Jump to content

[Επίσημο] Qtek 9000 (Imate Jasjar / Vodafone v1640 / Universal)


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tο σκηνικό: Θησείο, προχθές το βράδυ. Κάθομαι με έναν φίλο σε ένα μαγαζί, έχω το 9000 στον καναπέ ανάμεσά μας (μαζί και το iPhone του παιδιού, και το bluetooth handsfree μου - και όλα αυτά σε αρκετό χώρο, όχι στριμωγμένα και χωρίς να έχουμε βάλει κάτι από πάνω τους), κλειστό και εκτός θήκης. Κάθε μισή ώρα περίπου το ανοίγω για να τσεκάρω για μηνύματα κ.ο.κ. - σηκωνόμαστε περί τις 11 να φύγουμε και ανοίγοντας το κάλυμμα της συσκευής για να πάρω ένα τηλέφωνο διαπιστώνω πως η οθόνη βγάζει μόνο κάτι οριζόντιες γραμμές, και έχει στο στρώμα της LCD οθόνης (όχι στο πλαστικό περίβλημα) δύο ρωγμές περίπου 2 με 4 cm η κάθε μία. Παίρνω όρκο πως δεν κάθισε κανείς από τους δυο μας πάνω, πως δεν έπεσε κάτι πάνω στη συσκευή και πως δεν έπεσε ούτε μία φορά.

 

Το δεύτερο σκηνικό: πάω το 9000 στην ACE σήμερα το μεσημέρι για σέρβις. Χωρίς πολλά πολλά μου λένε in your face πως ουσιαστικά λέω ψέμματα, πως η συσκευή έχει υποστεί κακομεταχείριση και πως δεν επισκευάζεται εντός εγγυήσεως. Μιλάμε για συσκευή αξίας αγοράς στα 800 ευρώ, με έναν χρόνο ακόμα στην εγγύηση που είναι σε κατά τα άλλα υπεράριστη λειτουργική κατάσταση - η επισκευή εκτός εγγυήσεως τιμολογείται στα 300 ευρώ παρά κάτι ψιλά. Οι υπεύθυνοι του σέρβις ανένδοτοι και από την μετέπειτα συζήτηση μου ξεκαθάρισαν, χωρίς ιδιαίτερες περιστροφές, πως δεν τους ενδιαφέρει καθόλου η δημόσια εικόνα των υπηρεσιών που παρέχουν, ούτε η δημοσιοποίηση της γνώμης μου ως πελάτη.

 

Επομένως δεν έχω λόγο να μην αναφέρω, και εδώ και στο blog μου αλλά και στο podcast μου το τι συνέβη, και να δώσω και τη γνώμη μου σε τυχόν υποψηφίους πελάτες της ACE: τα QTEK και τα HTC είναι εκπληκτικά μηχανάκια, στο βαθμό που τα Windows Mobile τους επιτρέπουν να είναι εκπληκτικά, και τις δουλειές που κάνουν τις κάνουν πολύ ως πάρα πολύ καλά. Δυστυχώς όμως ενίοτε χαλάνε, και χωρίς πολλά πολλά μάλιστα, σε ορισμένες δε περιπτώσεις - όπως η δική μου - και χωρίς κακομεταχείριση. Αυτό δε θα ήταν πρόβλημα αν η αντιπροσωπεία ήταν σωστή στο θέμα επισκευές και στήριζε τους πελάτες των πανάκριβων μηχανημάτων που εμπορεύεται. Τελικό συμπέρασμα: καλά εργαλεία τα Pocket PCs της ACE αλλά η κάλυψη της αντιπροσωπείας στους Έλληνες πελάτες της είναι απαράδεκτη και απογοητευτική.

 

Κάποια στιγμή θα επισκευάσω την οθόνη, με πιάνει η καρδιά μου να το βλέπω να μαζεύει σκόνη στο ράφι, αλλά 300 ευρώ επιπλέον είναι κονδύλι σημαντικού βάρους και αναγκαστικά αναβάλλεται.

 

Αυτά:)

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Guest lagoudakis
μηπως το ειχες στριμωξει πριν και σου εβγαλε το προβλημα;οντως ειναι αμαρτια να μην το φτιαξεις,δεν ριχνεις καμμια ματια στο ebay μηπως βρεις κατι;
Link to comment
Share on other sites

Ήταν σε άριστη κατάσταση μέχρι μισή ώρα πριν σηκωθώ να φύγω, και είμαι κατηγορηματικά σίγουρος ότι δεν πατήθηκε ή χτυπήθηκε καθόλου.

 

Το ξέρω πως είναι κρίμα απ' τον Θεό να μην το φτιάξω, αλλά όποια άλλη λύση δεν έχει νόημα, και η επισκευή πάει στα τριακόσια... ίδωμεν:(

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

265 η οθόνη και 30 ευρώ η εργασία.

Ψάξε στο ebay και θα βρείς οθόνη με 100-130 ευρώ.

Η αλλαγή δεν είναι και τόσο δυσκολη υπόθεση, αρκεί να είσαι προσεκτικος.

Στο λέει κάποιος που είχε την ατυχία να σπάσει και να αλλάξει 2 οθόνες σε δυο δια φορετικά μηχανάκια και δεν φυσικά δεν είχε καμία όρεξη να πληρώσει - όπως και συ -

το παραπάνω ποσό.

Ψάξε 15-20 σελίδες πιο πριν για περισσότερα που έχω δημοσιεύσει σχετικά με το θέμα

αλλαγή οθόνης από την ace .

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος προβληματισμός μου είναι πως η συσκευή έχει ακόμα 11 μήνες εγγύηση - αν τους το πάω και επισκευαστεί από αυτούς έχω ακόμη την κάλυψη εγγύησης για το υπόλοιπο των μηνών αυτών, αν το σκαλίσω μόνος μου χάνω κάθε τέτοια προστασία στο μέλλον.

 

Γνώμες;

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
σιγουρα τασο,αλλα λεει για την εγγυηση,και εγω θα εψαχνα για δευτερο χερι,ειναι το επομενο μου αυτο στο αβαταρ,απλα κανω προπονηση:p:p:p
Link to comment
Share on other sites

μετα απο reset Και εμενα εκει παιζει 21-22 αλλα μετα απο λιγη ωρα πεφτει κοντα στα 15...μαλλον ειμαι ατυχος :(

.

Νικολη πας απο settings-voice command και το κανεις disable ;)

 

toso aplo?:blink:eleos eimai!!!:p:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

file flareman thn paraskeyh mia apo ta idia(exw anoiksei kai sxetiko topic-erwthsh) espase ksafnika mesa stn tseph mou alla egw toulaxiston to "ekse8esa se grhgorh enalagh akraiwn kairikwn syn8hkwn" pou leei kai h eggyhsh mesa.kai h o8nh ena spasimo apo thn mia akrh sthn allh.mia apo ta idia me ace.exei sto americaniko ebay o8ones me 90 eyrw kai alla 30-40 sto 9volto to na sthn perasoun.mesa sta xmas 8a thn paraggeilw kai 8a to steilw a8hna.kai to gelio einai oti ayta ginan stis 12+ to brady kai kana 3wro pio mprosta eixa parageilei nea mpataria 3200 mah kai gps dekth.gkantemia.....exw kai to manual gia to 9000 an to 8elei kaneis alla psilomasaw na to anoiksw monos....pote den ksereis ti 8a soy perrisepsei sto telos

:p

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα πάντως ρε παιδιά, 800 ευρώ συσκευή και να είσαι σίγουρος ότι δε φταις εσύ για τη ζημιά και να μη σε πιστεύουν. Δηλαδή όπως έγραψε και ο flareman στο blog του με αυτά τα 300 παραπάνω, σύνολο 1.100, παίρνεις Mac Book!

 

Τεχνικά κάπως δεν υπάρχει τρόπος να εξακριβωθεί ότι για τη ζημιά δεν ευθύνεται ο flareman και ο κάθε flareman που είναι σίγουρος ότι δε το έκανε αυτός!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες, την βοηθεια σας παρακαλω...

σημερα μου ηρθε απο αγγλια ενα orange spv m5000.

τωρα παω για δουλεια, οποτε θα το ψαξω το βραδυ. καμια προταση για καποια wm6 rom?

δεν με ενδιαφερουν mms/videocall κλπ, εγω για ιντερνετ το πηρα, μεσω wind non stop...

Προτασεις?

Link to comment
Share on other sites

Tο σκηνικό: Θησείο, προχθές το βράδυ. Κάθομαι με έναν φίλο σε ένα μαγαζί, έχω το 9000 στον καναπέ ανάμεσά μας (μαζί και το iPhone του παιδιού, και το bluetooth handsfree μου - και όλα αυτά σε αρκετό χώρο, όχι στριμωγμένα και χωρίς να έχουμε βάλει κάτι από πάνω τους), κλειστό και εκτός θήκης. Κάθε μισή ώρα περίπου το ανοίγω για να τσεκάρω για μηνύματα κ.ο.κ. - σηκωνόμαστε περί τις 11 να φύγουμε και ανοίγοντας το κάλυμμα της συσκευής για να πάρω ένα τηλέφωνο διαπιστώνω πως η οθόνη βγάζει μόνο κάτι οριζόντιες γραμμές, και έχει στο στρώμα της LCD οθόνης (όχι στο πλαστικό περίβλημα) δύο ρωγμές περίπου 2 με 4 cm η κάθε μία. Παίρνω όρκο πως δεν κάθισε κανείς από τους δυο μας πάνω, πως δεν έπεσε κάτι πάνω στη συσκευή και πως δεν έπεσε ούτε μία φορά.

 

Το δεύτερο σκηνικό: πάω το 9000 στην ACE σήμερα το μεσημέρι για σέρβις. Χωρίς πολλά πολλά μου λένε in your face πως ουσιαστικά λέω ψέμματα, πως η συσκευή έχει υποστεί κακομεταχείριση και πως δεν επισκευάζεται εντός εγγυήσεως. Μιλάμε για συσκευή αξίας αγοράς στα 800 ευρώ, με έναν χρόνο ακόμα στην εγγύηση που είναι σε κατά τα άλλα υπεράριστη λειτουργική κατάσταση - η επισκευή εκτός εγγυήσεως τιμολογείται στα 300 ευρώ παρά κάτι ψιλά. Οι υπεύθυνοι του σέρβις ανένδοτοι και από την μετέπειτα συζήτηση μου ξεκαθάρισαν, χωρίς ιδιαίτερες περιστροφές, πως δεν τους ενδιαφέρει καθόλου η δημόσια εικόνα των υπηρεσιών που παρέχουν, ούτε η δημοσιοποίηση της γνώμης μου ως πελάτη.

 

Επομένως δεν έχω λόγο να μην αναφέρω, και εδώ και στο blog μου αλλά και στο podcast μου το τι συνέβη, και να δώσω και τη γνώμη μου σε τυχόν υποψηφίους πελάτες της ACE: τα QTEK και τα HTC είναι εκπληκτικά μηχανάκια, στο βαθμό που τα Windows Mobile τους επιτρέπουν να είναι εκπληκτικά, και τις δουλειές που κάνουν τις κάνουν πολύ ως πάρα πολύ καλά. Δυστυχώς όμως ενίοτε χαλάνε, και χωρίς πολλά πολλά μάλιστα, σε ορισμένες δε περιπτώσεις - όπως η δική μου - και χωρίς κακομεταχείριση. Αυτό δε θα ήταν πρόβλημα αν η αντιπροσωπεία ήταν σωστή στο θέμα επισκευές και στήριζε τους πελάτες των πανάκριβων μηχανημάτων που εμπορεύεται. Τελικό συμπέρασμα: καλά εργαλεία τα Pocket PCs της ACE αλλά η κάλυψη της αντιπροσωπείας στους Έλληνες πελάτες της είναι απαράδεκτη και απογοητευτική.

 

Κάποια στιγμή θα επισκευάσω την οθόνη, με πιάνει η καρδιά μου να το βλέπω να μαζεύει σκόνη στο ράφι, αλλά 300 ευρώ επιπλέον είναι κονδύλι σημαντικού βάρους και αναγκαστικά αναβάλλεται.

 

Αυτά:)

Διάβασε καλύτερα λίγο το βιβλιαράκι της εγγύησης σου.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε καλύτερα λίγο το βιβλιαράκι της εγγύησης σου.

Το έχω διαβάσει, μιλάει για επιφανειακές βλάβες, για βλάβες από πλήξη ή κακομεταχείριση, για βλάβες λόγω περιβαλλοντικών συνθηκών, και για ζημιές οι οποίες προκαλούνται από μη λελογισμένη χρήση εκτός της ορθώς νοούμενης για τη συγκεκριμένη συσκευή - ποτέ δε μιλάω χωρίς να ξέρω τι δικαιούμαι:)

 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι η έκθεση στο κρύο της ατμόσφαιρας βγαίνοντας από το μαγαζί να πείραξε την οθόνη. Για τον Θεό, αν είναι να χρειαζόμαστε πουλοβεράκια για τα εργαλεία μας!:omg: Σε κάθε περίπτωση, η στάση της αντιπροσωπείας είναι η δεδομένη, η γνώμη μου ως καταναλωτή είναι αυτή που εξέφρασα. Είδα τα περί επισκευής, μου έχει μπει η ιδέα, είναι οικονομικό πλέον το ζήτημα.

 

Κρίμα και άδικο, αλλά τέτοιος ελβετικός σουγιάς και να κάθεται στη βιβλιοθήκη είναι χειρότερα και από χρεωκοπία:(

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

τελικα μετα το disable του voice command η μνημη παιζει σταθερα πανω απο 20 !!! ειναι σταθεροτατη :) και ειμαι χαρουμενος!!! μιλαω για την Jwrightmcps Crossbow ROM Update 2.12.08 :):):)
Link to comment
Share on other sites

τελικα μετα το disable του voice command η μνημη παιζει σταθερα πανω απο 20 !!! ειναι σταθεροτατη :) και ειμαι χαρουμενος!!! μιλαω για την Jwrightmcps Crossbow ROM Update 2.12.08 :):):)

 

To wifi είναι σταθερό?? Δεν βρήκες κανένα bug, γενικά?

Dub be good to me!
Link to comment
Share on other sites

απο μια συζητηση που εια με ενα τυπο σε ενα μπαρ.....:blink::p στο νετ ηθελα να πω σχετικο με το θεμα μου ειπε οτι οι οθονες τετοιου μεγεθους ειναι πολυ ευαισθητες ειδικα στο θεμα κρυου και λογω μεγεθους αλλα και λογω "παρωχημενης"(2005 μοντελο ειναι) τεχνολογιας τους και αυτο με το κρυο ειδικα την εναλλαγη κρυου ζεστης ειναι πολυ επικδυνδυνο.αλλα μου ειπε οτι αυτο παρουσιαζεται μετα απο καποιες ωρες λειτουργιας σαν χρονο ζωης της οθονης(και για αυτο αρχισαν να παρουσιαζονται τωρα τετοια προβληματα).μετα μου ανεφερε και καποια "συνομοσιολογικα" του στυλ οτι η htc γνωριζει αυτη την αδυναμια και οτι τις εβαλε λογω χαμηλοτερου κοστους και οτι αλλες εταιριες με αντιστοιχες οθονες δεν αναφερουν μεσα στην εγγυηση οτι δεν καλυπτουν αυτη την αδυναμια...ολα αυτα τα αναφερω επιφυλακτικα βεβαια

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

To wifi είναι σταθερό?? Δεν βρήκες κανένα bug, γενικά?

με wifi δεν εχω παιξει ακομα αρκετα για να ειμαι σιγουρος...αλλα σε γενικες γραμμες εχει ισιωση το τηλ!! και μνημη κοντα στα 20 και δεν κολλαει ειμαι αρκετα ευχαριστημενος το μονο μειον σε αυτη τη ρομ ειναι οτι σαν interface ειναι κλασικο(b&l ηταν μονο ωραια γραφικα)!!

 

οσο αφορα παιδες τη συσκευη και τις οθονες πλεον το 9000 ειναι 2 χρονια και κατι μηνες στα χερια μου εχει παει απο παραλιες μεχρι χιονισμενες βουνοκορφες ,εχει μια καλη γουβα στο σασι απο τουμπα σε πετρες και ακομα ζει και βασιλευει!!! για τη διαφορα θερμοκρασιας θα σου πω οτι τη προηγουμενη κυριακη ειμουνα μεσα στο αμαξι με θερμοκρασια 24 + και βγηκα και μιλαγα στα χιονια με θερμοκρασια -2 !!!

 

Ο μονος λογος που θα το αλλαξω ειναι αμα τα φτυσει τελειως!!!(του αλλαξα μπαταρια πριν 1 μηνα)

Link to comment
Share on other sites

To wifi είναι σταθερό?? Δεν βρήκες κανένα bug, γενικά?

 

Το έχω μονίμως συνδεδεμένο σε ενα speedtouch 780WL μέσα στο σπίτι και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Μια φορά μόνο έχει "χάσει" το δίκτυο και δεν συνδέθηκε μόνο του και απλά ήθελε manual connect.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
τελικα μετα το disable του voice command η μνημη παιζει σταθερα πανω απο 20 !!! ειναι σταθεροτατη :) και ειμαι χαρουμενος!!! μιλαω για την Jwrightmcps Crossbow ROM Update 2.12.08 :):):)
αρκετα καλη απο οτι ειδα:)φτιαχτε και την βιντεοκληση ρε παιδια!!!τοσο δυσκολο ειναι;:confused:
Link to comment
Share on other sites

re paides, ligi voitheia edw pls:

sorry gia ta greeklish, kainourio til...

exei kataferei kanenas sas na kanei login se https me kapoion browser?palevw 2 meres twra me opera k ie alla @@...

k na skeftei kaneis oti gia afto to pira...

tespa, opoios gnwrizei as me diafwtisei

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...