Jump to content

DVD/HD... Σώστε με. Σώστε τα αρχεία μου.


gag
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ενα LG-DVD/HD RH4820V αγορασμένο προ διετίας 850 ευρώ.( ναι είμαι από αυτούς τους κολλημένους ηλίθιους που αγοράζουν τα ηλεκτρονικά πανάκριβα μόλις πρωτοβγαινουν). Που αφού με βασάνισε αλύπητα επί 2 χρόνια αποφάσισε να τα παίξει. Έχω ανοιξει και άλλο θεμα ψάχνοντας για την αντικατασταση του. Το πρόβλημα όμως δεν είναι αυτό. Μου κρατάει σε « ομηρία » μέσα στον σκληρό του τακτοποιημένα μονταρισμένα και κατανεμημένα με χρονολογική σειρά γύρω στα 250 αρχεία που περιέχουν σκόρπια αποσπάσματα από 300 VHS που με κοίτανε χαμογελώντας ειρωνικά στοιβαγμένες σε μια γωνιά του γραφείου ( ευτυχώς δεν τις πέταξα ακόμα - α ρε VHS αθάνατη έχω κασέτες καi 20 χρόνων που δούλευαν μια χαρά - μην προσπαθήσετε να υπολογίσετε ώρες που μου πήρε αυτή η δουλεια - άπειρες ) . Και εκτός από τον σκληρό έχω και « ομήρους » γύρω στα 60 ανοιχτά δισκάκια ( ξέρετε αυτό το « ασε μωρέ μην του κάνω finalise ενώ έχει γραμμένη μόνο μισή ώρα ας το να γεμίσει » ).

Μέχρι χτες ψιλοδούλευε γράφοντας που και που κανένα δισκάκι ( εντάξει κατέστρεφε 2 στα 3 άλλα δούλευε ). Τώρα αποφάσισε πως και αυτό του πέφτει βαρύ και ενώ τα γράφει κανονικά (η ετσι δειχνει)τα καταστρέφει στο finalise ( εννοείται πως δεν τα αναγνωρίζουν ούτε τα windows αλλα ούτε και το ίδιο ) . Δοκίμασα να του βάλω επανεγγράψιμα για να μεταφέρω έτσι σιγά σιγά τα αρχεία. Τρελάθηκε από τη χαρά του. Μόλις « βλέπει » το RW δισκάκι αρχίζει να του κάνει αλλεπάλληλα format μέχρι να βαρεθείς και να κάνεις restart. Προφανως εχει χαλασει το drive.

Παρακάτω αναφέρω τις λύσεις που έχω σκεφτεί με σειρά αξιολόγησης. Αν σκεφτείτε οτιδήποτε άλλο θα μου ήταν πραγματικά πολύτιμο .

1. Να δοκιμάσω και άλλες μάρκες επανεγγράψιμα μήπως τα "'συμπαθήσει'" περισσότερο. ( εχω δοκιμασει 2. έχετε κάτι να προτείνετε; )

2. Έχει μια είσοδο για κάρτα μνήμης. Δεν ξέρω όμως αν μπορεί να γράψει σε αυτήν η αν την έχει μόνο για να βλέπει αρχεία (π.χ. από φωτογραφική μηχανή ) και ούτε αναφέρει τίποτα για αυτό το θέμα στο manual. (μηπως ξέρετε κάτι ;) Φοβάμαι ότι αν πάω να πάρω κάρτα μνήμης θα σκάσω τζαμπα το πενηντάρι (αλλά δεν αποκλειω και αυτήν την λύση γιατί μπορώ να χρησιμοποιήσω μετα την κάρτα για τη φωτογραφική η το laptop).

3.Αν δεν πιάσει τίποτα απ αυτά σκεφτομαι να το « ανοίξω ». Υποθέτω ότι ο σκληρός του θα συνδέεται με καλώδιο IDE ( μήπως ξέρει κανείς;). Βρήκα ενα gadget στη σελίδα του Πλαισίου (Ecom CONVERTOR USB2.0 - IDE ATA100/133 ) που λεει "Συνδέουμε πάνω του μέσω IDE καλώδιου οποιονδήποτε σκληρό δίσκο IDE έχουμε. Plug and play, παροχή ρεύματος με ξεχωριστό καλώδιο, και σύνδεση με pc μέσω USB 2.0." (30 ευρώ ). Σκέφτομαι ότι έτσι ίσως μπορέσω να συνδέσω τον σκληρό του με το pc και να μεταφέρω τα αρχεία .

Ερώτηση (αν πετύχει αυτό): μήπως ξέρει κανείς σε τι format αποθηκεύονται στο σκληρό του τα αρχεία ; Δηλαδή άντε και τα μετέφερα θα μπορέσω μετά να τα ανοίξω;

4. Βεβαίως αυτό δεν μου λυνει το πρόβλημα των unfinalise δίσκων που περιέχουν αρχεία που έχω ήδη διαγράψει από τον σκληρό. Ξέρει κανείς αν αυτά τα « ανοικτά » δισκάκια μπορεί να αναγνωριστούν από άλλο DVD/HD (η οποιοδήποτε άλλο μηχάνημα) με κάποιον τρόπο; Αν ξαναπάρω LG (παρ όλο που είχα πρόβλημα) υπάρχει περίπτωση να τα αναγνωρίσει; Η απλώς να τα ξεχάσω και να τα κολλήσω ως ταπετσαρία στον τοίχο της κρεβατοκάμαρας (ωραία ιδέα σας δίνω για τα καμένα ε; ). Οπότε πάμε στην λύση 5.

5. Να πάρω ενα εξωτερικό dvd-rec για pc και να το συνδέσω στη θέση του κανονικού του. Θα το αναγνωρίσει όμως; Έχω περισσότερες πιθανότητες αν πάρω LG; ...............HEEEEEEEELP!!!!

Υπάρχουν βέβαια και άλλες 2 λύσεις αλλά αυτές είναι " δουλειά για ισοβίτες" οποτε δεν τις αριθμω:

Ά. Να ξαναπεράσω όλες τις VHS (καπου 300) από ενα καινούριο DVD/HD που θα αγοράσω. ( προτιμώ την λύση 6) .

Β. Να συνδέσω τις αναλογικές εξόδους του recorder στις αναλογικές εισόδους της κάρτας του PC. Κάθε αρχειο (απο τα 250) θα πρέπει να περαστεί realtime στο PC, αλλά και θα χάσω σε ποιότητα καθώς γίνεται δύο φορές μετατροπή του σήματος (μία στην έξοδο του recorder και άλλη μία στην είσοδο του PC.) Και μετα να ξαναονομασω τα αρχεια να χωρισω κεφαλαια κ.λ.π. ( προτιμώ την λύση 6).

6. Να το κρεμάσω στον λαιμό μου και να χορέψω μαζί του τον χορο του Ζαλογγου στην ταράτσα. Πέφτοντας θα ανοίξω και ενα πανό που θα γράφει « Όχι στις πολυεθνικές που μας πουλάνε μη δοκιμασμένα προϊόντα παίζοντας με το νευρικό μας σύστημα ». Ξέρω ότι αυτήν την λύση θα ψηφίσετε όλοι αλλά προτιμώ να δοκιμάσω πρώτα τις υπόλοιπες.

7. Να παω για μια ακομα φορα στο service. (προτιμώ την λύση 6. Αφηστε που εχει μολις ληξει η εγγυηση και η αλλαγη drive θα θελει κανενα 300αρι)

Συγνωμη για την πολυλογια αλλα δεν φταιω εγω. Φταιει η απελπισια μου.....

Ευχαριστω εκ των προτερων οχι μονο οσους θα απαντησουν αλλα και οσους καταφεραν να το διαβασουν μεχρι το τελος......

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πιο απλό.Firmware update έχεις δοκιμάσει να του περάσεις;

 

οχι και δεν εχω ιδεα πως γινεται αυτο.....

ειχα ρωτησει στο service για αναβαθμιση αλλα μου ειπαν πως δεν υπαρχει...

πως μπορω να το ψαξω;; και αν βρω πως την περναω;;;;

Link to comment
Share on other sites

οχι και δεν εχω ιδεα πως γινεται αυτο.....

ειχα ρωτησει στο service για αναβαθμιση αλλα μου ειπαν πως δεν υπαρχει...

πως μπορω να το ψαξω;; και αν βρω πως την περναω;;;;

 

Πιθανόν να μην υπάρχει,μιας και είναι αρκετά παλιό και απο μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα δεν βρήκα κάτι.

Δες όμως λίγο και στο παρακάτω λινκ που περιγράφει τη διαδικασία. http://www.recordere.dk/forum/forum_posts.asp?TID=8666&KW=icon

Βέβαια αυτό είναι για το δικό μου μοντέλο,αν και εδω και 1 χρόνο που το εχω δεν χρειάστηκε να του περάσω το νεότερο firmware,αφού μέχρι τώρα παίζει μια χαρά οπότε δεν το πειράζω.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Κάτι πιο απλό.Firmware update έχεις δοκιμάσει να του περάσεις;

 

Αν και νομιζω οτι αυτο επρεπε να το εχω κανει νωριτερα.

Τωρα αν εχει καει το drive ειναι πολυ αργα (για δακρυα και) για αναβαθμισεις . Οποτε ξαναρωτω: απο τις υπολοιπες λυσεις σας φαινεται πιθανο να γινει κατι;

Η να εφαρμοσω την 6;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να δοκιμάσεις να βάλεις τον σκληρό δίσκο σε υπολογιστή. Έξω, μέσα δεν έχει σημασία, το σημαντικό είναι να έχει χρησιμοποιηθεί κάποιο κοινό filesystem. Αν ναι τότε θα μπορείς να κάνεις ότι θελεις με τα αρχεία τα οποια περιέχει. Πιστεύω ότι θα καταφέρεις να τα διαβάσεις κανονικά.

 

Όσον αφορά τα ανοιχτά DVD τώρα, μια καλή δοκιμή θα ήταν να τα βάλεις σε κάποιο DVD-RW σε PC. Το nero πιθανότατα θα μπορεί να τα κλείσει επιτρέποντας σου να τα χρησιμοποιήσεις κανονικά. Με κάθε επιφύλαξη βέβαια, αφού ένας θεός ξέρει πως τα γράφει η LG, γενικά πάντως άμα έχει τηρήσει τα standard θα μπορέσεις να τα κλείσεις...

 

Δεν βλέπω λόγο αγοράς νέας συσκευής εκτός και αν αποτύχουν πλήρως τα παραπάνω...

 

Μια εσωτερική συσκευή DVD-RW έχει περίπου 50 ευρώ, ενώ αν δεν θες να ανοίξεις το κουτί σου για να βάλεις τον σκληρό δίσκο, ένα External IDE USB 2.0 Case έχει κοντά στα 40 ευρώ :)

 

Δοκίμασε και πες μας τα αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Μια λύση: ψάχνεις να εντοπίσεις κάποιο παρόμοιο recorder και κάνεις μια προσωρινή μεταμοσχευση οργάνων αρκει να δεχθεί ο ιδιοκτήτης

Μια δεύτερη:άνοιξε το και δες ποιον οδηγό χρησιμοποιεί μήπως και βρείς να τον αντικαταστήσεις, atapi πρέπει να είνα χωρίς κάποιο ιδιαίτερο βύσμα αλλά το κλασικό ide

Όσο για τον σκληρό δοκίμασε να τον βάλεις στον υπολογιστή σου -ΠΡΟΣΟΧΗ slave και μην αφήσεις τα windows να κάνουν τίποτα αν σου βγάλει κάτι του στυλ:"check for consistency"

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Συνεχεια προσπαθειας: με τα επανεγγράψιμα δεν γινεται τιποτα με διαφορες μαρκες... Η κάρτα μνήμης (που δανειστηκα) οντως ειναι μόνο για να βλέπει αρχεία και δεν γραφει ΣΕ αυτην αλλα ΑΠΟ αυτην. Με τα "ανοιχτα" δισκακια δοκιμασα αυτο που μου γραφει ο PropheT να τα κλεισω σε PC. Δεν δουλευει δυστυχως. Το nero μου δεν εχει επιλογη finalise (εχω την εκδοση 6) αλλα δοκιμασα με το roxio. Προσπαθει να το κλεισει και μετα μου βγαζει "please insert an appendable data disk".

προσπαθησα να κανω recovery με το cdcheck τιποτα error....

Μηπως εχει κλεισει κανεις unfinalize dvd απο DVD/HD σε PC να μας πει;;;;

Δεν το ανοιξα ακομα για να εχω περισσοτερα νεα (ισως το Σαββατοκυριακο) ....

Link to comment
Share on other sites

Μια δεύτερη:άνοιξε το και δες ποιον οδηγό χρησιμοποιεί μήπως και βρείς να τον αντικαταστήσεις, atapi πρέπει να είνα χωρίς κάποιο ιδιαίτερο βύσμα αλλά το κλασικό ide

"

 

τα υπολοιπα τα καταλαβα αυτο με τον οδηγο οχι.

τι εννοεις;;;

(δεν εχω και τις φοβερες γνωσεις στα ηλεκτρονικα)

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να ξεκινήσεις από το σέρβις. Είναι το πρώτο που σκεφτόμαστε πριν καταφύγουμε σε αλχημίες.

Αν το πρόβλημα παρουσιάζεται από παλιά όπως γράφεις -πριν λήξει η εγγύησή σου- ίσως είναι ήδη γνωστό στην αντιπροσωπεία.

Επιπλέον ρώτα την ακριβή τιμή του ανταλλακτικού. Με εικασίες δεν μπορείς να αποφσίσεις τι θα κάνεις. Δεν νομίζω ενα ανταλλακτικό μόνο να κοστίζει τη μισή τιμή της συσκευής....

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να ξεκινήσεις από το σέρβις. Είναι το πρώτο που σκεφτόμαστε πριν καταφύγουμε σε αλχημίες.

Αν το πρόβλημα παρουσιάζεται από παλιά όπως γράφεις -πριν λήξει η εγγύησή σου- ίσως είναι ήδη γνωστό στην αντιπροσωπεία.

Επιπλέον ρώτα την ακριβή τιμή του ανταλλακτικού. Με εικασίες δεν μπορείς να αποφσίσεις τι θα κάνεις. Δεν νομίζω ενα ανταλλακτικό μόνο να κοστίζει τη μισή τιμή της συσκευής....

 

Εχεις δικιο σ'αυτο που λες με το σερβις.

Ειναι η πιο ψυχραιμη,σοβαρη κ' λογικη λυση και αυτο που θα επρεπε να κανω.

Και ειλικρινα αυτο θα συμβουλευα και εγω...

Μπορει να ειναι παραλογο, αλλα το προβλημα ειναι πως ΔΕΝ ΘΕΛΩ.

Ειμαι στο "κι εσυ κι ο γρυλος σου".

Θελω μονο να παρω τα αρχεια μου και να "κλεισω" τα δισκακια.

Οσο και να φτιαχτει δεν μπορω να το θεωρησω αξιοπιστο αρα να το εμπιστευτω για πραγματα που με ενδιαφερουν. Επομενως θα παρω αλλο οπωσδηποτε, οποτε γιατι να παιδευομαι μ'αυτο; Το μονο που πραγματικα μπορει να μου προσφερει αυτο το μηχανημα πια ειναι η ευχαριστηση να το ξεβιδωσω και να το σκαλισω...

(οχι δεν μ'εχει δει ψυχιατρος τελευταια!)

Και τωρα τα καλα νεα!!!

Μαλλον βρηκα μια πατεντα για να παρω αρχεια απο unfinalize dvd του DVD/HD στο pc. Μολις την σιγουρεψω θα σας την γραψω.

Δεν ξερεις καμμια φορα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σαν ομοιπαθης (και στη λαλακια να αγοραζω οτι βγει με την μια) οχι απο LG αλλα απο PANASONIC σε συμβουλευω δυο πραγματα:

 

Συμβουλη 1η: Για ΤΟ FINALIZE, βρισκεις ενα dvd-recorder της LG απο φιλο ή απο γνωστο σε μαγαζι που πουλαει dvd-recorders και τα κανεις finalize, ειτε εχουν 1 ωρα κενη ειτε 1 λεπτο, διαφορετικα απλα τα πετας και ταυτοχρονα καντηλιαζεις την τυχη σου γιατι τοοοοοοοοσο καιρο "τσιγκουνευοσουν" ή βαριοσουν ή ελεγες το γνωστο "ελα μωρε δεν πειραζει τα κλεινω αυριο που θα κατσω να τα ξεσκαρταρω", αλλη λυση δυστυχως δεν υπαρχει. (Σε PC και λοιπες ιστοριες απλα δεν προκειται κανενα προγραμμα εγγραφης να σου αναγνωρισει τα δισκακια σου τα οποια σημειωτεον θα τα βλεπει, θα τα διαβαζει, θα χαιρεσαι αλλα μετα απο λιγο οταν θα πας να κανεις τα απαραιτητα ή θα σου βγαζει το μηνυμα που εγραψες ή θα τα βλεπει σαν κενα).

 

Συμβουλη 2η: Aγορασε καποιας αλλης, περισσοτερο αξιοπιστης μαρκας recorder, για να βρεις την υγεια σου. (εγω προσωπικα αγορασα ενα PIONEER και την βρηκα την υγεια μου)

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σαν ομοιπαθης (και στη λαλακια να αγοραζω οτι βγει με την μια) οχι απο LG αλλα απο PANASONIC σε συμβουλευω δυο πραγματα:

 

Συμβουλη 1η: Για ΤΟ FINALIZE, βρισκεις ενα dvd-recorder της LG απο φιλο ή απο γνωστο σε μαγαζι που πουλαει dvd-recorders και τα κανεις finalize, ειτε εχουν 1 ωρα κενη ειτε 1 λεπτο, διαφορετικα απλα τα πετας και ταυτοχρονα καντηλιαζεις την τυχη σου γιατι τοοοοοοοοσο καιρο "τσιγκουνευοσουν" ή βαριοσουν ή ελεγες το γνωστο "ελα μωρε δεν πειραζει τα κλεινω αυριο που θα κατσω να τα ξεσκαρταρω", αλλη λυση δυστυχως δεν υπαρχει. (Σε PC και λοιπες ιστοριες απλα δεν προκειται κανενα προγραμμα εγγραφης να σου αναγνωρισει τα δισκακια σου τα οποια σημειωτεον θα τα βλεπει, θα τα διαβαζει, θα χαιρεσαι αλλα μετα απο λιγο οταν θα πας να κανεις τα απαραιτητα ή θα σου βγαζει το μηνυμα που εγραψες ή θα τα βλεπει σαν κενα).

 

Συμβουλη 2η: Aγορασε καποιας αλλης, περισσοτερο αξιοπιστης μαρκας recorder, για να βρεις την υγεια σου. (εγω προσωπικα αγορασα ενα PIONEER και την βρηκα την υγεια μου)

 

 

για την 2η Συμβουλη: ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!!!!!!! Απλα αυτες τις μερες εχω πολυ δουλεια και δεν εχω ασχοληθει ωστε να αποφασισω...

(θελω να ψαξω λιγο και την υποστηριξη, σερβις κλπ των εταιριων)

Τωρα για την 1η: βρηκα μια πατεντα μεσω του nero express (εργαλειο του burning rome). Ενα μαγικο κουμπακι που λεγεται save tracks παιρνει τα αρχεια(ενω τα windows δεν ανοιγουν καθολου τον δισκο η τον βλεπουν κενο) και τα σωζει ως image file (nrg) . Μετα τα μετονομαζεις σε avi η mpg η απλα τους ζητας να ανοιξουν με εναν player.

 

Τρελλη πατεντα κατα τυχη το βρηκα και ουτε περιμενα οτι θα δουλευε... (δεν ξερω για αλλες μαρκες αλλα με τα αρχεια της LG μια χαρα τα παει...).

Βεβαια δεν θα το εφαρμοσω για ολα τα δισκακια (η 2η Συμβουλη μου φαινεται πιο απλη λυση) αλλα οταν εχεις "χασει" ετσι απο λαλακια την βαφτιση του ανηψιου σου και εχει πεσει ολο το σοι να σε φαει δεν φανταζεστε τι ανακουφιση ειναι.... ΣΩΤΗΡΙΟ!!!!

Link to comment
Share on other sites

To save tracks τον ειχαν προτειενει και σε εμας το δοκιμασαμε , (ομοιοπαθουσα απο SONY μαλιστα:( ) αλλα δεν δουλεψε. Eτσι εχασα (παρα λιγο) την βαπτιση της κορης μου:( την περασαμε απο την βιντεοκασσετα στο dvd-rec δεν το καναμε finalize (για να προσθεσουμε και καποιες αλλες στιγμες της μικρης) και πολυ απλα οταν χρειαστηκε να κανουμε finalize ειχε ηδη γινει η ζημια, ευτυχως την ειχε γραψει (την βαπτιση) και αδερφος μου με dvd-camera οποτε ευτυχως δεν χαθηκε!!!! Παντως τυχερη εισαι εαν εσενα σου δουλεψε!!!!!:)

When the smoke is going down......

Hell is living without you....

Sleeping in the fire..............

Ο τελευταιος χορος............

Link to comment
Share on other sites

To save tracks τον ειχαν προτειενει και σε εμας το δοκιμασαμε , (ομοιοπαθουσα απο SONY μαλιστα:( ) αλλα δεν δουλεψε. Eτσι εχασα (παρα λιγο) την βαπτιση της κορης μου:( την περασαμε απο την βιντεοκασσετα στο dvd-rec δεν το καναμε finalize (για να προσθεσουμε και καποιες αλλες στιγμες της μικρης) και πολυ απλα οταν χρειαστηκε να κανουμε finalize ειχε ηδη γινει η ζημια, ευτυχως την ειχε γραψει (την βαπτιση) και αδερφος μου με dvd-camera οποτε ευτυχως δεν χαθηκε!!!! Παντως τυχερη εισαι εαν εσενα σου δουλεψε!!!!!:)

 

εννοεις οτι δεν ειδε καθολου τα αρχεια; γιατι αν τα βλεπει τοτε σωζονται ακομα κι αν χρειαστει να τους δωσεις εσυ ονομα (.avi η .mpg)...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...