Jump to content

Ποιο πρόγραμμα καιρού χρησιμοποιείτε;


bill_viper
 Κοινοποίηση

Ποιο πρόγραμμα καιρού χρησιμοποιείτε;  

411 members have voted

  1. 1. Ποιο πρόγραμμα καιρού χρησιμοποιείτε;

    • Spb Weather
      271
    • Fizz Weather
      9
    • Weather Center
      10
    • Pocket Weather
      54
    • Weather Panel
      48
    • Άλλο, ποιο;
      19


Recommended Posts

kalispera

 

customweather ftiaxnis ton diko soy kairo

 

axiopisto to meteo.gr alla den exo or ean yparxoyn akomh etoimo templates

http://spbdn.com/forum/viewforum.php?f=6

an den ta kataferis steile pm na soys teilo to customweather

Πολυ αργότερα βλέπεις οσα είδες
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 567
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προσπάθησα να κάνω template για το meteo αλλά δυσκολεύτηκα (πρώτη απόπειρα και χωρίς να ξέρω html) και λόγω φόρτου εργασίας το παράτησα. Με προβλημάτισε το ότι δεν ορίζεται με σαφήνεια στον κώδικα της σελίδας του meteo η αρχή μίας ημέρας (και αντίστοιχα της πρόβλεψης του καιρού της). Ορίζεται με σαφήνεια η αρχή ενός εξαώρου (πχ Πέμπτη 21:00 έως Παρασκευή 03:00) αλλά πρέπει να πάρω δεδομένα μίας πλήρους ημέρας (νομίζω τουλάχιστον).

 

Αν το κάνει κανείς θα χρωστάω κέρασμα... αλλιώς θα πρέπει να περιμένετε να βρω χρόνο και να είμαι και τυχερός να δουλέψει αυτό που θα κάνω γιατί ουσιαστικά trial & error θα εφαρμόσω... :lol:

Link to comment
Share on other sites

ean ta kataferes na pexi to meteo pas stp spb add cities kai bazis custom

sto city code toy spb bazis toy meteo to id pcx a8imna 12 salonica 46 klp

ean pexi 8elo to tpl poy eftiaxes

tnks

Πολυ αργότερα βλέπεις οσα είδες
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να κάνω template για το meteo αλλά δυσκολεύτηκα (πρώτη απόπειρα και χωρίς να ξέρω html) και λόγω φόρτου εργασίας το παράτησα. Με προβλημάτισε το ότι δεν ορίζεται με σαφήνεια στον κώδικα της σελίδας του meteo η αρχή μίας ημέρας (και αντίστοιχα της πρόβλεψης του καιρού της). Ορίζεται με σαφήνεια η αρχή ενός εξαώρου (πχ Πέμπτη 21:00 έως Παρασκευή 03:00) αλλά πρέπει να πάρω δεδομένα μίας πλήρους ημέρας (νομίζω τουλάχιστον).

 

Αν το κάνει κανείς θα χρωστάω κέρασμα... αλλιώς θα πρέπει να περιμένετε να βρω χρόνο και να είμαι και τυχερός να δουλέψει αυτό που θα κάνω γιατί ουσιαστικά trial & error θα εφαρμόσω... :lol:

 

Έχω βάλει κι εγώ κάτω το template manual και παλεύω μπας και το φτιάξω για το meteo.gr.

 

Έχω την εντύπωση πως απλά μπορείς να θεωρήσεις την κάθε ένδειξη σαν ξεχωριστή ημέρα. Δλδ πιστεύω είτε είναι Παρασκευή 03:00 είτε Παρασκευή 09:00 δεν πειράζει, θα φαίνονται απλά με το ίδιο όνομα...

 

Τεσπά, θα προσπαθήσω κι άμα έχω νέα θα ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει κι εγώ κάτω το template manual και παλεύω μπας και το φτιάξω για το meteo.gr.

 

Έχω την εντύπωση πως απλά μπορείς να θεωρήσεις την κάθε ένδειξη σαν ξεχωριστή ημέρα. Δλδ πιστεύω είτε είναι Παρασκευή 03:00 είτε Παρασκευή 09:00 δεν πειράζει, θα φαίνονται απλά με το ίδιο όνομα...

 

Τεσπά, θα προσπαθήσω κι άμα έχω νέα θα ενημερώσω...

 

kalispera hab

 

an katalaba exis ftaxi template toy meteo?

an nai steilto me email

tnks

Πολυ αργότερα βλέπεις οσα είδες
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως απλά μπορείς να θεωρήσεις την κάθε ένδειξη σαν ξεχωριστή ημέρα. Δλδ πιστεύω είτε είναι Παρασκευή 03:00 είτε Παρασκευή 09:00 δεν πειράζει, θα φαίνονται απλά με το ίδιο όνομα...

 

Τεσπά, θα προσπαθήσω κι άμα έχω νέα θα ενημερώσω...

 

Καθόλου κακή σκέψη! Πολύ πιθανό να δουλέψει. :up: Κάνε μια απόπειρα και ενημέρωσε pleeease! Πρόσεξε μόνο πόσες "ημέρες" (δηλαδή 6ωρα) στο μέλλον θα του βάλεις να διαβάζει γιατί καμιά φορά αργεί να ενημερωθεί η σελίδα του meteo και δίνει πρόβλεψη για μία μόνο (κανονική) ημέρα.

 

Από Δευτέρα (που ελπίζω ότι θα έχω λίγο παραπάνω χρόνο) θα ασχοληθώ κι εγώ!

Link to comment
Share on other sites

http://poseidon.ncmr.gr/weather_forecast.html

ειναι οτι πιο αξιοπιστο εχω δει και παζει κανονικα απο τον pocket ie

 

επειδη ταξιδευω τον χειμωνα με μηχανη η προβλεψη του καιρου ειναι απαραιτητη πριν ξεκινησουμε για καπου.

στο poseidon επαιρνε καιρο ενας φιλος μου και μαλιστα εσωνε και τις φωτο που σου δινει στην προβλεψη του στο κινητο ετσι για να εχει να λεει...

 

καθε φορα που ξεκιναγαμε για καπου και μας ελεγε ρητα οτι ο poseidonas δεν δινει ""ουτε σταγονα βροχη"".........

 

 

τα αδιαβροχα μας ηταν απαραιτητα!!!!:lol::lol:

 

επειδη παρακολουθω καιρο τωρα το θεμα της προβλεψης του καιρου φιλε μου ,για το λογο που προαναφερα,σε διαβεβαιω οτι αν ειναι να κοιταξω 3-4 διαφορετικα site (ποτε δεν ειναι σιγουρη μια προγνωση ,για αυτο και αναφερεται συνεχως η λεξη ""προβλεψη"":rolleyes: και οχι ενημερωση η κατι παρομοιο..)για προγνωση καιρου πριν ξεκινησω καποιο εκδρομικο με την μηχανη.........σε διαβεβαιω οτι ο ποσειδωνας ΔΕΝ θα ειναι αναμεσα σε αυτα :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον Ζαχαράκη

Καμμία πρόβλεψη δεν μπορεί να είναι με ακρίβεια

Πάντως οσοι ασχολούνται με ιστιοπλοια βλέπουν Ποσειδων

το μετεο πιστευω ειναι το καλύτερο

Πολυ αργότερα βλέπεις οσα είδες
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έφτιαξα το template που έχω κάνει attach. Το βασικό πρόβλημα που έχει είναι με τις μέρες. Επειδή το πρόγραμμα δεν καταλαβαίνει ποια μέρα δίνει πρόβλεψη το meteo, ξεκινάει να δηλώνει από τη μέρα που κάνει download. Δλδ. εάν κάνει download βράδυ από το meteo όπου βάζει πρώτη πρόβλεψη την επόμενη μέρα 03:00, τότε το πρόγραμμα εμφανίζει σαν πρώτη πρόβλεψη την ημέρα που έχει γίνει το download κι όχι την επόμενη που θα έπρεπε. Έτσι π.χ. ένα κάνει download κάποιος σήμερα στις 21:00 κι η πρώτη πρόβλεψη είναι αύριο (Σάββατο) στις 03:00, το πρόγραμμα θα εμφανίσει πρώτη πρόβλεψη Παρασκευή night (03:00).

 

Επίσης, δυστυχώς επειδή το meteo δίνει 3 προβλέψεις την ημέρα, και δε μπορώ να καταλάβω πως μπορώ να το δηλώσω αυτό στο πρόγραμμα (γίνετε επειδή έτσι είναι και το gismeteo που έχει μέσα από μόνο του), η επόμενη πρόβλεψη πάει την επόμενη μέρα. Π.χ. σήμερα, η πρώτη πρόβλεψη λέει Παρασκευή evening (καταλαβαίνει κανονικά την ώρα) η επόμενη Σάββατο night (πάλι ok η ώρα γιατί δίνει 03:00 το meteo) όμως η επόμενη πάει Κυριακή morning (δλδ η ώρα οκ, είναι Σάββατο 09:00 η πρόβλεψη, όμως η μέρα λάθος). Και συνεχίζει βάζοντας μία μέρα μετά για κάθε πρόβλεψη.

 

Εκεί που πιστεύω ότι είναι το βασικό πρόβλημα στο template που έφτιαξα, είναι ότι δεν αναγνωρίζει τη μέρα. Ενώ ακολουθώ κανονικά τις οδηγίες, κάνω map την Ελληνική ονομασία της ημέρας με την Αγγλική (δλδ. Παρασκευή που λέει το meteo να δίνει Friday), βλέπω κανονικά την ημέρα στο log που δημιουργείτε, όμως το πρόγραμμα φαίνεται πως δεν το καταλαβαίνει με τίποτα.

 

Κάνω λοιπόν attach το template και το log (για να δώσει όποιος άλλος μπορεί καμιά ιδέα), θα ψάξω μπας και βρω κάποιο παρόμοιο template (με πολλές προγνώσεις μέσα σε μία μέρα κι αν κάποιος βρει κάποιο τέτοιο template ας κάνει ένα post), θα κάνω και μια ερώτηση στο forum που υπάρχει για τα templates κι ότι νέα έχω θα ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό το πρόβλημα έχω! Δεν μπορώ να ορίσω με σαφήνεια μία πλήρη ημέρα γιατί η σελίδα του μέτεο δεν δίνει ημέρα αλλά εξάωρα...

 

Μία λύση είναι να επαναλάβεις τον κώδικα που έχεις βάλει 4 φορές πριν βάλεις την εντολή "add day" οπότε θα το αναγκάσεις να πάρει μία πλήρη 24ωρη πρόβλεψη πριν αλλάξει ημέρα.

 

Ο μόνος κίνδυνος λάθους τότε είναι ότι (αν π.χ. γίνει τώρα update) μπορεί να πάρει:

 

1η πρόβλεψη για Παρασκευή 21:00

2η πρόβλεψη για Σάββατο 03:00

3η πρόβλεψη για Σάββατο 09:00

4η πρόβλεψη για Σάββατο 15:00

 

και εκεί να προσθέσει ημέρα "add day"... οπότε...

 

η πρόβλεψη για Σάββατο 21:00 να πάει στην Κυριακή... :(

 

Αν όμως όπως λες "καταλαβαίνει" πότε γίνεται η μετάβαση από Παρασκευή σε Σάββατο, τότε ίσως αυτό που λέω (δηλαδή επανάληψη του κώδικα 4 φορές πριν βάλεις "add day") να πιάσει. Δοκίμασέ το αν έχεις χρόνο και κουράγιο γιατί εγώ, όπως είπα, πριν από τη Δευτέρα δεν μπορώ... :(

 

EDIT - Κάθισα και είδα το template και το log σου... τυχαία πήγε από Παρασκευή σε Σάββατο γιατί πήρε την τελευταία πρόβλεψη της Παρασκευής (λόγω της ώρας που έγινε το update) και μετά έκανε αλλαγή ημέρας (πριν πάρει στοιχεία για το επόμενο εξάωρο) και από σύμπτωση πήγε στο Σάββατο. Μετά όμως ξανακάνει αλλαγή ημέρας και δείχνει στην Κυριακή τα δεδομένα που ισχύουν για Σάββατο 09:00.... Συνεπώς και να κάνεις αυτό που σου λέω δεν θα πιάσει....

 

Η μόνη (απλή) λύση είναι να καθορίσουμε πότε θα γίνεται το update οπότε να ξέρουμε ακριβώς από πόσα εξάωρα θέλουμε να πάρει δεδομένα πρόβλεψης και να καθορίσουμε ανάλογα στο template πότε θα του δώσουμε "add day"...

 

Για να γίνει πλήρως αυτόματο πρέπει να έχει κάτι σαν if ... then (μη βαράτε, είμαι άσχετος με html) μέσω της οποίας να βλέπει την τρέχουσα ώρα και να καθορίζεται από εκεί και πέρα πόσες επαναλήψεις λήψης δεδομένων θα κάνει (την πρόβλεψη από πόσα εξάωρα πρέπει να διαβάσει) πριν θεωρήσει ότι πρέπει να γίνει "add day". (Τώρα μπορεί να γράφω μαμακίες γιατί δεν ξέρω html απλά ελπίζω να τα διαβάσει αυτά κάποιος που ξέρει και να τα μεταφέρει σε κώδικα! :) ).

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό το πρόβλημα έχω! Δεν μπορώ να ορίσω με σαφήνεια μία πλήρη ημέρα γιατί η σελίδα του μέτεο δεν δίνει ημέρα αλλά εξάωρα...

 

Μία λύση είναι να επαναλάβεις τον κώδικα που έχεις βάλει 4 φορές πριν βάλεις την εντολή "add day" οπότε θα το αναγκάσεις να πάρει μία πλήρη 24ωρη πρόβλεψη πριν αλλάξει ημέρα.

 

Ο μόνος κίνδυνος λάθους τότε είναι ότι (αν π.χ. γίνει τώρα update) μπορεί να πάρει:

 

1η πρόβλεψη για Παρασκευή 21:00

2η πρόβλεψη για Σάββατο 03:00

3η πρόβλεψη για Σάββατο 09:00

4η πρόβλεψη για Σάββατο 15:00

 

και εκεί να προσθέσει ημέρα "add day"... οπότε...

 

η πρόβλεψη για Σάββατο 21:00 να πάει στην Κυριακή... :(

 

Αν όμως όπως λες "καταλαβαίνει" πότε γίνεται η μετάβαση από Παρασκευή σε Σάββατο, τότε ίσως αυτό που λέω (δηλαδή επανάληψη του κώδικα 4 φορές πριν βάλεις "add day") να πιάσει. Δοκίμασέ το αν έχεις χρόνο και κουράγιο γιατί εγώ, όπως είπα, πριν από τη Δευτέρα δεν μπορώ... :(

 

EDIT - Κάθισα και είδα το template και το log σου... τυχαία πήγε από Παρασκευή σε Σάββατο γιατί πήρε την τελευταία πρόβλεψη της Παρασκευής (λόγω της ώρας που έγινε το update) και μετά έκανε αλλαγή ημέρας (πριν πάρει στοιχεία για το επόμενο εξάωρο) και από σύμπτωση πήγε στο Σάββατο. Μετά όμως ξανακάνει αλλαγή ημέρας και δείχνει στην Κυριακή τα δεδομένα που ισχύουν για Σάββατο 09:00.... Συνεπώς και να κάνεις αυτό που σου λέω δεν θα πιάσει....

 

Η μόνη (απλή) λύση είναι να καθορίσουμε πότε θα γίνεται το update οπότε να ξέρουμε ακριβώς από πόσα εξάωρα θέλουμε να πάρει δεδομένα πρόβλεψης και να καθορίσουμε ανάλογα στο template πότε θα του δώσουμε "add day"...

 

Για να γίνει πλήρως αυτόματο πρέπει να έχει κάτι σαν if ... then (μη βαράτε, είμαι άσχετος με html) μέσω της οποίας να βλέπει την τρέχουσα ώρα και να καθορίζεται από εκεί και πέρα πόσες επαναλήψεις λήψης δεδομένων θα κάνει (την πρόβλεψη από πόσα εξάωρα πρέπει να διαβάσει) πριν θεωρήσει ότι πρέπει να γίνει "add day". (Τώρα μπορεί να γράφω μαμακίες γιατί δεν ξέρω html απλά ελπίζω να τα διαβάσει αυτά κάποιος που ξέρει και να τα μεταφέρει σε κώδικα! :) ).

 

Λοιπόν κι εγώ με if then σκεφτόμουνα αλλά τελικά η λύση ήταν αρκετά πιο εύκολη:D

 

Έκατσα κι έψαξα μέσα στο developer forum της spb και βρήκα πως λειτουργεί το dayOfMonth function και ότι μέσω μόνο αυτού μπορούμε να καθορίσουμε την ημέρα (όχι με το dayOfWeek που από ότι λένε δεν κάνει τίποτα). Από εκεί και πέρα όλα διορθώθηκαν:up:

 

Λοιπόν, attached είναι το template που λειτουργεί. Το μόνο πρόβλημα που έχει είναι ότι εάν πάρεις ένδειξη σήμερα το βράδυ (και δεν έχει Παρασκευή πρόβλεψη) τότε θα εμφανίσει την Παρασκευή στην οθόνη, αλλά σωστά χωρίς ενδείξεις. Όλες οι άλλες ημέρες θα φαίνονται κανονικά. Πάντως με λίγο ψάξιμο νομίζω πως θα το κάνω να εμφανίζει κατευθείαν το Σάββατο (δλδ την ημέρα που έχει την πρώτη ένδειξα). Έχω βρει ένα function στο forum τους που μάλλον κάνει κάτι τέτοιο...:D. Επίσης δεν έχω φτιάξει ακόμα να εμφανίζονται τα μποφόρ και η διεύθυνση του ανέμου, αλλά λογικά δε θα έχω πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

mrabo paidia hab zoo

gia na allaxo poli 8a mpaino sto tpl h apo city code sto menu to spb ?

 

Όχι, από το menu στο spb που δηλώνεις πόλη και source, βάζεις κάτω κάτω τον κωδικό που θέλεις. Π.χ. η Αθήνα είναι το 12 στο meteo...

 

Για να δεις το νούμερο πρέπει να πας στο meteo και να κοιτάξεις τον αριθμό που σου βάζεις στο address bar για την πόλη σου...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, attached είναι το template που λειτουργεί. Το μόνο πρόβλημα που έχει είναι ότι εάν πάρεις ένδειξη σήμερα το βράδυ (και δεν έχει Παρασκευή πρόβλεψη) τότε θα εμφανίσει την Παρασκευή στην οθόνη, αλλά σωστά χωρίς ενδείξεις. Όλες οι άλλες ημέρες θα φαίνονται κανονικά. Πάντως με λίγο ψάξιμο νομίζω πως θα το κάνω να εμφανίζει κατευθείαν το Σάββατο (δλδ την ημέρα που έχει την πρώτη ένδειξα). Έχω βρει ένα function στο forum τους που μάλλον κάνει κάτι τέτοιο...:D. Επίσης δεν έχω φτιάξει ακόμα να εμφανίζονται τα μποφόρ και η διεύθυνση του ανέμου, αλλά λογικά δε θα έχω πρόβλημα...

 

ΜΠΡΑΒΟ!!! Άψογος!!! :up: :up: :respect: :respect:

 

Είτε κάνεις, είτε δεν κάνεις τις βελτιώσεις που λες, χρωστάω κέρασμα!! Μπράβο και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έτοιμο και το δεύτερο version όπου έχω προσθέσει τους ανέμους. Το πρόβλημα που ανέφερα πριν τελικά δεν κατάφερα να το φτιάξω.

 

Με τους ανέμους υπάρχει άλλο ένα bug. Επειδή σα μονάδες μέτρησης δεν έχει μποφόρ, πρέπει να επιλέξουμε ότι να ναι από τα units και να υποθέτουμε ότι είναι μποφόρ...

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ!!! Άψογος!!! :up: :up: :respect: :respect:

 

Είτε κάνεις, είτε δεν κάνεις τις βελτιώσεις που λες, χρωστάω κέρασμα!! Μπράβο και πάλι!!

 

Τώρα το είδα το μήνυμα :)

 

Δεν έχει και welcome emoticon γμτ...:D

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
παιδια εχω το spd weather παιρνει προβλεψη απο το Gismeteo πως μπορω να βρω κωδικους πολεων για να προσθεσω;γινεται να το κανω να παιρνει προβλεψη απο το μετεο;ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...