του φαλάκρα» στην Μελενίκου

Εστιατόριο «Ο πλάτανος» …κάπου εκεί κοντά αν θυμάμαι….

Ψαροταβέρνα «Η Γέφυρα» στην Τούμπα

Εστιατόριο «Το παγώνι» στην Πρ.Νικολάου σημερα Α.Σβωλου.

Ψησταριά «Ο κόκορας» στον ίδιο δρόμο

Πατσατζίδικο «Ο τρούλος» πάλι στην Πρ.Νικολάου

Πιτσαρία «Napolitan» στην Β.Σοφίας ( σήμερα Εθν. Αμύνης).Αργοτερα ειχε παει στην Α.Σβωλου προς Αγγελακη.

Ταβέρνα « 10 βήματα στην άμμο» στην περιοχή Φλέμιγκ ( η αδυναμία μου….) κοντα στο Ιταλικο ινστιτουτο .

Ένα ουζερί κάπου στην Ιπποδρομίου μετά την «Ανατόλια» αριστερά προς Εγνατία

Μια ταβέρνα στα κάστρα …που δεν σέρβηρε πατάτες ….(σπεσιαλιτέ τα …αμελέτητα) "Η ταβερνα του Βλαχου"

Κινηματόγραφοι «Ανατόλια», «Ράδιο σίτυ» κλπ

Καφετέρια «Ξαρχάκος» , «Τότης» , «Λήδρα»

Ψαροταβέρνα «Ο Μίμης» στην Κρήνη αν θυμάμαι καλά…

Ψαροταβερνα "Η Γεφυρα" καπου στην Τουμπα.

Και πολλά άλλα…..

Αξέχαστα χρόνια….

 

Kαι καλή σας …όρεξη με τόσα φαγάδικα που έγραψα….

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

majestic και ξαρχακος υπαρχουν τα αλλα δεν τα ξερω

 

καλη χρονια χρονια πολλα

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Στη μελενίκου πάντως δεν έχει καμιά ταβέρνα. Μια ψησταριά Ζάππειο υπάρχει αλλά δεν είναι στη Σβώλου αν δε κάνω λάθος.

 

 

Ευχαριστω.Για το "Ζαπειο" σιγουρα ειναι εκει που ηταν.

Σβωλου κοντα στην Δεσπεραι !!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

το majestic ζει κ βασιλευει...προσωπικα παντως δν μ'αρεσει καθολου.πωπω δεν ηξερα οτι υπαρχει εδω κ τοσα χρονια!
Link to comment
Share on other sites

το majestic ζει κ βασιλευει...προσωπικα παντως δν μ'αρεσει καθολου.πωπω δεν ηξερα οτι υπαρχει εδω κ τοσα χρονια!

 

Απο το 1977 τουλαχιστον !!!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ζήσει 7 πανέμορφα χρόνια στην πανέμορφη Θεσσαλονίκη από το 1977 έως το 1984 σαν φοιτητής στην τότε Α.Β.Σ.Θ. (σημερινό ΠΑΜΑΚ) και σαν φαντάρος (στου Π.Μελά στη Σταυρούπολη) .

 

Από απλή νοσταλγία θα ήθελα να μάθω τι υπάρχει από τα παλιά μου στέκια (κυρίως…φαγάδικα) ακόμα, αν υπάρχει κάτι…

Έμενα στην οδό Δεσπεραί 22 πίσω από την Αγγελάκη κοντά στο Σιντριβάνι…

 

Λοιπόν :

Ψησταριά το Ζάππειο στην Πρ.Νικολάου (σημερινή Α.Σβώλου).Καθημερινος πελαατης του !!! OK

Εστιατόριο «city» στην Κομνηνών (HOTEL NOW)

Καφενείο… majestic μόλις στρίβαμε δεξιά από την Α.Σοφίας στην παραλία . OK

Ταβέρνα «Η φωλιά των φίλων του φαλάκρα» στην Μελενίκου NO

Εστιατόριο «Ο πλάτανος» …κάπου εκεί κοντά αν θυμάμαι….NO

Ψαροταβέρνα «Η Γέφυρα» στην Τούμπα NO

Εστιατόριο «Το παγώνι» στην Πρ.Νικολάου σημερα Α.Σβωλου. NO

Ψησταριά «Ο κόκορας» στον ίδιο δρόμο OK

Πατσατζίδικο «Ο τρούλος» πάλι στην Πρ.Νικολάου NO

Πιτσαρία «Napolitan» στην Β.Σοφίας ( σήμερα Εθν. Αμύνης).Αργοτερα ειχε παει στην Α.Σβωλου προς Αγγελακη. NO

Ταβέρνα « 10 βήματα στην άμμο» στην περιοχή Φλέμιγκ ( η αδυναμία μου….) κοντα στο Ιταλικο ινστιτουτο . OK

Ένα ουζερί κάπου στην Ιπποδρομίου μετά την «Ανατόλια» αριστερά προς Εγνατία ?

Μια ταβέρνα στα κάστρα …που δεν σέρβηρε πατάτες ….(σπεσιαλιτέ τα …αμελέτητα) "Η ταβερνα του Βλαχου" ?

Κινηματόγραφοι «Ανατόλια», «Ράδιο σίτυ» κλπ OK

Καφετέρια «Ξαρχάκος» OK, «Τότης» NO, «Λήδρα» NO

Ψαροταβέρνα «Ο Μίμης» στην Κρήνη αν θυμάμαι καλά…NO

Ψαροταβερνα "Η Γεφυρα" καπου στην Τουμπα.NO

Και πολλά άλλα…..

Αξέχαστα χρόνια….

 

Kαι καλή σας …όρεξη με τόσα φαγάδικα που έγραψα….

 

OK? happy new year!

Από πείσμα θα ζω στην έρημη χώρα...
Link to comment
Share on other sites

Το ανατόλια είναι ανύπαρκτο.

 

Κριμα...Τοτε δεν υπηρχε ιδιωτικη tv και ειχα παει πολλες φορες στην τελευταια παντα παρασταση !!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ψησταριά το Ζάππειο στην Πρ.Νικολάου (σημερινή Α.Σβώλου).Καθημερινος πελαατης του !!! ->ειπωθηκε

Εστιατόριο «city» στην Κομνηνών

Καφενείο… majestic μόλις στρίβαμε δεξιά από την Α.Σοφίας στην παραλία . ->ειπωθηκε

Ταβέρνα «Η φωλιά των φίλων του φαλάκρα» στην Μελενίκου

Εστιατόριο «Ο πλάτανος» …κάπου εκεί κοντά αν θυμάμαι….

Ψαροταβέρνα «Η Γέφυρα» στην Τούμπα

Εστιατόριο «Το παγώνι» στην Πρ.Νικολάου σημερα Α.Σβωλου.->εκει ειναι

Ψησταριά «Ο κόκορας» στον ίδιο δρόμο

Πατσατζίδικο «Ο τρούλος» πάλι στην Πρ.Νικολάου

Πιτσαρία «Napolitan» στην Β.Σοφίας ( σήμερα Εθν. Αμύνης).Αργοτερα ειχε παει στην Α.Σβωλου προς Αγγελακη.

Ταβέρνα « 10 βήματα στην άμμο» στην περιοχή Φλέμιγκ ( η αδυναμία μου….) κοντα στο Ιταλικο ινστιτουτο .

Ένα ουζερί κάπου στην Ιπποδρομίου μετά την «Ανατόλια» αριστερά προς Εγνατία

Μια ταβέρνα στα κάστρα …που δεν σέρβηρε πατάτες ….(σπεσιαλιτέ τα …αμελέτητα) "Η ταβερνα του Βλαχου"

Κινηματόγραφοι «Ανατόλια», «Ράδιο σίτυ» κλπ που ηταν το ανατολια? δεν υπαρχει πλεον

Καφετέρια «Ξαρχάκος» , «Τότης» , «Λήδρα» -> ξαρχακος,Garson

Ψαροταβέρνα «Ο Μίμης» στην Κρήνη αν θυμάμαι καλά…

Ψαροταβερνα "Η Γεφυρα" καπου στην Τουμπα.

:lock:

 

twitter.com/jojoGPS

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το ανατολια εγινε βιβλιοπωλειο.στην ναυαρινου ειναι.

ο ξαρχακος και ο τοτης υπαρχουν .

η γεφυρα νομιζω δεν υπαρχει πια.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

το ανατολια εγινε βιβλιοπωλειο.στην ναυαρινου ειναι.

ο ξαρχακος και ο τοτης υπαρχουν .

η γεφυρα νομιζω δεν υπαρχει πια.

 

 

 

Πως αλλαζουν οι καιροι !!!!!:(:(:(

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ti να σου πω...το ανατολια το προλαβα οταν ειμουν παιδακι και με πηγε η μαμα μου να δω τα στρουμφακια..
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ti να σου πω...το ανατολια το προλαβα οταν ειμουν παιδακι και με πηγε η μαμα μου να δω τα στρουμφακια..

 

 

 

Εγω το προλαβα στο forte της ηλικιας μου !!!!!:D:D

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ti να σου πω...το ανατολια το προλαβα οταν ειμουν παιδακι και με πηγε η μαμα μου να δω τα στρουμφακια..

 

Αν μιλάτε για το ανατόλια το "κινηματοθέατρο" στη Γούναρη (Ναυαρίνου) που έγινε βιβλιοπωλείο, εγώ το θυμάμαι μέχρι το 2000 σίγουρα που ήταν ακόμα κινηματογράφος - θέατρο, πιθανότατα και αργότερα. Πρέπει να έχει το πολύ 4-5 χρόνια που έκλεισε ο κινηματογράφος.

[sIGPIC][/sIGPIC]"If I had a dollar bill for every time I've been wrong, I'd be a self-made millionaire"
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάτε για το ανατόλια το "κινηματοθέατρο" στη Γούναρη (Ναυαρίνου) που έγινε βιβλιοπωλείο, εγώ το θυμάμαι μέχρι το 2000 σίγουρα που ήταν ακόμα κινηματογράφος - θέατρο, πιθανότατα και αργότερα. Πρέπει να έχει το πολύ 4-5 χρόνια που έκλεισε ο κινηματογράφος.

 

 

Ναι για αυτο μιλαμε !!!:(

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

celacto τοσο εχει οντως:)

 

Γιαννη,ρωτησα την μητερα μου που ειναι ενα χρονο μικροτερη σου και συνεπως εχετε τις ιδιες εικονες πανω κατω και μου ειπε τα εξης:

το city και το majestic τα ξερει.για την φωλια των φιλων του φαλακρα μου ειπε πως λεγονταν τα 5 φ (ή κατι τετοιο) και υπηρχε μεχρι πριν απο 4-5 χρονια(τοτε πηγε τελευταια φορα)

ο κοκκορας μου ειπε οτι ηταν προς νεαπολη,ενω ο τρουλος στα λουλουδαδικα μαλλον εχει κλεισει..εκει αλλωστε εχουν ανοιξει πολλα και ισως να εχει αλλαξει και ονομασια.

 

για την περιοχη γυρω απο τα καστρα απο ταβερνες ξερει το "ιγκλις" που μου ειπε πως της αρεσε η κουζινα τους.

απο σινεμα το ανατολια,εγνατια,το κλειω και ενα στην αγγελακη που εχει γινει μπουατ(δε θυμαται ονομα).επισης στα αστερια,αυρα,σεληνη(χαριλαου μερια)αστηρ,διον κ.α

ο τοτης της στοας στην τσιμισκη γκρεμιζεται,το ληδρα δε το ξερει,ο τοτης της παραλιακης αλλαξε ονομα και ο τοτης στην αριστοτελους υπαρχει ακομα..

 

να σας κανονισω κανα μιτινκ να θυμηθητε τα νιατα σας;; :)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

 

να σας κανονισω κανα μιτινκ να θυμηθητε τα νιατα σας;; :)

 

 

Ακου λεει !!!!! Ειναι ενα κομματι της ζωης μας !!!!Και ισως το πιο ωραιο !!!!

 

Ο κοκορας που λεω εγω ηταν στην Πρ.Νικολαου και το πατζατζιδικο του τρουλου επισης.

 

Για το δευτερο δεν ειμαι σιγουρος.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μια ταβέρνα στα κάστρα …που δεν σέρβηρε πατάτες ….(σπεσιαλιτέ τα …αμελέτητα) "Η ταβερνα του Βλαχου"

 

Όχι ακριβώς στα κάστρα, αλλά στο τσινάρι. Υπάρχει ακόμη αλλά με αρκετές αλλαγές. Αφού εσύ έφυγες το 1984, μάλλον το πρόλαβες όπως ήταν παλιά. Κάποια στιγμή μέσα στη δεκαετία του 80 το... κτίριο (δεν ήταν και ακριβώς κτίριο :p) άρπαξε φωτιά και καταστράφηκε ολοσχερώς. Τη θέση του πήρε μια ωραιότατη παραδοσιακή οικοδομή που έχτισε ο ίδιος ο "Βλάχος" και έτσι η ταβέρνα άνοιξε πάλι. Πριν μερικά χρόνια ο ιδιοκτήτης της, την πούλησε σε αυτόν που έχει και το ουζερί "Τσινάρι", λίγα μέτρα παραδίπλα. (Θυμάμαι ακόμη τις δύο κυρίες από την ταβέρνα - δεν θυμάμαι τη σχέση είχαν με τον ιδιοκτήτη - που έκλαιγαν κατά τη διάρκεια της φωτιάς. Μένω λίγα μέτρα πιο κάτω και τα έζησα live αυτά :p)

 

Και κάτι ακόμη:

Έχω ζήσει 7 πανέμορφα χρόνια στην πανέμορφη Θεσσαλονίκη από το 1977 έως το 1984 σαν φοιτητής στην τότε Α.Β.Σ.Θ. (σημερινό ΠΑΜΑΚ) και σαν φαντάρος (στου Π.Μελά στη Σταυρούπολη) .

 

Υποθέτω τότε ήταν πολύ πιο όμορφη σε σχέση με τώρα αν και δεν έχω παρά μόνο κάποιες εικόνες της πόλης από εκείνη την εποχή αφού το 1984 ήμουν 7 χρονών παιδάκι...

 

ο τοτης της παραλιακης αλλαξε ονομα

 

Βασικά άλλαξε ιδιοκτήτη. Αυτός που το είχε το παραχώρησε στο γαμπρό του, ο οποίος το πούλησε για να ανοίξει το Γερμανό στο εμπορικό κέντρο Cosmos. Έτσι άκουσα τουλάχιστον...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

 

Και κάτι ακόμη:

 

 

Υποθέτω τότε ήταν πολύ πιο όμορφη σε σχέση με τώρα αν και δεν έχω παρά μόνο κάποιες εικόνες της πόλης από εκείνη την εποχή αφού το 1984 ήμουν 7 χρονών παιδάκι...

 

 

 

 

 

Σαφεστατα !!!!!Και οι συνθηκες που την εζησα την εκαναν ακομα πιο ομορφη !!

 

Περασα για μεριες ωρες το 2005 και ηταν διαφορετικη.Ετσι τουλαχιστον την ειδαν τα ματια της ψυχης μου.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Στο Majestic τότε πήγαινανε φρικιά τώρα είναι κυριλατο.Η ταβερνα Γεφυρα στην Τουμπα μετονομαστηκε σε Οινοφροντηστιριο,μετα κάπως αλλιως αλλά βασικά υπάρχει ακομα.

Ο Κοκκορας ήταν το πιο cult παρακμιακο φαγαδικο στην πολη,ήταν ανοιχτο μεχρι πριν λίγους μήνες,ο ιδιοκτητης ήταν ο ίδιος,ο Μπαρμπα-Γιαννης κοντα στα 80 πλεον,πούλαγε το σάντουιτς με σουβλακι/σουτσουκάκι/γυρο κ.λ.π. 1 Ευρω(εβαζε και παπρικά) όταν η μεση τιμή στην Θεσσαλονικη είναι 2,30 Ευρω. Φυσικα εξακολουθουσε να είναι το πιο βρωμικο μαγαζι του πλανητη,2-3 γατες που είχε ο Μπαρμπας κυκλοφορουσαν ελευθερα μεσα στο μαγαζί,ενω ο ιδιος τα επιανε όλα με τα χερια ακομα και την πάπρικα. Το μαγαζι έκλεισε αποταμα γιατι όπως άκουσα ένα βραδυ τον μαχαιρωσανε τον Μπαρμπα-Γιαννη,δεν ξερω εαν ο ίδιος ζει ακόμα:(

Link to comment
Share on other sites

Στο Majestic τότε πήγαινανε φρικιά τώρα είναι κυριλατο.Η ταβερνα Γεφυρα στην Τουμπα μετονομαστηκε σε Οινοφροντηστιριο,μετα κάπως αλλιως αλλά βασικά υπάρχει ακομα.

Ο Κοκκορας ήταν το πιο cult παρακμιακο φαγαδικο στην πολη,ήταν ανοιχτο μεχρι πριν λίγους μήνες,ο ιδιοκτητης ήταν ο ίδιος,ο Μπαρμπα-Γιαννης κοντα στα 80 πλεον,πούλαγε το σάντουιτς με σουβλακι/σουτσουκάκι/γυρο κ.λ.π. 1 Ευρω(εβαζε και παπρικά) όταν η μεση τιμή στην Θεσσαλονικη είναι 2,30 Ευρω. Φυσικα εξακολουθουσε να είναι το πιο βρωμικο μαγαζι του πλανητη,2-3 γατες που είχε ο Μπαρμπας κυκλοφορουσαν ελευθερα μεσα στο μαγαζί,ενω ο ιδιος τα επιανε όλα με τα χερια ακομα και την πάπρικα. Το μαγαζι έκλεισε αποταμα γιατι όπως άκουσα ένα βραδυ τον μαχαιρωσανε τον Μπαρμπα-Γιαννη,δεν ξερω εαν ο ίδιος ζει ακόμα:(

 

Τα φρικια και τα τσιναρια αν θυμαμαι καλα συχναζαν και πλακωνοντουσαν στην Ιπποδρομιου..

 

Το πιο βρωμικο μαγαζι ηταν σε διπλανο δρομο απο αυτον που εμενα (Δεσπεραι) ή στη Διαλετη ή στη Δαγκλη ,δεν θυμαμαι ακριβως δρομο ουτε το ονομα του αλλα αποκλειεται να υπαρχει πια.Ενα ζευγαρι που το ειχε ηταν ηδη ηλικιωμενοι πριν 25 χρονια.Ειχα φαει κανα δυο φορες που δεν ειχα λεφτα και ...επεζησα !!!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη,μια που εμενες στη Δεσπεραι,τον Ιων Τυρταιο (φιρμα της εποχης)τον ηξερες;;στο 18 εμενε..
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη,μια που εμενες στη Δεσπεραι,τον Ιων Τυρταιο (φιρμα της εποχης)τον ηξερες;;στο 18 εμενε..

 

Οχι...Εγω εμενα στο 22 , διπλα σχεδον, 5 ολοκληρα χρονια !!!!Μιλαω για το 1977-1982 !!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

ε γιαυτο σε ρωτησα..διπλα διπλα εισασταν και αυτη την περιοδο που αναφερεις αυτος ηταν στα χαι του:)

 

ραδιοφωνικες εκπομπες εκανε,και φυσικα το Ιων Τυρταιος ειναι ψευδωνυμο..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...