Jump to content

[S60 3rd Edition] Internet telephony


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό το SMS για τη ενεργοποίηση είναι free;

 

Οχι ,διαβαζουμε τα προηγουμενα ,εχει ειπωθει αρκετες φορες ..

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 346
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημέρα

έβαλα και εγώ το truphone αλλά ο αριθμός που μου έδωσε είναι ο ίδιος με το κινητό μου. δεν ινε +44 κατι αλλα +3069.....(κινητό μου)

τι γίνετε τώρα? υπάρχει πρόβλημα?

όσοι με καλούν θα χρεωνοντε πως

Link to comment
Share on other sites

Το truphone δε λειτουργεί ως σταθερός αριθμός τηλεφώνου. Όσοι σε καλούν θα χρεώνονται κανονικά.

Το πρόγραμμα σού προσφέρει δωρέαν κλήσεις, μέσω διαδικτύου, σε σταθερά τηλέφωνα της Ελλάδας και πολλών άλλων χωρών.

Link to comment
Share on other sites

To eihan grapsei sto blog tous oti ta nea registration apo septevrio tha pernoun pleon to topiko arithmo ( tou kinitou pou ehoun) kai tha ehoun tis idies prosfores pou eihan palia...

Satnews

Admin Team :http://www.satplanet.gr

http://rapidshare.com/users/R73U5V

Link to comment
Share on other sites

To eihan grapsei sto blog tous oti ta nea registration apo septevrio tha pernoun pleon to topiko arithmo ( tou kinitou pou ehoun) kai tha ehoun tis idies prosfores pou eihan palia...

epireazei katholou tis xreoseis otan lambano kliseis ego?

giati kati diabasa kai elege charges may occur otan kaneis call forward sto kinito.

kai epeidi den me afinei na allaxo tin epilogi gia energopoihsh toy tilefoni oles oi kliseis proothounte sto kinito mou. :(

den pisteuo na do kana trelo logariasmo (giati to kinito einai me simboleo)

Link to comment
Share on other sites

Koita pros to parwn ehoun pei oti mehri telos tou hronou (30/12) pou tha kikloforish pleon h epishmh ekdosh tou truphone ola ta forward einai free alla an thelis gia na eise sigouros na min ginete forward pas stis rithimisis tou trupone kai to kaneis akeiro na min kanei forward se allo arithmo episeis gia na se hreosoun an eiparh hrewsh sto forward tha prepei na exeis eidh monades sto account sou ( truphone) !!

Satnews

Admin Team :http://www.satplanet.gr

http://rapidshare.com/users/R73U5V

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μού παρουσίασε ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα το Truphone. Παρόλο που πραγματοποιούσε τις κλήσεις, όταν το σταθερό τηλέφωνο άρχιζε να χτυπάει τόσο το ακουστικό όσο και το μεγάφωνο του Ν95 απενεργοποιούνταν. Δεν μπορούσα δηλαδή να επικοινωνήσω.

Γνωρίζετε πού οφείλεται η δυσλειτουργία αυτή;

 

Μάγκες , έχω εγκαταστήσει το truphone 3 φορές , κάθε φορά μετά από απεγκατάσταση της προηγούμενης εγκατάστασης . και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα : όταν κάνω μια κλήση , κάνει μια φορά τοοοοουυυυυτ και σταματάει , η κληση πραγματοποιείται κανονικα , αλλά ούτε ακού ουτε με ακουει ο συνομιλητής .

Καμμια βοήθεια?

 

Μήπως τελικά έχουμε το ίδιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια καλω το σταθερο του σπιτιου μου,και βγαινει μια γυναικεια φωνη που λεει...you have messages.....και το σταθερο μου δε χτυπαει...

 

τι εγινε?εχασα τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λεω να δωσω στο truephone μια δευτερη ευκαιρια,γιατι το εβγαλα αφου μου εσπαγε τα νευρα συνδεοταν συνεχεια με το router μου οσο ημουν σπιτι και η μπαταρια τα εφτυνε.Θελω να ρωτησω το βαζετε μεσω pc sto κινητο?Γιατι διαβασα πιο πισω οτι σε μερικους στην αρχη εβγαλε οδηγο ρυθμισεων ενω σε εμενα δεν ειχε βγαλει τιποτα.Ειχα στειλει sms kai εγκατασταθηκε μονο του
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart
ρε παιδια καλω το σταθερο του σπιτιου μου,και βγαινει μια γυναικεια φωνη που λεει...you have messages.....και το σταθερο μου δε χτυπαει...

 

τι εγινε?εχασα τιποτα?

 

1.ακυρο παιδες το βρηκα...σορρυ

Link to comment
Share on other sites

Voipdiscount με διαφορά είναι απλά άπαιχτο. Μίλούσα χτες σε σταθερό Ελλάδα 9 λεπτά με τέλεια ποιότητα εννοείται τσάμπα...Αν και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αγοράσω χρόνο και στο σπίτι να παίρνω μόνο από εκεί.:)
Link to comment
Share on other sites

Voipdiscount με διαφορά είναι απλά άπαιχτο. Μίλούσα χτες σε σταθερό Ελλάδα 9 λεπτά με τέλεια ποιότητα εννοείται τσάμπα...Αν και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αγοράσω χρόνο και στο σπίτι να παίρνω μόνο από εκεί.:)

Το εχω πει εδω και καιρο ειναι οτι καλυτερο και με πολυ καλες τιμες στα χρεωσιμα νουμερα. Αξιζει σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και πως κάνουμε το Voipdiscount να δουλέψει από κινητό με WiFi;

Υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις για Ν95;

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Και πως κάνουμε το Voipdiscount να δουλέψει από κινητό με WiFi;

Υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις για Ν95;

 

Έχει και αυτό τσαμπέ κλίσεις σε σταθερά Ελλάδα και εξωτερικό μέσω wi-fi?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το κατάφερα και δούλεψε με Ν95 και WiFi, περνώντας χειροκίνητα τις ρυθμίσεις.

 

Καθυστερεί λίγο να βγάλει την γραμμή (γύρω στο μισό λεπτό περίπου), αλλά έχει πολύ καλή ποιότητα ήχου, με κάποια μικρή καθυστέρηση ήχου.

 

Ναι, οι κλήσεις σε σταθερά Ελλάδας κι εξωτερικού είναι δωρεάν (αν και έχω δοκιμάσει μόνο Ελλάδα).

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Συγκριτικά, το truphone με το voipdiscount, είδα ότι είναι για κλήσεις σε κινητά για Ελλάδα, 0,05 πιο ακριβό το truphone.

Κατά τα άλλα τι επιπλέον έχει?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το κατάφερα και δούλεψε με Ν95 και WiFi, περνώντας χειροκίνητα τις ρυθμίσεις.

 

Καθυστερεί λίγο να βγάλει την γραμμή (γύρω στο μισό λεπτό περίπου), αλλά έχει πολύ καλή ποιότητα ήχου, με κάποια μικρή καθυστέρηση ήχου.

 

Ναι, οι κλήσεις σε σταθερά Ελλάδας κι εξωτερικού είναι δωρεάν (αν και έχω δοκιμάσει μόνο Ελλάδα).

Μήπως σου είναι ευκολο να μας δωσεις τις ρυθμίσεις να τις περασουμε κι εμεις?

Link to comment
Share on other sites

Εργαλεία-->Ρυθμίσεις-->Σύνδεση-->Ρυθμίσεις SIP

 

Δημιουργούμε ένα νέο προφίλ SIP

 

Στα πεδία συμπληρώνουμε:

 

Όνομα προφίλ: VoipDiscount

 

Προφίλ υπηρεσίας: IETF

 

Προεπιλεγμένο σημείο πρόσβασης: Επιλέξτε το ασύρματο μόντεμ σας

 

Κοινό όνομα χρήστη: sip:to_user_name_sas@voipdiscount.com

 

Χρήση συμπίεσης: Όχι

 

Εγγραφή: Πάντα ενεργή*

 

Χρήση ασφάλειας: Όχι

 

Διακομιστής μεσολάβησης

  • Διεύθυνση διακομιστή μεσολάβησης: sip:sip.voipidiscount.com
  • Τομέας προστασίας: voipdiscount.com
  • Όνομα χρήστη: Το username σας
  • Κωδικός πρόσβασης: Ο κωδικός σας
  • Επιτρεπόμενη χαλαρή δρομολόγηση: Ναι
  • Τύπος μεταφοράς: UPD
  • Θύρα: 5060

 

Διακομιστής καταχώρισης

  • Διεύθυνση διακομιστή καταχώρησης: sip:sip.voipidiscount.com
  • Τομέας προστασίας: voipdiscount.com
  • Όνομα χρήστη: Το username σας
  • Κωδικός πρόσβασης: Ο κωδικός σας
  • Τύπος μεταφοράς: UPD
  • Θύρα: 5060

Καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα πρέπει να βλέπετε στην οθόνη σας τα δυο εικονίδια του WLAN και του τηλέφωνου διαδικτύου.

http://img137.imageshack.us/img137/3687/screenshot0002hc8.jpg

 

Επίσης στις ρυθμίσεις SIP θα πρέπει να φαίνεται το VoipDiscount σαν καταχωρισμένο.

http://img210.imageshack.us/img210/3119/screenshot0003te5.jpg

 

* Αν στο πεδίο εγγραφή επιλέξουμε «Όταν απαιτήται» ενδέχεται να υπάρχει πρόβλημα σύνδεσης.

Επειδή όμως με το «Πάντα ενεργή» το WiFi θα είναι συνεχώς ανοιχτό και θα καταναλώνει μπαταρία, καλό θα είναι αν δεν χρειαζόμαστε άλλο το VoipDiscount, να αλλάζουμε την τιμή σε «Όταν απαιτήται», έτσι ώστε να απενεργοποιηθεί η υπηρεσία.

 

Υ.Γ. Από την στιγμή που θα ενεργοποιηθεί με τον παραπάνω τρόπο το VoipDiscount, θα χρειαστεί να περιμένετε λίγο μέχρι να εμφανιστούν τα εικονίδια στην οθόνη.

Μόλις εμφανιστούν, είμαστε έτοιμοι να πραγματοποιήσουμε κλήσεις διαδικτύου.

Πληκτρολογήστε τον σταθερό αριθμό που θέλετε να καλέσετε με το διεθνές πρόθεμα (ή κάποια από τις επαφές σας) κι από τις επιλογές, επιλέξτε κλήση διαδικτύου.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Εργαλεία-->Ρυθμίσεις-->Σύνδεση-->Ρυθμίσεις SIP

 

Δημιουργούμε ένα νέο προφίλ SIP

 

Στα πεδία συμπληρώνουμε:

 

Όνομα προφίλ: VoipDiscount

 

Προφίλ υπηρεσίας: IETF

 

Προεπιλεγμένο σημείο πρόσβασης: Επιλέξτε το ασύρματο μόντεμ σας

 

Κοινό όνομα χρήστη: sip:to_user_name_sas@voipdiscount.com

 

Χρήση συμπίεσης: Όχι

 

Εγγραφή: Πάντα ενεργή*

 

Χρήση ασφάλειας: Όχι

 

Διακομιστής μεσολάβησης

  • Διεύθυνση διακομιστή μεσολάβησης: sip:sip.voipidiscount.com
  • Τομέας προστασίας: voipdiscount.com
  • Όνομα χρήστη: Το username σας
  • Κωδικός πρόσβασης: Ο κωδικός σας
  • Επιτρεπόμενη χαλαρή δρομολόγηση: Ναι
  • Τύπος μεταφοράς: UPD
  • Θύρα: 5060

 

Διακομιστής καταχώρισης

  • Διεύθυνση διακομιστή καταχώρησης: sip:sip.voipidiscount.com
  • Τομέας προστασίας: voipdiscount.com
  • Όνομα χρήστη: Το username σας
  • Κωδικός πρόσβασης: Ο κωδικός σας
  • Τύπος μεταφοράς: UPD
  • Θύρα: 5060

Καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα πρέπει να βλέπετε στην οθόνη σας τα δυο εικονίδια του WLAN και του τηλέφωνου διαδικτύου.

http://img137.imageshack.us/img137/3687/screenshot0002hc8.jpg

 

Επίσης στις ρυθμίσεις SIP θα πρέπει να φαίνεται το VoipDiscount σαν καταχωρισμένο.

http://img210.imageshack.us/img210/3119/screenshot0003te5.jpg

 

* Αν στο πεδίο εγγραφή επιλέξουμε «Όταν απαιτήται» ενδέχεται να υπάρχει πρόβλημα σύνδεσης.

Επειδή όμως με το «Πάντα ενεργή» το WiFi θα είναι συνεχώς ανοιχτό και θα καταναλώνει μπαταρία, καλό θα είναι αν δεν χρειαζόμαστε άλλο το VoipDiscount, να αλλάζουμε την τιμή σε «Όταν απαιτήται», έτσι ώστε να απενεργοποιηθεί η υπηρεσία.

 

Υ.Γ. Από την στιγμή που θα ενεργοποιηθεί με τον παραπάνω τρόπο το VoipDiscount, θα χρειαστεί να περιμένετε λίγο μέχρι να εμφανιστούν τα εικονίδια στην οθόνη.

Μόλις εμφανιστούν, είμαστε έτοιμοι να πραγματοποιήσουμε κλήσεις διαδικτύου.

Πληκτρολογήστε τον σταθερό αριθμό που θέλετε να καλέσετε με το διεθνές πρόθεμα (ή κάποια από τις επαφές σας) κι από τις επιλογές, επιλέξτε κλήση διαδικτύου.

 

Φίλε Aisopos , ευχαριστούμε πολύ για τις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς, η εγγραφή γίνεται μέσω υπολογιστή (όχι από το κινητό) και πιο συγκεκριμένα μέσω της εφαρμογής που θα κατεβάσεις από το http://www.voipdiscount.com
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Βρε παίδες σύνδεσα το κινητό μου με τη υπηρασία i-call και όταν προσπάθησα να περάσω στο κινητό μου και τους 2 λογαριασμούς που έχω στο i-call ενώ έφτιαξα 2 ξεχωριστά προφίλ, στο μενού sip settings όταν περνάω τις ρυθμίσεις για το δεύτερο λογαριασμό μου βγάζει το εξής μήνυμα:"unable to save. Profiles in same realm must have same user name." Ξέρετε γιατί μου βγάζει αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Παίδες το VoipDiscount από ότι κατάλαβα είναι free για σταθερά σε Ελλάδα (που με ενδιαφέρει πολύ).

Θα είναι free για πάντα ή ως το τέλος του χρόνου όπως το truephone?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δεν έχω καταλαβει τι πρέπει να κάνω για να βάλω το truephone ή το παραπάνω που λέτε!!πρέπει να βάλω κάποιο πρόγραμμα?διάβασα στην αρχή αλλά δεν κατάλαβα!

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το VoipDiscount από ότι κατάλαβα είναι free για σταθερά σε Ελλάδα (που με ενδιαφέρει πολύ).

Θα είναι free για πάντα ή ως το τέλος του χρόνου όπως το truephone?

Προς το παρόν τουλάχιστον, δεν έχει κάποιον χρονικό περιορισμό.

Ο μόνος χρονικός περιορισμός που υπάρχει, είναι 15' ανά κλήση.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...