Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια, αν βγαλω χρεωστικη (debit card) VISA electron. υπαρχει πιστωτικο οριο αναληψεως? για παραδειγμα, αν καποιος δεν θελει να στειλει εμβασμα για να πληρωσει τις σπουδες τους. αλλα θελει με καρτα, οπως του το ζηταει και το πανεπιστημιο, με visa η debit card η master card, τι κανει αν εχει πχ οριο τον μηνα 1000 η 600ευρω? με την Electron παιρνεις οσα χρηματα θελεις? μπορουν δηλαδη να παρουν 4500ευρω (300λιρες) το πανεπιστημιο η οχι επειδη θα υπαρχει οριο?

Εάν έχεις όριο, έχεις όριο. Δεν ξεπερνιέται, είτε έχεις MasterCard είτε VISA.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

απλα ζητανε VISA, MAESTRO, DEBIT (ELECTRON προφανως). αρα ας την βγαλω. και ας κανουν οτι θελουν.

Debit σκέτο αποκλείεται να είναι.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

μιλούσα με εναν φίλο μου, και μου ειπε (εχει σπουδασει αγγλια και μεχρι και δικαστηρια πηγε), να αποφυγω να παρω το δανειο. λογω των μεγαλων επιτοκιων που σου δινει. και με λιγο λογια, θα δουλευεις για πολλα χρονια μεχρι να τους ξεπληρωσεις. ισχυει αυτο το πραγμα?
Link to comment
Share on other sites

μιλούσα με εναν φίλο μου, και μου ειπε (εχει σπουδασει αγγλια και μεχρι και δικαστηρια πηγε), να αποφυγω να παρω το δανειο. λογω των μεγαλων επιτοκιων που σου δινει. και με λιγο λογια, θα δουλευεις για πολλα χρονια μεχρι να τους ξεπληρωσεις. ισχυει αυτο το πραγμα?

 

den ksero ti akrivos simvainei..alla de tha ekseplite to na exoun megala epitokia. pantos an thes na to apofigeis..einai to mono eukolo..apla de stelneis aitisi sto dfes kai les sto uni sou oti ta fees einai privately funded (diladi apo sena ton idio).

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Εγώ ξέρω ότι τα νέου τύπου δάνεια είναι με προνομιακούς όρους (...επιτόκιο πιο χαμηλό και από στεγαστικό δάνειο!) και πολύ χαλαρή αποπληρωμή.

 

Αν ο φίλος σου είχε κάποιο άλλο δάνειο και τον εκμεταλλεύτηκαν, άλλο θέμα αυτό...

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

μπορουμε να μαθουμε απο καπου το επιτοκιο του dfes?

 

 

des edo..exei ektenestata ta giro apo to loan ktl

 

http://www.direct.gov.uk/EducationAndLearning/UniversityAndHigherEducation/StudentFinance/FactsheetsLoansGrantsBursaries/FactsheetsLoansGrantsArticles/fs/en?CONTENT_ID=10034881&chk=FoAfFe

 

The interest rate is currently 3.2 per cent.

 

episis leei:

Outstanding loans are written off:

 

-when you reach 65 (loans taken out before September 2006)

-after 25 years (student loans taken out for the first time in September 2006 or later, even if you are already on a course)

 

episis i arxiki selida gia EU students einai:

http://www.direct.gov.uk/EducationAndLearning/UniversityAndHigherEducation/StudentFinance/StudentsFromOtherEUCountries/fs/en

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

The interest rate applies from 1 September to 31 August each year and is linked to the rate of inflation in line with the Retail Prices Index: this means that the amount you pay back will have broadly the same value as the amount you have borrowed. No profit is made on the loan itself.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

The interest rate applies from 1 September to 31 August each year and is linked to the rate of inflation in line with the Retail Prices Index: this means that the amount you pay back will have broadly the same value as the amount you have borrowed. No profit is made on the loan itself.

 

auto eleipe na vgazoun kai kerdos re paidia.. to eipa kai pio pano..se proigoumeni selida.. palia mas plironan olo to poson.. tora kai to auksisan 3 fores apano..kai de dinoun oute misi liritsa.. na evgazan kiolas...e tha itan kafroi. einai pou einai kafroi diladi etsi opos ta kanan..meta tha paraitan!

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

exete akousei ti diafimisi tis HSBC sto radio? tin paizei apo xtes arketa ston supersport fm..plaka exei.

mou fainetai pantos oti miristikan pollous apotixontes me to neo sistima eisagogis (me to opoio simfono pou mpike i vasi tou 10) kai ormisan..evalan diafimiseis gia na 'dieukolinoun ti foititiki zoi stin agglia'.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό το πρόγραμμα το βρίσκω απάτη πάντως.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Se poia trapeza proteinete na anoiksw logariasmo?

 

rikse mia matia parapano, exoun proteinei paidia arketa gia trapezes, ipirxe arketos dialogos prosfata.

ego apo to 99 pou protoirtha exo natwest, mia xara einai. i barclays panta mou fainotan apati giati an den eixes ena orismeno poso (arketa megalo) sou xreonan kati san prostimo. einai logiko o foititis na min exei ana pasa ora kai stigmi ena megalo poso sto logariasmo tou, opote de tha sinistousa logariasmo pou na exei tetoio periorismo. i natwest den eixe palia kai de nomizo na exei oute tora. episis, apo ellada pou metefera xrimata apo ethniki, se 3-4 meres itan ston aggliko mou logariasmo (an kai tha deis pos protinoume kai ftinoterous tropous analipsis xrimaton me xrisi cash card apo ellinikes trapezes edo: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=1434&page=98&highlight=%F0%E9%F3%F4%F9%F4%E9%EA%E5%F2 )

rikse mia matia kai an exeis apories pes mas :)

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

papias, αν το επίπεδό σου είναι σε ικανοποιητικό βαθμό (που υποθέτω ότι με CPE θα είναι) και αν μπορείς να κοντρολάρεις τον εαυτό σου σε ό,τι αφορά το διάβασμα (δηλαδή να μπορείς να είσαι συνεπής στη μελέτη), τότε δε χρειάζεται να πας σε φροντιστήριο. Με 1-2 βιβλία και cd-rom με tests, δε θα έχεις πρόβλημα, καθώς δε μαθαίνεις τίποτα νέο ουσιαστικά. Απλά πρέπει να προσαρμοστείς στο στυλ των ερωτήσεων που απαρτίζουν το test.

 

Εξετάσεις γίνονται κάθε μέρα (αλλά έχεις το δικαίωμα να εξεταστείς μία φορά μέσα σε έναν ημερολογιακό μήνα). Η διάρκεια της εξέτασης κρατά 3,5-4 ώρες και το χαρτί με το τελικό σου αποτέλεσμα έρχεται στο σπίτι μέσα σε 4-6 εβδομάδες από την ημερομηνία της εξέτασης. :)

 

 

Άσχετο: Ένας μήνας έμεινε για ν' ανέβω κι εγώ πάνω... :p

 

Παιδιά έχω μερικές ερωτήσεις, όποιος μπορεί να με βοηθήσει ας απαντήσει:

-Πόσο δύσκολο είναι να πιάσεις το 250 στο TOEFL με γνώσεις Lower?

- Πόση προετοιμασία (χωρίς φροντιστήριο) χρειάζεται;

- Μπορείτε να προτείνετε κανένα καλό βιβλίο;

- Από την εμπειρία σας, μπορώ να κάνω αίτηση στα πανεπιστήμια (πχ L.S.E. και Tanaka Business School/Imperial) χώρις να τους έχω προσκομίσει το TOEFL δεσμευόμενος ότι θα τους το προσκομίσω Φλεβάρη;Ή μήπως η αίτηση μου θα απορριφθεί ή θα προκαταληφθεί αρνητικά;;;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

' See you at the bitter end '
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μερικές ερωτήσεις, όποιος μπορεί να με βοηθήσει ας απαντήσει:

-Πόσο δύσκολο είναι να πιάσεις το 250 στο TOEFL με γνώσεις Lower?

- Πόση προετοιμασία (χωρίς φροντιστήριο) χρειάζεται;

- Μπορείτε να προτείνετε κανένα καλό βιβλίο;

- Από την εμπειρία σας, μπορώ να κάνω αίτηση στα πανεπιστήμια (πχ L.S.E. και Tanaka Business School/Imperial) χώρις να τους έχω προσκομίσει το TOEFL δεσμευόμενος ότι θα τους το προσκομίσω Φλεβάρη;Ή μήπως η αίτηση μου θα απορριφθεί ή θα προκαταληφθεί αρνητικά;;;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

με γνωσεις Lower-μονο για να πιασεις 250 θελει αρκετη προσπαθεια. αλλα αρκετη, διαβαζε καθε μερα, λεξιλογιο κυριως. προετοιμασια, γι αυτο τον βαθμο, 4 μηνες ειναι καλα πιστευω ισως και παραπανω αναλογα και την προσπαθεια που καταβαλεις. να παρεις το BARRONS και το PREPARE & PRACTICE FOR TOEFL TESTS απο την EXPRESS PUBLICING. και τα δυο εχουν CD μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μερικές ερωτήσεις, όποιος μπορεί να με βοηθήσει ας απαντήσει:

-Πόσο δύσκολο είναι να πιάσεις το 250 στο TOEFL με γνώσεις Lower?

- Πόση προετοιμασία (χωρίς φροντιστήριο) χρειάζεται;

- Μπορείτε να προτείνετε κανένα καλό βιβλίο;

- Από την εμπειρία σας, μπορώ να κάνω αίτηση στα πανεπιστήμια (πχ L.S.E. και Tanaka Business School/Imperial) χώρις να τους έχω προσκομίσει το TOEFL δεσμευόμενος ότι θα τους το προσκομίσω Φλεβάρη;Ή μήπως η αίτηση μου θα απορριφθεί ή θα προκαταληφθεί αρνητικά;;;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Εγω που εδωσα IELTS και εχω Lower του 2000, επιασα 7 στα 9

 

το φροντιστηριο πιστεψε δεν θα σου χρειαστει...εκτος και αν δεν μπορεις να διαβαζεις μονος σου....

 

για το τελευταιο ζητημα, επικοινωνησε μαζι τους..αυτοι θα σου απαντησουν με απολυτη σιγουρια...:)

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είχα μόνο Lower και έπιασα 282 στο TOEFL.Βέβαια την εξασκώ την γλώσσα αρκετά αλλά και πάλι δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα δύσκολο και με βόλεψε πολύ που είναι σε υπολογιστή.Αν ψάξες στον νετ κυκλοφορούν κάτι προγραμματακια προσομείωσης του τέστ που είναι πάρα πολυ χρήσιμα για να τεστάρεις τον χρόνο σου.
Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

ανάλογα ομως παιδια,

 

1. τι θεματα θα σου πεσουν, κυριως ειναι ιατρικα τα κειμενα.

2. ποσο καιρο εκανες προετοιμασια

3. αν διαβαζες συστηματικα

 

εγω ειχα Lower μονο, και μεσα σε 3 μηνες το πηρα με 213. αν εκανα παραπανω χρονο προετοιμασια ισως το επαιρνα με παραπανω. αναλογα, ποσο καιρο διαβαζεις.

Link to comment
Share on other sites

με γνωσεις Lower-μονο για να πιασεις 250 θελει αρκετη προσπαθεια. αλλα αρκετη, διαβαζε καθε μερα, λεξιλογιο κυριως. προετοιμασια, γι αυτο τον βαθμο, 4 μηνες ειναι καλα πιστευω ισως και παραπανω αναλογα και την προσπαθεια που καταβαλεις. να παρεις το BARRONS και το PREPARE & PRACTICE FOR TOEFL TESTS απο την EXPRESS PUBLICING. και τα δυο εχουν CD μεσα.

 

 

-Τώρα μου έκανες την καρδιά περιβόλι..:( Πάντως άλλα έχω ακούσει.Ότι το TOEFL είναι δεν κάτι το πολύ τρομερό.Αν χρειάζεται 4μήνες και βάλε καθημερινού εντατικού διαβάσματος, άστε να πάνε.Για να πω την αλήθεια με τρόμαξες σε σημείο να αρχίζω να αναζητώ τη λύση του φροντιστηρίου -ΟΧΙ γιατι δεν μπορω να διαβαζω από μόνος μου αλλά για να βελτιστοποιήσω τα αποτελέσματα- ενώ πριν είχα αποφασίσει να διαβάζω από βιβλία. Βασικά θα απευθυνθώ σε μερικά φροντιστήρια έτσι για να πάρω μια ιδέα (και μια απογοήτευση) από τις τιμές τους.Πραγματικά δεν με τρομάζυν οι ώρες διαβάσματος αλλά ότι αυτό το διάβασμα πρέπει να γίνεται ταυτόχρονα με το τελευταίο κομμάτι της στρατιωτικής θητείας μου (you know what i mean...:cry: )

-By the way ισχύει το όσο πιο νωρίς κάνεις την αίτηση τόσο το καλύτερο; και αυτό για πιο λόγο;

-Στο πανεπιστήμιο για το οποίο ενδιαφέρομαι διδάσκει ένας Έλληνας τον οποίον ειλικρινώς λέω ότι δεν γνωρίζω αλλά κατά τύχη έμαθα ότι διδάσκει.Θα μπορούσε να με βοηθήσει στην selection process;Συμβουλή σας είναι να του στείλω email έστω κι αν δεν μπορεί να με βοηθήσει..;;

Thank you in advance

' See you at the bitter end '
Link to comment
Share on other sites

den exw parakolu8hsei ti lete, alla ena exw na pw: University of Edinburgh rules! :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι το CBT TOEFL καταργήθηκε και τη θέση του πήρε το ΙΒΤ που είναι και παλούκι.μπορεί κανείς να με βοηθήσει δίνοντας μου πληροφορίες, tips κτλ για το IELTS? Είναι δύσκολο;;;Πόση προετοιμασία χρειάζεται για κάποιον με γνώσεις Lower (σκορ > 7);; Πως μπορώ να προετοιμαστώ (Υπάρχουν βιβλία στο εμπόριο ή πρέπει να πάω φροντιστήριο);;;;;

Ευχαριστώ

 

Nymphetamine Overdose

''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...