Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

lol oxi. einai oi idies dokimasies pou pernan kai gia tis stratiwtikes sxoles.

100m sprint, 1km antoxh (kai kala), sfaira, ypsos, alma eis mhkos. ayta. kai kati psyxotexnikes dokimasies ths plakas.

 

Ναι, γενικά είναι πολύ εύκολες δοκιμασίες γιατί έτσι και αλλιώς θέλουν δόκιμους(γιατί πολλοί λίγοι πάνε από μόνοι τους)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για πολύτεκνους με 4 παιδιά κάνουν 2 παιδιά 9μηνο και όχι μόνο ο μεγαλύτερος. Τα χαρτιά μπορέις να τα κάνεις και έναν μήνα πριν απολυθείς όπως είχε κάνει ένας γνωστός μου τον φλεβάρη και δεν είχε πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να έχεις ένδειξη ΥΕΑ στο χαρτί κατατάξεώς σου και να είσαι Ι1 (α, και να περάσεις κάτι αστείες(πραγματικά αστείες) αθλητικές δοκιμασίες στο Κέντρο:p)

 

Οι ΥΕΑ κάνουν 5 μήνες επιπλέον θητεία και περνούν μια αρκετά δύσκολη εκπαίδευση που διαρκεί συνολικά 5 μήνες, μέχρι να γίνουν από υποψήφιοι δόκιμοι--->δόκιμοι(χωρίς άδειες αν δεν κάνω λάθος)Μετά, αφού γίνουν δόκιμοι, πληρώνονται 620 ευρώ το μήνα και αν δεν έχουν υπηρεσία στις 2μιση πάνε σπίτι τους.

Α, επίσης τους αποκαλούν όλοι "κύριε δόκιμε" και τον τελευταίο μήνα της θητείας τους γίνονται ανθυπολοχαγοί.

Γενικά, μετά το πρώτο 5μηνο της εκπαίδευσής τους περνάνε ζωή και κότα, αλλά κάνουν 5 μήνες επιπλέον θητεία(17μηνο) και η εκπαίδευσή τους για να γίνουν δόκιμοι είναι πακέτο.

 

Αν δεν έχεις οικονομική ανάγκη ή κανένα κόλλημα να σε φωνάζουν κύριο δόκιμο και να φοράς το τζόκει με τη δάφνη γύρω από το εθνόσημο δεν θα σου το πρότεινα, γιατί όταν εσύ θα είσαι πλέον πολίτης και θα πίνεις τον καφέ σου, αυτός θα μετράει ακόμα 5 μήνες=150 μέρες που είναι (πίστεψέ με) πολλές:X

 

Κάποιες διορθώσεις:

Οι αθλητικές δοκιμασίες είναι πράγματι πολύ εύκολες.

Η εκπαίδευση διαρκεί 4 μήνες και υπάρχουν άδειες.

Οι δόκιμοι πληρώνονται 520 ευρώ(βασικός μισθός) + επίδομα παραμεθωρίου 130 ευρώ.

Οι δόκιμοι φοράνε μπερέ κι όχι τζόκευ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η εκπαίδευση διαρκεί 4 μήνες και υπάρχουν άδειες.

Από όσο γνωρίζω, ένα ΣΚ παίρνουν, τεσπα...

Οι δόκιμοι φοράνε μπερέ κι όχι τζόκευ.

Εξαρτάται από την μονάδα.

Σε εμάς μπερέ δεν φοράει κανείς!

Ούτε ο δίκας

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω, ένα ΣΚ παίρνουν, τεσπα...

 

Εξαρτάται από την μονάδα.

Σε εμάς μπερέ δεν φοράει κανείς!

Ούτε ο δίκας

 

Δεν εξαρτάται απο την μονάδα. Υπάρχει διαταγή που λέει οτι οι αξιωματικοί φοράνε μπερέ.ΤΕΛΟΣ. Ο προηγούμενος διοικητής μου δεν φορούσε τζόκεϊ αλλά μόλλις ήρθαν για επιθεώρηση έβαλε μπερέ.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

oi dokimoi pairnoun moria gia to asep kai tin sxoli dimosias dioikisis? (an ginete afto tha to skefto poli sobara...)

 

 

Οι δόκιμοι παίρνουν μόρια για τις μονάδες ασφαλείας, εαν θέλεις να μπεις. (Συνοριοφύλακες/πυροσβεστική... κτλ κτλ κτλ)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

lol oxi. einai oi idies dokimasies pou pernan kai gia tis stratiwtikes sxoles.

100m sprint, 1km antoxh (kai kala), sfaira, ypsos, alma eis mhkos. ayta. kai kati psyxotexnikes dokimasies ths plakas.

 

Και στη Κύπρο έχουμε τέτοιες δοκιμασίες αλλά όσοι τις περάσουν μετά δίνουν γραπτές εξετάσεις (iq test και έκθεση). Δόκιμοι περνούν οι top 300 των γραπτών εξετάσεων. Μετά έρχονται για 4 μήνες περίπου σε σχολές στην Ελλάδα ανάλογα με το σώμα και την ειδικότητα. Έξτρα θητεία δεν έχουμε, για όλους είναι 25 μήνες. Μισθός τον δοκίμων κάπου 250 euro αν δεν κάνω λάθος.

 

Τέλη Αυγούστου πετώ για Αθήνα, για τη Σχολή Διαβιβαστών στο Χαϊδάρι. Τι γνωρίζετε για αυτή τη σχολή; Πως θα περάσουμε; Μην τυχών και μου κάνει καψόνι κανένας ΥΕΑ Β από το myphone ε; :p

Link to comment
Share on other sites

....γιατί όταν εσύ θα είσαι πλέον πολίτης και θα πίνεις τον καφέ σου, αυτός θα μετράει ακόμα 5 μήνες=150 μέρες που είναι (πίστεψέ με) πολλές:X

 

+1

ειναι πολλες :cry:

ημουν 9μηνο κ οταν βρισκομουν με τα παιδια απο την μοναδα μετραγαν 90 κ σημερα κ εγω ημουν πολιτης!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εξαρτάται απο την μονάδα. Υπάρχει διαταγή που λέει οτι οι αξιωματικοί φοράνε μπερέ.ΤΕΛΟΣ. Ο προηγούμενος διοικητής μου δεν φορούσε τζόκεϊ αλλά μόλλις ήρθαν για επιθεώρηση έβαλε μπερέ.

 

 

Σε εμάς κανείς δεν φοράει μπερέ.Καλώς ή κακώς.

Αν γίνει επιθεώρηση δεν ξέρω τι θα κάνουν, αλλά σήμερα κανείς δεν έχει μπερέ.

Κανονικά, το ξέρω ότι πρέπει να φοράνε μπερέ, αλλά....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Mπερέ σύμφωνα με διαταγή του ΓΕΣ φοράνε από δόκιμοι και πάνω, ανθύπες, ανθλχγοί κ.ο.κ.

Τζόκευ φοράνε μόνο σε ασκήσεις πλέον, με την στολή εκστρατείας δλδ. Τώρα αν είναι καμιά μικρή μονάδα με χαμηλόβαθμα στελέχη και κάνει ότι του καπνίσει ο δίκας είναι άλλο θέμα. Σε κάποια επίσκεψη ή επιθεώρηση από τον σωματάρχη ή τον Ταξίαρχο ας πούμε μια χαρά θα τον φορέσει τον μπερέ. :p

Link to comment
Share on other sites

Τέλη Αυγούστου πετώ για Αθήνα, για τη Σχολή Διαβιβαστών στο Χαϊδάρι. Τι γνωρίζετε για αυτή τη σχολή; Πως θα περάσουμε; Μην τυχών και μου κάνει καψόνι κανένας ΥΕΑ Β από το myphone ε; :p

 

Πως θα περάσετε; Μαύρα...:(

Link to comment
Share on other sites

Mπερέ σύμφωνα με διαταγή του ΓΕΣ φοράνε από δόκιμοι και πάνω, ανθύπες, ανθλχγοί κ.ο.κ.

Τζόκευ φοράνε μόνο σε ασκήσεις πλέον, με την στολή εκστρατείας δλδ. Τώρα αν είναι καμιά μικρή μονάδα με χαμηλόβαθμα στελέχη και κάνει ότι του καπνίσει ο δίκας είναι άλλο θέμα. Σε κάποια επίσκεψη ή επιθεώρηση από τον σωματάρχη ή τον Ταξίαρχο ας πούμε μια χαρά θα τον φορέσει τον μπερέ. :p

 

Δεν διαφωνώ ότι υπάρχει διαταγή.

Εγώ λέω τι συμβαίνει.

Δεν είμαι σε μικρή μονάδα, Τάγμα είναι μέσα σε Ταξιαρχεία.(502 ΜΚ στην Καβύλη, Ορεστιάδα.)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια "παιζει" να γινει αυξηση της στρατιωτικης θειτιας ...κανα 18μηνο ασ πουμε??

 

Μέχρι να γίνουν εκλογές δε νομίζω. Έπειτα όλα είναι πιθανά. Υπάρχει πάντως μεγάλη πιθάνοτητα για αύξηση της θητείας μελλοντικά. Εγώ πάντως έκανα το χρέος μου απέναντι στην πατρίδα, οπότε ελάχιστα με ενδιαφέρει!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οι ΥΕΑ κάνουν 5 μήνες επιπλέον θητεία και περνούν μια αρκετά δύσκολη εκπαίδευση που διαρκεί συνολικά 5 μήνες, μέχρι να γίνουν από υποψήφιοι δόκιμοι--->δόκιμοι(χωρίς άδειες αν δεν κάνω λάθος)

 

Η εκπαίδευση είναι 4 μήνες. 1 μήνας ως «Α» και 1 ως «Β». Οι δυο ενδιάμεσοι είναι κυριλέ. :p Αν υπάρχει και ειδικότητα, τότε είναι ένας επιπλέον μήνας, αλλά πλέον ως Δόκιμος, με ωράριο στελέχους.

 

Την εκπαίδευση προσωπικά θα την χαρακτήριζα αστεία, αλλά βέβαια αυτό το λέω εγώ. Άλλος μπορεί να είναι πιο μυγιάγγιχτος :ninja: . Τέσπα, για να μην κοροιδευόμαστε το ζόρι είναι ο πρώτος μήνας και τα σκηνάκια (3 μέρες). Από εκεί και πέρα, στην εκάστοτε σχολή οι ΥΕΑ θεωρούνται εκπαιδευόμενοι και ως τέτοιοι δεν προβλέπονται τυπικά άδειες. το ίδιο ακριβώς ισχύει παντού. Ούτε στα ΛΥΒ ούτε στο ΚΕΒΟΠ, ούτε στο ΚΕΝ των ΕΠΟΠ που διαρκεί 4 μήνες, ούτε πουθενά δεν προβλέπονται άδειες όσο διαρκούν τα σχολεία και η εκπαίδευση. Όταν αρχίζει η θητεία, το συζητάμε.

 

Από εκεί και πέρα βέβαια, το ότι δεν προβλέπονται άδειες δεν σημαίνει ότι δεν δίνονται κι όλας. το ένα δεν συνεπάγεται το άλλο, όπως έχει φανεί άλλωστε πλειστάκις στην πράξη.

 

Μετά, αφού γίνουν δόκιμοι, πληρώνονται 620 ευρώ το μήνα και αν δεν έχουν υπηρεσία στις 2μιση πάνε σπίτι τους.

 

Τα χρήματα είναι 520 ευρώ τον μήνα, καθαρά. Στους 6 μήνες της παραμεθωρίου είναι επιπλέον 130 ευρώ συν δώρο Πάσχα, Χριστουγέννων, τριμινιαίες πληρωμές, περισσέυματα οικονομικού έτους (τα πιο εύκολα λεφτά που έβγαλα ποτέ...) κτλ, κτλ. Επίσης οι υπηρεσίες Κυριακές και αργίες πληρώνονται έξτρα (13 ευρώ). Επίσης έξτρα πληρώνονται και τα σκηνάκια και γενικώς οι ασκήσεις, βολές κτλ (29 ευρώ η μέρα). 290 ευρώ το δεκαήμερο εκπαίδευσης και γιατί; Για μια εκδρομή στην φύση με όλα τα έξοδα πληρωμένα. :)

 

Αν δεν έχεις οικονομική ανάγκη ή κανένα κόλλημα να σε φωνάζουν κύριο δόκιμο και να φοράς το τζόκει με τη δάφνη γύρω από το εθνόσημο δεν θα σου το πρότεινα, γιατί όταν εσύ θα είσαι πλέον πολίτης και θα πίνεις τον καφέ σου, αυτός θα μετράει ακόμα 5 μήνες=150 μέρες που είναι (πίστεψέ με) πολλές:X

 

Υπάρχουν σοβαροί λόγοι να πάει κάποιος για δόκιμος και υπάρχουν και σοβαροί λόγοι για να μην πάει (Οι δάφνες σίγουρα δεν είναι ένας από αυτούς :X ). Εγώ δεν θα πω ούτε να πάει ούτε να μην πάει.

 

Θα πω όμως ότι αυτήν την στιγμή που γράφω η ώρα είναι 15:13, είμαι σπίτι μου εδώ και μια ώρα, δεν έχω ούτε εγερτήριο στις 17:00 ούτε σκοπιά 03:00-06:00, ούτε αγγαρείες και τρέξιμο ενδιάμεσα. Εχω 4 υπηρεσίες τον μήνα και όχι 23, Κάθε Σ/Κ είναι σαν να παίρνω 48ώρη άδεια χωρίς βύσμα, χωρίς παρακάλια χωρίς τπτ. Δεν έχω ζητήσει ούτε φράγκο από τους γονείς μου (εκτός από όταν ήμουν ΚΕΝ) και διέκοψα την ζωή μου και την δουλειά μου για 5 μήνες. Σαν στρατιώτης θα την διέκοπτα για 12. Μόλις απολυθώ θα έχω γύρω στις 2-2μησι χιλιάδες στην τράπεζα. Σαν φαντάρος... ο αδερφός μου που υπηρέτησε το '96 στην αεροπορία ξόδεψε 2 εκατομμύρια. Μου μένουν κάτι λιγότερο από 3 μήνες. Δεν ξέρω ακριβώς πόσο, δεν μετράω, γιατί απλά δεν με νοιάζει. Τις διακοπές μου κάνω.

 

Βέβαια, όλα τα παραπάνω ισχύουν για μένα. Δεν σημαίνει ούτε ότι ισχύουν για όλους, ούτε όλοι το βλέπουν έτσι.

 

Τελικά, ο καθένας έχει τις προτεραιότητές του και κάνει τις επιλογές του.

Link to comment
Share on other sites

Και στη Κύπρο έχουμε τέτοιες δοκιμασίες αλλά όσοι τις περάσουν μετά δίνουν γραπτές εξετάσεις (iq test και έκθεση). Δόκιμοι περνούν οι top 300 των γραπτών εξετάσεων. Μετά έρχονται για 4 μήνες περίπου σε σχολές στην Ελλάδα ανάλογα με το σώμα και την ειδικότητα. Έξτρα θητεία δεν έχουμε, για όλους είναι 25 μήνες.

 

Και εδώ τίθεται το κρίσιμο ερώτημα: 25 μήνες φαντάρος, ή 25 μήνες δημόσιος υπάλληλος; :p Αυτή ήταν η λογική των κύπριων που είχαμε στην σχολή. ΚΑι δεν μπορούσες να τους αδικήσεις.

Τέλη Αυγούστου πετώ για Αθήνα, για τη Σχολή Διαβιβαστών στο Χαϊδάρι. Τι γνωρίζετε για αυτή τη σχολή; Πως θα περάσουμε; Μην τυχών και μου κάνει καψόνι κανένας ΥΕΑ Β από το myphone ε; :p

 

Το πώς θα περάσεις εξαρτάται κατά 95% από τον Βήτα σου. Στην χειρότερη περίπτωση αν είναι κανένα 18χρονο κομπλεξικό, θα σε τρέχει αλλά σιγά το πράμα. ούτε 3 βδομάδες δεν είναι. Μην αγχώνεσαι. :D;)

Link to comment
Share on other sites

 

Την εκπαίδευση προσωπικά θα την χαρακτήριζα αστεία, αλλά βέβαια αυτό το λέω εγώ. Άλλος μπορεί να είναι πιο μυγιάγγιχτος :ninja: . Τέσπα, για να μην κοροιδευόμαστε το ζόρι είναι ο πρώτος μήνας και τα σκηνάκια (3 μέρες). Από εκεί και πέρα, στην εκάστοτε σχολή οι ΥΕΑ θεωρούνται εκπαιδευόμενοι και ως τέτοιοι δεν προβλέπονται τυπικά άδειες. το ίδιο ακριβώς ισχύει παντού. Ούτε στα ΛΥΒ ούτε στο ΚΕΒΟΠ, ούτε στο ΚΕΝ των ΕΠΟΠ που διαρκεί 4 μήνες, ούτε πουθενά δεν προβλέπονται άδειες όσο διαρκούν τα σχολεία και η εκπαίδευση. Όταν αρχίζει η θητεία, το συζητάμε.

 

Για την επαίδευση δεν μπορώ να ξέρω από πρώτο χέρι, μεταφέρω όσα μου έχουν πεί φιλαράκια δόκιμοι και μερικοί που κοπήκαν για διάφορους λόγους.

Πάντως είναι σίγουρα χειρότερα από την εκπαίδευση που πέρασα εγώ σαν απλός στρατιώτης:p

 

 

Τα χρήματα είναι 520 ευρώ τον μήνα, καθαρά. Στους 6 μήνες της παραμεθωρίου είναι επιπλέον 130 ευρώ συν δώρο Πάσχα, Χριστουγέννων, τριμινιαίες πληρωμές, περισσέυματα οικονομικού έτους (τα πιο εύκολα λεφτά που έβγαλα ποτέ...) κτλ, κτλ. Επίσης οι υπηρεσίες Κυριακές και αργίες πληρώνονται έξτρα (13 ευρώ). Επίσης έξτρα πληρώνονται και τα σκηνάκια και γενικώς οι ασκήσεις, βολές κτλ (29 ευρώ η μέρα). 290 ευρώ το δεκαήμερο εκπαίδευσης και γιατί; Για μια εκδρομή στην φύση με όλα τα έξοδα πληρωμένα. :)

 

Πολύ μου αρέσει που τα βλέπεις έτσι τα πράγματα!

Εγώ μπορώ να μείνω σε ξενοδοχείο την επόμενη φορά:lol::lol:

Δεν είμαι μυγιάγγικτος, απλά βαριέμαι να τρέχω από εδώ και από εκεί με τις βροχές του Σεπτέμβρη

 

 

 

Υπάρχουν σοβαροί λόγοι να πάει κάποιος για δόκιμος και υπάρχουν και σοβαροί λόγοι για να μην πάει (Οι δάφνες σίγουρα δεν είναι ένας από αυτούς :X ). Εγώ δεν θα πω ούτε να πάει ούτε να μην πάει.

 

Θα πω όμως ότι αυτήν την στιγμή που γράφω η ώρα είναι 15:13, είμαι σπίτι μου εδώ και μια ώρα, δεν έχω ούτε εγερτήριο στις 17:00 ούτε σκοπιά 03:00-06:00, ούτε αγγαρείες και τρέξιμο ενδιάμεσα. Εχω 4 υπηρεσίες τον μήνα και όχι 23, Κάθε Σ/Κ είναι σαν να παίρνω 48ώρη άδεια χωρίς βύσμα, χωρίς παρακάλια χωρίς τπτ. Δεν έχω ζητήσει ούτε φράγκο από τους γονείς μου (εκτός από όταν ήμουν ΚΕΝ) και διέκοψα την ζωή μου και την δουλειά μου για 5 μήνες. Σαν στρατιώτης θα την διέκοπτα για 12. Μόλις απολυθώ θα έχω γύρω στις 2-2μησι χιλιάδες στην τράπεζα. Σαν φαντάρος... ο αδερφός μου που υπηρέτησε το '96 στην αεροπορία ξόδεψε 2 εκατομμύρια. Μου μένουν κάτι λιγότερο από 3 μήνες. Δεν ξέρω ακριβώς πόσο, δεν μετράω, γιατί απλά δεν με νοιάζει. Τις διακοπές μου κάνω.

Σίγουρα αυτά είναι τα καλά του να είσαι δόκιμος.

Και εγώ ήμουν σε δίλλημμα, αλλά τελικά, λόγω ηλικίας και επαγγελματικών υποχρεώσεων διάλεξα να μην φορτωθώ με 5 επιπλέον μήνες στην πλάτη μου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση...ειμαστε πολυτεκνοι...ο μεγαλυτερος αδερφος μου δεν πηγε στρατο...γιατι περασε σε στρατιωτικη σχολη(σμυν)...οποτε το δικαιωμα του 9 μηνου παει στον επομενο μεγαλυτερο αδερφο η στον επομενο που θα παει πρωτος στρατο...με τον αδερφο μο ειμαστε διδιμοι αλλα εγω ειμαι μγαλυτερος....επισης καπου ακουσα οτι αν παω μαζι με τον διδιμο αδερφο μου στρατο...λογο εξαρτισης να κανουμε και οι δυο 9μηνο....γινται αυτο...η θα παρει το δικαιωμα ο μεγαλυτερος απο τους δυδιμουσ
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερετε τι παιζει με τον στρατο αν καποιος εχει και 2η υπηκοοτητα (Βελγικη)?

Currently Using: Apple iPhone 6s 64GB, HTC One Silver

Πέρασαν...: Nokia 3120, Siemens C55, Siemens SX1, Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Sony Ericsson W800i, Qtek S200, HTC TyTN II, Nokia 2680, Nokia 6500 Slide (Silver), Nokia E72, Apple iPad 2 32GB WiFi, Apple iPhone 4S White 16GB, HTC Desire (R.I.P.), Samsung Galaxy S4 Black, Apple iPad 3 32GB Cellular, HTC Desire 310

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση...ειμαστε πολυτεκνοι...ο μεγαλυτερος αδερφος μου δεν πηγε στρατο...γιατι περασε σε στρατιωτικη σχολη(σμυν)...οποτε το δικαιωμα του 9 μηνου παει στον επομενο μεγαλυτερο αδερφο η στον επομενο που θα παει πρωτος στρατο...με τον αδερφο μο ειμαστε διδιμοι αλλα εγω ειμαι μγαλυτερος....επισης καπου ακουσα οτι αν παω μαζι με τον διδιμο αδερφο μου στρατο...λογο εξαρτισης να κανουμε και οι δυο 9μηνο....γινται αυτο...η θα παρει το δικαιωμα ο μεγαλυτερος απο τους δυδιμουσ

 

ξερει καποιος??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...