Jump to content

Επείγουσα ανακοίνωση - Ανάγκη για αίμα


Sav
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Σοφία Σίμου πάσχει απο οξεία προμυελοκυτταρική λευχαιμία και είναι 15 ετών. Χρειάζεται επειγόντως αίμα ομάδος Β αρνητικό(-).Παρακαλούνται όσοι έχουν ίδια ομάδα να σπεύσουν σε οποιοδήποτε κρατικό νοσοκομέιο για να δώσουν δειγμα, για το νοσοκομέιο ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ της Θεσσαλονίκης.

 

ΤΗΛΕΦΩΝΟ : 6938760762

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να παει καλα η κοπελα.

 

Εδω θα ηθελα να πω κατι. Ειναι ντροπη για το ελληνικο κρατος αυτο που συμβαινει με το αιμα. Πηγαινε βρες φιαλες κλπ. Εχεις το προβλημα σου πρεπει να τρεχεις να βρεις και μπουκαλια. Ψαχνε να βρεις και visma να μπεις σε ενα δωματιο της προκοπης, να εχεις εναν καλο γιατρο, αιμα κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να βρεθούν αρκετοί με την ομάδα αίματος της Σοφίας και όλα να πάνε καλά για την κοπέλα, αλλά θα ήθελα να διαφωνήσω με τον VISΜA στην ευθύνη του κράτους για την εύρεση φιαλών αίματος. Τι φταίει το κράτος όταν η εθελοντική αιμοδοσία στην Ελλάδα είναι σχεδόν ανύπαρκτη? Και διευκρινίζω εθελοντική και όχι στην περίπωση που δίνουμε αίμα για κάποιον γνωστό μας. Κάπως πρέπει να βρεθούν οι φιάλες για να καλύφθούν τόσες απαιτήσεις σε αίμα. Και επίσης δεν έχω ακούσει κανέναν να μην χειρουργήθηκε λόγω έλλειψης φιαλών αίματος. Βέβαια νομίζω ότι η ομάδα αίματος της Σοφίας είναι η πιο σπάνια ομάδα, αλλά όλα θα πάνε καλά. Πολλές ευχές.
Link to comment
Share on other sites

As kratisoume to topic psila na to doun perissoteroi.

 

Τι φταίει το κράτος όταν η εθελοντική αιμοδοσία στην Ελλάδα είναι σχεδόν ανύπαρκτη?

 

+1. To kratos na tis genisei tis fiales me to aima??

Link to comment
Share on other sites

As kratisoume to topic psila na to doun perissoteroi.

 

Δεν είναι απαραίτητο.Επισημασμένο για λίγες μέρες και μακάρι να πάνε όλα καλά για το κοριτσάκι..

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σας παρακαλουσα μια μερα να πατε ολοι σε ενα νοσοκομειο και να γινεται αιμοδοτες...

παιδια δεν κοστιζει τιποτα και ομως χαριζει πολλα...

ολα αυτα που κατακρινεται τωρα μπορειτε να τ αλλαξετε με μια βολτα δεκα λεπτων...

ετσι πιο ευκολα και πιο γρηγορα καθε ανθρωπος που το εχει αναγκη θα ξερει πως εχει εναν ''αγγελο'' διπλα του.

Link to comment
Share on other sites

Kαλά έχουν παντελή έλλειψη αίματος ομάδας Β; Εγώ απ'ότι ξέρω, δίνουμε αίμα αλλά δεν πάει σε αυτόν που το δίνουμε. Απλώς καλύπτει την ποσότητα που χάθηκε. Γι'αυτό και δίνουμε αίμα οποιασδήποτε ομάδας στις εγχειρήσεις.

 

Τεσπά. Φίλε μου ελπίζω κι εύχομαι το καλύτερο. Εγώ δυστυχώς δεν έχω Β-

Όσοι θέλετε βάλτε ένα λινκ στην υπογραφή σας με το συγκεκριμένο θέμα μήπως το δούν και περισσότεροι... :)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Thunter_Fox δεν κάνει :) Θα πρέπει να είσαι άνω των 18 για να δώσεις αίμα.
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι εθελοντης αιμοδοτης αλλα δεν εχω το αιμα που εχει το κοριτσακι.Βρηκατε τελικα αιμα?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Έχω Ο- και ξέρω τι είναι να χρειάζεσαι και να πρέπει να αρχίσουν οι δικοί σου το ψάξιμο είναι μονο 10' από το χρόνο μας να δώσουμε αίμα και να βοηθήσουμε ίσως και κάποιον που χρειάζεται.:D

it's nice to be important!!!!

but it's more important to be

NICE

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μέχρι στιγμής όλα πάνε καλά...Ανταπορκίνετε καλά στις χημειοθεραπείες κ νομίζω πως έχει βρεθεί επαρκές αίμα...Βέβαια όσοι έχετε Β(-) , καλό θα ήταν να δώσετε...

 

Όχι, 0(+) δεν ταιριάζει.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μέχρι στιγμής όλα πάνε καλά...Ανταπορκίνετε καλά στις χημειοθεραπείες κ νομίζω πως έχει βρεθεί επαρκές αίμα...Βέβαια όσοι έχετε Β(-) , καλό θα ήταν να δώσετε...

 

Όχι, 0(+) δεν ταιριάζει.

Το Ο (+) δίνει σε όλες τις ομάδες δεν δέχεται από αλλές όμως:(

Κάλη ανάρωση στο παιδάκι...

it's nice to be important!!!!

but it's more important to be

NICE

Link to comment
Share on other sites

Το Ο (+) δίνει σε όλες τις ομάδες δεν δέχεται από αλλές όμως:(

Κάλη ανάρωση στο παιδάκι...

 

Nomizw pws auto pou les einai to O- kai oxi to O+

Link to comment
Share on other sites

Εχω 0- που δινει σε ολους και αντιμετωπησα παρα πολυ μεγαλο προβλημα να βρω τον περασμενο Οκτωβριομ που εγχειρηστηκα.Μεχρι και σχετικο post ειχα βαλει...Κριμα που δεν μπορω να δωσω ακομα γιατι ειμαι φρεσκοχειρουργημενος.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να πανε ολα καλα για τη κοπελιτσα...

 

υγ1:μακαρι να μπορουσα να δωσω αιμα

υγ2:δεν ειχα σκοπο να ποσταρω αλλα το κανω για να επανελθει στη πρωτη δελιδα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...