Jump to content

Είστε καπνιστές, πρώην καπνιστές ή άκαπνοι;


ecep
 Κοινοποίηση

Είστε καπνιστές, πρώην καπνιστές ή άκαπνοι?  

475 members have voted

  1. 1. Είστε καπνιστές, πρώην καπνιστές ή άκαπνοι?

    • Δεν καπνίζω
      280
    • Καπνίζω
      145
    • Το έκοψα
      50


Recommended Posts

Βασικά θα έπρεπε να απαγορευτεί σε όλους τους δημόσιους χώρους (υπηρεσίες, εταιρείες, ΜΜΜ, μαγαζιά κ.ο.κ.) από την στιγμή που εκτός από εσένα σκοτώνει και τους γύρω σου, ακόμα και αν δεν καπνίζουν. Πως απαγορεύτηκε η χρήση αλκοόλ για την οδήγηση (μιας και το χρησιμοποίησες) και επιτρέπεται σε κάθε άλλη περίπτωση που δεν είναι επικύνδυνη για τους άλλους; Ακριβώς έτσι και για το τσιγάρο, να επιτρέπεται μόνο όταν είσαι μόνος... ;)

συνέχεια γίνεται λόγος για λογική του παραλόγου και φυσικά δεν θα μπορούσε να εξαιρεθεί και το τσιγάρο.

σύμφωνα με αυτή τη λογική λοιπόν κι εγώ μπορώ να απαιτήσω για την προσωπική μου ασφάλεια και υγιεινή απο όπου περνάω να σταματήσει η κυκλοφορία παντός είδους οχημάτων καθώς είναι εν δυνάμει δολοφόνοι (πολλές φορές άμεσος και ακαριαίος θάνατος), να κατεβούν όλες οι κεραίες που σίγουρα επηρρεάζουν,να μην βήχει,φτύνει κανένας στον δρόμο και στα μμε και να δημιουργηθούν ειδικοί χώροι για αυτούςπου μεταδίδουν απλόχερα μικρόβια που σκοτώνουν κτλ κτλ

μπορώ να σκεφτώ κι ένα σωρό άλλα ,αλλά καλύτερα ας μην τα αναφέρω.

και για να επανέλθω λίγο στην σφαίρα της λογικής τέτοιου είδους ημίμετρα (ότι δήθεν απαγορεύεται το τσιγάρο και το αλκοόλ σε ανήλικος και δημόσιους χώρους -είναι μόνο για γέλια) δεν φέρνουν κανένα απολύτως αποτέλεσμα.

το αλκοόλ και το τσιγάρο ειδικά στηρίζουν την οικονομία της χώρας με τις τεράστιες φορόλογιες που επιβάλλονται ,και όπου εφαρμόστηκαν-εφαρμόζονται τέτοιου είδους μέτρα δεν έχουν φέρει κανένα απολύτως αποτέλεσμα.οι θάνατοι απο αλκοόλ κ τσιγάρο παραμένουν στα ίδια επίπεδα και συνεχώς αυξάνονται.

αφού υπάρχει τέτοια κοινωνική πρόνοια κ μέριμνα ας απαγορευτεί εντελώς κ το ποτό κ το τσιγάρο που είναι το απόλυτο,ισχυρότερο,εθιστικότερο ναρκωτικό που υπάρχει και πωλείται νόμιμα.

αλλά δεν είδα τους πολιτισμένους ευρωπαίους να προβούν σε κάποιου τέτοιου είδους κίνησης απαγόρευσης για να προστατεύσουν τους πολίτες τους.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 402
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλά, τι να πω, σήμερα ο ταξιτζής δεν κάπνιζε απλά, τα έστριβε κιόλας την ώρα που οδηγούσε. Αν δεν πας από τροχαίο να πας από καρκίνο φάση.
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το κάπνισμα πρέπει να απαγορευτεί σε όλους τους δημόσιους χώρους. Υπηρεσίες, συγκοινωνίες, τράπεζες κλπ.

Βέβαια στα μαγαζιά πρέπει να είναι στη διακριτική ευχέρεια του καταστηματάρχη για το αν θα επιτρέπεται ή όχι το κάπνισμα.

Ή για το που θα βάλει τον χώρο καπνιζόντων (συνήθως μπροστά στη «βιτρίνα») και που των μη (στο πίσω μέρος του μαγαζιού και δίπλα στις τουαλέτες, κλάμα οι μη καπνιστές ΗΑΗΑΗΑΗΑΗΑΗΗΑΗΑΗΑΗΑΗΑΗΗΑ).

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με αυτή τη λογική λοιπόν κι εγώ μπορώ να απαιτήσω για την προσωπική μου ασφάλεια και υγιεινή απο όπου περνάω να σταματήσει η κυκλοφορία παντός είδους οχημάτων καθώς είναι εν δυνάμει δολοφόνοι (πολλές φορές άμεσος και ακαριαίος θάνατος),
Έχει απαγορευτεί εδώ και πολύ καιρό να σκοτώνεις με το αυτοκίνητο άλλους. ;) :whistle:

να κατεβούν όλες οι κεραίες που σίγουρα επηρρεάζουν,
Έχουν κατέβει όσες π.χ. ήταν δίπλα σε σχολεία. ;)

να μην βήχει,φτύνει κανένας στον δρόμο και στα μμε και να δημιουργηθούν ειδικοί χώροι για αυτούςπου μεταδίδουν απλόχερα μικρόβια που σκοτώνουν κτλ κτλ
Έχει ξεκινήσει καμία θανατηφόρα επιδημία και δεν το έχω πάρει είδηση; :rolleyes:

αλλά δεν είδα τους πολιτισμένους ευρωπαίους να προβούν σε κάποιου τέτοιου είδους κίνησης απαγόρευσης για να προστατεύσουν τους πολίτες τους.
Δεν τους είδες; :blink: :wacko:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Δεν καπνίζω

 

Δυο φορές το χω βάλει στο στόμα μου και πραγματικά απορώ πως τους αρέσει?Σκέτη πίκρα είναι.

 

Κανείς μας δεν είναι άκαπνος.Όλοι μας είμαστε (και) παθητικοί καπνιστές:worry:

Link to comment
Share on other sites

"Δεν υπάρχουν παθητικοί καπνιστές. Υπάρχουν αντιπαθητικοί αντικαπνιστές." :p
http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

den einai toso h geush pou aresei sto tsigaro alla to oti se 'hremei'...to xw parathrisei opote exw neura h trak me voithiaei na hremisw..alla 'paei' kai me to kafe kai etsi duskola koveuete...

an kai kserw ola kanoun kako ta lights exoun otnws ligoteri nikotini kai therwountai pio ugieina h einai muthos..?

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Το κάπνισμα πρέπει να απαγορευτεί σε όλους τους δημόσιους χώρους. Υπηρεσίες, συγκοινωνίες, τράπεζες κλπ.

Βέβαια στα μαγαζιά πρέπει να είναι στη διακριτική ευχέρεια του καταστηματάρχη για το αν θα επιτρέπεται ή όχι το κάπνισμα.

Ή για το που θα βάλει τον χώρο καπνιζόντων (συνήθως μπροστά στη «βιτρίνα») και που των μη (στο πίσω μέρος του μαγαζιού και δίπλα στις τουαλέτες, κλάμα οι μη καπνιστές ΗΑΗΑΗΑΗΑΗΑΗΗΑΗΑΗΑΗΑΗΑΗΗΑ).

 

Μα και τα μαγαζιά δημόσιοι χώροι είναι. :confused:

 

 

 

και για να επανέλθω λίγο στην σφαίρα της λογικής τέτοιου είδους ημίμετρα (ότι δήθεν απαγορεύεται το τσιγάρο και το αλκοόλ σε ανήλικος και δημόσιους χώρους -είναι μόνο για γέλια) δεν φέρνουν κανένα απολύτως αποτέλεσμα.

το αλκοόλ και το τσιγάρο ειδικά στηρίζουν την οικονομία της χώρας με τις τεράστιες φορόλογιες που επιβάλλονται ,και όπου εφαρμόστηκαν-εφαρμόζονται τέτοιου είδους μέτρα δεν έχουν φέρει κανένα απολύτως αποτέλεσμα

 

Στο internet (όπως και στην πραγματική ζωή) μπορεί να λέει ο καθένας ότι θέλει χωρίς να χρειάζεται να το τεκμηριώσει. Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλα η "λογική" σου είναι λάθος σε όλα της σχεδόν τα σημεία.

 

Καταρχάς η απαγόρευση του καπνίσματος σε δημοσιους χώρους (συμπεριλαμβανομενων των μαγαζιών Bayern;)) έχει ως κύριο σκοπό να προστατέψει τους εργαζομενους και τους πελάτες και όχι τον ίδιο τον καπνιστή.

 

Στην κουβέντα που κάνουμε ειδικά εδώ τείνουμε να ξεχάσουμε τελείως τον παράγοντα εργαζόμενο. Ακόμα κι αν ξεχάσουμε τους μη καπνιστές πελάτες η δεχτούμε ότι οι χώροι μη καπνιστών τους προστατεύουν αποτελεσματικά (που όλοι ξέρουμε ότι δεν ισχύει στην πράξη) ο σερβιτόρος, ο μπάρμαν κτλ δεν έχουν δικαίωμα να εργαστούν σε ένα περιβάλλον που δε θα καταστρέφει την υγεία τους;

 

Το προσπερνάω όμως και αυτό. Ο alfiegen τονίζει συνεχώς ότι δεν έχει υπάρξει "κανένα απολύτως αποτέλεσμα" από τα διαφορα μετρα απαγόρευσης. Δεν ξέρω που το στηρίζεις φιλε, κι επίσης δεν ξέρω τι αποτέλεσμα ακριβώς περιμένεις να δεις μέσα σε 2-3 χρονια (δεν είναι παραπάνω που άρχισαν τέτοιου είδους απαγορεύσεις) όταν όλοι ξέρουμε (;; ) ότι οι επιπτώσεις του τσιγάρου στην υγεία είναι μακροπρόθεσμες.

 

Ακόμα όμως και σε αυτά τα 2-3 χρονια έχουν υπάρξει έρευνες που επιβεβαιώνουν τις θετικές συνέπειες στην υγεία από τέτοιου είδους μετρα.

 

 

Στην Ιρλανδία βρήκαν ότι επηρεάστηκε σημαντικά η λειτουργία των πνευμόνων του προσωπικού με σημαντική βελτίωση της υγείας λόγω της καλύτερης ποιότητας του αέρα:

 

 

http://uk.ihs.com/news/newsletters/ohsis/ohsis-oct05-irish-pub-ban.htm

 

Στη Σκοτία τα καρδιολογικά περιστατικά μειώθηκαν κατά 17% (σε σύκριση με -3% τα προηγούμενα χρονια) κατά την πρώτη χρονια της εφαρμογής του μέτρου της απαγόρευσης:

 

http://www.scotland.gov.uk/News/Releases/2007/09/10081400

 

Φυσικά και είναι ακόμα πολύ νωρίς για εξαγωγή ασφαλών συμπερασμάτων, πάντως είναι τουλάχιστον άτοπο να λέμε ότι δεν έχουν υπάρξει αποτελέσματα, τα οποια θα πρέπει να περάσουν αρκετά χρονια για να φανούν.

 

 

Μια ερώτηση: στους χώρους εργασίας (μιλάω για ιδιωτικές επιχειρήσεις) επιτρέπεται η απαγορεύεται το κάπνισμα;;

Link to comment
Share on other sites

Μα και τα μαγαζιά δημόσιοι χώροι είναι. :confused:

 

Kaneis la8os. Ta magazia einai idiwtikoi xwroi aplws exei kai prepei na exei prosbash se auta o ka8enas.

One of the things you learn after years of dealing with drug people,

is that you can turn your back on a person,

but never turn your back on a drug.

Link to comment
Share on other sites

Kaneis la8os. Ta magazia einai idiwtikoi xwroi aplws exei kai prepei na exei prosbash se auta o ka8enas.

 

 

Μπορεί το ιδιοκτησιακό τους καθεστώς να είναι ιδιωτικό, από τη στιγμή όμως που αποτελούν χώρο συνάθροισης και κυρίως από τη στιγμή που μπορεί σε αυτά όπως λες να έχει πρόσβαση ο καθένας, τότε με την ευρεία έννοια του ορου επιμένω ότι αποτελούν δημόσιο χώρο. Tελοσπάντων δε θα το χαλάσουμε στο terminology, η ουσία των λεγομενων μου είναι άλλη.;)

Link to comment
Share on other sites

συνέχεια γίνεται λόγος για λογική του παραλόγου και φυσικά δεν θα μπορούσε να εξαιρεθεί και το τσιγάρο.

σύμφωνα με αυτή τη λογική λοιπόν κι εγώ μπορώ να απαιτήσω για την προσωπική μου ασφάλεια και υγιεινή απο όπου περνάω να σταματήσει η κυκλοφορία παντός είδους οχημάτων καθώς είναι εν δυνάμει δολοφόνοι (πολλές φορές άμεσος και ακαριαίος θάνατος), να κατεβούν όλες οι κεραίες που σίγουρα επηρρεάζουν,να μην βήχει,φτύνει κανένας στον δρόμο και στα μμε και να δημιουργηθούν ειδικοί χώροι για αυτούςπου μεταδίδουν απλόχερα μικρόβια που σκοτώνουν κτλ κτλ

μπορώ να σκεφτώ κι ένα σωρό άλλα ,αλλά καλύτερα ας μην τα αναφέρω.

και για να επανέλθω λίγο στην σφαίρα της λογικής τέτοιου είδους ημίμετρα (ότι δήθεν απαγορεύεται το τσιγάρο και το αλκοόλ σε ανήλικος και δημόσιους χώρους -είναι μόνο για γέλια) δεν φέρνουν κανένα απολύτως αποτέλεσμα.

το αλκοόλ και το τσιγάρο ειδικά στηρίζουν την οικονομία της χώρας με τις τεράστιες φορόλογιες που επιβάλλονται ,και όπου εφαρμόστηκαν-εφαρμόζονται τέτοιου είδους μέτρα δεν έχουν φέρει κανένα απολύτως αποτέλεσμα.οι θάνατοι απο αλκοόλ κ τσιγάρο παραμένουν στα ίδια επίπεδα και συνεχώς αυξάνονται.

αφού υπάρχει τέτοια κοινωνική πρόνοια κ μέριμνα ας απαγορευτεί εντελώς κ το ποτό κ το τσιγάρο που είναι το απόλυτο,ισχυρότερο,εθιστικότερο ναρκωτικό που υπάρχει και πωλείται νόμιμα.

αλλά δεν είδα τους πολιτισμένους ευρωπαίους να προβούν σε κάποιου τέτοιου είδους κίνησης απαγόρευσης για να προστατεύσουν τους πολίτες τους.

 

alfiegen δεν έχεις καταλάβει κάτι σωστά.Τα μέτρα για τα οποία συζητάμε σκοπό έχουν να προστατέψουν αυτούς που ΔΕΝ καπνίζουν.Αυτούς που είναι συνειδητοποιημένοι και έχουν αποφασίσει ότι ΔΕΝ το γουστάρουν το κάπνισμα.Αυτούς που θέλουν να βγαίνουν έξω και να αναπνέουν καθαρό αέρα και όχι την μπόχα που βγάζει το τσιγάρο σου.Για εσάς που καπνίζετε,κανείς δεν ήρθε να σας πει "κόφτε το γιατί σας σκοτώνει".Ενήλικα παιδιά είστε,έχετε το απαιτούμενο μυαλό για να καταλάβετε από μόνοι σας αν και τι κακό σας κάνει.Άρα λοιπόν δεν τίθεται θέμα κοινωνικής πρόνοιας για σας.Τίθεται αποκλειστικά και μόνο για μας.Και το λυπηρό είναι ότι για τα αυτονόητα θέλουμε έναν μπαμπούλα πάνω από το κεφάλι μας για να μας επιβάλλει το τι θα κάνουμε.Από μόνοι μας δεν είμαστε ικανοί και πρόθυμοι να κάνουμε αυτό που λέει η κοινή λογική.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ακαπνος,δεν βρισκω λογο να το αρχισω,για μαγκια??μα ειμαι μαγκας:p:p επειδη δεν καπνιζω
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ακαπνος,δεν βρισκω λογο να το αρχισω,για μαγκια??μα ειμαι μαγκας:p:p επειδη δεν καπνιζω

 

sostos o paixtis magia einai na ksexorizeis apo tous allous kai na min kaneis tis idies xazomares.

Link to comment
Share on other sites

Κοντευω τους τρεις μηνες που το εχω κοψει μετα απο 25 χρονια καπνιστης.

συγχαρητήρια!

 

Μαχαίρι?

Και ο πατέρας μου 30 χρόνια καπνιστής το έκοψε μαχαίρι και έχει 6 χρόνια να το βάλει στο στόμα του:happy:

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητήρια!

 

Μαχαίρι?

Και ο πατέρας μου 30 χρόνια καπνιστής το έκοψε μαχαίρι και έχει 6 χρόνια να το βάλει στο στόμα του:happy:

 

an sou pw to idio kai me ton patera mou!:happy:

exei kapou 10 xronia na to valei sto stoma tou!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

συγχαρητήρια!

 

Μαχαίρι?

Και ο πατέρας μου 30 χρόνια καπνιστής το έκοψε μαχαίρι και έχει 6 χρόνια να το βάλει στο στόμα του:happy:

 

Ναι μαχαιρι!

Δεν γινεται αλλιως...

Επαθα μια απλη λοιμωδη μονοπυρηνωση, αλλα μεχρι οι γιατροι να βρουν τι ειναι μου εκαναν του κοσμου τις εξετασεις. Δεν βρηκαν τιποτα και το θεωρησα αυτο μια ευκαιρια να το κοψω το ρημαδι. Αλλωστε μου τα επρηζε και η γυναικα μου, εξ'αλλου τωρα με μικρο παιδι δεν μπορουσα να καπνιζω, του χρονου καβατζωνω και τα 50 και ολα αυτα με εκαναν να το παρω αποφαση.

 

Δεν μπορω να πω οτι δεν μου λειπει, αλλωστε ειναι νωρις ακομη, αλλα το παλευω χωρις πολλες εξαρσεις και στερησεις.

Link to comment
Share on other sites

ακαπνος,δεν βρισκω λογο να το αρχισω,για μαγκια??μα ειμαι μαγκας:p:p επειδη δεν καπνιζω

 

Makari na mhn katalabeis pote thn apolaush pou dinei to tsiggaro.

One of the things you learn after years of dealing with drug people,

is that you can turn your back on a person,

but never turn your back on a drug.

Link to comment
Share on other sites

Και τα ναρκωτικά από ότι έχω ακούσει απόλαυση δίνουν... :rolleyes: Αλλά να μου πείς, και το τσιγάρο ένα ήπιο ναρκωτικό είναι... ;)

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Και τα ναρκωτικά από ότι έχω ακούσει απόλαυση δίνουν... :rolleyes: Αλλά να μου πείς, και το τσιγάρο ένα ήπιο ναρκωτικό είναι... ;)

 

Χωρίς καμμία διάθεση αντιπαράθεσης απλά για να ξεκαθαρίζουν κάποια πράγματα,

 

Ηρωίνη - Νικοτίνη , είναι στην ίδια κατηγορία ναρκωτικών ουσιών, δλδ Ναρκωτικές Ουσίες που προκαλούν σωματικό εθισμό. Ειρωνεία, το χασίσι είναι στις Ναρκωτικές ουσίες που ΔΕΝ προκαλούν σωματικό εθισμό.

 

Μην ακούς εμένα, ρώτα ένα γιατρό. (Από γιατρό καθηγητή πανεπιστημίου ειδικό στα θέματα ναρκωτικών ουσιών τα έμαθα και εγώ).

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Αφού λες ότι ηρωίνη και νικοτίνη προκαλούν σωματικό εθισμό, τι διαφορετικό είπα για να μπω σε αντιπαράθεση; :worry:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Αφού λες ότι ηρωίνη και νικοτίνη προκαλούν σωματικό εθισμό, τι διαφορετικό είπα για να μπω σε αντιπαράθεση; :worry:

 

 

Μόνο στο "και το τσιγάρο ένα ήπιο ναρκωτικό είναι". Δεν είναι ήπιο ναρκωτικό, σαν την ηρωίνη είναι.

 

Επίσης ξέρεις εδώ μέσα έχει τρομάξει το μάτι μου...Από το παραμικρό βγαίνουν αντιπαραθέσεις, οπότε φυλάω τα ρούχα μου. :p:)

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Μόνο στο "και το τσιγάρο ένα ήπιο ναρκωτικό είναι". Δεν είναι ήπιο ναρκωτικό, σαν την ηρωίνη είναι.

 

Επίσης ξέρεις εδώ μέσα έχει τρομάξει το μάτι μου...Από το παραμικρό βγαίνουν αντιπαραθέσεις, οπότε φυλάω τα ρούχα μου. :p:)

Α, συμφωνώ και στα δύο τότε... :p :D

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...