Jump to content

[Επίσημο] Nokia N80


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tο ¨περίφημο¨ over the air firmware update τοχει δοκιμάσει κανείς?

Έχει βγει νέα αναβάθμιση?

 

http://www.mototechnix.com/fota.jpg

http://www.mototechnix.com/fota2.jpg

 

Στη νέα αναβάθμιση η διαχείρηση των θεμάτων είναι όπως πριν? :confused:

'Η μπορείς να κάνεις διαγραφή επιτέλους...? :worry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά σκέπτομαι να πάρω ενα gps receiver για το Ν80.Μπορειτε να μου πειτε τι δυνατοτητες θα μου δωσει?Χαρτες υπαρχουν διαθέσιμοι και σε τι κόστος??Με κλειδάκι υπάρχουν για Ελλαδα πάντα μιλάω.Εκτος απο το προγραμμα για τη δρομολόγηση τι αλλες δυνατότητες μας δείνει το gps receiver
Link to comment
Share on other sites

θα παρακαλούσα όποιος συναδελφος κάνει παραγγελία απο ebay καμια καρτα μνήμης για το n80(mini sd) να με ενημερώσει για να παραγγείλω και εγώ μαζί του γιατί εδώ Ελλάδα είναι πολύ κλεψια τα 50 ευρώ που ζητάνε για το 1gb.

ευχαριστώ πολύ παιδιά!!:)

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

θα παρακαλούσα όποιος συναδελφος κάνει παραγγελία απο ebay καμια καρτα μνήμης για το n80(mini sd) να με ενημερώσει για να παραγγείλω και εγώ μαζί του γιατί εδώ Ελλάδα είναι πολύ κλεψια τα 50 ευρώ που ζητάνε για το 1gb.

ευχαριστώ πολύ παιδιά!!:)

 

Την παράγγειλα Ε Δ Ω και την περιμένω κάθε μέρα... 25?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θα παρακαλούσα όποιος συναδελφος κάνει παραγγελία απο ebay καμια καρτα μνήμης για το n80(mini sd) να με ενημερώσει για να παραγγείλω και εγώ μαζί του γιατί εδώ Ελλάδα είναι πολύ κλεψια τα 50 ευρώ που ζητάνε για το 1gb.

ευχαριστώ πολύ παιδιά!!:)

 

δεν ξερω αν το εχεις δει αυτο αλλα ριξε μια ματια για λιγο πιο φθηνα

 

http://www.megamarket.gr/memorycorpminisd1gbcard-p-33266.html?sort=2a&inc_subcat=1&keywords=minisd

Link to comment
Share on other sites

Απορία γνωστού που μόλις αγόρασε το Ν80:

Γιατι ο media player δε βλέπει ελληνικά tags στα mp3s;;; Το κάνει και σε άλλους;

 

 

Και σε μενα το κανει(και υποθετω κ σε ολους τους αλλους) αλλα δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα..Απλα δεν υποστηριζει ελληνικα ο media player:( Αν ξερει κανεις τιποτα περισσοτερο ας πει..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,

Μολις χθες αγορασα το Ν80 και εχω να κανω 2-3 ρωτησεις προς εσας:

 

1) Καμια φορα οταν καποιος με καλει ο ηχος ακουγεται σαν "βραχνιασμενος...σαν να μπουκωνει το ηχειο". Διαβασα καπου στο forum οτι χρειαζεται καποιο Patch για αυτο, απλα δεν ξερω απο που να το κατεβασω κ ποιο ειναι.

 

2) Οταν πανω να κανω backup μεσω του PC Suite μου εμφανιζει ενα μηνυμα οτι η συνεδση χαθηκε..κατι τετοιο.Χρειαζεται και εκει να εγκαταστησω καποιο patch?

 

3) Γενικοτερα, πρεπει να εγκαταστησω καποια updates/patches? δεδομενου οτι το πηρα μολις χθες και απο διαβασα στο forum εχουν κυκλοφορησει καποια updates..firmwares κτλ..Θα μπορουσατε να με καθοδηγησετε ΤΙ πρεπει να κατεβασω,απο που, και πως να το εγκαταστησω? μιας και ειναι η πρωτη φορα που παιρνω στα χερια μου κιν.τηλεφωνο που εχει τετοιες δυνατοτητες (φανταστειτε οτι ειχα ενα siemens S60..αντε γεια!!).

 

4) Τι ρυθμισεις πρεπει να κανω για να μπορω να στελνω κ να λαμβανω MMS?

 

Ευχαριστω πολυ για τις τυχον απαντησεις σας και συγγνωμη αν ρωταω πραγματα που εχουν ειπωθει πολλες φορες εδω..αλλα πσιτεψτε με ειναι τοσες πολλες οι σελιδες που χανεσαι λιγακι!!

 

Ευχαριστω και παλί!

Δημητρης.

 

Για το (1) φενεται να βρηκα λυση.

Εκανα disable το να ψαχνει 3G σημα, και του εβαλα ΜΟΝΟ GSM...απο τοτε σταματησε να μπουκωνει το ηχειο.Το σημα εχω την εντυπωση οτι βελτιωθηκε λιγακι απο τοτε...αν κ πιστευω οτι επρεπε να ηταν λιγακι καλυτερο.

Μακαρι κ η μπαταρια να κρατουσε πανω απο 1-2 μερες..

 

Για το (4) θα παρω σημερα τη Vodafone για να μου ενεργοποιησουν την υπηρεσια κ να μου πουν τα settings που πρεπει να πειραξω στο κινητο (αν τυχον χρειαστει).

 

Για τα αλλα issues αναμενω για απαντηση απο εσας....:)

 

Να ρωτησω κατι αλλο? Στο παλιο κινητο σε καθε μια κληση, στο τελος, εμφανιζε ποσο διηρκησε η κληση...και υπηρχε κ δυνατοτητα να ελεγξεις ποσα λεπτα εχει μιλησει γενικοτερα (εκτος αν το μηδενιζες ο ιδιος).Υπαρχει τετοια δυνατοτητα στο Ν80?

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Απορία γνωστού που μόλις αγόρασε το Ν80:

Γιατι ο media player δε βλέπει ελληνικά tags στα mp3s;;; Το κάνει και σε άλλους;

Γενικά υπάρχουν πολλοί players (σε windows π.χ.) που δεν βλέπουν σωστά τα ελληνικά στα ID3 tags. Καλύτερα να τα αποφεύγετε.
Link to comment
Share on other sites

Για το (1) φενεται να βρηκα λυση.

Εκανα disable το να ψαχνει 3G σημα, και του εβαλα ΜΟΝΟ GSM...απο τοτε σταματησε να μπουκωνει το ηχειο.Το σημα εχω την εντυπωση οτι βελτιωθηκε λιγακι απο τοτε...αν κ πιστευω οτι επρεπε να ηταν λιγακι καλυτερο.

Μακαρι κ η μπαταρια να κρατουσε πανω απο 1-2 μερες..

 

Για το (4) θα παρω σημερα τη Vodafone για να μου ενεργοποιησουν την υπηρεσια κ να μου πουν τα settings που πρεπει να πειραξω στο κινητο (αν τυχον χρειαστει).

 

Για τα αλλα issues αναμενω για απαντηση απο εσας....:)

 

Να ρωτησω κατι αλλο? Στο παλιο κινητο σε καθε μια κληση, στο τελος, εμφανιζε ποσο διηρκησε η κληση...και υπηρχε κ δυνατοτητα να ελεγξεις ποσα λεπτα εχει μιλησει γενικοτερα (εκτος αν το μηδενιζες ο ιδιος).Υπαρχει τετοια δυνατοτητα στο Ν80?

 

Ευχαριστω.

 

 

 

Πληκτρολόγησε *#0000#

Αν η έκδοση firmware που θα εμφανιστεί είναι

διαφορετική από την 4.0623.0.41 τότε χρειάζεσαι

αναβάθμιση κάτι που σε μενα έλυσε το πρόβλημα του

Backup. Όντως για το βράχνιασμα απ'ότι έχω δει ευθύνεται η

εναλλαγή δικτύων 2.5G σε 3G και το αντίστροφο, αλλά και

το άδειασμα της μπαταρίας. Πάντως θα σου πρότεινα να το πας σε

κάποιο Nokia Shop για αναβάθμιση (αν δεν έχεις την τελευταία έκδοση)

και να αποφύγεις "σπιτικές" αναβαθμίσεις (τουλάχιστον μέχρι αυτές

να υποστηριχθούν από τη Nokia όπως με άλλα μοντέλα). Αλλιώς χρόνο να

έχεις μπες στο iphone-forum.org και προχώρα με προσοχή.

Ο μετρητής που ψάχνεις βρίσκεται στο Μητρώο (μέσα στα Δικά μου)... ;)

Link to comment
Share on other sites

Πληκτρολόγησε *#0000#

Αν η έκδοση firmware που θα εμφανιστεί είναι

διαφορετική από την 4.0623.0.41 τότε χρειάζεσαι

αναβάθμιση κάτι που σε μενα έλυσε το πρόβλημα του

Backup. Όντως για το βράχνιασμα απ'ότι έχω δει ευθύνεται η

εναλλαγή δικτύων 2.5G σε 3G και το αντίστροφο, αλλά και

το άδειασμα της μπαταρίας. Πάντως θα σου πρότεινα να το πας σε

κάποιο Nokia Shop για αναβάθμιση (αν δεν έχεις την τελευταία έκδοση)

και να αποφύγεις "σπιτικές" αναβαθμίσεις (τουλάχιστον μέχρι αυτές

να υποστηριχθούν από τη Nokia όπως με άλλα μοντέλα). Αλλιώς χρόνο να

έχεις μπες στο iphone-forum.org και προχώρα με προσοχή.

Ο μετρητής που ψάχνεις βρίσκεται στο Μητρώο (μέσα στα Δικά μου)... ;)

 

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για την απαντηση σου.

Εχω την εκδοση:

V 3.0617.0.6

RM-92

NOKIA N80(07)

 

Οποτε θα το παω αυριο για αναβαθμιση..ελπιζω να μην εχω τιποτα ιστοριες μετα οπως με αλλους που εχω δει στο forum.

Κατεβασα μαλιστα κ ενα word document απο δω το οποιο αναφερει τα αξιοπιστα κ τα μη αξιοπιστα κεντρα αναβαθμισης της ΝΟΚΙΑ, και θα παω σε ενα απο αυτα (Κηφισιας).

Link to comment
Share on other sites

Γενικά υπάρχουν πολλοί players (σε windows π.χ.) που δεν βλέπουν σωστά τα ελληνικά στα ID3 tags. Καλύτερα να τα αποφεύγετε.

Πλάκα κάνεις φαντάζομαι έτσι... Εδώ και 5 χρόνια έχω ιδρώσει πραγματικά για να είναι κάθε τραγούδι της media library μου πλήρως tagged με σωστούς ελληνικούς τονούμενους χαρακτήρες και θα έρθει η κάθε χ Nokia να πει "σορρυ, σε έχω γραμμένο κανονικά";;! Θα σκάσω δηλαδή μεθαύριο 700€ για το Ν95 και να μη βλέπει τη συλλογή μου;;; Έλεος. Εδώ ΟS εφαρμογές όπως το OggPlay βλέπουν ελληνικά tags εδώ και 4 χρόνια και η Nokia δε μπορεί να το πετύχει;;! Και όσο για win Players που έχουν το ίδιο πρόβλημα, αυτό μπορεί να συνέβαινε πριν 8 χρόνια που βγήκε το mp3, τώρα τα πάντα παίζουν μια χαρά. Μέχρι και το amaroK σε linux τα είδε όλα μια χαρα!

Ερώτημα no2 λοιπόν: υπάρχει εφαρμογή που να παίζει mp3 στο OS9 και να βλέπει ελληνικά tags; Το Οggplay είναι στη τωρινή beta os9 μορφή του δουλύει αξιόπιστα;

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις φαντάζομαι έτσι... Εδώ και 5 χρόνια έχω ιδρώσει πραγματικά για να είναι κάθε τραγούδι της media library μου πλήρως tagged με σωστούς ελληνικούς τονούμενους χαρακτήρες και θα έρθει η κάθε χ Nokia να πει "σορρυ, σε έχω γραμμένο κανονικά";;! Θα σκάσω δηλαδή μεθαύριο 700€ για το Ν95 και να μη βλέπει τη συλλογή μου;;; Έλεος. Εδώ ΟS εφαρμογές όπως το OggPlay βλέπουν ελληνικά tags εδώ και 4 χρόνια και η Nokia δε μπορεί να το πετύχει;;! Και όσο για win Players που έχουν το ίδιο πρόβλημα, αυτό μπορεί να συνέβαινε πριν 8 χρόνια που βγήκε το mp3, τώρα τα πάντα παίζουν μια χαρά. Μέχρι και το amaroK σε linux τα είδε όλα μια χαρα!

Ερώτημα no2 λοιπόν: υπάρχει εφαρμογή που να παίζει mp3 στο OS9 και να βλέπει ελληνικά tags; Το Οggplay είναι στη τωρινή beta os9 μορφή του δουλύει αξιόπιστα;

H non-MMF version δουλεύει καλά... Αν και ίσως αντιμετοπίσεις κάποια προβληματάκια...

 

Links

MMF version

non-MMF version

 

 

(ίσως αντιμετοπίσεις πρόβλημα στον uninstallation, γι'αυτό να το περάσεις στη κάρτα μνήμης.)

Link to comment
Share on other sites

H non-MMF version δουλεύει καλά... Αν και ίσως αντιμετοπίσεις κάποια προβληματάκια...

 

Links

MMF version

non-MMF version

 

 

(ίσως αντιμετοπίσεις πρόβλημα στον uninstallation, γι'αυτό να το περάσεις στη κάρτα μνήμης.)

Τι διαφορά έχουν οι 2 εκδόσεις μεταξύ τους;

 

 

Σημείωση: Κι εμένα με ενοχλεί που δεν αναγνωρίζονται ελληνικά tags. Όλα τα ελληνικά mp3 μου είναι με ελληνικούς χαρακτήρες...

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά έχουν οι 2 εκδόσεις μεταξύ τους;

 

 

Σημείωση: Κι εμένα με ενοχλεί που δεν αναγνωρίζονται ελληνικά tags. Όλα τα ελληνικά mp3 μου είναι με ελληνικούς χαρακτήρες...

Πρέπει να λέει στο site του κατασκευαστή... Δεν έχω ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω απο τις <OS9 εκδόσεις, οι MMF versiοns χρησιμοποιόντας το MMF μπορούσαν να χρησιμοποιούν ενδωματωμένους codecs του κινητού (πχ mp3) και να παίζουν και αυτούς τους τύπους αρχείων εκτός απο τον βασικό ogg. Επίσης είχαν δυνατότητες χρήσης oggs ως ringtones.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, εχει βρεθεί καμμία λύση για το πρόβλημα της εξαφάνισης της φωνητικής κλήσης απο τον τηλεφωνικό κατάλογο:confused: :confused:
Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα να έχει ποσταριστεί πουθενά, συγγνώμη αν κάνω λάθος...

 

http://europe.nokia.com/A4176089

 

διαθέσιμο firmware για το N80 για σπιτική αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σήμερα έδωσα παραγγελία για ένα N80 μέσω επιδότησης και θέλω να ρωτήσω εάν το μαύρο χρώμα είναι εν τέλει, τόσο δυσευρετο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σήμερα έδωσα παραγγελία για ένα N80 μέσω επιδότησης και θέλω να ρωτήσω εάν το μαύρο χρώμα είναι εν τέλει, τόσο δυσευρετο.

 

γιατι να ειναι δυσευρετο???εγω το που το ειχα παραγγειλει σε μαυρο αμεσως βρεθηκε.και το βλεπω και σε μαγαζια και στα 2 χρωματα[λαρισα]επειδη κα εγω απο εκει ειμαι.:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γιατι να ειναι δυσευρετο???εγω το που το ειχα παραγγειλει σε μαυρο αμεσως βρεθηκε.και το βλεπω και σε μαγαζια και στα 2 χρωματα[λαρισα]επειδη κα εγω απο εκει ειμαι.:rolleyes:

 

Ίσως επειδή από Cosmote θα έρθει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα να έχει ποσταριστεί πουθενά, συγγνώμη αν κάνω λάθος...

 

http://europe.nokia.com/A4176089

 

διαθέσιμο firmware για το N80 για σπιτική αναβάθμιση.

 

Nice!! Thank you! ;)

 

Κανα 20λεπτο παίρνει η αναβάθμιση (με 1024ρα σύνδεση για να κατέβουν σε 10 λεπτά τα 72ΜΒ που χρειάζονται ;) )

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα να έχει ποσταριστεί πουθενά, συγγνώμη αν κάνω λάθος...

 

http://europe.nokia.com/A4176089

 

διαθέσιμο firmware για το N80 για σπιτική αναβάθμιση.

Δηλαδη ακολουθωντας τις οδηγιες κανεις αναβαθμιση χωρις να χρειαζεται κατι αλλο??

Το εχει δοκιμασει κανεις?? Ειναι ασφαλες??

Ειναι διαφορετικος τροπος αναβαθμισης απο αυτον που ειχε συζητηθει με καποια προγραμματα (phoenix κτλ...) ??

Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αναβάθμιση και για ελληνικά;

Ποιά είναι η τελευταία έκδοση στο σέρβερ;

 

v4.0623.0.41

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...