Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν μπορείς να μετακομίσεις φύγε τρέχοντας. Μονο αυτό έχω να πω. Και καλο κουράγιο. :O

 

Εγκρινω και επαυξανω. Ακομα και να χειαστει να το πουλησεις, πουλα το και φυγε.

Η βλακεια και η πονηρια, αμα βρισκονται ιδιως στην Ελλαδα, που δεν εχεις υποστηριξη απο πουθενα, ειναι ανικητες.

 

Θοδωρος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

δεν γινεται αυτο παιδια...ειδικα τωρα...απο την αλλη εγω νομιζω πως αμα πιεσουμε ολοι μαζι,ενοικοι και ιδιοκτητες κατι θα βγαλουμε.εδω μονη μου και εκανα πολλα απιστευτα!
Τα λεφτά μιλάνε... λένε αντίο!
Link to comment
Share on other sites

1.Νομιμοποιείσαι : πρακτικό γενικής συνέλευσης υπογραφές και διορισμός σου ως διαχειριστή

 

2. Αναθέτεις σε έναν μηχανικό να σου βγάλει πίνακα δαπανών με βάση την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας και τα σχεδιαγράμματα θέρμανσης (θα τα βρεις από την Πολεοδομία με τον αριθμό αδείας)

 

3. Με βάση τον πίνακα βγάζεις κοινόχρηστα (πετρέλαιο, καθαριότητα, ανελκυστήρα κ.λ.π.)

 

4. Όποιος αρνείται να πληρώσει, κάνεις αγωγή κατά του ιδιοκτήτη (όχι κατά των μισθωτών) αφού μαζέψεις μερικούς μήνες οφειλών για να σου έρθει πιο οικονομικά.

 

5. Αλβανοί , Ρώσσοι κ.λ.π φυλές, όποτε κάνουν φασαρία εντός ωραρίου κοινής ησυχίας, καλείς Αστυνομία και υποβάλλεις μηνύσεις προτείνοντας και 1-2 μάρτυρες από την πολυκατοικία αφού συνεννοηθείς μαζί τους..

 

6. 'Οσοι ρυπαίνουν, καταγγελία στην Νομαρχία Διεύθυνση υγιεινής..

 

7. Για το καλώδιο, έγγραφη καταγγελία στην Δ.Ε.Η., Δήμο και Πολεοδομία..

 

8. Παππούς : ούτε 30 % ούτε 40..ό,τι ορίζει ο πίνακας του μηχανικού..όποιος έχει αντίρρηση, δικαστικώς και να ορίσει πραγματογνώμονα το Δικαστήριο για να επιβεβαιώσει τον δικό σου πίνακα δαπανών..

Link to comment
Share on other sites

αυτα θα ελεγα εν ολιγοις και εγω .... πρεπει τα ΠΑΝΤΑ να ειναι νομιμα και νομοτυπα ... οποτε και μπορεις να προχωρησεις βημα-βημα και να μην 'φοβασαι' τπτ... βεβαια το ποιες θα ειναι οι αντιδρασεις ειναι αλλο θεμα και δυστυχως δεν μπορεις να το ξερεις απο πριν .... και μιλαω ακομα και για απειλες κλπ (προς εσενα) ....Οποτε καλο ειναι να εξαντλησεις πρωτα καθε 'διπλωματικο' μεσο .... (εξωδικα πχ που ειναι ανεξοδα και χωρις ουσια, αλλα καποιον ψιλοαδαη τον φοβιζουν) ... ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως ολα τα εξοδα που πιθανον χρειαστουν τα επωμιζεται η πολυκατοικια ασχετα με το αν συμφωνουν οι οχι καποιοι ΕΦΟΣΟΝ ειναι θεματα που θιγουν τον κανονισμο .... Δεν εισαι υποχρεωμενη/ος να κανεις συνελευση για να παρθει αποφαση για κατι που ειναι ηδη στον κανονισμο
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.δεν φοβαμαι....προχωρω και εχω αρκετα αποτελεσματα-σε σχεση με την αηδια που επικρατουσε πριν-. Το ασχημο ειναι οτι εχοντας να κανειςμε ανθρωπους που δεν καταλαβαινουν,ή δεν θελουν να καταλαβουν και σε αγνοουν,το να συνεχισεις να κανεις παρατηρησεις γυρνα εναντιον σου.επισης λυπαμαι που το λεω αλλα δεν εχω καμια απολυτως βοηθεια και απο κεινους που ηθελαν τοσο πολυ να μπει σε ταξη η πολυκατοικια.τωρα που βλεπουν αποτελεσματα οχι μονο δε λενε τιποτα αλλα δινουν την εντυπωση οτι βαζουν το μπαστουνι στον τροχο ,οπως λενε και οι Ιταλοι.

Δυστυχως ειναι καποια εξοδα που δεν μπορουν να γινουν γιατι δεν υπαρχει αποθεμα στην πολυκατοικια(μονο 30-40ευρω που καταφερα αυτους τους μηνες).Ξερετε τι σημαινει να προσπαθεις να τους δειξεις το αυτονοητο?δεν εχουν καταλαβει ακομα οτι πρεπει να ερχονται να πληρωνουν κοινοχρηστα,να γυρνανε το κεφαλι και να βλεπουν το χαρτι ρε παιδια ποθ ειναι εκει 20 μερες! και μιλαμε για τα γελοια ποσα τςν 10ευρω!!!!!!!!!

οι ξενοι εφυγαν για τις γιορτες και δεν πληρωσαν! δηλ εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να τους το λεω! και φυσικα δεν θα τους διωξεις απο δω με παραπονα στον ιδιοκτηη γιατι ειδαμε και το αποτελεσμα!μονο με πιεση! αλλα δεν μπορεις να ασχολεισαι συνεχεια μαζι τους! ρε ****το καταστρεφουν αυτο που καναμε με κοπο αυτοι οι ανθρωποι εδω(ειτε ελληνες ειτε ξενοι).Οταν οι γυφτοι ερχινται λερωμενοι,οταν οι συγγενεις τουσ ερχονται και πετανε τα σκοθπιδια μπροστα σε καθαρη πολυκατοικια ,σπιρτα και τσιγαρα μεσα(τα οποια μαζευω και τα πεταω στο πατακι τους μπροστα και μενουν εκει!!!!!!!!),σε ποια διευθ.υγ.να παω????

απειλες...δεν εχει αναφερθει κατι ....εχω ακουσει ασχημα απο τον μεθυσμενο αλβανο 3-4 φορες και δεν ειπα τπτ ουτε θυμωσα γιατι μιλαει το ποτο(και ειμαι ευεξαπτη!)αλλα ειπα την επομενη φορα θα τον αρπαξω!

για το καλωδιο αφου επαιρνα 2μηνες τηλεφωνο πολεοδομια,καταφερα να μιλησω με μια αρχιτεκτονα και μου ειπε πως μαλλον ειναι παρανομο και τι θελω αφου ειναι να φυγει ο ενοικος!!!!!!ακου εκει! δηλ καταγγελεις το παρανομο και οι ιδιοι σου λενε ελα μωρε!

τσπ....και στη δεη και στο δημο δηλ θελει καταγγελια????δεν το ηξερα αυτο!

ο παππους ειναι χαμενη περιπτωση...λεει τρελλα πραγματα και δεν θελω αλλο ν ασχοληθω....ηρθε εχθες η γιαγια κι ελεγε πως ναι να πληρωσουμε καθαριοτητα και καμια λαμπα αν καει αλλα εμεις δεν θελουμε να δινουμε αποθεμα γιατι δεν θελουμε να βαλουμε γραμματοκιβωτια και βρυση (φανταστειτε ποτε δεν ειχε βρυση και η καθαριστρια κουβαλαει το νερο απο αλλου η χτυπαιε πορτες! και ποτε δεν ειχε γραμ/τια...τα γραμματα τα πατανε στις σκαλες),εμεις τα φαγαμε τα ψωμια μας....******ες παιδια...μονοι τους αποφασιζουν τι θα δωσουν(εφερε 5ευρω κι ειχε να πληρωσει απο τον οκτωβριο).

δεν ειμαι βλακας που ασχολουμαι αλλα καμια φορα πρεπει να γινεται αρκει να εχεις κι εναν να σε υποστηριζει και καποτε πρεπει να σταματησει η ελληνικη αηδια που ολοι μιλανε και κανεις δεν κανει τπτ....

 

ειναι κανεις απο θεσ/νικη που αντιμετωπιζει παρομοια προβληματα????

 

 

ευχαριστω παιδια και καλη χρονια με υγεια

Τα λεφτά μιλάνε... λένε αντίο!
Link to comment
Share on other sites

Παρε πορτα, πορτα τα διαμ/τα και ρωτα να σου δωσουν τον κανονισμο να τον φωτοτυπησεις. Ολο και καποιος θα τον εχει.

Θοδωρος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

και αν δεν το βρεις πες οτι πηγες στα δικαστήρια το βρηκες και δεν αναγράφει πουθενα για τοποθετηση γραμματοκιβοτιων (ψαροτικα) !!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα

 

θα μπω αμεσωσ στο ψητο.αποφασισα να μεινω φετος στο σπιτι που νοικιαζει η κοπελια μου εδω και χρονια στου γκυζη το σπιτι ειναι 51 τετραγωνικα.Δεκεμβρης λοιπον και πρωτος που χρειάστηκε να χρησιμοποιησω θερμανση. Η κοπελια μου μου συνεστισε να μην ανοιγουμε καλοριφερ αλλα air condition και θερμαστρα γιατι το πετρελαιο ερχετε πολυ τοσο καιρο που μενει και ξερει.

 

Φυσικα και δεν την πιστεψα και την ψιλοκοροιδευα να πω την αληθεια .

 

Το σπιτι εχει αυτονομη θερμανση ειναι 51 τετραγωνικα 3 οροφος και δεν εχει αλλο διαμερισμα απο πανω του .Καλοριφερ ανοιγαμε λοιπον οταν γυρνουσαμε απο την δουλεια κατα τις 7 για τρεις μαξ τεσσερις ωρες και το βαζαμε στους 17-19 αντε 20 στα πολλα τα κρυα βαθμους .

 

Ερχεται λοιπον σημερα το κοστουμι 245 ευρω για πετρελαιο μόνο!!!!! για ένα μηνα μόνο!!!! το παγιο ειναι 15% οποτε ειναι 11 Ευρω οποτε τα υπολοιπα 234 ειναι αυτο που εκαψα για ενα μηνα με την χρηση που προανεφερα (σημειωση οτι και η κοπελα του διπλανου διαμερισματος ειχε 250 ευρω πετρελαιο 2 ακομα απο 100 και ολοι αρκετα κατω απο 100)

 

Ειναι λογικο ποσο αυτο με βαση την χρηση και αν οχι τι μπορει να φταει?? ΑΑΑ κατεβηκα κατω στον λεβητα και δεν ειδα ρολογια κλασσικα παρα μονο ενα digital time counter!!!να κατεβω στον διαχειριστη και να τον ρωτησω η να το ψαξω για καμια κομπινα και μετα να τον παρει και να το σηκωσει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα

 

θα μπω αμεσωσ στο ψητο.αποφασισα να μεινω φετος στο σπιτι που νοικιαζει η κοπελια μου εδω και χρονια στου γκυζη το σπιτι ειναι 51 τετραγωνικα.Δεκεμβρης λοιπον και πρωτος που χρειάστηκε να χρησιμοποιησω θερμανση. Η κοπελια μου μου συνεστισε να μην ανοιγουμε καλοριφερ αλλα air condition και θερμαστρα γιατι το πετρελαιο ερχετε πολυ τοσο καιρο που μενει και ξερει.

 

Φυσικα και δεν την πιστεψα και την ψιλοκοροιδευα να πω την αληθεια .

 

Το σπιτι εχει αυτονομη θερμανση ειναι 51 τετραγωνικα 3 οροφος και δεν εχει αλλο διαμερισμα απο πανω του .Καλοριφερ ανοιγαμε λοιπον οταν γυρνουσαμε απο την δουλεια κατα τις 7 για τρεις μαξ τεσσερις ωρες και το βαζαμε στους 17-19 αντε 20 στα πολλα τα κρυα βαθμους .

 

Ερχεται λοιπον σημερα το κοστουμι 245 ευρω για πετρελαιο μόνο!!!!! για ένα μηνα μόνο!!!! το παγιο ειναι 15% οποτε ειναι 11 Ευρω οποτε τα υπολοιπα 234 ειναι αυτο που εκαψα για ενα μηνα με την χρηση που προανεφερα (σημειωση οτι και η κοπελα του διπλανου διαμερισματος ειχε 250 ευρω πετρελαιο 2 ακομα απο 100 και ολοι αρκετα κατω απο 100)

 

Ειναι λογικο ποσο αυτο με βαση την χρηση και αν οχι τι μπορει να φταει?? ΑΑΑ κατεβηκα κατω στον λεβητα και δεν ειδα ρολογια κλασσικα παρα μονο ενα digital time counter!!!να κατεβω στον διαχειριστη και να τον ρωτησω η να το ψαξω για καμια κομπινα και μετα να τον παρει και να το σηκωσει?

Σας κλέψανε χαλαρά. Όπως κλέβουν και μένα αλλά δε μπορώ να κάνω τίποτα γιατί όλοι οι ιδιοκτήτες είναι με το μέρος της διαχειρίστριας. Έτσι γίνεται πάντα. 2-3 «κορόιδα» πληρώνουν πάντα όλο το πετρέλαιο της πολυκατοικίας των 15 διαμερισμάτων. :mad:

 

Δυστυχώς λύση δεν υπάρχει. Ό,τι κάτσει είναι ανάλογα με την πολυκατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα

 

θα μπω αμεσωσ στο ψητο.αποφασισα να μεινω φετος στο σπιτι που νοικιαζει η κοπελια μου εδω και χρονια στου γκυζη το σπιτι ειναι 51 τετραγωνικα.Δεκεμβρης λοιπον και πρωτος που χρειάστηκε να χρησιμοποιησω θερμανση. Η κοπελια μου μου συνεστισε να μην ανοιγουμε καλοριφερ αλλα air condition και θερμαστρα γιατι το πετρελαιο ερχετε πολυ τοσο καιρο που μενει και ξερει.

 

Φυσικα και δεν την πιστεψα και την ψιλοκοροιδευα να πω την αληθεια .

 

Το σπιτι εχει αυτονομη θερμανση ειναι 51 τετραγωνικα 3 οροφος και δεν εχει αλλο διαμερισμα απο πανω του .Καλοριφερ ανοιγαμε λοιπον οταν γυρνουσαμε απο την δουλεια κατα τις 7 για τρεις μαξ τεσσερις ωρες και το βαζαμε στους 17-19 αντε 20 στα πολλα τα κρυα βαθμους .

 

Ερχεται λοιπον σημερα το κοστουμι 245 ευρω για πετρελαιο μόνο!!!!! για ένα μηνα μόνο!!!! το παγιο ειναι 15% οποτε ειναι 11 Ευρω οποτε τα υπολοιπα 234 ειναι αυτο που εκαψα για ενα μηνα με την χρηση που προανεφερα (σημειωση οτι και η κοπελα του διπλανου διαμερισματος ειχε 250 ευρω πετρελαιο 2 ακομα απο 100 και ολοι αρκετα κατω απο 100)

 

Ειναι λογικο ποσο αυτο με βαση την χρηση και αν οχι τι μπορει να φταει?? ΑΑΑ κατεβηκα κατω στον λεβητα και δεν ειδα ρολογια κλασσικα παρα μονο ενα digital time counter!!!να κατεβω στον διαχειριστη και να τον ρωτησω η να το ψαξω για καμια κομπινα και μετα να τον παρει και να το σηκωσει?

Στα κοινοχρηστα δεν αναγραφεται το συνολο των ωρων που εχει καψει καθε διαμερισμα;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Τον επομενο μηνα που θα λειτουργησεις το καλοριφερ γραψε τις ωρες που το εχεις αναμενο και ριχνε μια ματια στο ρολοι του καυστηρα αν γραφει παραπανω(που λογικα ετσι ειναι) εχεις προβλημα.Μπορει καποιος να σου πειραξε το ρολοι αλλα μπορει και να ειναι χαλασμενος ο θερμοστατης σουΕτσι ειχε κανει και η μητερα μου οταν ερχοταν φουσκομενο το πετρελαιο και αποδειχθηκε οτι ηταν χαλασμενος ο θερμοστατης αλλα του επανω διαμερισματος ηταν πειραγμενο το ρολοι.Κατι απο τα δυο παιζει να ειναι,φωναξε καποιον ειδικο για καλοριφερ,οχι αυτον που ειναι της πολυκατοικιας καποιον δικο σου εμπιστο υπαχει λογος.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το καλοριφέρ μας λειτούργησε μόνο 2 μέρες τον προηγούμενο μήνα επειδή πολλοί χρωστάνε κοινόχρηστα...τον προηγούμενο μήν λοιπόν, είχαμε βάλει και καλα 800 ευρώ πετρέλαιο..Αυτό το μήνα λέει η κότα οτι έβαλε πάλι 900 ευρώ πετρέλαιο..δεν ασχολούμαι γιατί σε κανα χρόνο θα αλλάξω σπίτι και δεν έχω όρεξη για φασαρίες..Να πώ κάτι άλλο...αμα απο τον κανονισμό απαγορεύται να έχουν όλοι οι ένοικοι της πολυκατοικίας σκυλιά, πως γίνεται να έχει η διαχειρίστρια?Εξαιρείται του κανονισμού???(αυτό δε γίνεται στην πολυκατοικία μου...σε μιας φίλης μου)

iN seArch of a brAin...

http://img215.imageshack.us/img215/9290/maltesedogsmallyr6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το καλοριφέρ μας λειτούργησε μόνο 2 μέρες τον προηγούμενο μήνα επειδή πολλοί χρωστάνε κοινόχρηστα...τον προηγούμενο μήν λοιπόν, είχαμε βάλει και καλα 800 ευρώ πετρέλαιο..Αυτό το μήνα λέει η κότα οτι έβαλε πάλι 900 ευρώ πετρέλαιο..δεν ασχολούμαι γιατί σε κανα χρόνο θα αλλάξω σπίτι και δεν έχω όρεξη για φασαρίες..Να πώ κάτι άλλο...αμα απο τον κανονισμό απαγορεύται να έχουν όλοι οι ένοικοι της πολυκατοικίας σκυλιά, πως γίνεται να έχει η διαχειρίστρια?Εξαιρείται του κανονισμού???(αυτό δε γίνεται στην πολυκατοικία μου...σε μιας φίλης μου)

Στη χώρα της αρπαχτής και της λαμογιάς μην ψάχνετε λογική. Να δοξάζουμε το Θεό που στην Ελλάδα και δη στην Αθήνα δεν έχει βαρύ χειμώνα... Εμάς με 1 ώρα το μεσημέρι και 1 ώρα το βράδυ καλοριφέρ πληρώνω για 3άρι 120€ κοινόχρηστα για πετρέλαιο το μήνα από Οκτώβριο μέχρι και Απρίλιο. Τι ψάχνουμε να βρούμε...

 

Έχω κάνει φασαρίες, είτε με το καλό είτε με φωνές μα άκρη δε βγήκε. Η ιδιοκτήτριά μου μου δίνει δίκιο, αλλά τι να το κάνω. Κι αυτή κάθε χρόνο την αύξησή της ζητάει. Η μοναδική λύση είναι η μετακόμιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα

 

θα μπω αμεσωσ στο ψητο.αποφασισα να μεινω φετος στο σπιτι που νοικιαζει η κοπελια μου εδω και χρονια στου γκυζη το σπιτι ειναι 51 τετραγωνικα.Δεκεμβρης λοιπον και πρωτος που χρειάστηκε να χρησιμοποιησω θερμανση. Η κοπελια μου μου συνεστισε να μην ανοιγουμε καλοριφερ αλλα air condition και θερμαστρα γιατι το πετρελαιο ερχετε πολυ τοσο καιρο που μενει και ξερει.

 

Φυσικα και δεν την πιστεψα και την ψιλοκοροιδευα να πω την αληθεια .

 

Το σπιτι εχει αυτονομη θερμανση ειναι 51 τετραγωνικα 3 οροφος και δεν εχει αλλο διαμερισμα απο πανω του .Καλοριφερ ανοιγαμε λοιπον οταν γυρνουσαμε απο την δουλεια κατα τις 7 για τρεις μαξ τεσσερις ωρες και το βαζαμε στους 17-19 αντε 20 στα πολλα τα κρυα βαθμους .

 

Ερχεται λοιπον σημερα το κοστουμι 245 ευρω για πετρελαιο μόνο!!!!! για ένα μηνα μόνο!!!! το παγιο ειναι 15% οποτε ειναι 11 Ευρω οποτε τα υπολοιπα 234 ειναι αυτο που εκαψα για ενα μηνα με την χρηση που προανεφερα (σημειωση οτι και η κοπελα του διπλανου διαμερισματος ειχε 250 ευρω πετρελαιο 2 ακομα απο 100 και ολοι αρκετα κατω απο 100)

 

Ειναι λογικο ποσο αυτο με βαση την χρηση και αν οχι τι μπορει να φταει?? ΑΑΑ κατεβηκα κατω στον λεβητα και δεν ειδα ρολογια κλασσικα παρα μονο ενα digital time counter!!!να κατεβω στον διαχειριστη και να τον ρωτησω η να το ψαξω για καμια κομπινα και μετα να τον παρει και να το σηκωσει?

 

Υπάρχει μία πολύπλοκη εξίσωση η οποία καθορίζει τι θα πληρώσει το κάθε διαμέρισμα που έχει αυτόνομη θέρμανση..

 

Χονδρικώς μπορώ να σου πω τα εξής :

 

1. Ναι υπάρχει περίπτωση να επιβαρυνθείς το ποσό που ανέφερες, υπό τον όρο ότι : α) έχεις κάψει περίπου 120-150 ώρες μηνιαίως

β) οι υπόλοιποι έχουν κάψει ελάχιστες ώρες συγκριτικώς με σένα

γ) έχει καταναλωθεί όλο το πετρέλαιο των 800 € μέσα στον μήνα χρήσης που αναφέρεις..

Ειδάλλως, εάν δεν έχει καταναλωθεί όλο το πετρέλαιο, θα πρέπει να επιβαρυνθείς με δαπάνη πετρελαίου ανάλογη με το καταναλωθέν, ήτοι, ό,τι δείχνει ο μετρητής της δεξαμενής την ημερομηνία επιμέτρησης των ωρολογίων.

 

Το πάγιο θέρμανσης δεν είναι σταθερό..συναρτάται με την δαπάνη πετρελαίου και τις συνολικές ώρες θέρμανσης όλων των διαμερισμάτων..

 

Ο μαθηματικός τύπος υπολογισμού έχει ως εξής :

 

Κ = Π * [ fi * εi + (( Ωδ * εi ) / ( Σ Ωδ * εi ))* ( 1 - Σ fi * εi)]

Όπου:

Κ = η ζητούμενη κατανάλωση του διαμερίσματος σε Ευρώ.

Π = η συνολική κατανάλωση πετρελαίου της πολυκατοικίας σε Ευρώ.

εi = ο συντελεστής επιβάρυνσης του διαμερίσματος.

fi = ο συντελεστής παραμένουσας επιβάρυνσης του διαμερίσματος.

Ωδ = ή μέτρηση του διαμερίσματος το διάστημα πού μας ενδιαφέρει.

Σεi * Ωδ = Το άθροισμα των γινωμένων των ωρών επί συντελεστές επιβάρυνσης όλων των διαμερισμάτων.

 

Ειδικότερα, μεταφέρω λεχθέντα από αλλού:

 

''Ο λόγος Λίτρα / Ώρες πράγματι δεν είναι σταθερός.

Αυτό συμβαίνει διότι οι ώρες που μετρούνται αφορούν τον χρόνο που εμείς θερμαίνουμε το διαμέρισμά μας, ενώ η κατανάλωση εξαρτάτε από τον χρόνο λειτουργίας του καυστήρα.

Στον χρόνο λειτουργίας του καυστήρα υπεισέρχονται διάφοροι μεταβλητοί παράγοντες όπως:

 

* Ποιος ζήτησε θέρμανση και πότε. Κάποιες ώρες της ημέρας θέρμανση μπορεί να ζητάει μόνο ένα διαμέρισμα, κάποιες άλλες πέντε διαμερίσματα ταυτόχρονα κ.λ.π.

* Η θερμοκρασία μέσα στα διαμερίσματα. Διαφέρει ανάλογα με τις συνήθειες κάθε οικογένειας (ρύθμιση θερμοστάτη, συχνός πολύωρος αερισμός ή όχι)

* Η θερμοκρασία του περιβάλλοντος που αλλάζει.

* Και πολλοί άλλοι

 

 

Σημειώστε ότι όταν πέντε διαμερίσματα ζητούν θέρμανση για μία π.χ. ώρα, αυτό δεν σημαίνει ότι ο καυστήρας ανάβει για μία ώρα. Μπορεί στο διάστημα της μίας αυτής ώρας ο καυστήρας να ανάψει δύο φορές από 10 λεπτά. Αν στο διάστημα της ώρας αυτή ζητήσουν θέρμανση περισσότερα διαμερίσματα ο καυστήρας θα λειτουργήσει για μεγαλύτερο διάστημα και ούτω καθεξής.

Το ίδιο συμβαίνει με την λειτουργία του καυστήρα αν μεταβάλλονται οι συνθήκες μέσα στο διαμερίσματα. Αν π.χ. έχουμε ανοιχτά τα παράθυρα μας το σύστημα θέρμανσης πρέπει να λειτουργήσει για περισσότερο χρόνο για να ανεβάσει την θερμοκρασία στο επιθυμητό επίπεδο όπου είναι ρυθμισμένος ο θερμοστάτης.

Η απάντησή μου είναι πολύ απλοποιημένη, αλλά το συμπέρασμα είναι ότι η διακύμανση είναι όχι μόνο αναμενόμενη αλλά και αναπόφευκτη.''...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι off topic, αλλα ρωταω, αν ξερει καποιος τι ειναι οι μονοβαθμιοι και διβαθμιοι καυστηρες.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

245 το μήνα σε 50 τετραγωνικά ??? Τι ποσά είναι αυτά ρε παιδιά...

Βάλε 2 a/c καλύτερα και κόψτο, να πληρώσει και κανένας άλλος καμμιά φορά. Με τη χρήση που περιγράφεις θα σου βγουν λιγότερα χρήματα στο δίμηνο...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Ο κανονισμός της πολυκατοικίας υπάρχει κάπου γραμμένος?Γιατί είνι πιο εύκολο να μην κάνεις κάτι το οποίο ξέρεις οτι απαγορεύεται παρα να μυρίζεις τα νύχια σου:mad:

iN seArch of a brAin...

http://img215.imageshack.us/img215/9290/maltesedogsmallyr6.jpg

Link to comment
Share on other sites

..Να πώ κάτι άλλο...αμα απο τον κανονισμό απαγορεύται να έχουν όλοι οι ένοικοι της πολυκατοικίας σκυλιά, πως γίνεται να έχει η διαχειρίστρια?Εξαιρείται του κανονισμού???(αυτό δε γίνεται στην πολυκατοικία μου...σε μιας φίλης μου)

 

Βάσει νέου νόμου που έχει ψηφισθεί επιτρέπεται η κατοχή ενός σκύλου και μιας γάτας ακόμα και αν τα καταστατικά πολυκατοικιών τα απαγορεύουν ..

Link to comment
Share on other sites

απο οσο ξερω εαν εχουν υπογραψει ΟΛΟΙ εναν κανονισμο τοτε αυτος ειναι υπερανω κανονισμων γενικων (οχι νομων) ... δλδ αν αποφασισουμε ΟΛΟΙ και υπογραψουμε να μην υπαρχουν κατοικιδια τοτε δεν μπορει να εχει κανεις... ΑΡΚΕΙ να εχουν υπογραψει ολοι οι ιδιοκτητες τον κανονισμο, δεν τιθεται θεμα πλειοψηφιας κλπ
Link to comment
Share on other sites

για να απογορευτουν τα κατοικιδια θα πρεπει ενα υπογραψουν ολοι ομως αμα καποιος δεν δεχεται τοτε δεν μπορει να ισχυει η απαγορευση βεβαια ξερω ομως οτι υπαρχει ενας νομος οτι επιτρεπονται 2 κατοικιδια ανα σπιτι εκτος αμα δημιουργουν προβλημα
Link to comment
Share on other sites

Οσοι και να έχουν υπογράψει εναν κανονισμό είτε πολυκατοικίας είτε οτιδήποτε άλλο δεν ισχύει αν είναι αντίθετος με την ισχύουσα νομοθεσία. Η νομοθεσία σήμερα επιτρέπει δυο κατοικίδια αρκεί να μην παραμένουν σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας.
Link to comment
Share on other sites

κανεις λαθος νομιζω.... με την ιδια λογικη αν υπογραψουν για χρηση θεσεων παρκινγκ(της πυλωτης) τοτε αυτες δεν ισχυουν γιατι απλουστατα δεν το επιτρεπει ο νομος.... κι ομως στα δικαστηρια λενε οτι αν εχουν υπογραψει ΟΛΟΙ οτι η χρηση καποιων χωρων ειναι παραχωρημενη κλπ τοτε ισχυει κανονικοτατα ........ Αρκει οι ιδιοκτητες να ειναι ΟΛΟΙ συμφωνοι (υπογραφες) και να εχει γινει αλλαγη του κανονισμου με συμβολαιογραφο.... Οποτε το ιδιο πιστευω ισχυει σε καθετι παρομοιο
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι έχεις μπερδέψει. Ποιός είπε οτι δεν ισχύουν οι θέσεις παρκινγκ της πυλωτής βάσει νόμου. Ισχύουν αρκεί να έχουν γίνει σωστά ,δηλαδή να δεσμευτούν βάσει της πράξης νόμου 1221. Βάσει αυτής της δέσμευσης και προσαρτήσεως τους σε συγκεκριμένες ιδιοκτησίες στις οποίες αποτελούν αναπόσπαστα τμήματα είναι απόλυτα καταχωρημένες και μόνο τότε βγαίνει η άδεια οικοδομής απο την πολεοδομία

 

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι οι ανοικτές θέσεις στάθμευσης που δημιουργούνται στην πιλοτή δεν μπορούν να αποτελέσουν αυτοτελείς οριζόντιες ιδιοκτησίες με εξ αδιαιρέτου ποσοστό συνιδιοκτησίας επί του οικοπέδου της οικοδομής και δεν μπορούν να μεταβιβασθούν (πωληθούν) ως τέτοιες.

Αλλά αν έχει προηγηθεί η πράξη 1221 και με τη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας προσδιορίστηκε ότι το δικαίωμα χρήσης μια θέσης στάθμευσης ανήκει σε συγκεκριμένο διαμέρισμα, τότε μόνο ο εκάστοτε ιδιοκτήτης αυτού του διαμερίσματος μπορεί να χρησιμοποιεί αυτή τη θέση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...