Jump to content

To pc δεν λειτουργεί...


murex
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έβγαλα τα καλώδια του υπολογιστή για να τα συμμαζέψω (και του ρεύματος) λίγο και όταν τα ξανασύνδεσα ο υπολογιστής δεν μπούταρε. Είναι συνέχεια ανοιχτός, δεν δουλεύει το ρεσέτ και το κουμπί για να κλείσει (δεν έχει δεύτερο διακόπτη από πίσω) και δεν κάνει κανένα ήχο μπιπ. :( .Απλά είναι συνέχεια ανοικτός...

Δεν πείραξα τίποτα γμτ, μόνο τα καλώδια έβγαλα. Τί στο δ***λο συνέβει??? Έχει κανείς καμία ιδέα; :wacko:

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το έχω πάθει. Πιθανότατα κουνήθηκε κάτι, όπως κάποια κάρτα, μνήμη κλπ. Θα πρέπει να ελέγξεις όλες τις συνδέσεις, καλώδια κλπ. Υπομονή.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το έχω πάθει. Πιθανότατα κουνήθηκε κάτι, όπως κάποια κάρτα, μνήμη κλπ. Θα πρέπει να ελέγξεις όλες τις συνδέσεις, καλώδια κλπ. Υπομονή.

 

Μια από τα ίδια. Έχεις απόλυτο δίκιο και ειδικά για την υπομονή. Απλά υπάρχει μια μικρή πιθανότητα για κάτι άλλο πολύ πιο εύκολο και απλό που έχει σχέση με το ρεύμα και μόνο. Πριν ψάξει για οτιδήποτε άλλο, ας βγάλει πρώτα όλα τα καλώδια από όλα τα μηχανήματα και μετά ας τα τσεκάρει ένα - ένα βάζοντας στη πρίζα. Εύχομαι να είναι αυτό.....!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και εμένα μου είχε συμβεί κάποιες φορές. Συνήθως είχε να κάνει με την κάρτα γραφικων που δεν πάταγε καλά. Όσο για το ότι δεν κλείνει, δοκίμασες να κρατήσεις πατημένο το power button για μερικά δευτερόλεπτα, μέχρι να σβήσει;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, το power button το δοκίμασα χωρίς επιτυχία. Δεν κλείνει με τίποτα παρά μόνο άμα το βγάλω από την πρίζα. Όσο για το αν κουνήθηκε κάτι, είναι λίγο απίθανο (λόγω μηδαμινής μετακίνησης) αλλά το τσέκαρα και αυτό. Φοβάμαι μήπως κάηκε κάτι (ΜΒ) από στατικό ηλ. Αύριο θα το πάω "νοσοκομείο" να δώ τι φταίει.

Πάνω που είχα κάνει φορμάτ, πέρασα τα πάντα και αποφάσισα να μην ξανασχοληθώ με το pc ever μου έσκασε αυτό... Καταραμένη κενωνία :lol:

 

edit: πάει η μητρική...

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επανέρχομαι για να σας πληροφορήσω σε περίπτωση που τύχει (α-τύχει) σε εσάς.

 

Έκανα ότι μου είπε ο αγαπητός mcde, βάλε -βγάλε τα διάφορα μέρη του υπολογιστή. Μόνο τροφοδοτικό δεν είχα εύκαιρο να βάλω καινούριο. Τελικά το πήγα στο μαγαζί που το αγόρασα (φίλος) και διαπιστώσαμε ότι είχε καεί μόνο η μητρική (ευτυχώς).

Από τι;; υπόταση, που έτυχε να γίνει εκείνη τη στιγμή. Δεν είχε σχέση με τα καλώδια που έβγαλα αλλά τι θα μπορούσε να υποθέσει κανείς; Το παράξενο είναι ότι το pc είναι συνδεδεμένο με ένα σταθεροποιητή τάσης, όχι τίποτα φοβερό, ιδιοκατασκευή ενός ηλεκτρονικού πριν από 15 χρόνια. Το είχα πάρει για την amiga και είναι το μόνο πράγμα που έχει μείνει από εκείνη την εποχή (κλαψ). Καλό για υπέρταση, αλλά στην υπόταση δεν κάνει τίποτα.

Το άλλο βράδυ, είχε πέσει η μία φάση της ΔΕΗ 4 ώρες!!!!!!! Πρώτη φορά, το μόνο που δούλευε ήταν οι λάμπες αλογόνου πολύ αχνά. Μετά και απ' αυτό, πάω για UPS. :(

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...