Jump to content

LG 37LC2R (or LC2R Models)


ALTUS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Hello, I am a greek guy and I found that there is no information or reviews about my new LCD TV from LG, the 37LC2R. I bought it in March of 2007 and I am really impressed.

 

I know have a decent knowledge of this model and I wanted to share with anyone who is interested.

 

I want to discuss with somebody who know about the settings of this TV or in general the LC2R models of LG.

 

I will come back for more about how I set up my LCD in such way that I enjoy really clear picture quality.

 

Thanks in advanced,

 

 

ALTUSGR

ALTUS
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αναφερθηκα πρωτα στα αγγλικα μηπως καποιοι απο το εξωτερικο κανουν search με το Google και βρουνε την σελιδα για να προσθεσουν και αυτοι τις ρυθμισεις τους.

 

Look in this link why LG XD processor is all about!

Δειτε τι πραγματικα κανει το XD Processor της LG. Ειναι πραγματικα πολυ επεξηγηματικο και ειναι σε Flash!

 

http://www.lge.com/products/tv/XDEngine/index.htm

ALTUS
Link to comment
Share on other sites

Hello altus do you write in greek?can you help me with one problem i have.When i set my tv on all screan(i do not know the exact name because my menu is in greek= πληρης εικονα)not 16:9 or 4:3 i mean the seting where people dont look fat but only at the edges,the screen alwayse trys to adgust and this is very anoying! And tell me witch are the best setings for my 37LC2R.
Link to comment
Share on other sites

Ενταξη τοτε μιλας ελληνικα!Φιλε πες μου αν και στη δικια σου tv οταν βλεπεις και εχεις βαλει την πληρης εικονα συνεχεια μεγαλωνει η μικραινει η εικονα δηλ. τη μια εξαφανιζετε το σημα του mega μετα ξαναπροσαρμοζεται εντως πλαισιου και ξανα το ιδιο καθε 5-10-20 δευτερολεπτα!μου εχει σπασει τα νευρα!Πηρα την lg και μου ειπαν οτι ετσι κανει! Παντως η αδελφη μου που εχει μια philips 42 οταν το βαλει στο smart picture που ειναι η ιδια ρυθμιση μενει συνεχεια σταθερη η εικονα!
Link to comment
Share on other sites

Η τιμη της 37LC2R εχει πεσει παρα πολυ. (777Eur) Θεσσαλονικη Media markt!!

 

Παιδια την ειδα πρωτα να παιζει HD αρχειο (μεσω Component) και ηταν πραγματικα μια αποκαλυψη. Ετσι την πηρα και δεν εχω αλλαξει γνωμη.

 

Ρωτωντας καποιους πωλητες γιατι βαζουν μονο σε καποια μοντελα να παιζουν HD βιντεο και οτι αυτο ειναι αδικια γιατι και οι αλλες εχουν δυνατοτητες, δεν μου απαντησαν κανενας. Πιστευω οτι τηλεορασεις σαν αυτην καθως και πολλες αλλες αδικουνται και δεν λανσαρονται οπως οι SONY kai Samsung που ειναι μεν καλες αλλα στα χρηματα τους οχι. Ετσι θα ηθελα να δω πραγματικα ποσο καλυτερα θα επαιζαν αν ολες ειχαν το ιδιο σημα διπλα διπλα και οχι καποιες (βλεπε LG κ.τ.λ.) να τις βαζουν λες και ειναι αναπηρες να παιζουν απλο και ασθενες τηλεοπτικο σημα. Εν ολιγεις προσεξτε γιατι πολλα θα σας δειξουν αλλα δεν ειναι και τοσο μεγαλη η διαφορα τους στην εικονα παρα στην τιμη.

 

Πιστευω να υπαρξει μια ωραια συζητηση για αυτο το θεμα.

 

Επισης περιμενω να μιλησουμε για τις ρυθμισεις του επεξεργαστη εικονας XD που εχει και οπως ειδατε και στο παραπανω λινκ ειναι πραγματικα πολυ καλο.

ALTUS
Link to comment
Share on other sites

valsam μαλλον θα σε φτιαξω αποψε :)

 

Οταν θα κοιτας τηλεοραση αν το εχεις παντα στην πληρη εικονα θα στο γυρναει παντα στο μεγιστο της οθονης.

 

Η λυση σου ειναι να το εχεις παντα ή στο 16:9 (προσωπικη επιλογη - βλεπε Σκαι) ή στο 4:3. Στο 16:9 πχ δεν αλλαζει ποτε καταλαβες???

 

Ρψτα με οτι θες γιατι βαρεθηκα γενικως να μην λενε τιποτα για αυτην την τηλεοραση και παλι θα δωσω και θα δωσετε και σεις τα φωτα μας στους αλλους!

 

ΥΓ Η τηλεοραση ειναι διαμαντακι! Την ειδες να παιζει HD? Την ειδα μεσω Composite και απλα το βιντεο ηταν στα 1368χ720 και οχι ιδιαιτερα καλης ποιοτητας και μου αρεσε πολυ. Τι λες??

ALTUS
Link to comment
Share on other sites

777? την πηρα πριν πεντε μηνες 1200 και ο πωλητης μου ειχε πει οτι ηταν σουπερ ευκαιρια γιατι οταν βγηκε περσυ τον μαιο ειχε 1800!

 

Δεν εχω δει ακομη hd αλλα στο dvd ειναι το κατι αλλο!!σε συγκριση με της αδελφης μου τη philips ειναι μερα με τη νυχτα!Το μονο που δεν μου αρεσει και παρα πολυ ειναι οτι το ασπρο ειναι πολυ ασπρο! Πες ρε φιλαρακι ποιες ειναι η καλυτερες ρυθμισεις κατα τη γνωμη σου?

 

Α και κατι ακομα!στη τηλεοραση μονο ΣΚΑΙ ευχαριστιεμαι ολα τα αλλα πολυ παρασιτο ρε παιδι μου! Με την παλια philips 32 crt ολα μου φαινοταν τζαμι!

Link to comment
Share on other sites

αυριο θα εχω χρονο και θα σου πω τις καλυτερες μου ρυθμισεις. Αποκλειεται να μην σου αρεσουν

 

Απλα να ξερεις οτι παιδευτηκα πολυ αλλα καταλαβα αρκετα για τις ρυθμισεις.

 

Απλα να ξερεις οτι εχω πλεον User settings για την εικονα, και ενεργο το Manual XD οπου εκει βαζω καποιες τιμες για καθε παραμετρο (Noise, colour, MPEG κτλ).

 

Απλα ειδα μεγαλη διαφορα γιαυτο στα λεω σε σχεση με το αυτοματο σεταρισμα που ειχε (οχι οτι ητνα και τοσο ασχημο το Auto).

ALTUS
Link to comment
Share on other sites

TO MANUAL XD ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΟΡΙΣΜΟ ΧΡΗΣΤΗ (USER1 H USER2). META ANOIGEI KAI TO MENOY GIA TO XD!!

 

KALO E??? ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ . ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ. Α ΡΕ ΑΜΑ ΔΕΝ ΨΑΞΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΟΥ..... :)

 

ΤΑ ΛΕΜΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΟΚ?

 

ΚΑΛΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ..

ALTUS
Link to comment
Share on other sites

Οι καλυτερες ρυθμισεις που εχω κανει μεχρι τωρα ειναι οι παρακατω και αφορουν συγκεκριμενα στην LG 37LC2R (και γιατι οχι και στα αλλα μοντελα της σειρας LC2R) και απο οτι καταλαβα ειναι και οι μονες που υπαρχουν στο ιντερνετ σε ολο τον κοσμο (οριστε μια αποκλειστικοτητα!!).

 

Ολες τις εχω ανακαλυψη μονος μου μιας και υπαρχει μια παντελης ελλειψη ενημερωσεις σχετικα με τις ρυθμισεις του XD επεξεργαστη εικονας και οχι μονο.

 

Λοιπον, για οσους εχουν λοιπον αυτην την τηλεοραση ή και την 32LC2R, 42LC2R κ.τ.λ. δειτε τις ρυθμισεις μου, και αφου τις περασετε μιληστε μου για τα αποτελεσματα και τις τυχον παρατηρησεις σας!

 

Ανοιγουμε το μενου εικονα και εκει δινουμε τις εξης τιμες:

 

PSM για Χρηστη 1 (ή και 2 οπως θελετε) δωστε

 

Αντιθεση 98 (ή και 100)

Φωτεινοτητα 45 (για να μην φαινεται ξεβαμμενη η εικονα πολυ)

Χρωμα 50

Ευκρινεια 75 (αν το βαλετε παραπανω >85 θα εχετε σε καποια εργα DVD ισως χιονακια γιατι κανει τις τελιτσες πιο εντονες)

Αποχρωση 0

 

 

CSM Επιλεγω το κρυο (για να μην υπαρχει κορεσμος στα χρωματα)

 

 

XD (εδω ειμαστε!!) Επιλεγω χειροκινητο (μιας και ανοιγει το μενου οταν κανω επιλογη χρηστη στο μενου εικονα)

 

Εδω βαζω Αντιθεση XD On

Χρωμα ID On

XD NR Υψηλο (παρατηρησα οταν το ειχα στο Adaptive εβγαζε σε ταινιες DVD σε σκηνες με γρηγορη κινηση pixelate γραμμες (οχι σκιες ομως). σαν χαλασμενα γραφικα. Τσεκαρετε το και εσεις αν νομιζετε.

 

MPEG NR 1 (και αλλες τιμες δεν εχουν αλλο αποτελεσμα)

 

ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟ επιλογη Cinema ON

Για την σταθμη μαυρου ειναι στο αυτοματο αλλα δεν μπορω να το αλλαξω σε κατι αλλο. ειναι αδυνατο. Ξερει κανενας πως ανοιγει για να αλλαξω τις τιμες εδω??

 

 

 

Παμε στον ηχο τωρα...

 

SSM Surround Max (O ηχος στις ταινιες DVD φαινεται να ακουγεται απομακρυσμενος ιδιως οταν καποιος μιλαει. Γιατι αυτο? Φταιει γενικα το DVD ή ειναι κατι αλλο λετε?

 

AVL ON

 

Ισορροπια 0

 

Ηχεια ΟΝ

 

 

 

Τελος για το μενου ΟΘΟΝΗ επιλεγω στο ARC σαν default το καδρο οθονης 16:9 και οχι το πληρης οθονη γιατι μετα ανοιγοκλεινει αυτοματα το καδρο και ειναι ενοχλητικο.

 

 

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Στο μενου ΕΞΤΡΑ υπαρχει η επιλογη Set ID. Ξερει κανενας τι ρολο παιζει και τι τιμη ειναι καλο να μπει???

 

Αυτα και πιστευω να βοηθησα πολλους!!!

 

ΥΓ: Περιμενω σχολια σας ή συμβουλες για να βελτιωθω και γω!

ALTUS
Link to comment
Share on other sites

ΕΙΔΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΜΙΑ 42LC2R (ΤΙΜΗ 1150ΕΥΡΩ) ΚΑΙ ΜΙΑ SHARP (ΤΙΜΗ 1649ΕΥΡΩ) ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΙΝΤΕΟ (ΗΤΑΝ ΑΠΟ DVD ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΟΧΙ HD BINTEO ΑΛΛΑ ΑΠΛΟ). αΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΙΣΤΕΨΕ ΤΟ, H LG ΕΠΑΙΖΕ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΕΥΡΕΣ, ΚΑΙ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ, ΕΠΑΙΖΕ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΑ-ΕΝΤΟΝΑ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ, ΟΧΙ ΚΟΡΕΣΜΕΝΑ, ΚΑΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΕΙΧΕ ΦΟΒΕΡΟ ΨΟΝΤΡΑΣΤ ΚΑΙ ΟΛΑ ΦΑΙΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΜΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ. Η ΑΛΛΗ ΕΝΩ ΕΙΧΕ ΔΙΑΦΙΡΑ ΤΙΜΗΣ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 500ΕΥΡΩ - ΤΟ 1/2 ΤΗΣ ΤΙΜΗΣ ΔΗΛ. ΕΠΑΙΖΕ ΑΠΛΑ ΞΕΘΥΜΑΣΜΕΝΑ, ΧΩΡΙΣ ΤΟΝΟΥΣ ΖΩΗΡΑΔΑΣ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΕΤΣΙ. ΟΠΟΤΕ ΠΛΕΟΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΝΑ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ-ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ, ΝΑ ΤΙΣ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ HD ΒΙΝΤΕΟ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ Ή ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΣΗΜΑ Ή ΚΑΤΙ ΥΠΟΔΕΕΣΤΕΡΟ. ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ (37LC2R) ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ HD BINTEO ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΟΛΕΙΠΕΤΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΕΣ ΜΑΡΚΕΣ.

ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΚΑΙ Η ΣΥΝΔΕΣΗ ΠΑΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ. ΕΤΣΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ SCART Ή COMPONENT Ή S-VIDEO EINAI ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΟΠΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ HDMI (AKOMA KAI KΑΛΩΔΙΟ ΣΕ ΚΑΛΩΔΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ!!).

ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΑ ΚΑΘΑΡΟ ΒΙΝΤΕΟ ΑΠΟ ΕΝΑ BLURRED ME AXNA ΧΡΩΜΑΤΑ, ΟΣΟ ΚΑΛΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΗ ΕΙΚΟΝΑ. ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΝΟΜΙΖΩ.

 

ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΤΕ ΜΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 32', ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ 1368Χ720Π ΑΝΑΛΥΣΗ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΙΝΤΣΕΣ ΑΥΤΕΣ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΝ PIXELS ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ TV. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΙΞΕΙ, ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΛΑ ΧΡΩΜΜΑΤΑ, CRISPY ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΑΓΓΛΟΙ, ΧΩΡΙΣ ΚΟΡΕΣΜΟΥΣ ΚΤΛ.

 

ΒΑΣΙΚΑ ΞΕΦΥΓΑ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΒΑΣΙΚΑ ΝΑ ΤΑ ΠΩ.

ALTUS
Link to comment
Share on other sites

Κατι καινουριο σχετικα με τις ρυθμισεις......

 

Παρατηρησα οτι στο μενου ΕΙΚΟΝΑ στο XD , και αφου επιλεξουμε χειροκινητο στην επιλογη MPEG σας ειπα να το εχετε στη τιμη 1. Αυτο ειναι σωστο για οταν το βιντεο η γενικως η πηγη ειναι καθαρη. Αν εχετε ενα βιντεο που εχει κουτακια (artifacts) και γενικως εχει θορυβο γυρω απο τα σωματα ή αντικειμενα, βαζοντας μια τιμη γυρω στα 6-8 στο MPEG τα εξαλειφεται σχεδον τελειως. Απλως παρατηρηστε εαν νομιζετε οτι χανετε σε ευκρινεια, κατι που εγω βασικα δεν το παρατηρησα αυτο.

 

Σχετικα με το XD NR παιδια χαλαρα εχετε το στο Υψηλο και ΟΧΙ ΣΤΟ ADAPTIVE εξακριβωμενο και καρατσεκαρισμενο. Αυτο σε σκηνες γρηγορες με λεπτα αντικειμενα να κινουνται οπως π.χ. σπαθια βγαζει απο πισω στην κινηση επανω μια σκια που φαινεται οτι δεν ανηκει στην ταινια αλλα ειναι εξωγενης....

 

Αυτα και οτι αλλο παρατηρησω σας το λεω...

 

Καμια αλλη αποψη ρε παιδες απο κανεναν δεν υπαρχει; :cry:

ALTUS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...