Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου εμφάνισε το παρακάτω στο paypal. Τι θα πρέπει να κάνω ώστε στην αγορά που θα κάνω σε λίγο, να μου επιστραφεί το ποσό;

 

http://xs414.xs.to/xs414/07141/ttt.JPG.xs.jpg

Τίποτα απολύτως. Απλά αγοράζεις αυτό που θέλεις, κάνεις την πληρωμή με Paypal και από την κάρτα σου θα τραβηχτεί το ποσό -1,5€. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα απολύτως. Απλά αγοράζεις αυτό που θέλεις, κάνεις την πληρωμή με Paypal και από την κάρτα σου θα τραβηχτεί το ποσό -1,5€. ;)

 

Οκ, ευχαριστώ!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι δεν ειχε γινει ετσι και τραβιξαν ολο το ποσο κανονικα με την πρωτη αγορα!!! Μετα απο επικοινωνια μου με paypal πιστωθηκαν μετα απο 2-3 μερες 1,5 € και φανηκαν στο λογαριασμό! :shifty:
:tease:
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έ;

Θα πάω αύριο να κάνω μια ενημέρωση, να δώ αν είναι οκ...

Πάντως όταν έκανα εγγραφή, στον λογαριασμό είδα 2,5 ευρώ λιγότερα και όχι 1,5...:worry:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν έκανα την εγγραφή (πριν κανα 7-8 μερες) με αφαίρεσε μόνο 1 Ευρο, είναι λογικό αυτό (γιατί έλεγε ότι χρειάζεται 1,50Ε για αυτό)? Ακόμα ώμος δεν έχει εμφανιστεί η συναλλαγή στο webanking της Πειραιως. Μόλις γίνει η συναλλαγή και εμφανιστούν τα στοιχεία της συναλλαγής θα έχει και ένα 4ψηφιο κωδικό για να κάνω verified ?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν έκανα την εγγραφή (πριν κανα 7-8 μερες) με αφαίρεσε μόνο 1 Ευρο, είναι λογικό αυτό (γιατί έλεγε ότι χρειάζεται 1,50Ε για αυτό)? Ακόμα ώμος δεν έχει εμφανιστεί η συναλλαγή στο webanking της Πειραιως. Μόλις γίνει η συναλλαγή και εμφανιστούν τα στοιχεία της συναλλαγής θα έχει και ένα 4ψηφιο κωδικό για να κάνω verified ?

 

Ναι, ακριβώς έτσι όπως το αναφέρεις!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Περιμένω να μου κάνουν μία πληρωμή στον PayPal λογαριασμό μου ~1500€. Για τέτοιο ποσό ποια είναι η προμήθεια του PayPal; Γιατί άμα είναι να κρατήσουν πολλά χρήματα ίσως δεν αξίζει..

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

το 1€ το χρεώνουν όταν κάνεις add την κάρτα σου για να εξακριβώσουν τα αληθή στοιχεία της κάρτας σου. βέβαια δεν ζητάνε τα λεφτά τελικά,η χρέωση δεν "καθαρίζει" και τα λεφτά γυρνάνε πίσω σε 1-2 βδομάδες. όπερ σημαίνει ότι δεν παίρνεις απο εκεί τον 4ψήφιο κωδικό, αλλά από την χρέωση του 1,5ευρώ όταν γίνεσαι verified (το οποίο στο επιστρέφει το paypal. δε θυμάμαι με ποιό τρόπο, έχει περάσει πολύς καιρός!).

 

bill_viper, εξαρτάται τι είδος account έχεις και αν η πληρωμή είναι από κάρτα ή balance... δες εδώ: https://www.paypal.com/row/cgi-bin/webscr?cmd=_display-fees

Link to comment
Share on other sites

Το 1,5 ευρώ στο δίνει πίσω με την πρώτη αγορά που θα κάνεις μέσω Paypal και αναφέρεται σαν "bonus"
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πλήρωσα μέσω PayPal 1602$ (~1178€). Το PayPal μου κράτησε 1210€...τελικά χρυσωρυχείο είναι αυτοί! :(

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση μια παραγγελία που έχω κάνει και έχω πληρώσει μέσο Paypal να ακυρωθεί. Υπάρχει πρόβλημα στην διαθεσιμότητα και ο πωλητής έκανε λάθος και μου είπε ότι το προϊόν είναι διαθέσιμο. Οπότε μάλλον θα κάνω ακύρωση. Σε αυτήν την περίπτωση, τα χρήματα θα μου τα επιστρέψει στο paypal, θα είναι ακριβώς όσα πλήρωσα; Εννοώ αν υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν κρατήσεις, όπως αυτές που αναφέρεται παραπάνω.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση μια παραγγελία που έχω κάνει και έχω πληρώσει μέσο Paypal να ακυρωθεί. Υπάρχει πρόβλημα στην διαθεσιμότητα και ο πωλητής έκανε λάθος και μου είπε ότι το προϊόν είναι διαθέσιμο. Οπότε μάλλον θα κάνω ακύρωση. Σε αυτήν την περίπτωση, τα χρήματα θα μου τα επιστρέψει στο paypal, θα είναι ακριβώς όσα πλήρωσα; Εννοώ αν υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν κρατήσεις, όπως αυτές που αναφέρεται παραπάνω.

 

Εμενα παντως σε μια ιδια περιπτωση και επιστροφη την επομενη μερα....εχασα γυρω στο 1€ λογω διαφορας τιμης συναλλαγματος!!!! Μονο αν επιστραφουν την ιδια μερα θα ειναι ακριβως οσα ειχες δωσει!!!! Ο πωλητης βεβαια δε φταιει γιατι σε $ σου επιστρεφει ακριβως οσα πηρε!!! ;)

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως σε μια ιδια περιπτωση και επιστροφη την επομενη μερα....εχασα γυρω στο 1€ λογω διαφορας τιμης συναλλαγματος!!!! Μονο αν επιστραφουν την ιδια μερα θα ειναι ακριβως οσα ειχες δωσει!!!! Ο πωλητης βεβαια δε φταιει γιατι σε $ σου επιστρεφει ακριβως οσα πηρε!!! ;)

 

Τα χρήματα πήγαν πίσω στον λογαριασμό της κάρτας ή παρέμειναν στο paypal;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Στο λογαριασμό της τράπεζας πάνε φίλε μου.

 

Ωραία, ακριβώς έτσι έγινε και σε 'μένα. Όμως η διαφορά των χρημάτων που μου επιστράφηκαν ήταν λιγότερη κατά 33 ευρώ!! Είχα πληρώσει σε λίρες Αγγλίας και απο τον λογαριασμό αφαιρέθηκαν 586 ευρώ. 20 ημέρες μετά ο πωλητής έκανε Refunded τα χρήματα που του είχα στείλει και μου έστειλε ακριβώς το ποσό σε λίρες Αγγλίας! Όμως στον λογαριασμό μπήκαν 552 ευρώ! Που οφείλεται η διαφορά;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ακριβώς έτσι έγινε και σε 'μένα. Όμως η διαφορά των χρημάτων που μου επιστράφηκαν ήταν λιγότερη κατά 33 ευρώ!! Είχα πληρώσει σε λίρες Αγγλίας και απο τον λογαριασμό αφαιρέθηκαν 586 ευρώ. 20 ημέρες μετά ο πωλητής έκανε Refunded τα χρήματα που του είχα στείλει και μου έστειλε ακριβώς το ποσό σε λίρες Αγγλίας! Όμως στον λογαριασμό μπήκαν 552 ευρώ! Που οφείλεται η διαφορά;

 

Τα χρηματα μπηκαν κατευθειαν στη καρτα ή στο λογαριασμο του paypal;

Link to comment
Share on other sites

Τα χρηματα μπηκαν κατευθειαν στη καρτα ή στο λογαριασμο του paypal;

 

Μπήκαν κατευθείαν στην κάρτα.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Μπήκαν κατευθείαν στην κάρτα.

 

Τοτε θα επρεπε να επιστραφουν τα ιδια, αντε να εχανες 5 Ευρω λογω διαφορας ισοτιμιας, αλλα οχι τοσα πολλα οσα λες. Τηλεφωνησε στη τραπεζα και ρωτα τους ποσες λιρες επιστραφηκαν στο λογαριασμο σου. Αν ειναι οσες σου επεστρεψε και ο πωλητης τοτε μαλλον κατι παιζει με τη τραπεζα και την ισοτιμια.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε θα επρεπε να επιστραφουν τα ιδια, αντε να εχανες 5 Ευρω λογω διαφορας ισοτιμιας, αλλα οχι τοσα πολλα οσα λες. Τηλεφωνησε στη τραπεζα και ρωτα τους ποσες λιρες επιστραφηκαν στο λογαριασμο σου. Αν ειναι οσες σου επεστρεψε και ο πωλητης τοτε μαλλον κατι παιζει με τη τραπεζα και την ισοτιμια.

 

Το paypal δεν επιστρέφει το ποσό σε ευρώ; Το λέω αυτό γιατί στις πληροφορίες με τις κινήσεις αναγράφει "To Credit Card" και το ποσό είναι σε ευρώ. Επίσης έκανα ενημέρωση στις κινήσεις της τράπεζας και η μόνη κίνηση που φαίνεται με το paypal, είναι σε ευρώ...

Μήπως να έστελνα mail στο paypal;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Το paypal δεν επιστρέφει το ποσό σε ευρώ; Το λέω αυτό γιατί στις πληροφορίες με τις κινήσεις αναγράφει "To Credit Card" και το ποσό είναι σε ευρώ. Επίσης έκανα ενημέρωση στις κινήσεις της τράπεζας και η μόνη κίνηση που φαίνεται με το paypal, είναι σε ευρώ...

Μήπως να έστελνα mail στο paypal;

 

Αν θελεις κανε ενα paste τα στοιχεια που εχει στο paypal για τη πληρωμη αλλα και για την επιστροφη (χωρις τα προσωπικα δεδομενα) .

 

Αυτο που μαλλον συνεβει ειναι το εξης: Επειδη η καρτα σου ειναι σε Ευρω το paypal τα μετετρεψε σε λιρες με δικη σου ισοτιμια (διαφορετικη των τραπεζων). Οταν ηταν να επιστραφουν, μετετρεψε τις λιρες σε Ευρω παλι με δικη του ισοτιμια με αποτελεσμα να χασεις ενα τοσο μεγαλο ποσο. Οταν πας να πληρωσεις σου λεει πχ " 300 Ευρω τα οποια με την ισοτιμια μας ειναι 200 λιρες (παραδειγμα)", εκει ομως εχει επιλογη να κανει η τραπεζα σου την μετατροπη κατι το οποιο ειναι πολυ πιο συμφερον για εσενα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις κανε ενα paste τα στοιχεια που εχει στο paypal για τη πληρωμη αλλα και για την επιστροφη (χωρις τα προσωπικα δεδομενα) .

 

Αυτο που μαλλον συνεβει ειναι το εξης: Επειδη η καρτα σου ειναι σε Ευρω το paypal τα μετετρεψε σε λιρες με δικη σου ισοτιμια (διαφορετικη των τραπεζων). Οταν ηταν να επιστραφουν, μετετρεψε τις λιρες σε Ευρω παλι με δικη του ισοτιμια με αποτελεσμα να χασεις ενα τοσο μεγαλο ποσο. Οταν πας να πληρωσεις σου λεει πχ " 300 Ευρω τα οποια με την ισοτιμια μας ειναι 200 λιρες (παραδειγμα)", εκει ομως εχει επιλογη να κανει η τραπεζα σου την μετατροπη κατι το οποιο ειναι πολυ πιο συμφερον για εσενα.

 

Στην πρώτη παραγγελία αναγράφει αυτή την ισοτιμία: Exchange Rate: 1 Euro = 0.659599 Pounds Sterling, ενώ στη δεύτερη αυτή: Exchange Rate: 1 Pound Sterling = 1.43021 Euros. Και στις δύο περιπτώσεις, αν κάνω την μετατροπή απο τις λίρες Αγγλίας σε Ευρώ τα αποτελέσματα είναι σωστά! Μάλλον έχει να κάνει με τις ισσοτιμίες που αναφέρεις. Δεν έχω δεί πάντως την επιλογή για να γίνει η μετατροπή απο την τράπεζα...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη παραγγελία αναγράφει αυτή την ισοτιμία: Exchange Rate: 1 Euro = 0.659599 Pounds Sterling, ενώ στη δεύτερη αυτή: Exchange Rate: 1 Pound Sterling = 1.43021 Euros. Και στις δύο περιπτώσεις, αν κάνω την μετατροπή απο τις λίρες Αγγλίας σε Ευρώ τα αποτελέσματα είναι σωστά! Μάλλον έχει να κάνει με τις ισσοτιμίες που αναφέρεις. Δεν έχω δεί πάντως την επιλογή για να γίνει η μετατροπή απο την τράπεζα...

 

Αυτη τη στιγμη η ισοτιμια απο το http://www.xe.com ειναι 1Ευρω= 0.68305 ή 1 Λιρα = 1.46401 Ευρω. Που σημαινει πως αν αγορασες κατι που εκανε 400 λιρες με τη μια εχασες περιπου 12 Ευρω μονο κατα την αγορα και αλλα τοσα με την επιστροφη. Οποτε καταλαβαινεις οτι το paypal ειναι σφαγειο :wacko:

 

Οταν πας να πληρωσεις, επιλεγεις καρτα, διευθυνση κτλ και κατω απο το νουμερο της καρτας πρεπει να λεει "more funding options" και εκει εχει μια αλλη επιλογη που λεει pay using my bank's exchange rate ή καπως ετσι. Εγω μια φορα το ειχα κανει και μετα παντα χρεωνομουν την ισοτιμια της alpha bank (δηλαδη της visa).

 

Αν δεν το βρισκεις στειλε ενα email στο paypal και πεστους " i would like to be billed according to my bank's exchange rate when i use card ending XXXXX (τα τελευταια 5 ψηφια)".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια εγω γραφτηκα και εκανα καταθεση στη neteeller...αλλα μου εβγαλε μυνημα οτι πρεπει να τους στειλω mail για να επιβεβαιωσουν τα στοιχεια μου....το εκανα...αλα εχει περασει καμια ωρα και δεν πειρα απαντηση.....δεν πιστευω να τα κλεω τα λεφτα μου...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα δει καθολου τα πιο πανω μηνυματα παιδια!!! Η δαφορα οφειλεται καθαρα στο spread μεταξυ τιμης αγορας και πωλησης του συναλλαγματος απο το paypal!!!Και επισης μπαινει και η συναλλαγματικη ισοτιμια στη μεση που ομως μπορει να ειναι ειτε υπερ σου η κατα σου!!! Ε καταλαβαινεις πως αν ενισχυθηκε τοΕυρω σε σχεση με τη Λιρα Αγγλιας στο 20ημερο κατα 4% και επισης βαλεις και το spread του paypal κατα 6% (Περιπου με βαση τις ισοτιμιες που μας εδωσες πιο πανω) τοτε εχασες ενα 10% επι του ποσου σου οποτε περιπου 58ευρω!!!! ;) Μονο με το spread του paypal παντως θα εχανες 36 ευρω αν γινοταν επιστροφη μετα απο 24 ωρες απο την πρωτη πληρωμη σου, ενω εντος 24ωρου σου επιστρεφεται στο ακεραιο η αρχικη σου συναλλαγη...
:tease:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...