Jump to content

Ελληνική WM6 ROM για Qtek 8310 [v3]


NiTroGen
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από τα απαραίτητα ξεκλειδώματα το V1240 έχει WM6.

 

 

Ευχαριστώ και πάλι

Δαμιανέ, περιμένω τις εντυπώσεις σου. Κατά προτίμηση τις ...αρνητικές. ;)

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 321
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To 1o mou .cab

To maniac automatic keylock me perasmenes tis ry8miseis opos to exo se emena.

Sas aresei o screensaver tou?

 

http://rapidshare.com/files/61895683/Automatic_Keylock_4.0_by_IceMan.cab

Ψάχνω ελληνική ROM για HTC Touch Dual.
Link to comment
Share on other sites

To 1o mou .cab

To maniac automatic keylock me perasmenes tis ry8miseis opos to exo se emena.

Sas aresei o screensaver tou?

 

http://rapidshare.com/files/61895683/Automatic_Keylock_4.0_by_IceMan.cab

Μπορείς και το έχεις ενεργοποιημένο μαζί με το SMS160; Εγώ όταν έχω το SMS160 ενεργό και τρέχω το Keylock πάντα παίρνω το μήνυμα "Σφάλμα στο keyboard hook. H εφαρμογή κλείνει. (31)".

 

Επίσης όταν τρέχω τον screen saver (btw, ωραίος!) το κινητό σταματάει να αποκρίνεται (μάλλον λόγο του προηγούμενου σφάλματος) και επίσης εμφανίζεται και το γνωστό πρόβλημα του σβησίματος οθόνης στα 7 sec. Μου συμβαίνει και στο δικό σου πακετάκι! :(

 

Το ίδιο πρόβλημα είχα και με τη ROM του andot, αλλά και με τη δικιά μου τώρα. :cry:

 

ΥΓ: Σε λίγη ώρα θα έχει ανέβει στο Rapidshare η τέταρτη (και πιθανόν τελευταία για την ώρα) έκδοση της ROM μου.

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

WM6 Standard Greek for HTC Tornado - Version 4

 

Βασισμένη στη ROM WM6 5.2.1616.18120 του Shark (από WinCE.BY)

 

Ελληνική Έκδοση από NiTroGen

4η Αναβάθμιση - 12 Οκτ 2007

 

 

Χαρακτηριστικά

--------------------

> WM6 Standard 5.2.1616.18120.0.4.0

> GSM Radio: 4.1.13.28_02.61.01

> Μενού: Ελληνικά - Αγγλικά

> t9: Ελληνικό - Αγγλικό

> SMS160: Για 160 χαρακτήρες ανά SMS

> Ρυθμίσεις GPRS, MMS, WAP όλων των ελληνικών εταιριών κινητής

> 8MB Pool

> Πλήρως ξεκλειδωμένη!!!

> Υποστήριξη MMS

> HTC Camera 4.00.23355

> Κατέβασμα των αρχείων rar, exe, doc, pdf, 3gp με τον IE

> Αναπαραγωγή 3gp, mpg, mp4, aac με Windows Media Player

> Οδηγός πληκτρολογίου από AKU2.0

> Υποστήριξη SDHC (δεν έχει δοκιμαστεί)

> Διόρθωση προβλήματος υποστήριξης ασφάλειας WPA με κρυφό SSID

+ Συμπίεση εικόνων και ορισμένων εφαρμογών για περισσότερο ελεύθερο χώρο (+500KB)

+ Επιπλέον ρυθμίσεις για Bluetooth, Διαχείριση Ενέργειας, Internet Explorer και Μενού Έναρξης

+ Προσθήκη φακέλων "Προγράμματα", "Πολυμέσα" και "Δίκτυο" στο Μενού Έναρξης και νέων συντομεύσεων στα "Βοηθήματα"

 

 

Επιπλέον Εγκατεστημένες Εφαρμογές

----------------------------------------------

> CeleTask 2.2.2433.4986

> ClearType Powertoy

> ClockOnTop

> CommManager 1.4.1

> CoolCamera 1.15

+ FakeCursor

* HTC SIM Manager 6.31

> LowLight 1.02

> MoBlue 2.0 beta

> MultiFlashLight 1.1

> Oxios Memory 1.40

> Oxios Alarms 1.31

> SMS Delivery Receipt Fix 2.0.0b by Saman

> Tornado Power Control 2.0 beta 4

> Tornado WiFi Settings

> VoIP DLLs - VoIPiser 0.1

> VitoCopyPaste 1.3.60

+ Uninstaller 0.3 by Easter

> WM5torage 1.78 beta 2

 

 

(+ Προσθήκη, * Αναβάθμιση)

 

Διαθέσιμος χώρος μετά την εγκατάσταση: 19.27ΜΒ

Διαθέσιμη μνήμη κατά την εκκίνηση: 30.23ΜΒ

 

 

Συντομεύσεις Πλήκτρων

------------------------------

  • Volume Up παρατεταμένο: Φωνητικές Σημειώσεις
  • Volume Down παρατεταμένο: MultiFlashLight
  • Home παρατεταμένο: Celetask
  • Camera σύντομο: CoolCamera
  • Camera παρατεταμένο: FakeCursor

Οδηγίες Εγκατάστασης

-----------------------------

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η ROM ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ HTC TORNADO NOBLE (Qtek 8310/iMate SP5/Vodafone V1240). ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΣΕ ΑΛΛΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΘΑ ΕΧΕΙ ΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΝ ΑΧΡΗΣΤΕΥΣΗ ΤΗΣ!!!

 

Συνδέετε το κινητό μέσω ActiveSync, τρέχετε το ROMUpdateUtility.exe και ακολουθείτε τις οδηγίες. Σε περίπτωση που δεν αναγνωρίζεται η συσκευή σας από το ActiveSync, έχοντας κλειστό το κινητό κρατάτε πατημένο το κουμπί της κάμερας και συνδέετε το κινητό στο PC με το USB. Μόλις εμφανιστεί η οθόνη με τα 3 χρώματα (bootloader), τρέχετε το ROMUpdateUtility.exe και ακολουθείτε τις οδηγίες.

 

H ROM περιέχει μόνο το λειτουργικό και το GSM. ΔΕΝ αναβαθμίζεται ο bootloader, οπότε σε περίπτωση αποτυχίας της αναβάθμισης, μπορεί να ξαναπεραστεί το λειτουργικό σύστημα.

 

H ROM είναι διαθέσιμη στο blog μου: http://nitrogen.blog.com.gr

 

 

-----

Η ROM έχει φτάσει σε ένα αρκετά ώριμο στάδιο και νομίζω πως θα σταματήσω προσωρινά εδώ. Να μην αναγκάζεστε κι εσείς να περνάτε κάθε 2 μέρες νέα ROM. Αν χρειαστεί καμία αναβάθμιση ή κανένα registry patch, αυτό θα βγει ως αρχείο CAB. Εκτός κι αν είναι κάτι "χοντρό". :D

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

το "προβλημα" με την αντιστοιχηση στο wm5 είναι οτι άλλη αντιστοίχηση υπάρχει όταν γράφεις sms/mms κι άλλη όταν ψαχνεις στον τηλεφωνικό κατάλογο.

Κάτι τέτοιο γίνεται και στο wm6?

Tο πρόβλημα με τη διαφορά στην αντιστοίχηση χαρακτήρων ανάμεσα στο t9 και τον κατάλογο ΛΥΘΗΚΕ! Τώρα και ο κατάλογος δουλεύει με την αντιστοίχηση του t9 (ΑΒ,ΔΕΦ,ΓΗΙ,ΚΛ,ΜΝΟΩ,ΠΡΣΨ,ΤΘ,ΖΧΥΞ). Απλά εγκαθιστάτε το cab και επανεκκινείτε το κινητό. Τέρμα πια το μπέρδεμα! ;)

 

Για όσους θέλουν το ανάποδο, δηλαδή το t9 με την αλφαβητική αντιστοίχιση χαρακτήρων του καταλόγου, σας λέω απλά ότι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ! :p

 

Για καλό και για κακό, ρίξτε μια ματία στο HKEY_LOCAL_MACHINE\Security\Phone\PhoneKeyMatch\KeyboardMappings και αν βρείτε και άλλα κλειδιά πέρα από τα 31-39, σβήστε τα!

 

Κρίμα που δεν ανακάλυψα τη "διόρθωση" λίγες ώρες νωρίτερα, ώστε να την περάσω στη νέα ROM. :(

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Πω πω ρε φίλε δεν σε προλαβαίνουμε!

Μπράβο σου!

Εδώ κι εγώ δε με προλαβαίνω!!!! :lol:

 

Το coolcamera είναι σπασμένο;

Λιγάκι! :O

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια από οποiον γνωρίζει!!!!!

 

Έβαλα εχθές την πρώτη έκδοση στο V1240 και όλα πήγαν μια χαρά.

σήμερα το πρωί πέρασα την τέταρτη έκδοση και από τότε όταν πάω να το ανοίξω εμφανίζει το λογότυπο της vodafone και μετά σβήνει!

πέρασα πάλι την πρώτη έκδοση αλλά πάλι τα ίδια!

 

Βοήθεια:wacko:

 

πιθανον να ευθεινετε το radio update

υπαρχει καπου το αρχικο?

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια από οποiον γνωρίζει!!!!!

 

Έβαλα εχθές την πρώτη έκδοση στο V1240 και όλα πήγαν μια χαρά.

σήμερα το πρωί πέρασα την τέταρτη έκδοση και από τότε όταν πάω να το ανοίξω εμφανίζει το λογότυπο της vodafone και μετά σβήνει!

πέρασα πάλι την πρώτη έκδοση αλλά πάλι τα ίδια!

 

Βοήθεια:wacko:

 

Otan perases thn proth rom kai douleue sou ebgaze to logotupo ths vodafone??

Link to comment
Share on other sites

Ναι το λογότυπο το έβγαζε

 

Periergo!!!!!

Xrisimopihse to TeraTermPro gia na kaneis ena format opws lene sto xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=324557 kai ksana perna thn rom!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το τηλέφωνο επανήλθε:yahoo:

 

κάνοντας τις παρακάτω ενέργειες

Πέρασα μια αγγλική έκδοση για V1240 που βρήκα σε προηγούμενο post και επανήλθε, αμέσως μετά πέρασα πάλι την πρώτη έκδοση του NiTroGen και τώρα απ'οτι φαίνεται λειτουργεί μια χαρά:lol:

 

Συνεχίζω να πιστεύω ότι ευθύνεται το radio update το οποίο δεν πρέπει να είναι συμβατό με το V1240. Δεν ξέρω όμως, θα δουμε….

 

Το λογότυπο της vodafone συνεχίζει να εμφανίζετε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις όρεξη να πειραματιστείς, δοκίμασε να περάσεις μόνο το radio update (http://rapidshare.com/files/27237806/HTC_Tornado_Radio_02.61.01.exe) για να σιγουρευτείς ότι φταίει αυτό. Αλήθεια, ποια έκδοση έχεις εσύ τώρα;

 

Το λογότυπο της Vodafone είναι στην splash screen της ROM, την οποία και δεν άλλαξα. Σε 8310 φαίνεται το λογότυπο της Qtek.

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Nitro, εχω εγκαταστήσει την Rom3 Σου ,η οποια ειναι μια χαρα, και δουλευει αψογα, εχω εγκαταστήσει τα προγραμματα μου πάλι, την 4 ισως την δοκιμάσω αργοτερα...
It&C My Company Dpt
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως, αλλά στο παραπάνω cab για τα key mappings, βρέθηκαν κάποιες "παρείσακτες" τιμές που δεν επιτρέπουν τη σωστή τοποθέτηση των "a" και "z" (άσχετο!). Το cab διορθώθηκε, αλλά όσοι το εγκατέστησαν ήδη ας κάνουν τον κόπο να μπουν στο HKEY_LOCAL_MACHINE\Security\Phone\PhoneKeyMatch\KeyboardMappings και αν βρουν και άλλα κλειδιά πέρα από τα 31-39 να τα σβήσουν!

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και το έχεις ενεργοποιημένο μαζί με το SMS160; Εγώ όταν έχω το SMS160 ενεργό και τρέχω το Keylock πάντα παίρνω το μήνυμα "Σφάλμα στο keyboard hook. H εφαρμογή κλείνει. (31)".

 

kai se emena to idio kanei. alla apofasisa oti de stelno kai tosa polla sms. to sms160 to exo synh8os kleisto kai to anoigo an xreiastei

eixa diavasei sto forum ths ace hellas oti einai 8ema driver tou plhktrologiou, alla den endiafer8hkan na vgaloun ne akdosh tou sms160

 

ps

yparxei pou8ena kanenes odhgos me olla ta plhktra (gia na kano kati promoio me to celetesk kratontas pathmeto to plhktro)

p.x. gia to Long_Home.lnk:

37#\Windows\CeleTask.exe?:TaskManagerApp

giati 37# ? ti shmainei?

 

epishs pos mporo na to kano na dextei ton fakelo se "program files"

 

 

ps2

sto diko mou Long_Home.lnk evala

37#\Windows\CeleTask.exe 1010

oste na emfanizei panta to "tasks" patontas to home aneksarthta pou to eixa afhsei thn prohgoumenh fora

 

gia amesh dior8osh, opoios endiaferetai eko kanei ena .cab ne to v2.2

http://rapidshare.com/files/61912207/CeleTask_2.2.2433.4986_by_IceMan.cab

 

PS4

Mhpos vre8hke lysh gia to vito audionotes kai to autorecord? de douleve sthn prohgoumenh rom :( se afth mhpos doulevei. ti diaforetiko exei h ekdosh tou phil sthn opoia doulevei !!!???

http://rapidshare.com/files/62029247/VITO_AudioNotes_1.2_by_IceMan.cab

an kapoios perase hdh thn v4 as kenei mia dokimh. kante enable to autorecord kai kante mia klhsh kapou gia merika defterolepta. 8a emfanistei mia nea eggrafh (mp3 h wav, oti epileksete) an doulepsei.

Ψάχνω ελληνική ROM για HTC Touch Dual.
Link to comment
Share on other sites

kai se emena to idio kanei. alla apofasisa oti de stelno kai tosa polla sms. to sms160 to exo synh8os kleisto kai to anoigo an xreiastei

eixa diavasei sto forum ths ace hellas oti einai 8ema driver tou plhktrologiou, alla den endiafer8hkan na vgaloun ne akdosh tou sms160

Γι'αυτό κι εγώ δεν το συμπεριέλαβα στη ROM μου. ;)

 

yparxei pou8ena kanenes odhgos me olla ta plhktra (gia na kano kati promoio me to celetesk kratontas pathmeto to plhktro)

p.x. gia to Long_Home.lnk:

37#\Windows\CeleTask.exe?:TaskManagerApp

giati 37# ? ti shmainei?

 

epishs pos mporo na to kano na dextei ton fakelo se "program files"

Ειλικρινά, δεν έχω ιδέα τι είναι το νούμερο αυτό. Σε όσα shortcuts έχω κάνει, βάζω ένα τυχαίο. Και πάντα δουλεύει χωρίς πρόβλημα!

 

Για ονόματα με κενά, είναι όπως στα windows, βάζεις το path σε " ", πχ. 63#"\Storage Card\Program Files\Adobe Reader LE\adobereaderle.exe" (πάλι τυχαίο το νούμερο)

 

ps2

sto diko mou Long_Home.lnk evala

37#\Windows\CeleTask.exe 1010

oste na emfanizei panta to "tasks" patontas to home aneksarthta pou to eixa afhsei thn prohgoumenh fora

Έξυπνο κολπάκι. ;)

 

PS4

Mhpos vre8hke lysh gia to vito audionotes kai to autorecord? de douleve sthn prohgoumenh rom :( se afth mhpos doulevei. ti diaforetiko exei h ekdosh tou phil sthn opoia doulevei!!!???

Δυστυχώς δεν έχω αλλάξει τίποτα πάνω σε αυτό το θέμα, γιατί δεν ξέρω τι φταίει. Ίσως ο Phil να είχε καμιά παλιότερη έκδοση κάποιου driver. Αλήθεια, σε ποια ROM αναφέρεσαι, alpha ή beta;

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

NiTroGen exeis mipws to Adobe Reader LE giati den mporo na to brw!!!!!

Euxaristw polu!!!! :)

http://rapidshare.com/files/29052546/Adobe.Reader.LE.2.0.WCE.BY.cab.html

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως, αλλά στο παραπάνω cab για τα key mappings, βρέθηκαν κάποιες "παρείσακτες" τιμές που δεν επιτρέπουν τη σωστή τοποθέτηση των "a" και "z" (άσχετο!). Το cab διορθώθηκε, αλλά όσοι το εγκατέστησαν ήδη ας κάνουν τον κόπο να μπουν στο HKEY_LOCAL_MACHINE\Security\Phone\PhoneKeyMatch\KeyboardMappings και αν βρουν και άλλα κλειδιά πέρα από τα 31-39 να τα σβήσουν!

 

Που θα βρούμε το διορθωμένο cab?

Συγχαρητήρια... φανταστική δουλειά!

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Φίλιππε, ρωτάς το αυτονόητο. Εκεί που δώθηκε την πρώτη φορά, φυσικά!

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

@nitrogen

gia thn beta milao. Fantazomai pos h lysh 8a einai kati poly aplo alla mas diafevgei

 

 

@ se olous genika :p

poses ores koimaste thn teleftaia vdomada (logo ton pollon neon rom)?

kai eidika esy mageira (nitrogen) :hypno:

Ψάχνω ελληνική ROM για HTC Touch Dual.
Link to comment
Share on other sites

Δε φαντάζεσαι πόσο κοιμάμαι την τελευταία εβδομάδα! Είμαι από τη Δευτέρα στο κρεβάτι με ίωση και το ωράριο του ύπνου μου έχει καταστραφεί. Χτυπάω πάνω από 12 ώρες ύπνου συνολικά την ημέρα, διασκορπισμένες περίεργα μέσα στο 24ωρο. Και όταν δεν κοιμάμαι ...μαγειρεύω! Ευτυχώς από σήμερα άρχισα να στανιάρω, οπότε και τέρμα οι νέες ROM και επιστροφή στην καθημερινότητα. :p

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...