Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρκεί μία ασύρματη ευρυζωνική πρόσβαση στο Internet, ανεξαρτήτως παρόχου, στο σπίτι ή στο γραφείο και μία συσκευή κινητού, συμβατή με το i-Call, για την πιο οικονομική - έως και δωρεάν - ευέλικτη επικοινωνία σε όλο τον κόσμο.]

 

Θα εννοεί κινητό με δυνατότητα wi-fi και συμβατό με το λογισμικό voip του i-Call, όπως γίνεται π.χ. με το Skype.

 

Ο χρήστης με την πλήρη αξιοποίηση των δυνατοτήτων του i-call μπορεί να καλύψει όλες τις ανάγκες επικοινωνίας του μειώνοντας δραστικά το κόστος της -μέχρι μηδενισμού- και περιορίζει τις κλήσεις που θα δρομολογηθούν μέσω δικτύων κινητής τηλεφωνίας στις περιπτώσεις που βρίσκεται σε χώρους που δεν υπάρχει ασύρματη ευρυζωνική πρόσβαση στο Internet.

 

Στην πρόταση που έχω υπογραμμίσει εννοεί ότι οι κλήσεις από το κινητό θα δρομολογούνται μέσω των δικτύων κινητής τηλεφωνίας μόνο όταν δεν υπάρχει κάλυψη ασύρματου ευρυζωνικού internet, όχι ότι θα περιορισοτύν οι κλήσεις μέσω των κινητών δικτύων όταν δεν υπάρχει ασύρματο ευρυζωνικό internet.

Link to comment
Share on other sites

paides mipws kserei kanenas na mou pei ama exei sindesi internet sto irakleio lagkadas stin 8essaloniki. epeidi twra ipologizw na paw monima ekei kai den kserw an exei grammi internet
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί ξανά, αλλά πιστεύετε ότι όσο επεκτείνονται τα wireless θα έχουμε πρόβλημα?

 

Εγώ παρατήρησα ότι στα κανάλια 9-13 δεν μπορώ να δω τον router (fritzbox wlan) ούτε αν κάθομαι μπροστά του και αυτό γιατί όπως παρατήρησα στην περιοχή λειτουργούν άλλα ασύρματα δίκτυα στα κανάλια αυτά. Τα οποία λογικά κάνουν παρεμβολές...

 

Εκτός και αν το πρόβλημα είναι αλλού. Καμμιά ιδέα κανείς???

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι θα έχουμε πρόβλημα. Λίγα τα κανάλια, πολλά τα access point - router. Ήδη έχω συναντήσει δύο φορές παρόμοιο πρόβλημα και την μια ήταν σε αρκετά πυκνοκατοικημένη περιοχή. Στην Αθήνα και στις περιοχές του κέντρου και γύρω από αυτό, νομίζω ότι θα υπάρξει σοβαρό πρόβλημα. Μας βλέπω να ρίχνουμε καλωδιάκια FTP δεξιά - αριστερά...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι συνδρομητης στο i-call και περασα τις ρυθμισεις στο Ν80 μου, στις ρυθμισεις για sip που εχει. Ωστοσο οταν προσπαθω να κανω εξερχομενες κλησεις, προσθετει το @i-call.gr στον αριθμο και δεν αποκαθιστα κληση. Καμια ιδεα;
Link to comment
Share on other sites

Εχω το speedtouch 585 και έχω κατεβάσει ένα αρχείο bin ως update αλλά δεν ξέρω πώς να το χρησιμοποιήσω ώστε να αναβαθμίσω το firmware από το router(speedtouch 585).

Μπορεί να βοηθήσει κανείς???

my pin 220B8E22
Link to comment
Share on other sites

Ναι, όταν δεν υπάρχει μέτρο(ο καθένας εκπέμπει με αρκετή ισχύ, χωρίς να λαμβάνει υπόψη τα όρια που υπάρχουν) και κάποιες στοιχειώδης γνώσεις(υπάρχουν εκατοντάδες χιλιάδες χρήστες με wireless modem/router, οι οποίοι το αφήνουν ξέφραγκο σε φουλ ισχύ), κάποια στιγμή όπως λέει και ο aimilios, θα πετάμε κάλωδια δεξιά-αριστερά...
Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ μας, ο μέσος χρήστης δεν έχει την γνώση να ρίξει την ισχύ εκπομπής. Άσε που ο έλληνας έχει το γνωστό «εγώ να δουλεύω καλά και οι υπόλοιποι να πάνε να...», οπότε σου λέει «γιατί να την ρίξω αν δουλεύω καλά;». Και άσε που εγώ, μέσος προς προχωρημένος θεωρώ, χρήστης δεν έχω βρεί που μπορώ να πειράξω την ισχύ του σήματος... :O

 

ΥΓ: Έχω το USR9106 αν έχει βρει κανείς τίποτα... :)

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, μπορείς ν' απευθύνεσαι στα καταστήματα του ΟΤΕ και δίνοντας απλώς τον αριθμό του τηλεφώνου σου σου εκδίδουν αντίγραφο λογαριασμού. Εκεί υπάρχει η υποτυπώδης ανάλυση που υπάρχει σε κάθε λογαριασμό και φυσικά αναγράφεται και η ημερομηνία λήξης. Είναι λίγο ενοχλητικό, αλλά από το να πληρώνεις αέρα κάθε φορά στον ΟΤΕ, καλύτερα να κάνεις τον κόπο.

 

Αποκατάσταση επί το ορθόν (αν και καθυστερημένα λόγω φόρτου εργασίας):

 

Πράγματι, όπως είπε και η φίλη παραπάνω, μπορείς ν' απευθύνεσαι στα καταστήματα του ΟΤΕ και δίνοντας απλώς τον αριθμό του τηλεφώνου σου σου εκδίδουν αντίγραφο λογαριασμού. Εκεί υπάρχει η υποτυπώδης ανάλυση που υπάρχει σε κάθε λογαριασμό και φυσικά αναγράφεται και η ημερομηνία λήξης. Είναι λίγο ενοχλητικό, αλλά από το να πληρώνεις αέρα κάθε φορά στον ΟΤΕ, καλύτερα να κάνεις τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

+ότι σε μερικά ρουτεράκια και να θέλεις δεν μπορείς να αλλάξεις την ισχύ του σήματος (π.χ. WBR-3460 της Level One)
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Μολις σημερα καταλαβα-εμαθα οτι δεν μπορω μεσω τελλας να κανω κλησεις προς 4ψηφια ή 5ψηφια..:worry: Τωρα τι να πω...τα νευρα μου.Και με αλλες συνδεσεις ισχυει το ιδιο;;
Link to comment
Share on other sites

Ναι...

Γενικά δεν μποείς να καλέσεις κάποιους αριθμούς που ανήκουν σε άλλες εταιρείες. Όπως π.χ. τα 138ΧΧ που είναι εξυπηρέτηση πελατών άλλων εταιρειών... Δεν μπορείς να καλέσεις ακόμα π.χ. από Τελλάς αριθμούς 8012ΧΧΧΧΧΧ, όπως π.χ. το viva-phone για κλήσεις προς το εξωτερικό με αστική χρέωση και όλα αυτά γιατί δεν υπάρχει συμφωνία διασύνδεσης της Τελλάς με τα εν λόγω δίκτυα!

 

Πάντως μπορείς να συνδεθείς με το 134 και το 121 του ΟΤΕ καλώντας 13888 από σταθερό Τελλάς ή από κινητά!!!

Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα Forthnet

 

1. Μπορείς να επιλέξεις αοριίστου χρόνου στα 24Mbps, με δωρεάν εξοπλισμό για ADSL2+ αλλά πρόστιμο αν την 'κάνεις' πριν τον χρόνο. 21,5€/μήνα

 

ή

 

2. Να αγοράσεις ADSL in a Box στα 24Mbps, με δωρεάν εξοπλισμό (είναι όμως ADSL2+ ;;;) και να την κάνεις με ελαφρά στο 6μηνο. 19,5€/μήνα

 

Tί με συμφέρει από τα δύο? Εχω λάθος πληροφόρηση σε κάτι από τα παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ καλο το 6μηνο με 19,5 , η προσφορα αυτη θα σε καλυψει ανετα για ενα εξαμηνο και ακομα και στο τελος θα συμφέρει η συμβαση για 6μηνο. Εγω που εχω 2mb συνδεση εβλεπα στην αγορα σε σχεση με τους ανταγωνιστες οτι η 12μηνη συνδεση συνεφερε ακομα και τον 7 μηνα. Επισης στη πρωτη περιπτωση που αναφερεις σκεψου οτι καθε μηνα το προστιμο εξοδου που θα το πληρωνεις θα ειναι παραλληλα με την καινουρια συνδεση οποτε υπολογιζε κανενα 40αρι για τους μηνες που θα εμεναν πριν το τελος του χρονου, οποτε....
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες ημέρες αλλάζω σπίτι. Θα κάνω μεταφορά τηλεφωνικής γραμμής στον ΟΤΕ. Τι άλλο πρέπει να κάνω ώστε να συνεχίσει η σύνδεσή μου στο δίοδος;(το dslam θα είναι το ίδιο)
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε αν πάρεις in a box και ζητήσεις να μπεις στο ιδιοκτητο ισχύει και για σένα η 12 μηνη ελάχιστη παραμονή και όχι η εξάμηνη. Είμαι παθών και το ξέρω. Πολύ θα ήθελα να αλλάξω εταιρία γιατι πάνω από 1.5 ΜBps δεν έχω δεί μέχρι τώρα αλλά θα πρέπει να πληρώσω 70 ευρώπουλα!!!
Link to comment
Share on other sites

Διευρύνεται το πρόγραμμα conn-x talk του ΟΤΕ καλύπτοντας όλο το 24ωρο. Συγκεκριμένα, αποκτώντας το δημοφιλές conn-x και μόνο με 14,90 ευρώ το μήνα επιπλέον, οι καταναλωτές μπορούν να έχουν απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις 24 ώρες το 24ωρο/ 7 ημέρες την εβδομάδα...

 

... συνδυάζοντας τις ευρυζωνικές ταχύτητες σύνδεσης στο Διαδίκτυο με τη σταθερή τηλεφωνία.

Παράλληλα με νέα μειωμένη τιμή στα 6,50 ευρώ το μήνα, συνεχίζεται το πρόγραμμα conn-x talk για τους καταναλωτές που η ανάγκη τους για επικοινωνία εστιάζεται στις κλήσεις που πραγματοποιούνται τις καθημερινές μεταξύ 20:00 με 08:00 και τα Σαββατοκύριακα.

Το conn-x talk συνδυαζόμενο και με τα οικονομικά προγράμματα ΟΤΕπιλογές ή ΟΤΕπιχειρώ για διεθνείς κλήσεις, διαμορφώνει την πρόταση του ΟΤΕ για ακόμη πιο ολοκληρωμένη κάλυψη των τηλεπικοινωνιακών αναγκών του καταναλωτή.

Η νέα εμπορική πρόταση του ΟΤΕ για συνδυασμό τηλεφωνίας και ευρυζωνικότητας θα είναι εμπορικά διαθέσιμη από τις 24/7 στα δίκτυα καταστημάτων ΟΤΕ/ ΟΤΕShop και Γερμανός, τηλεφωνικά στο 134 (κλήση χωρίς χρέωση) και στο ηλεκτρονικό κατάστημα του ΟΤΕ (http://www.oteshop.gr).

 

Πηγη:

 

http://www.connecting.gr/news/preview_news.asp?CATEGORY_id=103&NEWS_DATA_ID=63286

 

 

http://www.ote.gr/anakoinshow.asp?cat=3&id=694

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και πολύ σίγουρο... Δες στο θέμα της κεντρικής σελίδας: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=178871
Link to comment
Share on other sites

Εμένα από Eshop και Forthnet με διαβεβαίωσαν ότι ισχύει το 6μηνο φτάνει να κάνεις αίτηση διακοπής έναν (1) μήνα πριν λήξει το πακέτο.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΤΙΣ ΕΞΕΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ.

 

ΠΡΙΝ 4 ΜΗΝΕΣ ΕΝΟΙΚΙΑΣΑ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΟΤΕ (ΔΗΛΑΔΗ ΝΕΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ) ΚΑΙ CONX 768.

 

ΜΠΟΡΩ ΤΩΡΑ ΠΧ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ FORTHNET 2 PLAY ?\

 

ΕΑΝ ΝΑΙ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΥΡΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΟΤΕ Ή CONX ?

 

ΕΑΝ ΑΛΛΑΞΩ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΙΣΩ ΤΗΝ ΠΡΟΕΙΣΠΡΑΞΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ CONX ΣΤΟΝ ΛΑΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΟΥ ΟΤΕ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΧΕΤΕ ΠΛΕΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα έχοντας κάποιος ένα NetMod με το ενσωματωμένο modem, μπορούσε να ακούσει μία σειριακή θύρα στον υπολογιστή του, έχοντας συνδέσει ένα σειριακό ή ένα USB καλώδιο, προκειμένου να μπορεί να διαχειριστεί τον αριθμό του καλούντος.

 

Με το νέο κουτί του ΟΤΕ το Siemens Santis (NT1), γνωρίζουμε πλέον ότι δίνεται χωρίς modem και μπορεί κάποιος να βάλει ένα δικό του ISDN Modem.

 

Γνωρίζει κάποιος, πως μπορεί να γίνει αυτή η σύνδεση, προκειμένου να έχεις την δυνατότητα να πάρεις από την σειριακή πόρτα, πληροφορίες της κλήσης, όπως γινόταν με το παλιό NetMod. Π.χ. στο NetMod όταν καλούσε κάποιος, έβλεπες "RING 1234567890". Προσπάθησα με ένα Zyxel και ένα Tornado modem αλλά δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να κάνω το ίδιο πράγμα όπως στο NetMod.

 

Σας ευχαριστώ για την βοήθειά σας.

 

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι ISP δε μπαίνουν καθόλου στη μέση, τα αναλαμβάνει όλα ο ΟΤΕ και χρεώνει 35€.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...