Jump to content

Forthnet DSL


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

paidia gia tou logou to alithes...me 768....eleos

 

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 142.61Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 73.58kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

paidia gia tou logou to alithes...me 768....eleos

 

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 142.61Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 73.58kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Είσαι στο ιδιόκτητο δίκτυο της forthnet ή μέσω ΟΤΕ?
I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

paidia gia tou logou to alithes...me 768....eleos

 

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 142.61Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 73.58kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

Οκ ξεπερασες τουλαχιστον την ISDN. :p

 

Αν εχεις router και βαλεις λαθος ρυθμισεις μπορει να παρεις χαμηλα νουμερα, οπως αυτα. ;)

 

Δες στο site της forthnet τις σωστες ρυθμισεις.

 

Αν τωρα εχεις σωστες ρυθμισεις, τοτε μαλλον ο ΟΤΕ εχει προβλημα στην περιοχη σου. Αλλα αυτα τα νουμερα ειναι υπερβολικα χαμηλα, τοσο χαμηλα μονο με λαθος ρυθμισεις στο router εχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω καθησα και εκανα το παραπανω test και με παροχο forthnet στα 768 kbits ειχα 558 kbits/sec :( Τελικα μας κοροιδευουν κανονικα :mad:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ειναι πολύ πεσμένη η 4νετ τον τελευταίο καιρό :(

και δεν έβγαλε καμία προσφορά για να ανέβουν "οι πελάτες"

που να βγάλει και προσφορά θα είμαστε χειρότερα & απο ISDN 64K

εγω εχω 1024 (ετσι μου ειπαν):lol:

 

15/03/2007 01:11:38

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 169.32Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 664.57kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

http://www.speedtest.net/result/99351581.png

 

 

http://www.speedtest.net/result/99782230.png

μακαρι να ηταν ετσι το δικο μου τεστ!!!!

Link to comment
Share on other sites

περιοχη;

 

Σόρρυ το ξέχασα...Ηράκλειο Κρήτης αν και απ'ότι διαβάζω είναι γενικό το πρόβλημα...για μία ακόμη φορά...

no sig...
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ουτε drivers,ουτε λαθος ρυθμισεις!ειναι του Οτε το προβλημα που εχει φορτωσει στα dslam απειρες γραμμες!!κ εμεις εδω ετσι ημασταν αλλα βελτιωθηκαμε κατα πολυ την προηγουμενη βδομαδα!

τηλεφωνα στο 121 (τεχνικο Οτε),παραπονα και ΥΠΟΜΟΝΗ!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

einai geniko fainomeno opos eipe kai o filos pio pano ego tous teleytaious mines (apo noembrio 2006) mexri kai prin 2 ebdomades katebaza mono me 30kb eno edo kai 2 ebdomades katebazo (me 1024) 110kb apo 1 i ora mexri 16:00 peripou meta epeidi mpainoun poloi xristes peftei sta 70kb peripou kai mexri tis 1 opos eipa kai pio pano!!!
kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

παντως 1η vivodi 2η forthnet 3η otenet 4η tellas 5η hol 6η acn απο ΕΔΩ στο test της Speedtest !

ΚΑΛΥΤΕΡΑ και απο τον οτε η forthnet! (απο το δείγμα που έκανε το τεστ)

 

ΕΔΩ δειτε ταχύτητες σε πολης της ευρωπης εως 28021kb/sec oυτε στην 10αδα (απο το δείγμα που έκανε το τεστ)

 

 

 

Eχω ευχάριστα νεα για τους "πελάτες" των κέντρων:

Βαρνας 23106*****

Π.Μελα 23106*****

Ελευθεριο 23107*****

Χαριλαου 23103*****

Ρορταν 23108*****

Πρόσβαση μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet:

Αναμενόμενη κάλυψη: 15/06/2007

Μειώθηκε ο χρόνος αναμονής

ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

loipon,den eimai sto idioktito diktio ths forthnet,mesw toy ote eimai kanonika!perioxh kavala einai ayta ta apotelesmata,an exete kana neo peite!isws htan toso xamhlo epeidei katevaza ekeinh thn wra den kserw an exei sxesh!allo ena deigma tetoia wra sas dinw!opws katalavenete einai apo ta kalitera,den pame kavala pio panw!

 

 

 

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 167.77Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 233.32kb/s

Link to comment
Share on other sites

THESSALONIKI ME 1024 KB XALIA.....:(

16/03/2007 22:14:49

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 101.52Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 135.47kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Link to comment
Share on other sites

Η Forthnet επιθυμεί να πληροφορήσει τους συνδρομητές της ότι, σύμφωνα με ενημέρωση από τον ΟΤΕ λόγω προγραμματισμένων εργασιών του, από την Παρασκευή 16/3/2007 και ώρα 23:00 έως το Σάββατο 17/03/2007 και ώρα 05.00 ενδέχεται να υπάρξει ολιγόλεπτη διακοπή στην παροχή υπηρεσιών ADSL, στον κόμβο ΑΤΜ ΠΕΙΡΑΙΑ.

 

Επίσης, λόγω εργασιών του ΟΤΕ ενδέχεται να υπάρξουν δυσλειτουργίες (ολιγόλεπτες διακοπές), οι οποίες θα επηρεάσουν τους χρήστες των ακόλουθων περιοχών:

• Το Σάββατο 17/03/07 και ώρες 07:00 – 13:00 στις περιοχές: Λάρισα, Θεσσαλονίκη, Βόλος, Κατερίνη, Μυτιλήνη, Πάτρα, Ιωάννινα, Καστοριά, Πρέβεζα.

• Την Κυριακή 18/03/2007 και ώρες 07:00 – 13:00 στις περιοχές Κόρινθος, Τρίπολη, Καλαμάτα.

 

Πηγή: www.forthnet.gr

Link to comment
Share on other sites

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e

click START to begin

17/03/2007 16:14:46

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 92.93Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 80.05kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

click START to re-test

Αυτά τα αποτελέσματα με 56άρι μοντεμ(pstn):blink: :blink: :rolleyes:

Σημ:Μέχρι να αποφασίσω τι θα αγοράσω μπαινω με συνδεση "αστικής χρέωσης"!!(οχι forthnet)

Link to comment
Share on other sites

Pε παιδιά, ποιό είναι αυτό το τεστ που το κάνετε όλοι?

Που μπορώ να το βρω? Ευχαριστώ:)

 

Κατεβασε το απο εδω.ειναι ενα απο τα πολλα test`που κυκλοφορουν.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΜΟΛΙΣ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ !ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ 4MBS ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΩΝ 1024?ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΟΙ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ¨Η ΘΑ ΣΕΡΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΑΝ ΤΗΝ ΤΗΝ ΟΤΕΝΕΤ 1024 ΠΟΥ ΕΧΩ???????????:confused: :confused:ΚΑΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΣΤΑΘΕΡΗ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ Η ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΟΤΕ??????
Link to comment
Share on other sites

ΜΟΛΙΣ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ !ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ 4MBS ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΩΝ 1024?ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΟΙ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ¨Η ΘΑ ΣΕΡΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΑΝ ΤΗΝ ΤΗΝ ΟΤΕΝΕΤ 1024 ΠΟΥ ΕΧΩ???????????:confused: :confused:ΚΑΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΣΤΑΘΕΡΗ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ Η ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΟΤΕ??????

 

Γιατί γράφεις κεφαλαία ?

 

Οσο για τα 4MBs εξαρτάτε απο πολλά:

-απόσταση του οτε της περιοχής σου απο το σπίτι σου (γιατί αυτό το καλώδιο μένει το ''παλιό''

-Και το ποτε ο οτε θα δώσει πρόσβαση στην forthnet να βάλει τα δικά της dlam

*αυτό δεν σημαίνει οτι δεν θα είναι κοντά στα 4mbs αλλά επειδή το το "παλιό χάλκινο καλώδιο"του οτε αντικαταστήθηκε με οπτική ίνα σε μεγάλη απόσταση θα είναι πολύ καλύτερα!

 

Αφου εισαι μέσα στο ιδιοκτητο της FORTHNET τοτε πληρώνεις ΜΟΝΟ

39,90€ (ΜΕ δωρεάν αστικές- υπεραστικές ) η

24,90€ (χωρίς δωρεάν κλήσεις)

ανάλογα το πακέτο που θα πάρεις

με ταχύτητα 4 Mbps χωρίς ΝΑ πληρώνεις πάγια οτε & με τον ίδιο αριθμό!! (θα φύγεις ΠΛΕΟΝ από ΟΤΕ)εκτός αν θες να πληρώνεις και στον οτε

 

-εκτός αν πάρεις ADSL in a box στα 4096 με 117€ το 6μηνο δηλ. μόλις 19,5€/μήνα (αλλά μόνο για νέους χρήστες ADSL). χωρίς σταθερή τηλεφωνία!

 

Σύμφωνα με πληροφορίες, η FORTHnet έχει ζητήσει φυσική συνεγκατάσταση σε 110 κέντρο,απο τα 112 καθώς και άλλοι 8 παροχοι

που αυτό θα ολοκληρωθεί πλήρως περίπου σε 280 μερες! τότε θα ειναι πολύ καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση για όσους θέλουν να πάνε σε 2play στο ιδιόκτητο δίκτυο

1. Εφόσον ήδη έχουν σύνδεση ADSL forthnet, τότε να γνωρίζουν ότι έως ότου γίνει η σύνδεση στο ιδιόκτητο δίκτυο της forthnet, ΔΕΝ θα έχουν δυνατότητα για ADSL σύνδεση, ακόμα και αν η συνδρομή τους είναι ενεργή, παρά θα μπαίνουν στο internet μόνον με dialup. Ο χρόνος αυτός είναι minimum 3 εβδομάδες και μπορεί να ξεπεράσει και τις 6 εβδομάδες!!!!!!!!!!

2. Εάν έχουν ISDN γραμμή και ISDN-wifi-router, τότε θα πληρώσουν για να αγοράσουν το νέο PSTN-wifi-router. Η forthnet δίνει μόνον ένα απλό modem.

 

Δηλαδή.... αντίο Γρανάδα....

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση για όσους θέλουν να πάνε σε 2play στο ιδιόκτητο δίκτυο

1. Εφόσον ήδη έχουν σύνδεση ADSL forthnet, τότε να γνωρίζουν ότι έως ότου γίνει η σύνδεση στο ιδιόκτητο δίκτυο της forthnet, ΔΕΝ θα έχουν δυνατότητα για ADSL σύνδεση, ακόμα και αν η συνδρομή τους είναι ενεργή, παρά θα μπαίνουν στο internet μόνον με dialup. Ο χρόνος αυτός είναι minimum 3 εβδομάδες και μπορεί να ξεπεράσει και τις 6 εβδομάδες!!!!!!!!!!

2. Εάν έχουν ISDN γραμμή και ISDN-wifi-router, τότε θα πληρώσουν για να αγοράσουν το νέο PSTN-wifi-router. Η forthnet δίνει μόνον ένα απλό modem.

 

Δηλαδή.... αντίο Γρανάδα....

Για το πρώτo είναι έτσι & είναι πρόβλημα (αλλα είναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ) με οποια εταιρια εχεις dsl (αν ειναι με 4νετ δεν την χάνεις)γιατί πρέπει να το ''ξύλωση'' ο οτε και μετά να το ''βαλει'' η 4νετ στο δικο της ''καλώδιο! ααλλα δεν νομιζω πανω απο 4το πολυ 5 βδομαδες

ΟΣΟ είναι μέσα και ο οτε ειναι δικαιολογημένη γιατι ο οτε ειναι ....... και καθυστερεί επίτηδες (είχα και εγώ ταλαιπωρία 2 μηνών απο οτε)

 

για το δεύτερο (που έχω και εγω ISDN-wifi-router) το αφήνεις για το ''ασύρματο'' κομμάτι και το απλό που δίνουν για την dsl συνδεση

 

 

Η Forthnet επιθυμεί να πληροφορήσει τους συνδρομητές της, ότι σύμφωνα με ενημέρωση από τον ΟΤΕ,

θα πραγματοποιηθούν τεχνικές εργασίες στο δίκτυο ADSL την

Τετάρτη 21/3/2007, το

Σάββατο 24/3/2007 και τη

Δευτέρα 26/3/2007, κατά το χρονικό διάστημα 01:00 – 07:00.

 

Κατά τη διάρκεια των εργασιών θα υπάρξει, ενδεχομένως, δυσλειτουργία (ολιγόλεπτες διακοπές) στις ADSL συνδέσεις σε σημαντικό αριθμό περιοχών της Ελλάδας.

Link to comment
Share on other sites

εμένα με μείωσαν !

απο 1024 σε 768 με την προσφορά της 1 ιουνιου 2006

τους πήρα τώρα τηλέφωνο και η απάντηση ηταν:

 

τοτε δεν είχαμε ελεύθερα dslam 768 kai σας βάλαμε προσωρινά 1024 !

 

ΠΡΕΠΕΙ να συντάξουμε ενα εμαιλ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΊΑΣ και να το στείλουμε ΟΛΟΙ στην 4νετ και ΕΕΤΤ ΑΜΕΣΑ.

Εγω τους έκραξα γιατί ειχα και αλλο πρόβλημα αν και με ''χάρισαν'' 4 μήνες επιπλέον !! (με πολλά τηλεφωνά και καταγγελία στην εεττ ''αποζημιώθηκα'' πολύ καλά)

 

και τους τόνισα οτι οταν αγόρασα το πακέτο ''λέγαν'' στην σελίδα τους διπλασιασμόυς & μετα το διόρθωσαν για της σύνδεσης του ιουνιου.

 

3μηνες μείνανε!

ποιος γραφεί καλά να ετοιμάσει ενα καλό εμαιλ?

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση για όσους θέλουν να πάνε σε 2play στο ιδιόκτητο δίκτυο

1. Εφόσον ήδη έχουν σύνδεση ADSL forthnet, τότε να γνωρίζουν ότι έως ότου γίνει η σύνδεση στο ιδιόκτητο δίκτυο της forthnet, ΔΕΝ θα έχουν δυνατότητα για ADSL σύνδεση, ακόμα και αν η συνδρομή τους είναι ενεργή, παρά θα μπαίνουν στο internet μόνον με dialup. Ο χρόνος αυτός είναι minimum 3 εβδομάδες και μπορεί να ξεπεράσει και τις 6 εβδομάδες!!!!!!

Δηλαδή.... αντίο Γρανάδα....

 

Φιλε μου θελεις να πεις οτι αφου συνδεθω στο ιδιοκτιτο δικτυο της forthnet δεν θα μπορω να συνδεθω στο internet..?

Link to comment
Share on other sites

εμένα με μείωσαν !

απο 1024 σε 768 με την προσφορά της 1 ιουνιου 2006

τους πήρα τώρα τηλέφωνο και η απάντηση ηταν:

 

τοτε δεν είχαμε ελεύθερα dslam 768 kai σας βάλαμε προσωρινά 1024 !

 

ΠΡΕΠΕΙ να συντάξουμε ενα εμαιλ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΊΑΣ και να το στείλουμε ΟΛΟΙ στην 4νετ και ΕΕΤΤ ΑΜΕΣΑ.

Εγω τους έκραξα γιατί ειχα και αλλο πρόβλημα αν και με ''χάρισαν'' 4 μήνες επιπλέον !! (με πολλά τηλεφωνά και καταγγελία στην εεττ ''αποζημιώθηκα'' πολύ καλά)

 

και τους τόνισα οτι οταν αγόρασα το πακέτο ''λέγαν'' στην σελίδα τους διπλασιασμόυς & μετα το διόρθωσαν για της σύνδεσης του ιουνιου.

 

3μηνες μείνανε!

ποιος γραφεί καλά να ετοιμάσει ενα καλό εμαιλ?

 

 

Μιλαμε για σαινια εκει μεσα τωρα που τελειωνει η κωλοσυνδεση μασ εκει τωρα βρηκανε να κανουν την ταρζανια αυτη. Καλα απο bandwith μην μιλήσω Ηttp download απο ελληνικα site το μεγιστο πια 37 κβ/s. MAKΡΙΑ... ΟΥΣΤ

 

Φιλε μου θελεις να πεις οτι αφου συνδεθω στο ιδιοκτιτο δικτυο της forthnet δεν θα μπορω να συνδεθω στο internet..?

 

 

Το πιο πιθανο ειναι αυτο. Βεβαια παιζει να συνδεθεις στα 4Μ και να κατεβάζεις με 2~3 κβ/s... Τηλέφωνο πάντως θα έχεις!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...