Jump to content

[S60 3rd Edition] Εφαρμογές Symbian OS v9.1-v9.2


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια τι παραπάνω κανει το Best Profiles και έχετε πορωθει?

Τα προφιλ απο μονα τους που εχουν τα νοκια μια χαρά είναι.

Και τα αλλάζεις ευκολα απο το κουμπι που κλεινει το κινητο.

Τι παραπάνω κανεις με την εφαρμογή?

 

Αν δεις μερικά posts πιο πριν, εκεί που ο φίλος nervous ανακοινώνει την νέα εφαρμογή, αναφέρονται τα εξής:

 

Best Profiles allows automatic profiles switching according to your schedule or calendar.

For each profile Best Profiles allows selection of additional settings such as:

backlight, sound on activate, run custom application etc.

 

Η εφαρμογή Best Profiles σου επιτρέπει να δημιουργήσεις λίστα με τις ημερήσιες αυτόματες αλλαγές που θέλεις στα προφίλ σου, π.χ. κάθε Τρίτη 12:00-14:00 μάθημα. τη συγεκριμένη μέρα και ώρα (ή αν θέλεις καθημερινά, εβδομαδιαία κλπ) να μπαίνει αυτόματα το αθόρυβο προφίλ.

 

Ή ακόμα σκέψου, σε περίπτωση που το ξεχάσεις, το κινητό να αλλάζει αυτόματα σε προφίλ εκτός σύνδεσης κάθε βράδυ στις 12 το βράδυ, και το πρωί να βάζει αυτόματα το προφίλ της επιλογής σου ή το προηγούμενο προφίλ που υπήρχε πριν βάλει το προφίλ εκτός σύνδεσης, ώστε ούτε να ανοιγοκλείνεις κάθε μέρα το τηλέφωνο (παρεμπιπτόντως, για όσους δεν το ξέρουν, στα S60 το καθημερινό bootάρισμα είναι ιδιαίτερα ενεργοβόρο και απαιτεί πιο συχνές φορτίσεις από ό,τι να βάζεις απλά το offline προφίλ), αλλά ούτε και να σε ενοχλεί κάποιος φαρσέρ στη μέση της νύχτας επειδή ξέχασες το γενικό ή κάποιο δυνατό προφίλ ανοιχτό ;)

 

Το καλύτερο όμως είναι ότι μπορεί να έχεις καταχωρήσεις στο ημερολόγιο οι οποίες να κάνουν trigger συγκεκριμένες αλλαγές στα προφίλ, ανάλογα με την περιγραφή που περιέχουν. Το πρόγραμμα δηλαδή σαρώνει τις καταχωρήσεις του ημερολογίου και αν βρει μια λέξη-κλειδί που συμφωνεί με τα κριτήρια που του έχεις δώσει, προχωρεί στην αλλαγή που του έχεις ορίσει. Η αντίστοιχη εφαρμογή που δουλεύω εδώ και πολύ καιρό στην 2nd Edition (OS 7) εμένα προσωπικά μου έχει λύσει πραγματικά τα χέρια.

Περιττό βέβαια να αναφέρω ότι για όσους περίμεναν μια τέτοια λειτουργία στην 3rd Edition, η εφαρμογή φέρνει χαράς ευαγγέλια :)

 

(φαίνεται άλλωστε από τον ενθουσιασμό που διέπει το post μου ότι είμαι ένας από αυτούς που χαροποιήθηκαν ιδιαίτερα από την είδηση αυτή :p )

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kαλή εφαρμογή αλλά μία ακόμα εφαρμογή στο background σημαίνει και περισσότερη κατανάλωση ενέργειας :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Kαλή εφαρμογή αλλά μία ακόμα εφαρμογή στο background σημαίνει και περισσότερη κατανάλωση ενέργειας :rolleyes:

 

Νομίζω είναι προτιμότερο να υπάρχει η επιλογή να την εγκαταστήσεις ή όχι, παρά να μην υπάρχει καθόλου.

Εξάλλου, η εφαρμογή αυτή δε χρησιμεύει σε όλους.

Αυτοί που την χρεάζονται όμως, φαντάζομαι ότι θα κάνουν την παραχώρηση να συμβιβαστούν με λίγη ελάττωση στην αυτονομία.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Mπορει να μου πει καποιος τι κανει η εφαρμογη sms forwarder γιατι δεν μπορω να καταλαβω? :O

Ευχαριστω :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

pedia mporeite na m peite an mpenei sto N73 to Mirc? k to MSN messenger? an nai mporeite na valete mia selida na ta vrw?
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις μερικά posts πιο πριν, εκεί που ο φίλος nervous ανακοινώνει την νέα εφαρμογή, αναφέρονται τα εξής:

 

Best Profiles allows automatic profiles switching according to your schedule or calendar.

For each profile Best Profiles allows selection of additional settings such as:

backlight, sound on activate, run custom application etc.

 

Η εφαρμογή Best Profiles σου επιτρέπει να δημιουργήσεις λίστα με τις ημερήσιες αυτόματες αλλαγές που θέλεις στα προφίλ σου, π.χ. κάθε Τρίτη 12:00-14:00 μάθημα. τη συγεκριμένη μέρα και ώρα (ή αν θέλεις καθημερινά, εβδομαδιαία κλπ) να μπαίνει αυτόματα το αθόρυβο προφίλ.

 

Ή ακόμα σκέψου, σε περίπτωση που το ξεχάσεις, το κινητό να αλλάζει αυτόματα σε προφίλ εκτός σύνδεσης κάθε βράδυ στις 12 το βράδυ, και το πρωί να βάζει αυτόματα το προφίλ της επιλογής σου ή το προηγούμενο προφίλ που υπήρχε πριν βάλει το προφίλ εκτός σύνδεσης, ώστε ούτε να ανοιγοκλείνεις κάθε μέρα το τηλέφωνο (παρεμπιπτόντως, για όσους δεν το ξέρουν, στα S60 το καθημερινό bootάρισμα είναι ιδιαίτερα ενεργοβόρο και απαιτεί πιο συχνές φορτίσεις από ό,τι να βάζεις απλά το offline προφίλ), αλλά ούτε και να σε ενοχλεί κάποιος φαρσέρ στη μέση της νύχτας επειδή ξέχασες το γενικό ή κάποιο δυνατό προφίλ ανοιχτό ;)

 

Το καλύτερο όμως είναι ότι μπορεί να έχεις καταχωρήσεις στο ημερολόγιο οι οποίες να κάνουν trigger συγκεκριμένες αλλαγές στα προφίλ, ανάλογα με την περιγραφή που περιέχουν. Το πρόγραμμα δηλαδή σαρώνει τις καταχωρήσεις του ημερολογίου και αν βρει μια λέξη-κλειδί που συμφωνεί με τα κριτήρια που του έχεις δώσει, προχωρεί στην αλλαγή που του έχεις ορίσει. Η αντίστοιχη εφαρμογή που δουλεύω εδώ και πολύ καιρό στην 2nd Edition (OS 7) εμένα προσωπικά μου έχει λύσει πραγματικά τα χέρια.

Περιττό βέβαια να αναφέρω ότι για όσους περίμεναν μια τέτοια λειτουργία στην 3rd Edition, η εφαρμογή φέρνει χαράς ευαγγέλια :)

 

(φαίνεται άλλωστε από τον ενθουσιασμό που διέπει το post μου ότι είμαι ένας από αυτούς που χαροποιήθηκαν ιδιαίτερα από την είδηση αυτή :p )

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Όντως πολύ χρήσιμο!Θα το βάλω!

 

OculatusAbis δεν νομίζω να επηρεάσει πολύ την μπαταρία,ως και καθόλου.

Δοκίμασε και δες.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι προτιμότερο να υπάρχει η επιλογή να την εγκαταστήσεις ή όχι, παρά να μην υπάρχει καθόλου.

Εξάλλου, η εφαρμογή αυτή δε χρησιμεύει σε όλους.

Αυτοί που την χρεάζονται όμως, φαντάζομαι ότι θα κάνουν την παραχώρηση να συμβιβαστούν με λίγη ελάττωση στην αυτονομία.

 

Είναι σίγουρο ότι επηρεάζει την αυτονομία της συσκευής; Ο task manager της δείχνει πως η εφαρμογή είναι ανοικτή,όταν αυτή χρησιμοποιείται;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Όντως πολύ χρήσιμο!Θα το βάλω!

 

OculatusAbis δεν νομίζω να επηρεάσει πολύ την μπαταρία,ως και καθόλου.

Δοκίμασε και δες.

 

Τίποτις, my pleasure! :)

Για πιο αναλυτικές πληροφορίες πώς δουλεύει, δες στο site του developer:

http://www.smartphoneware.com/product/s60_3/profiles60_3.php, από όπου μπορείς να κατεβάσεις την trial version για να το δοκιμάσεις. Δίνεται και η λίστα συμβατότητας (αν δεν απατώμαι περιέχονται όλα τα μοντέλα 3rd Edition, καθώς και τα πιο καινούργια με FP1, π.χ. Ν95, Ν76, 6290 κλπ)

Φυσικά υπάρχει "ραγισμένο" στα γνωστά μαγαζάκια. Περιττό να τονίσω ότι απαιτείται η γνωστή σε όλους εσάς τους 3rd edition-άδες η διαδικασία του signing. :p

 

Edit:

Είναι σίγουρο ότι επηρεάζει την αυτονομία της συσκευής; Ο task manager της δείχνει πως η εφαρμογή είναι ανοικτή,όταν αυτή χρησιμοποιείται;

 

Φίλε DENIOR, δεν έχω τηλέφωνο με 3rd Edition για να το δοκιμάσω, αλλά αν κρίνω από τα σχόλια που διάβασα στα γνωστά μαγαζιά, και αν κρίνω από το γεγονός ότι η λειτουργία του δεν πρέπει να διαφέρει σημαντικά από τα sProfiles που έχω στο OS7 τηλέφωνό μου, δεν φαίνεται στον task manager. Στον δε FExplorer και στον X-plore που κοίταξα στο δικό μου δεν φαίνεται τίποτα στα tasks, αλλά στα processes υπάρχει μία διεργασία με το όνομα SP_DAEMON από το οποίο μπορείς να καταλάβεις ότι τρέχει η εφαρμογή στο δικό μου τηλέφωνο. Κάπως έτσι πρέπει να λειτουργεί και η 3rd edition έκδοση. Πάντως δεν πρέπει να φορτώνει ιδιαίτερα από άποψη ενέργειας το τηλέφωνο, από ό,τι μπορώ να κρίνω από το 3230 μου, το οποίο δεν έχει ούτε την καλύτερη αυτονομία, αλλά ούτε και την καλύτερη διαχείριση ενέργειας που έχω ακούσει για τα 3rd Edition τηλέφωνα, όπως το Ν95 σου. Πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Και για όσους βαριούνται την διαδικασία sign,

μόλις είδα στο "γνωστό place" το best profiles με κλειδάκι.Κι απ' ότι λένε δουλεύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

παιδια για θυμηστε μου για τον FEexplorer που βρισκομαστε?βγηκε σπασμ....νο?γιατι ελειπα καποιες μερες και δεν ειδα!

@πορφυρας>>>ΦΟΒΕΡΟ ΣΤΗΝ "ΠΕΡΙΟΧΗ" ΣΟΥ!!!ΑΠΑΙΧΤΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

Όποιος δοκιμάσει τα Best Profiles, περιμένω εντυπώσεις σχετικά με το αν όντως στις αλλαγές περικλείεται το offline προφίλ, δηλαδή αν μπορείς να αλλάξεις αυτόματα από π.χ. το αθόρυβο προς το offline και αντίστροφα. Επίσης όποιος το δοκιμάσει ας δει τι γίνεται αν φτιάξεις και άλλα προφίλ, δηλαδή αν έχεις παραπάνω από 5 προφίλ στο τηλέφωνο. Στο πρόγραμμα που χρησιμοποιώ, οποιοδήποτε προφίλ βρίσκεται στην 6η 7η θέση κλπ δεν αναγνωρίζεται από την εφαρμογή και οποιαδήποτε αλλαγή που περικλείει ένα από τα προφίλ που προσθέτεις επιπλέον μπλοκάρει την εφαρμογή. Θα ηθελα να δω τι γίνεται σε αντίστοιχη περίπτωση με τα Best Profiles.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Οι εναλλαγές εκτελούνται απροβλημάτιστα απο και σε οποιοδήποτε προφίλ

και αναγνωρίζονται κανονικά όλα τα προφίλ που εμείς έχουμε δημιουργήσει.

@ilka71 thanks. Οι γνώσεις μου δυστυχώς απέχουν πάρα πολύ απ' την δημιουργία τέτοιων εφαρμογών :O

Link to comment
Share on other sites

παιδια για θυμηστε μου για τον FEexplorer που βρισκομαστε?βγηκε σπασμ....νο?γιατι ελειπα καποιες μερες και δεν ειδα!

@πορφυρας>>>ΦΟΒΕΡΟ ΣΤΗΝ "ΠΕΡΙΟΧΗ" ΣΟΥ!!!ΑΠΑΙΧΤΟ!!!

 

Έχει διατεθεί μία unsigned έκδοση,η οποία όμως είναι beta.Το πιστοποιητικό της έχει εκπνεύσει πλέον και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Οι εναλλαγές εκτελούνται απροβλημάτιστα απο και σε οποιοδήποτε προφίλ

και αναγνωρίζονται κανονικά όλα τα προφίλ που εμείς έχουμε δημιουργήσει.

Άψογα, πολύ ωραία νέα. Και thanks για την έγκαιρη απάντηση. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Έχει διατεθεί μία unsigned έκδοση,η οποία όμως είναι beta.Το πιστοποιητικό της έχει εκπνεύσει πλέον και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

http://www.gosymbian.com/dhscr/download/dwl_fe_3ed_beta.php?name=FExplorer

(unsigned)

version : May 1st, 2007.

 

expiration date : End of June 2007. :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.gosymbian.com/dhscr/download/dwl_fe_3ed_beta.php?name=FExplorer

(unsigned)

version : May 1st, 2007.

 

expiration date : End of June 2007. :)

 

Exactly νίκο ....με πρόλαβες :)

Και είμαστε σε αναμονή για την 1.17 χωρίς χρονικό όριο "λέει'' χρήσης !!!

Αυτό που δεν λέει είναι αν θα συνεχίσει να είναι free :lol:

btw o x-plore σκίζει , οπότε ....

Link to comment
Share on other sites

http://www.gosymbian.com/dhscr/download/dwl_fe_3ed_beta.php?name=FExplorer

(unsigned)

version : May 1st, 2007.

 

expiration date : End of June 2007. :)

 

Ευχαριστώ :) .

Για ποιον λόγο καθυστερεί τόσο πολύ η αναπτύξη μίας full έκδοσης;

Link to comment
Share on other sites

Exactly νίκο ....με πρόλαβες :)

Και είμαστε σε αναμονή για την 1.17 χωρίς χρονικό όριο "λέει'' χρήσης !!!

Αυτό που δεν λέει είναι αν θα συνεχίσει να είναι free :lol:

btw o x-plore σκίζει , οπότε ....

 

Εντελώς πληροφοριακά, ο FExplorer στην 2nd Edition έχει φτάσει στην έκδοση 1.17, κατά την εγκατάσταση της οποίας λέει ότι το πρόγραμμα θα έιναι free μέχρι το 2099.

Υποθέτω ότι το ίδιο θα ισχύσει και για την 3rd Edition.:)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

Μπας και κανενας έχει υπόπσιν του εφαρμογή voice reminder? δηλαδή να ηχογραφείς μία υπενθύμιση και να σου την προβάλει συγκεκριμένη μέρα και ώρα?

 

 

μφχ

 

ΒΑΧΥ

Link to comment
Share on other sites

pedia mporeite na m peite an mpenei sto N73 to Mirc? k to MSN messenger? an nai mporeite na valete mia selida na ta vrw?

 

Το MSN Messenger υπαρχει!για το mirc δεν νομιζω!

xxxxxxxxxxxx

υπαρχει αναλογο θεμα για τις εφαρμογες!:) ;)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=106593&page=188

καλυτερα να νιω8εις παρα να μπορεις....!(dima poWer) xD

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

to LIVE PVR version 2.63 den doulevei sosta sto n95 kanei beep sta tilefonimata..mipos xerete poia efarmogi doulevei na kanei ihografisei sto n95 HORIS BEEP??

 

Έχω διαβάσει πως είναι παράνομο να ηχογραφούνται τηλεφωνικές συνομιλίες χωρίς να ακούγεται beep. Γι'αυτό και δεν πρέπει να υπάρχουν πρόγραμματα που να σε ικανοποιούν.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...