Jump to content

Sony Ericsson P990i


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι αλλα να ανοιγει μεσα σε 10-15 δευτερα !!!

αυτο παλι μου φαινεται υπερβολικο

υπαρχει αλλος χρηστης που να ανοιγει τοσο γρηγορα το τηλεφωνο του ?

 

κάθησα και χρονομέτρησα το δικό μου.

 

*Απο το πάτημα του πλήκτρου power μέχρι την πρώτη οθόνη (μενού κατάστασης λειτουργίας) 41.28sec

*Απο την οθόνη του μενού κατάστασης στην οθόνη που ζητάει PIN πάει αμέσως

*Απο την οθόνη PIN (μόλις πατήσεις το οκ) μέχρι το άνοιγμα του τηλεφώνου 24,85sec

Συνολικός χρόνος 1 λεπτό και 5 δευτερόλεπτα (περίπου)

15 sec όντως, είναι πάρα πολύ λίγα...

mpampir has spoken

Νέο Blog! :

www.mpampir.com

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

κάθησα και χρονομέτρησα το δικό μου.

 

*Απο το πάτημα του πλήκτρου power μέχρι την πρώτη οθόνη (μενού κατάστασης λειτουργίας) 41.28sec

*Απο την οθόνη του μενού κατάστασης στην οθόνη που ζητάει PIN πάει αμέσως

*Απο την οθόνη PIN (μόλις πατήσεις το οκ) μέχρι το άνοιγμα του τηλεφώνου 24,85sec

Συνολικός χρόνος 1 λεπτό και 5 δευτερόλεπτα (περίπου)

15 sec όντως, είναι πάρα πολύ λίγα...

κάπου εκεί είμαι κ εγώ

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Για τα παιδια με τον εντυπωσιακό χρόνο των 2 ημερων η ερωτηση...πριν το φορτισετε, το αδειασατε ή κατευθειαν οπως ανοιξατε το κουτι το φορτισατε 12 ωρες?εγω ειμαι στη 1 μερα περιπου με περιπου 1,5 ωρα κλησης την ημερα...λογικό???επισης αυτην την θηκουλα που ειδα πιο πανω,που τη βρισκουμε?παντως το κινητο ειναι πολυ ομορφο.δεν ημουν ποτε fun se,αλλα θεωρω οτι ειναι οτι πιο ομορφο υπαρχει...και χωρις vodafone live ακομα καλυτερο!!!!
Περπατάμε παράλληλα...και όλα θα γίνουν κατάλληλα (?) για να σμίξουμε πάλι...Μέχρι τότε θα.... έχω εναν πόλεμο ανοιχτό....ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ...
Link to comment
Share on other sites

Για τα παιδια με τον εντυπωσιακό χρόνο των 2 ημερων η ερωτηση...πριν το φορτισετε, το αδειασατε ή κατευθειαν οπως ανοιξατε το κουτι το φορτισατε 12 ωρες?εγω ειμαι στη 1 μερα περιπου με περιπου 1,5 ωρα κλησης την ημερα...λογικό???επισης αυτην την θηκουλα που ειδα πιο πανω,που τη βρισκουμε?παντως το κινητο ειναι πολυ ομορφο.δεν ημουν ποτε fun se,αλλα θεωρω οτι ειναι οτι πιο ομορφο υπαρχει...και χωρις vodafone live ακομα καλυτερο!!!!

 

Χμου, ότι και να κάνεις η μπαταρία θέλει μερικές μέρες να στρώσει. Εγώ όταν το πήρα είχα την μπαταρία περίπου στο 70% αν θυμάμαι καλά. Πήγα για καφέ, εκεί αρχίσαμε να παίζουμε με το κινητό (στην καφετέρια ανοίξαμε το κουτί!!!) και σε 3 - ωρίτσες η μπαταρία είχε φύγει... Μετά το πήγα σπίτι, φόρτισε 2 ώρες (ίσως και κάτι παραπάνω),και άρχισα να το χρησημοποιώ κανονικά. Διάρκεια δεν μπορώ να σου πω, αλλά χτές με το ΙΜ+ σε πλήρη χρήση μέσω ίντερνετ wifi, σε 2 ώρες που μίλαγα με τις επαφές ασταμάτητα , η μπαταρία είχε πέσει κατα 9 με 10% περίπου

mpampir has spoken

Νέο Blog! :

www.mpampir.com

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κανενα μαγικο...το μονο που εκανα και δεν ειμαι σιγουρος αν 'φταιει' αυτο ειναι να βαλω χαιρετισμο στην αρχη...και πολυ 'ψαξιμο' του μενου του...:D

Κανει γυρω στα max >>15sec μεχρι το να ανοιξει και max>>5sec μετα το ΡΙΝ...

To λογισμικο που φοραει ειναι η τελευταια αναβαθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, χωρίς να έχω κάνει (ακόμα) αναβάθμιση, χρονομέτρησα το boot-up του κινητού και ο χρόνος ήταν μία ευχάριστη έκπληξη: αν και είχα ένδειξη ότι πρέπει να είναι σχετικά γρήγορο, θα σας πω ότι από την πίεση του πλήκτρου ενεργοποίησης μέχρι να λειτουργούν τα πλήκτρα:...44 sec (!). Ούτε χαιρετισμό έχω βάλει, ούτε τίποτα...

Μου θυμίζει τα πρώτα 1600άρια TwinSpark μοτέρ της Alfa που με ονομαστική ιπποδύναμη 120 ΗΡ στο στρόφαλο, άλλα έδιναν στο δυναμόμετρο 115 ΗΡ και άλλα 122 ΗΡ (!)

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κανενα μαγικο...το μονο που εκανα και δεν ειμαι σιγουρος αν 'φταιει' αυτο ειναι να βαλω χαιρετισμο στην αρχη...και πολυ 'ψαξιμο' του μενου του...:D

Κανει γυρω στα max >>15sec μεχρι το να ανοιξει και max>>5sec μετα το ΡΙΝ...

To λογισμικο που φοραει ειναι η τελευταια αναβαθμιση...

 

... γενικότερα αφήνω "κάθε τρελό στην τρέλα του" αλλά ήμαρτον...

 

Για πες τι Ψαξιμο έχεις κάνει ρε φίλε... Γιατί τα μενού τα έχω πιάσει ενα ένα για όλο το τηλέφωνο, και γενικότερα το έχω κάνει φύλλο κ φτερό απο πλευράς συστήματος. Κάτι που να είχα καν την υποψια οτι θα βελτίωνε την έναρξη του τηλεφώνου δεν βρήκα.

 

Τελευταίο λογισμικό φοράω και γω, και χαιρετισμό χρήστη έβαλα απο τα πρώτα 20 λεπτά που το πήρα. Κ μάλιστα είχα βάλει το κλασσικό : siemens forever, αλλά λόγω καθυστέρησης στην εκκίνηση το έκανα : Connecting with Satelite.Plz wait.

 

Ανυπομονώ να μάθω τι πείραξες στα μενού και πέτυχες το -75% στον χρόνο σου. Πρέπει να είσαι πολύ ψαγμένος εσυ....

mpampir has spoken

Νέο Blog! :

www.mpampir.com

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, χωρίς να έχω κάνει (ακόμα) αναβάθμιση, χρονομέτρησα το boot-up του κινητού και ο χρόνος ήταν μία ευχάριστη έκπληξη: αν και είχα ένδειξη ότι πρέπει να είναι σχετικά γρήγορο, θα σας πω ότι από την πίεση του πλήκτρου ενεργοποίησης μέχρι να λειτουργούν τα πλήκτρα:...44 sec (!). Ούτε χαιρετισμό έχω βάλει, ούτε τίποτα...

Μου θυμίζει τα πρώτα 1600άρια TwinSpark μοτέρ της Alfa που με ονομαστική ιπποδύναμη 120 ΗΡ στο στρόφαλο, άλλα έδιναν στο δυναμόμετρο 115 ΗΡ και άλλα 122 ΗΡ (!)

 

χεχεχε.

 

Οι χρόνοι που έγραψα ήταν με το πορτάκι ανοιχτό, και με το wifi ενεργοποιημένο. Αλλά άλλο 44 , άλλο 15 όπως λέει ο sealover. περιμένω να μου πει τι πείραξε στα μενού του όμως, για να το κάνω και το δικό μου τζετ :lol:

mpampir has spoken

Νέο Blog! :

www.mpampir.com

Link to comment
Share on other sites

@ mpampir

Μην τα "παίρνεις" ρε συ :) ... Ενδέχεται να έχουμε (όλοι) παραβλέψει κάτι. Δεν σου κρύβω ότι ακόμα και σε εμένα τα 44 sec που κάνει το δικό μου μοιάζει απίστευτα λίγα, έχοντας μάλιστα διαβάσει τι τραβάνε οι υπόλοιποι χρήστες. Είδωμεν, αρχή είναι ακόμα...

 

Edit: lol, με πρόλαβες mpampir. Σίγουρα άλλο το 15, άλλο το 44...

 

Αυτό που μέχρι στιγμής με χαλάει στο Ρ990 είναι το interface των ρυθμίσεων της κάμερας και η έλλειψη "σκόπευτρου" κατά τη λήψη των photos. Κατά τα άλλα, μου βγάζει περί τις 2 μέρες αυτονομία (pas mal), με τουλάχιστον 30 λεπτά wifi web browsing, 30-40 λεπτά ομιλίας, ελάχιστα sms (τα απεχθάνομαι...) και αρκετό σκάλισμα...

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

το κάναμε αντίστοιχο του 0-100 για τα αμάξια φαίνεται!

 

λοιπόν απενεργοποίησα τα wifi / theme και 0-100 μου έκανε σε 1 λεπτό και 2σεκοντια

 

κλειστό, ανοιχτό καπάκι, δεν φαίνεται να κάνει διαφορά

 

Έβγαλα το PIN και το ξανάτρεξα. Χωρίς pin 0-60 (μέχρι να βγάλει οθόνη επιλογής flight mode/ενεργοποίηση) 41sec και 0-100 σε 53 sec (κανονική οθόνη). Σε φτάνω Κωστάκι... χεχεχε

mpampir has spoken

Νέο Blog! :

www.mpampir.com

Link to comment
Share on other sites

7bit: Το "παραδοσιακό" σετ, με ελληνικά μόνο σε ΚΕΦΑΛΑΙΑ. Κάθε μήνυμα μέχρι 160 χαρακτήρες (άσχετα με το άν μπορούν τελικά να ενωθούν πολλά μαζί).

 

UCS2: Νεότερο, unicode σετ. Υποστηρίζει και μικρα - τονούμενα ελληνικά. Επειδή όμως κάθε χαρακτήρας κωδικοποιείται με 2 bytes, περιορίζεται το μέγεθος κάθε μηνύματος στους 70 χαρακτήρες. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι θέλεις περίπου το διπλάσιο αριθμό μηνυμάτων για να γράψεις τα ίδια.

 

Φίλε mobiler

Αυτή η ρύθμιση που αναφέρεις παραπάνω, πού τη βρίσκουμε?

thnx

 

Edit: είσαι σε καλό δρόμο...Μπάμπη (?) [ή κάνω λάθος και σημαίνει κάτι άλλο το nick σου :)]

Μήπως επίσης τυγχάνει να ξέρεις τίποτα σχετικά με την ερώτηση που κάνω παρπάνω στο post μου αυτό?

Όπως και νά 'χει, σε ευχαριστώ

Edit2: ΤΟ ΒΡΗΚΑ! σε εντελώς άσχετο σημείο, στις ρυθμίσεις του λογαριασμού μηνυμάτων. Άσχετο! Θα περίμενα να είναι στις επιλογές Εισαγωγής Κειμένου. Αλλά, SE είναι αυτή, έχει την πίτα έχει και το μαχαίρι!

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα,οπως σε ολα τα μοντελα της εταιριας, δουλευει ο συνδιασμος με το πορτακι κλειστο "ροδελα πανω"--"αστερακι"--"ροδελα κατω"--"ροδελα κατω"--"αστερακι"--"ροδελα κατω"--"αστερακι"
Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα,οπως σε ολα τα μοντελα της εταιριας, δουλευει ο συνδιασμος με το πορτακι κλειστο "ροδελα πανω"--"αστερακι"--"ροδελα κατω"--"ροδελα κατω"--"αστερακι"--"ροδελα κατω"--"αστερακι"

και με ανοιχτό το ίδιο είναι

 

 

ρε sealover...αν μπορείς τράβα ένα βιντεάκι να δούμε αυτά τα 15 sec:confused:

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Edit: είσαι σε καλό δρόμο...Μπάμπη (?) [ή κάνω λάθος και σημαίνει κάτι άλλο το nick σου :)]

Μήπως επίσης τυγχάνει να ξέρεις τίποτα σχετικά με την ερώτηση που κάνω παρπάνω στο post μου αυτό?

Όπως και νά 'χει, σε ευχαριστώ

Edit2: ΤΟ ΒΡΗΚΑ! σε εντελώς άσχετο σημείο, στις ρυθμίσεις του λογαριασμού μηνυμάτων. Άσχετο! Θα περίμενα να είναι στις επιλογές Εισαγωγής Κειμένου. Αλλά, SE είναι αυτή, έχει την πίτα έχει και το μαχαίρι!

 

το nick αυτό μου έχει μείνει απο παλιά , Irc. Επειδή κοιμώμουν μέρα,ξυπνούσα νύχτα, όλοι με λέγαν βαμπίρ. Βάλε και το όνομά μου, και το έκανα Mpampir. Τα χρόνια περνάνε, τα παρατσούκλια όχι... χεχεχε.

 

Στο edit 2 θα τα χαλάσουμε λιγάκι... Συμφωνώ απόλυτα στο να είναι η άνωθεν ρύθμιση στις ρυθμίσεις sms και όχι στις ρυθμίσεις εισαγωγής κειμένου. Δεν έχει σχέση με το πως και τι θα γράψεις , αλλά με τον τρόπο που θα "εξάγει" το κινητό το sms σου. Ότι και να βάλεις σε αυτή την ρύθμιση, το πως θα γράψεις το μήνυμα είναι ίδιο, το τι θα στείλεις διαφέρει.

mpampir has spoken

Νέο Blog! :

www.mpampir.com

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που αναφέρεται σε ξένα φόρουμ όσο αφορά την βελτίωση της ταχύτητας στο μενού είναι η απενεργοποιήση της αναγνώρισης γραφής. Δεν ξέρω όμως κατα πόσο θα βοηθήσει στην εκκίνηση αυτό... :this:
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που αναφέρεται σε ξένα φόρουμ όσο αφορά την βελτίωση της ταχύτητας στο μενού είναι η απενεργοποιήση της αναγνώρισης γραφής. Δεν ξέρω όμως κατα πόσο θα βοηθήσει στην εκκίνηση αυτό... :this:

Στους χρόνους που έγραψα παραπάνω, ΚΑΙ η αναγνώρηση γραφής είναι απενεργοποιημένη. Γενικότερα αυτή η λειτουργία με ενοχλεί,και την βγάζω κατευθείαν.

 

ρε sealover...αν μπορείς τράβα ένα βιντεάκι να δούμε αυτά τα 15 sec:confused:

Σκέφτηκα να το προτίνω και γω, αλλά μπορείς χαλαρά να το μαϊμουδέψεις. Στήνεις σταθερά το κινητό, στήνεις σταθερά την κάμερα,και κάπου στο ενδιάμεσο κάνεις pause. Χάνεις όσα δευτερόλεπτα θες έτσι. Στο κάνω να ανάψει σε 5 δευτερόλεπτα έτσι! (και αυτό το παράδειγμα ήταν το πιο απλό που σκέφτηκα τώρα, με λογισμικό βίντεο, κάνεις παπάδες)

mpampir has spoken

Νέο Blog! :

www.mpampir.com

Link to comment
Share on other sites

EXO KSANASTEILEI MINIMA TO MESIMERI KAI THA ITHELA AN GNORIZETE TIN APORIA POU EXO ENA MIKRO PROBLIMA GIA NA ME BOITHISETE-->>PAIDIA AUTO POU DEN MPORO NA KATALABO KAI MOU EXEI SPASEI LIGO TA NEURA EINAI...OTAN MILAO TO THL...META APO MISO LEPTO OMILIAS...KANEI AUTOMATA ANOIXTI AKROASH...KAI TI PREPEI NA KANO GIA NA TO AFAIRESO???;) :blink:
Εδώ χτυπά η καρδιά της ΘΥΡΑΣ 7 στο Πύργο Διρού Μάνης! :D
Link to comment
Share on other sites

 

Σωστόοοοοος!!!!!!!

 

BTW σου ρίχνω σε χρόνο! αλλά αυτός ο άτιμος ο κώστας... Θα βάλω νίτρο να τον πιάσω! χαχαχα

mpampir has spoken

Νέο Blog! :

www.mpampir.com

Link to comment
Share on other sites

PAIDIA GNORIZETE POU THA AGORASO TO CAR-KIT Προηγμένο Handsfree Αυτοκινήτου HCA-60 THS S.E.??? KOITAXE TO SITE GI'AYTO TO CAR-KIT http://www.sonyericsson.com/spg.jsp?cc=gr&lc=el&ver=4000&template=pp4_1_1&zone=pp&lm=pp4_1&pid=10259
Εδώ χτυπά η καρδιά της ΘΥΡΑΣ 7 στο Πύργο Διρού Μάνης! :D
Link to comment
Share on other sites

PAIDIA GNORIZETE POU THA AGORASO TO CAR-KIT Προηγμένο Handsfree Αυτοκινήτου HCA-60 THS S.E.??? KOITAXE TO SITE GI'AYTO TO CAR-KIT http://www.sonyericsson.com/spg.jsp?cc=gr&lc=el&ver=4000&template=pp4_1_1&zone=pp&lm=pp4_1&pid=10259

 

λοιπόν... καταρχάς πήγαινε στο κοντινότερο Πλαίσιο και ζήτα να σου δόσουνε ένα κουμπί που λέγεται Caps Lock. Βάλτο στο πληκτρολόγιό σου, και πάτα το ΜΙΑ φορά. Θα δεις οτι εκτός απο κεφαλαία,το pc μπορεί να γράφει και πεζά.

 

Τώρα για το car kit που ζήτησες το Πλαίσιο και το e-shop δεν το φέρνουν. Μπορείς όμως να το πάρεις απο το Technikdirekt (ιντερνετικό κατάστημα) στην τιμή των 138.00 € (χωρίς τα έξοδα αποστολής)

mpampir has spoken

Νέο Blog! :

www.mpampir.com

Link to comment
Share on other sites

Ωρέ mpampir έχω λιώσει στα γέλια σήμερα με τα μηνύματά σου.Έπινα νερό διάβασα το πιο πάνω μήνυμα και αισθάνθηκα να ρέει το νερό στους πνεύμονες.Πιο απλά παραλίγο να πνιγώ.
Link to comment
Share on other sites

to elliniko site tis SE exei tin anavathmisi logismikou ekdosi R7... tin R9 pou tin vriskoume? thanks!

στο Μ600 θα την βρεις πιο εύκολα:p;)

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson P990i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...