Jump to content

[S60 3rd Edition] Nokia PC Suite / OVI Suite / Software Updater


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εναι επιλεγμενο pc-suite /ή ερωτηση κατα την συνδεση ?

Δεν θυμαμαι ,μπορει να στο εχω ξαναρωτησει :O

 

(Απο περιεργεια ,δοκιμασε χωρις την καρτα μνημης μεσα)

Ειναι το pc suite. πρiν απο μερικες μερες που ειχα προβλημα ειμουν στο pc ενος φιλου μου τωρα ειμαι στο δικο μου για αυτο προσπαθω μηπως και τα καταφερω. Αλλαξα και την γλωσσα του τηλ. στα αγγλικα..

 

Ειμαι πολυ ατυχος με το update :(

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 898
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καποιες ερωτησεις:

 

Ποσοι απο εσας εχουν κανει Update τα N73 (απλο και Music Edition);

Ειχατε προβλημα με το Update; (Κατα τη διαρκεια αλλα και μετα; )

Απο που μπορω να κατεβασω την τελευταια Version του NSU;

Να προτιμησω Αγγλικη ή Ελληνικη Version του NSU;

 

Υ.Γ: Δεν ειμαι πεπεισμένος ακομα για το αν θα κανω update αλλα μαζευω ολα τα απαραιτητα ωστε να ειμαι ετοιμος αν γινει

Link to comment
Share on other sites

Απο που μπορω να κατεβασω την τελευταια Version του NSU;

Να προτιμησω Αγγλικη ή Ελληνικη Version του NSU;

 

Υ.Γ: Δεν ειμαι πεπεισμένος ακομα για το αν θα κανω update αλλα μαζευω ολα τα απαραιτητα ωστε να ειμαι ετοιμος αν γινει

Να προτιμήσεις την Αγγλική. Την κατεβάζεις από εδώ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Να προτιμήσεις την Αγγλική. Την κατεβάζεις από εδώ.

 

Σ'ευχαριστω ;)

Την κατεβασα και την εγκατέστησα ηδη...

 

-------------EDIT------------------

 

Το update πραγματοποιήθηκε :)

Πηρα θάρρος και προχώρησα !!! :p

Τι ηταν αυτο που περασα Θεε μου;

Αγωνια μεχρι το τελευταιο δευτερολεπτο της διαδικασιας !

 

Παρακολουθούσα την διαδικασια δευτερόλεπτο προς δευτερόλεπτο,

έβλεπα kilobyte προς kilobyte να κατεβαίνει εως τα 78,9 Mb :wacko:

Αφου μπηκε στην λειτουργια Updating Software το -Estimated Time-

μου φαινοταν ατελειωτο :lol:

 

Λιγο πριν το τελος στα 38 δευτερολεπτα μου "πεταει" ενα 2 minutes

(Εκει ψιλοεπαθα ΣΟΚ η αληθεια) και μετα απο λιγο τελειωσε :happy:

Το "You can start using your Phone again" που γραφει οταν

τελειώσεις επιτυχημένα το update ηταν λύτρωση για 'μενα :p

Χαρηκα τοσο πολυ που του "τραβηξα" ενα ξεγυρισμενο Format

στην Memory Card για να μην εχω φοβο μηπως εχει μεινει

κανενα "κατακάθι" κι ετσι ειναι Brand New το κινητακι μου :happy:

 

Nokia N73-Music Edition

V 4.0736.3.2.1

04-09-2007

RM-133

© Nokia N73 (07)

 

Σας ευχαριστω πολυ που δεν με βρισατε με την

αναποφασιστικότητα που εδειχνα σε ολα τα post μου :O

 

Προς moderators: Θεώρησα σωστο να κανω post σε 2

θεματα (Nokia Software Updater και Nokia N73 ) γιατι αφορά

και το Update αλλα και το συγκεκριμενο μοντέλο κινητού.

Εαν υπαρχει προβλημα παρακαλω σβηστε οποιο post μου

θεωρείτε οτι ειναι άσχετο με την θεματολογία. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ειχα ενα χρονο να συνδεθω με το pc suite απο τον υπολογιστη μου και φοβαμε να μην κανω καποιο λαθος. Eπειδη εχω προβλημα με το ΝSU μπορει καποιος να μου πει τι πρεπει να κανω απεγκατασταση ωστε να σβηστουν ολα εκτος απο αυτα που εχουν σχεση με το pc suite?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ειχα ενα χρονο να συνδεθω με το pc suite απο τον υπολογιστη μου και φοβαμε να μην κανω καποιο λαθος. Eπειδη εχω προβλημα με το ΝSU μπορει καποιος να μου πει τι πρεπει να κανω απεγκατασταση ωστε να σβηστουν ολα εκτος απο αυτα που εχουν σχεση με το pc suite?

Επειδη οπως και να εχει μια δευτερη γνωμη ειναι καλυτερη θα παρακαλουσα οποιον θελει να μου απαντηση :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου sadiagraxa..θα ηθελα να ρωτησω πως σου εβγαλε την V 4.0736.3.2.1 εκδοση για το ν73 ενω εμενα μου βγαζει μονο την V 3.0638.0.0.30 με το nokia software updater ??θελω να κανω αναβαθμιση το κινητο μου κ μου λεει οτι ειναι ηδη ενημερωμενο!@$#^$%^#^%^$#
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου sadiagraxa..θα ηθελα να ρωτησω πως σου εβγαλε την V 4.0736.3.2.1 εκδοση για το ν73 ενω εμενα μου βγαζει μονο την V 3.0638.0.0.30 με το nokia software updater ??θελω να κανω αναβαθμιση το κινητο μου κ μου λεει οτι ειναι ηδη ενημερωμενο!@$#^$%^#^%^$#

 

Καλησπερα Στελιο :)

 

Ακολουθησα τις οδηγιες που εχει στην 1η σελιδα του Topic του Ν73, εκει που λεει:

ΟΔΗΓΟΣ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗΣ ΑΠΟ Ν73 ΣΕ Ν73ΜΕ

και του εβαλα καταρχην το Product Code του Ελληνικου Ν73 γιατι το δικο μου ειναι παραεισαγωγης !

 

Απο ΄κει και περα ολα εγιναν απο μονα τους :p

Μου εδειξε οτι υπαρχει καινουρια εκδοση, πατησα Next, ξεκινησε να κατεβαζει την ενημερωση και καποια στιγμη τελειωσε... !

Απλα να σου θυμησω οτι το δικο μου ειναι το Ν73 Music Edition.

 

Μηπως ειναι τιποτα Vodafone Live η Wind;

 

Παντως πιστευω οτι αν ακολουθησεις τον οδηγο και το μετατρεψεις σε Music Edition, δεν θα εχεις προβλημα με την αναβαθμιση :happy:

Μονο να εχεις υπ όψιν σου οτι στο Music Edition δεν υπαρχει το πλήκτρο 4 συντομευσεων αλλα 1 για τον Music Player.

 

Καλη τυχη ;)

Link to comment
Share on other sites

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το ΝSU μου βγαζει αυτο: :help:

http://img90.imageshack.us/img90/3241/image433333333333333dd3.gif

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το ΝSU μου βγαζει αυτο: :help:

http://img90.imageshack.us/img90/3241/image433333333333333dd3.gif

Για κάποιο λόγο δεν συνδέεται με τον server της Nokia...

Έχεις κάποιο firewall ενεργοποιημένο; Απενεργοποίησε ότι firewall/antivirus έχεις και ξαναπροσπάθησε.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το ΝSU μου βγαζει αυτο: :help:

http://img90.imageshack.us/img90/3241/image433333333333333dd3.gif

και σε μένα αυτό βγάζει από χθες. Τα έπαιξαν οι servers της FOKIA?

HOL έχεις; :p

Link to comment
Share on other sites

Connex..

Eχω προβλημα με το nsu και σημερα τα ξαναπερασα ολα απο την αρχη και οταν προσπαθησα να συνδεθω ειδα αυτο το μηνυμα. Αφου ειναι και σε εσενα ετσι θα περιμενω μεχρι να μπορεσω να συνδεθω και ελπιζω αυτη την φορα να τα καταφερω :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα από χθες το απόγευμα μου το πετάει, προφανώς είναι δικό τους θέμα.

Σε ρώτησα αν έχεις HOL, γιατί χθες το γύρισα σε HOL και είπα μήπως φταίει αυτό, αλλού το χεις με ΟΤΕνετ, προφανώς είναι δικό τους πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

mages k se mena mia apo ta idia.den xerw ti paizei alla k xthes k simera den mporousa na syndethw.mou evgaze to parapanw msg.erixa k firewalls ktl alla pali tpt.gia na doume ti allo tha doume apo tin FOKIA!!

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι επιτέλους βρήκα την λύση για αυτούς που δεν μπορούν να συνδεθούν με το Nokia PC Suite. Την λύση την βρήκα στο περιοδικό computer actine τεύχος Δεκεμβρίου 2005. Αλλά δεν το δοκίμασα στο pc μου γιατί πλέον όλα είναι ok με το Nokia PC Suite.

 

 

Πρόβλημα:

To PC μου δεν μπορει να "δει" ενα USB key κατα την συνδεση του

Μερικες φορες οταν συνδεετε ενα USB key στο PC μου δεν εμφανιζεται στη λιστα των διαθεσιμων μοναδων (drivers) στο Ο υπολογιστης μου.

 

Λύση:

Οταν συνδεετε ενα USB key στο PC σας, τα Windows το αναγνωριζουν ως μοναδα δισκου και αυτοματα του αποδιδουν ενα γραμμα του αλφαβητου για να μπορει να διακρινεται απο τα υπολοιπα. Εφοσον τωρα υπαρχουν πολλες συσκευες συνδεδεμενες στο PC σας, τα Windows μπορει να "ξεμεινουν" απο γραμματα (σπανιο) η απλα να προσπαθησουν να "αναθεσουν" ενα γραμμα που ηδη χρησιμοποιειτε. Για να δειτε τι ακριβως συμβαινει καντε δεξι κλικ στο Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ μου και απο το μενου επιλεξτε Διαχειριση (Manage). Στο παραθυρο που θα εμφανιστει καντε κλικ στο Διαχειριση δισκων (Disk Management) που βρισκεται στο αριστερο πλαισιο του παραθυρου. Ολοι οι συνδεδεμενοι δισκοι θα εμφανιστουν στα δεξια. Εφοσον ο δισκος σας βρισκεται κατεγραμμενος εκει, καντε δεξι κλικ απανω του και επιλεψτε Αλλαγη του γραμματος η της διαδρομης της μοναδας του δισκου (Change Drive Letter and Paths). Aκολουθα, καντε κλικ στο Αλλαγη (Change), επιλεξτε ενα νεο γραμμα (που δεν χρησιμοποιειτε) για την συσκευη και πατηστε ΟΚ.

 

 

:)

Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Α ρε Γιάννη! τη βρήκες την άκρη! Πώς σου ήρθε να διαβάσεις περιοδικό Δεκεμβρίου 2005 όμως απορώ! Πάντως εύκολο είναι έτσι όπως το διαβάζω! Ελπίζω να μπορέσεις να κάνεις update μετά απο ένα χρόνο!πέρνα καμιά βόλτα να μου πείς! Και κάτι ακόμα, πως έστρωσε το Νokia PC Suite? Τί έκανες έβλαλες την έκδοση που δίνει ο nervous?
Link to comment
Share on other sites

Ηλια πριν το κανεις απεγκατασταση εχει την επιλογη για διορθωση και την επελεξα, εγω ειχα αλλο προβλημα με το PC Suite δεν ειδα το μυνημα που βλεπαμε στο μαγαζι σου. Μακαρι να τα καταφερω γιατι πολλες ωρες το εχω ψαξει μονος μου και περισσοτερο μαζι σου και τα αποτελεσματα τα ξερεις :)

 

Το βραδι θα ερθω να τα πουμε απο κοντα

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θέμα: Nokia software update nokia n73!problem!!

Hi!!prospatho na kano anabathmisi to n73 alla me to poy anoigei to programma leei oti i syndesi diktioy xathike kai oti ayto ofeilete logo mallon toixoys prostastias,to thema einai oti den to exo balei,den to blokarei ayto,exo eleksei ta panta.palia mia xara ginontan.ti na kano?

thanks!

 

Πολύς κόσμος αντιμετώπισε προβλήματα με την νέα έκδοση του νέου

Nokia software update (NSU). Ρίξε μια ματιά ΕΔΩ

και θα βρείς πολλές πιθανές αιτίες αλλά και λύσεις.

Φυσικά και "επίσημα" η nokia προτείνει κάποιες λύσεις, ΕΔΩ.

Επειδή όμως και εγώ είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, επι 1 βδομάδα, καθα φορά που ξεκινούσα το NSU, θα μου έλεγε

ή ότι η εγκατάσταση του προγράμματος δεν έγινε σωστά

ή ότι η σύνδεση δικτύου έχει πρόβλημα ή ότι το Firewall των windows παρεμποδίζει ....

Και οι λύσεις που διάβαζα δεξιά κι αριστερά δεν "έπιαναν,

έκανα το εξής πολύ απλό και πέτυχε !!!

Δημιούργησα έναν νέο χρήστη (Πίνακας ελέγχου- Λογαριασμοί χρηστών- νέος λογαριασμός) και έτρεξα το NSU μέσα απο τον νέο αυτόν χρήστη.Thats it !!!!

 

Edit:Συμπληρωματικά να αναφέρω ότι ευθύνονται τα windows και συγκεκριμένα το .net framework με το Buffer overflow που προκύπτει, όταν προγράμματα επιχειρούν να εισάγουν δεδομένα πέραν των προκαθορισμένων (buffer) ορίων.

Έτσι λοιπόν μου ήρθε κι η ιδέα , να τρέξει το NSU μέσα απο έναν νέο χρήστη όπου και η runtime library θα είναι πιο καθαρή.

 

Για να γελάσουμε και λίγο ...εδώ κολλάει αυτό που λένε

<<Το καλό το παλικάρι, ξέρει κι άλλα .....παλικάρια !!!>>

 

P.S.= Όπου παλικάρια = νέοι χρήστες στο P.C. μας :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πολύς κόσμος αντιμετώπισε προβλήματα με την νέα έκδοση του νέου

Nokia software update (NSU). Ρίξε μια ματιά ΕΔΩ

και θα βρείς πολλές πιθανές αιτίες αλλά και λύσεις.

Φυσικά και "επίσημα" η nokia προτείνει κάποιες λύσεις, ΕΔΩ.

Επειδή όμως και εγώ είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, επι 1 βδομάδα, καθα φορά που ξεκινούσα το NSU, θα μου έλεγε

ή ότι η εγκατάσταση του προγράμματος δεν έγινε σωστά

ή ότι η σύνδεση δικτύου έχει πρόβλημα ή ότι το Firewall των windows παρεμποδίζει ....

Και οι λύσεις που διάβαζα δεξιά κι αριστερά δεν "έπιαναν,

έκανα το εξής πολύ απλό και πέτυχε !!!

Δημιούργησα έναν νέο χρήστη (Πίνακας ελέγχου- Λογαριασμοί χρηστών- νέος λογαριασμός) και έτρεξα το NSU μέσα απο τον νέο αυτόν χρήστη.Thats it !!!!

 

Edit:Συμπληρωματικά να αναφέρω ότι ευθύνονται τα windows και συγκεκριμένα το .net framework με το Buffer overflow που προκύπτει, όταν προγράμματα επιχειρούν να εισάγουν δεδομένα πέραν των προκαθορισμένων (buffer) ορίων.

Έτσι λοιπόν μου ήρθε κι η ιδέα , να τρέξει το NSU μέσα απο έναν νέο χρήστη όπου και η runtime library θα είναι πιο καθαρή.

 

Για να γελάσουμε και λίγο ...εδώ κολλάει αυτό που λένε

<<Το καλό το παλικάρι, ξέρει κι άλλα .....παλικάρια !!!>>

 

P.S.= Όπου παλικάρια = νέοι χρήστες στο P.C. μας :lol:

thanks file,alla dystixos to problima paramenei....

paei na anoiksei kai bgazei to klasiko minima gia oti i syndesi xathike dioti....ktl

kamia alli ideA?

thanks

 

edit: ola ok,diortothike,oti na nai ekana,diabasa kai ta link,ebala kai ayto http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=333325fd-ae52-4e35-b531-508d977d32a6&displaylang=en an kai den nomizo na exei sxesi kai ola ok.

Eyxaristo gia tin boithia!

Link to comment
Share on other sites

http://img122.imageshack.us/img122/2785/nsugeorgewk2.th.jpg

http://img138.imageshack.us/img138/1993/nsun800az6.th.jpg

Η πρώτη επάνω είναι ως "Γιώργος" και η άλλη ως "Ν800"

Τα shots τα έβγαλα μόλις τώρα. 2 διαφορετικοί χρήστες και χωρίς καν

επανεκκίνηση του συστήματος για την εναλλαγή τους.

Απλώς "αποσύνδεση χρήστη" και login ως Ν800.

Προσωπικά, δεν έχω έχω κάποια άλλη λύση να σου προτείνω.

 

EDIT: Μέχρι να ανεβάσω τα shots, den πρόσεξα την τροποποίησή σου

Χαίρομαι που έκανες τη δουλειά σου !:)

Link to comment
Share on other sites

edit: ola ok,diortothike,oti na nai ekana,diabasa kai ta link,ebala kai ayto http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=333325fd-ae52-4e35-b531-508d977d32a6&displaylang=en an kai den nomizo na exei sxesi kai ola ok.

Eyxaristo gia tin boithia!

 

Φιλε μου τι εκανες περιπου μπορεις να μου πεις? μηπως και ξεκολλησει το pc μου και επιτελους μπορεσω να κανω και εγω αναβαθμιση :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.

 

εχω το Ν80 και δοκιμασα να κανω update ever the air απο το ασυρματο του σπιτιου μου. ξεκινησε, εβγαλε μια μπαρα που γεμισε ολη και μετα εσβησε, τωρα απλα οτι και αν πατησω αναβει η οθονη αλλα ειναι ασπρο και δεν γινεται τιποτα.. τι να κανω? και το on να πατησω απο πανω το ιδιο.. εχει κανα 15λεπτο που ειναι ετσι.

Follow The Blind . . .:cool:

 

---- WWW.OPEL-CLUB.GR ----

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε λίγο την μπαταρία, για κανα 10λεπτο, ξαναβάλτην και δοκίμασε. Αν ξανακάνει το ίδιο, αναγκαστικά θα το πάς στην Nokia :(

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...