Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για πες λίγο αναλυτικότερα τι έκανες.

Ενεργοποίησα το tim plus non stop ( PLUS στο 349 ), και έβαλα αυτές τις ρυθμίσεις :\\Press Start

Select Settings

Select Connections tab

Select Connections

Select Advanced tab

Press Select Networks

Press New

Set the following

Name: TIM WAP GPRS

Select Modem tab

Press New

Set the following

Name: TIM WAP GPRS

Modem: Cellural Line (GPRS)

Press Next

Access Point Name: gwap.b-online.gr

Press Next

User name: wap

Password: wap

Domain:

Press Finish

Select Proxy Settings tab

Set the following

This network connects to the Internet: tick

This network uses a proxy server to connect to the Internet: tick

Proxy server: 192.168.200.10

Press Advanced

HTTP: 192.168.200.10 port 9401

WAP: 192.168.200.10 port 9401

Secure WAP: 192.168.200.10 port 9401

Socks: 192.168.200.10 port 1080

Press Ok

Press Ok again

 

 

 

Όλα μια χαρά . Είναι οτι πρέπει για browsing . Έχω ακούσει οτι έχει όριο το 1 ΜΒ για download , θα το δοκιμάσω κ θα σας πω. Επίσης αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα με τον Opera για Pocket PC (5.60) με το encoding σε μερικές ελληνικές σελίδες, αλλά μάλλον φταίει ο opera. Πάντως με τον internet explorer βλέπεις τα πάντα μια χαρά (από εκεί γράφω αυτή τη στιγμή)

 

Το μόνο πρόβλημα είναι οτι δεν επιτρέπει την πρόσβαση σε λογαριασμό POP3, αλλά γι'αυτό υπάρχει κ το gint ή το webmail.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολύ καλό petemil. Εδώ μιλάμε για τέλοιο mobile internet! Και εγώ που έχω την εφαρμογή opera mini μέχρι και αγορές κάνω από το internet!
Link to comment
Share on other sites

Χμ, αυτές τις ρυθμίσεις είχα αν θυμάμαι καλά, αλλά δεν είχε δουλέψει. Θα δοκιμάσω πάλι μετά και θα δούμε.

Με τον Opera πάντως δεν έχω αντιμετωπίσει κάνενα απολύτως πρόβλημα με το encoding. Σε ποιά sites έχεις εσύ προβλήματα;

Link to comment
Share on other sites

Χμ, αυτές τις ρυθμίσεις είχα αν θυμάμαι καλά, αλλά δεν είχε δουλέψει. Θα δοκιμάσω πάλι μετά και θα δούμε.

Με τον Opera πάντως δεν έχω αντιμετωπίσει κάνενα απολύτως πρόβλημα με το encoding. Σε ποιά sites έχεις εσύ προβλήματα;

Απ'ότι θυμάμαι στα περισσότερα. in.gr κ.α. , αλλά όχι στο myphone .

 

Στις ρυθμίσεις πρόσεχε την πόρτα ( 9401 όχι 9201 ) επίσης κ στον opera πρέπει στις ρυθμίσεις να βάλεις proxy το 192.168.200.10:9401

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

η χρέωση 0,42 ευρώ για μια μέρα πώς ενεργοποιείται? Απλά μπαίνεις στο wap και σε χρεώνει εφάπαξ τα 0,42?? Κ πρόκειται για wap σκέτο ή wap over gprs? Για πείτε μη κάνω καμιά πατάτα κ χρεωθώ
ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Link to comment
Share on other sites

η χρέωση 0,42 ευρώ για μια μέρα πώς ενεργοποιείται? Απλά μπαίνεις στο wap και σε χρεώνει εφάπαξ τα 0,42?? Κ πρόκειται για wap σκέτο ή wap over gprs? Για πείτε μη κάνω καμιά πατάτα κ χρεωθώ

Είναι η standard χρέωση που έχει. Δεν χρειάζεται διαδικασίες. Ισχύει αυτόματα αντί για ογκοχρέωση ή χρονοχρέωση. Αν θες το TIM Plus Non-Stop τότε απαιτείται ενεργοποίηση.

Μιλάμε για WAP over GPRS. Δεν είναι κλήση CSD...

Link to comment
Share on other sites

αααααα οπότε δε θα επιλέξω το CSD. Νομίζω ότι αυτή την πατάτα έκανα κ μου έφυγαν όλα τα ευρώ που είχα μέσα!

Ναι επιλέγεις το σημείο πρόσβασης TIM GPRS ή TIM Plus (όπως το έχει τέλος πάντων!). Βέβαια μπορεί να το έχει και σαν TIM WAP αλλά προσοχή στα δεδομένα που έχει στις ρυθμίσεις.

Πάντως σου προτείνω να βάλεις και το Non-Stop γιατί τώρα κάθε φορά που θα μπαίνεις στο WAP έστω και κατά λάθος θα χρεώνεσαι με 0,42 ευρώ. Ενώ με το Non-Stop μπαίνεις απεριόριστα μέσα για 30 ημέρες με 3,49 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

τί ακριβώς να βάλω σαν gateway? Για το cx75 που μπορώ να βρώ οδηγίες? Αυτό με τα 0.42 ευρώ είναι πολύ καλή τιμή για να μπώ καμιά φορά έτσι για να περάσει η ώρα. Δε το θέλω κάθε μέρα.
ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Link to comment
Share on other sites

τί ακριβώς να βάλω σαν gateway? Για το cx75 που μπορώ να βρώ οδηγίες? Αυτό με τα 0.42 ευρώ είναι πολύ καλή τιμή για να μπώ καμιά φορά έτσι για να περάσει η ώρα. Δε το θέλω κάθε μέρα.

Α οκ. Αυτό είναι για συνεχείς εισόδους...

Ρυθμίσεις μπορείς να πάρεις από το site της ΤΙΜ ή και από το 1231 (χωρίς χρέωση).

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, μπορώ να ενεργοποιήσω το tim plus ή to non-stop και εκτός από wap sites να μπαίνω με κάποια ρύθμιση και σε κανονικά? (μέσω blackberry)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παίδες.

 

Από τις σελίδες που διάβασα σε αυτό το τόπικ, καταλαβαίνω ότι η ΤΙΜ παρέχει πρόσβαση στο Ιντερνετ από το κινητό, μέσω της υπηρεσίας TIM Plus Non-Stop που δίνει απεριόριστο WAP με 3,49 ευρώ το μήνα. Σωστά; Ή μήπως δε κατάλαβα καλά κάτι;

 

Δεν είδα όμως να αναφέρεται πουθενά τιμοκατάλογος ογκοχρέωσης. Μήπως έχει κάποιος ένα λινκ να δώσει να δω τι θα χρεώνομαι;

 

Το ζητούμενό μου είναι να μπορώ να μπαίνω στο MSN Messenger από το κινητό.

 

Σας ευχαριστώ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Πρόσβαση στο WAP over GPRS δίνει. Όχι στο Internet. Αλλά μπορείς να ανοίξεις και σελίδες web από τον browser του κινητού σου.

Όταν λέμε ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ πλοήγηση με 3,49 ευρώ εννοούμε ότι δεν υπάρχει καμία άλλη χρέωση. Η ΤΙΜ έχει καταργήσει την ογκοχρέωση. Αντί για ογκοχρέωση πια χρεώνει εισιτήρια εισόδου. Και με το TIM Plus Non-Stop ουσιαστικά καταργεί και αυτά τα εισιτήρια εισόδου και βάζει μηνιαία χρέωση.

Οπότε ογκοχρέωση... ΤΕΡΜΑ!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ chris_2005 για την απάντηση. Αφού όμως δε παρέχει πρόσβαση στο ιντερνετ πως θα μπορώ να ανοίγω σελίδες web από τον browser του κινητού; Σορρυ που γίνομαι σπαστικός αλλά μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει εδώ.

 

Οπότε, υποθέτω Agile Messanger δεν παίζει. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

...που σημαίνει οτι εγώ που κατέβασα το google maps από το κινητό μου χρεώθηκα μόνο το 0.42 του plus..??:worry:

και αυτό φαντάζομαι με την προυπόθεση ότι σαν internet profile έχω το tim gprs(gwap.b-online.gr) , έτσι..?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Όταν βάζετε προεπιλεγμένο σημείο πρόσβασης το TIM GPRS ή TIM Plus υπάρχει αυτή η χρέωση

@ Tony_Ts: μπορείς να βάζεις τη διεύθυνση WEB που θέλεις στο WAP Browser και να το ανοίγει κανονικά. Επίσης μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή Opera Mini και βάζοντας ως σημείο πρόσβασης το TIM GPRS ή TIM Plus να μπαίνεις και να σε καλύπτει αυτή η χρέωση...

@ Nikos_s3: από που κατέβασες το Google Maps στο κινητό; Γιατί με ενδιαφέρει. Στείλε μου PM αν μπορείς... :)

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το PLUS στο 349, απαιτείται κάτι άλλο για την ενεργοποίηση του Plus Non-Stop; Μου ήρθε απαντητικό μήνυμα, να καλέσω το 1260 για την ενεργοποίηση ή να πάω σε σημείο πώλησης TIM. Κάλεσα τον αριθμό και το μόνο που είχε ήταν ηχογραφημένες απαντήσεις....

 

petemil δεν έχω αντιμετωπίσει πουθενά πρόβλημα με τα ελληνικά, σε κανέναν browser. Όσα sites δοκίμασα τα εμφάνιζαν κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το PLUS στο 349, απαιτείται κάτι άλλο για την ενεργοποίηση του Plus Non-Stop; Μου ήρθε απαντητικό μήνυμα, να καλέσω το 1260 για την ενεργοποίηση ή να πάω σε σημείο πώλησης TIM. Κάλεσα τον αριθμό και το μόνο που είχε ήταν ηχογραφημένες απαντήσεις....

 

petemil δεν έχω αντιμετωπίσει πουθενά πρόβλημα με τα ελληνικά, σε κανέναν browser. Όσα sites δοκίμασα τα εμφάνιζαν κανονικά...

Έχεις συμβόλαιο; Στα συμβόλαια δεν ενεργοποιείται έτσι το πρόγραμμα. Αυτός ο τρόπος ενεργοποίησης είναι μόνο για τα καρτοκινητά. Πάρε στο 1260 να σου πουν...

Link to comment
Share on other sites

Συμβόλαιο έχω. Ξαναλέω πως πήρα το 1260 και πάτησα διαδοχικά 1 (συμπληρωματικές υπηρεσίεςΥ) -> 3 (WAP) -> 2 (GPRS) και το μόνο που άκουσα εκεί ήταν ηχογραφημένα μηνύματα.

Μήπως να πάρω το 1231;

Link to comment
Share on other sites

Συμβόλαιο έχω. Ξαναλέω πως πήρα το 1260 και πάτησα διαδοχικά 1 (συμπληρωματικές υπηρεσίεςΥ) -> 3 (WAP) -> 2 (GPRS) και το μόνο που άκουσα εκεί ήταν ηχογραφημένα μηνύματα.

Μήπως να πάρω το 1231;

Καλείς 1260 και πατάς 8.

Link to comment
Share on other sites

Μα το 8 είναι για τη δυσλειτουργία δικτύου. Τι σχέση έχει με την ενεργοποίηση του WAP;
Link to comment
Share on other sites

Μα το 8 είναι για τη δυσλειτουργία δικτύου. Τι σχέση έχει με την ενεργοποίηση του WAP;

Τότε πάρε 1231 και πάτα 8. Αν και 1260 να πάρεις πάλι θα σου το κάνουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και μου είπαν επειδή είναι εταιρικό, θέλει fax, εταιρική σφραγίδα κτλ. Ήττα σοκ, άντε βρες τον πρόεδρα τώρα να πάει να σου ενεργοποιήσει το WAP. :lol:
Link to comment
Share on other sites

@ Nikos_s3: από που κατέβασες το Google Maps στο κινητό; Γιατί με ενδιαφέρει. Στείλε μου PM αν μπορείς... :)

 

google.com/gmm :) (από το κινητό το κατεβάζεις,αφού το αναγνωρίζει και σου στέλνει την αντίστοιχη έκδοση)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...