Jump to content

[S60 3rd Edition] Εφαρμογές Symbian OS v9.1-v9.2


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα παραπάνω που γράφω ισχύουν για μηνύματα BT από κινητό σε κινητό. (Για το PC χρησιμοποιώ το καλώδιο, δεν έχω BT). Υποθέτω ότι από και PC σε κινητό είναι τα ίδια.

 

Ή όχι; :worry:

 

Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος.

 

Δεν κάνεις λάθος! Το ίδιο ισχύει και από pc σε κινητό.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

που μπορω να το βρω σπασμενο?

 

Οι διευθύνσεις (ειδικά για τα τηλέφωνά μας) αναφέρονται στο πρώτο post αυτού του θέματος.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Εχετε καταφερει να εγκαταστησετε το Flashlite 2.1 ?

Μου βγαζει το μηνυμα "Αδυναμια εγκαταστασης. Ενσωματωμενο μερος".

6290 ειναι το τηλεφωνο αλλα δε νομιζω οτι παιζει ρολο

Link to comment
Share on other sites

Εχετε καταφερει να εγκαταστησετε το Flashlite 2.1 ?

Μου βγαζει το μηνυμα "Αδυναμια εγκαταστασης. Ενσωματωμενο μερος".

6290 ειναι το τηλεφωνο αλλα δε νομιζω οτι παιζει ρολο

Πάει να εγκατασταθεί από πάνω από το Flash Lite 2.0 που έχει προεγκατεστημένο το κινητό γι’ αυτό δεν συνεχίζεται η εγκατάσταση.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν το εχετε δει ή αν το εχετε αναφερει, αν ναι συγγνωμη :p

 

http://img477.imageshack.us/img477/6669/screenshot0015xz4.jpg

 

Timebar λεγεται, εμφανιζει την ωρα οπουδηποτε θες στην οθονη μονιμα, με πολλες ρυθμισεις, μεγεθος, χρωμα και γραμματοσειρα(αν τις βαλετε στην καρτα μνημης τις βλεπει). δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο αλλα πρωτοτυπο για s60, μου θυμισει wm :)

Έψαξα για το Timebar κι η εφαρμογή που βρήκα είναι για να κάνει εκφώνηση της ώρας :blink: . Μιλάμε για την ίδια εφαρμογή ?:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

RX8Club.GR

Επίσημα Αναγνωρισμένο

Σωματείο Φίλων & Ιδιοκτητών RX8 Ελλάδος

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει καποια εφαρμογη για τις επαφες, που να βρισκει το ονομα βαση του τηλεφωνου?...δηλαδη να γραφεις το τηλεφωνο πχ 6977...... και να σου βραζει ποιο οναμα εχει αυτο το τηλεφωνο.Σαν τα ppc δηλαδη
:up:
Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει καποια εφαρμογη για τις επαφες, που να βρισκει το ονομα βαση του τηλεφωνου?...δηλαδη να γραφεις το τηλεφωνο πχ 6977...... και να σου βραζει ποιο οναμα εχει αυτο το τηλεφωνο.Σαν τα ppc δηλαδη

Απλά,αφού γράψεις το τηλ. πάτησε το πλήκτρο με το πράσινο ακουστικό!(γιατί πρέπει να μπουκώνεις το τηλ με περιττές εφαρμογές; )

"LengthPro® Comment Lengthener™always keeps my comments lengthy!"
Link to comment
Share on other sites

Έψαξα για το Timebar κι η εφαρμογή που βρήκα είναι για να κάνει εκφώνηση της ώρας :blink: . Μιλάμε για την ίδια εφαρμογή ?:confused:

Δεν δουλεύει στο Ν80

Link to comment
Share on other sites

Πάει να εγκατασταθεί από πάνω από το Flash Lite 2.0 που έχει προεγκατεστημένο το κινητό γι’ αυτό δεν συνεχίζεται η εγκατάσταση.

 

Το φανταστηκα.. λυση εχουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Το φανταστηκα.. λυση εχουμε ?

Κοιτά το κατέβασα και εγώ από το site της Αdobe κάνοντας εγγραφή πρώτα. Τελικά εγκαταστάθηκε στο κινητό μου (Nokia E60) παρότι είναι ενσωματωμένο το 1.1, και τώρα έχω στο μενού δύο εικονίδια Flash. Δεν ξέρω, τι να πω!:O :wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά το κατέβασα και εγώ από το site της Αdobe κάνοντας εγγραφή πρώτα. Τελικά εγκαταστάθηκε στο κινητό μου (Nokia E60) παρότι είναι ενσωματωμένο το 1.1, και τώρα έχω στο μενού δύο εικονίδια Flash. Δεν ξέρω, τι να πω!:O :wacko:

 

Ακριβως τα ιδια καναμε.. με τη διαφορα οτι σε εμενα δεν λειτουργησε..

Μονο αυτο και το timebar δε μου εχουν παιξει απο ολες τις εφαρμογες.. στο timebar βγαζει σφαλμα πιστοποιητικου, γυριζω την ημερομηνια πισω, αλλα τιποτα..

Anyway, thanx

Link to comment
Share on other sites

Sto timebar γυρνα την ημερομηνια πισο και κατεβενε ανα τρειμηνο αν ειναι αυτο, η εφαρμογη θελει sing :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει καποια εφαρμογη για τις επαφες, που να βρισκει το ονομα βαση του τηλεφωνου?...δηλαδη να γραφεις το τηλεφωνο πχ 6977...... και να σου βραζει ποιο οναμα εχει αυτο το τηλεφωνο.Σαν τα ppc δηλαδη

Search Application στα "γνωστα" μερη!

Ψαχνει εκτος απο τις επαφες και στα: μηνυματα, e-mails, ημερολογιο, σημειωσεις, υποχρεωσες, και σε αλλα αρχεια!

 

Βεβαια υπαρχει και ο "μπακαλικος" τροπος να πατησεις απλως το πρασινο κουμπακι αφου εχεις σχηματισει τον αριθμο και να "παιζεις" με τον χρονο στο εαν θα προλαβεις να το κλεισεις πριν καλεσει.....!

Παν μέτρον Άριστον... Γηράσκω αεί διδασκόμενος... Tα πάντα ρεί...

Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός εκ του ευεργετηθέντος αχάριστου...

Link to comment
Share on other sites

Search Application στα "γνωστα" μερη!

Ψαχνει εκτος απο τις επαφες και στα: μηνυματα, e-mails, ημερολογιο, σημειωσεις, υποχρεωσες, και σε αλλα αρχεια!

 

Βεβαια υπαρχει και ο "μπακαλικος" τροπος να πατησεις απλως το πρασινο κουμπακι αφου εχεις σχηματισει τον αριθμο και να "παιζεις" με τον χρονο στο εαν θα προλαβεις να το κλεισεις πριν καλεσει.....!

...πως το λενε δηλαδη το προγραμμα?

:up:
Link to comment
Share on other sites

Sto timebar γυρνα την ημερομηνια πισο και κατεβενε ανα τρειμηνο αν ειναι αυτο, η εφαρμογη θελει sing :)

 

Θελω πολλες κλοτσιες, δεν προσεξα οτι ειναι unsigned !!:lol:

Thanx !

Link to comment
Share on other sites

http://img260.imageshack.us/img260/1426/mobilexpresantationll8.gif

ορίστε λοιπόν η ανανέωση που υποσχέθηκα.

-Νέα ονομασία - νέο εικονίδιο

-Πλήρης εξελληνισμός του περιβάλοντος της εφαρμογής

-Προσθήκη ελληνικού πληκτρολογίου στην πρόβλεψη κειμένου t9 της εφαρμογής.

Και ορισμός αυτού ως προεπιλογή, σε ελληνικά λεξικά.(τον τρόπο λειτουργίας του t9 του λεξικού θα τον καταλάβετε απ' το gif presantation)

-Επιδιόρθωση του bug της γλώσσας του τηλ. ((ενώ έτρεχε η εφαρμογή (γυρνούσε σε αγγλική))

-Επιλέχτηκε η καλύτερη δυνατή (με τα μέσα που διέθετα) αλφαβητική ταξινόμηση

των λημμάτων (στο ελληνικό ετυμολογικό λεξικό)

- Επιδιορθώθηκε η λειτουργία της εύρεσης

- Αύξηση του μεγέθους της γραμματοσειράς στις ερμηνείες των λημμάτων

 

Στο πακέτο προστέθηκε το CIA-FactBook και η εφαρμογή της επανεκίνησης

 

P.S.= Θέλω να διαβεβαιώσω τους υπεύθυνους του forum ότι το ΜobiLex είναι πέρα για πέρα free.

-To script είναι βασισμένο στο PyDict δωρεάν αγγλοκινεζικό λεξικό του Daniel Gau για linux λειτουργικά συστήματα

και με αδειοδότηση της GNU GPL το 2000

-Τα λεξικά (αυτά τα ακατέργαστα μεν, διαμάντια δε) διανέμονται δωρεάν απο την sdict

Απευθύνονται για άλλον viewer , τον sdict, (στην προτογενή τους μορφή) ο οποίος πωλείται, για μια ευρεία γκάμα

λειτουργικών και συσκευών και φυσικά στερούνται της δύναμης αλλά και της ταχύτητας ανάκλησης δεδομένων που προσφέρει

η Python γλώσσα προγραμματισμού.

 

http://www.sendspace.com/file/7sda3b

 

P.S. 2= @nervous σε παρακαλώ και εάν έχει μείνει καθόλου κενός χώρος στην πρώτη σελίδα, τοποθέτησέ το εκεί.

Link to comment
Share on other sites

...πως το λενε δηλαδη το προγραμμα?

"Search"

(Search Application OS9.1freeware)

Παν μέτρον Άριστον... Γηράσκω αεί διδασκόμενος... Tα πάντα ρεί...

Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός εκ του ευεργετηθέντος αχάριστου...

Link to comment
Share on other sites

P.S. 2= @nervous σε παρακαλώ και εάν έχει μείνει καθόλου κενός χώρος στην πρώτη σελίδα, τοποθέτησέ το εκεί.

 

Ευχαριστουμε για μια ακομα φορα :cool: .

Προστεθηκε στην 1η σελιδα του θεματος:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1286114#post1286114

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για όσους δεν έχουν υπ' όψιν τους περί τίνος πρόκειται και τι εστί MobiLex, και επειδή ο Porfyras (ο δημιουργός του) δεν μπορεί να τα κάνει και όλα, είπα να βοηθήσω κι εγώ λίγο στα περί του λεξικού και της εγκατάστασής του.

 

MobiLex

 

Το MobiLex (MobiLex v2.0.1.sis) είναι μια εξελληνισμένη εφαρμογή από το φίλο μας τον Porfyras για τους φίλους του MyPhone.gr που δίνει τη δυνατότητα να ανοιχτούν και να αναγνωστούν κάποιες βάσεις δεδομένων όπως λεξικά, εγκυκλοπαίδειες κτλ. με δυνατότητα περιήγησης αλλά και εύρεσης της λέξης που μας ενδιαφέρει.

 

Τέτοιες εφαρμογές, θα μου πείτε, υπάρχουν πολλές. Θα συμφωνήσω αλλά το θέμα δεν είναι μόνο η εφαρμογή αλλά και το υλικό που υπάρχει διαθέσιμο για να "διαχειριστεί".

 

Και εδώ υπάρχει το ελληνικό ενδιαφέρον του θέματος. Ο φίλος μας ο Porfyras πήρε κάποιες βάσεις δεδομένων με άδεια ελεύθερης χρήσης που έχουν ελληνικό περιεχόμενο (και ενδιαφέρον) και τις μετέτρεψε ώστε να διαβάζονται από την εφαρμογή του mobilex. Αυτές είναι:

 

  • 1. Το "Greek Etymological.pd" είναι ένα πλήρες ελληνικό ερμηνευτικό και ετυμολογικό λεξικό (με συνώνυμα και αντίθετα σε αρκετά λήμματα).
  • 2. Το "MobiWiki-gr.pd" είναι η ελληνική Βικιπαίδεια στο κινητό σας (με τις ελλείψεις της βέβαια) χωρίς να χρειάζεται να πληρώνετε τα μαλλιοκέφαλά σας σε σύνδεση gprs internet.
  • 3. Και το "English to Greeks.pd" που είναι ένα αγγλοελληνικό λεξικό με σχετικά σύντομες αλλά ακριβείς ερμηνείες των αγγλικών λέξεων στα ελληνικά.

 

Και στα τρία υπάρχει δυνατότητα εύρεσης. Τα κεφαλαία δεν παίζουν ρόλο αλλά πρέπει να βάζετε (στα ελληνικά) τους τόνους κανονικά για να βρείτε το λήμμα που ψάχνετε.

Επίσης μπορείτε να περιηγηθείτε από το ένα λήμμα στο άλλο απλά για να μαθαίνετε, ώσπου να 'ρθει η παρέα σας στην καφετέρια που απολαμβάνετε το φραπεδάκι σας. Κατά την περιήγηση ίσως παρατηρήσετε ότι υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα με την ταξινόμηση των τονισμένων φωνηέντων στα ελληνικά (προηγούνται των άτονων) αλλά εφόσον η εύρεση λειτουργεί άψογα, δεν ενοχλεί ιδιαίτερα. Πάντως αν κάποιος διαθέτει τις ειδικές γνώσεις που θα μπορούσαν να βοηθήσουν στο πρόβλημα της ταξινόμησης και έχει το χρόνο και την καλή θέληση, ας βοηθήσει στη λύση του.

 

Το πακέτο συνοδεύεται και από δύο ακόμα δωράκια:

  • 1o δωράκι: Το "CIA FactBook.pd" που είναι ένα "γεωγραφικό λεξικό" θα μπορούσε να πει κανείς με πάααρα πολλές πληροφορίες για όλες τις χώρες του κόσμου που θα πρέπει να έχει κάθε πράκτορας της CIA που σέβεται τον εαυτό του :rolleyes: ανά πάσα στιγμή διαθέσιμες. Δυστυχώς είναι μόνο στα αγγλικά αλλά άμα τα βρείτε σκούρα στη μετάφραση, έχετε το αγγλοελληνικό που αναφέραμε παραπάνω. ;) :D
  • 2ο δωράκι: Η εφαρμογή Restart, που σας δίνει τη δυνατότητα να κάνετε επανεκκίνηση στο κινητό σας. Θα μου πείτε: και δεν το κλείνω από το διακόπτη; Η διαφορά είναι ότι η επανεκκίνηση με το Restart είναι πιο γρήγορη και απλή γιατί δε θα σας ζητάει κωδικό sim κτλ.

 

Εγκατάσταση

 

Διευκρινίσεις:

Το "MobiLex" (όπως και το "Restart") είναι μεν sis εφαρμογές αλλά για να λειτουργήσουν χρειάζονται την "πλατφόρμα" Python.

Για όσους δεν έχουν ιδέα για το πώς εγκαθιστούν εφαρμογές στο τηλέφωνό τους ας διαβάσουν πρώτα εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=106593&page=1 και μετά ας επανέλθουν για τα παρακάτω.

 

Πρώτα πρώτα κατεβάστε το πακέτο του Porfyras από εδώ: http://www.sendspace.com/file/7sda3b Είναι το ίδιο link που αναφέρεται και στην πρώτη σελίδα, αν το κατεβάσατε, δε χρειάζεται να το ξανακάνετε.

 

  • 1. Εγκαταστήστε την εφαρμογή "PYTHONFORS60_1_3_23_3RDED_S.SIS" που υπάρχει μέσα στο πακέτο, (η "πλατφόρμα" που λέγαμε).
    ΠΡΟΣΟΧΗ: Μπορείτε να επιλέξετε κατά την εγκατάσταση α)Μνήμη τηλεφώνου β)Κάρτα μνήμης. Διαλέγετε και παίρνετε. Όμως για να λειτουργήσουν σωστά τα πράγματα θυμηθείτε: Εκεί που θα εγκαταστήσετε την πλατφόρμα Python (το "PYTHONFORS60_1_3_23_3RDED_S.SIS") εκεί θα πρέπει να εγκαταστήσετε και τις εφαρμογές που τρέχουν μέσω του "Πύθωνα" δηλ. στην περίπτωσή μας τα "MobiLex v2.0.1.sis" και "Restart v1.0.2.sis" αλλά και όποια άλλη βρείτε στο μέλλον και βασίζεται στην Python.
  • 2. Εγκαταστήστε την εφαρμογή "MobiLex v2.0.1.sis" και την "Restart v1.0.2.sis" (αν θέλετε τη δεύτερη). Είπαμε όμως: στο ίδιο αποθηκευτικό μέσο όπου εγκαταστήσατε την πλατφόρμα Python.
  • 3. Στη συνέχεια φτιάξτε έναν φάκελο "Mobilex" στο PC σας και βάλτε μέσα όλα τα παρακάτω αρχεία (λεξικά) που υπάρχουν στο πακέτο του Porfyras:
    * "English to Greeks.pd"
    * "Greek Etymological.pd"
    * "MobiWiki-gr.pd"
    * και το "CIA FactBook.pd" (αν το θέλετε)
  • 4. Τέλος μεταφέρετε αυτόν τον φάκελο με τα λεξικά του στην κάρτα μνήμης του κινητού σας (μέσα από την εξερεύνηση των Windows ή με οποιοδήποτε άλλο τρόπο γνωρίζετε).
  • 5. Πηγαίνετε στις εφαρμογές του τηλεφώνου, ανοίξτε την εφαρμογή MobiLex και επιλέξτε το λεξικό που θέλετε από αυτά που εμφανίζονται (θα εμφανιστούν αυτά που έχετε βάλει στο φάκελο "Mobilex" της κάρτας μνήμης). Τα υπόλοιπα είναι αυτονόητα γιατί η εφαρμογή είναι πανεύκολη στο χειρισμό της. Δοκιμάστε τις λειτουργίες του joystick δεξιά - αριστερά για να πλοηγηθείτε μεταξύ των λέξεων.

 

 

Τυχόν μικροπροβλήματα (έτυχαν σ' εμένα):

1. Για την αποσυμπίεση αρχείων χρησιμοποιώ το 7zip αλλά μου έβγαζε το παρακάτω μήνυμα: "Ο έλεγχος CRC απέτυχε στο "Mobilex\MobiWiki-gr.pd". Το αρχείο είναι παραποιημένο." Μόλις το ξανακατέβασα όμως αποσυμπιέστηκε κανονικά.

Το λέω απλά ώστε αν τύχει σε κάποιον, να ξέρει ότι το αρχείο είναι ΟΚ και μπορεί να προκύψει σφάλμα στο κατέβασμα. Απλά, ξανακατέβάστε το.

2. Για μένα που τα έχω όλα στην κάρτα μνήμης (Python και MobiLex) χρειάστηκε πρώτα απεγκατάσταση του παλιού MobiLex για να εγκατασταθεί το νέο αλλιώς μου έγραφε "Σφάλμα ενημέρωσης". Μάλλον κάτι έτρεχε από το προηγούμενο στο background γιατί μόλις πήγα να σβήσω το παλιό, μου έγραψε ότι "Κάποιες εφαρμογές θα πρέπει να τερματιστούν" (ή κάτι τέτοιο) και μόλις πάτησα "Ναι" το απεγκατέστησε και στη συνέχεια δέχτηκε την εγκατάσταση του καινούργιου MobiLex απροβλημάτιστα και χωρίς καν να χρειαστεί επανεκκίνηση.

 

-----------------

 

Φίλε Porfyras, τι μπορεί να πει κανείς για μια τέτοια δουλειά, ένα μεγάλο "ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ" δείχνει λίγο. Γι' αυτό λοιπόν 1001 μεγάλα "ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ". :D

Όπως βλέπεις προσπαθώ να βοηθήσω με τον τρόπο μου, ελπίζω να σε γλιτώσω από αρκετές ερωτήσεις περί εγκατάστασης κτλ. :O

 

Καλή ξεκούραση.

:)

------------------

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

@Porfyras σε ευχαριστο παρα πολη για ακομη μια φορα :respect:

 

Υπαρχει καποια εφαρμογη - τροπος poy να μπορουμε να στηλουμε αρχεια sis με mms! σαν το mms it? :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

fs caller λεγεται

http://my-symbian.com/s60v3/software/applications.php?fldAuto=110&faq=1

καλο ειναι και το sky caller.

 

kanena pou na nai entelws free paizei??giati afto einai mono gia 15meres...

Η ζώη χωρίς κινητό είναι ταινία χωρίς ήχο και εικόνα!!!
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...