Jump to content

[S60 3rd Edition] Εφαρμογές Symbian OS v9.1-v9.2


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

leftezi, μπορεις να δωσεις κανενα screen?

 

Από πού; Από το λεξικό του Python ή από το Papyrus;

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Εγω για αλλα fonts μηλησα πιο επανο για αυτα που εχουν να κανουν με την γραμματοσειρα του κινητου και οχι του Python :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα, το ψυλλιάστηκα αλλά μια σελίδα πιο πίσω γινόταν λόγος για αυτές του Python.

Συνειρμικές σκέψεις. :lol:

Αυτές που λές δεν τις έχω δοκιμάσει. Αλλά το θεωρώ απίθανο να υποστηρίζουν ελληνικά.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Αλλά το θεωρώ απίθανο να υποστηρίζουν ελληνικά.

 

Αυτοι πος της κανουν? :confused:

Εμεις δεν μπορουμε να φτιαξουμε δικες μας Ελληνικες? :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ιδέα δεν έχω. Όρεξη και χρόνο να 'χεις όμως.

Θα ακολουθούσα τον εξής συλλογισμό:

* Πρώτα πρώτα τι κατάληξη έχουν αυτές οι γραμματοσειρές; (Κατέβασε μία και κοίτα). π.χ.: *.XXX

* Μετά ψάξιμο για : Font Converter TTF to XXX. Κάτι θα βρεις.

* Ρίξε και καμιά ερώτηση σ' αυτούς που τις έφτιαξαν.

* Ή κάνε λίγο υπομονή μήπως ξέρει κανένας από εδώ.

:)

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Ιδέα δεν έχω. Όρεξη και χρόνο να 'χεις όμως.

Θα ακολουθούσα τον εξής συλλογισμό:

* Πρώτα πρώτα τι κατάληξη έχουν αυτές οι γραμματοσειρές; (Κατέβασε μία και κοίτα). π.χ.: *.XXX

* Μετά ψάξιμο για : Font Converter TTF to XXX. Κάτι θα βρεις.

* Ρίξε και καμιά ερώτηση σ' αυτούς που τις έφτιαξαν.

* Ή κάνε λίγο υπομονή μήπως ξέρει κανένας από εδώ.

:)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1451284#post1451284

μ'αυτο ισως γινεται :)

Link to comment
Share on other sites

Ιδέα δεν έχω. Όρεξη και χρόνο να 'χεις όμως.

Θα ακολουθούσα τον εξής συλλογισμό:

* Πρώτα πρώτα τι κατάληξη έχουν αυτές οι γραμματοσειρές; (Κατέβασε μία και κοίτα). π.χ.: *.XXX

* Μετά ψάξιμο για : Font Converter TTF to XXX. Κάτι θα βρεις.

* Ρίξε και καμιά ερώτηση σ' αυτούς που τις έφτιαξαν.

* Ή κάνε λίγο υπομονή μήπως ξέρει κανένας από εδώ.

:)

 

 

 

 

Αυτο που καταλαβενω ειναι πως ακομη δεν ειρθε η ωρα που θα μπορουμε να αλαξουμε και εμεις την γραμματοσειρα στα κινητα μας :(

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που καταλαβενω ειναι πως ακομη δεν ειρθε η ωρα που θα μπορουμε να αλαξουμε και εμεις την γραμματοσειρα στα κινητα μας :(

δοκιμαστε αυτες λιγο να δουμε :)

http://rapidshare.com/files/19691904/Fonts.rar.html

Link to comment
Share on other sites

Τι να το κάνεις? Τα S60 3rd edition δεν χρειάζονται μέχρι στιγμής αντιβίωση, έχει συζητηθεί πολλές φορές το θέμα

 

giati den xreiazontai antiviwsi?an mporeis vale ena link na enimerothw.

Link to comment
Share on other sites

Από τις γραμματοσειρές για τα λεξικά του Python που αναφέρθηκαν παραπάνω (τις πολυτονικές), δοκίμασα την αρχική Alkaios.gdr που μας έδωσε ο Porfyras αλλά ήταν πολύ μικρά, μετά πήγα στην KadmosU_14.gdr που ήταν ευανάγνωστη αλλά δεν σκρόλαρε η οθόνη προς τα κάτω όταν η ερμηνεία ξεπερνούσε τη μια σελίδα! Τελικά κατέληξα στην Alkaios-Bold 12.gdr που και ευανάγνωστη είναι και λειτουργεί κανονικά.

 

Το περίεργο είναι ότι μόλις εγκατέστησα την τελευταία έκδοση του Papyrus (1.2.10 Beta2) που διατείνεται ότι χρησιμοποιεί TTF γραμματοσειρές, το πρόγραμμα (Papyrus ) άνοιξε με την Alkaios-Bold 12.gdr που είχα στο E:/Recource/Fonts και δεν ταίριαζε καθόνου στο design του!! Ευτυχώς είχε στις επιλογές δυνατότητα αλλαγής γραμματοσειράς και έβαλα μία με την ονομασία "Nokia Sans TitleSmBd (TTF)" αλλά είναι με πολύ μικρά γράμματα.

Όταν όμως πατάω αλλαγή μεγέθους, οι αλλαγές από "X-small" σε "Small" ή "Normal" ή "Large" είναι ανεπαίσθητες (παραμένουν μικρά) μόλις όμως βάζω "X-Large" βγαίνουν τεράστια με μεγάλη διαφορά (η αλλαγή μεγέθους δεν πάει κλιμακωτά). Αυτό που δεν ξέρω είναι αν παίζει ρόλο ο παραπάνω ο φάκελος "Fonts" ο οποίος δεν υπήρχε πριν στον E:/Recource/.

 

Μπορεί βέβαια να είναι και πρόβλημα του Papyrus και να 'ναι σύμπτωση. Το αναφέρω μήπως ξέρει κανένας ή αν του έτυχε και βρήκε τι φταίει.

 

Ψυλλιάζομαι ότι δε ρωτάτε γι' αυτό αλλά μιας και μιλούσαμε για γραμματοσειρές το ανέφερα (καθένας με τον πόνο του).

@Leftezi

κατέβασε τον KVT Symbian Font Converter

Μετατρέπει οποιαδήποτε .ttf γραμματοσειρά σε *****.gdr και ****.otf

Μπορείς να πειραματιστείς και με αυτές των windows C:\windows\fonts\*.ttf

Αυτό που τρελαίνει σ' αυτό το προγραμματάκι είναι ότι τις μετατρέπει ταχύτητα, είναι πολύ εύκολο στη χρήση του, αλλά κυρίως γιατί σου επιτρέπει να επιλέξεις και το μέγεθος της γραμμ/σειράς !!!!

Δίνεις Set font size - και κάνεις remove απο πάνω τις πιο μικρές.

Αν αφαιρέσεις μέχρι και το 10 το κινητό θα αναγνωρίσει την 12 !!!

Αν αφαιρέσεις μέχρι και το 12 το κινητό θα αναγνωρίσει την 14 !!!

(Δες το screenshot μου)

Τόσο απλά !!!:)

Α μην το ξεχάσω .... ένα καλό site με ελληνικές ΠΟΛΥΤΟΝΙΚΕΣ γραμματοσειρές είναι ΑΥΤΟ

Οι περισσότερες είναι δωρεάν :)

Για να έχουμε και περισπωμένες στο python λεξικό μας και όχι κουτάκια.

Υ.Γ.= sorry για την κακή ποιότητα του shot, αλλά μόνο μέχρι 110 kb's έχω το δικαίωμα :mad:

Link to comment
Share on other sites

giati den xreiazontai antiviwsi?an mporeis vale ena link na enimerothw.

 

Πολυ απλα δεν χρειαζονται αντιβιωση γιατι δεν εχει βγει ακομα ιος για αυτα.Αλλα και να εβγαινε ποιος ο λογος να βαλεις,αφου στα symbian για να μπει ιος πρεπει ο ιδιος να κανεις εγκατασταση.Δεν περναει μονος του χωρις να δωσεις εσυ εγκριση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Εγω για αλλα fonts μηλησα πιο επανο για αυτα που εχουν να κανουν με την γραμματοσειρα του κινητου και οχι του Python :)

 

Δείτε εδώ http://www.mobile9.com/invboard/index.php?showtopic=33352 και πείτε μας συμπεράσματα...Το πρόβλημα το αντιμετωπίζω στο 3 που μιλάει για μετονομασία της γραμματοσειράς.

Προσοχή τα πειράματα μόνο στον φάκελο της κάρτας μνήμης όπου μπορείτε να κάνετε remove! Απαραίτητη η χρήση card reader...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Δείτε εδώ http://www.mobile9.com/invboard/index.php?showtopic=33352 και πείτε μας συμπεράσματα...Το πρόβλημα το αντιμετωπίζω στο 3 που μιλάει για μετονομασία της γραμματοσειράς.

Προσοχή τα πειράματα μόνο στον φάκελο της κάρτας μνήμης όπου μπορείτε να κάνετε remove! Απαραίτητη η χρήση card reader...

τι προβλημα αντιμετωπιζεις δηλαδη;

 

αυτες που ανεβασα τις δοκιμασατε; 300kb ειναι κι ενα restart.. :rolleyes:

δεν τις βαζω στο Ν91 λογω σκληρου..

 

@Porfyras, δοκιμασε το imageshack.us ή το jpg.gr :)

Link to comment
Share on other sites

re paidia exoume kana neo gia to programmataki "Total irRemote" h tipota paromoio???

 

Πίστεψέ με μόλις βγεί κάτι τέτοιο θα το καταλάβεις!! Θα γίνει πάρτυ εδώ μέσα. :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

αυτες που ανεβασα τις δοκισασατε; 300kb ειναι κι ενα restart.. :rolleyes:

δεν τις βαζω στο Ν91 λογω σκληρου..

 

@Porfyras, δοκιμασε το imageshack.us ή το jpg.gr :)

 

Και μένα τρέμει το φυλλοκάρδι μου στο Ν91.

Τέτοιες δοκιμές μόνο στο Ν73 μου, που του 'χω βγάλει τα ματάκια :lol:

Ξέρω Νίκο για αυτά τα sites, μου την δίνουν τα pop-up's,

τα χρησιμοποιώ σε ειδικές περιπτώσεις και πίστεψέ με, το χέρι του αναγνώστη πάει ευκολότερα να κάνει "κλικ" όταν έχει preview αυτου που τον περιμένει παρά σε link's με silocon άτες κυρίες :lol:

Any way...θα δοκιμάσω κι εγω τις γραμματοσειρές σου !!

Ανέκαθεν είχες φοβερές γραμ/σειρές στα screenshots σου ;)

Πως τα καταφέρνω και ψιλο-βγαίνω of topic, δεν μπορώ να καταλαβάβω.:X

Link to comment
Share on other sites

τι προβλημα αντιμετωπιζεις δηλαδη;

 

αυτες που ανεβασα τις δοκιμασατε; 300kb ειναι κι ενα restart.. :rolleyes:

δεν τις βαζω στο Ν91 λογω σκληρου..

 

 

Είχα δοκιμάσει να πετάξω μια gdr στον E:/resource/Fonts αλλά δεν έγινε τίποτα...Νομίζω υπάρχουν περιορισμοί λόγω Symbian 9.1 :(

Με την διαδικασία από το link που δίνω κατάφερα να αλλάξω κάποια μέρη του interface του τηλεφώνου με μια tahomabold.ttf που βρήκα σε κάποιο site. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το θέμα της μετονομασίας-την ttf που διαλέγω, σε τι την κάνω rename? Αφού το Ν73 έχει 3 γραμματοσειρές στο Ζ....

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Είχα δοκιμάσει να πετάξω μια gdr στον E:/resource/Fonts αλλά δεν έγινε τίποτα...Νομίζω υπάρχουν περιορισμοί λόγω Symbian 9.1 :(

Με την διαδικασία από το link που δίνω κατάφερα να αλλάξω κάποια μέρη του interface του τηλεφώνου με μια tahomabold.ttf που βρήκα σε κάποιο site. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το θέμα της μετονομασίας-την ttf που διαλέγω, σε τι την κάνω rename? Αφού το Ν73 έχει 3 γραμματοσειρές στο Ζ....

 

Δεν χρειάζεται να μετονομάσεις τίποτα.

Απλά ρίχτην στον φάκελο που έχεις δημιουργήσει στο E:\Resource με το όνομα fonts.

Thats it .Kάνεις επανεκίνηση.Εάν είναι ttf, και ταιριάξει με τις απαιτήσεις του τηλ. (το λέει και ο κύριος στο link = "6. Recomended is usage of hi-quality fonts which support full range of code pages") τότε αυτή η γραμματοσειρά θα υπερισχύσει, αυτών της ρομ Ζ

Εάν τώρα είναι .gdr θα χρησημοποιηθεί 99% απο λεξικά ή και πιθανόν απο εφαρμογές γραφείου, μπορεί κι απο κάποιους bookreaders

(αυτό το ανακάλυψα προσφάτως σ' έναν python book reader που δούλεψα)

P.S.= Προειδοποίηση : Eάν βάλεις extra .ttf γραμματοσειρά στο τηλ. ,

1) ξεχνάς τa ελληνικά μας λεξικά της python .(δες την υπογραφή μου)

Θα έχεις κουτάκια σε όλη την ερμηνεία των λέξεων

2) Ξεχνάς την σύνδεση P.C. - κινητού ως μαζική αποθήκευση (mass storage device)

η οποία βολεύει πάρα πολύ, ειδικά στην μεταφορά μεγάλων αρχείων όπως π.χ. μουσική !!!!

Link to comment
Share on other sites

P.S.= Προειδοποίηση : Eάν βάλεις extra .ttf γραμματοσειρά στο τηλ. ,

1) ξεχνάς τa ελληνικά μας λεξικά της python .(δες την υπογραφή μου)

Θα έχεις κουτάκια σε όλη την ερμηνεία των λέξεων

2) Ξεχνάς την σύνδεση P.C. - κινητού ως μαζική αποθήκευση (mass storage device)

η οποία βολεύει πάρα πολύ, ειδικά στην μεταφορά μεγάλων αρχείων όπως π.χ. μουσική !!!!

 

Ευτυχώς με πρόλαβες πριν αρχίσω τις δοκιμές τσάμπα. Ο πρώτος λόγος και μόνο μου αρκεί για να κάτσω στ' αυγά μου.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Επ' ευκαιρίας, Porfyras, το ερμηνευτικό λεξικό έχει κάποιο μικρό bug στο γράμμα "α".

* Αν βάλεις στο ψάξιμο "α" σκέτο σου λέει "not found" ενώ θα έπρεπε να σου βγάλει την πρώτη λέξη με "α" όπως στα άλλα γράμματα. Το ίδιο συμβαίνει και με το "αβ".

* Μετά, από το "αγ" μέχρι το "αν" βγάζει (με find) μόνο λέξεις που αρχίζουν με κεφαλαίο "Α", δηλ. κύρια ονόματα.

* Από το "αξ" και κάτω, το find λειτουργεί κανονικά και βρίσκει τις λέξεις που υπάρχουν.

Το περίεργο είναι ότι οι λέξεις που δεν βρίσκει υπάρχουν. Για κάποιο λόγο δε λειτουργεί σωστά η εύρεση. Δοκίμασε ας πούμε με find το "Αίτνα" = not found. Κι όμως υπάρχει, το βρήκα βάζοντας "αγ" και σκρολάροντας προς τα πάνω.

Επίσης από ότι είδα, τα κεφαλαία αρχικά έχουν τη δική τους ταξινόμιση. Αν γράψεις "αντι" σου βγαίνει πρώτος ο "αντιήρωας" κτλ. ενώ αν βάλεις "αντί" με τόνο, βγαίνει η "Αντίγκουα" και στη συνέχεια μόνο κύρια ονόματα.

 

Για κοίταξέ το. Σου το θέτω όχι ως απαίτηση για λύση του προβλήματος (ήδη έχεις κάνει πολλά δίνοντας μας αυτά τα λεξικά) αλλά σε περίπτωση που δεν το παρατήρησες και μήπως τυχόν είναι εύκολη η διόρθωσή του. :(

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Thats it .Kάνεις επανεκίνηση.Εάν είναι ttf, και ταιριάξει με τις απαιτήσεις του τηλ. (το λέει και ο κύριος στο link = "6. Recomended is usage of hi-quality fonts which support full range of code pages") τότε αυτή η γραμματοσειρά θα υπερισχύσει, αυτών της ρομ Ζ

Εάν τώρα είναι .gdr θα χρησημοποιηθεί 99% απο λεξικά ή και πιθανόν απο εφαρμογές γραφείου, μπορεί κι απο κάποιους bookreaders

 

Έχουμε κάνει καμμία δοκιμή με ttf γραμματοσειρά που να ταιριάζει με τις απαιτήσεις του τηλ?

Επίσης, μπορούμε να βάλουμε πάνω από 1 γραμματοσειρές στον φάκελο? Τι πρόκειται να συμβεί?

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος τροπος - εφαρμογη που να μπορουμε να γραψουμε στην καρτα στην καρτα μνημης οτι ακουμε στο ραδιοφονο του κινητου? :rolleyes:

 

 

 

P.S.= Προειδοποίηση : Eάν βάλεις extra .ttf γραμματοσειρά στο τηλ. ,

1) ξεχνάς τa ελληνικά μας λεξικά της python .(δες την υπογραφή μου)

Θα έχεις κουτάκια σε όλη την ερμηνεία των λέξεων

2) Ξεχνάς την σύνδεση P.C. - κινητού ως μαζική αποθήκευση (mass storage device)

η οποία βολεύει πάρα πολύ, ειδικά στην μεταφορά μεγάλων αρχείων όπως π.χ. μουσική !!!!

Αφου ειναι ετσι δεν αξιζει να αλαξουμε την γραμματοσειρα του κινητου :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος τροπος - εφαρμογη που να μπορουμε να γραψουμε στην καρτα στην καρτα μνημης οτι ακουμε στο ραδιοφονο του κινητου? :rolleyes:

 

 

 

 

Αφου ειναι ετσι δεν αξιζει να αλαξουμε την γραμματοσειρα του κινητου :)

 

 

 

Και εγω ετσι πιστευω!δεν αξιζει!μηπως ξερει κανεις αν υπαρχει τετοια εφαρμογη?και μενα με ενδιαφερει!;) :confused:

καλυτερα να νιω8εις παρα να μπορεις....!(dima poWer) xD

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...