Jump to content

[S60 3rd Edition] Nokia Maps (ex. Ovi Maps/Smart2go)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχάς είναι 10 το μήνα αλλά οι τιμές αλλάζουν για το χρόνο, πχ είναι 80 τον χρόνο αν δεν κάνω λάθος.

 

Κατά τ' άλλα εσύ το destinator στο Mio δεν το αγόρασες?

Το αγορασε -οπως και εγω- μια φορα πληρωσαμε οχι καθε 1 χρονο ή καθε 3 χρονια......!

Μην τα συγκρινεις, αδικεις και τα 2 προγραμματα, το smart2go γιατι μολις βγηκε και θελει αρκετη "δουλεια" ακομα(αν και θα εχει το μειονεκτημα της αγορας φων. πλοηγησης) και το Destinator γιατι ειναι μακραν το καλυτερο για την Ελλαδα κατα τη γνωμη μου!

Παν μέτρον Άριστον... Γηράσκω αεί διδασκόμενος... Tα πάντα ρεί...

Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός εκ του ευεργετηθέντος αχάριστου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ρε παιδιά έλεος τι κολημένοι εισαστε πληρώνετε 10ευρα για 1 μήνα δηλαδή για 1 χρόνο 120 ευρώ ..... εεεε πάρε ένα απλό ppc τότε...που θα κάνεις πλοήγησει τζάμπα...

 

 

ΤΗΛΕΦΩΝΟ 650 EYRO (Ν95) KAI ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΕΛΕΟΣ ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΜΙΟ

Φιλε το destinator ειναι πιο ακριβο ειναι βεβαια καλυτερο αλλα πιο ακριβο και επισης δεν θελουν ολοι τοσα πολλα απο την πλοηγηση,δεν ειναι κανενας κολλημενος λοιπον
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι αν δεν πατήσω σύνδεση στο διαδίκτυο δεν μου βγάζει απολύτως τίποτα,ουτε διαδρομη ουτε λειτουργει η αναζήτηση,οταν γινεται συνδεση wap τοτε κανονικά..

Τους χάρτες τους εχω περάσει κανονικά..

Δεν ξέρω τι φταει,το ιδιο προβλημα εχω και στο ν73 και στο ν93.

 

Δοκιμάζεις να κάνεις search το ΙΔΙΟ ακριβώς πράγμα και ενώ χωρίς σύνδεση δεν σου βγάζει τίποτε, με σύνδεση σου βγάζει; Μήπως απλά κάνεις κάτι λάθος στην αναζήτηση και όντως δεν υπάρχουν αποτελέσματα;; Σε μένα πάντως παίζει τέλεια χωρίς καμμία σύνδεση (σε Ν95 όμως...).

Link to comment
Share on other sites

Το αγορασε

 

Εσύ είσαι ο δικηγόρος του? :lol:

 

-οπως και εγω- μια φορα πληρωσαμε οχι καθε 1 χρονο ή καθε 3 χρονια......!

Μην τα συγκρινεις, αδικεις και τα 2 προγραμματα, το smart2go γιατι μολις βγηκε και θελει αρκετη "δουλεια" ακομα(αν και θα εχει το μειονεκτημα της αγορας φων. πλοηγησης) και το Destinator γιατι ειναι μακραν το καλυτερο για την Ελλαδα κατα τη γνωμη μου!

 

Το Destinator κάνει 150 ευρώ, το smart2go σου το δίνει free η Nokia και χρεώνει 70κάτι την πλοήγηση τον χρόνο.

 

Για 2 χρόνια είναι περίπου τα ίδια λεφτά. Διαλέγεις και παίρνεις αλλά όχι και να γράφουμε ότι νά 'ναι όπως ο... 'πελάτης' σου.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζεις να κάνεις search το ΙΔΙΟ ακριβώς πράγμα και ενώ χωρίς σύνδεση δεν σου βγάζει τίποτε, με σύνδεση σου βγάζει; Μήπως απλά κάνεις κάτι λάθος στην αναζήτηση και όντως δεν υπάρχουν αποτελέσματα;; Σε μένα πάντως παίζει τέλεια χωρίς καμμία σύνδεση (σε Ν95 όμως...).

Ακριβώς, το ίδιο πράγμα γράφω,αν δεν υπάρχει συνδεση δεν μου βγάζει τιποτα,οταν γινεται η συνδεση τοτε ολα μια χαρά..

Τι φταιει ρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Ρελικα παιδια τεινω να πιστεψω οτι το συγκεκριμενο προγγραμμα δουλευει καλυτερα στο Ν95 δε ξερω γιατι ισως επειδη εχει δεκτη gps τι να πω παντως στο Ν95 ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις να μου πει γιατι ενω βλεπω τον χαρτη της αττικης κανονικα,οταν παω να δω θεσσαλονικη η ηγουμενιτσα η καλαματα δεν δειχνει τιποτα?:mad:
Link to comment
Share on other sites

Δες λιγες σελιδες πιο πισω και θα βρεις τη λυση
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ti εννοεις?Το εχει ηδη μεσα προεγκατεστημενο μονο τους χαρτες κατεβαζεις
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ti εννοεις?Το εχει ηδη μεσα προεγκατεστημενο μονο τους χαρτες κατεβαζεις

 

πως κατεβαζω φιλε μου? εγκατεστησα στο pc το maploader, εβαλα την memory card στο card reader και εδειχνε οτι μου περναει την ελλαδα στην καρτα. αλλα οταν πηγα ξανα στην εφαρμογη δεν ειδα τιποτα :confused: ... Πολλη μπερδεμα το προγραμμα....

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασια ειναι απλη μαλλον κατι δεν κανεις σωστα,λιγες σελιδες πιο πισω λεει τι να κανεις ωστε να περασεις τον χαρτη κατευθειαν στο κινητο αφου τον κατεβασεις απο εναν λινκ χωρις τον maploader κθολου,δοκιμασε το και αυτο
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει την εφαρμογή και στο ν73 και στο ν93 χωρις να καταφέρω να το κανω να δουλέψει χωρις συνδεση στο νετ.Δοκίμασα και το Maploader αλλα και τον φάκελο ενος χρήστη που ανέβασε..

Μπορει καποιος να μου αναλυτικα τι να κάνω?

Δλδ απο που ειναι καλυτερα να κατεβάσω το smart2go,τι να κάνω μετά,ρυθμισεις κτλ και πότε να βάλω τους χάρτες.

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει την εφαρμογή και στο ν73 και στο ν93 χωρις να καταφέρω να το κανω να δουλέψει χωρις συνδεση στο νετ.Δοκίμασα και το Maploader αλλα και τον φάκελο ενος χρήστη που ανέβασε..

Μπορει καποιος να μου αναλυτικα τι να κάνω?

Δλδ απο που ειναι καλυτερα να κατεβάσω το smart2go,τι να κάνω μετά,ρυθμισεις κτλ και πότε να βάλω τους χάρτες.

Thanks

Το smart2go απο όπου και αν το κατεβάσεις είναι το ένα και το αυτό. Στην περίπτωσή του δεν τίθεται θ΄μα αγοράς, ξεκλειδώματος, σπασίματος κτλ μιας και η εφαρμογή είναι εντελώς δωρεάν.

 

Και στον δικό μου υπολογιστή το maploader δεν λειτουργεί. Κατέβασα όμως τους χάρτες που δίνονται αρκετές σελίδες πίσω, και έβαλα τον φάκελο 20001f63 στο E:/private

 

Για να δείς αν όντως έχουν περαστεί οι χάρτες και αναγνωρίζονται κανονικά απο την εφαρμογή, απενεργοποίησε πλήρως την σύνδεση με το δίκτυο, κάνε χειροκίνητα ζούμ ακι δες αν σου εμφανίζονται οι δρόμοι.

 

Μην κάνεις ζούμ όπου νά'ναι. Πήγαινε στην αττική και ζούμαρε σε οποιαδήποτε περιοχή. Γιατί πολλές πόλεις της Ελλάδας δεν καλύπτονται σχεδόν καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Το smart2go απο όπου και αν το κατεβάσεις είναι το ένα και το αυτό. Στην περίπτωσή του δεν τίθεται θ΄μα αγοράς, ξεκλειδώματος, σπασίματος κτλ μιας και η εφαρμογή είναι εντελώς δωρεάν.

 

Και στον δικό μου υπολογιστή το maploader δεν λειτουργεί. Κατέβασα όμως τους χάρτες που δίνονται αρκετές σελίδες πίσω, και έβαλα τον φάκελο 20001f63 στο E:/private

 

Για να δείς αν όντως έχουν περαστεί οι χάρτες και αναγνωρίζονται κανονικά απο την εφαρμογή, απενεργοποίησε πλήρως την σύνδεση με το δίκτυο, κάνε χειροκίνητα ζούμ ακι δες αν σου εμφανίζονται οι δρόμοι.

 

Μην κάνεις ζούμ όπου νά'ναι. Πήγαινε στην αττική και ζούμαρε σε οποιαδήποτε περιοχή. Γιατί πολλές πόλεις της Ελλάδας δεν καλύπτονται σχεδόν καθόλου.

Μπα,δεν θα καταφερω ποτε να το κανω να δουλέψει....

http://www.smart2go.com/en/index_html κατεβασα απο δω την εφαρμογή και την έβαλα στο κινητο.

Επειτα την ανοιξα μια φορα,και επέλεξα να χρησιμοποιει το 100 τοις εκατο απο την κάρτα.Μετα συνδεσα με το pc πάτησα μαζικη αποθηκευση,επειτα πήγα στον φάκελο Private έσβησα τον φάκελο και έβαλα τον νεο.

Το θέμα ειναι ομως μετα οτι η εφαρμογη δεν άνοιγε,αδυνατη εναρξη,κατι τετοια εγραφε.

Πηγα να το σβήσω απο το κινητο στο τελος κολλησε..

Οταν παω να την ξαναβάλω αδυνατη εγκατασταση λέει.

ΜΕ το programma unsis μπορω να μαθω που εχουν παει τα αλλα στοιχεια της εφαρμογης για να τη σβήσω σωστά?

Επειδη αυτο το πρόγραμμα δεν το τρέχει το pc μου δεν ξέρω γιατι,θα σου ήταν ευκολο να δεις εσυ που παει η εφαρμογη αυτη με το unsis και να μου πεις?

Ευχαριστω πολύ.

Link to comment
Share on other sites

φίλοι εχω το N 95 αλλα δεν μπορω να εγκαταστήσω το smart2go στο τηλέφωνο. Μου βγΑΖΕΙ μηνυμα αδυναμια εγκαταστασης. Τι πρεπει να κάνω
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την δικη μου περιπτοση μπας και σε βοηθησει .

 

καταρχιν εχω κατεβασει μεσο Maploader τον χαρτη για Ελλαδα , τον εχω περασμενω κανονικα μεσα. λοιπον ανοιγα το map απο το κινητο αλλα παπαλα με τιποτα δεν επιανε δορυφορο . το εκλεισα , μετα πηγα στο " Δεδομενα GPS" εκει μου βρηκε δορυφορους , οπου μετα πατησα και αποθηκευση του σημειου που ειμουνα , ολα καλα μεχρι εδω , και λεω δεν παω στο map μηπως και δουλεψει ? και ΝΑ ΤΟ ! μολις μπηκα κατευθιαν μου μου εδιξε στο χαρτη που ειμουν .

 

Μην ξεχναμε το GPS με ανοιχτο το slider δουλευει και πρεπει να "πιανετε" το κινητο οσο μπορειτε ψηλα , ο λογος εινα γιατι η κεραια GPS ειναι κατω μερος χαμηλα.(λιγο μ@λ.....α αλλα nokia ειναι αυτη)

 

Καλησπερα!

Αφο πρωτα ευχαριστησω και δημοσια τον φιλο DENIOR για την ΑΜΕΣΗ βοηθεια που μου διενι απο χθες το βραδυ θα ηθελα την εξης βοηθεια...

 

Εγω μολις ανοιγω τον προγραμμα ``χαρτης`` μου εχει την επιλογη δεξια ``θεση gps`` επιλεγω αλλα βγαινει ενα εικονιδιο (δορυφορος) μ ενα κοκκινο ``χ`` σας λεει κατι?

 

Ακομη ρε φιλε πως μπορω να βρω και ν αποθηκευσω το σημειο που βρισκομε?

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν έχει κλειδώσει ακόμα δορυφόρους. Περίμενε κάνα 2-3λεπτο και μετά θα δείχνει ένα σύμβολο σαν "διπλό ραδιοκύμα", που θα σημαίνει ότι κλείδωσε. ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ: ανοικτό το slide και να βλέπεις ουρανό

 

ΟΚ φιλε θα το δοκιμασω τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Μια ακομη ερωτηση...:

 

οταν μπαινω στον χαρτη απλα για αν βρω μια οδο και να επιλεξω μια διαδρομη χρεωνομε? Το ρωτω διοτι προσεξτε...πανω δεξια και κατω απο το σημα της κεραιας εμφανιζοντε οι δυο γραμμες οπως αυτες οταν στελνεις mms.

 

??:(

Link to comment
Share on other sites

Μια ακομη ερωτηση...:

 

οταν μπαινω στον χαρτη απλα για αν βρω μια οδο και να επιλεξω μια διαδρομη χρεωνομε? Το ρωτω διοτι προσεξτε...πανω δεξια και κατω απο το σημα της κεραιας εμφανιζοντε οι δυο γραμμες οπως αυτες οταν στελνεις mms.

 

??:(

 

Για να δημιουργησεις μια διαδρομη, ΟΧI δεν χρεωνεσαι.. Τωρα οσο για τις γραμμουλες, καλο θα ηταν να βγεις στην αρχιικη οθονη και να πατησεις συνοχομενα το κοκκινο κουμπι τερματισμου κλήσεων γιατι με κατι συνδεθηκες και εχει παραμεινει ανοιχτο το gprs...Καντο για να μην χρεωνεσαι τσαμπα και χωρις λόγω, εφόσον εχουμε 100πει οτι για να λειτουργησει το GPS ΔΕΝ απαιτει συνδεση με Gprs, internet κτλ.. ΜΟΝΟ για την αγορα των βοηθητικων πακετων χρειαζεται (φωνητικες εντολες, πλοηγηση κτλ...)

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Για να δημιουργησεις μια διαδρομη, ΟΧΟ δεν χρεωνεσαι.. Τωρα οσο για τις γραμμουλες, καλο θα ηταν να βγεις στην αρχιικη οθονη και να πατησεις συνοχομενα το κοκκινο κουμπι τερματισμου κλήσεων γιατι με κατι συνδεθηκες και εχει παραμεινει ανοιχτο το gprs...[/quote

 

 

Το φανταστικα και γι αυτο εκλεισα το τηλ. και ανοξα απο την αρχη και παλι μου τις εμφανισε.

Μηπως πρεπει να κανω καποια ρυθμιση απο τις ρυθμισεις δυκτιου οπως π.χ εγω προεπιλεγμενο σημειο προσβασης το ΤΙΜ GPRS.

 

Οποιος ξερει ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!! μη χρεωνομε αδικα...

Link to comment
Share on other sites

Για να δημιουργησεις μια διαδρομη, ΟΧΟ δεν χρεωνεσαι.. Τωρα οσο για τις γραμμουλες, καλο θα ηταν να βγεις στην αρχιικη οθονη και να πατησεις συνοχομενα το κοκκινο κουμπι τερματισμου κλήσεων γιατι με κατι συνδεθηκες και εχει παραμεινει ανοιχτο το gprs...

 

 

Το φανταστικα και γι αυτο εκλεισα το τηλ. και ανοξα απο την αρχη και παλι μου τις εμφανισε.

Μηπως πρεπει να κανω καποια ρυθμιση απο τις ρυθμισεις δυκτιου οπως π.χ εγω προεπιλεγμενο σημειο προσβασης το ΤΙΜ GPRS.

 

Οποιος ξερει ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!! μη χρεωνομε αδικα......

 

Ε γι' αυτο... Επέλεξε το WLAN (αν δεν ξερεις για να μην σε μπερδευω ειναι το ασυρματο ΙΝΤΕΡΝΕΤ) ωστε να συνδεεται με αυτο εαν το βρiσει ή να μην συνδεεται καθολου αν δεν υπάρχει... Μην επιλεγεται ρυθμισεις δικτιου γιατι θα συνδεεται αυτοματα και θα σας χρεωνει διχως λόγο

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...